Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DUITSCHLAND. Koning Alfonso zal hedenmiddag 3 unr tie Ber lijn biruiCTigt'liaakl worden. Zaterdag is: op het ;Strand te Londen een istaindteeld voor wijlen William Gladstone onthuld. Het Journal deelt eOn -zonderlinge spionnèn- igieschiederiis mtede. Vrijdagnacht zouden twee mannen een fort bij Havde zijn hionengeslopeh, om fotografieën te netnten Van (het (kanon van 24 c.M. De fethiklavacht 'verraste hen, maar fbej- dien zijn zonder herkend te zijn phtkomén. Dé plaatselijke commandant hefeft een streng onder zoek gelast. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1906. HOOFDSTUK V. (B i n ne n 1 an dsche Zaken.) Aan het Voorloopig Verslag wordt het volgende ontleend Eindcijfer. Sommige leden meenden een waarschuwende stem te moeten doen hooren tegen opdrijving van de uitgaven. In 't bijzonder de uitgaven voor het hooger onderwijs gaven h.i. weinig blijk dat inderdaad ernstig naar zuinigheid zou zijn gestreefd. Herziening der Armenwet. Verschei dene leden wenschten aan deze herziening de prio riteit te zien toegekend boven andere onderwerpen van wetgeving, anderen vroegen of het niet nood zakelijk is, dat eerst de verzekeringswetten tot stand worden gebracht. Wat de herziening zelve betreft, werd door sommige leden betoogd, dat het afgetreden Kabinet krachtens zijne beginselen meer dan het huidige aangewezen scheen om deze zaak in dier voege te regelen, dat de liefdadige zorgen der kerkelijke en bijzondere armbesturen tot haar recht zouden komen. Van andere zijde werd aangevoerd, dat juist die besturen vaak met groote hardheid te werk gaan. Door verscheidene leden werd te kennen gegeven, dat, hoe gaarne zij ook dit vraag stuk op verzoenende wijze wenschten te zien opgelost, dit h.i. nimmer zou mogen leiden tot het prijs geven van het beginsel van verplichte samenwer king tusschen de verschillende lichamen, die zich met verzorging der armen bezighouden. Van verschillende zijden werd er op aangedron gen dat de regeering, alvorens een ontwerp tot herziening in te dienen, door toezending van een vóór-ontwerp de verschillende kerkgenootschappen en instellingen voor armenzorg in de gelegenheid stelle daaromtrent van voorlichting te dienen. Ook met het uüvies van de Staatscommissie van 4903 in zake bedelarij enz. zouden sommige leden gaarne zien rekening gehouden. Verscheidene leden, die hiervan niet gering op onthoud vreesden, oordeelden dat het wellicht de voorkeur zou verdienen het vóór-ontwerp open baar te maken. k Verandering van sommige] bepa lingen der Drankwet. Van verschillende zijden werd gevraagd, van welken aard de moeilijkheden bij de toepassing der gewijzigde Drankwet zijn, welke de regeering blij kens de Troonrede, door wetswijziging wenscht op te heffen. Vele leden wenschten, dat de wijziging zich moge beperken tot het volstrekt noodzakelijke. Zij vreesden dat sommige gemeentebesturen anders reeds aanstonds met de teepassing der wet de hand zouden lichten. Sommige andere leden zouden gaarne ook eenige principieele wijzigingen zien aangebracht. Zoo werd gewezen op het verbod van drankverkoop op booten. Ook werd de aandacht gevestigd op de weduwen, die haar recht op vergunning hebben verloren zeer urgent werd door eenige leden geacht wijzi ging van sommige bepalingen, welke met vaste datums in verband staan, als b.v. ten aanzien van verlofhouders. f- Verscheidene leden achtten thans reeds princi pieele wijzigingen niet wenschelijk. Gevraagd werd of het niet wenschelijk zou zijn, dat de regeering bijtijds hare afgevaardigden naar het intern, congres voor den strjjd tegen het alcoholisme, dat in 1907 te Stockholm zal worden gehouden, aanwees, en dezen opdracht gaf, naar de werking van het Gothenburgerstelsel ter plaatse een onderzoek te doen. Herziening der Gemeentewet. (Ge meentebedrijven.) De wensch werd geuit, dat de intrekking van het w. o. tot wjjziging der Gemeentewet niet tengevolge zou hebben, dat de gemeentewet op dit stuk voorloopig niet aan her ziening kon worden onderworpen. Op betere regeling der zekerheidstelling van gemeente-ontvangers werd aange drongen, eveneens