Dagblad Ivoor Schiedam en Omstreken. De Kinderwetten. HOOG SPEL. 28ste Jaargang. Zaterdag 7 October 1905. No. 8325. TWEEDE BLAD. 7~f eüilleton. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 40 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauROTERSTRAAT50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berpkend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst b i 1 lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Kinderwetten worden genoemd drie wetten, wel ke reeds an Februari 1901 in Sfiet Staatsblad ston den, maar nog steeds 'niet tot (uitvoering zijn geko men, omdat er gebojuwen en instellingen yoor nioiod'ig izijn, .die veel tijd eisehen. De vorige mi nister van Justitie Loieff hoopte, dat zij Sep tember 1905 in werking zouden treden, maar door de verandering van Ministerie is dit niet geschied. 1 Algemeen is echter de wensch, dat 't zéér spoe dig het geval zal zijn, want fn die I wet ten wordt «en poging gedaan, waarmede ieder, die eenig menscheilijk gevoel heeft, hartelijk ingenomen inöet zijn, eene poging namelijk tot bescherming Van kinderen. Kinderen toch heibben soms bescherming noo- dig tegen anderen, of tegen zichzelven. Nog treuriger is, dat kinderen moeten be schermd worden tegen hunne eigen ouders Ik kan piij voorstellen, dat dit door sommigen met weerzin vernomen jwordt. Is 'tniet een god delijk recht, dait de ouders op hunne kinderen heibben? En its 'tgeen inbreuk op een goddelijke Ordening, ate de Staat aan dei jouders de y'rije Ibe- schiikkiing ovér hunne kinderen ontneemt? Zulke vragen zijn opgekomen, toen de Leerplichtwet tverd ingevbjerd. Wanneer men hoort, dat de ouderlijk© macht geheel aan de ouders ontnomen kan worden, zal men misschien te ernstiger reden tejt zulke vragen meémen te hebben. Wie echter eenige ervaring heeft van wat in toet levien van vele ouders en kinderen omgaat, zal zulke bezwaren 'niet opperen, maar met dank baar verlangen de invoering der Kinderwetten tegemoet zien. Talloos toch zijn de gevallen, waar- Mi op monsterachtige wijze met kinderen door bünn© ouders gehandeld wordt. Wat. bepalen nu dei Kinderwetten om die kin- derlbiescheiming1 tot practijk ïn onze wetgeving te maken? Wij. zagen reeds flat de ouders Van 1de ouderlijke macht ontheven pf pntzpit kunnen worden. Hierih is onderscheid. Ontheven kan iemand worden dtoor de Rechtbank, pp vprzöek van een familie lid, den voogdijraad of op vordering van den Officier van Justitie, wanneer hij (of zij) onmach tig ós zijn kind of kinderen behoorlijk op ite voe den! Dit kan alleen geschieden piet zijne toe stemming. Maar ook kan iemand zonder zijne1 toestemming Vap de ouderlijke macht wordeni ontzet. Dit moet Cvjeneienis geschieden bij rechterlijk vonnis, op ver zoek van een familielid of van den voogdijraad, of op eene Vordering van den Officier van Justitie. De rechter mpet bieoordeelèn of het belang van hot kind de ontzetting eisc-htten wanneer blijkt dat door slecht levtensgedrag, grove verwaarloo- 2l'ng, Van plichten of machtslmisbruik van een Roman van E. PHILLIPS OPPENHEI M. 38) De admiraal schudde ontkennend het hoofd en klemde de greep van zijn revolver vaster in zijn hand. Wolfen gevoelde dat hier ëen treurspel zou gespeeld worden. Zij waren nu op de eerste ver dieping gekomen en recht tegenover hen was de deur van de bibliotheek. Het gedempte geluid van bewegingen in de kamer was duidelijk hoorbaar. De admiraal hijgde naar adem. Loop zacht, Wolf, fluisterde hij, zij mogen °ns niet hooren. Ik wil ze op heeterdaad betrappen. Doch de marmeren steenen van de gang waren g'ad als een spiegel en Wolfens laarzen kraakten. Eensklaps hield alle geluid op, men had hen ge hoord. Met een kreet van woede sprong de admi ral naar voren. Wolfen was vlak achter hem. terwijl zij over den drempel stapten, werd het eensklaps duister in de kamer, maar Wolfen had ^«g juist den tijd te zien, dat een donkere gestal te zich over de lamp boog. De tafel lag vol papie- reB) achter een scherm in den hoek bewoog zich vader iof moeder een kitnd gevaar Loopt, licha melijk pf geestelijk verwaarloosd te worden en te gnonde ,te gaan, dan spreekt