Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Vrijdag 15 December 1905. No. 8383. MAROKKO. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. KLATER VAN TIER. Staten-Generaal. tweede kamer. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten Nrs. 6 en 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1905/6, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den luden December 1905 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invorde ring zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den December 1905. De Burgemeester voornoemd, VISSER, L.B. De Gemeente-Ontvanger maakt bekend dat de precario-belasting voor het dienstjaar 1906, waar voor dezer dagen aan belanghebbenden een nota gezonden is, eerst na 31 December 1905 en vóór 10 Januari d.a.v. ten zijnen kantore kan worden voldaan. 15 December. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitsch- land is in verband met de netelige Marokkaansche kwestie niet by zonder goed. Daarbij komt nog, dat de Duitsche keizer zich in den laatsten tijd zeer oorlogzuchtig heeft uitgelaten. Men denke aan zij a speech bij gelegenheid van de eedsafleg ging der recruten en den geest, dien de jongste Troonrede ademde. Gister is het lang verwachte geelboek betref fende de Marokkaansche kwestie, uitgegeven door de Fransche regeering, eindelijk verschenen. Zal het de politieke atmosfeer zuiveren Het is te hopen, want een oorlog zou voor Europa slechts noodlottig kunnen zijn. Telegrammen uit Parys melden, dat het geelboek 368 bescheiden bevat en loopt van 3 Maart 1901— 4 December 1905. Een groot aantal bescheiden hebben betrekking op de verschillende schendingen van het Algiersche grondgebied en de aanslagen op Fransche onder danen door Marokkanen gepleegd. Deze voorvallen gaven aanleiding tot klachten en betoogingen bij het Magdzen, waarmede de vreemde gezanten te Parijs in kennis werden gesteld. Een brief van Delcassé aan Noailles van den 25en Juni 1901, bevat de mededeeling van een eerste onderhoud over Marokko met Radolin, waarbij deze erkende, Frankrijk zich ten opzichte van Marokko in een byzonderen toestand bevond door de nabijheid van Algiers. Onder de meest de aandacht trekkende beschei den valt te vermelden een brief van Bihourd, den Franschen gezant te Berlyn, van den 21sten April Een roman uit den tijd van het Schrikbewind. M. BARSTOW. 1904, waarin de aandacht gevestigd wordt op het streven van keizer Wilhelm om een krachtdadiger en stoutmoediger Marokkaansche politiek te voeren. In een anderen brief, eveneens van de maand April, wijst Bihourd op de oorlogzuchtige houding van Duitschland en op de noodzakelijkheid om met die mogendheid te onderhandelen. Den 6en October gaf Delcassé aan de mogend heden kennis van het sluiten van de Fransch- Spaansche overeenkomst. (De nu volgende docu menten handelen over de ontscheping van Wilhelm II te Tandzjer en diens verklaring aan de zendelingen van den Sultan.) Een brief van Rouvier van den 4en Juni, ge richt aan Bihourd, bevat een verslag van een onderhoud met Radolin over den stand van zaken in Marokko. Radolin heeft toen verklaard, dat men de in te voeren hervormingen in Marokko door middel van eene conferentie zou moeten regelen, zoo niet dan zou de status quo gehand haafd moeten worden. Rouvier antwoordde daarop, dat hij geen voorstander van een conferentie was, ten minste niet zonder voorafgaand overleg. Den lOen Juni zeide RadolinGij moet weten, dat wij achter Marokko staan. Den 23en Juni schroef Bihourd, dat von. Bil low er op aandroeg een conferentie' te houden en de zaak niet op de lange baaki te schuiven cn verzekerd had, da,t als Frankrijk in een con ferentie toestemde, het reden zo;u hebben tevre den te zijn over de, houding' van Duitschland. Den 25 Juni weer een brief van Bihourd