Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Woensdag 31 Januari 1906. No. 8419. Ofücieele Berichten. Ken nisgey i n g. Kennisgeving. een Onderwijzer Politie. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagenjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus uo. 39. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieswet, de mannelijke ingezetenen, die den loden Mei a.s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt uit om lo. wanneer zij in eene andere gemeente over net laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks- iu belastingen zijn aangeslagen, (wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 1.daarvan door overlegging van de gekwiteerde aanslagbiljetten vóór 15 Fe bruari a.s. ter gemeente-secretarie te doen blijken 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap, aandeel van min stens 1.hebben in aanslagen in de grondbe lasting zonder dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan overeenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar is, en onder overlegging der gevorderde bewijsstukken mede vóór 15 Fe bruari a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen 3o. wanneer zij aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienst betrekking of als inwonende zoon in het bedrijf ol beroep der ouders werkzaam, wegens pensioen of lijfrente, wegens inschrijving van ten minste ƒ100.in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 50.— in een spaarbank, of omdat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedrijt of beroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter ge meente secretarie verkrijgbare modellen, voor zoo veel noodig, vóór 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voor komen, is herniemde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op de kiezerslijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. allegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op die lijst berustte op 'lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het- zeltde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente Van de bepalingen der kieswet, die op het bovenstaande betrekking hebben, luidt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastin gen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregekfbij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der vol gende voorwaarden 10. dat zjj als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden °f in huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de sosn, voor de gemeente of het gedeelte c'er gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld m de b^j deze wet gevoegde tabel(1-75) of wel achtereenvolgens in de zelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den Sisten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achter eenvolgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonenden zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, (f 450. of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag. met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal),^ inge schreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspost spaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van v(jf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen, geldt voor haren mandie van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks- opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vr(je kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar z\j genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, vermin derd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aan merking, (vrije woning of inwoning f 87.50vrije kost en inwoning f300. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van bet jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., als vast week veertiendaagsch-, maand-of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. inkomen, pensioen en lijtrente, bedoeld in art. 1 b, 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeehng gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Artikel 3. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uit gesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6. Voor de bevoegdheid tst het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in de artt. 1- 5 voor de bevoegd heid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien ver stande, dat men bovendien ingezeten der provin cie moet zijn. Artikel 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die, welke in de artt. 1—5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art. la, over het laatstverloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de tweede kolom der sub. art. 1 b, lo., bedoelde tabel en hun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten voile moeten hebben voldaan (ƒ1.75). Aanslag in eene plaatselijke directe belasting geeft geene aanspraak op het kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Schiedam, den 31sten Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, VISSER, L.B. Verslag handelingen van den gemeenteraad. Zij, die zich bij den aanvang van den nieuwen jaargang wenschen te abonneeren op het verslag van de handelingen van den gemeenteraad, kun nen zich daartoe aanmelden bij den gemeente bodeprijs per jaargang f 1.50. Schiedam, 31 Januari 1906. Burqemecster en Wethouders voornoemd, VISSER L. