Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. alle R. K. onderwijzers te waarschuwen te* gen sollicitatie aan de St. Willibrordusschool te Utrecht, aangezien ze daar geen oogien- hlik van hun positie zeker zijn, en de daar thans werkzaam zijnde collega's aan te ra den, een andere beltrekking te zoeken. Ook hes loot de vergadering den onrechtmatig ont slagen collega t>e steunen, door volgens voor stel der Diocesane Commissie 6 maanden lang 1 pCt, van het sjalaris te storten." Vergissen wij ons niet, dan hebben wij hier te doen met iets, hetwelk tot duiver in onze katholieke schoolwereld onbekend was. Slaagt de toeleg, dan nemen de onderwijzers aan de St. Willibnordua-school te Utrecht een parig hun ontslag |en melden zich geen andere in hunne plaats aan. Het natuurlijk gevolg hier van zou, wezen, dat de school ophield te be slaan. Een en ander op grond der bewering, dat leen onderwijzer aan een katholieke, school, staande onder het bestuur van befcemdei, achtens waardige Katholieken met den Hoogeeiw. Deken van Utrecht aan het hoofd, „geen oogenblik ze ker zou zijn van zijn positie"! Ook tbans niet, ondanks al de waarborgen, door de pas in wer king getreden wet pan de bijzondere onderwij zers geschonkenEn daar onder soortgelijke om standigheden in 't vervplg wel steeds hetzelfde middel (mocht het thans slagen) zal worden aan bevolen, zou. in 't vervolg een besluit van 't schoolbestuur, hetwelk te recht of ten onrechte door ide onderwijzers werd afgekeurd, voldoende wezen om elke bijzondere school, door de toe wijding en de offervaardigheid der Katholieken opgericht en onderhouden, ten doode te doen Opschrijven I Wat er, als ihiet dien weg opgaat, moet wor den van ons bijzonder katholiek onderwijs, het welk zonder de warme liefde en de milde of fervaardigheid onzer meer gegoede, .geloofsgenoo- ten, alsook zonder de bereidwilligheid van meer ontwikkelden, om zitting (te nemen in schoolbe sturen en hun tijd en zorgen aan de zaak van het katholiek onderwijs te wijden, thans en in de toekomst evenmin bestaan kan als tot dusver, durven wij niet voorspellen. En dait door de schuld van katholieke onder wijzers; en dat, terwijl over 't-algemeen door onze schoolbesturen en door kerkelijke en we reldlijke autoriteiten, die over ons bijzonder on derwijs gezag hebben, den laatsten tijd vooral gepoogd wordt de positie hunner onderwijzers, ook onder stoffelijk opzicht, zoodanig te verbe teren, dat reeds de naijver van de onderwijzers der openbare school .erdoor werd opgewektI Is het inderdaad niet treurig, diep treurig? (Tijd.) i. 1 Staatspensionneering. Op den beschrijvingsbrief voor de a.s. jaarver gadering van den Bond voor Staatspensionneering zal een voorstel worden geplaatst, om een congres bjjeen te roepen van afgevaardigden van dien bond, het Alg. Ned. Werkliedenverbond, het chr. werk liedenverbond Patrimonium, den R. K. Volksbond, de Boerenbonden, de verschillende landelijke orga nisaties van handels- en kantoorbedienden, de verschillende democratische politieke partijen en de verschillende vrouwenvereenigingen, die een politiek of sociaal-economisch doel nastreven, ter bespreking der vraag, of de kosten eaner komende wet op de ouderdomsverzorging behooren gevonden te worden uit premiebetaling dan wel uit belas ting naar draagkracht, en of die wet al dan niet geljjke rechten behoort toe te kennen aan mannen en vrouwen. Ned. R. K. Volksbond. Naar wij met genoegen vernemen, zullen ver moedelijk binnenkort bondsafdeelingen worden op gericht te Voorburg en te Velsen. Daarmede zal het getal afdeelingen reeds tot 35 zijn gestegen. (B). De Mariniersbond. Het eerste nummer van het orgaan van den Mariniersbond is verschenen. Het blad is, naar Het Volk meldt, verboden aan boord van de schepen. Sigarenmakers. Men seint uit Groningen De federatieve sigarenmakers besloten gister avond met algemeene stemmen, aan de fabrikan