Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. in verBand daarmede, wijziging van eenige wet telijke voorschriften. Zondagsdienst bij de sporen. Naar de Avondp. verneemt, worden van regee- ringswege door de districts-inspecteurs der spoor wegdiensten aan verschillende stations persoonlijke vragen tot de beambten gericht, of zij met de nieuw ingevoerde diensturen ingenomen zijn. Op menig station zijn langs dezen weg verschillende klachten ingediend, speciaal wat den Zondagsdienst betreft. De grief schijnt bijna algemeen te zijn, hoewel door vrees voor mogelijke achteruitzetting, menige klacht nog wordt verzwegen. Celebes. Do correspondent van de N, R. Ct. te Ba tavia seiint: Generaal van Keoten gaat naar Zuid- en Mid den-Cel eBes om de militaire zaken te regelen in, overleg met den gouverneur. Het blad tieekent hierbij aan: De generaal-majoor G. J. van Kooten is chef van den generaJen s taf in Nederlajidsch-Indië. Zooals men zich zal herinneren is de eigen lijke expeditionnaire troepenmacht althans- in naam sedert den 4en December ontbonden en was de militaire commandant van Gelebes, lui tenant-kolonel J. P. MichieLsen, met de leiding der nog slteeds plaats hebbende operatiën be last. Nu moet men overgaan tot het bezetten van eenige vaste punten in Celebes en wij ach ten het zeer goed gezien, dat de chef van den generalen staf, daarin stem krijgt en, dat dien opperofficier de gelegenheid wordt geschonken uit eigen aanschouwing zich een oordeel te vor men alsmede persoonlijk met den gouverneur van Celebes een en ander te bespreken, Amerikanen naar Nederland. The Netherland Chamber of Commerce in America, gevestigd te New York, heeft een rond schrijven gericht tot de hier te lande gevestigde vereenigingen ter bevordering van het vreemde lingenverkeer, waarin gewezen wordt op het grc-ote aantal Amerikanen, dat telken jare, in het voorjaar, in Europa »een inval" doet, en op het betrekkelijk kleine aantal dezer reislustigen, dat daarvan een bezoek aan ons land brengt. De genoemde Kamer wil ons land meer doen ten deel vallen van de ruim uitgegeven dollars, door het vreemdelingenverkeer naar ons land te bevorderen, wat zegt de Kamer bovendien aan de handehrelatiën ten goede zou komen. Zjj wil door doelmatige publiciteit in het Westen ons land zijn eigenaardig schoon nog meer bekendheid geven en vraagt daartoe van de vereenigingen financieelen steun, benevens kaarten, gidsen, opgave van hotelprjjzen, enz. Aangezien de Amerikanen ons land een zeer goed bart toedragen, verwacht de Kamer van hare bemiddeling goede vruchten. I 1 St. Tincentiusvereeniging. De Haagsche correspondent van De Tijd deelt mede, dat de president van den hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius k Paulo, de staatsraad mr. Th. Borret, naar men verzekert, zijn ontslag als zoodanig genomen heeft, om het werk, dat hij zoovele jaren vervulde, aan jongere krachten over te laten. Onderwijzers. Naar het Hbld. verneemt, is het personeel aan school T. te Amsterdam gister-middag in de ver gadering van B. en W. ontboden, waar het van mr. Van Leeuwen een ernstige berisping ontving over het aandeel, dat het genomen had in zake de bejegingen van het hoofd dier school. Er is reden om aan te nemen, dat het hierbij blijven zal. i_ - i i Prijsvraag voor doppenmetaal. Ter beantwoording der prijsvraag voor boter doppenmetaal tea dienste der diamantindustrie, uitgeschreven door de regeering, waren, op 1 Januari 11., zijnde de uiterste termijn voor in zendingen, ©en, aantal van 49 antwoorden uit veiachiilende Janden ingekomen. Voorzitter der betreffende commissie is prof. dr. L. Aronstein, en secretaris prof. H. te Meu ten, hoogleeiaren aan de Technische Hoogeschool te Delft. Dr. Brants. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, zal de heer Brants bedanken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Gelderland. Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 19 Januari 1906. Vaststelling der notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Vourstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot vaststelling van het uitbrei dingsplan der Gemeeute voor het gedeelte begrensd door de ontworpen Westerspoorlijn, Vlaardingsche dijk, Nieuwe Haven, Westerhaven, Groenelaan en Voorhaven. 2. Ontwerp-besluiten modellen B. en C. tot wijziging der begtooting van 1905. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenea van subsidie aan het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs alhier voor haar school aan de Broers- vest en aan Directeuren der departementale bewaarscholen voor haar school aan de Leliestraat benevens voor haar opleidingscursus voor bewaar- schoolhouderessen. 4. Voorstel, van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tet het doen geven van verbandcursussen en daarvoor een verwarmde en verlichte lokaliteit te verschaffen, hun daartoe een crediet te verleenen en hen te machtigen ten behoeve van dien cursus rijkssubsidie aan te vragen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Coöperatie. In het Verkooplokaal werd gister-avond de aan gekondigde vergadering van de Schiedamsche Bakkerspatroonsvereeniging gehouden, waarin de heer J. E. v. d. Graat uit Rotterdam zou spreken over het onderwerpCoöperatie. De heer A. M. E. Papenhuizen, de vergadering openend, heette de leden en allen die aan de uit- noodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg hadden gegeven welkom en wees met enkele woorden op den tegen de coöperatie aangebonden stryd, die hij hoopte, dat met goede resultaten zou gevoerd worden. Er zou na de rede geen ge legenheid gegeven worden tot debatalleen zouden vragen ter inlichting kunnen gesteld worden. De heer V. d. Graaf, daarna het woord verkrij gend, begon met te zeggen dat hjj deze rede hield in verband met de belofte op de Bondsvergadering gedaan, de leden, des verlangd, op de hoogte van de coöperatie te stellen. In den aanvang zijner rede zette spr. daarna uiteen de beteekenis van de coöperatie voor den handeldrijvenden, nijveren middenstand, wiens groot belang door mannen van betaekenis van uiteenloopende richting als Karei van der Cruysen, dr. Nouwens, mr. Pierson en dr. Kuyper was uiteengezet. Volmondig hadden zy erkend, dat de regeering hare belangstelling in dien stand, niet door woorden maar ook door daden toonen moest, zij beschermend moest op treden ten opzichte van dien stand, die te strij den heeft tegen de concurrentie en de revolutie, die in de coöperatie het middel vindt om dien stand, die een dam tegen bet revolutionair drij ven vormt, uit den weg te ruimen. Wijl het be staan van den middenstand een nationaal belang is, is 't op het doorgraven van dien dam gemunt; het middel is de coöperatie, het doel het socialisme. Vele menschen zien in coöperatie intusschen slechts den weg ora de uitgaven in overeenstem ming met de inkomsten te brengen. Zij beoogen in het coöperatief verband het behalen van winst j zij achten zichzelf als nering doenden en spreken van onze coöperatiezy achten haar bevordelijk aan 's volkswelzijn, dienstbaar aan de economische ontwikkeling en bevorderend de volkshygiène. Intusschen wordt toch ook van christelijke zijde erkend, dat zij den val van een deel en wel van het energieke, handeldrijvende deel van den mid denstand ten gevolge heeft. Zij verlamt den handel en de nijverheid, verstoort het particulier initia tief, doodt de energie en reikt aldus de hand aan de sociaal-democratie. Daarom moeten allen in den strijd tegen de coöperatie elkaar ter zyde staan en dien met moed en volharding ten einde toe voeren. Nog heeft die strijd zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Waar dr. Kuijper sprak van een verwor dingsproces, is dat woord op dien strijd niet van toepassing, want 't geldt hier niet een verande ring, niet het afvallen van een enkelen tak, maar de stam met worstel en al wordt bedreigd. Coö peratie is het