Dagblad Ivoor Schiedam J nTtTökTlTm i l i t i e. 28ste Jaargang. Zaterdag 23 September 1905 No. 8313. EERSTE BLAD. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. Verspreide berichten. Staten-Geiier aal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1 lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Hit nummer bestaat uit twee bladen en een Oeiliustreerd Zondagsblad. He Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 24 der Militiewet 1901 Brengt bij deze ter kennis dat het inschrijvings-register van 1905, voor de hchting van 1906, en eene daaruit opgemaakte a'phabetische naamlijst, van heden, gedurende ?fht dagen, op de gemeente-secretarie, afdeeling ter lezing zullen liggenen dat bezwaren tegen register of naamlijst, binnen ^oormelden termijn, kunnen worden ingebracht bij aen Commissaris der Koningin in de provincie ^uid-Holland, door tusschenkomst van hem Burgemeester, bij onderteekend geschrift, op ougezegeld papier en gestaafd door de noodige Bewijsstukken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23sten September 1905. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. POLITIE Personen, niet ouder dan 35 jaren, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van agent van politie 3e klasse, hoofdzakelijk voor den nachtdienst, waaraan is verbonden een belooning van f0.20 per uur dienst, uniform, 19.per jaar voor schoeisel en pensioen na volbrachten diensttijd, worden verzocht zich aan te melden bij den commissaris van politie alhier, fiuet overlegging van een eigenhandig geschreven verzoekschrift. Schiedam, 22 September 1905, 23 September. RUSLAND. Plancon, de overbrenger van het vredestractaat den Tsaar ter onderteekening zal voorgelegd borden, is te Petersburg aangekomen. Gisteravond om halftien had te Wasa (Finland) 111 het Mariapark een hevige ontploffing van een b°m plaats, die in de geheele stad en de omgeving Werd gehoord. In het naburige gouvernementsge bouw werden 55 ruiten verbrijzeld. De bom was Ogenschijnlijk met dyamiet gevuld. Er zijn geen Wenschen getroffen. De daders zijn onbekend. DUITSCHLAND. Hebei heeft gister op den sociaal-democratischen Partydag te Jena de positie der Duitsche sociaal democraten tegenover de politieke algemeene Werkstaking verdedigd. Na zijn rede werd een motie aangenomen, welke hierop neerkomt, dat het behoud van het alge meene, rechtstreekscbe en geheime stemrecht evenals het recht der arbeiders om zich te ver eenigen in geval van nood behoort te worden verdedigd door de algemeene werkstaking en dat de arbeidersklasse te dien einde door de partij naar behooren moet worden op de hoogte gebracht en georganiseerd. De oudsten van de Berlijnsche Kaufmann- schaft hebben zich nu ook uitgelaten over de Schaarschte van het vleesch. Zij hebben besloten, 2|ch te zullen wenden tot de regeering van het ryk en van Pruisen, om aan te dringen op maat delen, die de gevaren welke handel en nijver heid wegens de schaarschte bedreigen, terzijde te stellen. De bedenkelijke toestand zal nog, naar de meening van de Kaufmanschaft, verergeren, Wanneer in het voorjaar de nieuwe hooge invoer- rechten op vee en vleesch in werking treden. Het gemeentebestuur van Solingen heeft een Praktischen weg bewandeld om in dezen tijd aan dn behoefte naar stevig voedsel tegemoet te komen, borgen komt daar 5000 K.G. zeevisch aan, die de stad in de gemeentelijke markthal, tot den hostenden prys, zal laten verkoopen. V- -. J i FRANKRIJK. Hoogverraad in Frankrijk. De Matin maakt melding van het gerucht dat de plannen der Fransche onderzeesche booten geleverd zouden zijn aan Duitschland. Ziehier de inlichtingen, die het blad dien aan gaande geeft en die wij onder alle voorbehoud overnemen Over eenige dagen deelden de dagbladen mee dat te Kiel eene onderzeesche boot van stapel was geloopen en deze gebouwd was naar de plannen van een Franschen ingenieur. Wat het telegram niet meldde was, dat de plannen de eigendom waren van de Fransche regeering. In bevoegde kringen gelooft men, dat zij door verraad