Dagblad ?%noor\ Schiedam en Omstreken. Uit Maat 28ste Jaargang. Maandagï20 jNovember 1905. No. 8361 Algemeen Overzicht. FEUILLETON. KLATER VAN TIER. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagedjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 5). PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden ,'uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 20 November. De Engelsche correspondenten te Petersburg gaan voort met een droevig tafereel op te hangen van den staat van zaken. Er verschijnt geen manifest van den Tsaar meer, dat niet onmiddel lijk aan een vernietigende kritiek onderworpen wordt, hoe goed bedoeld het ook moge wezen. Het manifest voor den boerenstand is door hetzelf de noodlot getroffen. Het heet hoofdzakelijk voor »buitenlandsche consumptie" bestemd te zijn. Trouwens, de algemeene werkstaking en het niet verschijnen van de kranten maken het onmogelijk het manifest binnenslands te verspreiden, zoodat de meerderheid van de boeren er onkundig van zal blijven. De correspondent van de Daily Telegraph zegt, dat men zelfs in vele Russische plaatsen nu nog niets afweet van uen vrijheidsoekas van den Tsaar. D« minister van het Verkeerswezen heeft aan de arbeiders medegedeeld, dat de ministerraad den eisch van den achturigen werkdag voor spoorweg arbeiders niet voor inwilliging vatbaar heeft ver klaard, verder dat aan de werklieden op de stations en in de werkplaatsen gedurende de staking geen loon zal worden uitbetaald. Het stakingscomité te Petersburg heeft Zaterdag het volgende besluit genomenDe staking van de Petersburgsche spoorwegen en der arbeiders van Petersburg heeft de regeering bewezen, dat de uitvoering van barbaarsche maatregelen als de toepassing van de doodstraf en de invoering van den staat van beleg steeds bij de arbeiders klasse daadwerkelijken tegenstand zal vinden. De staking heeft bewezen, dat onze macht aan het toenemen is, zoodat, wanneer eens het comité 't noodig zal vinden met de regeering een beslissen- den strijd aan te binden, wij zullen overwinnen. Het comité stelt dan voor, de staking des middags van den 20en dezer te eindigen, en het zegt verder: De kameraden moeten van nu af hunne krachten verzamelenzoo het noodig gevonden wordt, dat er weer gestaakt wordt, dan zal er gestaakt worden op alle spoorwegen tegelijk en zoo lang totdat alle staatkundige en maatschappelijke eischen door de regeering ver vuld zijn. In Polen. De Times verneemt uit PetersburgDe Rus sische liberalen twijfelen sterk aan de oprecht heid van de officieuze Duitsche betuigingen, vol gens welke het Duitsche rijk zich niet gemengd heeft in de Poolsche kwestie. Z(j stellen in het licht dat o. a. Bismarck's gedenkschriften het tegendeel bewijzen en aantoonen dat zoo iets strookt met het traditioneele beleid van de Duitschers jegens Polen. Ongeveer 1000 werklieden van de metaalfabriek Starachowice te Warschau, die van het eindigen der werkstaking niets wisten, hebben op de lijn van den Weichalspoorweg naar Ostrowiec een Een roman uit den t\jd van het Schrikbewind. M. BARSTOW. 13) Marguerite bezag eens de niet bijzonder inne mende figuur die daar voor haar stond. Chauvelin was dichter bij de veertig dan bij de dertig eene scherp en sluw uitziende persoonlijkheid, met een bosachtige uitdrukking in de diepliggende oogen. Hij was een van de twee gasten, die kort te voren nog in baas Jellyband's gelagkamer zoo stil een party domino hadden zitten spelen, Chauvelin, mijn vriend, zeide Marguerite met een zucht van voldoening wat ben ik blij dat 'k u zie. Het deed haar inderdaad genoegen, in hare ge drukte stemming, weder eens een bekend gezicht te zien uit hare gelukkige dagen te Parijs, toen zï) als een koningin had getroond over de fijne geesten van de rue de Richelieu. Zij bemerkte echter niet het sarcastisch glimlachje, dat er speel de om den mond van Chauvelin. Maar