Uit Rusland. Algemeen Overzicht. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gevfcer 60 kaarsen verspreidt voor den prijs van 3,4 cent per uur bij den Rntterdainschen g'as- prijs van 7 cent per meter. Zes-tijg kaarsen, dat lijkt heel wat. En toch is dit alles n.o;g onbeteekenend bij de hoeveel heid licht, die sommige dieren [uitstralen. Het fosforieke licht dat b.v. ji'n ons land de glim wormpjes en i,n tropische streken de Vuurvlieg jes uitstralen, overtreft naar verhouding tot de gro-otte dier diertjes vele malen wat do mensc'h tot nog toe vermag voort te brengen aan licht. En dit licht wlordt zonder temperatuurverhooging uitgestraaldhet is koud licht. Of liet ooit ge lukken zal (cüeze verlichting na te bootsen en het koude licht een concurrent zal worden Van het glioeilicht, vermag niemand te zeggen, maar de eerste stappen ook in deze richting zijn reeds gezet en de toekomst kan nog groote ylorrassingen brengen. i C. T, 3 Januari. Bij keizerlijke oekas is een aantal maatrege len tot Verzekering van het normale verkeer op de spoorwegen afgekondigd; zoo wordt de spoor weg in buitengewone gevallen gesteld onder de bevelen van een comité, waarvan de spoorweg- directeur vjoorritter is. Dit comité is bevoegd voorschriften [uit te vaardigen en het niet op- tvloligen daarvan te straffenin het spöorwegdss- trict vergaderingen te verbieden, handels- en nij- verheidsondernemmgcn te sluiten, den verkoop van couranten te verbieden, beambten te ont slaan, particuliere personen en ambtenaren te Verbannen, enz. In het sptoörwegdjstrict, waar in de uitzonderingstoestand is afgekondigd, wor den degenen, die schuldig zijn aan oproer, hoog verraad, het voorbereiden van stekingen, brand stichting, vernieling vah telegraaf- en telefoonr geleiding of van den spoorweg, door den krijgs raad berecht. Over de jongste gebeurtenissen te Moskou wordt nog gemeld, dat Vrijdagavond de meeste leiders van den opstand gevangen genomen zijn, maar d'at de voornaamste leider over de dakeh ontsnapt is. Onder de gearresteerden zijn yter- scheiden revolutionairen uit Genève, bij wie pa- pieren en groote geldsommen gévonden zijn. Ook de stedelijke ingenieur Winogradof, die vier bom men bij zich had, is in hechtenis genomen. De revolutionairen hebben, naar de correspondent van de Lókal-Anzeiger meldt, den brandmeester Joesjin, die zij gegrepen hadden, ter dood ver oordeeld, en het vonnis dadelijk ten uitvoer ge legd. Groote barrikaden waren opgeworpen bij de Gorbatibrug, de artillerie heeft ze onder vuur genomen. In het Peitroifs'ki-park heeft de politie een groote bammenfabriek gevonden. Intuissehen blijven! hoopen onherkende lijken op straat biggen; do beheerders van de kerkhoven maken ongdoofelijk veel bezwaar bij de begrafenissen, zij verlan gen een bewijs van de politie betreffende de doodsoorzaak, enz. Niet ver van Moskou zijn twee wagons aangehouden, die 3000 geweren, 500 Isabels en een menigte patronen, uit het bui tenland gezonden, bevatten. De man die dit oor logstuig binnensmokkelde, is in hechtenis ge nomen. De laatste benden opstandelingen te Moskou, die de wijk genomen hadden, in de Prochorof- fabriek, hebben zich overgegeven en de wagen sl uitgeleverd. Nu de troepen alle stations van den Kasan- epoorweg vermeesterd hebben, rukken zij voort in de richting van Rjezan. Gewapende benden; zijn door de troepen verstrooid. Verspreide berichten. Eergisteren is te .Warschau door de politie in de Kaczasitraat een hommenlaboratorium ont dekt, waarin 19 geheel gereedgemaakte en 13 ledige bommen, alsmede ©en groote hoeveelheid dynamiet in beslag genomen werden. Een ge heel© groep anarchisten is gevangten genomen. Ui,t de provincie worden talrijke aanvallen van gewapenden op gemeentelijke overheidspersonen gemeld. j Bij het onderdrukken vjan het oproer in Gor- lofka zijn 300 opstandelingen door de troepen' gedood. De Verliezen van de belegerende troe pen die 4000 man sterk waren, beliepen 3 doo- den en 12 gewonden. Ongeveer 500 opstande lingen gavCn zich over en werden in vrijheid gesteld, nadat zij den eed hadden afgelegd. 