laij het vonnis uit dat fte ouderlijke macht taan zulk een Vader of moeder ontnomen wordt. Wat mpet pu met zulke kinderen geschieden, .die „erger dan wees" zijn? De Staat, dié bij ons anders dan 'in Frankrijk, niet zelf de Voogdijl op, zich neemt, moet een vioogd zoeken. Misschien is er een belangstel lende in de familie of daarbuiten Ie vinden, dié de taak op zich wil en kan nemen. Maar ook, en dit is' een Vpn de gewichtigste punten in de wet, kan de Voogdij1 worden, opgedragen aan ver- ecniigingen en instellingen, die, vjolgens hare sta tutten, duurzame verzjprgipg van minderjarigen ten doel hebben. Dezie instellingen kunnen Volgens de nieuwe wet mot de Voogdij' worden belast. Djit is tevens van gewicht Voor de weeshuizen, want de voog- dij'rechten van de regenten waren tot nogtoe in een toeslaind van volkomen onzekerheid. Verder moeten de stichtingen de kosten voor het onderhoud der kinderen dragen, maar ten eerste kunnen de vap hunne macht' ontheven of ontzette ouders gedwongen worden naar vermo gen daartoe bij' te dragen, en ook is de Regee- ring bereid eene subsidie te verstrekken, die echter niet meer bedragen kan dan 40 ct. per dag. 't Is geoorloofd de kindieren in een gesticht èn in een gezin op te nemen. Er is, gelijk we ziejden, een tweede categorie van kinderen, die moeten worden beschermd te gen zich zetvtejn. We denken aan de misdadige kinderen. Volgens de thans nog gieldende wet worden kinderen heneden 10 jaar als, niet toerekenbaar 'beschouwd en sliechts jn zeer buitengewone ge vallen naar een Rijksopvoedingsgesticht gezonden. Roven de 16 jaar worden zij als strafrechterlijk meerderjarig 'besCbopiwd en als volwassen misda digers behandeld. Van 10 tof 16 jaar worden zij vrijlg'ösprioken, als ze niet met oordeel des onder scheids hebben gehandeld, en als dit wel het ge- Val is, gevangen gezet, niet cellulair, zoodat zij groot gevhar toopeu om in alle zonde en boos heid Volleerd te worden. Dit is, volgens de nieuwe wet, anders gewor den. Ook een misdadig kind moet als een kind behandeld worden. In de eerste plaats dan kan vermeld wprden, dat de 'berechting van kinderen niet in het open baar geschiedt. Hierdoor kan het 'geheele proces minder vormelijk, vriendelijker, hartelijker, meer kinderlijk geschieden. Verder heeft men de leeftijdsgrenzen van 10 en 16 jaar laten Vallen. Volgens deze wet behoort men it'joit Izijn 18e jaar tot de kinderen of liever: jeugdige personen. Wa'nneer nu een kind of jeugdig persoon zich aah een misdrijf tof overtreding heeft schuldig gemaakt, dan is het minste wat de Wet voor schrijft dat 'tin het geheel niet gestraft wordt. iets. De lamp ging uit en en de gestalte van den man verdween in het duister. Bijna tegelijkertijd weerklonk een schot, doch geen geluid volgde er heerschte doodsche stilte in het vertrek. De admiraal trachtte met zijne blikken de duisternis te doorboren en hield zijn adem in. Ook Wolten was opgewonden, maar om een heel andere reden hij verbeelde zich in 't oogenblik voor de lamp uitging vrouwenrokken achter het scherm te hebben gezien en hij was in doodsangst dat zijn vader den loop der revol ver in die richting zou wenden. Bij het venster hoorde men een lichte beweging en onmiddellijk daarop klonk een tweede schot van den admiraal. Weer geen enkele kreet, geen geluid. De admiraal sloop voort in de richting van het raam. Wolfen bleef waar hij was en werkelijk hoorde hij een licht ruischen achter 't scherm. Iemand met lichten tred en sleepende kleeren trachtte ongemerkt de kamer te verlaten. Wolfen wilde weten wie het was. Hij hoorde haar zwakke, hijgende ademhaling, een bekende reuk woei hem tegemoet bekend en daarom ongelooflijk. Zij wist dat hij in de nabijheid was, want zij was blijven stilstaan. Een eindje verder stond de admiraal, die vreeselijke verwenschingen uitte, met den revolver in de hand. Voorzichtig stak Wolfen zijne hand uit en greep een vrouwenarm. Zij schreeuwde niet maar een oogenblik scheen de kamer met Wolfen rond te draaien. Hij moest zich op de lippen bijten om geen geluid te geven. Zacht- 't Kan „aan zijn© topders teruggegeven" .wordèn. Did geschiedt