Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. te-raad te Gent bijeen, om dè mogèlijkhëid tè bteöprekfen, teènèr grootte tentoonstelling- te Gènt. Dp jgltaidblazeirs töe Gjharlenoi1 zonden tè be ginnen anet Januari eene verbooging van loon •krijgen. Het Hon. Echtpaar. Koningin Wilhelmina is Zaterdag-namiddag om drie uur met gevolg van Schwerin naar Ludwigs- lust vertrokken, ten einde den groothertog en de groothertogin een bezoek te brengen. Des avonds om elf uur keerde H. M. vandaar terug. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken zal gedurende deze maand niet plaats hebben. De nieuwe Kabelverbinding van onze Oost met China en Japan. Zoodra de Duitsch-Nederlandsch Telegraaf- maatschappij geslaagd was in de verbinding tusschen Shanghai en 't eiland Yap en daarmede de geheele voorgenomen verbinding voltooid had, werd van het heugelijke feit telegrafisch kennis gegeven aan den keizer van Duitschland en aan onze Koningin. De daarop ontvangen telegrafische antwoorden luiden, woordelijk vertaald, als volgt: Neues Palais, 27 Oct. 1905. Zeer verheugd over het bericht van de geluk kige en snelle kabellegging op het tweede lijnvak van de Duitsch-Nederlandsche koloniale lijn, breng ik mijn warmste gelukwenschen aan de Noordduitsche Zeekabelwerken voor dezen uit muntenden dienst van het zee-kabelschip Stephan. WILHELM I, R. Rabensteinfeld, 27 Oct. 1905. Met mijn oprechten dank aan U voor het ontvangen telegram, verzoek ik U de verzekering te aanvaarden van mijne vreugde over het tot standkomen van de telegraphische verbinding SjanghaiYap en mijne gelukwenschen met het bereikte doel. WILHELMINA. waartoe 58 leden en 15 donateurs uit Twente zijn toegetreden. R. E. Gemeentewerklieden. Ie Arnhem worden pogingen gedaan om een R. Kath. vereeniging van gemeentewerklieden op te richten. Er bestaan ook plannen om een lande- lijken bond van R. K. gemeentewerklieden op te richten. Het ministerieel bezoek. Naar het Hbld. verneemt, heeft, als gevolgd van het bezoek van den minister van Oorlog op 25 dezer aan de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zaamdam, bij welk bezoek hij zich persoonlijk op de hoogte stelde van de verschillende toestanden aan die inrichting, hei dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Rykswerklieden- Bond te Amsterdam, bestaande uit de heeren Sterke, Tiepe en Schuuring, een uitnoodiging ontvangen om heden een -bespreking met den minister te houden nopens de toestanden aan die inrichting. ÉLDe Hollandsche legatie te St. Peteraburg. Volgens in Den Haag ontvangen berichten is de veiligheid der Nederlandsche legatie te St. Peters burg, waar mr. Royaards, gezantschaps-secretaris, als zaakgelastigde bij afwezigheid met verlof van den gezant jhr. Van Weede het beheer voert, tot nu toe verzekerd. Ongelukken. Eene 63-jarige vrouw viel Zaterdagochtend in de Goudsbloemstraat te Amsterdam uit de tweede verdieping en kwam op de binnenplaats terecht, waar zij dood werd opgenomen. lerwijl de smid P. L. R. te Alem een geweer wilde schoonmaken, ging het wapen eensklaps af. Zijn 34-jarige vrouw werd door een kogel in den linkerslaap getroffen. Zaterdagmiddag werd te Loosduinen een man door de stoomtram overreden. De ongelukkige wilde op de treeplank springen, maar viel, waardoor de wielen hem het hoofd verpletterden. Hij was ter stond dood. - Vrijdagmorgen had de 20-jarige rietdekker, woonachtig te Radewijk onder Ambt-Hardenberg, het ongeluk van het dak van een boerenhuis in het Laar, even over de Pruisische grens, te vallen. In deerniswaardigen toestand werd de ongelukkige opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Onderweg is de oppassende jongeling reeds overleden. leden en genoodigden, hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat velen zich bij de vereeniging zouden aansluiten. Allen een prettigen, genoeglij ken avond wenschend, verklaarde hij den feest avond geopend. Een zeer gevarieerd en welgekozen program werd daarna uitgevoerd. Orkestnummers wisselden af met voordrachten. Een paar blijspelen en een paar muzieknummers voor viool en 2 discant zithers werden gegeven. Geheel in den geest der vereeniging werd ook een toepasselijk tableau «Willem Teil" vertoond. Over het geheel heeft het zeer talrijk publiek van leden en genoodigden, dat de groote zaal ge heel bezette, zich naar hartelust vermaakt. Op het ver gevorderd uur scheidde men dan ook in de beste stemming, wel voldaan over hetgeen in dezen feestavond geboden was. Postverbinding met Rusland. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kennis, dat wegens het verbreken van de spoorwegverbindingen in Rusland, aangeteekende brieven met geldswaarde alsmede postpakketten daarheen tot nader bericht niet ter verzending werden aangenomen. Breda. De president der R.-K. kiesvereeniging te Breda ontving het volgende telegram Weltevreden, 28 Oct. Mr. van Dam, Breda, Mjjn hartelijken dank aan de kiezers(ik) ver trek December. BOGAARDT. Tentoonstelling 1906. Het uitvoerend comité der te Leeuwarden te houden tentoonstelling is voornemens gedurende de maanden Juli en Augustus van het volgend jaar, aldaar een hulpmanege te doen plaatsen, ten einde nog van den minister van Oorlog gedaan te krijgen, dat deze terugkomt op zijn besluit, de manege niet af te staan ten behoeve der tentoonstelling in den Arendstuin. Het niet verkrijgen van de manege als hoofd gebouw zal ten gevolge hebben, dat de tentoon stellingsplannen niet verwezenlijkt worden. De Arendstuin zonder de manege biedt geen voldoende ruimte aan voor het plaatsen der verschillende gebouwen en zooals door het uit voerend comité in het adres aan den Leeuwarder gemeenteraad reeds was uitgedrukt, is de Arendstuin c. a. het eenige geschikte terrein voor het houden der expositie. (Ltu. Ct.) t Westerwoldcn. De minister van Waterstaat Krause, de referendaris van diens departement, de heer Doffegnies, de commissaris der Koningin in de provincie Groningen ei de provinciale hoofdingenieur gingen Zaterdag per rijtuig van Winschoten naar Terapel geheel Westerwoide door. Te Sellingen verleende de minister audiëntie aan het bestuur van het water schap Westerwoide. Twentsche Oudheidkamer. Tot oprichting van een Twentsche Oudheidkamer te Enschede een vereeniging geconstitueerd, Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering der afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond werd gisteren weder in de concertzaal van Musis" gehouden. Het binnentreden van den geestelijken adviseur pastoor Coppens, werd met applaus begroet. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed,geopend was, vroeg de V o o r z i 11 e r, dé heer T. H. J. Mouwens, allereerst, de aandacht voor eenige mededeelingen, het lezen van de no tulen uitstellend tot de secretaris zou zijn gekomen. De Voorzitter deelde eerst mede, dat de verga dering werd bijgewoond door een drietal Rotter- damsche Bondsbroeders, gekomen om steun te vragen voor de uitgestotenen te Amsterdameen hunner zou daartoe het woord voeren. Daarna werd vermeld, dat enkele Bondsleden waren over leden en een aantal nieuwe leden en een donateur tot de Bondsafdeeling waren toegetreden. De over ledenen werden in aller godvruchtig aandenken aanbevolen en den leden werd op het hart gedrukt steeds voor de uitbreiding van het ledental werk zaam te zijn. Na deze eerste mededeelingen vergastte de zan». vereeniging »St. Cecilia" de leden op een tweetal nummers, Hymne van Eijcken en Avondlied van Verhuist. De schoone, stichtende muziek dezer liederen kwam door de blijkbare toewijding van l®den in de dankbare concertzaal van ))Musis geheel tot haar recht. Het krachtig ap- plaus was dan ook alleszins verdiend. Nadat de Voorzitter over een in de laatstver- loepen dagen veelbesproken onderwerp nog eentoe mededeelingen had gedaan, die tot eenig debat leidden, was het woord aan den voorzitter van het Kalk- en Steenbewerkersgilde»StMarinus",onderafd. der Rotterdamsche Bondsafdeeling, die