Dagblad voor Schiedam HOOG SPEL 28ste Jaargang. Vrijdagl20 October 1905. No. 8336. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. LANDWEER. Algemeen Overzicht. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 40 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauPeter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonuummer 85. - Postbus uo. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden a*n P. U. Kleinschmidt en zijne rechtverkrij genden vergunning verleend is tot oprichting van een zakken- en dekkleeden-makerij, met een gasmotor van 2£ paardenkracht, in het pand staande aan de Hoofdstraat no. G, kadaster sectie L no. 1333. Schiedam, den 19den October 1905. Burqemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van M. L. llonnerlage Grete, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij, staande aan de Noordvest no. 37, kadaster sectie A no. 88, met een stoomwaterketel "tfit een verwarmingsoppervlak van 10 M2 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Boen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2den November a.s., des middags ten 12 ure, ten raadlxuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Biltere aanmelding voor den aanstaanden wintercursus. De Burgemeester van Schiedam, brengt in herinnering: Voor deelneming aan den aanstaanden winter cursus kunnen zich alsnog aanmelden a. de LOTEL1NGEN, die reeds in het vorig jaar hebben geloot, en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de mili tie te worden ingelijfden b. de JONGELIEDEN, die op 1 Juli van het loopend jaar nog niet militieplichtig waren, of, op dien datum wel militieplichtig zijnde, zich ter zake van uitoefening van of oplei ding tot landbouw, handel of nijverheid enz. op vermelden tijd buitenslands ophielden. Roman van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 49) Deinzend zag zij hem aan. En wat zal uw loon zijn Ik wil niet beweren, dat ik alleen gewerkt heb voor het welzijn van myn land en mijn huis. Gok ik ben eerzuchtig, ofschoon mijne eerzucht "beer m(jn land dan mijn persoon betreft. Ik wil eerste minister van Frankrijk worden. 77 En gij verdient het. Ge zijt een groot man. vertrok met het rijtuig dat op haar had gewacht. Veertien, Grosvenor Square, sprak zij tot ben koetsier, maar rjjd eerst naar een telegraaf- Eenige oogenblikken later verzond zjj het vol gende telegram »Aan lord Wollen. »Deringham Hall, Norfolk. »Ik kan niet om u zenden, zooals ik heb beloofd. Vaarwel Hetène." Voor de lotelingen, hiervoren onder a genoemd, moet de aanmelding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefeningsuur van den aanstaanden wintercursus. Voor de jongelieden, hiervoren onder h genoemd, behoort de aanmelding te geschieden zoo spoedig mogelijk en rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenliage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de be scheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte 'vóór 1 Juli jl. niet was gehouden. Jongelieden der categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slecht gedurende één wintertijdperk het onderricht zullen kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoensplaats wonen of zich daartoe naar eene naburige garnizoensplaats wenschen te begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijdperk hebben verzuimd. Vestigt voorts de aandacht op het navolgende Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per weekhet begint 1 November ol zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Februari. In de eerste helft van Januari a.s. zal voor hen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, gelegenheid worden gegeven tot het verwerven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoef'endheid zijn drieërlei een bewijs van militaire bekwaamheid een bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid èn li chamelijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwerven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst bij het garnizoen hunner keuze, vow zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire be kwaamheid èn lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmer king te komen tot inlijving voor korte oefening vier maanden). Om bij de indeeling in het volgend jaar op de hiervoren vermelde voorrechten aanspraak te kunnen maken, moet het BEWIJS VAN VOOR- GEOEFENDI1E1D worden verworven in Januari a.s. Alle vroeger verworven bewijzen zijn alsdan VAN ONWAARDE. Schiedam, 20 October 1905. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. (ZAKBOEKJES.) De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de verlofgangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan, dat hunne nieuwe landweerzakboekjes zijn ont vangen en deze zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor den 25sten dezer maand ter Gemeente- cretarie, afdeeling B, moeten worden afgehaald. Schiedam, 20 October 1905. