Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. I I 'i U" i „Heer, behoed onze Koningin, „en verhoor ons op den dag, dat „wij U hebben aangeroepen. „Heer, verhoor mijn gebed, „en mijna aanroeping kome tot U." tegen, met en th.ous.ia.smo door het koor aan geheven, Het talrijk opgekomen publiek had zich van zijn zetels verheven. Onmiddellijk daarna begon het concert met „Avondlied", voor gemengd koor, van A. Gie- sen. Gezongen door alle deelnemers van den op 24 Sept. j.l. door de Kon. Nat. Zangschool gehouden onderlingen gemengden kwartet-wed strijd, kwam dit lied goed tot zijn recht, ge lijk trouwens alle andere boor- en solo-nummers. De uitvoerenden werden herhaaldelijk met luid applaus beloond, in het bijzonder de solisten, die fraaie bloemstukken in ontvangst hadden te nemen. Na afloop vian het eerste gedeelte vertrok het Kon. Echtpaar, uitgeleide gedaan door voorzit ter en secretaris, die met den directeur tegen half tien weder ter begroeting gereed stonden van H. M. de Koningin-Moeder, die het twee de gedeelte van het concert bijwoonde. H. M. werd door het dochtertje van den onder-voor- zitter, den heer Rotteveel Mansveld, bij Haar 'komst een bouquet aangeboden. De Vorstelijke Bezoekers betuigden bij Hun vertrek Hunne ingenojmenheid met de uitste kende uitvoering van de verschillende nummers. H. M. de Koningin prees het in 't bijzonder, dat er zooveel Nederlandsche liederen gezongen waren. Spoorwegtarieven. De afdeeling Deventer der Schippersvereniging sSchuttevaêr" zal op de algemeene vergadering te Kampen een voorstel indienen, om bij de regeering aan te dringen op staatsexploitatie van spoorwegen. Dit voorstel grondt de afdeeling op de onder linge concurrentie der verschillende maatschappijen, welke concurrentie weer oorzaak wordt, dat de schippers gedupeerd worden, daar de vrachttarie ven dikwijls zóó laag gesteld worden, dat de schippers onmogelijk tot dien prijs kunnen ver voeren. Wanneer de Staat de spoorwegen exploi teert, verwachten de schippers een meer billijk en niet zoo gedrukt tarief, waartegen zij concurreeren kunnen. Diocesaan-Katholiekendag. Naar ons uit stellige bron wordt medegedeeld, is het initiatief genomen tot het houden van een diocesaan-Katholiekendag, dezen zomer ot volgend najaar in het bisdom Haarlem. Wij hopen binnenkort nadere bizonderheden te kunnen melden. (Tijd./ W. C. J. Passtoors. Het lid der Tweede Kamer W. C. J. Passtoors heeft zich op medisch advies voor geruimen tijd naar elders begeven, teneinde volslagen rust te kunnen houden tot herstel zijner ongesteldheid. Naar Zuid- ifrika. De heer F. M. Knobel, consul-generaal te Pre toria, zal den 3en Februari te Southampton naar Zuid-Afrika scheep gaan. tiedenktceken mr I. da Costa. Het gedenkieeken voor mr. I. da Costa in de Nieuwekerk te Amsterdam, zal naar aan de N'eri. gemeld wordt - op Maandag 45 Jan. a. s., des nam. 2 uur, worden onthuld, waarbij door den heer ds. H. Pierson een toepasselijk woord zal worden gesproken. i i J. I). A. Barre, -j- Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaren overleden de oud-kolonel der infanterie J. D. A. Barre, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, vroeger adjudant van nu wjjlen prins Frederik der Nederlanden. De heer Barre was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben aanstaanden Maandag op Oud-Eik en Duinen, om 11 uur van het sterfhuis. Cit Indië. