Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gegeven had, dat men niet het programma van het ministerie wilde veroordeelen. Het hoofd van het kabinet voegde er bij dat zijn program demo cratisch was. Na redevoeringen van Grio, Sonnino en Giolitti werd de beraadslaging gesloten. Fortis nam een door Fiamberti voorgestelde motie, om tot de orde van den dag over te gaan, aan die motie werd echter met 221 tegen 188 stemmen verworpen, Een later telegram meldl Heden zal het ministerie zijn ontslag aanbieden, hetgeen in het parlement zal worden aangekondigd. ZUID-AFRIKA. De Tribune verneemt ;uit Pretoria Generaal Botha zegt in een brief aan de bla den, dat de vereenigiing het Volk dagelijks1 klach ten ontvangt over wandaden van Chineesche •tendtoopers. De protesten, die hij uiit naam van het Volk daartegen bij de regeering heeft inge diend, zijn vruchteloos gebleven. De mijnbestuur- ders zijn niet in staat de misdrijvten der koe lies tegen te gaan, zoodat het kwaad voortduurt. De toestand is onduldbaar, zegt Botha, en het vtolk is vast besloten er zelf een einde aan te maken. CHINA. De Tribune Verneemt uit Hongkong, dat de Chineesche regeerang den onderkoning van Kan ton, op diens verzoek, 1500 man hulptroepen heeft gezonden. JAPAN. De door Oisji eergisteren tot Teraoetsji gerichte interpelllatie betrof een vraag over de mate van uitbreiding van het Japansche leger, noodzakelijk geworden krachtens de bepalingen van het Engelsch-Japansche verbond, en of, als het Britsche leger niet de uitbreiding bewerkstelligde gelijk de Britsche vloot, dat feit niet in de noodzakelijkheid zou brengen op verbetering aan te dringen, opdat er geen eenzijdige verantwoordelijkheid zou zijn. Teraoetsji heeft, zoooals gisteren gemeld is, beves tigend geantwoord, maar het spreekt vanzelf, dat de minister indachtig is aan het zevende artikel van de Engelsch-Japansche overeenkomst. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 1 Februari. Algemeene beschouwingen. Bij de voortzetting van het algemeen begroo- tingsdebat wees de heer 't Hoo ft op de onvast heid van de politiek van het Kabinet, voortvloei ende uit het feit dat het niet steunt op een eigenlijke meerderheid. Spr. meende dat de minister van Waterstaat met het oog op zijn mede-verantwoordelijkheid heeft te kiezen, nu nog, tusschen zijn minister schap en zyn verblijf in Chili. Hjj achtte het verlot diep beschamend voor ons nationaal gevoel. De heer van Leeuwen besprak den linan- cieelen toestand om tot de conclusie te komen dat de toekomst zich minder gunstig laat aanzien dan het verleden. Het te-kort is hooger dan het schjjnt, in verband met de wijze van boeking op de begrooting. Onder de middelen komen meer dan 4 millioeD voor aan dubieuse vorderingen op Indië. Versterking der middelen achtte spr. onafwijsbaar. De opcenten zijn geen misgreep of stemmigheid van de Regeering. Spr. trad voorts in beschouwingen in verband met de spoorwee- politiek. De heer van derDoes de Willebois besprak de Grondwetsherziening, die hij niet noodzakelijk achtte. Er is geen voldoende aandrang naar alge meen kiesrecht. 533.000 mannen boven de 25 jaar zijn er in ons land, die grootendeels kiezer zouden kunnen zjjn als wij het wilden. Voorts bestreed spr. den Middeneuropeeschen tijd. Beter achtte hij, als we den zónetjjd hier moeten hebben, den Westeuropeeschen tijd. De heer Sickenga gaf ais medeonderteeke- naar van het manifest-Tydeman zjjn oordeel over den politieken toestand te kennen. Hjj verheugde zich in 't optreden van dit Kabinet van knappe, degelijke mannen, en vreesde niet voor de Grond wetsherziening, die als nastukje zal komen. Het verlof aan minister Kraus achtte spr. van weinig beteekenis. De heer 't Hooft had de zaak te hoog opgezet. Lie heer H a v e 1 a a r verdedigde, naar aanlei ding van de redevoeringen van de heeren van Nierop en van Leeuwen, den aanleg van nieuwe