Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Eerste blad. 28ste Jaargang. Zaterdagïl6 December 1905. No. 8384. MAROKKO. Bekendmaking. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnuinmer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van 30 December 1887 (staatsblad no. 225) betreffende onderstand (ondersteuning) aan mindere geëmploieerden, vaste werklieden en bedienden op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks- werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 16 December 1905. De Burgemeester voornoemd, VISSER, L. B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van J. Mak, om vergunning- voor den bouw van 8 beneden- en bovenwoningen aan een dwarsstraat van het Wilhelminaplein Overwegende dat het onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten op grond van art. 164 der Bouwverordening de aanvrage te verdagen voor den tijd van hoogstens een maand. Schiedam, den 14 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. S1CKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat bij hun College is ingekomen eene missive van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie dd. 15 Decem ber jl A. no. 3884 (le afd.), met een afschrift van het Koninklijk Besluit van 27 November jl. no. 57, waarbij, met vernietiging van het besluit van ons College'dd. 22 Juni jl. aan M. Akkerman alsnog vergunning wordt verleend voor het oprichten van eene bewaarplaats voor lompen, in een loods, staande achter het pand aan de Groenelaan no. 18, kadaster sectie L. no. 1294. Schiedam, den löden December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. SICKENGA. AANBESTEDING. De Commissie van Administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrfjdag 22 December 1905, aanbesteden de levering gedu rende het jaar 1906, van Vleesch, vet, brood en kruideniers-, grutters en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk verge zeld van monsters, moeten op den dag der aanbe steding voor 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen des morgens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd, W. A. BEUKERS, Voorzitter. W. A. v. DORDER Dz. Secr.-Penn. De Raadscommissie, bedoeld bij Art. 175 der Bouwverordening, brengt ter kennis dat zij besloten heeft dat hare leden in geen geval een bizonder onderhoud over de door haar te behandelen zaken zullen toestaan. Zij acht dit onnoodig, omdat belanghebben den èn schriftelijk èn mondeling gelegenheid krijgen tot pleiten en toelichten §n ongewenscht, omdat het aan de onbevangenheid van hare leden afbreuk zou kunnen doen. Schiedam, 16 December 1905. De Commissie voornoemd, M. C. M. DE GROOT. M. KRANEN. J. M. y. d. SCHALK. De Gemeente-Ontvanger maakt bekend, dat de belasting voor het gebruik van openbaren gemeente grond of openbare gemeentewateren en voor het hebben van particuliere werken op, in of over den openbaren gemeentegrond of wel op, in of over het openbaar gemeentewater (precario) voor het dienstjaar 1906, waarvoor dezer dagen aan belanghebbenden een nota gezonden is, eerst na 31 December 1905 en vóór 10 Januari d.a.v. ten zijnen kantore kan worden voldaan. (Herplaatst wegens misstelling.) 16 December. De Fransche bladen meenen dat er geen twijfel aan Duitschland's houding meer mogelijk is. Clemen- ceau zegtDe Keizer heeft Europa tot rechter gewild, hij zal zijn zin krijgen. De Figaro zegt Het beteekent reeds iets om, waar de zaak niet uit is, zich bewust te zijn, geen ongelijk te heb ben. Gilblas en tiaulois trekken de conclusie, dat meer dan ooit blijkt hoe men tegenover Duitsch- land op zijn hoede en krachtig moet zijn. Ver scheidene bladen, in 't bijzonder de Matin, maken de opmerking, hoe 't nu blijkt dat de brutale oorlogsbedreigingen eerst begonnen na Delcassé's val, tegenover den verzoenlijken Rouvier. De Gau- lois meent dat het