tenvereniging te berichten, dat zjj door deze ver- eeniging gestelde voorwaarden niet aannemen, de fabrikanten echter uitnoodigend tot een conferen tie op grond dat de fabrikantenvereeniging tot dusver slechts een der partijen heeft gehoord. Wanneer de vereeniging op dit verzoek niet mocht ingaan, blijven de gezellen de door hen voorgestelde loonregeling handhaven en zullen zij de gedreigde uitsluiting aanvaarden- De nieuwe Maasmond. Men schrijft uit Oijen a. d. Maas aan de Tijd: Nog altijd zitten wij hier op de gunstige uit werking van den Nieuwen Maasmond te wachten. Reeds bijna 14 dajgen, en wie weet voor hoe lang nog, zijn wij van de buitenwereld, als 't ware afgesloten. Do gemeenschapswegen, die in de ge wone omstandigheden in de Maasdorpen nog maar even voldoende zijn, ptaan nu diep onder water. Aan die gunstige verwachtingen welke men zich voor bet landbouwbedrijf voorstelde, zooals bete ra, cu mee? tijdigen afvier van, bet kwehvafor en dientengevolge meerdere geschiktheid van den grond voor graanbouw, aan die verwachtingen is vrijwel »t en bodem ingeslagen. Het zijn dezelfde toestanden als Vroeger. Het .groote vraagstuk van de watervrijma king schijnt ondanks de milliocnen, di(e gedurende een reeks vian jaren el' aan besteed zijn, en niettegenstaande p-nze waterstaatkundigen zich in eene wereld-reputatie mogen verheugen, nog niet genoegzaam opgelost te kWnen worden. Ik weet niet of Zijne Excell. de minister van Waterstaat, ooit in deze streken is geweest, maar dat is zeker, dat Z.Ex. een allerVerdrienstelijkst. Werk zou verrichten, indien hij voor zijn vertrek naar Chili, eens kwam kijken en eemige adviezen geven, waardoor mogelijk deze vruchtbare lan den bevrijd werden van den erfvijand, die den be woners bijna jaarlijks ,voor een groot gedeelte, den arbeid onmogelijk maakt, of van de vruchten be rooft. De Maasdorpen, eertijds zoo welvarend, nemen meer en meer iaf èn in zielental, èn in maatschappelijken welstand; en pnder de oor zaken komt het water niet op de laatste plaats. Het water is (mede oorzaak, dat de landerijen met zware polderlasten gedrukt worden. Als in den zomer eene koe of paard in vreemde, weide of op vreemden utter komt en schade, aanricht, kunnen zij „geschut" .worden, d. w. z. opgesloten in een soort kooi, totdat de eigenaar de schade, hersteltals in een stad of dorp een losgebroken os schade zou aanrichten aan een andermans erf of goed, de .eigenaar Van het drier zou tot schade vergoeding gedwongen kunnen .worden; maar als de (Onstuimige wateren der rivieren, die aan het Rijk behooren, waaruit men zonder akte geen visehje mag vangen, mét geweld de dijken beuken en vernielen, dan kunnen de dijkbesturen maar weer zorgen, dat zij in orde komen en de inger landen zien jaarlijks .hun aanslag-biljet vjoor pol der- en dijklasten .verhoogd. Men heeft van den Maasmond gezegd, dat de deskundigen den mond geopend, maar er teVens eene prop ingeduwd hebben, in den, vbrm van zeer lange kribben, die heit stroomgebied vernau wen. Hoe het zij, de Maasmond dis ,'tot nu toe eene groote teleurstelling. Ongelukken. Aan de Oldebarneveldskade te Amsterdam is een 29-jarig persoon, door een zenuwtoeval ge troffen, te water geraakt. Hij werd in bewuste- loozen toestand opgehaald. Nadat de levensgeesten weder waren opgewekt, is hij naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, doch kort na aankomst overleden. Bij aankomst van den markttrein van Sneek te Leeuwarden is gister een conducteur by het toeslaan van een der portieren ernstig verwond aan een zijner handen. Twee vingers bleken ernstig gekwetsteen zal vermoedelijk verloren zjjn. De patient is, na eerst te Leeuwarden behandeld te zijn, direct naar zjjn woonplaats Sneek terug gekeerd. Ondersteuningsfonds. De jaarlijksche vergadering van het ondersteu ningsfonds, onderfafdeeling der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, werd