a,an Bouvier, de mededeeling inhoudende', dat de con ferentie alleen 'ten doel heeft uit den ona,an- genamen toestond te geraken. Er moest oen re geling van den toestand in Marokko worden be proefd door fusschenkomst der mogendheden; vön Bülow verklaarde plechtig, dat noch hij noch de Keizer zullen toestemmen in de geringste vér- nederinjg, die Frankrijk pp de: conferentie zou kunnen worden aangedaan, maar hij weigerde he slist de bijzonderheden van het programma yast te stellen. j Den 9en Juli, schreef Rouvier aan Bihourd, dat Radolin hem verklaard heeft, dat de over eenkomsten met Engeland en Spanje buiten de kwestie gesteld zijn. Den 30en Augustus schreef Rouvier aan Ra- dplin: De politie; en het waken tegen het smok kelen van wapens, op de Marokkaansche grens moeten uitsluitend de zaak van Frankrijk in Ma rokko, blyvén. Den 4en September vestigde Rouvier de aan dacht van Bihourd op de bandelingon van Tat- tenbach, Rouvier schreef aan Bihourd, dat Frankrijk be sluit, buiten de overeenkomst, zich op geen en,- kel punt te binden. 35) Er is op het oogenblik geen offer van levens noodig, mijn vriend, antwoordde zij droog. Mijn eigen brein en vier snelle paarden kunnen volstaan. Maar ik moet weten waar ik hem kan vinden... Zie, liet zij er op volgen, en haar oogen schoten vol tranen ik heb mij voor u vernederd, door u myn misslag te bekennen. Moet ik ook mijn zwakheid bekennpn? Mijn man en ik zijn van elkaar vervreemd, omdat hij mij niet vertrouwde en omdat ik te blind was om het masker dat hij droeg, te doorzien. Maar gisteren, nadat ik hem onwetend in een zoo doodelyk gevaar had gebracht, vielen mij de schellen van de oogen. Als ge mij niet wilt helpen, sir Andrew, dan zal ik zelf trach ten myn man te redden. Maar ik zou vermoede lijk niet slagen daar ik niet weet waar ik hem te zoeken heb ik zou te laat kunnen komen en dan zou er voor u niets overblijven dan een levenslang berouw en voor mij een gebroken hart. M"qr lady Blakeney, zeide de man, getroffen De te Moskou vergaderde vertegenwoordigers vjan den raad van arbeidersafgevaardigden en; vian de radicale partijen hebben besloten gedeel telijke isjfakjngen te vterhinderen omdat deze jn- vfoed hebben op de algemeene staking, waar toe de arbeiders aich moeten toerusten. Dezer dagen verwacht men de afkondiging van de nieuwte stakingswet, benevens beperkingen van, 'htet recht, van vereend ging en .vergadering, met twee regeeringscommuniqué's, die de be weegredenen bevatten. De nieuwe stakingswet moet, naar 't heet, wél de economische, maar geen politieke slakingen toelaten- Zij bedreigt straffen tjegen de aanlieggers en verbiedt staats ambtenaren onvoorwaardelijk aan, een staking mee te doen. De Mpskousche kranten maken géwug van gis ting onder de troepen te Moskou en, te Koersk en onder de reserVetroepen in Siberië. Te Kiëf hielden twee regimenten met arbeiders en stu denten een optocht met militaire muziek aan, 't hoofd. Dpmbrowolisfci, opperprocureur vian het eterste departement van den Senaat, heeft het ontslag Uitgelokt van graaf Totstoj, den hoofdsecretaris van dit departement, Omdat deze tot het ver bond vian rijksambtenaren behoort. Het blad New wek zegt, dat het hof den 19den te Moskou zal aankomen, waar een handeling, zal plaats hebben, die van het grootste gewicht voor den staat is. Naar luid van particuliere berichten uit Ri ga, staat alle verkeer daar stil. De spoorstaven in den omtrek vaft de stad opgebroken. De eenige verbinding met Petersburg' wordt door tor- pedobooten onderhouden. De Lettische revolutionaire partij heeft de Let- tische republiek uitgeroepen. Geheel Lijfland tot Voorbij Dorpat en Reval is in opstand. De Duit- iséhe landheeren op het platteland, die niet ge vlucht zijn, worden meest als verloren be schouwd. RUSLAND, De