geleverd werden aan Duitschland. Ingenieur Lauboeuf, de maker der plannen, verbergt hierover zijne vrees niet. Volgens hem is de te Kiel van stapel geloopen onderzeesche boot enkel eene copie van de Aigrette, de eerste en beste Fransche onderzeesche boot. De ingenieur neemt niet aan dat een ander ingenieur, in Duitschland, een zelfde type als de Aigrette zou verwezenlijkt hebben, zonder naar zijne plannen te werken. M. Lauboeuf meent, dat er stukken moeten ontvreemd zijn in de Rue Royale. De Matin voegt er bij, dat men eergisteren reeds in het ministerie van Marine zeide, dat de feiten vóór anderhalf jaar plaats hadden onder 't voorgaande ministerie en dat de schuldige een vrij leerling der school van zeegenie zou zijn. Destijds zou hij gemakkelijk zekere documenten hebben kunnen ontvreemden. Admiraal Rozjestwenski is, volgens een -tele gram uit Tokio, bijna hersteld. Nebogatof, Smirnof, Gregorojef en de andere krijsgevangen officieren hebben vergunning gekregen om naar Rusland terug te keeren. Men verneemt, dat Woensdagavond in een samenspreking tusschen president Roosevelt en verscheidene politieke personen, als voornaamste kwestie aan de orde was de bijeenroeping eener nieuwe Haagsche conferentie. De president verklaarde aan zijne toehoorders, dat, op 13 September, baron Rosen hem bekend maakte met den wensch van den Tsaar, om een een dergelijke conferentie andermaal bijeen te roepen. Het bezoek van Rosen had ten doel om te onderzoeken of Roosevelt geneigd zou wezen zijn voornemen, om de conferentie bijeen te roepen, op te geven. Roosevelt verklaarde blijde te wezen, den wensch van den Tsaar te kunnen inwilligen en Rosen verwittigde zijn Keizer van Roosevelt's toestem ming, die overigens nog formeel langs diploma- tieken weg te St. Petersburg zal bekend gemaakt worden. Het definitieve antwoord zal begin October wor den verzonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 22 September. De heer van Alp hen, tijdelijk voorzitter, de vergadering openend, laat voorlezing doen van het Kon. besluit, waarbij tót voorzitter der Kamer is benoemd jhr. mr. J. Röell. Herinnerend aan hetgeen o. a. de heeren Gleich- mah en Mackay in deze functie praesteerden, en aan hetgeen de Troonrede aankondigde, zei hij dat gewis van de kracht en toewijding des heeren. Röell veel zou gevraagd worden. «Maar zei hij u zijn talenten geschonken, die wij tegen de taak opgewassen mogen rekenengij hebt op menig gebied een rijke ervaring en gij kent de Kamer." Met zijn beste wenschen voor den uitslag verzocht hij daarop den heer Röell den voorzittersstoel in te nemen. Hierop aanvaardt mr. Röell zijn ambt. Hoogst erkentelijk voor het in mij gestelde vertrouwen, ontveins ik mij echter het gewicht van de mij opgedragen taak en de daaraan ver bonden bezwaren allerminst," zei spr. Maar hij houdt zich verzekerd dat allen tot een richtige vervulling van het voorzitterschap hun onmisbaren steun, met het oog op de bestaande omstandig heden, in ruime mate zouden veileenen. Dankend in het bijzonder voor de vriendelijke woorden, welke de hooggeachte nestor der Kamer tot hem richtte, en na een beroep q. a. op de beproefde en bekwame medewerking van den hoog gewaardeerden griffier der Kamer, met wien ik zei spr. het voorrecht heb gehad, nu reeds meer dan dertig jaren in verschillende ambtelijke betrekkingen in aanraking te zijn geweest, gaat spr. voort Wat mij-zelven- betreft, zoo bepaal ik mij tot de verklaring dat ik de krachten, die te mijner beschikking mochten staan, zal aanwenden om met voortvarendheid, voor zooveel dit met een degelijke behandeling van zaken is overeen te brengen, met handhaving van eens ieders recht op onbelem merde uiting van zijn gevoelen, voor zoover de orde der beraadslaging dit gedoogt, maar boven en vooral met de meest strikte onpartijdigheid uw vergaderingen te leiden." Spr. sluit daarbij een woord van hulde aan jegens zijn voorganger, baron Mackay, en ook jegens hen, die hem voorafgingen, en die de hooge en eervolle tradities wisten te handhaven, welke