Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Fefjerv'ary is gisteren dioor den Keizer ontvan gen de audiëntie dunrdé anderhalf nnr. Van daag gaat hij! weer najar het paleis De Kamer van Afgevaardigden heeft gasteren tie bespreking p;vter de verklaringen der regee ring vtoortigeztef. Verse hi tiende sprekers gispten de aan den mi riLstor-prosiden t toegeschreven be moeiing met de kwestie van invoering van alge meen stemrecht in Hongarije. Ondergrondsche tramwegen in Berlijn. In het bekende concessie-geschil, over millioenen loopende, tusschen de stad Berljjn en de groote tramwaymaatschappij, over het maken van ondergrondsche tramwegen welk geschil tot dusver voor de stad een gunstige wending nam heeft de maatschappij gister een bemiddelend voorstel gedaan dat zeer de aandacht trekt. Zij wil haar bovengrondsche lijnen op het Postdam- sche plein en in de Leipzigsche straat geheel wegnemen en in de plaats daarvan viersporige onderaarsche lijnen leggen. Voorts wil zij, van de Brandenburgsche poort af, den geheelen weg Unter den Linden en ook het opera-plein van ondergrondsche lijnen voorzien. Het verkeer fboven- grondsch) alleen over het Potsdamsche plein en de Leipzigsche straat loopt thans over 115,000 personen in 5300 wagens dagelijks, wat tot voort durende klachten aanleiding geeft over het ge vaar voor voetgangers. Tot dusver is op last van den Keizer, door historisch-aesthetische overwe- gingengeleid, geen tram onder de Linden toegelaten. De maatschappij wil, als haar plannen goedge keurd worden, haar kapitaal met 00 millioen mark vergrooten, en dus op 200 millioen brengen, en verlangt een concessie voor negentig jaren. Het zou een verbazende verandering teweegbrengen in het voorkomen van de stad, als deze plannen tot werkelijk uitvoering kwamen. De Times verneemt |uji<tj ChansaDe ops-tan- de&ingen, onderhandelen over een leening van 4000, to|t Voortzetting van het gewapend verzet. Otok gevten zij postzegels uit, die verzamelaars gretig opkoopen. De beu te Cphanja klaagt in een dépêche aan de groote mogenheden, dat er in den iaatsiten tijd, s traffeloos, zoovele Moslims vermoord jvyorden. Successiewet. De minister van Financiën heeft aan de ont vangers der registratie verzocht, aan zijn departe ment zekere gegevens te verstrekken. Deze opdracht duidt op berziening van een deel der successiewet. Staatsdomeingrond. Het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werk liedenverbond heeft een adres gericht aan den minister van financiën over de exploitatie van staatsdomeingrond.^ gg gj Adressant brengt twee punten meer bijzonder onder de aandacht van den minister, met verzoek bij gelegenheid van nieuwe verpachtingen daar mee rekening te willen houden, en wel lo. het ïeit, dat de verpacht wordende perceelen te groot zijn en alzoo ontoegankelijk voor de arbeiders, en 2o. dat in de voorwaarden nauwkeuriger bepalingen kunnen worden opgenomen omtrent de behande ling van het verpachte, met het doel om den grond zooveel mogelijk in productiviteit te doen stijgen, terwijl in aansluiting met punt 1 eenige faciliteiten kunnen in het leven geroepen worden ten opzichte van de door den pachter te stellen zekerheid voor de betaling der pachtsom, by v. in dezen geest, dat ook zedelijke lichamen als borg kunnen optreden, of dat die lichamen zelf pachters kunnen zijn met recht om het gepachte in gebruik aan de leden uit te geven. Brievenposterij. Door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt, krachtens machtiging van Hare Majesteit de Koningin, het wetsontwerp, houdende aanvulling van de wet tot regeling der brieven posterij, ingetrokken. De Rotterd. Wnterweg. Bq het op de waterstaatsbegrooting voor 1906 uitgetrokken bedrag