spoorwegwerken. De heer Godin de Beaufort, den finan- cieelen toestand besprekende, bestreed de pessimis- tische opvatting der Regeering en van de heeren van Nierop en van Leeuwen. De minister, de heer de Meester, betoogde dat de stembussrijd van f905 wel degelijk een 1 beginselstrijd is geweest. Dat bij de bestrijding van het stelsel-Kuyper ook soms de persoon - Kuyper in den strijd werd gemengd, moet worden toegeschreven aan diens sterk op den voorgrond tredende kracht. De minister untkende een verbond tusschen de liberalen en de sociaal-democraten. Het verlof, aan den minister Kraus verleend, verdedigende, betoogde de minister, dat geenszins materieele belangen voor ons land op den voor grond zijn gesteld om dat verlof goed te praten. Met nadruk protesteerde de minister tegen de kritiek van den heer van Hooft, en hij ontzegde dien heer het recht, uitlatingen te bezigen als door hem gebruikt zijn. Het vraagstuk der Zuiderzee-drooglegging zal de minister Kraus op zijn reis tot een onderwerp van ernsnge stuHit maken. Met bekwamen spoed zullen voorstellen betref fende éénheid van tijdrekening worden voorbereid. Heden voortzetting. Het woord is aller eerst aan den minister van Oorlog. Dinsdag 13 Februari, des voormiddags 2 uur. Aan de orde zal dan zijn de trekking der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. Het Kiesrechtvraagstuk. Naar wij vernemen, vergaderde deze week het Centraal Comité van antirevolutionnaire kiesver- eenigingen, tot bespreking van het kierechtvraag- stuk aan de hand van het rapport, ingediend door de commissie, bestaande uit de heeren Fabius, Heemskerk en Talma. De bespreking zal in een volgende vergadering worden voortgezet. Stand.) Vredestentoonstelling. Naar wij vernemen, zullen de bureaux voor de Vredes-tentoonstelling, te houden ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis, gevestigd worden in het gebouw Zuidblaak 18, (Beursplein) te Rotterdam. (Tel.) Tweede Kamer. He Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Accjjns op gedistilleerd. Men vestigt onze aandacht op' het volgend in gezonden stuk vain den heer Const. Marres in De Fiscus In het nummer van. 13 Janujari jl. kiemt een artikeltje voor onder het opsdhrift „Nadere be palingen omtrjent den accijns': op het Gedistil leerd." Uit den aanhef „Ons nummer" en „gatten wij" moet ik opmaken, dat het stukje vkn Uwe Re dactie komt ejn komj U nu verzoeken mijp'; antwoord als het kan in ujw vé&génide eerste courapt op te némen. Komt U het stukje in de N. E. Cd. vian 6 Januari jl. niet vteirdiajcht voor? Als' toch im mers de schrijver wérkélijk distillateur is en hij schrijft zoo'n artikeltje, dan moet hij ook delgen lijk© jgrjonden hebben ona zoo ijetlsl to scihrijveh en. wanneer men degtelijke gronden, heeft om zijne zienswijze te verdedigen, dan zet mén lioyaal zijn na am onder zoo 'n stuk 1 Mijn vermoeden zou wezen, dat het genoemd artikeltje was' vain een belastingambtenaar,wanteen distillateur, zélfs een distillateur 2de klasse kan zioio 'iets (niet schrijven. Een 'rfjistiilateiup wéét dat de kortingén, vol gens de wet den branders en distillateurs toe gekend, in de meeste géyallen niet voldoende zijn om het fubrieksverlios tó dekken, die zich daarvan overtuigen wïl, knippe er maar eeni- ge distillateurs uit, die hij zeker weet dat niet fraudeeren en dan is het kwestie die onverdachten hunne rekening eens hij den heer Ontvanger te onderzoeken, na te gaan hoe>Véel korting dat die firma's hebben genoten ep pp hoevéél zij aan spraak gehad hébben, dan kan men ook daaruit afleiden of de kortingen te ruim gekomen zijn of niet. Zijn ze rru niét te ruim gépjotoen, dap is de stelling v.alsch dat ér mede gesmokkeld wordt, en dan is zeter zekér hét afschaffen der kortini gen eene niet te vteraptwoorden maatregel. Wie toch moét den accijns op het gedistil leerd bételen? daarop moét men toch antwoor den, de verbruiker, indien