zeg mg toch eens, hernam zij, wat —.SÜ hier in Engeland? had hare wandeling naar de herberg hervat gemengden trein aangehouden en gedwongen terug te keeren. De telegraaf is vernield bruggen zijn beschadigdhet spoorverkeer is gestaakt. In Fd(n 1 ja;nd. Baron Salza, de bevelhebber van de Russische troepen te Iielsingfors, is benoemd tot gouverneur generaal van Finland, als opvolgers van prins Obolenski. De benoeming is buiten Witte om geschied en stelt de Finnen zeer teleur. Men be schouwt die aanstelling weer als een kuiperij van den Finschen staatssecretaris Linder. Een vergadering van 2000 personen te Iielsing fors, hoofdzakelijk vertegenwoordigers van de pro vinciën, heeft besloten aan Linder, den minister voor Finland, een telegram te zenden, waarin beslist zijn aftreden gevorderd wordt, omdat hij door zijn gedragingen de wet geschonden en de gewelddadigheden van Bobrikof begunstigd heeft. Hij heeft nooit het vertrouwen van het Finsche volk bezeten. NOORWEGEN. Hielt Stortjnlglh 'heeft .Zaterdag de Hoor het be sluit vhn 7 Juni, betreffende de ontbindiiig van da Unie, noodzakelijk geworden grondwetswijzigin gen. aangenomen de 'vergadering werd om één uur gesloten. Daarna ging heit Slorting over in comité-gé néraal. ,11', Het Storting heeft Zaterdagnamiddag ivan 51/2 tot 6 uur vergaderd|de ledèn warén gèklèéd in galatenue. Op voorstel van iden (voorzitter jis (prins Karei van Denemarken met |al|gemèenè stómmen bij mondelinge stemming tot koning Jyan Noorwegen gekozen. Van de 117 iS:to;rliin!gllieden ontbrak er slechts één. Onmiddellijk nadat de beslissing Jn het Storting gévallen was, werd. van (de vesting Akershus het koninklijk saluut gegeven. Den voorzitter werd lodged ragen (het besluit van het Storting ter ikenniisse 'van koning Christiaah van Denëlmarken en prins Karè'l té brengen. Zaterdagavond vergaderde hét Storting wéér. De voorzitter las toen het volgende antwoord vlan prins Kariefl van iDienemiairken Voor: Met toe stemming vjan den Koning, mijnen d-oorluchtigén grootvader, aanvaard ik de verkiezing tot koning Van NoorWégen, terwijl ik den naam va» Haa kon die Zetvfenüe: aanneem', én mijn zoon den naam Olav t-oielvéeg1. Mijné gemalin en ik smeeken Gold's hestén zegen oyer het Noorsché Volk af. Wij wjllèn ons toekomstig teven aan Zijn leer en Zijn grootheid wijden. v Dé v|olorzitter steldé daarop' 'eén „Hoch op dén Kotninjg Van Noorwegen" iin, 'waarmede de leden staande instemden. 1 VerViOilgéns: werd de Vergadering gèsloten. Dé Noonsé'h© deputatie jffi Zaténdaig-avond 11.15 naar Kopenhagen vertrokken.Op het station was een ghoiote menigte (samengestroomd, dié vkder- landisché liederén zong en hij hét vertrek van en Chauvelin stapte met haar mee. Ik zou u dezelfde vraag kunnen doen, zeide hij. Wat doet gij hier O, ik, zeide zij met een schouderophalen ik verveel mij. Ziedaar alles. Zij hadden nu den drempel van de Visschers Rust bereiktmaar Marguerite scheen nog niet te willen binnentreden. De avoiid was liefelijk na den stoom, en zij had een vriend gevonden die de atmospheer meebracht van Parijs, die Armand kende, met wien zij spreken kon over al de vroo- lijke kornuiten van daarginds. Zij draalde dus nog wat, terwijl door het venster het rumoer der arin kende gasten kwam, vermengd met het gerammel van dobbelsteenen en sir Percy's hinnikenden zou- teloozen lach. Chauvelin stond naast haar en hield zijn scherpe, geelachtige oogen gevestigd op haar lief gelaat. Ge verbaast mij, burgeres, zeide hij kalm. Ik dacht dat het Engelsche landleven wel bijzon der aantrekkelijk voor u wezen moest. Ja dat was het ook en dat is het ook als het niet hoe zal ik het zeggen als het eigenlijk niet te goed voor mij was. Ik ben er niet voor geschapen, mijn waarde Chauvelin. Ik ben er te slecht voor! Wel, wel, wat moet ik hooren En dat reeds binnen een jaar na de bruiloft Moet dat nu reeds