middel om den middenstand te dooden zij bevordert het communisme en tast het privaat bezit aan de wortel der sociaal-democratie ligt in den coöperatieven grondslag. Zelfs Van Eden moest erkennen, dat de middenstand tus- schen kapitaal en arbeid wordt platgedrukt tusschenpersonen komen niet meer in aanmerking er zijn slechts voortbrengers en verbruikers. Daarom moeten alle middenstanders den strijd tegen de coöperatie aanbinden, behooren er alom, evenals te Zwolle en Rotterdam anti-coöperatieve vereenigingen te worden opgericht. Die strijd door den middenstand# gevoerd, is een neutrale strijd, waarin mannen van uiteenloopende beginselen elkaar de hand reiken, niet met verzaking maar met ter-iijde-stelling van het bijzonder beginsel voor het gemeenschappelijk doel. Wijzend op het gewicht van het vraagstuk, dat zelfs door personen buiten den handeldrijvenden middenstand staande, wordt ingezien, betoogde spr. verder, dat 't gevaarlijk is coöperatie met coöpe ratie te bestrijden. De bestrijding der coöperatie moet overigens niet negatief zijn, maar een krach tige positieve actie moet daartoe gesteld worden. Verder mededeelend dat gelijk standpunt ook ver dedigd werd op het congres van den middenstand te Maastricht, wees spr. nog op de handeling van de H. IJ. S. M., die verhooging van het loon van haar personeel zoekt in coöperatie, die zij niet zelf ter hand neemt, maar door haar ambtenaren laat besturen, doch waarvoor jaarlijks een hoog bedrag wordt uitgetrokkenzij beoogt dus verbe tering van haar ambtenaren ten koste van den middenstand. In het slot zijner rede wekte spr. zy'n hoorderen op den strijd tegen de coöperatie met alle kracht aan te binden. Zij moeten zich steeds op de hoogte van die beweging houden en vooral de prijsberekening aan de verbruikers nauwkeurig volgen. Niet in de zwijgende houding volharden, maar »spreken dat men u ziet", moedig den vijand tegemoet gaan, die de natuurlijke grenzen van de standsbelangen heeft overschreden. Ten opzichte van de belangen van den middenstand moet een ontnuchteringsproces doorwerkenmen moet er kennen, dat voor het volle rijke menschenleven verschillende levenskrachten hun eigen karakter en hun eigen levensvoorwaarden moeten hebben. Daarom moet de strijd tegen de coöperatie worden aangebonden in het belang van ons-zelven van onze kinderon en van geheel het volk. Bij dien strijd moet geen sprake zijn van gunst, maar van het recht van den Almachtigen God, die aan eiken menseh zijn vrije plaats ter beschikking heeft gesteld, (applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer A. W. M. Odé (slager), die vroeg of spr., waar hij de coöperatie had bestreden, het huidige concur- rentie-stelsel dan zoo voortreffelijk vond en waar hij het socialisme in de coöperatie bestreed, waarom dan in den Amsterdamschen gemeenteraad drie socialisten zitting hebben. De heer Royaards vroeg wat meer ten nadeele van den middenstand isde zuivere arbeiders-coöperatie of het kapitalismede heer Krommenhoek vroeg wat spr. dacht van com binatie. De heer Van der Laan vroeg hoe hy aan het verslag der coöperatieve vereenigingen moest komen. De voorzitter, 4e heer Papenhuyzen, stelde eenige vragen met betrekking tot bestrijding van de coöperatie op wetgevend gebiedof door het hoofdbestuur stappen zullen worden gedaan om alle coöperatieve vereenigingen in de bedrijfs belasting te omvatten, alle coöperatieve vereeni gingen en naamlooze vennootschappen in de termen der plaatselijke inkomstenbelasting te doen vallen en een dam tegen het dividendstelsel op te werpen. De heer Sanders vroeg, welke middelen moeten worden aangewend om de coöperatie te bestrijden. De heer v. d. Graaf, de verschillende vragen stellers beantwoordend, stelde in 't licht dat hij reeds betoogd had, dat bij het tegenwoordige concurrentie-stelsel het leven en laten leven eene onmogelijkheid is en veroordeelde het percenten stelsel, waarbij het veelal een spelen met de klanten