7000 patronen, 300 lansen, een groot aantal geweren, karabijnen en revolvers1, verder dynamiet en twee bommen zijn in beslag genomen. De strijd duur de 6 uur. Terwijl een afdeeling dragonders! te' Riga gistervoormiddag bezig was met paardenpoetsen, werd zij door een uit ongeveer 300 arbeiders! bestaande bende met revolverschoten en blanke wapens aangevallen, 11 dragonders werden ge dood, 14 gewond, onder wie 8 zwaar, verder een politieagent en een beambte! gedood. De dragon ders wapenden zich spoedig, beantwoordden het vuur en dvyongen de bende, die 8 dooden ach terliet, tot den aftocht. Andere troepten rukten daarna aan, die de opstandelingen omsingelden en de uitlevering der aanvoerders, en der wa- jjeas Qigchtga. Ja geyjaj van wagering hebben zij besloten met de uiterste gestrengheid op te treden. 1 j BELGIÖ. Het bestuur der veréenigling vah mijnwerkers dn 'h'et békken van Charleroi 25.000 werk lieden heeft besloten, bet centrale comité der Belgische mijnwerkers te polsen oVer een be weging ten igjunste van loonsverhooging, die in do tegenwoordige omstandigheden gerechtvaar digd schijnt. i ITALIë. Volgens den Romeinschen correspondent van den Figaro is het Witboek Zaterdag verschenen en aan de personen, voor wie het te Rome bestemd was, rondgedeeld. In tegenstelling met de instruc ties voor sommige Fransche bisdommen, (o. a- voor dat van Auch), waar het »Domine salvam fac rempublicam" niet meer wordt gezongen, heeft naar dezelfde berichtgever meldt, de H. Vader gelast, dat in de kerk van den H. Lodewijk der FranschenteRome niet met die gewoonte zou worden gebroken, zoodat Zondagochtend daar het gebed werd gezongen volgens gewoonte. CHINA. Naar de Daily Telegraph uit Tokio verluidt, bevat een geheime artikel van het Chineesch- Japansche verdrag de bepaling, dat China aan geen mogendheid zal toestaan, de spoorlijnen tusschen Hsin-min-ting, Moekden, Kirin en Tsjan- tsjoeng te bezetten, te pachten of te exploiteeren. Offlcieele berichten. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-NassauH. Winkelaar en A, E. G. Goossens van Eindhove, beiden hoofd commies bij het Departement van justitie. Bij Koninklijk besluit is J. H. A. Haan, ambte naar van de administratie aan het bureau van den Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Koninklijke giften. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin o. a. de volgende giften geschonkenf 500 aan het Algemeen Nederlandseh Verbond, speciaal voor de Nederl. afdeelingf 500 aan hel Philologisch studie fonds f250 aan de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Ongevallenwet, art. 8. Het beétuur der rijksverzekeringsbank heeft eene Nota verspreid omtrent de toepassing van art.