VERHURING Gemengd Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. Laatste Berichten. Beursbericht van Amsterdam. TELEGRAMMEN. T isscherij -berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentie n. Openbare den trein uit Schiedam aangehouden de 19-jarige Schiedammer G. D., die op het spoorwegstation alhier een portemonnaie met f 12 gevonden en zich toegeëigend had. UIT KETHEL en SP AL AND. Bij de aanbesteding van veevoeder jd. Dinsdag-avond door de onder-afdeeling ïKethel en Spaland" van den Nederlandschen Boerenbond gehouden, is door acht gegadigden ingeschreven. De levering van inlandsche lijnkoek werd gegund aan de Naamlooze Vennootschap stoomolieslagerij, voorheen Sillevis en Rutten te Leiderdorpde levering van erwten, maïs, tarwegrent en tarwe zemelen aan den heer Jacs. Stolk te Delft, en die van gerstemeel aan den heer P. Treurniet Wz. te Schiedam. UIT MAASLAND. Uit Maasland meldt men ons Nog onverwacht overleed dezen morgen alhier de heer Jc. Van den Poort, oud-notaris in deze gemeente. Wel was de heer v. d. P. lijdende, doch niets deed een plotseling verscheiden verwachtte. De overledene werd 14 Januari 1822 te Zeven huizen geboren en was van 1 Mei 1855 tot 1 April 1904, toen hij aan H. M. de Koningin eer vol ontslag vroeg, notaris binnen deze gemeente. Het vertrouwen in den eenvoudigen man was algemeende overledene genoot ieders achting. Gedurende eenige jaren was de heer Van der Poort ook lid der Prov. Staten van Z. H. Stranding. Het stoomjacht SCI1 '112, ge naamd Gerrie, is door onbekende oorzaak den mond van het waterververschingskanaal te Sche- veningen binnengeloopen en daar gestrand het is vermoedelijk verloren. De opvarenden hebben zich weten te redden. Wrak. De strandvonder te Scheveningen heeft gistermiddag, juist onder het wandelhoofd een wrak aangetroffen, vermoedelijk van een Engelsch vaartuig, blijkens een op dit wrak bevonden tweetal speerreepkurken, gemerkt W. en een stuk net, welke een en ander met eenig waardeloos touw van het wrak is afgesneden. Het wrak is een stuk van het dek van het vaartuig, voor zoover thans zichtbaar. Wanneer het water gevallen is, hoopt men het geheele wrak aan land te halen om het onder toezicht van den strandvonder en de politie te bewaren. Een voordeeltje. Voor ongeveer zes jaren kocht de landbouwer F. Steenbeek, te Slagharen aan de Dedemsvaart, op een publieke verkooping een canapé. Toen hij die voor een paar dagen opnieuw liet bekleeden, vond men daarin f 1800 in effecten en f3760 aan bankpapier. Brandstichting. Omtrent de brandstich ting in de bergplaatsen der Deventer Tap ij tfabriek te Dinxperlo vernemen we nog, dat de vermoedelijke dader tijdelijk werkzaam was bij den aanleg eener electrische verlichting. De brand moet gesticht zijn op een dag, dat aan de fabriek niet werd gewerkt, daar men het anders onmiddellijk had ontdekt. Het gevonden garen was in petroleum gedrenkt en ofschoon er een gedeelte van is ver brand is het vuur door de opgestapelde garenmassa gedoofd. De aangehoudene is Zaterdag te Dinxperlo gebracht in arrest. Speelhuizen .Te Maastricht wordt Maandag een «club de bienfaisance" geopend. Dit is het derde speelhuis van dien naam in Limburg. M e e 1 - i n d u s t r i e. In de te Parijs gehouden internationale conferentie van de meel-industrie werden tal van punten, voor meelfabrikanten van veel belang, besproken. O.m. werd omtrent «assurantie" gezegd, dat de onderlinge vereeniging in Engeland door molenaars