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de Openbare Lagere School D te Schiedam (hoofd de heer J. HAGE) wordt gevraagd, met akte vryc en ordeoefeningen. Aanvangsjaar wedde f550.Deze jaarwedde wordt verhoogd lo. met f25.— wanneer het geven van onderwijs in vrije en ordeoefeningen wordt opgedragen 2o. met f100.- bij bezit of verkrijging van de hoofdakte Voorts 4 drie-jaarlijksche verhoogingen van f50.en bij het bezit der hoofdakte eventueel nog 3 drie-jaarlijksche verhoogingen van f50.—. Sollicitatiestukken in te zenden voor 5 Februari a.s. bij den Burgemeester. d)Oiodden de wachters, drongen daarna in de cel len door en ^telden vijf gewichtige politieke ge vangenen in vrijheid. De aanval, waaraan ook vrouwen deelnamen, werd zoo onvtejrwacht en snel gedaan, dat de infanterie-afdeelïng, die in het politielokaal op Wacht trok, geen tijd had te hulp te komen. De commissaris van politie looft een belooning van f10.uit aan hem, die inlichtingen geeft, die leiden tot de ontdekking van den dader van den diefstal van kippen, op 20 of 21 Januari jl., van de plaats achter de branderij van den heer Hoek, aan de Westvest. 31 Januari. RUSLAND. Gi>ster-yoormiddajg om 8 uur drongen te Riga een aantal perstenen in het lokaal binnen, waar 'gévlangenen zitten, die, zich aa;n ernstige poli tieke misdrijven hebben schuldig gemaakt, oogeu- schijnlijk mot het doel om iets te verzoeken. Zij verwondden den sergeant van politie en DENEMARKEN. Gistermorgen presideerde de koning den Raad van State, waarin hij den ministers, die hun ontslag hadden aangeboden, verzocht, hun por tefeuille 't,o behouden. Daarop Werd cour ge- hofuden in het paleis'. Reeds voor den middag wals het Amaliabongplecn door een dichte men- schenmassa bezet. Om 1'2 uur kwam de minis ter-president op het balkon en riep uit: Koning Christiana is dood; leve koning Frederik!" De menigte hief een overweldigend gejuich aan. De koning trad in genera ais,uniform op het ha Icon en hield een toespraak tot het volk. Hij eindigde met een hoera voor het vaderland, dat geestdriftig gehoor vond. Bij den terugkeer naar het kroonprinselijk paleis werd de koning door het vólk luid© toegejuicht. Proclamatie. De koning maakt dn een proclaïnatie zijn troonsbestijging bekend. Hij doet daarin mede- deeling |v;an het beslujit om de Grondwet stand vastig te handhaven en wekt het vpjk op, ver trouwen in hem te hebben. De WjOlksvertegenwoordiging, 's Namiddags om drie uur vier gaderden de, leden der beide1 Kamers, in het Folk©thing. Alle ministers vterschenen in uniform. De minister president las de boodschap van den koning voor, waarin deze mededeelt, de taak op zich genomen !te hebben, om het volk te regeeren volgens de grondwet, waarop hij reeds als troon opvolger den eed heeft afgelegd. De koning bidt God om zegen en de volks vertegenwoordiging .om medewerking. De presi dent Wan het Lands thing bracht ten slotte een, hoera op koning Frederik uit. DUITSCHLAND. De bélastinjgcommissie van den Rijksdag ver wierp in eerste lezing het regeeringSontwerp. Zij Verhoogd© de belasting op tabak, fijne snede, tot 300 mark. Daarentegen bileven de overige tol- bepalingen zooals ze zijn. Volgens de Berliner Zeitung heeft de bankiers firma Mendelssohn te Berlijn, een brief ontvangen van het Russisch-Poolsche revolutionaire comité, met de mededeehng dat de oude chef van de firma ter dood veroordeeld is, omdat hij op geldelijk gebied het Russische absolutisme heeft geholpen. Twee afgevaardigden van het comité zouden reeds onderweg zijn om het doodvonnis ten uitvoer te leggen. Men vat te Berlijn de bedreiging op als een poging tot afdreiging. .1 BELGIë. j Kardinaal Goossens. f De uitvaart van het stoftelijk. overschot van wijlen kardinaal Goossens heeft gisteren met de meeste plechtigheid plaats gehad. Om halftien kwam een groote stoet van gees telijken het l(jk aan het aartsbisschoppelijk paleis d halen. By het uitdragen werd een salvo gelost door een bataljon carabiniers onder commando van ma joor Ghilain. Het lijk werd gedragen door 16 onderpastoors. Vóór de kist droegen twee seminaristen den kar dinaalshoed. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de heeren Decocq, burgemeester van Meche- len, graaf de Merode, voorzitter van den Senaat, Schollaert, voorzitter der Kamer, Van den Heuvel, minister van Justitie, de Landsheere, Staatsminis ter en generaal Timmermans. Achter de kist volgden 4 liefdezusters en de vertegenwoordigers der koninklijke familie. De stoet ging langzaam voort onder het daveren van het kanongeschut. IJe muziek der carabiniers speelde treurmarschen. Twee bataljons onder bevel van kolonel Rosart volgden en een gedeelte stelde zich op in haag. In den stoet waren 56 vereenigingen met vaan dels, als ook de studenten der Mecheische hoogeschool "*f i i i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1