-8 der Ongevallenwet 1901 en daarin te kén nen gegeven, dat genoemd art. 8 alleen, niet Van toepassing is te aichten op jeugdige perso nen, die uitsluitend arbeid verrichten van! zul ken eenvloudigen aard, dat alle begrip ,van het opdoen van geschiktheid voor eenig vak daar bij te ©enenmale i|s uitgestoten. In verband hiermede worden de wterkgeversi uitgenoodiigd vraag 3 der loonlijsten voor derge lijke jeugdige personen te beantwoorden met: „neen, 'geen opleiding." Ongelukken. Men schrijft ,uit Uden, dd. 1 Jain. Oudejaars-avlond beeft hiter pen vréesélijk on geluk plaats gehad. De Vroiuiw, van den wachter Verherk, dienstdoend© aan den overweg bij de Molenheide, is' door den sneltrein van 5 uur overreden. Vermoedelijk heeft zij de lijn willen oversteken om den sluitboom dicht te' maken, en iis toen door den trein gegrepen, die haar vér- morzelde. Niemand wast getuige vim dit onge luk, toen de weg gesloten bleef kreeg men arg waan, en wdLdra vond men de bloedige over blijfselen; Van de wachterswoning tot het star tien lagen links en rechts lichaatosdeelen ver spreid. Gemeenteraad. Vergadaring op Vrjjdag 5 Januari 1906. Verdaging van de vaststelling der notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bijdrage van f25.te geven voor de Tentoonstelling op het gebied van Gemeente administratie door den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren in den 'zomer van 1906 te houden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de belooning van den tjjdeljjken controleur op de echtheid van Schiedamsche Jenever en opneming van de betrekking van con troleur der Gemeente-belastingen in art. 4 der Verordening, Gemeenteblad no. 14 van 1894. 3. Voorstel van B. W. om hen te machtigen het Exercitieveld bestemd voor sportterrein, voor zoover niet benoodigd voor andere doeleinden, ten gebruike te geven aan sportvereenigingen of het 'oor kosteloos gebruik tot beoefening van sport open te stellen en ook het ten gebruike te geven voor tentoonstellingen, openbare vermakelijkheden enz. en voor dat onderscheiden gebruik regelen te stellen. 4. Adres van B. Bakker om in koop te mogen ontvangen gronden van de Gemeente achter het Kamp, met advies van B. W. 5. Adres van de Vereeniging Volkshuisvesting" om in erfpacht te mogen ontvangen grenden van de Gemeente in de Gorzen, met advies van B. W. 6. Beroep van H. Groeneweg tegen het Besluit van Burgemeester en Wethouders van 9 Novem ber 1.1. waarbij hem werd geweigerd de vergun ning tot het bouwen van 2 huizen aan het ver lengde van de Kortlandstraat, met het advies der Commissie bedoeld in art. 175 der Bouwverorde ning. 7. Beroep van R. H. Hoogenraad te Rijswijk tegen het besluit van B. W. van 16 November waarbij hem werd geweigerd de vergunning om in het Maashofje een twaalftal keukentjes te bou wen, met het advies der Commissie bedoeld in art. 175 der Bouwverordening. 8. Beroep van J. A. Daalmeijer tegen het be sluit van B. W. van 16 November j.l. waarbij hem voorwaardelijk vergunning werd verleend tot het in gebruik geven of nemen van de woning aan den Kethelweg op het perceel ten kadaster bekend sectie H. no. 384, met het advies der Commissie bedoeld in art. 175 der Bouwverorde ning. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gaslicht. Aan den Raad dezer gemeente is door de Schied. Winkeliers Vereen, het volgend adres verzonden: »Edel Achtbare Heeren." Het bestuur der Schiedamsche Winkeliers- Vereeniging" alhier, heeft in opdracht van hare leden, het volgende onder Uwe aandacht te brengen Dat de gasverlichting in onze stad al sedert geruimen tgd ernstige reden tot klagen geeft, zoo zelfs, dat een uitstalkast met verscheidene lichten soms nog in half duister verkeert. Dat het gevolg hiervan is, het koopend publiek niet in staat is, te onderscheiden, en dit den Winkelier tot een grief maakt. Dat dit schadelijk is aan de zaken en bijgevolg niet bevorderlik aan den drang op de Burgerij uitgeoefend, om hunne inkoopen hier ter stede ts doen. Dat verder het gevolg dezer slechte verlichting is, dat de brander herhaaldelijk