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. XXII. Wolfen, die op zijne reis van Norfolk naar Londen geen nieuwsblad had gekocht, was bij zijn aankomst in die stad ten hoogste verbaasd overal groote aanplakbiljetten te zien, waarop stond Duitsclüand's beleediging van Engeland. Engeland's antwoord. Onmiddellijke mobilisatie. Wapening der vloot. Oorlog bijna zeker! Bij Trafalgar Square stapte hij uit zijn rijtuig en kocht een Globe. De feiten waren betrekkelijk van weinig gewicht, maar veelbeteekenend in ver band met hetgeen eenige dagen geleden was gebeurd. In een van Engeland's ver afgelegen onderhoo- rige landen was een zetel op den troon vacant geworden. De Engelschman, die benoemd was, werd in zijn paleis beleedigd door den Duitschen consul. Deze hud namelijk zijn mededinger naar den post, iemand die door de overheden als een oproermaker werd beschouwd, met koninklijke eer naar een Duitsch oorlogschip laten brengen. Het feit op zichzelve was van weinig beteekenis, maar de Duitsche keizer had zijn consul een tele gram gezonden, waarin hij goedkeurde wat deze had gedaan en waarin hij hem verbood, den nieu wen regeerder te erkennen. Zulk eene daad kon slechts op ééne wijze worden uitgelegdhet was eene openbare, opzettelijke beleediging, de tweede in den loop van ééne week. Wolfen las de tijding op het voetpad van Pali, Mall, heen en weer geduwd door de haastige voor bijgangers. 20 October. Een brief van Z. H. Pius X. De Temps zegt, dat de Univers mededeeling ontving van den volgenden brief, door den Paus aan kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, gericht Ernstige gebeurtenissen, zich in Frankrijk ontwikkelend, en welke de hoogste belangen van den godsdienst bedreigen, vormen het onderwerp van onze voortdurende zorg. Ondanks al onze pogingen om de kerk in Frankrijk te behoeden voor de rampen, welke heden onvermijdelijk schijnen, gaat men voort met woede te arbeiden aan de vernietiging in Frankrijk van de glorierijke overleveringen van uw edel land. Wij zullen onze denkbeelden mededeelen en zullen der geestelijkheid en den trouwen Franschen de instructies geven, vereischt door een smartelijke positie, die niet uw werk is en waarvoor wij niet verantwoordelijk zijn. In afwachting, om den aangroeienden moeilijkheden van de naaste toekomst het hoofd te bieden, zullen wij de noodzakelijkheid volhouden de voorlichting en de hulp in te roepen, welke God alleen kan geven. RUSLAND, De Daily Telegraph verneemt jixit gezagheb bende broni. De Tsaar zal eerstdaags bij oekase belangrijkè hervjormingën invoeren, de vrije verkiezing voor de Dpema, Vrijheid van pers en vergadering, kor ten feitelijk alle hervormingen die het zemstwo- comgres in October geëischt heelt. iNaar Ü,e Times echter uit Petersburg vërnéèmt blijft het Russische Volk tegenover de beloof de her Vormingen twijfelmoedig, ofschoon Witte het niieuwis in zijn samenkomsten met de voor mannen der hervormingspartij herhaaldelijk be- Veistijgd heeft. Deze partij zal nu, vermoedelijk op haar congres, dat den 21en dezer te Moskou, vergadert, .onverwijlde verkiezing van èèn char ter van rechten voor de Doema bijéénkomt eischrn. De correspondent der Daily Telegraph te Pe tersburg Verneemt over de bui tenia ndschè poli tiek van Rusland, betreffende de geruchten Over Ruisiland's plan om een Midden-Europeesch Ver bond te vórmen gericht tegen het Engel:sch-Ja- pa.msfc(he (verbond, dat, zoo er ooit een der gé- lijk plan go\Veeslt i;s, het nu opgegeven is 'en Rusland zijn oude politiek in Europa en Azië zal Voortzetten, nl. handhaving van het ver bond met Frankrijk zonder er andere ver strék kende vërlbonden aan te paren, wdarhij het zijn vriendschappelijke betrekkingen nipt andere mo gendheden aanhoudt. Onderwijl zal het dè ont zaglijke (hulpbronnen van het rijk ontwikkelen. De Times verneemt uit Petersburg, dat gis teren de Fr.arische heeren te Petersburg zijn aan gekomen, die komen onderhandelen over de nieu we Russische staatsleemmg. Reeds waren dc Duit- jsphe pnderhandelaars te Petershuxg aangekomen, De correspondent Van de Times Verneemt, dat misschien ook jdie Engelschen mee zullen doen, Voor de leenste maal sedert vele jarèn. Bij Piccadilly gekomen, moest hij een oogenblik blijven stilstaan, om eene rij rijtuigen te laten passeeren. Eene groote barouche, met twee vurige paarden bespannen, reed langs hem. Het kroontje op het portier, de rijke, maar stemmige livrei der bedienden, deed hem nieuwsgierig zien wie in het rijtuig zaten. Hij ondervond een