in de hppp, dat de Igedachte„voor den rechter te Izijn geweest", vjopr hemzelf en zijne ouders een heilzamen schrik zal teweeg brengen en heiden zullen zorgen dat 'het kiind er niet weer kpjnt. iDte tweed© straf is eenë berisping, d. i. eenè ernstige' tpesprarik van den rechter. Dit schijnt niet vleel te beduiden, maar ér is jhan verbon den wat men zou, kunnen noemen een voorwaar delijke vtenoprdeefing. Er wondt namelijk leen /tijd bepaald binnen wel ken dp jeugdige kwaaddoener, als hij zich niet 'betert, nog naar ©en tuchtschool kan worden ge- zjonden. Verder kan de, (sltraj 'zijn een geldboete, niet te hoog, want 'jcLet jeugdige kwaaddoener moét het zelf betalenhef wojrdit, lafs, hij: iets verdient, van zijn loon afgebonden. Eindelijk opzending pjEtax een Rijksopvoedings gesticht, waar ziop min mogelijk de straf en zopVeel mogelijk de opvoeding op den voorgrond treedt. Ook de zorg Voor detze kinderen kan door ver- eeniglingen of stichtingen, met sujbsidie van de Rplgeerimg, worden aanvaard. Ook worden aan het doel der Kinderwettèri dienstbaar gemaakt de tuchtscholen Voor jeugdige misdadigers, die men door nog strengere tucht 'tp|t hetere menschen fyült trachten te maken.. In idë tuchtscholen kunnen ook kinderen worden opge nomen, op vterlzioek rvan ouders, of voogden, wan neer dezjen dooi' het gedrag der kinderen geen raad meer met 'hen weten. Ik heb ziooeven den voojgdijjraad genoemd. Bij elke Arrondilssomentsrechthank is z,ulk een Voogdijraad. Hij bestaat uit mannen, door de Koningin benoemd; alleen de secretaris geniet bezoldiging. Deze voogdijraden hebben dé taak raad te géven in zake de ontzei liing én onthef fing uit de ouderlijke macht ten het (herstel daarin. Verder zullen zij inlichting moéten inwinnen en gevlen omtrent de personen en vereenigi'ngen, die zich bereid Verklaren kinderen onder hunne hoede te nemen. Zij kunnen opk, gelijk -wij zagen, ont heffing of ontzetting uit de ouderlijke macht of Vop'gdiji aanvragen, zijn belast -met tijdelijk toe zicht, wanneer de ouders ontzet zijn en de nieu we vioogd nog niet -benoemd is; en moeten ein delijk toezicht honden op de gestichten, dié kin deren opnemen. Wanneer we hu nog -vermelden dat hij dé in- vloering dezer wetten de -meerderjarigheid niet bij 23, maar bij 21-jarigen leeftijd intreedt, wat reeds;'in bijna alle landen van Europa )bet geval is, dan zijn hiermee de voornaamste bepalingen der Kinderwetten genoemd. Storm op zee. Te Vlaardingen is van de haringvisscherij teruggekeerd de stoomlogger The- rese, schipper M. van Rijn, met verlies van 2 der opvarenden, den stuurman A. Brouwer, oud 28 jaar, en den matroos K. Kwak, oud 23 jaren. jes liet hij haar door de geopende deur wegsluipen. Toen stak hij zijn hand in zijn zak en nam een doosje lucifers. Ik zal licht maken vader, fluisterde hij. Vlug dan. Ik geloof dat de kerel nog niet is ontsnapt. Hij is zeker weggescholen achter een der meubels. Wolfen stak de lamp aan de kamer was ledig. Maar het raam was open en de stoel ervoor omvergeworpen. Woedend riep de admiraal uit het venster Heggs! zijt ge daar? Hoult niemand de wacht Er volgde geen antwoord; het schildwachthuisje was ledig. Wolfen ging naast zijn vader stam en liet het licht der lamp vallen op eene donkere, onbeweeglijke gestalte, die op het gras lag uitge strekt. Haastig boog Wolfen zicb voorover. Groote hemel I Het is Heggs. Vader, wilt ge de gong luiden? Wij moeten de bedienden roepen. Doch dit behoefde niet. De bibliotheek was reeds half vol verschrikte bedienden, die, half gekleed, op de schoten van den admiraal waren toegesneld. Bleek en verschrikt kwam Lady Deringbim in een wit negligé op hen toe. Wat is er gebeurd? riep zij uit. Wie is het Wolfen heeft uw vader iemand doodgeschoten Maar Wolfen zag zijn moeder strak aan en het kostte hem moeite haar te antwoorden, Er is een man gewond. Ik gdoof dat het Heggs is, maar hij is niet door eeu kogel getroffen. Het schip was op 55 gr. N.B. en 3 gr. O.L.de equipage was bezig met het afwerken van kantjes haring. Het weer was buiig, niet bepaald slecht, maar bij de regenbuien had men veel wind. Toen kwam er een hevige