de vakor ganisatie in den Bond bepleitte en daarna de zaak der uitgestotenen te Amsterdam in aller milddadigheid aanbeval. De voorzitter, de heer Mouwens, deelde verder f1?c lat(?e collecte,voor de uitgestotenen te houden, to 1U uit de Bondskas zou worden aangevuld en dat lijsten voor deelneming van de medewerklieden zouden worden beschikbaar gesteld. Daarna werden nog de volgende mededeelingen gedaan Het plan en de teekening voor den verbouw van het Bondsgebouw z(jn door het gemeentebestuur goedgekeurd. Een goed deel van het benoodigde kapitaal is reeds bijeengebracht, vooral door de bemoeiingen van mgr. Lans en rector Van den Berg. De weleer w. heer rector Van den Berg heeft het overschot van het bedrag voor zjjn cadeau bestemd, niet willen aanvaarden, maar voor het busje «Hulp in nood" bestemd. Voor de verkregen subsidie voor de Teekenschool zal worden dank gebracht aan het gemeentebestuur en aan allen, die zich daarvoor bijzonder beijverd hebben; de teekenschool zal worden uitgebreid. De sociale cursus zal 8 November een aanvang nemenaller medewerking is gewenscht. In de eerstvolgende bestuursvergadering zal de uitloting van drie aandeelen Oude Leening plaats hebben, 1 November aflosbaar. In de December-vergadering zal de penning meester z(jn halfjaarlijksch verslag uitbrengen en moeten drie verifieurs worden benoemd. Het St. Willibrordsfeest zal 12 Nov. worden gevierd met Algemeene H. Communie, Hoogmis in de Singelkerk en feestvergadering, waarin rector Van den Berg als feestredenaar zal optreden. Aan het gemeentebestuur is een adres gericht inzake het omtrent 1 ure gestoten houden van de brug over de Buitensluis in het belang van Smulder's werklieden. Een adres, verzoekend bepaling van minimum-loon en maximum-arbeids tijd bij de werken, die van gemeentewege worden uitbesteed, zal in verband met «Patrimonium" bij het gemeentebestuur worden ingediend. Nog even gewagend van de overeenkomst tusschen net Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel «St. Raphael en den Ned. R. K. Volksbond, deelde de Voorzitter ten slotte mede, dat wellicht de jaar feesten in verband met den verbouw van het üondsgebouw zullen worden uitgesteld. Daarna werd de vergadering, als gewoonlijk, met gebed gestoten. J Nadat hedenochtend was kennis gegeven, dat de 27-jarige schepeling W. Roeleveld, uit Scheveningen, van den alhier in de Voorhaven liggenden logger SDM 20 Liduina, werd vermist, is heden-ochtend circa half elf het lijk van dien man in de nabijheid van den logger opgehaald. Vermoedelijk is hij bij ongeluk te water geraakt en verdronken. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. UIT VLAARDINGEN. De heer L. Kruijer, onbez. inspecteur van politie alhier, is benoemd tot inspecteur van politie te Vlissingen. UIT DELFT. Nijverheidstententoonstelling. Op aanstichting der Delftsche Handelsvereni ging heeft zich te Delft uit verschillende vereni gingen een comité gevormd tot het houden van eene tentoonstelling van,Delftsche nijverheid, oude en nieuwe Delftsche kunstnijverheid enjkunst. Slagen de plannen, dan zullen nevens deze hoofd tentoonstelling verscheiden kleine gehouden wor den, b.v. van tuinbouwproducten enz. De duur der tentoonstelling zal een maand zijn. Het hoofdcomité bestaat uit de heeren J. Ver beek Jr., D. Mension en P. van der Heide, voor de Delftsche Handelsvereniging: J. van Aggelen, L. Couvé en F. W. Frank voor de verfraaiingsver- eeniging «Delfia" mr. H. Roelofs Heyrmans en H. Vliegenthart voor de afd. Delft van de Mij. voor Nijverheid R. Brander de Roos en P. C. Eiflerich voor de afd. Delft van de Holl. Mij. van Land bouw J. P. van Kampen en J. Nederpel voor de Delftsche Groenten veiling. Deze commissie heeft de bevoegdheid zich meer dere leden toe te voegen. Raadsleden' op hun gemak. Een Raadslid met pantoffels. Hun cachet bewaard. De electrische tram door Schiedam's straten. Een belang rijk moment. De Gemeente-be grooting. Het gewone snoeiwerk. Presentiegeld. Belastingver- hooging