Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ti ment 29ste Jaargang. Donderdag 18 Januari 1906. No. 8408. Uit Frankrijk. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Het Huwelijksgeschenk. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT ,50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden ui ter st j bji 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 18 Januari. Onze correspondent seinde gistermiddag 4 uur uit Parijs, dat Fallières, de candidaat van het Bloc, door bet congres te Versailles tot Pre sident der Fransche Republiek is gekozen. Fallières kreeg 449 stemmen, terwijl Doumer, de candidaat der rechterzijde, monarchisten, na tionalisten, progressisten en katholieken, 371 stem men bekwam. Antoine Dubost, de vice-president, die Falli ères het proces-verbaal der stemming overhan- dgide, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat et congres, door Fallières te kiezen, tot het be- "leeden van den presidenfcieelen zetel, aan de Verwachtingen, van het republikeinsche Frank rijk was tegemoet gekomen, dat aan zijn hoofd niemand anders kon wenschen dan een eer biedig en getrpujw dienaar van constitutie en, uet. Wij bieden u dus, met onze groote vol doening, onze gelukvvenschen aan. Bouvier begroette den gekozene en bood hem de gelukwenschen der re gee ring aan; hij be groette in Fallières den uitverkorene der repti- bl i-kei nsche meerderheid Fallières antwoordde en zeicle, dat zijn ont- loering en dankbaarheid even diep en leven dig waren, als de republikeinsche uiting mach tig was. i> Hij zal de grondwet nauwlettend in acht ne men en alle Verplichtingen vervullen, die zij hem oplegt, aldus de keuze vhn het congres rechtvaardigend, door steeds een trouw dienaar Vhn de instellingen en het vaderland te blijven. De beproevingen in herinnering brengend, die hij doormaakte in gezelschap v'an Rouvier, zei- de hij te hopen, dat die gebeurtenissen zich niet zullen herbalen, maar dat hij, mocht dit bet geval zijn, Rouvier aan zijn zijde zal vip den. Wat Fallières religieuze overtuiging of politieke meeningen betreft, staat Doumer volstrekt niet nader aan de katholieken dan Fallièresmen zegt Jat van Doumer's vele kinderen geen enkele is gedoopt. Maar Fallières is een Loubet II, zooals de Univers hem noemt, een man zonder kracht of wilhij zal evenals Loubet I alles goedvinden, alles laten passeeren, hoe ongerijmd en onrechtvaardig het moge wezen, hij zal zijn handen wasschen in onschuld en het kwaad zijn gang laten gaan. De candidatuur-Doumer werd door de katholieken gesteund, omdat Doumer niet vast zit aan de touwtjes, die in de loge en door Combes wordeu vastgehoudenhij durft zich zelf te wezen en (Naar het Duitsch.) i) d Lieve beste Knickerchen »Ik zou u wel in het Engelsch schrijven, maar dat doe ik niet, ge zoudt mijn brief als een En- gelsche thema beschouwen en mij dien, met roo- den inkt gecorrigeerd terugzenden, en dat kan ik niet uitstaan. Ge moest me toch niet langer als een kind behandelenge hebt immers op mijne bruiloft gedanstNiet O, dat is waar ook 1 Jam mer genoeg niets is gezonder dan zich bij gele genheid eens flink door elkaar te laten schudden zooals de goede Tiefenthal zegt. Schreeuw nu maar geen moord en brand over deze uitdruk- ^'n8ge ziet immers, ze is niet van mij. Ge kunt Uwe oude knoken toch nog eens door elkander jaten schudden, in den boemeltrein naar Hunden- loch, in die oude stootende wagons want ge gaat 'eis, Knickerchen, ge gaat op reis naar Nord- land, ge komt bij ons logeeren. «Nooithoor ik u al zeggen, maar dat helpt geen zier, ge moet. Het huis Kirchwald heeft u uoodig, hoog noodig, om als bliksemafleider te dienen, hoe roestiger hoe beter, want dat trekt het onrecht te noemen wat hij voor onrecht houdt, ook al wordt het gedaan en verdedigd door zijn geestverwanten. Indien Doumer de uitverkorene zou zijn