Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Beursbericht van Amsterdam. Rechtzaken. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Staiid. V isschorij -berichten. Scheepvaart. Handelsberichten. zijn de oeconomisch zwaksten en het grootst in getal, hen in bonden en vakvereenigingen te orga- niseeren, een school te vormen voor mannen met rotsvast geloof en afdoende kennis was het eerste doel. Maar ook de patroons moeten de onschat bare waarde van levend geloof, voldoende kennis en degelijke ontwikkeling steeds meer inzien. Even zeer behoort de middenstand in beweging en tot samenwerking gebracht te worden die stand moet meer verchristelijkt en langs zekeren weg gereor ganiseerd worden. Tusschen de verschillende standen behoort meer toenadering en samenwer king te komen en de klassenstrijd als iets onge rijmds en onbestaanbaars aangemerkt worden. Het nut en de noodzakelijkheid van het vereeni- gingsleven moet meer en meer ingezien worden ook door de katholieke patroons, die zich mede in bonden moeten vereenigen, het sociale evangelie moet steeds meer gepredikt, onze sociale strijdkrachten georganiseerd worden. Mannen en vrouwen moeten vereenigd, nader tot elkaar en tot samenwerking gebracht worden door voorlich ting en kennis moet het werk der sociale actie gepropagandeerd en bevorderd worden. Zoo zijn wij met de instelling van ons bureau van katholieke sociale actie alle partijen en richtingen vooruit. Van dat bureau gaat kracht en leiding uit voor de geheele katholieke sociale actie; het bedoelt een gids te zijn voor allen die zich op katholiek sociaal terrein bewegen, voor lichting te geven waar die gewenscht is, eendracht en samenwerking te brengen in de gelederen, heel het katholieke volk onder tactvolle leidingen behoorlijke voorlichting te doen samenwerken aan de oplossing der sociale kwestie. Het gebouw der katholieke sociale actie moet opgetrokken worden op hechte basis, gevoegd met het cement der christelijke liefde. Die christelijke liefde, die de heidenen in de eerste eeuwen der Kerk deed zeggenziet hoe zij elkaar beminnen, moet weer in ons midden' heerscheaniet alleen in de beoefening der werken van godsvrucht, maar ook vooral in het betoonen der christelijke liefde, moet zich in ons geloof toonen. Die liefde, die zich op ander gebied zoo schitterend toonde, die o.a. duizenden over den Oceaan deed gaan om aan heel en half wilden het Evangelie te brengen, die z.ch ook openbaart in onze weeshuizen, gasthuizen en scholen, behoort ook op sociaal gebied te heerschen. Daarom moet richting en leiding gegeven worden van uit het centraal bureau daarom moet uit het Leidsche centrum kennis worden verspreid, moet het zijn als het apostolaat, het brandpunt, waaruit de lichtstralen worden verspreid, die allen ten nieuw leven wekken. Tot dien grootschen arbeid moeten allen medewerken naar gelang van hun stand en staatde Katholieken die met fortuin gezegend zijn" met hetgeen waarover zij als rent meesters rekenschap zullen moeten geven, anderen met hun gaven van geest en hart en allen met hetgeen hun als katholieke mannen en vrouwen in onderlinge samenwerking te doen staat. Met deze uiteenzetting achtte spr. zyn taak volbracht. Hij meende uiteengezet te hebben waar het op neerkomt. Het geldt hier het schip der katholieke sociale actie in de goede richting te sturen, het levenwekkend beginsel van onzen roemrijk regeerenden Paus J: »alles herstellen in Christus" ook op het maatschappelijk leven toe te passen. Daartoe kan men ook al is het ons niet gegeven te steunen op een christelijke re geering uit alle kracht medewerken als wij van het beginsel der christelijke liefde uitgaan. Daartoe zullen wij komen als wij de christelijke sociale actie beter begrijpen. Dan