Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Eierst nu door het in geregeld Bedrijf komen Van twee gasfabrieken is het mogelijk geworden aan het voornemen gevolg te geven en zijn reeds maatregelen beraamd tot uitvoering. Sigarenmakers. De sigarenmakers van den fabrikant Zijlstra te Groningen zijn op fatalis: termijn niet aan hot werk gegaan, zoodat heden de leden van de fe deratie .van sigarenmakers, werkende bij fabri kanten, die leden der fabrifeariten-vereeniging zijn, uitgestoten worden. Er komen zoo ongeveer hon derd sigarenmakers zonder werk. Ongelukken. Gistermorgen is te Utrecht een kindje van 2 jaar van zdserein A. v. E., wonende in de Bek- kerstraat aldaar, met zijn kleertjes in aanraking gekomen met een brandende kachel, tengevolge waarvan de kleine vreeselijke brandwonden kreeg. Het kindje is per brancard naar het Ziekenhuis Vervoerd. Een droevig ongeluk vond eergisterenavond plaats tusschen Valkburg en Herveld. Drie per sonen waren met een kar naar Eist geweest om varkens te leveren. Op den terugweg geraakte kar en paard met de opzittenden, tengevolge van de grootte massa sneeu.w op den weg, in de sloot, met het treurig gevolg, dat de wissel wach ter de B. onder het ijs schoot en Verdronk. Hij liaat een weduwe met nog zeer jeugdige kinde ren achter. EERSTE KAMER. Regeeringsant woorden. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De regeering blijft de meening toegedaan, dat de uitslag der verkiezingen het optreden van een kabinet ais h e t t eg e n w o o r d i g e rechtvaardigde. Met nadruk wordt opgekomen tegen de bewe ring, dat thans de wetgevende arbeid op sociaal gebied op den achtergrond*wordt geschoven; uit de Troonrede blijkt integendeel, welk een belang rijke plaats die arbeid in het program der regee ring inheemt. De woorden der Troonrede, volgens welke de aangekondigde invaliditeits- en ouderdoms- verzekering zal worden ingevoerd, zoodra de ver- eischte middelen bescnikbaar zuilen zijn, mogen niet worden opgevat in dien zin, als ware het de bedoeling der regeering, de bewerking van het wetsontwerp en de totstandkoming van de wet tot regeling dier verzekering te vertragen, maar alleen om dien gewichtigen en kostbaren maatregel eerst in werking te doen treden, wanneer ook de mid delen zullen zijn gevoteerd, tot dekking der kos ten noodig. Het voorbehoud is niets meer dan een eisch van gezonde financieele politiek. De regeering komt op tegen de bewering dat het kabinet zou berusten op onjuiste grondslagen. De vraag is gesteld, welke de verhouding is van het ministerie, al wordt het dan ook door de geheele liberale vroegere oppositie gesteund, tot ieder der groepen dier oppositie. Volkomen duide- l«k is die vraag niet. Immers, wat zou het minis terie van de «liberale vroegere oppositie" meer kunnen wenschen of verlangen dan door haar, in haar geheel, te worden gesteund Waarom de heer Goeman Borgesius gemeend heeft zich zelf niet voor een der portefeuilles aan de Koningin te moeten Voordragen, is aan de Ka mer bekend. Het kabinet, de motieven van den formateur van voldoende gewicht oordeelend, heeft gemeend j diens wensch te moeten eerbiedigen en, ook zonder hem, zitting te moeten nemen. Geprotesteerd wordt tegen de geuitte veronder stelling, dat, indien de Kabinetsformateur voor de verantwoordelijkheid had gestaan Van zelf met het door hem samengesteld kabinet te moeten werken, hij daarin nooit een minister zou hebben opgeno men, van wien hij wist, dat hij contractueel ver bonden was om zijne diensten elders te gaan pres- teeren. De heer Goeman Borgesius was voor zich over tuigd, 's lands belang niet te bevorderen, als bij onder de gegeven politit ke omstandigheden