geweest, dan kon er van zijn optreden eenige frischlieid in de muffe politiek der Fransche Regeering verwacht worden. In de Fransche bladen vinden wij aangaande den levensloop van president Fallières de volgende bizonderheden Clement Armand Fallières werd 6 Nov. 1841 geboren te Né Mézin, in Lot-et-Garonne. Zijn loopbaan begon hij als advocaat. Toen hij het diploma van advocaat had verworven, werd hij gekozen tot lid van de departementale staten van Lot-et-Garonne en benoemd tot burgemeester van Nérac. Deze ambten heeft hij 16 jaren uitgeoefend en toen die jaren om waren, zeide hij tot zijn mede leden van de departementale staten »Wij hebben nu lang genoeg de macht in handen gehad, het wordt tijd dat wij plaats maken voor de jeugd. Het volgende geslacht komt nu aan de beurt." Zijn medeleden stemden hem dit gereedelijk toe maar toen het op daden aankwam, was Fallières de eenige, die zijn bedankbrief verzond. Hij werd trouwens kort daarna schadeloos gesteld voor het offer, dat hij aan de jeugd bracht. Op 20 Februari 1876 werd hjj tot Kamerlid gekozen en ging zich te Parijs metterwoon vestigen. Bij het optreden vhn het kabinet-Ferry in 1880 werd Fallières onderstaatssecretaris van Binnen- nenlandsche Zaken. In 1881 werd, hij voor de eerste maal minister, fn het minis terie-Duclerc van 7 Augustus 1882 tiot 29 Januari 1883 was hij minister van Binnenlandsche Zaken. Van het volgende ministerie was hij de president, tevens belast met de portefeuille van Binnen landsche Zaken. Die grootheid was echter van korten duur. Binnen twee weken moest Fallières aftreden. Zijn ministerie viel in den Senaat. Deze bijzonderheid is in zooverre op m er kens w a ar- dig, dat de Senaat, die hem in 1883 als minis ter-president het levten niet gunde, hem later tot 8 maal toe als zijn voorzitter verkozen heeft. Nog in hetzelfde jaar 1883 werd Fallières mi nister van Openbaar Onderwijs onder het kabinet- Ferry. Hij was vervolgens in 1887 minister van Binnenlandsche Zaken in het ministerie-Bouvier; en het ministerie-Tirard, dat 12 December 1887 het ministerie-Bouvier opvolgde, nam Fallières pv'er als minister van. Justitie. Tirard ging heen in April 1888. Van het volgende ministerie-Ti rard 23 Februari 188917 Maart 1890 maakte Fallières deel uiit als minister van Open baar Onderwijs. Het laatste kabinet, waar hij in gezeten heeft, was dat van de Freycinet, van 17 Maart 1890 tpt 27 Februari 1892. In de tusschentijden, dat Fallières geen mi nister was, nam hij toch nog een werkzaam aandeel i n de politiek. In 1876 tot Kamerlid herkozen voor de eerste beste den bliksem aan. «Pak dus maar ffuks uw koffertje, vergeet voor al uwe «Zondagsche zijden« niet, gord u dan met al uw'oud-Engelschen trots, laat de gouvernante bij papa te Heilberg, geet hem een hartelijken kus voor mij, sforshame", Och kom, op uw leeftijd steekt daar geen kwaad in, beste Knickerchen, en kom vooral niet te laat aan den trein hoor Waarom «Wel, dat is immers zoo klaar als de dag. We zijn pas drie maanden getrouwd en reeds dreigt een donkere wolk de zon van ons huwelijksgeluk te verduisteren en nu moet ge dienen als wolken- verdrijver, blikeemafleider en sneeuwploeg, ja, zelfs in het allerergste geval als drakendooder. Trekt nu maar niet zoo'n lang gezicht, en beweer niet, dat ge 't al lang hebt zien aankomendat ge wel wist dat uw dierbare lady Kate, zelfs als getrouw- e vrouw niet zou deugen, en spoedig met geluk zou Al heb ik het ook ook op uw gezicht gelezen, dat ge op onze bruiloft mijn man uit den diepsten grond van uw hart beklaagdet, zoo hebt ge t ter dege mis. Neen, Knickerchen, mijn man en ik leven als Philemon en Baucis in die dne maanden hebben wij nog geen enkele maal gekibbeld 1 Ik heb hem zelfs zijn monocle teruggegeven, en hij begint al van die heel fami liare spreekwijzen te bezigen ge kunt nu de lengte en breedte van