zal deze heer lijke groote zaak kunnen strekken tot zegen van geheal ons vaderland. Nadat dr. Vullings aldus onder krachtig applaus zijn rede ten einde had gebracht, nam de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer pastoor Coppens, het woord. Harteljjk dank bracht adv. den geachten spreker voor zjjn glashelder betoog, zijn heerlijk opwekkend woord, dat zeker diep had ingegrepen in aller hart. Zijnerzjjds wekte adv. op tot eenheid en samenwerking op maatschappelijk gebied zij die daartoe geroepen zijn vergelijkend bij de roeiers, die met gelijkmatigen slag de boot moeten voort stuwen. In het bijzonder spoorde hij ook allen aan het plaatselijk comité in zjjn omvangrijk werk t<? steunen. Van de gelegenheid naar aanleiding van het gesprokene nog eenige inlichtingen te vragen, werd het eerst door den verslaggever der N. Schied. Ct., den heer Verhoeve, gebruik gemaakt. Spr. meende te mogen betwijfelen of de opmerking in voorz. inleidend woord het gesprokene woord machtiger is dan het geschrevene, wel juist isimmers de groote bisschop van Mainz, mgr. von Ketteler, wiens onschatbare wijsheid wij hoorden roemen, getuigde dat de H. Paulus in onzen tijd levend niet predi ker maar schrijver zou zjjn geworden. Op dien grond vroeg hij de wijze van oproeping van deze vergadering waarbij de pers voorbij werd gegaan, betreurende of ook aan de plaatselijke katholieke pers niet een beduidende rol in de kath. soc. actie toekomt. Dr. Vullings, deze vraag beantwoordend, ver klaarde dat haar deze rol zeer zeker toekomt, zij de ontzaglijk groote kracht] ter verspreiding ook va» de katholieke sociale beginselen. Maar spr. meent zij het zelf er eerst toe moet leiden, dat zij steeds meer en beter gelezen wordt, door te be schikken over goede krachten en degel ij ken in houd. Want niet alle pers, niet ieder blad, dat zich als katholiek aandient, verdiend gesteund te worden. Wanneer echter de katholieke pers de haar toevertrouwde belangen naar behooren dient, verdient zij uit alle kracht gesteund te worden. In antwoord op de opmerkingen van den heer Verhoeve zeide de Voorzitter, dat de circulaires waren medegegeven met hen, die 's Maandags met de koperen bus rondgaan. Het geval dat zoo velen die bus voorbij laten gaan, heeft er toe ge leid dat eenige Katholieken er geen ontvingen. Overigens verontschuldigde voorz. zich wegens drukke bezigheden voor het niet-inlichten der pers. De heer C. J. Wouterlood, aanvullend het juiste treffende woord door den heer Verhoeve gesproken, merkte nog op dat hetgeen door dr. Vullings gezegd was. over het tot lezen dwingen, niet opgaat voor de de hier bedoelde plaatselijke katholieke pers, want de N. S. Ct. is altijd in de goede en juiste richting geweest hij kon dus alleszins het door den heer V. gesprokene bezegelen. De heer Van Hees, bestuurslid der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, wekt zijnerzijds op tot toetreding tot de Bondsafdeeling en aaneen sluiting in hare vakvereeniging. Tusschen den weleerw. heer kapelaan War- nink, den Voorzitter en dr. Vullings ontspon zich nog eenig debat over het donateurschap van de kath. soc. actie, waaruit bleek, dat het aan het geldelijk belang van het plaatselijk comité niet schaadt donateur van het centraal bureau te zijn, omdat de gelden toch bestemd zijn voor dat bureau, dat 25 pet. aan de plaatselijke comité's afdraagt. Den heer D. Oorschot antwoordde de Voorzitter nog, dat zeer zeker de aansluiting van het Kruisver- bond aan het plaatselijke comité gaarne zou gezien worden. De geestelijke adviseur van het Kruis- verbond, de weleerw. heer kap. Nieuwendijk, deelde mede dat tot die aansluiting plan bestaat. In antwoord aan den heer H. Oorschot en anderen gaf de verslaggever der N. Schied. Cl. te kennen, dat de redactie wel bereid zou bevonden worden de agenda van vergaderingen enz. op te nemen, mits zij daartoe behoorlijk en tijdig ingelicht wordt. De Voorzitter sloot daarna met dankwoord en het gebed, waarmede, zij ook geopend was, deze openbare vergadering der katholieke sociale actie. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 22 December 1905, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De door de Schiedamsche politie Dinsdag-avond gearresteerde 37-jarige meubel makersknecht Jan Bordewijk, verdacht van diefstal van verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, ten nadeele van den gep. generaal Prins te Velp, is thans opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem. Na een langdurig verhoor heett B. bekend den diefstal te hebben gepleegd. Onder verschillende namen had hij zich opgehouden te Arnhem, Den Haag en Alfen, alwaar in de Marthastichting vier zijner kinderen verpleegd worden. De gestolen voorwerpen waren door hem gedeeltelijk te Amsterdam en Den Haag verkocht en beleend. Een gedeelte van het gestolene is reeds in beslag genomen. Bij de gisteren te 's-G ravenhage door het gemeentebestuur aldaar gehouden aanbe steding van de levering der voor de gemeente gasfabriek benoodigde magazijngoederen, gedurende het dienstjaar 1906, had het laagst ingeschreven voor perc. 9 (smidswerk) A. Jordaans, Schiedam, f2431.04. Gister-avond zijn twee jongens aangehouden van 11- en 12 jarigen leeftijd, die zich in verschillende winkels aan diefstal van suikergoed en speelgoed schuldig maakten. Zij zijn in bewaring gesteld. Poging tot vergiftiging. Gisterochtend heeft aan het Oosterpark te Amsterdam een po ging tot vergiftiging plaats gehad. De dienstbode S., ongeveer vier maanden bij mevrouw V., no. 46, aldaar, wonende, kon het naet al te best met haar mteesteres vinden. Inj een driftige bui nu, deed zij gisterochtend vergif, naar men zegt, zuringzout, in het kopje thee, voor mevrouw bestemd. Het tweede meisje, van niets afwetende, bracht het kopje binnen. Mevrouw dronk een teugje, zette echter on middellijk het kopje weder neer, omdat zij, af gaande op den bitteren smaak, meende, dat men vergeten had, er suiker in te doen. Het schuldige dienstmeisje had in dien tijd ongemerkt het huis verlaten. Onderweg schijnt zij echter berouw gekregen te hebben, althans zij gaf zichzelf in den politie-post in de Muiderpoort aan, waar men haar in arrest stelde. Zoo spoedig mogelijk begaf zich een rechercheur, naar de woning van mevrouw V., die, hevig ont steld, direct een dokter liet ontbieden, die gelukkig de vergiftiging wist te voorkomen. De omstandigheid, dat zij niet hield van thee zonder suiker, heeft dus misschien mevrouw V. het leven gered. De moordaanslag te Wageningen. Naar men verne'emt, is de heer G. W. Spitzen, op wfen een moordaanslag (werd gepleegd, in, zooverre hersteld, dat hij beden zijn lessen aan de R. H. B. school zal kunnen hervatten. De wond aan 'hjet hoofd is echter op verre na niet genezen. Mgr. Wulfingh. De toestand van Z.D.H. Monseigneur jWu'lfinglh, blijft steeds zorgwekkend. Een eigenaardige lijkstoet bewoog zich heden door de straten onzer stad. Het stoffelijk overschot van den heer G. Wagemaker, hoofdagent van politie, werd door zijn collega's ter laatste rustplaats geleid. In den kring der deelnemende verwanten agenten en verdere belangstellenden om de groeve ge schaard, voerde allereerst de commissaris van politie, de heer J. L. C. Woltensperger het woord, in waardeerende bewoordingen de langdurige trouwe diensten, door den overledene in het politiekorps bewezen, herdenkende. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Schreuder, voorganger eener kerkelijke gemeente te Rotterdam, die een deelnemend en vermanend woord sprak in den geest der richting door den verscheidene voorgestaan. Heden-middag kort nadat de Beursklok had opgehouden te luiden, werd de heer D. v. K. in de Beurs door een toeval getroffen en zonk ineen. Nadat hem door den Beursknecht en anderen hulp was verleend, werd de heer v. K. met de brancard naar zijne woning alhier vervoerd. Bevende huizen D© vrees, idat door de stroomlevering van de Eilectrfsch© Centrale te Scheveningen vjoor de lijn RankastraatHolland- sc'he Spoor het beven (der buizen te Scheve ningen weer opnieuw zou beginnen, is niet on gegrond geweest. In de laatste dagen .worden weder sterke trillingen waargenomen in dezelf de perceelen, die daarvan in dep afgeloopen zo mer te lijden badden. naar Santa Fé vertrokken, is, volgens telegra fisch bericht van den gezagvoerder, gister in de beste conditie aldaar aangekomen. Aan boord is alles wel. Schiedam, 14 Dec. Aangekomen de kotter Corienhien, kapt. B. Brown, om hier ilesschen te laden voor Londen. Leitli, 14 Dec. Aangekomen ss. Olanda, kapt. C. Bruns, met steenkolen naar Schiedam. Per Telefoon, 2i/a o/o Nederland Zilver Metalliek 3 o/o Portugal Turkije C 7 0/0 China 4 o/o Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. Moeara Enim Commo-i. Schibaiff. 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares. 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 15 Dec. 78$ 99V, 68$ 97 y* 451$ 276 386 1051/4 142$ Pater van Agt. Te Eiindhovhn is /omgekomen dei priester-Mis sionaris, pater van Agt. Te midden Vjan zijn missieleven te Nazigo in Rofendagonië (Afrika) voor de zoovaelst© maal door ontstijg© aanval van zwarte koorts ter nje,- deir geworpen, werd hij naar Nsiambya gedra gen, waar de aldaar vertoevend© geneesheer aan drong op allerspoediigsten en hoog-moodzakelijken ièrulgkeer naar Holland. Nu ging best over het meer jVtebw© Victoria Niianza, en verder per spoor naar Mombassa. Vandaar bracht de stoomer van d© Dujitsche Ooist-Afrikalijn, de Gouverneur, den kranke naar Genuia, en arriveerde hij in den pteboot zijner familie. I i i 1 JJe Meijerysohe Courant .meldde Dinsdag dat zijne t oestand aanmerkelijk verbeterd is en pil© hoop gekoesterd mag .worden op een gelukkig hefsitél en zijn behoud v;oor hiet Missiewerk. Loterijwet. Men meldt .uit Den Haag: i De kantonrechter alhier deed gister uitspraak in de zaak vpn den heer J. van Duysen, alhier, die vóór 14 dagen aéch, had je verantwoorden wegens; overtreding van de Loterijwet, door .yer- ikjoop van aandeelen in de door hem genoemd© 3 pet. Nederlandsche Effecten-premieleening. De beklaagde is vrijgesproken, zijnde niet be wezen dat hij ten verkoop aanwezig had aandee len in bedoelde leening, of loterij, ,w:aar, zoowel door beklaagd©, als door de getuigen alhier ge sproken is van stortingsbewijzen, die wel, is waar ©en nummer droegen van de staatsloterij, maar niet kunnejn beschouwd worden als aandeelen, waarvan de wet spreekt. PETERSBURG, 15 Dec. (viaEydtkuhnen). Riga is geheel en al afgesneden van het rijk. Volgens de ontvangen, zeer spaarzame berichten wordt daar in alle fabrieken gestaakt. Slechts de waterleiding en het electrische station zijn nog in werking. Gewapende arbeiders beletten zelfs ,het rijtuigverkeer op straat. Te water worden nog levensmiddelen aangevoerd. Posten van gewapende arbeiders beletten het betreden van de stad. De staat van beleg is afkondigd, maar dit is slechts een formaliteit, daar er gebrek aan troe pen is. Schiedam. Ondertrouwd: 14 Dec. G. Bammens, oud 22 jaar, en H. de Reijer, oud 19 jaar. T. van Bommel, oud 27 jaar, en M. M. Köaemann, oud 21 jaar. SCHIEDAM, '14 Dec. Binnengekomen van de haringvisscherij SCII 29 Clara, sch. J. Roeleveld, met 15 last, SCH 412 Gevaert van Simonshaven, sch. K. Klei», met 