opgericht, uitstekend werkt en de premies zeer heeft verlaagd. De secretaris van de Engelsche molenaars-vereeniging verklaarde zich bereid elke Nederlandsche meelfabriek te verzekeren tegen de helft van de thans door haar betaalde premie, mits zij «sprinklers" invoerden. De Ruiiteéhie plojliifte, ahn wie zij vierslag de» diein vïtn Ihffn sfchandeijijfee behandeling, ahfwoord- da lruaa dait zij 'hun klachten aan den rëgeeiïngs- ptfetsiident te Oppéïn zniu overbrengen, maar dat die zaak verder wWl geen gevolgen zou hebben. NnJ'uurlïj'k, noepl een Dullsch blad uit; tegen over Rusland laat mien het b ij paipieren Vér too- gem. Als daarentegen Venezuela, Haïti of een andere noiofeitaat. DuiifsicLe onderdanen zoo had behandeld, zou er fluks een oorlogsschip* uitgev zonden zijn. Calabrië wordt nu door koud en nat herfst weder bezocht, dat de laatste hand legt aan de volledige vernieling der huizen, die door de aard beving nog niet geheel onbewoonbaar waren ge maakt. Een paar felle regenbuien en wat hagelslag zijn vaak voldoende om de beschadigde en niet door solieden bouw uitmuntende huizen in dit deel van Italië te doen instorten. De bouw van barakken voor de dakloozen gaat slechts langzaam, zoodat er groote ontevredenheid onder de bevolking heerscht, die zich lucht geeftpn weinig vriendelijke telegrammen naar Rome. De burgemeester van. Monteleone en andere kleinere plaatsen zijn wegens het zenden van dergelijke uitingen aan de regee ring uit hun ambt ontzet. Over de Zuid- Italiaansche aannemers, aan wie de bouw der barakken is opgedragen, regent het klachten. In middels richten vooral tyfus en longontsteking groote sterfte onder de ongelukkige bevolking aan. Een hevige orkaan. Ten gevolge van een hevigen orkaan zijn in Amerika, op de meren Michigan, Huron en Erie elf booten vergaaneen vijftiental anderen bekwamen min of meer ernstige averij Twaalf personen zijn omgekomen, en om trent het lot van vele anderen verkeert men nog in het onzekere. De orkaan woedde het hevigst te Buffalo, waar ook de sneeuw reeds is beginnen te vallen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Kerkzang. Mijnheer de Redacteur De Maasbode in haar no. van 25 October, spre kende over de bewuste vraag of het geoorloofd is aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem te ver zoeken, eene mildere toepassing van het Motu Proprio, insinueert dat de voorstemmers dier vraag verzet plegen, om dan te komen tot den vriendelijken doch ernstigen raad, zoo spoedig mogelijk hun verzet op te geven, willen zij aan spraak maken op den naam van goed katholiek, dat zij tot dan toe waren. Als de Maasbode de gestelde vraag over het al of niet oorbaar zijn, verzet noemt, dan hebben de Hollandsche woorden hunne gewone beteekenis verloren. Ook geloof ik, dat de H.H. voorstemmers vrij gerust kunnen zijn omtrent hun al of niet goed katholiek blijven, daar het begrip goed katholiek veel ruimer is dan de Maasbode in hare enge opvatting meent. Trouwens de Maasbode zelf zal wel om haar anathema gelachen hebben. C. J. W. Paardeworst. De Berlijnsche politie heeft bij den fabrikant Isaak Löwenstamm 7500 K. G- paardeworst in beslag genomen. In de provincie vond zijn waar, die voor gewone metworst door ging, veel attrek, ook in militaire cantines. Buss i s c hia.t o e standen. Dg Üuitsche bla den bjevhJJten een haasit ong'eïooflijk klinkend re laas lOiV'er hef wedervaren van twee jonge Prui sen dïie eien wiatatfóliing hadden gedaan