het slot zijn van den roman Of 't slot is, dat betwijfel ik. Maar voor een begin is het zeker niet schoon. Intusschen heeft het altbaas eeae goede zijde ea die is, dat bet den trein „hoera" riep. Bij de ontvangst op Maandagochtend door koning 'Chnis'tiaan, zullen die beteren verge-zèld ;zijn van. (Wedel-Jarlsberg, den Noprstehien ge-zant te (Kopenhagen. Donderdag véntrekken dé Koning en de Ko- ninjglim, van Noprwegen 'aan boord van het Deen- sche kopinfclijke jacht ÏDannébrog, begeleid door twee pprlogsschepen, naar (Noorwegen, Bij Moss zal heit koninklijk paar ahn, boord, van een Noorseh oprioigsschip (Ovtergaan, dat het naar Krjstiania vloprt, onder geleide van, Dèensche, Noorische en misschien pok lEpgeisché en Duitsche (Oorlogsschep en. 1 25 Noyeiuber h-oudt 'hét koninklijke paar dan zijn intopht in Krisliania. FRANKRIJK. De Senaat ging Zaterdag (voprt met hét behan delen van het Ontwerp dot scheiding van Staat en Kerk. Vallé verlangde, (uit naam van dé cjopi- miissde', die accpord igaat (met (het gouvernement, een stemming oyer de urgentie. Deze werd aan genomen met 171108 sitemmén. Met 185'97 stemmen bbisdjojot de1 iSeniaat o.vter te gaan tot de behandeling der artikelen. Deze. bèhandèling werd Verdaagd tolt (heden. i ZUID-AFRIKA. Op het vergelijk dat Selborne met de leiders van de Boeren in Transvaal over de schoolkwestie heeft aangegaan, volgt da gewone stroom van tegenstrijdige meeningen. Het bevredigt de Boeren-partjj, maar ontstemt de imperialistische Engelschen. De laatsten zeggen dat weer een Engelsch landvoogd in Zuid-Afrika de Engelsche belangen heeft verraden, zonder er ook maar Engelschen in te kennen. De rijksgezinde Star zegt, dat zij versteld staat over Selborne's overmoed, na zijn jongste verkla ringen in den Wefgevenden Raad dat de regeering niets zou wijzigen in haar onderwijsbeleid in Transvaal. En dat zei hij op een oogenblik dat de onderhandelingen met de Boeren al gaande waren. Waar is, zoo vraagt de Johannesburgsche corres pondent van de Standard, waar is het vergelijk Immers, de Boeren krijgen alles, de Engelschen niets. Het Rijksjgerechts-hof /té Leipzig veroordeel de- ,met gesloten ideuren Zinaida Smoljaininoff, idié zich ypor schrijfster uitgeeft, (regens poging tot het verraden van militaire geheimen, tot een jaar en drie maanden, (gevangenisstraf. Zij had zich p-tukken 'weten te verschaffèn, die onder zekere omstandigheden (het Duitschè Rijk in ge-vaar z-ouden kunnen bïte'ngeh, eh deze in -opdracht van een [buiteniLandsche (re-geer;ng aan bjuite-nlandische militaire personen (afgeleverd. Géneraal Br-ugère 'heeft véértien idagen jar- rest gekregen, -omdat (hij oojrzaak 'is gewéést, dat qvte-r zijn -ontmoeting imet (generaal Percin jh dè p'e-rs geschreven is. Hét onaangenaamste is mis- mij zooveel genoegen doet u eens te zien, m\jn waarde Chauvelin. Chauvelin nam weer een snuifje. Hij scheen sterk verslaafd te zijn aan die onaangename mode van zijn tijd, die hem misschien ook diende om de scherpe, sluwe blikken té verbergen, waarmee hij elk dien hij ontmoette, placht op te nemen. Hoogst gevoelig voor de eer, zeide hij, met een galante buiging hoewel ik mij nauwelijks kan voorstellen hoe het weerzien van een zoo on beduidende persoonlijkheid als de mijne een ge noegen kan zijn voor een dame,, die het voorrecht heeft van den naam te dragen van sir Percy Bla- keney. Zullen wij sir Percy nu maar eens buiten ons gesprek laten, mijn waarde vriend, zeide Mar guerite droogjes. Ah, lieve dame, vergeet mij maar dat gaat nu juist niet, zeide Chauvelin, en zijn oogen, scherp als die van een vos, vestigden op Margue rite een loerenden blik. Zie eens hierGij klaagt over verveling, niet waar Welnu, zou ik u wel eens een afdoend middel tegen die onaangename kwaal aan de hand mogen doen Heel vriendelijk gepresenteerd! Maar wat heett sir Percy daarmee te maken Alles, met