op het afleggen van een bemoedigende verklaring door de regeering nopens een spoedige regeling van de pensionneering van gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen onafhankelijk van het verslag der staatscommissie in zake de gemeente financiën en de motie ter zake der bedoelde pensionneering bij de Kamer aanhangig. Ge wenscht werd scheidsrechterlijke bepalingen voor gemeentewerklieden, minimum salaris voor gemeente-veldwachters, gemeentelijke belastingheffing ook van onge bouwde eigendommengewenscht, doch door anderen weer bestreden de opneming van het beginsel in de gemeentewet, dat bij grenswij ziging een belangrijk verkleinde gemeente een uitkeering zou krijgen van rijkswege. De splitsing van Den Haag in kiesdistricten ook voor de verkiezing van Provinciale Staten werd wederom bepleit, hoewel anderzijds de voorkeur werd gegeven aan wachten met die splitsing tot bij een herziening van de gansche kiestabel. Gevraagd werd of een wettelijke regeling van de banken van leening vooral ter voor koming van plaatsgrijpende misbruiken spoedig kan worden tegemoet gezien. Hetzelfde werd gevraagd ten opzichte van een regeling van het levensverzekeringsbedrijf en een nieu we Zondagswet. Over het optreden van verschillende burge meesters werd door Kamerleden geklaagd. Zoo werd den burgemeester van Leeuwarden verweten, dat hij het houden der Unie-collecte nie. wilde toestaan aan den burgemeester van Den Haag, dat hij een optocht voor algemeen stemrecht verhinderde, hoewel ten vorigen jare een dergelijke optocht geen reden tot klacht had gegevenden burgemeester van Haarlem, dat hij vexatoire bepalingen had gemaakt voor het bijwonen van eeh politieke niet-publieke verga dering; den burgemeester van Etten en Leur, dat hij in strijd met de wet en dus met zijn bevoegdheid een openluchtmeeting zonder debat had verhinderdden burgemeester van Horssen en zijn ambtgenoot van Utrecht, dat zij zich scherper dan hun ambt gedoogde bij de verkiezingen partij hadden gesteld. Eindelijk werd ook over gebrek aan de noodige onpartijdigheid geklaagd bij de burgemeesters in het Gooi, die bij erfgooiers-geschillen hun kwaliteit van lid der vergadering van Stad en Lande zouden hebben verward met dat van burgemeester. Bij deze gelegenheid werd er op aangedrongen, dat de kwestie der Erfgooiers zelf zou worden ten einde gebracht door tusschenkomst van het administratief gezag (arbitrage of minnelijke sehikking). Het afsluiten van den openbaren weg te Scheveningen bij gelegenheid van de automobielfeesten in den afgeloopen zomer gat aanleiding tot klachten. Evenzoo vond men onbillijk, dat na ingevallen vorst sommige waterwegen door de betrokken gemeentebesturen voor de schaat senrijders worden gereserveerd, waartegenover echter de opmerking werd gemaakt, dat ingeval de vorst aanhield en het water zoo lang mogelijk was opengehouden geweest, het verkeer voor de schepen toch niet kon voortgaan en tevens door het onberijdbaar zjn van het ijs de vaart ook niet op anderen wijze als verkeersmiddel kon worden aangewend. Op het gevaar voor de veiligheid dat van woonwagens en woonschepen dreigde, werd gewezen, en eveneens op de hygiënische bedenkingen tegen deze inrichtingen. Bij het spreken van de Artikelen der begrooting, werd geklaagd over het vaak bij het departement aanstellen van meesters in de rechten als commies, waar het werk even goed of beter door een in de administratie ervaren ambtenaar had kunnen geschieden. Men vroeg verbouwing van het gouverne- ments-gebouw van Zui d-H o 11 a n d, doch anderzijds vond men, dat de provincie zelf wel haar belangen in deze bij de regeering kon beplei ten en dus van de Staten-Generaal geen aandrang in dien zin moest worden geoefend. Verschil van meening bleek ook te heerschen omtrent de vraag of de rijksbijdrage in de ver- plegingskosten van krankzinnigen al dan niet moest worden verhoogd. Staatshulp werd noodig geacht voor de bestrij ding der lepra (oprichting van een leprozenhuis door den staat), van den lupus (subsidie voor de toepassing van de Finsen-methode), worm ziekte (maatregelen om de verbreiding der ziekte buiten de kringen