gister-avond in het Bondsgebouw gehouden. De voorzitter, de heer W. Blok, na de verga dering met gebed te hebben geopend, bracht dank aan den eerw. adviseur, pastoor Coppens, en aan de leden, hoewel betreurend dat zij in zoo gering aantal afwezig waren. Volgens mededeeling op het convocatiebiljet behoefde er geen bestuurs keuze plaats te hebben, omdat er geen caudidaten waren opgegeven en de aftredenden bestuursleden bereid waren hunne functie te blijven vervullen. De notulen, door den secretaris, den heer J. N. Elgers, gelezen, werden onveranderd goedgekeurd, waarna de voorzitter den secretaris voor zijn goede notuleering dankte. Daarna werd door den penningmeester, den heer J. van Riet, verslag uitgebracht over het afge- loopen boekjaar. Daaruit bljjkt dat het jaar 1905 met een saldo van f 157.61 begonnen, de volgende resultaten geeft. Het jaar, begonnen met een saldo van f 157.61, gaf aan inkomsten contributie, bijdragen dona teurs en rente totaal f2231.10 de uitgaven, waaronder f 1755.20 aan ziekengeld, beliepen te zamen f 2419.67 zoodat het jaar sluit met een batig saldo van f 444.42£. De staat van het fonds op 31 December 1905 was, dat met het kassaldo van f 111.42£, verschil lende negotiatiën en een bedrag van f 442.53 op de Bondsspaarbank die staat een bedrag van f 1930.87J aanwijst, dat verminderd met f 50 borg stelling van den bode een bedrag f 1880.87£ over laat tegen f 1839.82 in het vorig jaar, zoodat er een avance van f41.05£ valt te constateeren. De voorzitter dankte den heer Van Riet voor zijn accurate boekhouding, wenschend hij nog lange jaren penningmeester van het Ondersteuningsfonds zou zjjn. Daarna zeide de voorzitter, dat nu weer aan de orde komt het voorstel om aan de leden die reeds f 1.50 hebben getrokken f 3 te blijven uitkeeren. tn verband met dit voorstel zei de voorzitter, dat wel het plan was iets te gaan doen, maar het bestuur met het oog op het geringe laatste saldo nog wat wilde wachten. Liever dan over te gaan tot verhooging van het ziekengeld, waarvan de resultaten moeilijk zijn na te gaan, wilde het be stuur dan de contributie zien verlaagd. Maar het bestuur wilde liefst nog een jaartje wachten om dan eens den loop van het ledental af te zien. Over dit denkbeeld ontspon zich nogal eenige discusie. Werd eenerzjjds betoogd, dat eene ver laging van contrubutie met 1 of 2 centen nieuwe leden zou doen toetreden, anderzijds zag men daarin bezwaar. Volgens den voorzitter zou eene verlaging tot 10 c. f 350 per jaar verlies ople veren. De eerw. adviseur, hoewel veel voor contributie verlaging gevoelend, ontraadde nu reeds daartoe over te gaan. Door den heer C. Leenders, die eveneens in contri butie-verlaging bezwaar zag, werd voorgesteld, daarmede te wachten tot er f 2500 in kas zou zijn. Daartoe werd vervolgens bij acclamatie be sloten. De eerw. adviseur, pater Coppens, daarna het woord voerend, zeide dat hij voor 't eerst hief als adviseur optredend, niet in bijzonderheden wilde treden, maar zich tot algemeene zaken zou bepalen. Hij dankt de heeren, die zich zooveel moeite en opofferingen getroosten en hun tijd veil hebben om het fonds to beheeren en tot bloei te brengen. Waar 't hier een der voornaamste takken geldt van den grooten Ned. R. K. Volksbond, een fonds dat in tijd van ziekte, als de inkomsten minderen en de uitgaven meerderen als een reddende engel optreedt, spijt 't hem, dat het aantal leden betrekkelijk nog klein is hij vertrouwt dat een cent meer of minder hier nog niets zal afdoen, maar dat allen propaganda zullen willen maken om nieuwe leden aan te werven en het fonds in bloei te doen toenemen. Voor hem advi seur, zal Veen zoet getuigenis zijn te kunnen getuigen, dat het tonds goed is vooruitgegaan. Worde het kleine saldo van dit jaar het volgend jaar door een groot saldo gevolgd tot dat de bedoelde f2500 is bereikt! Beschikke het fends in ruime mate over de middelen