zelf zitting had genomenware het anders, dan zou hij zeker zich door geenerlei persoonlijke overwegingen of bezwaren hebben laten weerhouden, de Koningin te adviseeren hem eene plaats te geven in het kabinet, welks leden overtuigd zjjn, dat hij ook dan geen ander dan den tegenwoordigen mini-ter van waterstaat voor dit ambt zou hebben voorge steld. Over het algemeen erkent de regeering de wenscheljjkheid, dat de formateur deel uitmake van het kabinet, doch de regel mag in bijzondere om standigheden uitzondering lijden en zulke omstan digheden waren hier haars inziens aanwezig. Uit den aard der zaak heeft de formateur de leden van het kabinet bijeengebrachttusschen hen is daarop overleg gepleegd omtrent het te volgen regeeringsbeleid en dat overleg heeft ge leid tot eenstemmigheid omtrent het program waarvan hierboven de rede was. Een der punten waaromtrent men het hierbij eens is geworden, was de later in het reglement van orde voor den raad van minsters gebrachte wijziging, in hoofd zaak strekkende om terug te keeren tot den vroegeren toestand, waarbij de gezamenlijke ministers den voorzitter van den raad van minis ters aanwezen. Voor het algemeen regeeringsbeleid is intusschen in politieken zin, niet één, doch zijn alle minis ters verantwoordelijk en er is daarom niets bedenkelijks in gelegen, dat bij het algemeen politiek debat meer dan één minister het woord voert, wat trouwens in vroegere jaren regel was. Het drietal gestelde vragen beantwoordt de regeering als volgt: I. Aau het kabet is niet gebleken, dat de opdracht tot kabinetsformatie door de Kroon den vor.gen zomer aan den heer Goeman Borgesius gedaan en door dezen aange nomen, aan eenige voorwaarde was gebonden. 2. Reeds in de eerste bijeenkomst van den formateur met hen, die het tegenwoordig kabinet vormen, werd het aan dezen bekend, dat de heer Goeman Borgesius om de der Kamer medegedeelde reden, niet voornemens was zichzelf voor eene portefeuille aan de Koningin voor te dragen. 3. Zooals de vraag daar ligt, kan zij niet anders dan ontken nend worden beantwoord; wel spreekt het van- zef, dat destijds ook met den formateur over het toekomstige kabinet is gespioken. Verlof van den minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid. Dat een afwezigheid van een der ministers, gedu rende ten hoogste vijf maanden vooral om prac- tische redenen niet zonder bezwaar is, wordt erkend, doch dat de bezwaren overwegend zouden zijn, kan geenszins worden toegegeven, terwijl aan de opmerking, dat zelfs het doen der aanvraag van het verlof voor het nationaal gevoel bescha mend en kwetsend zou zijn, redelijke grond moet worden ontzegd. De heer Kraus was, toen hij werd aangezocht voor de portefeuille van waterstaat, contractuee verbonden tegenover de regeering van Chili en heeft dadelijk daarop gewezen. Het geldt hier de afwerking van een vroeger ondernomen en reeds grootendeels uitgevoerde taak, aan welker voltooiing hij zich niet kon of mocht onttrekken, tenzij de regeering van Chili hem van zijne ver plichtingen zou willen ontslaan. Er bestond dus geen andere keus dan óf van de medewerking van den heer Kraus af te zien, óf daarop te blijven prijs stellen ondanks zijne verplichtingen. Na rijp beraad is aan het laatste de vosrkeur gegeven, uit overweging dat men den heer Kraus bij uit nemendheid geschikt achtte voor de hem toege dachte portefeuille en overtuigd was, dat iemand van zijne bekwaamheden die zich op waterstaat kundig gebied zulk een goeden naam heeft weten te verwerven, den lande gewichtige diensten zou kunnen bewijzen. Daarbij kan prof. Kraus gezegd worden volkomen onparuj ig en onafhankelijk te staan tegenover de vraag of wel