mijn weldadigen invloed peilen° En desalniettemin is er een donkere schaduw op ons zonnig geluk gevallen. Stel u voor, we.zit ten rustig te ontbijten en weten van den prins geen kwaad; daar krijgt mqu man een aangetee- keaden brief. Hij laat hem onmiddellijk afhalen, maal, werd hij telkens herkozen, in 1877, in 1881, in 1885, in 1899. Eindelijk, 9 Juni 1890, terwijl 'hij minister van Justitie was, werd hij se nator. Senator is Fallières tot op den huidigen lag gebleven en sedert 3 Maart 1899 is hij on afgebroken Voorzitter van de hooge vergadering geweest. Als zoodanig is hij in 1889 president van het Hooggerechtshof geweest, en gister pre sident van de Vereenigde Vergadering. Fallières heeft met Loubet gemeen, dat hij uit het Zuiden komt. Zijn vader was griffier van het kantongerecht, maar zijn grootvader was hoer en in de opgaande lijn treft men verder een heele rij van voorvaderen, die boeren waren, liet boerenhuis, waar zijn grootvader gewoond heeft, houdt Fallières nog altijd in groote eer. Daar pleegt hij, in den familiekring, zijn vacan- Ües door te brengen. Ook 's winters placht Fal lières dikwijls naar zijn geboorteland te gaan van Vrijdag tot Maandag en dan bleef hij, als het «enigszins kon, den Maandag over. Dat kan hij in 't vervolg als president van de Republiek niet meer doen. Van gestalte is Fallières kort, zwaar, met hojgo schouders, bij maakt meer indruk ge zeten dan rechtstaande. Als, jvjoorzitter des Senaats toonde hij goede hoedanigheden .van voorzichtigheid en slimheid. Gewoonlijk zat hij zoowat ineengedrongen in zijn zetel, maar, bij het minste onweer rees hij op, en (Tan verscheen heel het zware bovenlijf. Het hoofd, omlijst door een fraaien grijzen haardos ,en den grijzen krulbaard, komt kracht vol uit boven zijn zwart costuum. RUSLAND. Het Petersburgsche Telegraaf-agentschap meldt De r.aad van administratie is tegenwoordig bezig, de wetten, die de innerlijke samenstelling van hef Rijk betreffen, met den, nieuwen vorm van den Rijksraad en de Douma in overeenstem ming te brengen. Daar deze arbeid zonder uitstel beëindigd moet worden, js voor den 20en Januari een zitting van den ministerraad bepaald, van welken de Tsaar het voorzitterschap zal bekleeden, DUITSCHLAND. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, baron Von Richthofen, is gister om kwart voor twaalven overleden. Oswald baron von Richthofen werd den 13en Oct. 1847 te Jassy geboren en studeerde te Berlijn en Heidelberg in de rechts- en staatsweten schappen. In 1876 werd hij werkzaam gesteld aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. In i960 werd hij tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd, welk ambt hij tot zijn dood bekleedde. BELGIë. Artikel ,2 van het pntwerp der militaire en maritieme werken rond Antwerpen, omtrent de leest hem, laat van louter schrik zijn monocle vallen, wordt doodsbleek, en begint te eten, alsof hij den geeuwhonger heeft. «Kleermakersrekening vraag ik, naar den brief wijzende. «Was 't er maar een, zei hij met den grootsten nadruk. Ik schrikte geweldig, en de schrik sloeg mij op m\jn maag, toen mijn man opstond, mij een kus gaf en vervolgde: «Arme, arme Kathe, uw eerste beproeving be gint, het ongeluk is al op weg naar ons toe. De oude Mevr. Muller hijgde ik en voelde dat ik het bestierf. 