13 last, SD\1 18 Saturnus, sch. J. Roeleveld, met 7 last en SCH 223 Geer- truida, sch. P. v. d. Plas, met 17 last haring allen van de 4e reis, 15 Dee. binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 10 Polux, sch. A. de Graaf, met 7 last haringSDM 12 De Sch ie, sch. J. Roelofs, met 12 last haring, van de 4e reis. Schiedam, 15 Dec. De Gobernador Freyre, door de firma A. F. Smulders voor de regeering der Argentijnsche Republiek gebouwd en van hier onder bevel van kapt. C. Spaanderman zeilende KisReikoersen te Rotterdam, 15 Dec. Eet Telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 4 pCt* Parjjs - 48.15 3 Antwerpen en Brus. - 48.4 Duitsche Ryksbankpl. - 59.25 6 BEURS VAN SCHIEDAM, 15 Dec. 1905. Officieels noteering xan da Commissie uit de Kamer van Koophandel ifioi da Beam. Vrijdag 15 Dec. Meatxgiu fS8/*. per Hectoliter cent, «onder fust an «onder belasting, Nament g* Ü.otnmttéie voor, de nattering* D E. ffi. EBINS. Stemming: vast. Bond van Distillateurai L J Moutwjjn: f 9$. Jenever: f 13$. Amst. proef f 15, Prima Graanspiritus f f 10 a 18^. Spoeling» I-H AMSTERDAM, 14 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. ANTWERPEN, 14 Dec. §gPetroleum Arnerik. kalmin loco fr. 19Va> per Dec. fir. 19$, Jan. Ir. 19$, 3 eerste md. fr. 2Q BERLUN, 15 Dec. Spiritus in ioco PARUS, 14 Dec. Spiritus (slotkoers) kalmper hectoliter per Dec. fr. 37.betaald, per Jan. tr. 36.75 k 37. per 4 eerste md. fr. 37.a 37.25, per 4 md. van Mei fr. 37.75 a 38.-. HAMBURG, 14 Dec. Spiritus kalm; per Dec. mk. 18Jan./ Feb. 18— (z.f.) NEW-YQRK, 14 Dec. Mais, Western in loco 14 Dec. 51 13 Dec. 51 VEEMARKT TE DELFT, 14 Dec. Heden waren de veeprijzen als volgt: vette koeien 1ste kw. f 200 a 260, dito 2de kw. f 120 a f180, kalfkoeien 1ste kw. f210 a 260, dito 2de kw. f 130 a 190, vaarkoeien 1ste kw. f 180 a 200, dito 2de kw. f100 a 170, vette kalveren lste kw. f70 a 90, dito 2de kw. f44 a 05, vette schapen lste kw. f a dito 2de kw.f awei schapen lste kw. f— a dito 2de kw. f a vette lammeren f a weilammeren fa - magere varkens f28 a 46biggen f6 a 14; nuchtere kalveren f6 a 18paarden f 40 a 80 stieren f a veulens f a rundvleesch 78, 68 en 54 c., vet kalfsvleescb 100, 90 a 75 c., schapevleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 282 runderen, 10 paarden, 20 vette kalveren, 88 magere dito, 294 schapen of lammeren, 117 varkens, 327 biggen en 11 geiten of bokken. Jarige Zeeuws, en Overm. tarwe f7.50 a 8.50, nieuwe do. f 7.25 a 8.50. Westlandsche roode ris dito f7.25 a 8.50, Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.50 a 6.25, nieuwe dito f5.50 a 6. wmtergerst f -.50 a 5.zomer- dito f 4.25 a 5.chevalier dito f5.a 5.75. zware fiaver f4,— a 4.75, licüte dito f3.75 a 4.25, groene erwten f9.a 10.- mesting f 6.50 a 7.—, paaide boonen f6.z5 a 6.75, duiveboonen 18.50 a y.'Zö, bruine boonen fll a 12.75, witte boonen f 11.75 a 14.25, koolzaad f 8.25 f9.50, buitenl. hennep zaad f7.75 a 8.25, kanariezaad f 14.75 a f 16.75. Granen onveranderd vast. Boter. De prijzen der boter waren hedenle kw. f 61, goede f57 mindere f 51 per V* vat van 40 kilo, per "tf resp. 76$ ct, 71 ct. en 63$ ct. Aanvoer pot, 217/8 en 77/16 vaten, wegende te zamen 5110 kilogram. CUREGHEM-ANDERLECHT, 14 Dec. Heden waren aangevoerd 2011 runderen, waarvan 696 ossen, 230 stieren, 1085 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.71 0.94, stieren fr. 0.62 a 0.85, üoeien en vaarzen fr. 0.62 a 0.82 per kilo. VEEMARKT TE LONDEN, 14 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd300 under en, 200 Schapen 20 Kalveren, Vwkens Men noteert: Runderen 2/9 a 4/9 Schapen 4/8 4 01' Kalveren 3/9 4 5/6 Varkens 4 l 'riV:- él/a 0/0 86$ 47$ 368/4 *3$

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3