altijd bij de uit voering van waterstaatswerken de noodige zuinig heid wordt betracht. Het bezwaar den heer Kraus voor het ambt van minister van waterstaat te moeten opofferen, werd geacht grooter te zijn dan het bezwaar, dat hij in 19013 een tijd zou moeten afwezig zijn. Vrijheid om te handelen gelijk men deed werd te eer ge vonden lo. omdat de hoop werd en nog wordt gekoesterd, dat de duur van zijne afwezigheid niet onbelangrijk zal kunnen worden beperkt2o. omdat de heer Veegens zich bereid verklaarde eventueel het beheer van het departement van waterstaat tijdelijk op zich te nemen. Maar had dan het ministerie zijne taak niet kunnen en moeten beginnen met acht leden, om eerst later tot de instelling van het negende departement over te gaan Bij uitstel van de splitsing der departementen had echter de voorbe reiding en bewerking der sociale wetgeving niet van den aanvang af kunnen worden ter hand genomen door den minister, die zich daaraan verder blij vend zou wijden. Bovendien zou de heer Kraus, indien hij eerst later met het departement van waterstaat ware belast, bij zijn terugkeer uit Chili geheel vreemd voor die taak hebben gestaan, wat nu niet meer het geval is. Dat een minister onder de bovengemelde omstandigheden verlof verkrijgt, ten einde de taak te kunnen beeind gen, die hij als adviseur eener bevriende regeering in een hoogst gewichtige zaak, waarvoor men hem onder alle Europeescbe en niet-Europeesche ingenieurs het meest berekend heeft geacht, had op zich genomen, kan naar de meening der regeering voor het nationaal gevoel allerminst iets beschamends of kwetsend» hebben. Veeleer zullen door zijn adviseurschap Neder- landsche industrieele en handelsbelangen in hooge mate kunnen worden gebaat. Het ernstig streven bestaat om aan de practi- sche bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te ko men, vooreerst door het buitenlandsch bedrijf zooveel doenlijk te beperken, waartoe de heer Kraus zich reeds tot den president van Chili heeft gewendin de tweede plaats door, nog vóór des ministers vertrek onderzoekingen in loco te ver richten en voor te bereiden al hetgeen reeds nu daarvoor vatbaar is in de derde plaats, door voor afgaand overleg met den minister, die hem tijde lijk zal vervangen en die ook in buitengewone gevallen, als waarop gedoeld is, zal weten te handelen. Het spreekt vanzelf, dat zoowel het optreden van den tegenwoordigen minister van waterstaat als het hem verleend verlof geheel komen ter verantwoording van het kabinet, eene verantwoordelijkheid, die het niet zou hebben kunnen aanvaarden, wanneer niet van den aanvang af de Kroon met de bijzonderheden dezer aange legenheid bekend ware gemaakt. De reden waarom van het te verleenen verlof niet reeds eerder aan dc Staten-Generaal mededeeling werd gedaan is deze, dat de heer Kraus eerst zeer onlangs de volle zekerheid kreeg, dat de regeering van Chili moeilijkheid vreesde, indien zij bij de aanbesteding der havenwerken te Valparaiso en bij de beoor deeling van de amendementen, welke door de inschrijvers op het havenplan kunnen worden ingediend, het advies van den ontwerper zou derven en hem ook eerst toen de mededeeling bereikte, dat een uitstel van de internationale aanbesteding op onoverkomelijke bezwaren stuitte. Grondwetsherziening. De regeering is van oordeel, dat dezelfde gronden welke ervoor pleiten den wetgever vrijheid te laten bij de regeling van het kiesrecht van het eene vertegenwoordigend lichaam ook gelden ten aanzien van de andere. Onder die omstandigheden komt de aandrang van zeer velen, de beperkende bepalingen ten opzichte van de regeling van hel kiesrecht uit de Grondwet te verwijderen, aan het