Dagblad voor Schiedam en Omstreken. HOOG SPEL. 28ste Jaargang. Woensdag 27 September 1905 No. 8316 Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1(3 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tiveemaal beivkend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h er h aaldel ij k adverteer en worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. b i 1 De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 5 September 1905 is vastgesteld de volgende verordening Bouwverordening der gemeente Schiedam. Hiervan is de volledige inhoud op de daarvoor bestemde plaatsen aangeplakt. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den September 1905, B no. 2380 (2e afd.) ten G. S. no. 71/1 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 5 September 1905 is vastgesteld de volgende verordening Bouwverordening der gemeente Schiedam. Hiervan is de volledige inhoud op de daarvoor bestemde plaatsen aangeplakt. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 18 Sep tember 1905 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 27 September. De Engelsch-Japansche overeenkomst. De tekst van de Engelsch-Japansche overeen komst in Londen en in Tokio gepubliceerd, bevat een inleiding, benevens acht artikelen. In de inleiding wordt gezegd, dat 't doel der artikelen is de bevestiging van 't behoud van den alge- naeenen vrede in Oost-Azië en in Indië, en de handhaving van de gewone belangen van alle mogendheden in China door de verzekering van de onafhankelijke integriteit in China op den grondslag van een gelijke kans voor den handel van alle naties en de handhaving van de territo riale rechten van Groot-Brittannië en Japan in Oost-Azië en in Indië, en de verdediging van hun speciale belangen in die streken. RUSLAND, De Times neemt een optimistisch artikel van Stead op over de Russische hervormingsbeweging, Welk artikel door de redactie sarcastisch en onge- loovig besproken wordt, omdat Stead klaarblijke lijk ten slotte bekeerd is door de jongste gebeur- Roman van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 29) Wol feu, ik wil alles omtrent, dien man Wiet en. Heeft hiji u naar de inrichting van Jiet hu)s gteVraagd? Nieten, geen enkelen keer. Wal was jk Veirbjaa/sd over de uitdrukking van zijn gelajajt teen. itk hem vertelde was gisteren-avond thuis is gebeurd. Wilt ge mij dat ook viertellen, nis 'tu blieft? Misschien kan 'tmij vloioruit helpen. Met. pile genoegen. Tiojeta hij geëindigd had, sprak hij: Mijn lopidleet is dat Saibiin groote waarde bocht aan het werk van uwen vader. Ik begrijp niet waft Sa.bin daarmee te stel len heeft. Wpl ik u, eens vertellen, zegde Iiaroourt, 'lachend, wat Satbiii hierheen heeft getokt Dé inhoud vhn uw vaders1 studeerkamer. tenissen en nu erkent dat het eenige redmiddel voor Rusland in de hervormingsbeweging ligt. Uit Bakoe wordt aan de Times gemeld, dat de Perzische consul iederen dag Perzen naar hun land terugzendtde Russische regeering helpt den consul daarbij, door de emigranten kosteloos naar de overzijde van de Kaspische zee te vervoeren. De ingenieurs der oliemaatschappijen betreuren het vertrek van de Perzen, maar de berichtgever van de Times gelooft dat de meesten niet zullen terugkomen, daar het leven in den Kaukazus on houdbaar geworden is. Volgens den correspondent van de Standard te Petersburg behelzen de laatste berichten uit Bakoe dat een derde deel der fabrieken weer in werking zijn, en twee vijfden van die, welke nog stilliggen zijn onbeschadigd. Men gelooft dat het oliebedrijt in den Kaukazus eerlang weer zal kunnen voor zien in de Russische behoeften, als de orde maar hersteld en de werkliedenkwestie geregeld is. Te Londen ontvangen berichten stemmen in hoofd zaak met het bovenstaande overeen. DUITSCHLAND. Nadat de werklieden van de electriciteits-maat- schappijen te Berlijn