ook dezen tak der volksvertegenwoordiging tot dusver sinds een reeks van jaren, hebben geken merkt. Daarna wijdt spr. een woord aan de leden, die hier niet terugkeerden en die zich, ieder naar zijn overtuiging, met ijver en toewijding op de vervullig van hun taak hadden toegelegd. Ten-slotte zegt spr. «Het parlementair tijdvak, dat wij zijn ingetre den, zal van ons allen blijkbaar veel vorderen, tot geregelde behandeling van menig gewichtig ont werp van wet, dat getuigt van de werkkracht van het onlangs afgetreden Ministerie, als ook van dte talrijke nieuwe, waaronder voor ons volksleven zeer ingrijpende wetsvoorstellen, die in de jongste Troonrede zijn aangekondigd of in uitzicht gesteld. «De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten dat er daaronder zullen zijn, waar omtrent zich ver schil van gevoelen onder ons zal openbaren. «Trouwens, eenstemmigheid, waar het belang rijke wetsvoordrachten betreft, waarbij beginselen kunnen zijn betrokken, zal zich slechts zelden in ons midden voordoen. «Maar hiervan houd ik mij verzekerd, dat ons aller standvastig strêven er op gericht zal zijn om, sterk door de banden, die ons aan het gemeen schappelijk Vaderland, en aan het geliefd en geëer biedigd Stamhuis, dat ons regeert, hechten, de belangen van het geheele volk in al zijn geledin gen, te bevorderenmaar dan ook, voor zooveel onze overtuiging en inzichten dit toelaten, te trachten in die richting metterdaad veel tot stand te doen komen. »Met den wensch, dat onze beraadslagingen en besluiten, onder Gods zegen daartoe zullen mogen leiden, verklaar ik het voorzitterschap te aan vaarden." De heeren Bos en Drucker deelen mee, dat zij handhaven de vroeger ingediende moties betreffende Staatsexpoiltatie van spoorwegen en pensioneering van gemeenteambtenaren. Besloten wordt op a.s. Dingsdag-morgen om 11 uur het adres van antwoord op de Troonrede te behandelen. De minister van Financiën houdt daarna zijn M i 11 i o e n e n-r e d e. Het dienstjaar 1903 kan nog worden gerang schikt onder de jaren, die met een overschot slui ten, en wel van f2.286.860. Ook de uitkomst van '1904 zal nog vrij gunstig zijn. Volgens de thans voorhanden gegevens valt er een waarschijnlijk te-kort van f5.548.526 te constateeren, terwijl oorspronkelijk een te-kort werd geraamd van f 11.739.199. Het gunstiger resultaat is in de eerste plaats een gevolg van de hoogere opbrengst der middelen. En voorts droe gen de suikeraccijns, de rechten op den invoer, de Bedrijfsbelasting en de registratierechten tot een gunstig resultaat bij. Slechts enkele middelen baarden teleurstelling, waaronder de gedistilleerd-accijns, die f413 000 beneden de raming bleef, dé belangrijkste is. Omtrent de vermoedelijke uitkomsten van het loopende dienstjaar valt nog weinig met zekerheid te zeggen. De loop der middelen in de eerste acht maanden van 1905 was vrij gunstig te achten. De directe belastingen toonen een vooruitgang van f809.000; de invoerrechten leverden f i08.000 méér op dan 1904, waartegenover de a-cijnzen f320.000 ten achter bleven. De vooruitgang dei- zegelrechten met 394.000 werd voor een deel te niet gedaan door den teruggang der registratie rechten met f 157.000. In totaal brachten de z.g. gewone middelen f2.983.700 meer op dan in de eerste acht maanden van 1904. 's Mininsters indruk omtrent den gang der mid delen is, dat gelukkig over het algemeen nog steeds een geleidelijk accres valt waar te nemen, doch dat de tijden, waarin de ontvangsten ook zonder belastingverhooging met sprongen vooruit gingen, voorloopig achter ons liggen. Mocht deze indruk juist zijn, dan zal het loopende dienstjaar met een niet onaanzienlijke te-kort sluiten, tenzij de feitelijke uitgaven belangrijk beneden het toe gestane bedrag blijven. Voor het dienstjaar 1906 zijn de uitgaven ge raamd op f 181.714.220, de middelen op f 170.402.295. Het bedrag van het te kort ad f 11.311.925 moet verminderd worden met de z.g. buitengewone uit gaven, tot een totaal bedrag ad f 6.718.460, waar door dus het tekort