hoogst noodzakelijk is dat Rou vier zich uitspreke over Delcassé's val. De socialistische bladen blijven tegen Delcassé te keer gaan. De pers gaat dus niet geheel mee met de po ging van het Geelboek tot voorstelling van een geleidelijken overgang der politiek van Delcassé op Rouvier. Dit maakt ook dat men met eenige malaise het Kamerdebat van vandaag tegemoet ziet, daar immers het oogenblik weinig geschikt lijkt om het standpunt des ministers tegenover het buitenland te verzwakken. Men hoopt het debat te kunnen beperken. Ook de Engelse he pers bespreekt het Fran sche Geelboek. Dat prins vön Bülow in dein Rijksdag, voor- bedachtelijk veel verzwegen heeft van wat hij zeggen moest, is begrijpelijk, als men het Fransche Geelboek leekst, zegt de Times. Bütow kan nog andere stukkeïl in reserve heb ben, maar zoolang deze niet zijn voorgebracht zal ieder onpartijdig man, die het Geelboek leest, een gunstig oordeel ten voordeele van Frankrijk vellen. De conferentie vhn Algesiiras zal nn aan Duitseh land het middel aan de hand doen. om te be wijzen, dat het slecht, begrepen is en te zeg gen, of het werkelijk slachtoffer is geweest eener vialsehe oorlogszuchtige uitlegging. Wij zouden gelukkig zijn met Duitsehland op goeden voet te leven, maar wij hebben iets! meer noodig dan de woorden van Bülow, nl. daden. De Daily Telegraph zegt dat de onlangs in Duitsehland en 'Engeland gedane pogingen om de reden 'van het misverstand tiusschen, beide lan- landen op te helderen, den. plicht opleggen deze onthullingen (van het Geelboek) met omzichtig heid te hespreken. Wij zouden gelukkig zijn Van in beter ver standhouding met Duitsehland te leven, doch niet op voorwaarde van iets te verminderen van onze betrekkingen met Frankrijk. De Daily Chronicle stelt Vast, dat Europa op twee sjtappen van de ijstelijkste ramp heeft ge staan en 'vraagt voor wie en yoor wat. Het is waar, zegt het blad, dat de Duitse he diploma tie niet altijd die oprechtheid en redelijkheid aan den d,ag heeft gelegd, die men van haar yerwach- ten mocht. De Daily Graphic steekt den draak met Bü low, wiens loopbaan enkel nederllagen kende. De Standard doet uitkomen, dat Duitsehland er alle belang bij heeft bij te dragen tot eene praktische oplossing der Marokko-kwestie. lingen lachen om deze bevelen en zeggen dat j dan de troepen aan 't muiten zullen slaan, voor zij honderd werst hebben afgelegd, en dat er te Wilna ook geen troepen gemist kunnen worden. De Peterisbupgsche troepen Volgen, met inbe grip Van id<e bekende Preobradzginsky- en Sirno- niofsky-regimenten der garde, het Voorbeeld van hup Moskousche kameraden en zenden officie ren als afgevaardigden naar de revolutionaire Vergaderingen. Een sjappeupshataljon te Peters burg kan alleen in bedwajng gehouden .worden door een regiment voetvolk, een eskadron dra-1 gonders', een sotnie kozakkep en een ^fdeeling machinegeweren, die Donderdag de kazerne al twaalf uur lapg pmsingeld hadden. De Vereeniging van spoorwegbeambten heeft aan hot Mantsjoerijsche leger geseind: „Rekent op ons,. Zelfs als wij een gligemeene' spoorweg staking afkondigen, zullen wij zorgen dat gij naar huis gebracht wordt om mee te helpen aan Rus- land'is bevrijding." Het leger zond een „geestdriftig antwoord." In Siberië hebben de stakers alleen de gemeen schap onderhouden om zulke boodschappen te kunnen wisselen. Deze telegrammen worden ge heim gehouden, zelfs voor het ministerie yan OOrlOg. i i j Generaal LinjeWïtsj' laatste ambtelijke telegram zou, geluild hebben: „Ik kan de toeneming Van de revolutionaire propaganda onder het leger niet tegengaan. Reeds! is meer dan de helft van de troepen mujtziek. De reservisten eischen onver wijlde terugzending en weigeren papieren geld. Sein dringend instructies." Kr werd uil Rusland, over Europa en Wladi- wostok, antwoord gezonden, maar men