stortzee over, die maar even van te voren bemerkt was, en waarvoor dan ook nog enkelen zich konden bergen. De storzee gooide het schip naar bakboord over, zoodat de verschan - sing onder water lag. Op het oogenblik waren 4 mannen op het dek, de schipper, die zich, terwijl hij door het water werd overstelpt, aan de mast kon grijpen en de stuurman en 2 matrozen, die alle drie over boord werden geworpen. Eerst toen het schip weer rees en de schipper het dek weer onder zich voelde, zag hij een man buiten boord liggen. Het was matroos G. den Breems. Hij had een breel, die over boord was gespoeld, weten te grijpen, en hield zich daarmee drijvend. Met groote tegenwoordigheid van geest wist hij zich nog van zijn laarzen ontdoen, terwijl de schipper met zijn schip manoeuvreerde om hem nabij te komen en het scheepsvolk gereed stond tot redding. Na 20 minuten was hij binnen boord. Toen zag de schipper een tweeden man drijven, blijkbaar reeds dood, het hoofd hing voorover in het water. Men trachtte ook hein nog aan boord te brengen, doch hij zonk weg. Intusschen was aan boord onderzocht of nog meer personen ver mist werden. Het bleek helaas waar, twee mannen hadden in de golven hun dood gevonden, de bovengenoemden. De stuurman laat een weduwe en 3 kinderen achter, de matroos is ongehuwd. Storm. In de verwachting dat een driemaster, die zeer dicht aan de Scheveningsche kust lag, met den hevigen noordenwind zou stranden, is de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hoilandsche Redding-Maatschappij gister-namiddag uitgerukt. Inmiddels is echter de driemaster weer naar zee vertrokken en uit het oog verloren. De reddingsboot blééf gestationneerd ter hoogte van den Gevers Deynootweg, bij Seinpost, met het oog op mogelijke gebeurlijkheden. Op het gerucht van een vermoedelijke stranding ijlde het geheele dorp naar het strand. Gisteren met den vloed zyn de stil liggende bommen, vastgemeerd aan de dukdalven in de Scheveningsche haven, door de woelingen der zee losgeraakt. Twee er van dreven naar den kant en één (de bom SCH 251) werd zóo lek, dat zij gezonken en nu geheel wrak is. Uit Delfzijl Hier heerschte gister een hevige storm uit het Noord-Westen. Van een baggerbak, liggende in het Oost-Friesche gaatje, gemerkt B.B.G. no. 8, werd de noodvlag geheschen. Het was kapitein Zwarts, die gister-middag ruim 12 uur met de sleepboot Anna Sophia, de bak met de opvarenden behouden in de haven bracht. B(j 't afzenden van dit bericht wordt de nood vlag geheschen van een zandzuiger, eveneens lig gende in het gaatje voornoemd. Zwarts is ander maal uitgevaren tot redding. - Men meldt uit Leeuwarden De ge deeltelijk afgebroken tribunetent, die dienst Wij hebben dit kwaad niet op ons geweten. Het was nog eenige uren voor zonsopgang. Geen spoor der dieven van binnen- of buitenshuis ontdekt. Met moeite was het gelukt, den admi raal den revolver te ontnemen en hem naar zijn kamer te brengen. Wolfen had zijn vader zelf naar boven begeleid en was toeii naar zijn eigen kamer gegaan. Met zijn moeder had hij geen woord gewisseld. Een halt uur nadat het huis weer in de rust was, werd er op zijn deur getikt. Zachtjes deed hij open, zijn moeder stond bleek en bevend voor hem. H(j stak haar de hand toe en leidde haar naar een gemakkelijken stoel, dien hij voor het vuur rolde. Zij scheen niet in staat een woord te spreken, beefde als een riet en haar gelaat was als dat van eeu doode, Wolfen ging op zijn knieën naast haar liggen en begon zachtjes haar handen te wrijven. De aanraking van zijn vingers deed haar herleven zij was dus niet ongehoord veroordeeld! Droevig zag zij hem aan. Wat denkt ge van mij, Wolfen Ik denk niets, ik ben verbaasd. Zijt ge gekomen om mij alles te vertellen Zij wilde alles vertellen Het was het bitterste oogenblik van haar leven. Met koude, onderzoekende oogen zag haar zoon haar aan. Zeg mij wat ge gelooft, Wolfen, fluisterde zij. Vergeef mij, moeder, maar ik geloof dat hier een poging tot -'ïefstal heeft plaats gehad en dat gij daarbij behulpzaam waart. Dat is ook zoo, Wollen. Ik heb eenanderea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5