voor den Rotterdamschen Waterweg is gerekend op eene som van f60,000, voor de uitvoering van baggerwerk tusschen Rotterdam en den mond, met inbegrip van den aanleg van lage dammen, voor zooveel een en ander, na de verkregen verbetering bij Maassluis, nog mocht blijken noodig te zijn. Staatscommissie voor den Middenstand. Naar men ons uit 's-Gravenhage meldt, zal door H. M. de Koningin aan mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Univesiteit te Amsterdam, eervol ontslag verleend worden als lid der Staats - commissie voor den Middenstand. In zijn plaats zal benoemd worden dr. A. Borgman, directeur der Nederlandsche school voor Nijverheid en Handel te Enschedé. De Koniugiu in Friesland. Gasteren was 't weer de laatste dag van 't koninklijk verlblijf in Friesland. 't Heeft zich gekenmerkt door buitengewoon veel betoon van aanhankelijkheid van de zijde der Friezen, en van vriendelijke genegenheid van ie Koningin voor h^uur Friezen. In heider herinnering zal 't bezoek als wel zeèr aangenaam voortleven. Gisteren dan beziocihifcen Koningin en Prins het eeirst de Leeuwarder Ambachtsschool. Te 10 uur reden zte uit, en een jgnoote menigte was daar bij tegenwoordig. Waarom die Ambachtsschool juist werd be- zlodht? Ze is een van de grootste en best ingè- ridhte van 't land, en isi eerst kort geleden in gebruik genomen. In 't gebiOjuiw werden Koningin en Prins, ohder 't, klokgelui der sdhool, door den Voorzitter van bestuur en den directeur, de heerén J. Troel stra en S. Baron, ontvangen. Daarna begon de rondgang door 't gebouw, waarbij H. M. een goed ovlerzicht. heeft gekre gen Van 't onderwijs: in de inrichting. Immers in eik der schoollokalen waren eenige wérkstuk- ken vdn de leerlingen neergezet. Dat gaf een aardigen kijk op 't onderwijs, en de aandacht Van de Koningin werd er zóó door gaande ge maakt, dat zij zich herhaaldelijk inlichtingen liet gevên. En daarna was: 't „program" afgewerkt, en reed H. M. naar 'tsitation, om de stad weer te verlaten. Overal weer drommen menschen op de stra ten, en op 't stationsplein één groote massa, van wie H. M., ai buigende, vriendelijk afscheid nam, vóór 'tsitationgebouw binnen te gaan. Hartelijk klonken er luide hoera's. In de wachtkamer bevonden zich op dien tijd heel het gemeentebestuur van Leeuwarden, en njog eenige andere autoriteiten. Koningin en Prins spraken Verschillende der heeren aan, en herhaalde malen heeft toen H. M. haar ingeno menheid betuigd met de hartelijke ontvangst, haar en den Prinsl ten deed gevallen. Daarna, even over 11 uur, Zette de extra-treiu zich in beweging; die H. M. weer naar 't Zuiden zal brengen. De locomotief was met vlaggen eti groen ver sierd. H. M. stond aan een der vensters Wat gewuif, gejuich, en de koninklijke trein rijdt 't Zonnige, Friescbe land in. Aan de stations, die nu Voorbij! worden gere den, zlongen schoolkinderen liedjes. In hun beste pakjes, met vlaggen in de hand, juichen ze H. jM. hoe. Te Stienlsi, St. Anna-paiiocbie en Sexbierum be- igrootten de retejpéctieVe gemeentebesturen de Ko ningin. Te Harlingen wals een eerewacht van de schutterij' op 't perron. Hier stapte H. M„ -ditmaal Voor 't laatst op Friescben grond uit. Zij; reed de stad in, Vol fraaie eerepoorten en feestgangers. Ojp 't stadhuis sprak de burgemeester haar toe. Daarna werden, op een salonboot, de hav'enwetr- ken bezichtigd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gister-avond tegen 9 uur uit Friesland in de residentie teruggekeerd. Voor het stationsgebouw der H. IJ. S. M. werd het Koninklijk echtpaar met luide hoera's begroet door het daar aanwezige publiek. Katholieke Kamerclub. In haar eerste vergadering heeft de Katholieke Kamerclub tot voorzitter mr. M. J. C. M. Kolkman en tot secretaris mr. F. J- Bolsius herkozen. Tot onder-voorzitter in de plaats van wijlen den heer Travaglino, werd gekozen mr. J. A. Loeff. Alle nieuwe leden woonden de eerste bijeen komst bij. (Pr. Nbr. Ct.J Borneo. Mevrouw Messemaeckers van de Graaf te Zut- phen kreeg gister-morgen telegrafisch bericht uit Pontianak, dat de kolonne sterk 60 bajonetten en 40 pradjoerits, onder bevel van den le-luit.