dus; de verbruiker be talen moet, zou het toch onbillijk wezen ded brander of distillateur daarvoor aansprakelijk te stellen en vap hen accijns vorderen van ge distilleerd hetwelk hij niet gébruikt maar hetgeen verloren gaat. De accijns op het gedistilleerd zou natuurlijk meer opbrengen indien de kortingen zouden wor den afgeschaft, door dat afschaffen zou men echter eene groot© onbillijkheid plegen tegenovjelr de branders en distillateurs. Indien dé inzender van het artikeltje in dé N. E. Ct werkelijk een distillateur ware, had hij dje vraag Pooit gesteld waarom een distilla teur 1ste klasse niet even goed zijn fahrieks verlies zelf zou kunnen dragen, als een dis tillateur 2de klasse-, dan zou hij begrijpen, dat feitelijk den distillateur 1st© klasse het fabrieks- vérfiés slechts bij naam vergoed wordt en dat feitelijk dé distillateur 2de klasse er vap pro fiteert. Wat zou toch het gevolg wezen als' ©en dis tillateur lstei klasse zijn. fabrieksvterlïes niet af geschreven werd, da,t hij zijn gedistilleerd te- den accijns van het vériies aan den distilla teur 2de klaisse moest in rekening brengen, dus nu heeft de 2de klasse zijn gedistilleerd aan vverkelijken prijs en dan zop hij den, accijns der ondermaat, van den distil. 1ste klasse hebben bij te passen. Maar hoe kunnen toch mannen der Admini stratie beweren dat de kortingen eene bron van frapdo zijn Indien de kortingen niet noodig zijn, dat men ze afschafte, zijn ze te ruim dat men ze vérminderen, maar dat men toeh niet ligt te schetteren op vermoedens, die soms averechts genomen zijn. De Administratie, kan zich toch overtuigen door de diverse rekeningen der distillateurs ep der onverdachte distillateurs of zij kortingen noo dig hebben, de Administratie kan vérder na gaan hoevéel jaarlijks in hare entrepots wordt verloren en wanneer zij dan toch komt tot ze ker resultaat waaruit een staat kan worden op gemaakt hoeveel korting een brapder en een dis tillateur kan worden toegekend, dan moet men toch niet komen schetteren en schreeuwen ovér fraude en nogmaals fraude en onderwerpen dan aan de Kamers wetvoors tellen, die toch zeker een schande zou zijn vtoor ons Nederland om dat dergelijke willekeur slechts in Rusland thuis behoort. Zeer zeker is v'an af 1899 tot de totstand koming der wet Van 30 December 1901 met kor tingén gefraudeerd; maat wie was1 daarvan de oorzaak? de wet en niets: anders dan de wet, ma ar door diet bij wetje vian 30 December 1901 is aan de fraude een einde gemaakt en nu gaat het mijn inziens' niet op, dat omdat over vier vijf jaren met kortingén kon geknoeid worden, en omdat pu cenige kor tzichtigen zicb geen re kenschap van dpn toestand kunnen géven, om nu maar alle kortingen te veroordeelen, met fraude to bestem,pelen wat géén fraude is en daarom wetten te legitimeeren die een schan de zijn voor onze Nederlandsch© samenleving en men buitendien oneerlijk zou wezen tegen fabrikanten door hun laisten opte leg'gen. die de verbruiker van gédisitilleerd betalen moet. Dat man aap het Departement van Financiën eindelijk eens begrijp© dat het meer dan tijd wordt, dat de he<eile> oude, wet op' bet gedistilleerd eens door eene nieuwe vervangen worde, eene wet waardoor de zoo nuttige branderij-industrie herteve, eene wet w,aarbij fraude totaal uitgeslo ten wordé maar tevensi ook een, wet die mo derne is, die alle die fiscaliteiten. en pipgerijen opheft als het onzinnige documentenstelsel en het vémederende peilen bij particulieren en dat stelsel v'an verrassen enz., eene wet moet er wezen voor alle Nedierlandensl gelijk, eene wet. die niet kan worden een wapen vap willekeur in de handen van enkelen. Apologetische vlugschriften. Aan Het gisteren Vermelde omtrent Apéloge- tis'che vlugschriften, kunnen wij nog het volgen de toevoegen: i In 1906 zullen deze 4 .apologetische vlugschrif ten Verschijnen: A. Gemengde [huwelijken. B. Gelpof en Wetenschap. C. Christus