ministerie alleszins rationeel voor. De grieven tegen het thans geldend kies recht zijn tarijk. De voorgenomen herziening van de artt. 80, 127 en 143 beoogt niet anders dan opruiming van het grondwettig struikelblok. Eerst daarna zal de strijd om de meest gewensebte regeling van het kiesrecht met gelijke wapenen kunnen gestreden worden. Dat de herziening niet tot de genoemde artikelen beperkt zal kunnen bljjven, schijnt breed betoog niet te vereischen. Op den uitslag van den arbeid der commissie mag de regeering intusschen niet vooruitloopen. De regeering vertrouwt dat het uit te brengen rap port blijk zal geven, dat de commissie is samen gesteld op een wijze, welke de veelzijdigheid van haar adviezen ten volle waarborgt. Splitsing van het ministerie van waterstaat, handel en n ij verheid. Mocht in bet belang van het tot stand komen eener goede sociale wetgeving versterking van de bestaande organisatie der afdeeling Arbeid noodig blijken, dan zal daartoe te zijner tijd een voor stel worden gedaan. Dat vermeerdering van het aantal departementen met een enkel, voor het eerst sedert 1877. de strekking zou hebben om het ministerambt zijn parlementair karakter te doen verliezen en het administratief karakter daarvan te zeer op den voorgrond te doen treden, kan niet worden toegegeven. Financieele beschouwingen. De minister van financiën heeft steeds getracht den toestand van 's rijks financiën opjectief te beoor- deelen en meent vrij te zijn van de neiging om dien te donker voor te stellen. Allerminst is door hem gezegd dat op de restitutie-posten van Inaië in de toekomst niet te reken zou zijn. Ten aanzien van den wensch van vele leden, dat bij de begrooting meer splitsing zal worden gemaakt tusschen de uitgaven, die voor ééns noodig zijn en die, welke telken jare terugkomen, deelt de minister mede, dat een gewijzigde opzet van de begrooting. waardoor onder meer zulk een splitsing gemakkelijker zoude vallen, door hem overwogen wordt. Dezer dagen is eene opdracht gegeven, die strekt om tot spoedige invoering van de commer- cieele boekhouding bij de posterijen te geraken getracht wordt binnen niet te langen lijd een wetsontworp in gereedheid te brengen, strekkende om de staatsmijnen in te richten als een afzon derlijk bedrijf, dat op commercieelen voet kan worden beheerd. Het ligt niet in de bedoeling de vereischte meerdere inkomsten te vinden door éénzijdige ver sterking, hetzij van de eene, hetzij van de andere groep van belastingen. De benoodigde middelen wenscht de minister te vinden door een gemengd stelsel van belastingen, zoodat het druk der belastingverhouging zooveel mogelijk naar billijkheid over verschillende groepen der ingezetenen verdeeld wordt. Defensie. Het is den minister niet duidelijk, op welke wijze de regeering zou kunnen medewerken om de militaire quaestie los te maken van de politiek. Er bestaat geen enkele reden om aan de homo geniteit tusschen den minister van oorlog en zijne ambtgenooten te twijfelen. Eveneens met den minister van marine zijn de leden van het Kabinet homogeen. De regeering geeft zich ten volle rekenschap van haar primordialen plicht om te waken voor de handhaving van onze souvereiniteit en onze souvereiniteitsrechten, zoo in Azië als in Europat Voor twijfel, of ze zich van dien plicht bewust is, bestaat niet de minste grond. Uit de daden van de hoofden der militaire departementen zal dit duidelijk kunnen blijken. Van de invoering hier te lande van eene weer- belasting koestere men geen hooge verwachtingen. Het ligt inderdaad in het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken om gezamenlijk met zijn ambtgenoot van oorlog, voorsteden te doen betreffende