-adju- dant Messemaeckers van de Graaff, na een marsch van bijna twee maanden uit Bandjermassin, door de wouden van Centraal-Borneo, Pontianak bereikt heeft. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Van Loenen vond Soppeng onvriendelijk. Vijan delijkheden verwacht. Domela Nieuwenhuis. De advocaat van Domela Nieuwenhuis heeft een weigerend antwoord gekregen op zijn verzoek, om zijn cliënt te Keulen uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. De weigering is gegrond op het feit dat Domela in 1890 te Bielefeld uitgezet is, dat die uitzetting nog altyd van kracht is en niet aan te nemen is dat hij vrijwillig gevolg zal geven aan een dagvaarding voor het gerecht of zich zal aan melden tot het ondergaan van een straf. De in hechtenisneming is wettig, volgens artt.. 112 en 113 van het Wetb. van Strafv. Volgens een bericht uit Keulen, heeft de Neder landsche consul aldaar, op verzoek van onzen minister van Buitenlandsche Zaken, aan Domela een bezoek in de gevangenis gebracht. Reuter seint nader uit Keulen De Nederlandsche anarchist Domela Nieuwen- hus, die 11 dezer in hechtenis was genomen, is door de schepenrechtbank wegens overtreding van het verbod om in Duitschland terug te keeren, veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, welke door de voorloopige hechtenis als gekweten beschouwd werden. Domela Nieuwenhuis verklaarde, dat hij het recht meende te hebben om weer in Duitschland te komen, nadat hij herhaaldelijk, zonder dat men hem lastig viel, in Duitschland terug was geweest. Hij is dadelijk in vrijheid gesteld. Reuter seint nader uit Keulen Domela Nieuwenhuis is volgens de Kölnischc Zeitung oogenschijnlijk op een bevel uit Berlijn weder in hechtenis genomen. De Troonopvolging. In de Brieven uit de Hofstad tot de Arnh Git. werd de ongewenschtheid uitgesproken, dat een vorst van Reuss eenmaal op den troon der Oranje's zou plaats nemen. Het Huis Reuss staat immers daar 't naast toe vroeg de schrijver. Naar aanleiding daarvan vroeg de Haagsche Courant: of niet Saksen-Weimar hier is voorbij gezien Maar het blad veronderstelt, dat de Groothertog, als 't er op aankwam, wel van zijn recht" op Nederland afstand zou doen. In verband hiermede schrijft het Vad. «Hiermee is een der zonderlingste onzekerheden aangeroerd, die onze Grondwet oplevert. Heeft de regeerende Groothertog van Saksen-Weimar inderdaad een «recht" op den Nederlandschen troon M. a. w. wie is thans de aangewezen troonopvolger De Grondwet is op dit punt niet duidelijk. Zij zegt in art. 23, dat de Koning geen vreemde kroon kan dragen, met uitzondering der Luxem- burgsche. Beteekent dit, dat iemand, die »een vreemde kroon draagt (gelijk de Groothertog van Saksen- Weimar) niet Koning worden kan Zoo ja> komen dan in zijn plaats zijn eventueele afstam melingen, gelijk in het geval van afstand of vóór-overlijden Of gaat de Kroon over op hen, die, ingeval de Groothertog nooit had bestaan, den Troon zouden bestijgen, t.w. het huis Reuss Of beteekent het Grondswetsartikel, dat wie een vreemde kroon draagt wel Koning van Nederland worden kan, maar dan tusschen zijn kronen een keus moet doen Evenwel, waar is dan de sanctie van het artikel hoe, zoo de nieuwe Koning niet kiest? Men ziet, het Grondwetsartikel is niet volko men duidelijk. Bij