moet worden doorgestoken en schoongemaakt, waardoor een grooter gasverbruik noodig wordt. Dat dit laatste voordeelig is voor de exploitatie der Gasfabriek, maar een schadepost wordt voor den verbruiker. Dat de winkelstand in het algemeen zeker wel een van de grootste, zoo niet de grootste afnemer der gasfabriek is. Dat de strijd voor behoud van dien aard is, dat een zuinig beheer een der hoofdfactoren voor haar voortbestaan is. Reden waarom zij zich wendt tot Uwen Raad, met beleefd maar dringend verzoek, deze zaak ernstig ter hand te willen nemen en afdoende verbetering aan te brengen. Met de meeste Hoogachting Het Bestuur der dSchiedamsche Winkeliers- Vereen" w.g. De Voorzitter F. J. Smit. J. Zoetmulder, Secr. Volksbadhuis. In d« week van 2531 Dec. 1905 werden genomen 209 baden 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 35 regen 10 regen 143 school kinder»^ 5ct5 Gedurende de maand December 1905 werden genomen 1114 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 91 kuipbaden 182 regen 59 regen 688 school v 51 kinder »a5ct. 43 In het jaar 1905 werden genomen 12042 baden. Gemeentezaken. Uitbreidingsplan der gemeente. Het komt B. en W. voor, dat het uitbreidings plan der gemeente, althans voor het gedeelte, begrensd door de ontworpen westerspoorl\jn, Vlaardingsche dyk, Nieuwe Haven, Westerhaven Groenelaan en Voorhaven thans voor vaststelling rijp is. Dit gedeelte, te bestemmen als woonwijk, heeft daaraan de meeste behoefte. De voorgestelde wijzigingen in het plan, waar uit de buitengronden als dienstbaar gemaakt voor scheepvaarthandel en industrie geëlimineerd zijn, betreffende de volgende punten De 20 M. breede straat in de Gorzen loopende naar de Heofdstraat behoort geprojecteerd te worden over het terrein van den eigenaar, die aldaar een groot bezit heett. De straat op den Frankelandschen dijk moet ter hoogte van de gebouwen van de firma H. T. Landman Zn. tot 26 meter versmald worden. Het kanaal dat van de Westerhaven naar de geprojecteerde haven aan de Rivier moet voeren is omgelegd, zoodat het van de Westerhaven loopt met een boog van 800 M. straal. Daardoor komt de Schutsluis naast het tegen woordige kanaal en kan in den droge worden gemaakt zondeF ook het spuien te schorsen. Ook vervalt daardoor de hoek in het kanaal en staat de tabriek van de firma Hasekamp Co.niet meer in den weg. De brug, die te dicht bij de sluis zou komen, moet dan verplaatst worden naar de plaats waar het voetbrugje over de Westerhaven ligt, waar zij op zichzelf ook beter op haar plaats is. De 20 M. breede weg van den Frankelandschen dijk moet dan op die brug aansluiten en daarover op den 50 M. breeden weg ter plaatse van het tegen woordige laantje. Het eind van eerstbedoelden breeden weg even wijdig uitkomende op den weg langs het nieuwe kanaal kan dan teruggebracht worden tot een breedte van 16 M. Voor het westelijk gedeelte van het van Oost naar West te bebouwen en ontpolderen Franke- land zal een loozing moeten behouden worden, die in verband met de helling van het terrein van West naar Oost moet geschieden. Zij kan plaats hebben in het Spuikanaal ter plaatse ongeveer van de tegenwoordige voetbrug.. Daarvoor is ontworpen een 10 M. breede weg met in het midden een sloot en ter weerszijden een hellend plantsoen van 10 M, en een straat langs de huizen van 12 M. Deze weg zal het karakter vertoonen van den Eendrachtsweg te Rotterdam of de Waldeck-Pyrmontkade of het Stadhoudersplein in den Haag. In verband daar mede kunnen in het in de nabijheid van die straat ontworpen park vijvers gemaakt worden, die uit de sloot water kunnen ontvangen. Voor