die noodig zijn ter bereiking van het beoogde doel De voorzitter, den eerw. adviseur dankend voor zijne schoone woorden en met dien slotwenschen geheel instemmend, hoopt dat adviseur nog vele jaren de vergaderingen zal bijwonen en van den groei en bloei van het tonds getuige zal zjjn. De te houden collecte met het bekende busje aanbe velend, dankt hij de donateurs en de donatrices, die, door hun liefdegaven het fonds zoo krachtig steunen. Dank brengt hij ook aan de zieken bezoekers en vooral aan den hoogbejaarden David Rensman, die zich reeds zoovele jaren met dit bezoek belastte. In de feestvergadering is voor het vaandel f22.60 gecollecteerd, lang niat toereikend voor dat vaandel, dat een bedrag van f200 vordert. Voorz. wenscht een nadere bespreking van de vaandel-kwestie, in overleg met de commissie, uit te stellen tot Mei, wanneer men voor etn feestvergadering over een eigen gebouw zal kunnen beschikken. Daarna werd nog de kwestie van opname van personen boven de 40 jaar ter sprake gebracht. De voorzitter zag in die opname bezwaar en vreesde dat zij op groote schade voor het fonds zou uitloopen. Anderen konden die meening niet geheel deelen Door den Bondsvoorzitter werd voor de verhoogde opname gepleit ook met 't oog op de vreemde- lingen, die zich in den laatsten tijd hier veelvul dig vestigen. Dezen moesten, althans tot verhoogde contributie, als leden kunnen worden opgenomen. De eerw. adviseur meende ook dat tot verhoogde contributie bedoelde personen wel als lid konden worden aangenomenintusschen kon toch die zaak in deze vergadering niet beslist worden. Terwijl de voorzitter zjjne bezwaren bleef hand haven, werden die door verschillende personen daarna nog weerlegd. Vooral voor een opname van leden uit andere bisdommen komend en daar tot het vereenigingsleven behoorende, werd gepleit. Erkend werd echter vrij algemeen, dat personen tot hoogeren leeftijd slechts tot verhoogde contri butie konden worden opgenomen. He penningmeester stelde voor deze kwestie uit te stellen tot de volgende vergadering. De eerw. adviseur en de voorzitter meenden ook dat 't beter was, eerst eens poolshoogte zou wor den genomen, hoevele nieuwe leden er zouden te winnen zijn, alvorens deze kwestie op te lossen. In den loop van het debat werd nog erkend, dat, toegevend het geld zoowel van de leden als van de donateurs komt, foeh door de donateurs in den loop der jaren een bedrag van eirca f 5000 is bijgedragen en daardoor een krachtige steun aan het fonds is verleend. De voorzitter sloot na, een woord van dank, op de gebruikelijke de wjjze opgewekte vergade ring. De stoomtram had hedenochtend wegens het slechte weer circa 5 kwartier ver traging, zoodat er tusschen 8^4 en 9£ uur geen tram hier is aangekomen. Tusschen 10 en 11 uur is de van Rotterdam komende tram tusschen den wissel en het Roode Hek in de sneeuw blijven steken. Weer een honderdjarige. In Den Haag is overleden in den ouderdom van 100 jaar de wed. Zomerfreugt, geb. Siegler. Trein-ongeluk. Uit Bussutn meldt men Toen gister-ochtend de trein van 10.30 u. uit Amsterdam den overweg ad. Zwarteweg te Bus- sum passeerde, waren de boomen niet gesloten. Juist op dat oogenblik kwam de veehouder K. uit de Naardermeer met paard en wagen de rails over. Het paard werd door de machine gegrepen en op de buffers medegenomen tot nabij 't station en was onmiddellijk dood. De wagen bleef staan en de koetsier bekwam een lichte kwetsuur. De beruchte Doris Dis©ssen uit Di- darn, die zich sinds eenige maanden wederom in de b-osschen iverschoien had, om te ontko men aan de hem opgelegde gevangenisstraf, is eindelijk gevat en gister naar Arnhem overge bracht. De inbraak te 's-H e e r e n b e r g. Omtrent de inbraak te 's Heerenberg verneemt men nader, dat er een streng onderzoek is ingesteld met het gevolg, dat er ernstige verdenkingen zijn gerezen tegen den aldaar dienstdoenden stationchef. Deze