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, heeft Temenggoeng Lawas, een berucht bendehoofd in de midden-dessoen, resi dentie Zuider en ooster-afdeeling zich onder worpen. De N. R. Ct. teekent hierbij aan: Reeds sedert Augustus van het vorige jaar is onder algemeene leiding van den civielen. en militairen gezaghebber in de Midden-Doesoen (ka pitein G. Dijkstra) eene vervolging op touw ge zet van de ons slecht gezinde hoofden uit die streek. Het regeeringsteiegram, vermeldende de onderwerping van Temenggoeng Lawas, is het resultaat van dit optreden. Wij herinneren er aan, dat Temenggoeng Lawas de hand heeft gehad in schier 'alle vijandelijk heden, die tegen ons in de Midden-Doesoen zijn gepleegd. Als bendehoofd heeft men zijn naam nog al eens kunnen lezen. De onderwerping Van Temenggoeng Lawas komt niet geheel onverwacht. In het kort ver slag der residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo over de maand September stond reeds aangegeven, dat in de Teweh-stroek (Mid-. den-Doé,soen) de rust was teruggekeerd, doordat do Temenggoeng^ Djadam, Lawas en Danom, van nagenoeg allen .aanhang ontbloot, naar de bos- schen tusschen Teweh en de Montallat de vlucht moesten nemen, en dat pogingen in het werk gesteld werden om hunne schuilplaatsen uit te vinden. Eerst is Üus de aanhang van Lawas door onze patrouilles, verstrooid, daaj-na is hij met eenige lotgenooten gevlucht, om ten slotte, door onze nimmer stilzittende, troepen zoo in het nauw te worden gebracht, dat hij het bij de Compeni nog maar beter vindt da,n in de, bosschen. Ongelukken. Woensdagnamiddag had op het Kanaal bij Raalte een treurig ongeluk plaats. Een schaat senrijder was door het ijs gezakt en op zijn hulpgeroep schoten eenige andere rijders toe om te trachten hem te redden, doch ook dezen zakten er door, met het treurige gevolg, dat een van hen, een 14-jarige jongen uit Heeten, zijn poging tot redding zelt met den dood moest bekoopen. Uit Hengelo meldt men: Het kind van den fabrieksarbeider K., dat eergisteren in brand geraakte en daarbij zware brandwonden kreeg, is overleden. Het ijs heeft ook te Utrecht een slachtoffer geëischt. Op den Catharijnesingel trachtte Woens dagavond een 5-jarige knaap een schol uit het water op te halen. Hij boog zich daarbij te ver voorover en ging kopje onder. Wel schoot on middellijk een voorbijganger toe, aan wien het vrij spoedig mocht gelukken het kind weder op den kant te brengen. Alle hulp was echter reeds te laat. Het leefde niet meer. De opperman D. Rook te Moordrecht had het ongeluk 't ware bedolven te geraken onder zakken graan, die van een veorbijrijdenden wagen gleden. Zwaar gekwetst werd de man bewusteloos in een café gedragen, waar dr. Mari spoedig ge neeskundige hulp verleende. Men vreest voor zijn leven. Ta Muntendam is een zevenjarige dochtertje van de weduwe Akkerman bij het haardvuur in brand geraakt. De buren kwamen op het hulp geschrei at en vonden het kind bijna dood. Wij herinneren aan de soiree atnu- sante, welke de Zangvereeniging »8t. Cecilia" Zon dagavond a.s. in de Officieren- Vereemgmg zal geven. Vooral de aankondiging dat het aantal beschik bare plaatsaaarten snel vermindert, zal zeker eene aansporing zijn zich daarvan zoo spoedig mogelijk te voorzien. Bij ministerieele beschikking van 30 Dec., is de telegrambesteller J. Weber alhier, benoemd tot brievenbesteller met ingang van 16 Januari 1906 en zal met ingang van dien datum ten telegraafkantore in diens plaats in den dienst worüen vooraen door een jongeling. Met ingang van 7 Januari zal het RqkstelefoonOureel voor het interiocaal en inter nationaal verkeer alhier op Zon- eu feestdagen geopend zijn van 12.30 tot 1.30 n.m. (GreenwichtijUj. UIT ROTTERDAM, llrand op het terrein der gasfabriek. Gisteravond tusschen half negen en kwartier vpor negenen werd te Rotterdam eensklaps bo ven het Oostelijk deel dier gemeente een ont zettende golf van vuur zichtbaar, even later ge- volgd door zware rookkolommen, waartusschen vuurtongen zich. een uitweg baanden. Zonder gealarmeerd te zijn, rukten dadelijk van alle zij den verschillende spuiten in oostelijke, richting uit, en weldra bleek het dat er brand was uit gebroken op het terrein der gemeentelijke fa brieken Voor gas en electricibeit aan den Oost