weet niet wat het inhield. De Vereenjgde boeren en werklieden, die 92 percent Van de gelieele belastingplichtige bevol king uitmaken, zouden thans gezworen hebben, Om alle ondernemingen Van welke de regeering inkomsten trekt, in dep ban te doen. De jcegee» ring verliest elke week millioenen roebels. Woensdagavond is voor 7 millioen roebels aan goud in een bijzonderen .sipoorwegwagen, onder sterke bewaking, naar het buitenland gezonden Voor den dienst van buitenlandsehe leeningen. TURKIJë. Calice heeft een nota van de Porte ontvangen, waarbij de financieele regeling zonder belangrijke wijzigingen wordt aangenomen, maar waarbij de Porte terugkomt op de vermeerdering van de douanerechten. RUSLAND. Volgens den correspondent Van de Daily Mail to Petersburg, beeft de minister v!an Oorlog aan den opperbevelhebber te Wilna geseind dat hij eiken infanterist en ripter dien hij kan missen, naar de Oostzee-provinciën moet zenden. Als de oproerlingen de troepen, door een spoorweg staking, zullen verhinderen van treinen gebruik te maken, moeten zij, te vjoet gaa». De oproer- ZUID-AFRIKA. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad dat de Kaffers in het zuidwesten een eigenaardige be weging voor zelfbestuur begonnen zijn, onder de leus «Afrika voor de Afrikaanders." Zij loopen van hun werk weg en vergaderen te Dusseldorf. De blanken maken zich ongerust en wapenen zich de overheid verzoekt de Kaapsche regeering, meer politie te zenden. TWEEDE KAMER. Avondzitting van Vrijdag 15 December, 's avonds S uur. Bij de voortzetting van de beraadslagingen over de 3e afdeeling (Personeel) van de Marinebegrooting deelde de Minister van Marine mede, dat hij eene regeling heeft ontworpen voor 't perso neel van de onderzeesche torpedoboot, die in werking zal treden b(j haar overneming. Zij beoogt 't verstrekken van eene toelage aan dat personeel om den zwaarderen dienst. Voor 't eerste meer gevaarlijke tijdperk der proefnemingen zal een tijdelijke voorziening worden getroffen om de bemanning en haar betrekkingen te vrijwaren voor geldelijke gevolgen van ongevallen. De wijze, waarop de gelden zullen worden besteed voor de geestelijke belangen van de schepelingen kan nog niet worden medegedeeld. De beoordeeling van ernstigen tegenzin in den dienst en van daarop gezonden ontslag-verzoek, zal in de eerste instantie geschieden door den commandant van 't betrokken schip, doch in de laatste instantie door den minister. Den wensch van den heer Duyuuer van Twist betreffende de pensioenen van weduwen en weezen van minderen zal de minister ernstig overwegen. Groote waarde moet gehecht worden aan de wetenschap, die de commandanten uit de conduite-boekjes krijgen omtrent de schepelingen, die z(j onder hun bevelen krijgen. Uitsluitend eeu ijverig lid van den matrozenbond en een ijverig aanhanger van 't bestuur van dien Bond komt in aanmerking voor aanteekening op 't boekje, en daar is reden voor. Wat de verzoeken van de matrozen betreft, zij kunnen zelf zeggen, wat zij wenschentusschen- personen zijn niet noodig. Ieder mindere heeft in zijn chef zijn natuurlijken pleitbezorger. De minister houdt vol, dat er onhebbelijkheden hebben plaats gehad van uit het Heldersch marinegebouw. Den minister werden b.v. bedorven eetwaren gezonden. Maar de minister acht de zaak van weinig belang. De minister gelooft niet, dat de Matrozenbond ontstaan is uit ontevredenheid over slechte behandeling, 's Ministers ervaringen gaven hem moed, het bewind te aanvaarden. Hij is optimistisch gestemd omtrent den geest onder het personeel en weet, dat de meerderen zich veel moeite geven om een goeden geest te bevorderen door hun optreden. De heer De Savornin Lobman meent, dat de heer Troelstra hedenmiddag de zaken ver keerd heelt voorgesteld. Principieel verkeerd is het, den staat als werkgever te beschouwen. De