op den gewonen dienst blijft f 4.593.465. Het ongedekt tekort schat de minis ter op f4.554.465. Men heeft thans niet te doen met een verschijn sel van tijdelijken en voorbijgaanden aard, maar staat voor het feit. dat versterking der middelen niet kan uitblijven, zegt de minister. Want hierbij komt nog, dat de begrooting-1906 met ongewone zuinigheid is samengesteld, en dat de subsidies van het lager onderwijs op het budget van 1906 nog slechts f 150.000 hooger dan ten vorige jare zijn uitgetrokken. De minister heeft dan ook onmiddellijk zijn volle aandacht gewijd aan versterking der midde len tot herstel van het financieel evenwicht en een voorloopig plan ontworpen. Op dit oogenblik wordt met kracht gearbeid aan onderzoekingen, welke onvermijdelijk zijn om zijn plannen behoor lijk te kunnen uitwerken. Zijn streven is een sa menstel van maatregelen te ontwerpen, waardoor het mogelijk zal worden: vooreerst om te voor zien in het bestaande te-kortvoorts om de kos ten te bestrijden van de Lager Onderwijs-novelle, en eindelijk om de gelden te vinden voor de in voering van de sociale hervormingen, die in het werkprogram van dit Kabinet zijn begrepen. fj$t n middels heeft de minister voor onmiddellijke versterking van 's Rijksschatkist, bij de Middelenwet van 1906 voorgesteld, 10 opcenten te heffen op de Vermogens- en de Bedrijts belasting. De minister berekent, dat de opbrengst der Vermogensbelasting bij aanneming van het voor stel zal stijgen met j' 796.000, die der Bedrijfsbe lasting met 750.000totaal dus f 1.546.000. Aan gezien echter de opcenten eerst kunnen worden geheven over het eerstvolgend belastingjaar, zal de opbrengt er van slechts voor 2/3 gedeelten op de einduitkomst van 1906 van invloed zyn. Het hierboven bedoelde bedrag van het saldo tekort ad f4.554.465 kan derhalve wegens de te heffen opcenten, verminderd worden tot ruim 3j millioen. Een bevredigend beeld geeft het oudget op deze wijze zeker nog niet, maar, in afwachting van de in uitzicht gestelde belasting-ontwerpen, zal daarin voorshands wel moeten worden berust. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 22 dezer is aan jhr. mr. A. F. ee Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenkage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als buitenge woon lid van den Centralen Gezondheidsraad, met dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Van de Koninklijke familie. Volgens de Duitsche bladen, worden koningin Wilhelmina en prins Hendrik den lsten October te Dobbin, later op Rabensteinfeld verwacht. Koninklijk bezoek aan Friesland. Men meldt hit Heeren veen De Nederl. Tramweg-Maatschappij heeft een prachtig salonrijtuig voor het Koninklijk bezoek gereed doen maken gister zou het rijtuig proef rijden, onder leiding van den directeur, den heer Hamelink. De Koningin-Moeder van Italië. H. M. de Koningin-Móéder van Italië bevindt zich sedert gisteravond in de Residentie. Konin gin Margaretha kwam met twee hofdames in een automobiel uit Rotterdam in het «Hotel des Indes" aan, alwaar H. M. intrek nam. Over het verblijf te Utrecht van H. M. de Ko ningin-Moeder, Margherita, van Italië, verneemt het U. D. dat H. M. Donderdag de Domkerk bezichtigde, het universiteitsgebouw, het aartsbis schoppelijk museum en het gebouw der ridderlijke Duitsche orde Balije van Utrecht in de Hofpoort. Voorts deed H. M. in eenige winkels inkoopen. De eerste minister als Spreker. De overzichtschrijver van het Hbl. beschrijft het eerste optreden van den heer De Meester als parlementair spreker aldus De heer De Meester beantwoordde den spreker die voor Friesland zitting heeft. Hij deed dat met eenvoudige soliede argumenten, op een wijze die aanstopds vertrouwen wekte in den ernst van het woord en moed gaf voor 't vervolg van zijn optreden in het parlement. Naar den vorm was zijn uiting wat langzaam (misschien ook wel onder den invloed van bizondere voorzichtigheid bij zoo'n eerste optreden), behoorlijk verstaanbaar, rustig, ■i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1