der grootste ver rassingen in zijn leven. De dame, die het dichtst bij hem zat, kende hij van aanzien. Het was de hertogin Cécile de Montegarde, eene der rijkste en bekendste Franpaises - eene vrouw dikwijls aangehaald als het echte type van den ouii-Fran- schen adel, en die den naam had zeer exclusief en aristocratisch te zijn. Naast haar op de eere plaats zat Iielène en tegenover haar een jon geling met een woest opgedraaiden knevel en tiet uiterlijk van een vreemdeling. Als vastgenageld bleef Wolfen staan. Ilélène leunde achterover en scheen nauwelijks te luisteren naar hetgeen de jongeling zeidehaar gelaat was het beeld van aristocratische verveling. De trotsche lijnen van haar fijn gezichtje waren sterk geteekend; het was bespottelijk zich haar te denken als de nicht van een onbekenden mijn heer Sabin. Zij zag hem niet en langzaa n reed het rijtuig voorbij. Eensklaps voelde Wolfen eene hand op zijnen arm; verschrikt zag hij on. Densham stond naast hem. Hartelijk drukten zij elkaar de hand. Wel Dick, mijn vriend, waar komt ga van daan? Ik dacht dat gij op reis waart gegain. Dat was ik ook van zin, mur toen ik de DUITSCHLAND, De Norddeutsche Zeitung heeft vastgesteld, dat alle verhalen, die de vermelde uiting van Rouvier tot Delcassé»vous avez débauché l'Italie", tot een uitlating van den Duitschen keizer trachtten terug te brengen, uit den duim gezogen zijn. De Staatscourant bevat het besluit, waarbij Möller, den minister van Koophandel, overeen komstig zijn verzoek, als zoodanig ontslag is verleend met behoud van den rang en titel van minister van Staat en met verheffing in den adelstand voor zich en zijn nakomelingen. Delbrück, de opperpresident van de provincie West-Pruisen, is tot minister van Staat en minis ter van Koophandel benoemd. OOSTENRIJK-HONGARIJE, Reuter seint uit Boedapestliet officieele blad publiceert het ontslag van Andreas Gycerzy, mi nister van Landbouw, die vervangen wordt door baron Arthur Feilitsch, oud-voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Baron Fejervary zal ad interim het beheer der Financiën behouden, en de functie van minister a latere vervullen, tegelijk voorzitter van den ministerraad blijvende. Lanyi wordt minister van Justitie, Veeres van Koophandel, Kristoffy van Bmnenlandscüe Zaken Lukacs van Onderwijs, en generaal Bitnr wordt minister voor de Nationale Detensie. Zq, die in hun luncties blijven, krijgen den titel van geheim- raad. De Weener bladen zien in het eigenhandig schrijven van keizer Frans Jozef aan baron Fe jervary de aankonding ram. de ontbinding van den Hiongaarechen Rijksdag en yan nieuwe ver kiezingen. J AMERIKA. President Roosevelt (heeft eérgïstêrochtènd zijn rondreis door de zuidelijke staten der Unié aan gevangen. De President hield te Atlanta in Georgië éèn rede, waarin hij1 o. a. uiteenzette dat het nood zakelijk zou ;zijn dé béid© kusten, der landengte van Panama te jbéwaken zloodra het jnteroeea- ni.selie kanaal gegraven was. Voorts sprak hij ovér de werkliedenverèènigingèn èn dè trusts, beide partijen Vtermanende, te denkèn aan hun Verantwoordelijkheid tegenover dé gèmëènschap. Al Vorens zijn reis naar het Zuiden te onder nemen 'heeft president Roosévëlt de ministers Verboden, verslaggevers te ontvangen. Alle amb telijke mededeelingen moeten door de erkende persagentschappen geschieden. Men ziet in déze bepaling een 'geVolg van de verspreiding in de sensatiepers van verschillende hatèlijkhèden tegen Roosevelt. oorlogsgeruchten hoorde, ben ik teruggekeerd. Wolfen zuchtte. Densham stak zijn arm door dien van zijn vriend. Ik zag naar wie gij zooeven hebt gezien, Wolfen. Zij is nog altijd even schoon. Densham, zeide Wolfen plotseling, gij weet wie zij is, zeg het mij. Wilt gij beweren dat ge dat nog niet hebt vernomen Ja, ik ken haar alleen als de nicht van mijn heer Sabin. Zenuwachtig greep hij zijn vriend bjj den arm. Toe, Densham, zeg het mij. Woif, ik zie niet in dat ik nu nog iemands erlrouwen schend, indien ik u alles vertel. Nu j openlijk gezien is met de hertogin de Monte garde, veronderstel ik dat het incognito is opge heven. De jonge dame is prinses Ilélène Frances van Bourbon en de jongeling is prins Henri van Orleans, haar verloofde. Het duizelde Wolfen voor de oogen, Densham riep snel een rijtuig en hielp hem erin. Hij reed naar de club, zette hem in een leuningstoel en estelde cognac. Arme Wolf, zeide hij zacht. Komaan, drink aas! Liet is spijtig voor u, maar ik dacht dat gij •r wel eenig vermoeden van hadt. Ik ban een driedubbel onnoozele geweest. Er zijn eene menigte dingen geweest, waaruit ik alles hid moeten begrijpen. Wat zal ze mij een sul gevonden hebben. {Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1