telegrammen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Rechtzaken. Laatste Berichten. met nu en dan een wat te-veel aan woorden wat echter ook weer voor heeft dat de spreker meer tijd heeft om na te denken over woorden waar het op aan komt. Zijn voordracht die, in de pas sages waarop bizondere nadruk werd gelegd, wel eens wat feestelijks kreeg, deed ons sterk denken, vooral door den eigenaardigen klemtoon op klei nere woorden in een zin, aan die van generaal Bergansius. Moeite in het uitdrukken van gedach ten scheen de spreker allerminst te hebbenwel gaf hij den indruk van zeer goed te willen over wegen wat hij zeide. De Drankwet en hare gevolgen. Naar men verneemt, is door den burgemeester van Rotterdam een schrijven gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin aan gedrongen wordt op wijziging van de Drankwet nog vóór Januari 1906. Wanneer de Drankwet in werking zou bljjven, zooals nu haar bepalingen luiden, dan zou volgens de zuivere toepassing aan meer dan 1000 van de 1500 in Rotterdam zijnde vergunninghouders met 1 Januari 1906 de verdere verkoop van alcoholische dranken moeten worden geweigerd. De Amsterdamsche vereeniging »De Verlofhou- dersbond" heeft een verzoek ingediend, om zoo spoedig mogelijk tot wijziging der Drankwet over te gaan. De Drankwet. De Arnhemsche Courant schrijft: Of het toe te juichen is, dat er weer een herziening der Drankwet is aangekondigd, valt te betwijfelen. Betreft de herziening hoofdpun ten der wet, dan is een herhaling van alle drank- wetnarigheid te verwachten. Deze verklaring is merkwaardig, omdat daaruit blijkt, dat sdrankwetnarigheid" niet het werk van een bepaalde regeering is. Het vorig kabinet heeft men, ook om zijn drankwet, heftig bestreden. Die wet was een der stormrammen, waarmee men, vooral tegen den premier, te hoop liep. Al de sdrankwetnarigheid" werd hèm geweten. En wat blijkt nu Dat zelfs een blad als de Arnhemsche Crt. geen herziening dier wet wil, althans niet wat de hoofdpunten betreft. Een herhaling van alle narigheid" is dan te wachten. Maar waarom dan die gruwzame verontwaardi ging tegen het ministerie-K u y p e r En in welk licht verschijnt de oppositie der Linkerzijde tegen een wet, die een orgaan van de richting der Arnhemsche in haar hoofdpunten onaangetast wenscht te laten (C.) Celebes. ~De correspondent van de N. R. Ct, te Batavia seint Datoe Loewoe teekende 19 dezer Atjehverklaring. [Reeds is gemeld, dat den lOden dezer een colonne, bestaande uit een half bataljon infanterie en 300 man landingsdivisie, naar Loewoe was gegaan, dat het ultimatum door Loewoe afgewe zen werd en dat den llden daarop geland en de de kraton onder verzet genomen werd. Thans schijnt de Eatoe of vorstin van Loewoe zich ge meld te hebben en de Atjehverklaring te hebben ge teekend.] In Djocdjs. De correspondent van de Tel. te Batavia seint De ontevredenheid der bevolking van de Djocda- sche landen houdt aan. Prentbriefkaarten. In het buitenland worden den laatsten tijd prentbriefkaarten in den handel gebracht, waarvan de adreszyde in twee helften is verdeeld, de eene bestemd voor het adres, de andere voor mede- deelingen. Onze postwet bepaalt echter, dat op de adreszijde geen mededeelingen mogen gedaan wor den en bedoelde buitenlandsche briefkaarten moeten dus door onze administratie met strafport belast worden. Om aan dezen onaangenamen maatregel een einde te kunnen maken, is een wijziging in het desbetreffend artikel aangebracht, welke gister avond in de St.-Ct. is opgenomen. Zij luidt Ait. 1. Tusschen het eerste en het tweede lid van artikel 11, par. 4a, van het Kon. besluit van 14 December 1895 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende als volgt; Indien de voorzyde der briefkaarten daartoe op zichtbare wijze is ingericht, d. w. z. door een staande lyn in twee helften is verdeeld, is alleen de rechterhelft voor het adres bestemd en mag de linkerhelft door den afzender gebezigd worden voor mededeelingen. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en de Staatscourant, waarin het is geplaatst. Centrale commissie voor de Rijnscheepvaart. Deze commissie is van 31 Augustus tot 16 September te Mannheim vergaderd geweest. De Köln. Ztg. deelt over het verhandelde het volgen de mee: In 1907 zullen technische ambtenaren van alle oeverstaten een gemeenschappelijke beva ring van de rivier ondernemen, zooals zij het laatst in 1897 uitgevoerd is. De tocht zal zich uitstrekken over den geheelen conventioneelen Rijn, tot Bazel toe. Bij een aanstaande wijziging van de politiever ordening op de Rijnscheepvaart van 1905 zal art. 17 als volgt worden aangevuldsop een afstand van 30 M. stroomopwaarts tot 30 M. stroomaf waarts van een ijzeren brug is het stilhouden of aanleggen van stoomschepen de afstand geme" ten tot aan den schoorsteen verboden, voor zoover dit niet uit nood geschiedt of de bevoegde politieoverheid een uitzondering toelaat." De ontworpen verordening over het vervoer van calciumcarbide op den Rijn heeft de toestemming van alle oeverregeeringen verworven en zal 1 April 1906 in werking treden. Er werd beraadslaagd over een ontwerp tot vaststelling van een maximum aantal reizigers op Rijn boo tende oeverregeerin gen zullen dit nu onderzoeken. De regeeringen hebben thans toegestemd in de overgangsbepaling, volgens welke de reeds, volgens de oude voor schriften, onderzochte Rijnschepen op hun laatst binnen twee jaar voor een commissie voor scheeps- inspectie moeten gebracht worden, tot bezichtiging en onderzoek volgens het nieuwe inspectie-regle ment van 1905. De overgangsbepaling treedt op 1 October 1906 in werking. De commissie heeft vier zaken in hooger beroep behandelddrie civiele zaken en een strafzaak. De volgende buitengewone vergadering van de commissie is bepaald op 1 Mei 1906. Verblijdend teeken. Gelijk bekend werd in den laatsten tijd in ver schillende couranten de aandacht gevestigd op het incompleet van officieren van gezondheid. Een verblijdend verschijnsel is intusschen, dat in den loop van dit jaar reeds acht burgerartsen eene verbintenis als officier van gezondheid hebben aangegaan, terwijl zich nog meer liefhebbers voor deden, die echter voorloopig geweigerd moesten worden, omdat het bedrag der premiën voor 1905 toegestaan, is uitgeput. Natiouaal onderwijs in Zuid-Afrika. In een gisteravond gehouden ledenvergadering van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging is besloten, niet in te gaan op het voorstel van het hoofdbestuur dezer Vereeniging om een openbare collecte te houden ten behoeve van het nationale onderwijs in Zuid- Afrika, doch om in dagbladen een oproep te doen tot geldelijken steun voor dat onderwijs. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de afdeelingen Rotterdam van het Nederlandsch Verbond en van het Cristelijke Nationaal Boeren- comité haar medewerking in deze zullen verleenen. Post* en Telegraafbeambten. JDe afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen bond van post- en telegraafbeambten De Post en de r.-k. vereeniging van post- en telegraafbeambten St. Gabriël, afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, hebben tegen a.s. Zondag een openbare vergadering belegd, waarin zal worden gesproken overde grieven aan het postkantoor te Amster dam. Sprekers zjjn de heeren A. H. Gerhard, hoofd eener openbare schoolJ. G. v. d. Jagt, postbeambte en J. W. Smit, voorz. der afd. Am sterdam van den Ned. R.-K. Volksbond en lid van den gemeenteraad. De provinciale paardenbelasting in Noordbrabant. Nu de Prov. Staten van Noord-Brabant in hunne jongste zitting, zeer tegen den zin der stalhouders uit die provincie, het besluit namen om ook na 30 April 1906, tot welken datum de prov. paar denbelasting is goedgekeurd, die belasting te bestendigen, hebben genoemde stalhouders zich per request tot den minister van Binnenlandsche Zaken en tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend, verzoekende de noodige goed keuring aan dat besluit te onthouden. Domela Nieuwenhuis. Uit Jena wordt geseind dat de sociaal-democra tische partijdag de Keulsche partijgenooten tele grafisch heeft opgedragen, op kosten van de partij voor Domela Nieuwenhuis rechtskundige hulp in te roepen. Ongelukken. In de stoomhoutzagerij en kistenmakerjj van de firma H. Nijman Co., aan de Voorhaven te Rotterdam, is de krullejongen P. v. d. S., terwijl hy met een dot poetskatoen bezig was krullen weg te vegen, te dicht bij een stoombeitel geko men, waardoor hem de rechterarm plotseling boven den elleboog totaal werd afgehakt. Ver voerd naar het Diaconessenhuis op den Wester singel is hem dien arm tot aan den schouder geamputeerd. Gistermorgen is te Utrecht, by het achter- uitzetten van den trein, die om 4.40 u. van den Amsterdamschen straatweg naar Nunspeet ver trekt, de leerling-machinist C. Kranenburg, die vermoedelijk op de kap der machine bezig was, in aanraking gekomen met de voetbrug by Hen Vleutenschen overweg, waardoor zyn hoofd en rechterarm ernstig verwond werden. Hij werd in den bagagewagen van trein 1901 naar de neven- sporen vervoerd en werd van daar naar zijne woning overgebracht. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dr. Vrijheid. Eergisteren-avond viel te Arnhem in de Spoor weg straat L. van een trap en was onmiddellijk dflód, Arbeidsbeurs. (Opgaaf 23 September 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. Tuinmansknecht. Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappers bediende. Vuurwerkers, gewoon bij stoomhamer te werken.) Wagenmakers. Rijtuigschilder. Modelmaker. Voorslager. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Tuinmans knecht Drukkers. Kistenmakers. letterzet ter. Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kantoorbediende. Jongens voor kantoor. Depothouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Reiziger. Nachtwaker Stokers. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Mouter. Gist- zifter. Gistbewerker. Distillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koper slager. Leerling-metaalindustrie. Gediplomeer de boekhouders.Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie, koralen halssnoer, rozenkrans. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een gouden manchetknoop, F. van der Mark, Kinderbuurt 15; een portemonnaie met eenig geld, G. M. Klein, Kleine Baan 45een koperen moer van een wagen, G. Vermeulen, Prinsensteeg 11 een dames parapluie (in foudraal), Wed. de Roode, Zylstraat 64; een gutta perchaband van een kin derwagen, J. v. d. Berg, Nieuwe Haven 1639. een gouden oorbelletje, J. Brinkman, Schie 192 een blauwe postduif, A. v. d. Drift, Groenelaan 45; een gouden oorbelletje, A. v. Leeuwen, Villastraat 83een portemonnaie met eenig geld, Wed. Ram mers, Korte Achterweg 10een ring met sleutels en jongensjasje, C. Groenenwegen, Dirkje Meester- straat 28 een gutta-perchaband van een kinder wagen, N. v. d. Lee, Hendrinastraat 15 een gou den ring met haar en initialen, M. P. Feltzer, le Tuinsingel 23. Nationale Schietwedstrijd. Met verwijzen naar achtersta inde advertentie deelen wij op verzoek ook te dezer plaatse mede» dat morgen (Zondag) in de »Societeit Hirmonie" zal worden geschoten van voormiddags 10 tot des namiddags 6 uur. Doör mej. H. Pardoel, vroege r wo nende alhier, doch onlangs te Rijswijk overleden, is aan het R. K. Parochiaal Armbestuur een le gaat vermaakt van f50. 25 cent per regel. HAARLEM EN SCHIEDAM. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pyn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij een geneesmiddel daar voor bestaat, dat met succes aangewend wordt. De Heer G. van Wunnik, Nassaulaan 59, rood, te Haarlem deelt ons medeHet is thans reed s twaalf jaar dat ik onophoudelijk aan hevige pijnen in de lenden geleden heb. Veelal strekte de pijn zich uit over den geheelen rug. Myn water was troebel en liet een Zanderig bezinksel naik had duizelingen, 's Avonds waren myn enkels opge zwollen en den volgenden morgen was ik immer zeer vermoeid. Trouwens steeds had ik een loom gevoel dat me ter neerdrukte, en ofschoon ik reeds alles aangewend had om van mijn pyn af te komen, niets hielp en ik dacht dat ik deze ongesteldheid wel mee ten grave zou slepen, want wanneer men 65 jaar is, denkt men wel eens ernstig na. Toen ik de goede resultaten vernam, welke met For- ster's Rugpijn Nierenpillen verkregen werden, schafte ik me dadel yk een doos aan en ik kan U niet zeggen of ik meer verblyd of meer verwon derd was, toen ik na een paar dagen reeds ver lichting gevoelde. Myn water werd helderder, de pijn verdween, ik werd opgewekt en myn heele gestel werd beter. Toen ik de geheele doos ge bruikt had, was ik volkomen hersteld. Het zal my aangenaam zijn, indien U dit resultaat bekend wilt maken en ik hoop dat het voor velen van nut mag zijn. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Mis schien heeft hij hoofdpijn, pyn inde leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierpillen geeft, dezelfde die de heer van Wunnik gehad heeft. Zy zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren KAPPELHOF HOV1NGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k fl.