beperkt. Een leugentje te niet gedaan. Burgemeester's afscheid. Nationale Schietwedstrijd. De weerbaarheidsvereeniging «Het Vaandel" gaf Zaterdag avond in de groote zaal van het gebouw «De Vriendschap" een feestavond ter gelegenheid van den nationalen schietwedstrijd in Sept. 1.1. gehouden. De voorzitter, de heer Jan Sas, betuigde zijn genoegen zoo velen hier te zien. Hij heette allen, De langdurige Raadszitting die het eind van October ons in de laatstverloopen jaren pleegt te brengen, is ook ditmaal niet uitgebleven. Reeds het enkele woord Gemeente-begrooting op de Raads- agenda deed bij den eersten aanblik onder de tegenwoordige omstandigheden eene gesplitste zitting verwachten, en zoo is 't dan ook geschied. De Raad is Vrijdag van ruim 2 tot bijna 5 ure vergaderd geweest om daarna weer ten 7 ure present te zijn en tot bij half twaalf vergaderd te blijven. De heer De Groot kwam om eens heel op zijn gemak te z(jn - met zijn pantoffeltjes onder den arm, wat sommigen zijner collega's den uitroep ontlokte: «Nou gaat ie goed." En 't ging ook goed, want de heeren zaten dood op hun gemak, hoewel zij hun cachet bewaarden door er zich van te onthouden «toeback te schuiven." Maar werpen wij eerst een vluchtigen blik op de middagzitting, die voor den aanvang van het begrootingswerk nog menig belangwekkend moment heeft opgeleverd. Allereerst constateeren wjj, dat onder het tegenwoordig regime, nu «onderwijs' niet meer uitsluitend van liberale zijde wordt ver zorgd, ook aan het personeel der christelijke scho len recht wordt gedaan. Een onderwijzer met hoofdakte aan een onzer katholieke bijzondere seholen werd op voordracht van het College tot onderwijzer aan de herhalingsschool benoemd en nam ook de plaats in door den directeur zijner scholen in de commissie tot wering van school verzuim opengelaten. De opheffing van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers geeft ook wel iets te denken. Is wellicht het kwjjnen van dezen cursus te wijten aan den geest, die zoo kennelijk onder het perso neel der openbare scholen heerscht en zich ook reeds vroeger met betrekking tot dezen cursus openbaarde De namiddagzitting gaf ons ook voor enkele oogenblikken een toekomstbeeld. De electrische tram rijdend door de straten onzer gemeente Onze vroeden dachten er zich een poosje in, maar zij durfden toch niet door te rijden. Verbeeld jeDe Rotterdamsche tram, die indertijd zoo handig Schiedam's gebied boycotte, door haar eindpunt op den berm van den dijk te brengen, zou nu tot het wachthuisje willen doorrijden Neen, hands off, Electrische, voor dat gevaarlijk kruispunt waakt de Raad, maar wil je doorreden tot de Markt, dan is 't niet meer gevaarlijk en mag je binnen komen Een belangrijk momentin de langdurige middag- zitting was ook de breede discussie over de sub sidis-aanvragen gevoerd. Allereerst over de subsidie voor de Bondsteeken- school «St. Jozef" ontspon zich weder de gewone discusie tusschen den heer Van Westendorp en den lie^r Smit. De heer Van Westendorp heeft daarbij een argument aangevoerd, dat juist koren op den molen was van den ijvervollen verdediger van de Teekenschool-subsidie. Hij zei, dat de Burger avondschool zoo overvol was, dat hij ditmaal voor de gewone subsidie van de Teekenschool gestemd zou hebben. Terecht mocht de heer Smit zeggen, dat in dat geval zijn beweren omtrent een uitspa ren van kosten voor de gemeente bewaarheid was. Maar hij kon tevens met grond van depractische inrichting der Teekenschool gewagen. Want meer dan het advies van den inspecteur van het M. O., die nooit de Bondsteekenschool bezocht, weegt hier het getuigenis van een ervaren vakman, die verklaarde aan de B. A. S. worden ingenieurs, maar aan de B. T. S. worden vakwerklieden gevormd. Bij de discussie over de subsidie voor de Nuts- en Christelijke bewaarscholen trad op den voor grond de principieele kwestie der overheidsbemoeiing met het onderwijs. Ten onrechte bracht de heer Van Westendorp