een algemeene Grondwets herziening mag dit niet uit het oog worden ver loren." Zondagsrust. De algemeene Apothekersbedienden-Bond heeft aan ruim 600 vakvereenigingen een circulaire ge zonden, waarin met nadruk verzocht wordt, bij de leden der vereenigingen er op aanjte dringen, hun huismiddeltjes als drop, peperdemunt, anijsoiie. eau de cologne enz. op Zaterdag of Maandag in plaats van op Zondag te laten halen en de be reiding van recepten (dringende gevallen uitgesloten) niet op Zondag te laten geschieden. Met het oog op den inspannende arbeid van het personeel der apotheken, geestelijk zoowel als licha melijk, acht de Bond het billijk, dat apothekers assistenten des Zondags wat meer rust worde ge gund. In Amsterdam is deze actie voor de Zondagsrust op nog uitgebreider schaal, door verspreiding der circulaires onder het publiek, ter hand genomen. In alle w(jken der stad worden daar de circulaires huis aan huis bezorgd. Dit voorbeeld zal door andere afdeelingen van den Apothekersbedienden-Bond gevolgd worden. Het conflict in de bouwvakken. Men meldt uit Amsterdam Morgen wordt er eene vergadering gehouden van niet bij het Nationaal en Plaatselijk Arbeidssecre tariaat of den Algemeenen Bestuurdersbond aange sloten organisaties, ter bespreking van het conflict in de bouwvakken. Gister vergaderden de werklieden uit het grond werkers- en heiersbedrijf. ter bespreking van de concept-overeenkomst, zooals ze door de patroons is opgemaakt. Waarschijnlijk zullen zij door hunne vertegenwoordigers een contra concept doen in dienen. De Koningin van Engeland. De Koningin van Engeland wordt den 14den October te Vlissingen verwacht om met het koninklijk jacht Victoria and Albert naar Engeland te reizen. Ongelukken. Men meldt uit LeeuwardenTot laat in den nacht vertrokken er eergisteren nog treinen. Om 2 uur is eene vrouw uit Hallum, trachtende met haar negenjarig dochtertje in een nog in beweging zijnden trein van de Noord-Friesche Lokaalspoor te springen, gevallen en onder den trein geraakt. De moeder is ongedeerd gebleven, doch van het dochtertje zijn de beide beenen ver morzeld. Het kind is in het Diaconessenhuis opgenomen. Men meldt ons uit ArnhemGistermorgen halfvier is de Concordia 2, varende op Den Bosch, die eergisteren aankwam, omgeslagen vóór de aanlegplaats, Het schip ligt op zijde. De oorzaak is vermoedelijk het verschuiven der deklading, voor een deel uit lood bestaande. Twee bewakers, die in het schip sliepen, wisten zich te redden. De lading is verzekerd. Ned R. K. Volksbond. Het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond roept bij circulaire de mede werking van Schiedams ingezetenen in tot het bouwen van een zaal aan de achterzijde op het open terrein van het Bondsgebouw. Eerstens zou daardoor het houden van alle leden-vergaderingen worden mogelijk gemaakt, maar ook zou daardoor worden voorzien in de be hoefte, die hoe langer hoe meer wordt gevoeld aan eene plaats waar alle katholieke vereenigingen zich thuis kunnen gevoelen. De uitbreiding en verbetering der localiteiten voor de teeken- en vakscholen kan door dit ver bouwingsplan samengaan met eene wijziging en vernieuwing van het dak, waardoor veel ruimte gewonnen wordt en ook in het noodzakelijk herstel van het dak wordt voorzien. Om tot de uitvoering van dit plan, dat de goed keuring van den eerw. adviseur en van meer achtenswaardige .ingezetenen draagt, te geraken, heeft het bestuur met machtiging der leden be sloten, een obligatie-leening uit te schrijven van f22000 a 4% in aandeelen van f100 in aanslui ting aan de vroegere leening, waarvan nog een gedeelte ten bedrage van f 11000 resteert. Tot del ging zal jaarlijks minstens een vijftal aandeelen bij uitloting