zeedijk. Hij was, ontstaan in een reservoir, onge veer 15 meter lang bij 5 meter breed, van steen, gebouwd tegen de achterzijde yan de. watergas fabriek. In diit reservoir, de zoogenaamde teer- afscheider, van bó;ven geheel open en ruim een meter hoo,g, heeft (door welke oorzaak was niet met zekerheid bekend) te oordeel,en naar den slag! H'ie gehoord is, een ontploffing plaats ger had die dadelijk .gevolgd werd door hoog uit de teermassa, waarmede: het reservoir gevuld was, opslaande Vlammen. De directeur dezer fabrieken, de heer D. J. Cramer, die zich op het terrein bevond, was, onmiddellijk met de onder-directeuren en het ver dere personeel ter plaatse eu deed pogingen in het werk stellen om den brand met eigen mid delen te blusschen. De uitgerukte, spuiten, alsnu met den brandmeester, den heer D. Versluijs Rzn., voor ,d(e fabrieken aan den Oositzeedijk versche nen, verkregen toegang tot de terreinen en ach tereenvolgens werden tot hulp de manschappen van de spuiten 8, 11 en 10 in functie gesteld om met op de waterleiding geplaatste, slangen de in de directe nabijheid van den teerafschei- der gelegen gehouwen, waaronder in de eerste, piaals de watergasfabriek, nat te houden. Dit geschiedde met groot succes onder de opperleiding van den hoofdman, den heer J. Rooster, die inmiddels de leiding over de, blussching van den heer Versluijs had overgenomen. Ook wagens met zand had men al spoedig laten aanrijden om het op de brandende teermassa te, werpen. Het reservoir brandde echter schoon leeg. Doch daartoe bepaalde zich dan ook de brand. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrydag 5 Januari, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de w. n. Burgemeester, de heer G. Visser Bzn. Tegenwoordig14 leden. Afwezigde heeren v. d. Velden, Beukers en Gouka (met kennisgeving), v. d. Poel, Kranen, Ris, P. C. M. Jansen. De goedkeuring der notulen van de vergade ring van 28 November jl. en 22 December jl. wordt verdaagd, omdat zij niet lang genoeg ter visie hebben gelegen. Nieuw jaarswen sc h. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen over te gaan, biedt de V o o r- zitter den Raadsleden bij de jaarsverwisseling zijne gelukwenschen, hopend dat 1906 zal zijn een gelukkig en goed jaar ook voor de gemeente. Voorz. houdt zich overtuigd dat allen bereid zijn er toe bij te dragen om de gemeente is bloei en voor spoed te doen toenemen. Als oudste in jaren beantwoordt de heer mr. Jansen den voorzitter. Ook de Raadsleden wen- schen U (voorz.) allen geluk en voorspoed, U en de Uwen. Waar u gesproken heht van den voor spoed, de ontwikkeling en de welvaart dezer ge meente, kan ik U verzekeren dat allen bereid zijn daartoe mede te werken. Want wij mogen onder ling verschillen over den weg daartoe, de welvaart der gemeente staat toch ons allen voor oogen. {Applaus.) De Voorzitter doet mededeeling van de volgende I n g e k o m e n s tu k k e n Van Ged. Staten dezer provincie missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde gemeente- begrooting voor 1906. Aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders mededeeling van de gedane opneming der boeken en kas van den ontvanger dezer gemeente op 23 December. Aangenomen voor kennisgeving. Idem. missive, dd. 5 Januari jl., houdende voorstel om aan de vereeniging «Volkshuisvesting", op grond der Woningwet, een voorschot te ver leenen. Ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Van den heer M. C. M. de Groot, dd. 2 Januari jl., een verzoek om verlof om in de op a.s. Vrijdag te houden vergadering van den Raad een 2-tal vragen te mogen stellen aan B. en W. in zake het gas. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de de Voorzitter voor het gevraagde verlof te verleenen. Aldus wordt besloten. Van Administrateuren der fondsen van de vernietigde gilden missive, ten geleide van de reke ning en verantwoording van hun beheer van 1905, vergezeld van de daarbij behoorende bewijs stukken. In handen van de financieele commissie om advies. Van J. van den Toorn Mz. te Scheveningen, adres, tot 23 December jl.,het verzoek inhoudeiide hem voor zijn vaartuigen toegang tot de haven te verleenen en hem eene schadevergoeding van t 60 te verleenen voor het weigeren zijner schepen om in de haven te komen. In handen van B. en W. om advies. Van het bestuur der Schied. Winkeliers- vereeniging alhier, adres, dd. 3 Januari, houdende klachten over de gasverlichting. De heer Hon u er lage Grete geeft in overweging dit adres gelijktijdig te behandelen met de interpellatieDe Groot. Aldus besloten. Van het bestuur der Vereeniging «Volkshuis vesting" adres dd. 4 Januari 11houdende mede deeling van eenige bezwaren tegen het haar in erfpacht te geven terrein, doch haar den grond in eigendom af te staan tegen f5.75 per M2 of den canon vast te stellen op 23 c. per M2 Hierop op te letten wanneer hei onderwerp waarop het betrekking heeft straks aan de orde komt. Van den heer F. A. C. Lechner, missive hou dende mededeeling dat de herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, door hem wordt aangenomen. Kennisgeving. Agenda. Subsidie. Aan de orde is Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bijdrage van f25.-— te geven veor de Tentoonstelling op het gebied van Gemeente administratie door den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren in den zomer van 1906 te houden. Goedgekeurd. C o n t r 1 e. In behandeling komt Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de belooning van den tijdelijken controleur op de echtheid van Schiedamsche Jenever en opneming van de betrekking van con troleur der Gemeente belastingen in art. 1 der Verordening, Gemeenteblad no. i4 van i894. Goedgekeurd. Sportterrein. Voorts is aan de orde Voorstel van B. en W. om hen te machtigen het Exercitieveld bestemd voor sportterrein, voor zoover niet benoodigd voor andere doeleinden, ten gebruike te geven aan sportvereenigingen of het voor kosteloos gebruik tot beoefening van sport open te stellen en ook het ten gebruike te geven voor tentoonstellingen, openbare vermakelijkheden enz. en voor dat onderscheiden gebruik regelen te stellen. De heer Dirkzwager vraagt aanhouding van dit voorstel tot de volgende vergadering, teneinde eerst te vernemen wat de vereenigingen voor het gebruik van dit terrein willen betalen. De Voorzitter antwoordt, dat men geleide lijk te werk wil gaan en meent, dat er geen be zwaren tegen het voorstel van B. en W. kunnen zijn, omdat het een voorloopige regeling betreft. De heer Smit is van oordeel, dat er voor het in gebruik geven van dit terrein, wel iets gere kend mag worden, omdat er voor sport nog vele andere terreinen in de stad disponibel zijn. De Voorzitter merkt op, dat het niet in de bedoeling ligt voor elk gebruik geld in rekening te brengen De heer Dirkzwager meent het tegenover gestelde in de stukken te hebban gelezen. De Voorzitter zegt uitdrukkelijk, dat men geen geld voor elk gebruik van het terrein wil vragen. De heer v. d. Drift wenscht het sportterrein op Zondagen niet voor spelen beschikbaar te zien gesteld. De heer De Groot constateert, dat het voor stel van B. en W. een voorloopige regeling beoogt. De Voorzitter erkent dit en voegt er aan toe, dat men hoogtens voor één jaar de proef wil nemen. Hij zal trachten aan de bezwaren van den heer v. d. Drift, tegemoet te komen. Men moet er echter ook rekening mede houden, dat tal van personen niet anders dan juist op Zondag de sport kunnen beoefenen en deze dag vooral wordt ge kozen voor matches. De heer v. d. Drift zegt, dat hij zijn princi- pieele bezwaren tegen het op Zondag openstellen van het terrein meende te moeten ontwikkelen. De Zondag acht spr. niet voor spelen geschikt. Nadat de heer Briel Sasse zich bij het door den heer v. d. Drift gesprokene had aangesloten, wordt het voorstel zonder hoofd, stemming aange nomen. Gemeentegrond. In behandeling komt nu Adres van B. Bakker om in koop te mogen ontvangen gronden van de Gemeente achter het Kamp, met advies van B. en W. {De zitting duurt voort.) 