toestand is volkomen onveranderd. De post en telegraafstaking ihoudt 'aan. Slechts in en kele plaatsen zooals St. Petersburg is zij ten dcele geëindigd. door hare innigheid bedenkt ge wel dat dit geen werk is voor een vrouw Gij kunt on mogelijk alleen naar Calais reizen. U zoudt de grootste gevaren loopen, en de kans om uw man te vinden, zou, met al mijne aanwijzingen, uiterst gering zijn. O, ik hoop dat er gevaren zijn 1 riep zij. Ik heb zooveel goed te maken I Maar ik geloof dat gij overdrijft. Chauvelins oogen zijn gevestigd op u allen, maar niet op mij. En hoe dan ook ik móet, ik moet naar den overkant! Kom, sir Andrew! Het rijtuig staat gereed, en er is geen tijd te verliezen. Begrijpt ge dan niet, dat ik naar hem toe moet, om hem te waarschuwen of, zoo ik te laat kom, om tenminste bij hem te zijn Begrijpt ge niet dat ik krankzinnig zou worden, indien ik hier bleef zitten en hem aan zijn lot overliet? Kom, sir Andrew, kom! Zij stak hem hare hand toe. Vertrouwt ge my nu Ik ben tot uwe orders, mevrouw, zeide hij kort. Luister dan. Mijn rijtuig brengt mij naar Dover, gij volgt mij zoo snel mogelijk. Wij vinden elkaar van avond in de Visschcrs Rust. Chauvelin zal daar niet heengaan, omdat men hem er kent. Ge vergezelt mij tot Calais. Wij huren een vaar tuig en steken in den nacht over. Vermomd als mijn lakei indien gij het goed vindt zult ge niet licht herkend worden. Wat denkt ge Ik ben geheel tot uwen dienst, mevrouw, verklaarde de jonge man met nadruk. En ik hoop dat wy de Morning Star nog zullen aantreffen NOORWEGEN. Volgens Af temposten is de kroning en zalving van koning Haakon, die, krachtens de grond wet te Drontheim moeten geschieden, nu op 24 Jul, St. Olafsdag, vastgesteld. plan was geweest, aan Engeland den oorlog te Verklaren. Dat zijn leugens. De Vorwarts schreef Verder, dat onze vloot toen mobiel was gemaakt. Dat is onzin. Nooit hebben wij de vloot gemobili seerd. Voortgaande zeide Von Bülow, dat het dom Verzinsel is, de oorzaak van het elkaar niet Verstaan der heide machten te zoeken in een ernstige oneenligheid tusschen keizer Wilhelm en koning Edward. - Grooteaanhoudende vroolyhheid.) Ik verklaar zoo nadrukkelijk mogelijk, als lei der van de Duitsche politiek: onwaar is 't, dat we ooit agressieve plannen hebben gekoesterd; lonw.aay is 't, dat we ooit van plan zouden zijn igeweesit, aan Engeland den oorlog te verklaren; onwaar is 't, dat wij in den voorgaanden win ter gemobiliseerd zouden hebben; onwaar is 't, dat wij Engeland, hoe dan ook, zouden, hebben geprikkeld of uitgedaagd. Met de grootste beslistheid kom ik op tegen, do pogingen om den Duitschen Keizer, die sinds achttien jaren zoovteel bewijzen heeft gegeven, van eerlijke vredelievendheid, voor te stellen als Vredesverstoorder. Wanneer de stemming tusschen, Duitschland en Enigeland njet is, zooajs ze: naar helt inzien van verstandige lieden behoort te zijn, dan is dit slechts te wijten aan het feit, dat er in beidé landen lieden zijn, die apn andere rijken plan nen toedichten, waaraan, de meerderheid in die rijken nimmer denkt Onder wereldpolitiek ver staan wij diit, dat we op 't gebied van handel, industrie en scheepvaart dezelfde eischen stellen als alle andere landen. Wij willen niemand aanvallen. Maar wij wil len zoo sterk zijn, dat wij iederen aanval van buiten af met eere kunnen weerstaan. De verdere uitlatingen van den Rijkskanse lier, waren gericht tegen de sociaal-democratie, die zich opzettelijk stelt tegenover de landsbe langen, om de internationale beginselen dier par tij te bevorderen. DUITSCHLAND. Bij h[et voortgaan met de behandeling van de aanhangige wets'ontwerpen trad de Rijkskanse lier in beschouwingen aangaande de rede van Bob el. De sociaal-democratie streeft er voortdurend naar, juist in Engeland Wantrouwen tegen