der mijnwerkers tegen te gaan), cholera (wat meer voortvarendheid bij het nemen van quarantaine maatregelen). Voor de bestrijding der vervalsching van levensmiddelen door het rijk werden de maatregelen in den laatsten tijd door de ge meentebesturen genomen ter navolgenswaardig voorbeeld gesteld. Gewezen werd op de wenschelijkheid van een verbod van invoer van absinth voordat deze schadelijke drank ten) onzent inheemsch wordt. De algemeen betreurde vertraging in de uit voering van de Woningwet in verschillende steden werd door dezen toegeschreven aan de weinige waarde, die de gemeenten aan haar auto nomie zouden hechten, door genen aan de groote bezwaren, die de uitvoering der wet ten platte lands ontmoet, o. a. werd aangedrongen op een nieuwe verlenging van den termijn binnen welken de noodige gemeentelijke verordeningen moeten zijn vastgesteld. Geklaagd werd aan den anderen kant, dat krachtens de Woningwet vele menschen uit hun woning worden gezet zonder dat zij ander onder dak hebben. Over de werking van den gezondheids raad werd nog al geklaagd, ook dat niet overal, waar dat noodig was, zijn advies werd ingeroepen, terwijl de gezondheidscommissiën ten plattelande op vele plaatsen onvoltallig werden genoemd. Ingrijpen met krachtige hand en van boven af achtte men noodig ter bestrijding van de tuberculose, reden waarom de op de begroo ting gebrachte som door vele leden te gering werd gevonden. Door anderen werd aan decentralisatie te dien opzichte de voorkeur gegeven. Krachtig werd het nut bepleit van de spoedige invoering van een zoo vaak gewenschte bedrjjf- stelling. Bij de bespreking van de toepassing der drank wet werd geklaagd, dat den inspecteur scheen verboden te zijn, het publiek van voorlichting te dienen. Men twijfelde, of de subsidiën aan drankbestrjj- dende vereenigingen gegeven, wel nuttig waren besteed. Aangedrongen werd op meerdere hulp van ge neeskundigen bij de keuring voor de mili tieraden, opdat deze met de noodige nauw keurigheid kunnen plaats vinden. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is J. van Deventer Szn., arts, consuleerde geneesheer voor geestesziekten, te Amsterdam, met ingang van 1 December, benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten. Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn tegen Dinsdag 44 dezer, 's ochtends om elf uur, tot een openbare vergadering bijeenge roepen. Dr. Kuyper. Naar verluidt moet dr. Kuyper zich op het oogenblik te Sebastopol bevinden, een der Zuid- Russische steden waar, geljk men weet, de revolutie 't ergst woedt. NCt.) Onderscheiding. Het heeft Z. H. Paus Pius X behaagd het kruis »Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen aan Mejuffrouw Clotilde Kuppens Presidente van het R. K. Genootschap van Liefdadigheid, te Breda, ter gelegenheid van haar v(jf-en-twintig jarig feest als lid van genoemd genootschap. Postduiven. Vanwege den chef van den generalen staf is aan 4en burgemeester van verschillende gemeenten gevraagd, of daór zijn vereenigingen van postduiven- houders (of eigenaars van postduiven niet bij eene vereeniging aangesloten), genegen hunne geoefende duiven bjj mobilisatie vrijwillig ter beschikking te stellen van het departement van Oorlog, zonder daarvoor in vredestijd eenige vergoeding te ge nieten. De stallen op het Loo. De credietaanvrage voor den aanbouw van nieuwe stallen met aanhoorigheden op het Loo vond, blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk 4 der Staatsbegrooting, bij veel leden bezwaar. Eenigen achten haar in strijd met de Grondwet. Zij meenden, dat, waar aan het grondwettelijk voorschrift om voor den Koping zomer- en winter paleizen in gereedheid te brengen voldaan is» restauratie niet - meer uit 'slands schatkist mag verstrekt worden dan in art. 25 der Grondwet vermelde som van f 50.000. Ook werd aangevoerd, dat de Grondwet de geldelijke verhouding tusschen den Koning en den Staat op vasten voet heeft willen regelen en daarom ook voor het onderhoud der paleizen een bepaald bedrag heeft genoemd, dat dan ook echter niet overschreden mag worden. De meeste leden konden zich met deze beschou wingen niet