medegedeeld hadden, dat er besloten was. de werkstaking voort te zetten, hebben de directies een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat zij tot hun leedwezen gedwongen waren 30 September namiddags de volgende fabrieken te sluiten De toestellenfabrieken in de Aekerstrasse en Hueuenstrasse, de machinefabriek in de Brünner- strasse, de turbinenfabriek in de Huettenstrasse van de Allgemeine Electricitiits Gesellschaft, bloc- werk Hemsholastrasse van de Siemens Halkske Actiengesellschaft, het dynamowerk in de Frank- linstrasse en het kabelwerk Nonnendamm van de Siemens Schuckert-Werke. De verklaring werd in de betrokken werkplaat sen heden door aanplakking bekend gemaakt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Oostenrijkscke parlement. Gisteren zijn de zittingen van de Kamer ge opend. De begrooting wijst in ontvangsten aan '1.822 millioen en in uitgaven 1.819 millioen. De bijdrage in de gemeenschappelijke uitgaven is ge raamd als in het vorige jaar. In de Kamer heeft minister Gautsch gezegd, dat hij hoopt, dat het nieuwe handelsverdrag met Italië op tijd tot stand zal komen. Betreffende de kwestie van het algemeen kiesrecht in Hongarije verklaarde de premier, dat de inlichtingen van de pers onjuist zijn. Ook ontkende hij de beslissende interventie, welke hem was toegeschreven. Hij is geen tegenstander van het kiesrecht, zoo als de kierechthervorming in Bohemen zal bewijzen. Minister Gautsch .gaf een uiteenzetting van de politiek, ondanks de onderbrekingen en het ge schreeuw van de oppositie. De regeering blijft VII. •Een© vtioiuiw islbopid aan heft eenzame strand ten sltahrdé in zee. De giojiven, die bijna tot hare voeten rolden, braken dn lichte schuirakopjes in 't zalntd. De liuphft was grauw en dreigend, heft regende 'zachtjes. De v'no;uw li,et hare jr- men sCap neerhangen, haar gelaat was neerslach- tiig en 'treurig. Zij' was diep ongelukkig, hare donkere oogen waren droevig, hare wangen bleek. En toich was Lady Deringham heel schoon, zoo 'Schoon als een© v'rouw van mid delbaren leeftijtjd kon, verlangen. Een inan naderde langls het strand en groote schrik en gnopite vrees waren te lezen op het gelaat, der gravin. Hij kwam steeds nader pn zij wachtte hem bevtend. Met den hoed jn de hand bjteef hij voor haar staan, boog (Itep p-n glimlachte Vriendelijk. Wjei'k een heerlijke, oinVèrwaehtè ontmoe ting, sprak hij hoffelijk. Ik vrees dat dk pis eene geestverschijning voor u stond, waarde Lady Deringhaiin. Ik heb u, schrik aangejaagd. Ik zie 'het. aan u,w (gezucht en 't spijt mij. Onge twijfeld witst ge niet vóór gisteren dat ik dn Engeland w,as? Lady Deringham herkreeg langzaam hare zelfböheerecbing. Zij' was nog doodsbleek en gevoélde een 'zonderlingé beklemmende angst en loph trachtte ,z;ij: zoo kalm mogelijk te zeg gen: Gij Ibedbit mij inderdaad dolen schrikken. Ik staan op een nauwkeurige uitvoering, aan iedere zijde, van de bepalingen vastgesteld door de beide regeeringenhij vroeg de medewerking van de Hongaarsche regeering voor het sluiten van de handelsverdragen. De regeering is steeds gereed, om voor de economische kwesties of andere de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije ra kende, revisie van de wetten van 1867, volgens de wijze door den keizer aangegeven, te bewilligen. Spr. verklaarde dat de samenstelling van het huidige ministerie en de politiek der regeering hetzelfde zullen blijven. (Gelukwenschea en pro testen.) De Kamer besloot onmiddellijk de verkla ring van den minister Gautsch te bespreken, daarna deponeerde de minister van Financiën de ontwerp-begrooting voor 1906 en wees op de teekenen van economische verbetering. Sternberg viel den minister van Buitenlandsche Zaken aan. Heden voorzetting. Verscheidene moties van urgentie werden ingediendw. o. een van de socialisten om den minister-president-het