langs de Russische (grens Een k'o'zak dVeiigde op de jon ge lteidien, die top Plruiisisch gelbjed waren, te zul len schieten, als zij niet bij hein op Russisch igiejbfiieid kwamen. Diaair zij- uit ervaring wisten, hole gauw die grenskozakken met schieten zijn, glaVlan zij aan het onredelijke verzoek gevolg. Eenmaal öp Russisch gebied', werden zij van de eene gevangenis naar diö andere .gesleept, waar zij met het gemeenste1 boevenpak moesten samen zijn. De Russische gevangenen aten hun middag eten op, beroofden hen Vian hun oncterkleeren en mishandeld en hén, iop: Üen koop toe. Na. een paar eSlendiiige dagen Werden zij eindelijk in vrij heid gesteld en konden zij de' Duitsche grens wiqer over gaan, zondier Qait hun [nog duidelijk was geworden, walt zij mfedrevfen hadden. Men heeft zich eenvoudig aan het bestuur op te geven, om als lid aangemerkt te worden. Van de leden wordt echter verwacht, dat zij zoo getrouw mogelijk de cursusavonden bijwonen. Ze worden om de veertien dagen gehouden, telkens des Woensdagavonds van half negen tot tien uur. De eerstvolgende op 8 November. Namens het Bestuur, Th. J. H. MOUWENS, voorz. J. v. NOORT, secr.-penn. Naar men verneemt, is er ernstig sprake van den bouw eener hulpkerk te Honselersdijk onder de parochie Poeldijk. In het liefdegesticht te Asten is overleden de eerw. zuster Camilla, in de wereld mejuff. A. G. Joosten, in den ouderdom van 74 jaren. Als onder wijzeres is zij aan de bijzondere meisjesschool aldaar werkzaam geweest. Sociale Cursus. Laatstleden Woensdag 18 Oct. is in den Ned. R. K. Volksbond weer de gewone jaarlijksche sociale cursus begonnen. Dat deze cursus voor de ontwikkeling van hen, die er aan deelnemen, van belang is, behoeft niet gezegd te worden. Daar toch worden verschillende onderwerpen be handeld, welke op sociaal gebied aan de orde zijn. Men heeft er gelegenheid tot het vragen van allerlei inlichtingen betreffende de behandelde zaken. Het is eene goede oefenschool voor spre kers, daar allen hunne aanmerkingen over het in geleide punt kunnen maken. Elk lid heeft het recht, zaken, die hem belangrijk voorkomen, ter bespreking voor te dragen, en hij kan zelf, indien hij dit wenscht, als inleider optreden. Door het onderling lezen van het Katholiek Sociaal Week blad blijven de leden tevens op de hoogte, van wat er op sociaal gebied merkwaardigs voorvalt. Voor zeer belangrijke onderwerpen tracht het bestuur steeds bekwame sprekers te verkrijgen. De afgeloopen wintercursus 190405 was vooral gewijd aan de uitlegging en bespreking der sociale wetten van het onlangs helaas afgetreden mini sterie. Jammer maar, dat bijna alle die wetsont werpen door het huidige ministerie zijn ingetrokken. Die besprekingen van het vorige jaar deden toch zoo duidelijk zien, hoe noodig die wetten waren. De uitstekende artikelen, zoowel als de leemten werden op practische wijze behandeld en zoo het inzicht verruimd. Voor dezen cursus zullen nu andere onderwer pen aan de orde komen. De eerste bijeenkomst is geopend met eene inleiding over «de Katholieke Sociale Actie" door den heer Mouwens, waarin werd aangetoond het tijdige, noodzakelijke en doel matige van deze bij uitstek katholieke beweging, en de leden werden aangespoord tot ijverige mede werking. De inleiding werd gevolgd door vragen en inlichtingen. Voorloopig werden nog door de leden voorge steld de volgende punten verzekering tegen wer keloosheid, de werkkring der vakvereenigingen, de nadeelen van