worden afgelost. Een door deskundigen gehouden onderzoek heeft aangetoond, dat door den voortdurenden bloei der atdeeling aan de verplichtingen van rentebetaling en aflossing kan worden voldaan. Van het dak van een paar kamer tjes in de openbare zwemplaats alhier is eenig lood ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. UIT VLAARDINGEN. Eergisteren-avondis in het lokaal van den R. K. Volksbond weer eene vergadering gehouden Jvan vak- en kiesvereenigingen in zake progressie in den hoofdelijken omslag. De anti revolutionaire kiesv. «Nederl. en Oranje" was niet vertegenwoordigd, maar het bestuur dier veree- niging had een motie ingezonden aangenomen door N. en O., waarin werd uitgesproken, dat overwegende, dat Burg. en Weth. reeds bezig waren voor de invoering van progressieve heffing materiaal te verzamelen en een onderzoek in te stellen, het aan den Raad werd overgelaten bij een eventueel voorstel van Burg. en Weth., naar goedvinden te handelen. De aanwezige be sturen namen een motie aan, voorgesteld door het bestuur van den R. K. Volksbond, waarin de wenschelijkheid werd uitgesoroken tot progressieve heffing over te gaan en het kohier publiek te maken. Deze motie zal aan den Raid worden gezonden Kwartjesvinders. Men meldt uit Amster dam Een Duitscher, die op het Rokin dooreen agent werd gewaarschuwd, dat hij zich in gezelschap van een kwartjesvinder bevond, kwam zich een uur later bij de politie beklagen, dat hij in de Bethaniestraat met kaartspel f 90 had verloren Karbouwen. Naar wij vernemen, vertoefde onlangs te Amsterdam de bekende Chineesch e koopman van Batavia, Lim Liang Boe, en bezocht o.a. ook den dierentuin. Lim Liang Boe bewonderde zeer de schoone verzameling dieren, doch betuigde zijn leedwezen, dat er geen karbouwen aanwezig waren, en bood daarom Artis een paar fraaie exemplaren uit zijn veestapel ten geschenke aan. Dit voor Artis be stemde karbouwenpaar zal te Amsterdam per stoomschip Java aankomen en derhalve spoedig in Artis te zien zijn. Inbraak. Naar aanleiding van een diefstal te Eefde heeft de politie van Arnhem aldaar een onderzoek ingesteld, waarbij ontdekt werd, dat de gearresteerde dader van die inbraak dezelfde persoon js, die onlangs bij den heer v. d. B. op den Amsterdamschen weg heeft ingebroken en dat ook twee inbraken aan den Oude Koningsweg op zijn rekening gesteld moeten worden. Verschillende voorwerpen van die drie diefstallen afkomstig, zyn bij hem in beslag genomen. Gearresteerd. Te Aardenburg is gearres teerd een Amsterdammer, die in 1902 wegens verduistering tot 1^ jaar gevangenisstraf vrerd veroordeeld, doch zich door de vlucht aan de straf wist te onttrekken. Hij heeft eenigen tijd te Aardenburg gewoond, zonder dat men vermoeden had dat hij nog een jvonnis moest ondergaan, doch is later naar Antwerpen vertrokken, waar hij nog woonde. Hij kwam Maandag zijn vrouW te Aardenburg bezoeken en werd toen door de marechaussee gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht J. S., te Heer, als vermoedelijke dader van den Zondag j.l. op J. Depuits aldaar gepleegden moord. Een geheimzinnige diefstal. Over twee dagen stierf eene herbergierster te Brussel Haar man, die een belangrijken kolenhandel drijft te St. Gilles, wilde eenige uren na den dood zijner vrouw eenig geld nemen, om in de eerste onkosten te voorzien en tot zijne verbazing zag hij, dat de kas leeg was. Geld, juweelen van beide echtge- nooten, alles was verdwenen. Eergister begaf de man zich naar de bank waarde vrouw een brandkast in huur heeft en waar 6.000 fr. in depot moest lig gen dit geld was vervangen door een overgroote enveloppe gevuld met waardelooze papieren. MeD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2