staat organiseert diensten, legt soms plichten op, (die de burgers verrichten moeten. Niemand anders heelt het recht, den staatsdienst te orga- niseeren. Als de matrozen zich bepalen tot wenschen kenbaar maken binnen de grenzen der tucht, dan is er niets tegen hun vereenigen en samenwerken. Matrozen zjjn stelliger staatsainote- naren dan andere staatswerklieden. Het recht vau petitie hebben zij, maar de overheid heeft niet den plicht te antwoorden. Bemoeien de matrozen zich met de zaken van hun etiefs, dan neoben dezen het recht hun verzoeken ter griliie te depo- neeren. De minister geve zich wel rekenschap van deze principieele kwestie. De heer Hugen holtz meende, dat deze minister nog niet den waren kyk op de zaken heeft. Hij verklaarde, niet heel veel vertrouwen te hebben, maar dat de minister misschien op den duur nog meevalt. De heer Troelstra, van meening, dat de redeneeringen van den heer Lohmarr een ernstig punt van overweging zullen uitmaken bij de behandeling van de rechtspositie der ambtenaren, constateerde, dat die heer het recht van vereeni ging en van petitie van ambtenaren erkent, maar hij vroeg|wat beteekent het recht van petitie, zonder het recht van notitie? „.Waaraan ontleent de minister het recht, den matrozenbond te verbieden de altruïstische propa ganda tegen de kinderwerving, terwijl hij dien bond wel erkent Mogen de militairen wel propaganda maken in den geest der regeering De minister geve een categorisch antwoordof de militair staatsburger is of niet. Men gunne elke partij, elke beweging, vrijheid zich te uiten, te ontwikkelen naar recht en rede. Na repliek van den Minister van Marine bepleitte de heer Van den Berg soldijverhoo- ging voor de onderofficieren en betere vooruit zichten voor capitulanten. De minister was niet voorbereid op beantwoording dezer vraag, maar meende, dat een en ander wel in overweging is, doch nog afstuitte op financieele bezwaren. Hij zegde nadere overweging toe. De heer Hugen holtz, opmerkende, dat er, blijkbaar zonder de Kamer te raadplegen, een ver hooging van gage voor de matrozen 2e klasse is ingevoerd (waar hij niets tegen heeft), vraagt hoe dit zit. De heer Van den Bergh (Den Helder) vroeg, waarom voor de uitreiking van medailles de eisch gesteld wordt van bekwaamheid. De Minister zal deze laatste vraag nagaan en antwoordde den heer Hugenholtz, wat betreft de verhooging van gage, dat het budgetrecht der Kamer niet geschonden is, maar slechts de bedoe ling niet juist in de stukken is neergelegd. Naar aanleiding van eene vraag van den heer V e r h e y betreffende de opleiding van het ma- chinekamerpersoneel te Hellevoetsluis, deelt de Minister mede, dat een reorganisatie in het voornemen ligt, echter zonder alles weer op losse schroeven te zetten, en hierbij wilde hij den heer Verhey geruststellen, die eene nieuwe reorgani satie betreuren zou, daar de laatste goed werkt. De minister wil meer gebruik gaan maken van de onderofficieren, voortgekomen uit de stokers. Ver mindering van het aantal aan te nemen aspirant machinisten zal reeds spoedig in verband daarmede plaats kunnen hebben. Daarmede hangen de plannen voor het gebouw te Hellevoetsluis nauw samen. De heer Verhey betreurde deze voornemens (en zeerste. Het blijkt nu inderdaad, dat er wel ig continuïteit bestaat bij Marine hoogst gewich- uge aangelegenheden. De heer tingel).holtz steunde den minister wegens de democratische beginselen, waarvan dit voornemen blijk geeft. Naar aanleiding van eene verdere opmerking van den heer Hugenholtz, betreffende, de voedingsaangelegenheden, zeide de Minister, eze steeds ernstig ter harte te zullen nemen. irder zegde de minister den heer Van den Bergh ten Helder) ernstige overweging toe van de zaak betreffende de loonen aan het personeel bg de bakkerij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1