vertrou wen te ontzeggen. Het Russische telegraafagentschap verneemt, dat op 21 dezer de vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland een rondschrijven ont vingen, waarin hun opgedragen werd, de regee ringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, een uitnoo- diging tot toetreding tot een tweede vredesconferentie over te brengen. Bovendien ontvingen zij de opdracht, voor het geval, dat de buitenlandsche regeeringen het Russische voorstel aannamen, te verklaren, dat de voorstellen van de Russische regeering een conferentie bedoelen, waarvan de werkzaamheden een streng practisch karakter moeten dragen, en dat hoofdzakelijk of uitsluitend ernstige vragen behandeld moeten worden, welke gedurende de laatste oorlogen gerezen zijn en waarvan de onmiddellijke oplossing noodig is. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 September. Aan de orde is de behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De heer Heemskerk, het politiek debat uitstellende tot de begrooting, vraagt of aan de opdracht tot Kabinetsformatie aan den heer Borgesius een opdracht aan een ander was vooraf gegaan, en of de heer Borgesius of een ander mannen uit de groepen der rechterzijde had aangezocht om in het Kabinet zitting te nemen. Herinnerend aan het debat in de Eerste Kamer, constateert spr. dat -het Kabinet de verantwoor delijkheid voor de formatie heeft aanvaard zonder den heer Borgesiusmaar spr. vraagt welke redenen er het Kabinet dan wel toe geleid hebben, de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de formatie van het ministerie door den heer Bor gesius. De heer T roelstra wijst, in verband met de betrokken zinsnede in het Adres van Antwoord, op de toenemende beweging onder het volk voor het Algemeen Kiesrecht, blijkend uit de groote deelneming aan de jongste kiesrechtbetooging. had gledapht, dat ik niemand pp deze penz,a!mé, afgleftegen plaats 'zlop: ontmoeten. Ik kom (al tijd hier, wanneer ik behoefte heb alléén te zijn en zeker waart ge wel de laatste man ter wereld, dien ik dacht hier aan te treffen. Gé zijt wonderlijk weinilg veranderd, waar de lady Deringham, zeide hij' vriendelijk. En glijl alleen Van naam, slpnalk zij. Ga zijt immers de „mijnheer Sahin" met wien mijn zoon gisteren golf speelde? ik bjein Sabin. Uw zioion heeft mij oen:ge weken geleden een groeten üienslt bewezen. Hij is een flinke jojngeüng, met wien ik u geluk wehisch. En wie iis, u;we nicht? vroeg lady Dering ham. Mijn zoon sprak mij gisteren Van haar. Glimlachend .antwoordde Sabin Ach, meVrouw, er hebben in den bat isten tijd reeds zooveel mcnschen die vraag ge steld en ook u moét ik antwoorden: „Zij js mijne nicht." f Hop! heet zij'? Zij draagt mijn naam. Iisi zij1 uwe dochter? Treurig' schudde hij' het hoofd en zijne buig zame stem klonk droevig toen hij zeide: Ik ben nooit getrouwd. Ik heb eens lief gehad, en ik heb' haar aan mijn eerzucht /op geófferd. Ik heb thans geene vrouw, geen kind, .geen© vrienden. lts uw voet ongeneeslijk? Ja, zeide hij zacht. Herinnerend aan het bezoek van het kiesrecht comité aan den minister van Binnenlandsche Zaken, vraagt spr. of deze thans inlichtingen in zake zijn houding ten opzichte van het kiesrecht zou willen geven, die hij uit deferentie tegenover de Kamer aan het comité meende te moeten onthouden. Op grond van verschillende berichten in de Indische bladen noemt spr. voorts vele daden van leger en vloot in Indië bij gelegenheid van expedities wandaden, inhumane feiten, o. a. het verbranden van woningen. Dergelijke daden worden, volgens die berichten, verricht door de inlandsche hulptroepenspr. vraagt of 't waar is dat de inlanders voor dit vieze werk worden gebezigd werk dat men blijkbaar aan onze eigen troepen niet wil opdragen. Wijzend op de zinsnede in de Troonrede, waarin aan leger en vloot in Indië dank wordt