het aanleggen van een persbuia naar de rivier is een rechte straat ontworpen van 20 M. breedte, waarin die buis zal zijn te leggen. Een ten Oosten daarvan in boogvorm ontworpen straat vervalt dan. De 30 M. breede weg komende van het Noor den is in plaats van zich plotseling om te buigen naar het Oosten, recht doorgetrokken naar de haventerreinen. Het verlengde van de Schoolstraat wordt evenals deze op een lengte van 20 M. ge bracht. De straat loopende van uit de Wester kade tusschen de Frankelandschelaan en de Nas_ saustraat heeft geen reden van bestaan en vervalt. De hoofdweg RotterdamVlaardingen is gedacht langs de Laurensstraatvan daar zal een 30 M. breede weg aansluiten op die iii de richting van Vlaardingen. De 25 M. breede weg loopende van de Schoolstraat derwaarts, vervalt dan. Het driehoekig plantsoen b\j de samenkomst van den verkeersweg van Rotterdam, en den 50 M. breeden weg met wetering is vierhoekig gemaaxt. Het plantsoen bij het Spuiwater, dat een sta in den weg juist in den grooten verkeers weg is, moet Vervallen. Het eerstgenoemde kan dan worden vergroot, waardoor het ongeveer 3 H.A. wordt. Met het .oog op bovenbedoelden verkeersweg Rotterdam—Vlaardingen is de Vlaardingsche dijk van ondergeschikt .belang geworden en behoeft niet die breedte te verkrijgen, die hem bij Raads besluit van 23 Februari 1904 is toegedacht. Om buiten conflict met de wet op de begraaf plaatsen te blyven, zullen de rooilijnen waarlangs kan worden gebouwd, 50 M. daarvan verwijderd moeten blijven. De straat loopt eerst ter breedte van 20 M. iets Zuidwaarts van den tegenwoordigen weg en leidt naar den 20 M. breeden weg, die rechtstreeks naar de rivier loopt. Dit is een niet onbelangrijke verkeersweg van de Vlaardingerpoort, aansluitende aan verscheidene andere verkeerswegen. Na deze afbuiging ter hoogte van de R. K. begraafplaats kan de straat ter plaatse van den Vlaardingschen dijk verder zonder schade gebracht worden op 16 M. breedte. Door B. en W. werdt voorgesteld aan de Ver eeniging Volkshuisvesting" in erfpacht af te staan een bouwblok achter het Kamp lang 72 M. en breed 28 M., ter groote van ongeveer 2300 M3 en gelegen tusschen twee straten thans in aanleg. De uitgifte zal geschieden tegen een jaarljjksche pachtsom van 30 cents per M2 voor een tijdvak ingaande op een door B. en W. te bepalen bij de akte te vermelden dag en eindigende 31 De cember 1980 en voorts onder eenige nadere door den Raad vast te stellen bepalingen. B. en W. stellen voor aan B. Bakker in koop te geven 4 bouwblokken achter het Kamp gemerkt a. b. c. en d. en wel blok a. en d. tegen f 6 en de overige tegen f5.50 per M2 en onder eenige voorwaarden door den Raad vast te stellen, waar onder dat voor 1 Januari 1907 op dezen grond ten genoege van B. en W. woonhuizen gesticht en voor het uiterljjk ter bewoning gereed moeten zijn. Naar wij vernemen, zal aan de Buitenhaven in het pand naast de afgebrande fabriek van den heer E. C. Papenhuizen een nieuwe machinefabriek gevestigd worden. 1 Heden-ochtend 11 ure is aan de Lange Nieuwstraat vaneen wagen van degemeeente- reiniging de as afgeloopen. Door het overladen op een anderen wagen van den reinigingsdienst ondervond de tram eenige vertraging UIT DELFT. Uit Delft wordt gemeld, dat de heer J. C. van Marken, de bekende groot-industrieel en sociaal- econoom, zeer ernstig ongesteld is. UIT ROTTERDAM. Gister-ochtend is door den substituut van justitie, mr. A. J. Blok, den rechter-cc saris mr. IJssel de Schepper en den coram van politie, den heer J. J. Soer, een ond< i i i i i i - i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2