wordt. Handhavend wat hij betoogde omtrent het verband tusschen coöperatie en socialisme, zeide hij niet te kunnen bevroeden» wat de kiezers voor den Amsterdamschen gemeente raad bewoog drie sociaal-democraten naar de stedelijke vroedschap af te vaardigen. De vraag beantwoordende wat meer ten nadeele van den middenstand is, het groot kapitaal of de zuivere arbeidscorporatie, zeide hij.datook volgens het oordeel van den beslisten coöperateur Pottier de middenstand tusschen beiden wordt platgedruki. De vraag hoe aan de verslagen der coöperatieve vereenigingen was te komen, was reeds in dien zin beantwoord, dat die bij het bestuur waren te verkrijgen. De vragen omtrent wetgevende voorziening tegen coöperatie konden een onderwerp van bespreking uitmaken in een volgende vergadering van den Middenstandsbond. Ter zake van de middelen ter bestrijding van de coöperatie wees spr. op hetgeen reeds met goed gevolg o.a. te Zwolle in die richting wordt gedaan. Daar heeft men kunnen aantoonen, dat coöperatie daar bepaaldelijk ten nadeele van den arbeider werkte, zoo zelfs dat het verschil over een geheel jaar f 12 bedroeg, zoodat een arbeider voor dat bedrag een heele week moet werken. Aldus wor den de arbeidersbelangen niet verbeterd, maar verslechterd. Ook worden door de opeenhooping van productie vele arbeiders broodeloos gemaakt. Door verschillende vragenstellers werd hierop nog gerepliceerd. Allereerst werd door den heer Royaards opgemerkt, dat door inl. niet voldoende beant woord was zijn vraag wat of meer ten nadeele van den middenstand was, de zuivere arbeiders corporatie of het groot-kapitalisme. Hierop werd door spreker geantwoord, dat hij beiden evenzeer in het nadeel van den midden stand achtte; de vraag van meer of minder was hier moeilijk uit te maken. De heer Van V e 1 z e n, als bestuurslid der afd. Rotterdam dank brengend voor de ontvangen uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering, be toogde dat de beste weg voor den middenstand ter bestrijding van de coöperatie en het daarmede samenhangend dividend- en percentenstelsel is, goede waar tot billijke prijzen te leveren. Nadat nog andere leden van zusterafdeelingen het woord hadden gevoerd, waarbij °- a- een coö peratie voer gistverbruik was ter sprake gekomen, vroeg de heer Odé o. a. nog hoe de inleider dacht over de warenhuizen en stelde andere sprekers nog de oneerlijke concurrentie met het dividenden- en percenten-stelsel in 't licht. De heer v. d.|G raat, die allen nog kortelijk beant woordend, bepleitte daarbij de oprichting van een anti-coöperatieven bond over geheel Nederland en zeide, dat de kwestie van de warenhuizen nu niet aan de orde was. De heer M o 1 e n d ij k, namens de afdeeling Vlaardingen dank brengend voor de ontvangen uitnoodiging en ook den spreker voor zijn opwek kend woord haren dank brengend, deelde mede, dat de gistcombinatie in Vlaardingen rteds met goed gevolg werkt en was bereid daaromtrent na dere inlichtingen te verstrekken. De Voorzitter, voor die bereidwilligheid dankend, bracht ten slotte uit aller naam den geachten spreker dank voor zijn ernstig woord over de coöperatie en wekte zijnerzijds allen op tot energieke krachtige bestrijding van die doods- vijandin van den middenstand mede te werken. JubiléLos. De heer M. Los, chef op het goederen-bureau der H. IJ. S. M. alhier, herdenkt heden onder vele blijken van belangstelling den dag waarop hij voor 25 jaren bij de Maatschappij in dienst trad. Na achtereenvolgens te Den Helder, Alkmaar, Schiedam en Rotterdam werkzaam te zijn geweest, kwam hij voor 15 jaar weer hier in dienst, waar hij sedert onafgebroken werkzaam is geweest. De achting en genegenheid, welke den trouwen hulpvaardigen beambte zoowel door zijne superieuren als ondergeschikten wordt toegedragen, bleek heden 't best by zyn zilveren feest. In zijn feestelijk ge tooide woning kwam omstreeks half twaalf het personeel van het station, voor zoover de dienst