gebracht, dringt spr. aan op een grondig onderzoek, of de feiten in de bladen juist zijn vermeld. Ten-slotte wijst spr. op het bericht dat 3 hoofd bestuurders van den Marine-matrozen bond aan den minister van Marine voor ontslag zouden zijn I voorgedragen. Herinnerend aan den strijd, dien de zelfstandige vakorganisatie tegen het ministerie Kuyper heeft moeten voeren, een strijd die het gevolg was van dr. Kuyper's bewind tegen de spoorwegarbeiders, den Miliciens- en Matrozenbond, maar die uitriep op den val van diens Kabinet, vraagt spr. hoe de houding van dit Kabinet en in 't bijzonder van den tegen woord igen minister van Marine in deze zal zijn. De minister van Financiën moest op de vraag van den heer Heemskerk, ot aan de op dracht tot Kabinetsformatie een opdracht aan een ander was voorafgegaan, het antwoord schuldig blijven, als natuurlijk gevolg van het feit dat niet hij, maar de heer Borgesius de Kabinetsformateur is geweest. Op de vraag omtrent het plegen van overleg met de rechtsche groepen antwoordt de minister, evenals in de Eerste Kamer, dat een Kabinet is opgetreden van vrijzinnige richting, zooveel mogelijk gevormd uit de verschillende nu ances van die richting. Waar nu een ministerie homogeen is van richting en ook op praktische vraagpunten overeenstemt, vraagt spr., waarom dit niet zou hebben mogen optreden, omdat het gevormd is door den heer Borgesius. In antwoord aan den heer Troelstra verklaart de minister dat zijn ambtgenoot van Binnenland sche Zaken moeilijk meer over het kiesrecht zou kunnen zeggen dan in de Troonrede heeft gestaan, en verzekert hij stellig, dat zijn ambtgenoot van Marine geen voordracht tot ontslag van hoofdbe stuurders van den Matrozenbond heeft ontvangen, nog voornemens is tot dit ontslag over te gaan. Wel kwam dezen ochtend een voordracht tot ont slag van één hoofdbestuurder in, maar de motieven voor deze voordracht liggen buiten het kader van diens lidmaatschap van het bestuur van den Bond. In het algemeen wenscht het Kabinet de grond wettige rechten van iedereen te handhaven, ook van de ambtenaren en van hen, die dienen bij leger en vloot. De Regeering draagt aan de vak organisatie een warm hart toemaar voegt spr. er bij het gezag heeft er voor te waken dat de deelneming van ambtenaren aan die vak organisatie niet ontaarde in desorganisatie. En daarbij meent de Regeering dat ue hooger ge plaatsten ook bij leger en vloot dat goede voorbeeld moeten geven. Ten-slotte verklaart de minister dat dit Kabinet niet bereid is tot intrekking van de Strafwetno velle, die tijdens de staking is tot-stand-gekomen. Wat de spoorwegarbeiders betreft, de minister acht 't wenschelijk, daarover te zwijgen tot de Het Haatsite dat ik iets van n vernam, waart gé in Chinabinnen tién jaar, zeide men mij, ziop, 'Europa in uw macht zijn. Ik 'héb Vijf jaar geleden Peking verlaten; ik Verlangde weer naar de Westersche bescha ving. En wat heeft u zio/o naar Deringham ge bracht? Glimlachend toekende hij: mét zijnèn stok zon derlinge figuren in liet zand. Ik héb u nog nooit eene onwaarheid ver teld en zal daarmee nu ook niet beginnen. Ik zioiu u kunnen vertellen, dat het toevallig was, of dat ik het deed voor verandering van lucht of om golf bei spelen, maar dit alles Kou nieit waar zijn. Ik ben gekomen, omdat het dorpje Deringham slechts één of twee mijlen, van Deringham Hall verwijderd is. Zij' kwam ietis dichter bij hem. - Wat wilt gé vim miji? vroeg ze jheesch. Met zacht zacht Verwijtenden blik zag hij haai aan, en opgeruimd siprak hij: Wat ik wiil Gé spreekt alsof ik een roover of iziooiets was. Is dat schoon .van u, Constance? Ge zijt toch met een doel hierheen ge komen. Wat is dat? Ik kan onmogelijk be grijpen wat ge er bij winnen zoudt mij hier op te zoeken. Wij zijn hier levend heigraven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1