onze. Middelaar. D. Hét bestaan v|an God. Hét eerste Apologetische vlugschrift verschijnt in de tWeede helft vim Februari. Men rekent op minstens 100.000 exemplaren oplaag. Laurens Coster. Wjj vernemen, dat het voornemen bestaat met eenige feestelijkheid op 16 Juli a.s. te herdenken, dat 50 jaren geleden te Haarlem een standbeeld voor Laurens Coster werd opgericht. (N. C.) Erfpacht. De gemeenteraad van Zaandam heeft het voor beeld van andere gemeenten gevolgd en algemeene erfpachtsvoorwaarden vastgesteld. De hoold be palingen zijn: a. de erfpacht duurt 100 jiren b. de canon wordt elke 25 jaren herzien en de ver hooging van de erpachtssom kan geheel in ver band met de waardestijging van den grond worden geregeld zonder dat daarvoor een grens is ge steld c. bij het eindigen van den erfpachtstermjjn treedt de gemeente in den vollen en vrijen eigen dom van den grond en den zich daarop bevin denden opstal zonder tot vergoeding verplicht te zijn. De haven van Delfzijl. Naar men verneemt, bracht het Kamerlid J. H. Schaper dezer dagen een bezoek aan Delfzijl, naar aanleiding van een adres, door de bootwerkers- vereeniging daar ter plaatse gezonden aan den minister van Waterstaat, waarin op den minder gunstigen toestand van de binnenhaven de aan dacht wordt gevestigd. Van dat adres had men een afschrift gezonden aan den heer Schaper, die nu met het bestuur een onderzoek in loco in stelde en gaarne zjjn medewerking tot verbetering beloofde. (Vad.) He sigaren makersstaking te Groningen. Men méldt uit Groningen In een gisteravond gehouden gecombineerde besta ursVergadering werd door de besturen der 12 vereenigingen, aangestoten bij het plaatse lijk arbéids'sécreitoniaat, besloten steun te vér- leenen aan de uitgesloten sigarenmakers. Be noemd werd een commisiste vian vier personen, om te onderzoeken of de staking al dan «iet gemotiveerd was; Naar aanleiding van het feit, dat het béstuur der Vereenigingen, aangéöloteh hij den Bestuur- dei'hond, niet wénschte zitting te nemen in die commissie, ontstond een heftig deb'at tus schen een lid van dien Kond en een lid van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, met het gevolg, dat de vtereenigingen, die nog niet wenschtep te steunen, de zaal verlieten. Vertegenwoordigd waren 21 organisaties; De patroons'vereenigiing zond een schrijven aan de Kamer v'an Arbeid, dat zij na onderzoek lot andere resultaten is gëkomen dan de Ka mer. Dit schrijven ging Vergezeld van een ver klaring over dé toedracht der zaak door den meesterknecht van de fabriek-Zijfetra. K., in de Rozenhoflaan, te Zutpben, Brand uit gebroken en eene geheele kamer uitgebrand door bet vlam vatten van een gordijn van een ledi- kanlje aan een inhalatie-toestel. Het kind, dat in hef ledikantje lag, heeft daarbij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het naar het zieken huis moest vervoerd worden. De brand werd door de hulp der politie gebluscht. Ongelukken. Uit Kerkrad© wordt dd. 30 Jan. 'aan de N. L. K. geméld: Op de Domanial© Steenkolenmijnen alhier had hedenmorgen een treurige gebeurtenis plaats. De koolkapper Jos. Poyok, .wonende te Nierspring Kerkrad©, werd oip zijne werkplaats door eene beroerte getroffen, waaraan hij onmiddellijk is ovérleden. If Gisteinaiftiddag. is tpn huize van den beer De nieuwe Burgemeester. In verband met voorstaande kennisgeving wijzen wij er ook te dezer plaatse op, dat na de instal latie van den burgemeester aan ambtenaren, corporatiën en personen gelegenheid zal worden gegeven bij den burgemeester hun opwachting te maken. Daartoe kunnen zij zich bij den gemeentebode ten Raadhuize aanmelden. Naar wij vernemen, heeft de heer dr. Brants, nieuwbenoemd burgemeester dezer gemeente, voor Dinsdag den dag zijner installatie een kamer doen bestellen in sHotel Suisse" alhier. Van «en langer verblijf in genoemd hotel is dus voorloopig nog geen sprake. Ongevallenwet. Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zyn door den Brandersbond alhier de vol gende adressen gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Brandershond te Schiedam, goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 29 Mei 1893 Staatsblad no. 165 1. dat de wjjze van vaststelling van het dagloon van getroffenen volgens art. 71 der Ongevallenwet 1901 wat de branders, mouters, en gistpakkers- bedrjjven betreft, niet overeen komt met het dagloon zooals dit in die bedrijven wordt berekend dat dit verschil wordt veroorzaakt, doordat de noodzakelijke Zondagsarbeid in mindering komt van den arbeid op den daaropvolgenden Maandag, zoodat, daar de arbeiders op weekloon arbeiden, terecht het dagloon van een werkman het een zesde gedeelte van dit weekloon bedraagt, terwijl dit volgens bovengenoemd artikel der Ongevallen wet 1901 fictief op het zevende gedeelte van het weekloon wordt vastgesteld 2. dat ingevolge art. 8 der Ongevallenwet 1901 voor personen in dat artikel bedoeld, de tijdelijke uitkeering naar aanleiding van een hen overkomen ongeluk eenige malen grooter is dan hun werke lijk loon, wat van nadeeligen invloed is op den duur en het aantal dier uitkeeringen en zeker niet in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen 3. dat de door een ongeval getroffene, die daardoor gedeeltelijk ongeschikt is voor zijn gewonen arbeid, doch in de onderneming van zijn werkgever anderen lichteren arbeid blijft verrichten, door het bepaalde in art. 20 der Ongevallenwet 1901 een te hooge uitkeering ontvangt, wat evenmin de bedoeling van den wetgever geweest kan zyn. Adressant wendt zich daarom tot Uwe Excellen tie met eerbiedig verzoek, dat het Uwe Excellen tie moge behagen het daarheen te willen leiden dat: 1. aan de werklieden in de branders-, mouters- en gistpakkers-bedrijven worde uitgekeerd naar aanleiding van een hen overkomen ongeval, volgens hun werkelijk dagloon 2. dat de bepaling van art. 8 der Ongevallen wet 1901 alleen dan wordt toegepast wanneer de getroffene in aanmerking komt voor een vaste rente; en 3. aan art. 20 der Ongevallenwet 1901 wordt toegevoegd dat bjj de vaststelling van het dagloon ter berekening der uitkeering ingeval de getroffene niet zy'n gewonen arbeid doch anderen lichteren arbeid in de onderneming van zy'n werkgever blijft verrichten, het door hem voor dien arbeid ontvangen dagloon in mindering komt van zijn volgens art. 7 der Ongevallenwet 1901 berekend dagloon en van dat verminderde dagloon zeventig procent aan hem wordt uitgekeerd. Hetwelk doende enz. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Brandersbond te Schiedam goedgekeurd bjj Kon! Besluit d.d. 29 Mei 1893, Staatsblad No. 165: dat de agent der Rijksverzekeringsbank, alhier, door drukke werkzaamheden slechts gedurende korten tjjd dagelijks thuis te spreken is om inlichtingen enz. over de toepassing der Onge vallenwet 1901 te verstrekkenterwjjl die agent geheel buiten het centrum der stad woont. Adressant wendt zich daarom tot Uwe Excel lentie met eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dat aan den agent der Rijksver zekeringsbank, alhier, in het centrum der stad een kantoor wordt verschaft, waar geregeld inlichtingen betreffende de Ongevallenwet 1901 te verkrijgen zijn en tevens om dit kantoor aan het telefoonnet alhier aan te sluiten. Hetwelk doende enz. Schied. Gezondheidskolonie. Het bestuurderSchiedamsche Gezondheidskolonie deelt ons mede, dat de heer Versteeg aan deze vereeniging het bedrag heeft geschonken, dat het comité hem had overhandigd om in overleg met Mevr. Versteeg voor een weldadig doel te bestemmen. Een gevaarlijke sloot. Heden ochtend 9 uur is overleden de 4 jarige Arie Verbeek, die Woensdag in de sloot aan de Lange Singelstraat is gevallen. Naar wij vernemen, moet de dood van het kimt I I I 1 t.' L 8 M j m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2