moet dan ook in de kazerne zijn gebracht, en voorloopig onder bewaking gesteld. Tegen de stroopers. Aan de Pruisische grenzen bij Emmerik hebben (verschillende grond eigenaars1, om de stroopers hup. bedrijf af te toeren, een premie van 100 mark voor het aan wijzen van eiken strooper [Uitgeloofd. Van geheim houding wordt de aanbrenger verzekerd. Vergiftiging. In een modewinkel te Leip zig zijn veertien verkoopsters ziek geworden, na het gebruik Van hoornen uit blik. De vergiftigings verschijnselen zijn bij sommige van de meisjes zeer ernstig. Het bij Wetteren verbrande postrij- tuig bevatte voor 4.950.000 frs. aan aangetee- kende brieven. Het H. v. Antw. meldt nogi Er waren 40 zakken bpeven uit Engeland voor Turkije en Oostenrijk bestemd, en een tiental voor Antwerpen. De zakken voor het overige; voor België, behalve Brussel, waren in de ca stors gerangschikt. Daarenboven waren nog in den wagon de cor respondenties opgenomen te Os bende, Brugge en, Gent. Er waren geen zakken uit Amerika. De bedienden hadden maar eene minu,ut langer in den wagon moeten vertoeven, om er niet levend u.iit te komen. Zij zouden door het gasi vlerstikt zijn. Van een hunner is de rug en het achterhoofd verbrand. Al de gekwetsten stellen het voor het oogenblik goed. Oorlogsche p en.HetEngelschevaktjjdschriffc Engineer geeft interessante bijzonderheden over het nieuwe Engelsche type van slagschepen, die onmiddellijk aangebouwd zullen worden. Deze klassen zal naar het in Porthmouth op stapel gezette slagschip, de Dreadnought-klasse genoemd worden. De Engineer zegt van dit schip Voor 40 jaren waren de schepen van de Majestic-klas de prachtigste der wereld. Binnen korten tijd zal de Dreadnought een geheele vloot Majesties in den grond kunnen boren op een afstand van 40.000 M. zooals de Japansche vloot de Russische sche pen bij Tsjoesima tot zinken bracht. De schepen der Majestic-tlsissc zullen zelfs niet in staat zjjn het vuur te beantwoorden. Het nieuwe type zal met gemak den strjjd met twee van de King Ed ward VII klasse, ja zelfs in staat zjjn het hoofd te bieden aan de geheele Duitsche vloot, zegt de Engineer I Da Daily Express voegt er aan toe, dat Duitschland van plan is dergelijke schepen eveneens aan te bouwen, dat Japan reeds twee enorme groote schepen op stapel heeft, terwijl ook de Vereenigde Staten en Frankrjjk besloten hebben zulke kolossen aan te bouwen. Wanneer al deze schepen te water zjjn gelaten, heeft de Engelsche slagvloot nauwelijks meer waarde dan de andere. (Een jonge dame te Genève, die op punt stond te trouwen, had haar intiemste vrien dinnen u i tgenoodi gd de hu wel ij ksgesc h e nken te; komen bezichtigen. Toep zij heengegaan waren bemerkte zjj dat een kostbare gouden armband, een geschenk van haar toekom stagen echtgenoot, verdwenen was! Daar niemand anders dan de vriendinnen in de kamer geweest was, moest een Van haar: den diefstal hebben gepleegd. Terwijl de bruid onder tranen het ledige kistje opnam, waar de armband had ingetogen, trof haar op eens: een sterke' viooltjes geur, waarin zjj het lievelingsreukwerk van een harer vriendin* nen herkende. Nu wist zjj ook wie den arm band genomen had. De sterk geparfumeerde hand had te dujdeljjke sporen nagelaten toen zjj den diefstal uitvoerde I De schuld van dit meisje was zoo duidelijk door jdjit merkwaardige zelfVerraad, dat zjj niet kon loochenen. De ontploffing aan boord van het Braziliaansche oorlogsschip Aqui- daban wordt toegeschreven aan kortsluiting in de electrische geleiding, die een draad deed afsmel ten. Dezelfde oorzaak waaraan de ondergang van het Japansche admiraalschip Mikasa wordt toe geschreven. De hongersnood in Japan heeft met het invallen van de koude een schrikbarenden omvang aangenomen. Er sterven eiken dag honderden menschen van kou en honger. i li i'"l r 1 1 1 1 I I M - - 'I.*-. ,i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2