uw verlof. Het recept, dat ik u zou willen aanbieden, draagt den naam van werk. Werk Chauvelin zag Marguerite aanen toen. na zich overtuigd te hebben dat niemand hem beluisterde, zeide hij sc-hden, dat hij ide 'bruiloft Van >ziju dochter nu niét zal kunnen jbijwoneh. Naar aanleiding van het aftreden van Berteaux, den Franschen minister van Oorlog, geeft de Matin een statistiek dat Frankrijk sinds 1870 al 33 ministers van Oorlog, dus bgna elk jaar een anderen, heeft gehad. Als tegenstelling geeft genoemd blad een lijstje van de Duitsche ministers van Oorlog acht in getal sedert 1870. De Engelsche vloot heeft in denzelfden tijd elf mannen aan het hoofd gehad. Wanneer men dus de achtereenvolgende minis ters van Oorlog na 1870 van Duitschland bij die van Marine in Engeland over denzelfden tijd optelt, z\jn zy dus nog minder in aantal dan die voor den oorlog van Frankrijk alleen. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot commissaris vanwege Nederland om met de door België benoemde commissarissen lo. een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand der afwatering van Vlaanderen en een voorstel te uoen, hetzij tot wijziging der desbetreffende oveieenkomst met België van 20 Mei 1843 (Stbl. no. 11 van 1844), hetzij tot het sluiten eener nieuwe overeen komst, waarbij de afwatering der bedoelde land streek opnieuw wordt geregeld en de belangen van de beide Rijken aan den tegenwoordigen toestand getoetst, en 2o. eene regeling te ontwer pen van het beheer der in Nederland en België gelegen polders, de heer mr. J. C. de Marez Oyens. I !-i i li IJ I LI 1 I Li: II. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is Zaterdagavond op 't Loo aangekomen. De Koningin en de Prins waren te voet met freule Schimmelpennmk en de heeren Van Geen en Van Suehtelen naar het station gegaan, waar ook de burgemeester aanwezig was. Na hartelijke begroeting is koningin Emma met haar kinderen per rijtuig naar het paleis gereden. Vrijz.-Dem. Kamerclub. De Vrijzinnig-democratische Kamerclub heeft zich geconstitueerd als volgtmr. Z. van den Berghdr. D. Bosmr. C. T. van Deventer mr. H. D. Drucker; T. M. Ketelaar; mr. J. Lim burg; mr. H. P. Marchant; P. R. Mees; 'P. Noltingmr. E. A. Smidtmr. M. W. F. Treub, Voorzitter is mr. Drucker secretaris mr. Smidt. Soppeng en Loewoe. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië «Vervolg op mijn telegram van 12 dezer In Soppeng zijn de stellingen Saring en Matjap- paë op den weg naar Lawoe genomen. Onzerzgds gesneuveld 1 en gewond 6 inlandsche militairen. De vijand liet liggen 41 doodén en 4 gewonden. Lieden van Barroe steunden het verzet in Loewoe. Zoudt gij aan Frankrijk wel een kleinen dienst willen bewijzen, burgeres Ho, man, antwoordde zij lucutig waar moet dat nu heen Natuurlijk zou ik aan Frankrijk wel een kleinen dienst willen bewijzen tenminste, wanneer ik mijzelf er niet mee in de vingers snijd. Hebt ge ooit gehoord van de Klaver van Vier, vroeg Chauvelin p.otseling. Gehoord van de Klaver van Vier lachte Marguerite. Wat een vraag I Wei, man, wie heeft er nu niet gehoord van de Klaver vau Vier, het kruidje dat geluk aanbrengt Ik heb als kind reeds er naar gezocht, en ik heb er ook wel gevonden. Ja, als ik mij goed herinner, dan be waar ik er nog een paar in een zakboekje van mij, gedroogd, natuurlijk. Versta mij goed, burgeres, hernam Chauvelin. Ik spreek niet van het welbekende kruidje, maar van een persoon, die zich naar dat kruidje heeft genoemd, en van wien ge zeker wel eens hebt iooren spreken, niet waar Ah zoo. Is dat uwe bedoeling, mgu wit "hauvelin Ja, van dien geheunzinuigeu person,., -lie de aristocraten weghaalt van onder den neus van madame la Guillotine, heb ik dikwijls genoeg booren spreken. Vertel mij toch eens, wat is dat toch eigenlijk voor een mensch (Wordt vervolgd DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1