de vooroefening der jeugd. Met de denkbeelden van den laatstgenoemden minister nopens het capitulantenstelsei heelt de regeering zich in beginsel vereenigd. Spoorwegmaatschappijen. Nu betreffende de naasting der spoorwegen eene motie bij de Tweede Kamer aanhangig is, schijnt het minder geraden reeds thans de vraag in behandeling te nemen of de afschrijvingen voldoende zijn en, zoo neen, hoeveel er jaarlijks meer behoorde te worden afgeschreven. Lotsverbetering van ambtenaren. Het voornemen der regeering is voldoende gebleken om na hetgeen in de laatste jaren in deze richting is gedaan, in den eersten tijd slechts in bijzóndere gevallen daarmede verder te gaan. Gevallen waarin lotsverbetering een onafwijsbare noodzake lijkheid is, zullen zich echter steeds blijven voor doen. Eenheid van tijd. Het blijft de over tuiging der regeering dat tegen aanneming van den Midden-Europeeschen tijd het minst beden kingen van afdóenden aard in te brengen zijn en dat deze regeling belangrijke voordeelen aanbiedt, terwijl landbouwbelangen daardoor niet zullen worden geschaad. Koninklijke stallen. Met het indie nen van nieuwe voorstellen betreffende de bouw plannen op het Loo zal niet langer gewacht worden dan onvermijdelijk is. Landsgebouwen. Het voorzien in de behoefte aan geschikte lokaliteit voor verschillende departementen van algemeen bestuur heeft de volle aandacht der regeering. Er is niets gepraejudici- eerd, ook niet door voorioopige besprekingen, welke omtrent afstand van het terrein der voor malige geschutgieterij door den minister van oorlog met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage zijn gehouden. Bezoeken van leden der Eerste Kamer aan rijksinstellingen. Van den aan burgerlijke en militaire autoriteiten en ambtenaren gebrachten lof nam de regeering met voldoening kennis. Ue nieuwe burgemeester. Nader vernemen wij, dat de nieuwe burgemeester dr. Brants den 6n Februari te dezer stede komt. In de vergadering van den gemeenteraad alsdan te 2 uren te houden, zal de installatie plaats hebben. Ernstig ongeluk. Gistermiddag omstreeks 5 ure was de 14-jarige Ary de Wjldt, wonende aan den Singel, in de fabriek van de firma H. Jansen en Go., aan den Noord vest belast met het smeren van een stil staande machine. Toen dat werk was afgoloo- pen en de machine reeds weer door den ma chinist van Wassenaar in beweging was gebracht, bemerkte de jongen dat et nog diets, haperde. Ter wijl hij zich weer naar de machine begaf om dit to verhelpen, werd hij door een kamrad aan zijn werkkiel gegrepen en geraakte hij tusschen de machine. Het noodlottig gevolg was, dat het linker boven been verbrijzeld ,en bet rechteronder- been gebroken was. Met jlje raderbaar der politie naar het Zie kenhuis vervoerd, werd daar de toestand van den knaap zeer ernstig bevonden; waarschijnlijk zo[u, bet linkerheen moeten geamputeerd worden. Ter gelegenheid van den verjaar- dag van Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, wappert de vaderlandsche driekleur uit de woning van den heer A. J. M. Zoetmulder, consulair agent van het Duitsche rijk alhier. B e v o- r d te1 r d 1 s t o t d o ti t o r i n d e r c h t s- weten schap aan de uni ver sited t te Leiden de heer C. J. Poortman, !te Schiedam. Op de w el r f van de firma J. M e ij e r te Z,alt-Bommel is de hiel gelegd voor een mo torvrachtboot voor rekening van den heer J. A. M. Jansen alhier. Volgens achterstaande adverten tie zal de aanneming van leerlingen voor de Muziekschool van «Toonkunst" Dinsdag-avond van 7 —8 ure in een der lokalen boven de Beurs plaats hebben. Sederteenige dagen wordtuitde echtelijke woning in de Villastraat vermist vrouw P. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is over komen. 25 cent per regel. NOG EEN OVERWINNING. Onzen vertegenwoordiger werden de volgende fei'ten medegedeeld, welke vloor het algemeen wel zijn gepubliceerd worden. De heer G. vian Steenni-s,wonend© Ammunitie- haven 15 te Den Haag, deelt ons mede: Sedert zijn geboorte heeft mijn zesjarig zoontje, Mar- tinus, aan een ongesteldheid der nieren gele den. Hij had immer pijn in den rug en wanneer hij moest urineeren, schreeuwde hij het uit van de pijn. Zijn water was immer troebel en liet een zan derig bezinksel na en 's, nachts kon de arme kleine haaist met slapen. Hij leed juist erg toen ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen zoo hoorde prijzen en ik ontbood onmiddellijk een doosje, dat i k hem isJtnkt volgens de gebruiksaanwijzing Jiiieit innemen. Stel U mijn blijdschap voor toen] hij na een doos te hebben geëindigd, bijna vol komen hersteld was. Het water kwam zonder pijn en zag er veel normaler uit, terwijl hij nu, ook 's nachts behoorlijk kan rusten. Ik kan U niet, genoeg dankbaar zijn voor Uw uitstekend geneesmiddel. Wanneer U het wenscht, kunt U dit, gerust puhliceeren, want daardoor wordt aan andere lijders een dienst bewezen. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uw nieren de oor zaak Uwer ziekte waren? Hebt gij pijn in den rug, in het hoofd of in de leden? Lijdt gij aan fheumatiek, zwakte van het hart of waterzucht'? Is Uwe .urinetoozing te' weinig of te veelvuldig en is Uw water vermengd met steen of bezinksel Gevloolt. gij U immer vermoeid, terneergeslagen én prikkelbaar? Denk er teens over na. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer Steennis gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel af 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De Kath. Kerk in Nederland. Zelandia geeft het volgende staatje Bisdom Parochiën Dienstdoende en Rectoraten Priesters Utrecht 287 542 Haarlem 233 676 's-Hertogenbosch 266 601 Breda 99 233 Roermond 200 429 1085 2481 Bedevaart naar Rome. Door «Het Nederlandsche Comité" tot regeling van bedevaarten is een bedevaart naar Rome uitgeschreven van 4—18 Mei. Inlichtingen zullen worden verstrekt door den weleerw. heer A. F. Suidgeest, kapelaan, Am- steldijk 36, Amsterdam; Charles Kieckens, eere kamerheer van Z. H., Tilburg, Bredasche weg 501weleerw. heer J. Th. Boonekamp, kapelaan, Willemstraat 2, Den Haag; G. L. Derksen, Tilburg. De Goede Week in Jeruzalem. 30 Maart vertrekt de XXXte pelgrimstocht der Assumptionisten naar 't Heilig Land. De pelgrims zullen het voorrecht hebben de goede week in Jeruzalem door te brengen, waar van alle natiën en standen dan Christenen aanwezig zjjn. Zij zullen vieren de instelling der H. Eucharistie, den goeden Vrijdag op Calvarië zelf, nabjj de rots spleten en de kruisgroeve het bitter lyden over wegen, vergezellen de indrukwekkende processies in de basiliek der Kruisridders de kerk van 't H. Grat, vroeg op den Paaschmorgen stand houden bij het Graf zelf en zijn afgerolden steen. Verder beperken zij zich alleen bij 't bezoek van Palestina (Betlehem, Jericho, Doode Zee, het meer van Ge- nezareth, Nazareth enz.) Alleen bij 't terugkeeren wordt Maltha en Napels aangedaan, waar men zich op eigen kosten kan verwijderen van de bede vaart voor Rome. 1 Mei zijn de pelgrims in Marseille wèergekeerd. Prijzen der plaatsen, alle kost en inbegrepen: le kl. 880 franks 2e kl. 680 fr.3e kl. 480 fr. De XXXIIe Pelgrimstocht wordt in Augus tus— September georganiseerd en zal een Vacantie- Pelgrimstocht zijn. Deze heeft, behalve het Heilige Land, nog het volgende op zjjn program staanAthene, Berg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2