het toeliet bijeen. In aller tegenwoordigheid werd daar de jubilaris door den adjunct-inspecteur der H. IJ. S. M., jhr.ivan Rijckevorsel, in waardeerende bewoordingen gelukgewenscht en het stoffelijk huldeblijk van den Raad van administratie, diplo ma en couvert, overhandigd. Namens het stations- personeel wenschte daarop de heer W. Uytenbroek den feesteling op kameraadschappelijke wijze geluk en bood hem als bljjvend aandenken een sierlijk eikenhouten schrijfbureau aan. Van familie en verdere belangstellenden ontving verder de jubilaris, ook doer stoffelijke huldeblij ken, als bloemstukken en kleine geschenken, de overtuigende bewijzen, dat zyn jubilé in ruimen kring werd medegevierd. Voor de vacante betrekking van ambtenaar by de plaatselijke belastingen hebben zich ruim 60 sollicitanten aangemeld. Gister-avond 9 ure is de 67-j a r i g e boerenknecht S. v. d. V. met een klinkersteen tegen het linkeroog gegooid, waardoor dat oog bloedend verwond is. De dader is bij de politie bekend. r Gister is by een dame aan de Lange Haven alhier dezelfde truc uitgehaald, die al meer door vreemde kooplieden hier is vertoond. Twee kooplieden, waarvan er een zich als patroon de andere als de knecht voordeed, verkochten haar tot veel hooger prijs dan het goed waard is gebleken, een rol linnen, zoodat zij bleek opge licht te zyn. De gewaande patroon zou later terugkomen en dan het goed terugkoopen, maar moet nog komen. De politie stelt een onderzoek inhet linnen is in beslag genomen. Op verzoek vestigen wij hier de aandacht op achterstaande advertentie van de Provinciale Crediet en Spaarbank. Hieruit blijkt, dat bij genoemde bank ook kleine bedragen in deposito kunnen worden geplaatst. H e d e n-o chtend omstreeks half acht is door den tweeden brugwachter aan de Ooie- vaarsbrug, Jae. Groenendaal, uit de Schie gered de 67-jarige Gerrit Thjjsse, die door kortzichtigheid daarin was geloopen. Hy werd door middel van een haak, zonder letsel bekomen te hebben, op het droge gebracht. Overbrenging jhr. De Geer. Uit Hilversum wordt ons gemeldDe Geer is gister avond per landauer met twee paarden naar Amster dam overgebracht. 1 D e Serbia. Uit Nieuwediep meldt men De Serbia, die, na een reeds niet zeer fortuinlijke reis van de Straits en Japan Zaterdagnacht op de Zuiderhaaks is gestrand, verkeert in een uiterst gevaarlijke positie. Het voorschip staat vol water, het machineruim nagenoeg. Het groote, sterke schip had ruim drieduizend ton meest zeer kost bare lading in. Een deel daarvan, zware vaten grafier is aanstonds geworpenop Terschelling is reeds een en ander aangespoeld. De berging is op gedragen aan de firma Sur Muhlen op contract no cure no pay. Uit het droge achterschip is gisteren met lich ters een een ander verlost, voornamelijk thee en curiositeiten, en opgeslagen in pakhuizen in het Nieuwediep. Maar gister was het met den Zuid westen wind te ruw buiten om het schip te be- rieken en verdere lading over te nemen. De waarde van de Serbia wordt op zeshonderd duizend mark geschat. Die van lading loopt zeker ver over de millioen; zjj is voornamelijk in Ham burg en Bremen verzekerd. De eerste-stuurman weigert nog steeds het gestrande schip te verlaten, wederom overnachtte kij daar eenzaam te midden van storm en branding. Eergisteravond kwam een inspecteur van de Hamburg Amerika-ljjn, de reederij van het schip, in Den Helder aan en gistermorgen begaf hij zich met den kapitein op de Titan op weg naar de Serbia. Te twaalf uur gistermiddag had de sleep boot het gestrande schip echter nog niet kunnen naderen. De Hercules met bemande sloepen moest het opgeven. De meeste officieren en een groot deel der bemanning, waaronder Chineesche stokers zyn keerden gisteren naar Hamburg terug. Het schip, dat aanvankelijk nog een eind opge stuwd is, zit nu stil, ongeveer zeven kilometer in de kust, zoowat ter hoogte van den vuurtoren,, -i I i - i II v 1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2