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Beleediging van een Kamerlid. Voor de rechtbank te Zierikzee werd gisteren behandeld de zaak tegen W. A. ten H., oud 24 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, be klaagd dat hij op of omstreeks 20 Juni in 1905 te Zierikzee in een artikel, door hem geplaatst in Zierikzeesche Nieuwsbode, opzettelijk jhr. mr. J. J. Pompe van Meedervoort, ter zake van de recht matige uitoefening van diens bediening als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft be- leedigd door, schrijvende over diens handelingen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaab bij gelegenheid van zijne aftreding als zoodanig, den kiezers den volgenden raad te geven»Kiest dien man niet, als ge 's Zondags met een gerust geweten wilt nederzitten in het Godshuiskiest, wien gij wilt, maar kiest niet iemand, die zoo de Goddelijke wetten van liefde en menschelykheid met voeten treedt. Welke uwe politieke of gods dienstige richting ook zij, gy moogt geen man kiezen, die geen hart in den boezem draagtGij moogt geen man stemmen, die zijn evenmensch, hoe diep ook gezonken, weigert een laatst afscheid op aarde te nemen van zijn met den dood wor stelend kind". Als verdediger van den beklaagde trad op mr. A. J. F. Fokker, advocaat te Zierikzee. De beklaagde bekende de schrijver van het hierboven aangehaalde te zijn. Tegen hem werd een boete van f25 geëischt. De verdediger beweerde, dat het geschrevene niet beleedigend was en er geen opzet tot belee diging had bestaan. Hy concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Voor dezelfde rechtbank stonden verder nog terechtlo. M. S. P., 75 jaar, drogist, en 2o. jhr. J. F S. B. 33 jaar, administrateur, beiden wonende te Zierikzee, ter zake dat zij op of om streeks 20 Juni 1905 te Zierikzee, samen, althans ieder afzonder, bovenbedoeld artikel in de Zierik zeesche Nieuwsbode, met het oogmerk om de ruchtbaarheid van dat artikel te vermeerderen, in den vorm van strooibiljetten hebben doen over drukken en die biljetten in voornoemde gemeente doen verspreiden. Beide beklaagde waren niet verschenen. Tegen ieder van hen werd ook f25 boete geëischt. Uitspraak in beide zaken Dinsdag 3 October. (M. Ct.) Onthulling. Men meldt ons uit Den Haag Heden-middag te 3 uur is op het Regentesse- plein door H. M. de Koningin het monument onthuld, opgericht ter eere van H. M. de Koningin- Moeder. Z. K. H. Prins Hendrik was tegenwoordig by de plechtigheid. De crisis in de bouwvakken te Amsterdam. Door de Alg. Patroonsvereeniging werd gisteren aan de metselaarsvereeniging »D. V. V." en de opperlieden vereeniging »Nieuw Leven" in over weging gegeven, om op heden een gecombineerde vergadering uit te schrijven. Naar men verneemt, hebben de beiden vereenigingen hieraan voldaan en zyn tegen heden-middag 1 uur de patroons- vereenigingen, die zich solidair verklaard hebben met de A. P. V., om a.s. Maandag tot de uitsluiting over te gaan, uitgenoodigd in De Roode Leeuw, Vygendam, te vergaderen. i »'i HAMBURG, 23 Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Koffie: prysh, 39 39'/i 40'/4 40'/4 Sept. Oct./Dec. Jan./Mrt. Mei. Suiker: prysh. 17.15 17.50 17.80 18.15 HAVRE, 23 Sept. Sept. Dec. Mrt. Mei. Koffie: 48V4 48'/4 V. 48'/j 49 K. BAKOE, 23 Sept. De keizerlyke stadhouder kwam hier den 20 September aan, bezichtigde de stad en de petroleumwerken om de toestanden nauwkeurig te onderzoeken. De stadhouder ontving verschillende deputaties en hield verschillende conferenties, waarin hjj versterking der troepen en der politie en maatregelen tot het herstel van geordende toestanden beloofde. Drie dagen zyn voorbijgegaan zonder dat gewelddadigheden wer den gepleegd. Maar de toestand is nog altyd zeer gespannen. De straten worden weder meer begaan, de winkels weder geopend. Voortdurend komen troepenafdeelingen aan. De stadhouder heeft het verzoek der industrieelen om een burgerwacht te mogen vormen, afgewezen. Een onderzoek naar de beschieting van het ziekenhuis werd bevolen. De industrieelen verklaren de vertegenwoordiging van de arbeiders op het congres te Petersburg drin gend noodzakelijk. TOKIO, 23 September. Gisteren is de Retvisan vlot gemaakt. FRANKFORT a/M, 23 September. Naar uit Berlyn aan de Frankf. Zeit. gemeld wordt, is men thans te Londen aan bet onderhandelen over de conversie van de binnenlandsche Japansche leeningen in eene lagere rente dragende buiten landsche leening. De Duitsche markt zoude bij deze onderhandelingen door de Deutsch-Asiatische Bank betrokken zyn. L. I - f I I I 1 i - J ji i.1 - i Ijvi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2