't Mocht wat, zeide mijn man op doften toon, dat beteekent niets. Maar hier, Kathe, lees eens dien brief. Hij reikte mij een keurig geschreven epistel en ik las en gij moogt hem ook lezen, Knicher- chen hier is hij Dierbare Neef «Dat ik door myn lijdenden toestand uwhuwe- «lijk met de hofdame der prinses van Nordland «niet kon bijwonen, heett mij, zooals ge weet, zeer «veel leed gedaan. Gij hebt wel verzuimd mij met «een paar woorden daarover te troosten, maar ik «zal dat gebrek aan piëfeit voor de eenige zuster «van uw vader door de vingers zien. wel wetend «dat het geluk iemand meestal egoïstisch maakt. »Tout savoir, c'est tout pardonnerbeste neef. «Och, ik heb u altoos een beetje bedorven. Het «toeval wil nu, dat mijn dokter mij een kuur in «Kissingen heeft voorgeschreven, en nu kom ik «tot de ontdekking, dat ik op weg daarheen Nor- Mand passeer. Wat ben ik blijen hoe blij zult stemming waarvan geruchten liepen, een mini- sterieele crisis als mogelijk voorspellend, is gister zonder opmerkingen aangenomen. En dit na de stemming over 't amendement, door het gouvernement goedgekeurd, welk amen dement zegt, dat de Voorbereiding der verdediging van af den Bredaschen steenweg en van de Schelde stroomopwaarts Antwerpen zal worden geregeld krachtens een afzonderlijke wet of in den vorm van een buitengewone credietaanvrage. De Belgische regeering heeft zich met alge- meene stemmen uitgesproken ten gunste van het materiaal van Iirupp voor den technischen, dienst, Het Hbl. v. Antwerpen meldt Al de brigaden der gendarmerie zijn per tele graaf' verwittigd geworden zich gereed te houden in het vooruitzicht dat de laatste tien militie- klassen onder de wapens kunnen geroepen worden. De distriktbevelhebbers moeten bestendig in hunne bureelen zijn. ENGELAND. Heden-nacht om 1 uur waren in Engeland 171 liberalen, 27 arbeidersafgevaardigden, 73 unionisten en 50 lersche nationalisten gekozen. De liberalen hebben totnogtoe 87, de arbeiders 21 en de uni- 'onisten 2 zetels gewonnen. MAROKKO. Het Ilavas-bureau meldt uit Algeciras Heden wordt door de volledige commissie een bijeenkomst gehouden, ten einde van gedachten te wisselen over de kwestie van het smokkelen van wapenen. 1,1. VENEZUELA. De New York Herald A verneemt uit Fort de France (Martinique) dat het Fransche smaldeel dat daar lag, naar Trinidad vertrokken is, in ver band met het conflict tusschen Frankrjjk en Venezuela. Officieele berichten. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, de heer J. E. Scholten, te Groningen, voorzitter van de Neder- landsche commissie en Nederlandsche commissaris- generaal voor de in 1905 te Luik gehouden internationale tentoonstelling. Van het Hof. H. M. (de Koningin en Z. K. H. de Prins, hebben gisteravond een gedeelte van het Dili- gentia-concert bijgewoon.d. Z. K, H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft het Beschermheerschap aanvaard van de internationale bakkerij-lentoonr «gij en uwe lieve vrouw zgn want ik heb be- «sloten nee, nee, niet maar één trein over te «blijven, om in uwe armen te vliegen, hoe zou ik «door zoo'n vliegbezoek u in uw heiligste gevoe- «lens kunnen bedroeven en krenken neen, ik «wil, al brengt het mijn plannen ook geheel in «de war, een veertiendaagsche voorkuur in uw «midden doen, en als ik van Kissingen terugkom, «vier weken bij u blijveu, bij wijze van nakuur. «Lisette, mijn trouwe kamenier, die ge nog wel «kent, pakt reeds mijn koffers en als ge dezen «brief ontvangt en met een van geluk stralend «gezicht uwe lieve vrouw voorleest, ijl ik mis- «schicn reeds op het gevleugelde stoompaard u te «gernoet. ik telegrafeer u nog den dag en het «uur want al zult ge ook in blijde verwachting «nauwelijks meer het huis verlaten, zoo kan ik «niet vergen, dat gij met uwe lieve vrouw bij de «aankomst van lederen trein aan het station zijt som mij af te halen. «Ik kom ook niet met ledige handen, lievelin- «gen 1 Ik heb eindelijk een keus kunnen doen, en «oreng u zelf uw huwelijksgeschenk. Maar ik zeg »u nog niet wat het isdit alleen wil ik u «eg- «geu, dat het u onbeschrijfelijk gelukkig zal nu kken, en ik verheug nuj reeds bij voorbaat in den «stroom uwer dankbetuigingen. «Ea nu, vaarwel, tot weerziens. Ik hoop u bei- «een gezond en vroolijk te omhelzen. «Uwe u oprecht liefhebbende tante HABAKUKINE, gravin KIRCH WALD. Wordt vervolgd.fi i -ji 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1