ons te zaaien. Dat wij ten opzichte van het Brit- ische rijk geen uitdagende politiek voeren, heb ik zoo zeide Von Bülow reeds honderd maal verklaard. Evenveel mallen heb ik ge zegd, dat het onzin is, ons zulke plannen, toe te schrijven. De Vorwarts meende indertijd, toen de Engelisehe vloot de Oostzee bezocht, dat Duitschland aan het einde van, 't vorige jaar van voor we Calais bereiken. Er is alles aan gelegen dat wij sir Percy nog tijdig kunnen waarschuwen. God geve het, sir AndrewVaarwel dus, tot van avond te Dover. Het zal een wedstrijd worden over het Kanaal tusschen Chauvelin en mij en de prijs is het leven van den Klaver van Vier. Hij kuste haar de hand en geleidde haar naar haar rijtuig, dat, met versche paarden bespannen, onverwijld den weg insloeg naar Dover. Het was laat in den avond toen zij aan de Visschers Rust uitstapte. Zij had de gansche reis in minder dan acht uren afgelegd. Begrijpelijker wjjze veroorzaakte hare middernachtelijke aankomst in de herberg geen geringe opschudding. Sally sprong haastig uit haar bed, en baas Jelly band beijverde zich om het den gewichtigen gast zoo geriefelijk mogelijk te maken. Beiden waren in het herbergiersvak te goed geschoold, om hunne bevreemding over deze aankomst op een zoo on gewoon uur te laten blijken. De kleine gelagkamer was ledig, Jellyband stak gauw de lamp aan, .stookte het vuur op en schoot een gemakkelijken stoel er bij, die Marguerite dankbaar aanvaardde. Blijft uw Ladyship van nacht bij ons vroeg de slimme Sally, terwijl zij een helder tafellaken uitspreidde tot het opdienen van een eenvoudig avondmaal. Neen, niet den ganschen nacht, antwoordde Marguerite. Ik moet bij het kenteren van het tij met het beste vaartuig oversteken. Maar mijn koetsier en myn palfrenier blyven hier, misschien ZWITSERLAND. Tot president van de Zwitsersche confederatie is. .gekozen de linksche. radicaal Torran; tot vice- president Muller. Zitting van Donderdag i4 December. Binnenlandsche Zaken De heer Ketel aai1 bespreekt de instructie voor de onbezoldigde gemeente-veldwachters in Noord-Holland, waarbij dien personen is verboden zich te mengen in den strijd der politieke partyen en zich aan te sluiten bij eenige politieke vereeniging. De heer Schaper bespreekt o.m. het beleid van den burgemeester van den Haag, die eerst een kiesrechtoptocht onder zekere voorwaarden toestond, maar hem dit jaar weigerde. Waar deze burgemeester de loyauteit heeft gehad in den Haagschen Raad inlichtingen te geven over zyn wel voor eenige dagen. Ik hoop dus dat ge een onderkomen voor hen hebt. Ja, ja, Mylady, daarvoor zal gezorgd worden, verzekerde de Diave Jeliyoand. Verkiest uwe lady ship nog iets te gebruiken? Gaarne. Breng maar iets kouds. En zoodra sir Andrew Foulkes komt, laat hem dan hier. XVI. Blijf maar niet op, Jellyband, zeide Margue rite. En gij ook niet, juffrouw Sally. Het zal wel laat worden, voor sir Andrew komt. Baas Jellyband meende eveneens dat Sally wel naar bed kon gaan. Om de waarheid te zeggen, deze geschiedenis stond hem heelemaal niet aan. Daar echter lady Blakeney hem op de rekening zeker niet beknibbelen zou, voelde hij zich niet geroepen om den vinger er tusschen te steken. Sally zette wat koud vleesch, wijn en (ruit op de tafel, en zocht vervolgens haar mandje weer op. En nu begon er voor Marguerite een tijd van pijnlijk wachten. Zij wist dat sir Andrew, die zich Jog in passende knechtliverei te steken had, eerst linnen een paar uren te Dover zou kunnen zijn. Hij was een stout ruiter en hy zou zijn ros niet paren. Maar geen paard draaft zeventig mijlen aan een stuk, en misschien zou hij niet zoo ge makkelijk onderweg een versch dier kunnen krijgen. (Wordt vtrvlgd.) itnffiirliUiinmmdraKwïOH^DnDiatmflfiï DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1