25 cent per regel. HOE VER IS HET HIER VANDAAN 1 Een onlangs' voorgekomen geval te Amster dam is vrij belangrijk. Daar het zoo dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belang het te pnMiceeren: Hier is! het: Mejuffrouw C. Bouderij, wonende 50 L. Leid- schedwarsstraat, te Amsterdam meldt ons: Ge durende twaalf jaren heb ik onophoudelijk aan de nieren .geleden, ik had pijn in den rug en do lenden, welke somtijds zoo scherp waren, als of men mij met een mes stak. Ik had dikwijls schemering Voor de oogen en aanvallen van rhe.u- mathiek, en de pijnen waren van tijd tot tijd zoo hevig, dat ik niét meer het minste week ikon verrichten en het bed moest houden. Ook deed het zich voor dat ik plotseling hevig moest transpireeren zonder aanleiding. Veel had ik reeds gedaan om van mijne ziekte af te komen, doch niets hielp en toen ik omtrent Foster's Rug pijn Nierenpdllen hoorde, wenschte ik deze te pro- beeren, lk gevoel ine zeer gelukkig U te kun nen mededeelen, dat deze gunstig op mijn ge stel .gewerkt hebben. Na de eerste doos geëin digd te hebben, werd de pijn reeds veel minder, ik gevoelde me opgewekter en sterker en mijn beterschap neemt nog toe. Gaarne zal ik dit uitmuntend geneesmiddel aan eVentueele lijders aanbevelen. De pijn, die gelijkt op een dolksteek in den rug, spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het Trinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en de bij tende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaruit Foster's Rugpijn NierenpiMen samenge steld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit vergif, welke afvoering plaats grijpt hij het urineeren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft, dezelfde die mej. C. Bou derij gehad heeft. Zij zijn te Schiedam Verkrijg baar bij de Heeren Kappelhof Hovingh, voor heen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.vöor zes doozen. (46) Werkloosheid. Men m eldt aan de N. C. In de verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen, meer dan gewoonlijk, perso nen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn daarvan de voornaamste beweegredenen. Een gevel ingestort. Met vreeselijk geraas is gisterenavond ten half negen uur een gedeelte van den voorgevel van een der in aan bouw zijnde winkelhuizen aan de Heulstraat te 's-Gravenhage naar beneden gestort, zonder onge lukken te veroorzaken, daar op dit uur het werk volk reeds het werk had verlaten. De bewoners der straat werden hevig opge schrikt door het in puin vallen der steenmassa. Later zijn nog meer steenen naar beneden gevallen, zoodat, met het oog op de veiligheid, het verkeer in de Heulstraat door de politie werd afgesloten. Even voor het gebeurde was Hare Majesteit de Koningin per rijtuig die straat gepasseerd, op weg naar «Diligentia", voor het concert van de zangschool. Mij. tot Zekerheidsstelling van Ambtenare n.Ter geruststelling van debezitters van aandeelen en obligatiën der Maatschappij tot zekerheidsstelling van ambtenaren en beambten kan de Avondp uit goede bron meedeelen, dat zich een krachtige combinatie heeft gevormd om de maatschapgij te helpen. Dientengevolge zullen aandeelhouders gean stortingen behoeven te doen, doch het spreekt van zelf, dat althans in de eerste jaren de kans op dividend verkeken is. Het tekort bedraagt f 1.600.000. Hollandsche Hypotheekbank. Uit Hilversum wordt gemeld, dat jhr. De Geer, een der directeuren van de Hollandsehe Hypoth

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2