vereenigen. Zij merkten op, dat kos ten voor aanbouw van nieuwe stallen onmogelijk kunnen worden beschouwd -als kosten van onder houd, en dat dus van strijd met de grondwettelijke bepalingen betreffende kosten van onderhoud der paleizen hier geen sprake kan zijn. Daarentegen legt)de Grondwet aan den Staat de verplichting op zomer- en winterpaleizen voor den Koning in gereedheid te brengen, en onder dit in gereedheid brengen, is naar men meende, in gereedheid houden begrepen Men vroeg, of, indien een der paleizen afbrandde, niet iedereen den staat verplicht zou achten de uitgaven voor den bouw van een nieuw paleis voor zijne rekening te nemen. De Staat voldoet dus slechts aan zijn grondwettelijke verplichting, wanneer hij voor behoorlijke inrichting der paleizen zorgt. Overigens achtte men voor tegen spraak kwalijk vatbaar, dat het brengen van den bouw der koninklijke stallen te 's-Gravenhage ten laste van den staat als een antecedent is te beschouwen. Het aangevoerde verschil van omstan digheden doet met betrekking totde rechtskwestie niets af. Andere leden, die de grondwettigheid van dezen post niet betwistten, hadden desniettemin bezwaar tegen deze uitgave, omdat zij van de noodzakelijkheid nog niet overtuigd waren. Er waren naar hunne meening tal van andere ook sociale belangen, die veel dringender voorziening eischen. Waar naar de meening der regeering voor tal van zeer nuttige zaken geen geld kon worden uitgetrokken op grond van den toestand der financiën, daar keurden zij het af, dat deze post voor stallen op de begrooting voorkwam. Daarentegen werd aangevoerd, dat hier zeer zeker van eene weelde-uitgave geen sprake isdat de bestaande stallen op het Loo geheel onvoldoende, ja, zelfs zeer gebrekkig zijn, en dat niet alleen geld gevraagd werd voor stallen, maar ook voor verbetering van huisvesting van pensoneel, wat in de omschrijving van den post behoort te worden uitgedrukt. Ook de leden, die in beginsel tegen den voor gestelden aanbouw geen bezwaar hadden, moesten erkennen, dat de aangevraagde som zeer hoog is. Herinnerende, dat, gelijk ook bjj den bouw der koninklijke stallen te 's-Gravenhage gebleken is, ramingen voor gebouwen niet zelden worden over schreden, verlangde men omtrent de bouwplannen nader ingelicht worden. Waar tot het uitgeven van een zeer hoog be drag voor deze zaak met het oog op den bestaanden financieelen toestand dan in geval van noodzakelijkheid behoort te worden overgegaan, gaven vele leden de regeering in overweging den post thans terug te nemen, teneinde het gemaakte bouwplan aan een nader onderzoek te onderwerpen. Tegen uitstel van den nieuwen bouw voor den t\jd van één jaar zal toch wel geen overwegend be zwaar bestaan. De staking aan de viaduct te Amsterdam. ■Die staking as geëindigd. De correspondent in Amsterdam Van de A'. Ct. Zooals wij rleiedis zejiden, pleegden jde caisson- meldt de v|o|ligiende bijzonderheden arbeidtere met hun dlirtect® actie1 contractbreuk. Zij haidldletn zich namelijk Individueel verbonden olpj die oVere,engekomen arbeidsvoorwaarden te werken tot de Voltooiing van (hjet {noordelijk deel dier fundoering, dat flisj 'l)o|t ^Fjeblruari bf 'Maart a.s. Drie gulden weid wjekëtijfcsi Van 'hun Itoon im- jgje|hojudten totdat elen maximum Van ,f 50 jalsliwaar- hOii^som Voor de richtige (naleving 'zou (zijn ï>(e- reikt, Wolk bedrag Imjet f 10 (premie Verhoogd zou wb|idle|n terugbetaald, zoodra de (noordelijke pijlers gereed wanen. VrijdagaV)o|nd hu 'zijn |alle contract- arbioildiere bij deurwaarders-exploit gesommeerd Zaterdag Voor 10 uur hijcb pan te melden tot faey- Valttiing van dén arbeid, bp p'traffe anders de waarborgsom, die vlan sommigen reieds 130 lot f 40 bedroeg, te verbeuren. Dank zij dezè krach tige herinnering aan hun plichten en (de fuit ver zaking daaiVialn vobrtispruitende nadeleten, verlo ren anarchistische leiders hun Vat lop dé pias- sa, eh Heften de menschen zich .niet langer van don arbeid afhouden. Derde Bredasche Katholiekendag. Naar Zeelandia verneemt, wordt in zeer ernstige overweging genomen om den 3en Bredaschen Katholiekendag het volgende jaar binnen de Hulster- veste