hier in debat de schoolwet van 1905, waar het toch vaststaat, dat de opvolgende liberale regeeringen veel meer aan het openbaar onderwijs toestonden dan de wetKuyper aan het christelijk onderwijs geeft. En ten slotte kwam in de avondzitting de lang durige beraadslaging over de gemeente-begrooting. Er zijn bij de breede discussiën over deze gewich tige materie zeer eigenaardige dingen gezegd. Al lereerst zei bij de Algemeene Beschouwingen de heer De Groot, dat de schuld van den slechten toestand der gemeente-financiën ligt bij ons zelf, bij het beleid van den Raad en B. en W. Er wordt bij de verkiezingen al te veel gelet op po litieke richting en niet op bekwaamheid. Daar mede wil de heer De Groot, lettend op het spraak gebruik dat bij zijn geestverwanten in zwang is, waarschijnlijk zeggen, dat men de bekwaamheid meer bij het «denkend deel der natie" moet zoeken, gedachtig aan het bekende woord nul n aura de l esprit que nous et nos amisde christelijke partijen mogen zich dat voor gezegd houden. Was de Voorzitter, die toch in ieder geval ook tut de vrienden behoort, 't ten deze met den heer De Groot eens, het verwijt omtrent het financieel beleid van B. en W. liet hij zich toch niet aan leunen, maar werd krachtig door hem weersproken. De Raad heeft overigens bij de begrootingsbe- handeling weer het gewone snoeiwerk verricht. Hij zette zeer terecht allereerst het mes op zich zelf door dat onnoodige presentiegeld af te schaffen, twelk het Raadslidmaatschap verlaagt. Zelfs het Raadslid, om wien het vroeger noodig werd geacht, stemde nu voor de.afschaffmg. Zeer eigen aardig was daarbij, dat een vroede, die dat presen tiegeld toch volstrekt niet behoeft en tegen de afschaffing stemde, aan een ander dito (voorstem mer) toevoegde: «dat kan jij wel zeggen". Verder gleed het mes van den vaardigen tuin man, den Raad, langs den bast van den stam en nam het menige dorre tak of twijg weg, maar er werden ook nieuwe loten geënt in den vorm van verhoogde inkomstposten. Over het geheel leidde het begrootingswerk tot het resul taat, dat de belasting-verhooging tot f4000 be perkt bleef, die op de Inkomstenbelasting zullen worden gevonden. Die belasting, tot f99000 opge voerd, blijft dan nog altjjd beneden het maximum zoodat wijziging der verordening onnoodig is. Zeer handig deed de heer Von Briel Sasse den Voorzitter constateeren, dat de verhooging van den postuitkeering van het r(jk voor het onderwijs, een gevolg van de wet 1905, de wet-Kuyper, is. Daarmede werd ook in onzen Raad het leugentje te niet gedaan, dat de gemeenten door die wet groote geldelijke schade zouden l(jden. Nadat het begrootingswerk was volbracht, was ook de taak van 'sRaads voorzitter teneinde gebracht. Burgemeester Versteeg getuigde het in gevoelvolle woorden. Blijkbaar vonden zij instem ming bij de leden van den Raad. Zeer eervol voor 's Raads veorzitter was zeker het getuigenis van s Raads nestor, dat de heer Versteeg aan zjjn woord, hij niet over ons wilde heerschen maar ons leiden, tot het einde, ook in het bevorderen van den vooruitgang der gemeente, is getrouw gebleven. De wensch voor den hernieuwden bloei van Schiedam, opgaand tot den rang van een der eerste koopsteden van Nederland, mocht zeker geestdriftvolle instemming vinden. Zakkenrollers. Zondag 22 October werd te Purmerend op den laatsten dag der kermis aan een ingezetene, die voor een spel stond te kijken, zijn gouden horloge met ketting ontrold. On middellijk ging de politie op onderzoek uit. 't Mocht den veldwachter Hulst van Purmerend, met behulp van de^ Amsterdamsche recherche gelukken, dezer dagen t gestolene te vinden in een huis van koop met recht van wederinkoop te Amsterdam. Een der vermoedelijke daders is Vr(jdag naar Purmerend vervoerd en in verhoor genomen. Een 1 0 3 j a r i g e «Jantje meu in 't veen" is de bijnaam van de weduwe Vosbarg, te Strackholt, een Qost-Friesch grensplaatsje, die den 25en dezes i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2