stukwerk, de Encycliek «Rerum Novarum". Deze worden voor den cursus van dezen winter nog met een aantal vermeerderd. Totnogtoe hadden alleen toegang tot den cursus de leden en donateurs van den Volksbond. Het bestuur heeft echter thans ook de deelname open gesteld voor allen die behooren tot de aangesloten vereenigingen bij het plaatselijk Comité van Katho lieke Actie. liet bestuur verwacht voor dit jaar eene groo- tere deelname dan het vorige, toen circa een der tigtal den cursus bijwoonden. Kosten zijn er niet aan verbonden, behalve eene kleine bijdrage voor de lezing van het Katholiek Sociaal Weekblad. Kerkrade bereidt zich voor op een kerkelijk feest zoo grootsch als wellicht nog niet binnen hare palen heeft plaats gehad. Mr. A. J. Dente, immers, deken, kanunnik en pastoor aldaar, zal binnenkort zijn 50-jarig priesterschap herdenken. Vrijgesproken. Uit 's Hage meldt men ons Het Gerechtshof alhier sprak heden v r ij den kastelein G. Westerhof, die C. v. Leeuwen, die in zijn koffiehuis in de Jan Blankenstraat twist zocht, met een revolverschot doodde, en wel op grond dat W. uit zelfverdediging handelde. Per Telefoon, 26 Oct. 21/2 °/o Nederland78 Zilver Metalliek 1033/4 3 o/0 Portugal69t/g Turkije C 7 0/0 China 4 0/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico 49t/j Venezuela49 Cultuur der Vorstenlanden99 Asahan Plantage 401/j Medan Tabak N. Asahan Tabak153i/g Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij332 Moeara Enim Common Schibaiff 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie 48l/g Common Missouri 3215/lf 2e Missouri Common Mexican Shares 4 o/0 Mexican Norfolk Shares87 South. Rail. 36i/j Union 133 Canadian Prolongatie PETERSBURG, 26 October. (R.T.A.). De amb tenaren van de zuidoosterlijn in Wologda en van de eerste maatschappij tot exploitatie van locaal- spoorwegen hebben zich bij de slaking aangesloten KONINGSBERGEN, 26 October. (R.T.A.). (Offi cieel.) Volgens ontvangen berichten zullen van heden af tot nadere aankondiging geen treinen van Petersburg te Wirballen aankomen noch daar heen rijden. Of er locaaltreinen van dichterbij gelegen stations te Wirballen zullen aankomen of naar die stations zullen vertrekken is niet bekend. De goederentreinen van Eydtkuhnen naar Wir ballen en omgekeerd zullen voorloopig nog rijden. PETERSBURG, 26 October. (R. T. A.) Het post- en telegraafkantoor is door troepen en politie bezet. MOSKOU, 26 October. De toestand wordt met den dag ernstiger. Het aantal geprotesteerde wissels neemt toe. De kolenvoorraden voor de fabrieken in het rayon Moskou zijn voor een maand toereikendhout is nog voer tien dagen aanwezig. Gisteren waren alle apotheken gesloten. PETERSBURG, 260ctober-Hedenmorgen breidde de staking zich ook uit op de handelswereld. De winkels zijn gesloten. Cornelia Bubberman, oud 16 jaar en 5 maanden, Buitenhavenweg. VLAARDINGEN. Geboren: Marinus Josephus, z. v. J. C. Stejjger en A. M. Den Veld, Waalstraat. Catharina Hendrica, d. v. H. L. Kauffeld en M. A. Winter, le v. Leijden Gaelstraat. Overleden: Maria Boeije, weduwe van K. Van der Plaat, oud 83 j., Arnold Hoogvlietstraat. RUNHOOGTE. Caub 26 Oct.: 2.60 M; 0.10 M val Huningen 26 Oct.2.46 M0.09 M Kehl. 26 Oct.2.68 M 0.08 M Keulen. 26 Oct.: 3.00 M; 0.12 M Mannheim. 