te houden. Ongelukken. Zaterdagavond is nabij Blauwkapel de blokwachter v. d. II. door een sneltrein overreden en gedood. R. K. tilasblazersgilde. Het R. K. Glasblazersgilde »St. Laurentius", onder afdeeling der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, heeft gister het eerste jaarfeest gevierd. Nadat 's morgens 40 ure in de Singelkerk de Hoogmis tot intentie van het Gilde was opge dragen, had gister-avond 8 ure in het Bondsge- bouw de feestvergadering plaats. De voorzitter, de heer Oorschot, na de vergadering met gebed te hebben geopend, heette de aanwezigeni waaronder enkele eerw. heeren geestelijken, welkom, en betreurde verder, dat bij dit eerste jaarfeest van daze onderafdeeling, in dagen van strijd opgericht, de opkomst niet grooter was, waar toch circa 80 katholieke glasblazers hier in de fabrieken werken. Vermeldend, dat het ledental van 57 tot 23 is gedaald, gaf voorz. een kort overzicht van het eerste levensjaar dezer veree niging, in Oct. 4904 opgericht, en wekte hij daarbij allen op steeds voor de uitbreiding van het ledental werkzaam te z(jn. Daarna werden door den heer v. A. enkele voordrachten ten beste gegeven, waarna de wel- eerw. pater Ermann onder applaus den katheder betrad. In een gloedvolle rede verklaarde de eerw. spreker allereerst hoe aan deze afdeeling St. Laurentius tot patroon was gegeven en bracht hij verder in herinnering het St. Willibrordusfeest. Daarna komend tot het groote vraagstuk der 20e. eeuw, de sociale kwestie, stelde spr. in het licht, dat tegenover het heillooze werk van hen, die slechts afbreken niet opbouwen kunnen, die wel glas tot gruis kunnen maken, maar geen enkele ilesch kunnen blazen, moet gesteld worden 4e katholieke actie, het sociale bouwwerkwaarbjj God de architect, Paus, bisschoppen en geestelijken hoofd- en onderopzichters zijn en alle christenen als werklieden fungeeren. Na op geestige wijze de voorwaarden voor dien socialen arbeid uiteen gezet te hebben, besloot spr. met een krachtige opwekking tot alle katholieke glasblazers zich bjj het gilde »St. Laurentius" aan te sluiten. De geestelijke adviseur der Bondsafdeeling pas toor Coppens, den eerw. spreker dankend, wekte mede tot die aansluiting en tot goed katholiek leven de glasblazers op. De Voorzitter, opmerkend dat weldra de zevende glasfabriek in Schiedam zal geopend worden, spoorde evenzeer allen aan, zich in de Schiedamsc he Bondsafdeeling en hare onderafdeeling »St. Lau rentius" aan een te sluiten. Nadat een collecte voor de uitgestotenen te Amsterdam was gehouden, die ten slotte f 5 op bracht, en de heer v. A. nog op enkele voor drachten de vergadering had vergast, sloot de voorzitter den feestavond met een dankwoord tot allen, die daartoe hadden medegewerkt. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie lederen oog met gesp, tabakspijp, portemonnaie met een paar centen, notitieboekje, sleuteltje. Terug te bekomen aaan de volgende adressen een vrouwenpantoffel, C. Hers bach, Groeneweegje 26; 2 portretten (man en vrouw), wed. v. Deur- sen, Munnikenbuurt 2; een sleutel, D. de Ronde, Singel 329een broche met steentjes, W. v. d. Laan, Hoofdstraat 467een paar bottines, I. M. Visser, Korte Dam 40; een handdoek, breiwerk enz, P. v. d. Vlies, Singel 4487tonnetje marga rine, W. Nesse, Rott. djjk 33een parapluie, B. de Jager, Piet Heinstraat 5een pak bezems; vrouw Geradtz, Helenastraat 7een pakje vuil waschgoed, J. Meder, Singel 414 een vrouwen zak, J. Dulfer, Tuinstraat 11. Bj 'sRijksdirecte belastingen is met ingang van 1 November 1.1. bevorderd tot commies 4e klasse de commies 2e klasse M. van Loon, alhier. Z a t e r d a g-m iddag zjjn door een agent van politie aangehouden twee elfjarige knapen, beiden hier wonende, die zich in een winkel aan de Kreupelstraat schuldig maakten aan diefstal van stukken chocolade. De knapen zijn 's avonds aan de respectieve vaders teruggegeven. UIT VLAARDINGEN. Bij 's Rijksdirecte belastingen zijn met ingang van 1 November 1.1. bevorderd tot commies le klasse de commiezen 2e klasse H. Biermans en J. H. Speyer, beiden alhier. U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2