26 Oct.4.12 M; 0.08 M Ruhrort 26 Oct.2.55 M0.14 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Wisselkoer sen te Botterdam, 26 Oct. Eer Telegraaf, Londen kort f 12.12| Disc. 4 pCt. Parijs - 48.20 3 Antwerpen en Brus. 1 - 47.97^ 3 Duitsche Ryksbankpl. - 59.15 5 Met ver-wijzing naar het bericht in de Neder landsche Staatscourant van 22 October, wordt er de aandacht van vischhandelaren in Nederland op gevestigd, dat, blijkens mededeeling van den Consul der Nederlanden te Essen, de prijzen van visch, voornamelijk in het Ruhrgebied zoozeer zijn gestegen, dat dit voedsel niet lang meer ter ver vanging van het vleesch gebezigd zal kunnen worden. Schiedam. Geboren: 24 Oct. Hendrik Lambertu*, zoon van H. van Haasteren en E. Noordam. Munniken- buurt. - Jan, zoon van J. Koning en J. Slaven burg, Broersveld. 25. Magdalena, dochter van F. Berits en M. de Willigen, Helenastraat. Overleden: 24 Oct. Een levenlooze dochter van J. L. Hilkhuijsen en A. Lindeman, Vriend schapstraat. Gerrit Frederik Willem Rothert, ud 18 jaar en 7 maanden, Oudedijk. Anna BEURS VAN SCHIEDAM, 26 Oct. 1905. Officieels noteering van de Commissie uit da Kamer yan Koophandel voor da Bears. Donderdag 26 Oct. Moutxüni f9.per Hectoliter cont, zonder fuat en zonder belasting. Namen» de Commissie voor. de noteeringjt D. F. 'W, PRINS, Stemming: vast. Bond van DistilLateuxaJ Moutwijn: /9Vj. Jenever: f 13.50 Amst. proef f 15.— Prima Graanspiritus ƒ16 k 16'/4. Spoeling: 1.80. AMSTERDAM, 25 Oct. Rogge op lev. zonder noteering. Raapolie (officieel) vliegend f 233/4, 23 '/4in de stad f per Nov. f 223/4, 227/,Nov./Dec. 123 Mei f 243/s. Lijnolie (officieel) vliegend f171/,, 17; inde stad fper Nov. fl65/g, lO3/, Nov./Dec. f168/,, 167/8 Jan./Mei f 173/4 Juni/Aug. f 183/a, 18V4. ANTWERPEN, 25 Oct. Petroleum Amenk. vastin loco fr. 19V2, per Oct. fr. 191/,, Nov. fr. 193/4, Dec. fr. 203 eerste md. fr. 20 BERLIJN, 26 Oct. S f i rj t u t in tooo PARIJS, 25 Oct. Spiritus (slotXoersj prijsh.per 100 kilo per Oct. fr. 33.-- a 33.25 per Nov. fr. 31.25 a 31.50, per Nov./Dec. fr. 31.25 a 31.50, per 4 eerste md. fr. 31.75 a 32. per 4 md. van Mei tr. 33.25 betaald. HAMBURG, 25 Oct. Spiritus kalm; per Oct. mk. 18—; Nov,/ Dec. 18— (z.f.) NEW-YORK, 25 Oct. Mais, Western in loco 25 Oct. 6224 Oct. 62—: Geboren FRANCISCUS XAVERIUS JOANNES MARIA, Zoon van F. X. M. SCHIPHORST en M. MEIJER. Utrecht, 25 October 1905. Hartelijk dank voor de belangstelling by ons Gouden Huwelijksfeest 24 dezer ondervonden. A. VAN BRINK, C. VAN BRINK - De Goede. Schiedam, 26 October 1905. Bij de firma H. JANSEN Co. kan direct een geplaatst worden. VAN: I. Een partij WEILAND, KADE en WATE RING, groot 3 bunders 77 vierkante roeden en 65 vierkante ellen, gelegen in den Westpoldertiend onder de gemeente Kethel, kadaster Sectie B, Nrs. 628, 1628, 1630 en 1633 II. Een partij WEILAND en WATERING, groot 2 bunders 57, vierkante roeden en 30 vierkante ellen, gelegen in den Polder Nieuw Mathenesse, onder de gemeente Schiedam, kadaster Sectie K, Nr. 151 III. Een partij WEILAND en WATERING, groot 2 bunders, 58 vierkante roeden en 20 vierkante ellen, gelegen in denzelfden polder, kadaster Sectie K, Nr. 26. IV. Een partij WEILAND en WATERING, groot 2 bunders, 23 vierkante roeden en 40 vierkante ellen, gelegen in denzelfden polder, kadaster Sectie K, Nr. 39. De verhuring zal plaats hebben op Woensdag 8 November 1905, des voormiddags te tien uren, m het gebouw «Musis Sacrum", aan de Lange Haven te Schiedam, kunnende inmiddels nopens de huurvoorwaarden inlichtingen worden verkregen ten kantore van Mr. H. M. C. POORT MAN, Notaris te Schiedam. i m' 41/2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3