Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. was slechts een zinnebeeld. Voor de Katholieken is het tabernakel de woning van God zelf, ver borgen onder de Broodsgedaante en het is slechts knielende dat de geloovigen er voor ver schijnen. Sedert achttien eeuwen verdringen zich de volkeren om het tabernakel, weerklinken de heilige gezangen in de katholieke kathedralen en kerkea in haar prachtigsten tooi, het Allerheiligste ter eere. Het tabernakel wordt geopend om aan de geloovigen de Heilige Hostie uit te deelen. Nu zijn er waarschijnlijk onder het republikeinsche bloe nog wel leden welke de aandoeningen bij hen Eerste Heilige Communie ondervonden, niet geheel vergeten hebben en waarschijnlijk er nog eens naar zullen verlangen dat het tabernakel zich voor hen zal openen om er de heilige Teerspijs uit te ont vangen wanneer hun uur zal geslagen zijn voor de onbekende reis welke wij allen van links en van rechts eens zullen moeten maken en waaraan die zoogenaamde «esprits forts" nog wel eens denken, niet gerust over de plaats waar wij zullen aankomen en welke wij ons zelf zullen bereid hebben. Of de minister van Financien daar ook aan gedacht heeft toen hij in de Kan;er over deze instructiën geïnterpelleerd werd, weten wij niet, doch zeker is het dat hij verklaard heeft, dat indien de geestelijkheid de tabernakels niet aan de agenten wil openen, ze niet opengebroken zullen mogen worden en toen men nog insisteerde, zeide hij «Gij weet wel, dat wij geen sectarissen, geen siotenbrekers zijn". Moet men niet allen zedelijken zin verloren hebben om zulke ontken ningen in een Kamer te uiten eenige maanden na h«t invoeren der verbanningswetten en der schendende daden tegen het eigendom, het domi cilie en de vrijheid van personen gepleegd. Nog slechts eenige dagen geleden werden de kloosters up b.evel der overheid opengebroken en de ministers verdedigen zich geen siotenbrekers te zijn. Dat zij zoover niet gegaan zijn de taber nakels te doen openbreken, is alleen, omdat zij bang beginnen te worden. De beruchte roode Allard in zijn driestheid noemde een tabernakel een kast waar voorwerpen van kostbare metalen in bewaard worden. Docb, zeide hij, de taber nakels zijn niet zoo groot dat men zich wel met de waardeopgave hunner inhoud door de geestelijken tevreden kan stellen en de minister Merlou, zonder dezelfde woorden te gebruiken, verklaarde de aan wijzingen der geestelijkheid als voldoende te beschouwen. Zulk een Kamerdebat doet de grondgedachten dezer mannen aan den dag komen. Voor hen is de scheiding niets anders dan het geleidelijk in het bezit nemen der goederen aan de Kerk be- hoorende De inventaris er van op te maken is de eerste acte van de rootgeschiedenis. Men wil weten waar die goederen bewaard worden en wat ze waard zijn en daarom moeten al de kasten geopend worden, en zoo dit niet goedschiks gaat, zal men ze openbreken. De verblinde sectarissen hebben er rnet genoeg aan gedacht, dat voor de Katholieken de kerken met hun tabernakels de geheiligde bewaarplaatsen zijn van den levenden God, waarin zjj niet zonder te protesteeren en krachtig weerstand te bieden de overweldigers door de regeering gezonden ongestraft mogen laten binnendringen en hun heiligschennend werk volvoeren. Zoo hebben de parochianen van de St. Vincent Paul er ook over gedacht en toen Woensdag middag ten 2 ure de twee afgevaardigden der regeering, de heeren Marchat, inspecteur der do meinen, en Bonnet, maire van het Xde arrondis sement die hem vergezelde, zich daar met den pastoor-deken, de heer Désers, in de sacristie be vonden om aan hun opdracht gevolg te geven, wacht ten hen voor de gesloten deur honderden mannen en vrouwen, meest heeren en dames. Bij het opengaan der deur om in de kerk den inventaris te beginnen, stormden de verontwaardigde Katho lieken de sacristie binnen, waar een hevige wor steling plaats greep. Wij zagen toen den zwaar- ljjvigen maire, door vier of vijf mannen bij den kraag gegrepen, als een boosdoener voortduwen tot hij zich aan een der hekken by het hoofd altaar vastgreep. Geheel ontdaan en omringd van een steeds meer en meer dreigende menigte dwong men hem onder de luide kreten van Eruit! Eruit Weg met de dieven 1 leve de vrijheid de kerk te verlaten. Intusschen was de inspecteur der domeinen, door den pastoor beschermd, zijn con frater gevolgd en zoo stonden zij onder de peri- stile, terwijl de kerkdeuren achter hen gesloten werden. De aandoening en opgewondenheid stond op aller gelaat te lezen, waartoe de omgeving van den prachtigen tempel, anders in eene waardige stilte gedompeld en thans zoo rumoerig, niet weinig bijdroeg. In de meeste kerken van Parijs hebben de agenten der regeering hun smeerig baantje niet veel beter kannen uitoefenen en in en bij de Madeleine, de St. Roch, de St. Augustin enz. enz. hadden er hevige manifestatiën plaats. Fidelius, BELGIë. De Kamer heeft gister in eerste lezing aange nomen de artikelen van een wetsontwerp betref fende het patentrecht van naamlooze vennoot schappen, waardoor de winsten van vreemde maatschappijen, die in België werken, met 2 pet. worden belast. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Na door den Keizer ontvangen te zijn, heeft Andrassy medegedeeld, dat hij het antwoord van de coalitie op de boodschap aan 's Keizers oordeel onderwierp. De Keizer heeft zich het nemen van een beslissing voorbehouden, Andrassy verzoekende in Weenen te zijner beschikking te blijven. SPANJE. De conferentie te Algecirasl Volgens de correspondenten der Engelsche bla den te Algecirias is ©ergister de zitting van het congres bevredigend geweest, inzooverre het con gres de acht artikelen van het ontwerp der com missie betreffend© de belasting pp vreemdelin gen in Marokko met eenige wijzigingen goed keurde. Alleen de 'Aloorsdie vertegenwoordigers namen het ontwerp niet aan, maar zeiden, het oes'luit van het congres «tan de beslissing van den Sultan t,e moeten overlaten. Bij art. 3 ontspon zich een belangrijk debat naar aanleiding van Amerika'sl voorstel om de Marokkaansche overheid te belasten met de in ning van die belasting in de steden. Spanje kwam daar met kracht tegenop; waarop Amerika het introk en het artikel overeenkomstig Spanje's le zing vastgesteld werd. De correspondent van de Daily Chronicle zegt, dat de uitkomst ten slotte van minder beteeke- nis was idfan zij scheen, want al die goedge keurde artikelen berusten op bestaand© verdra gen, terwijl verdere belangrijke beslissingen aan de diplomaten te Fez overgelaten blijven. De Duitsche vertegenwoordigers blijven terug houdend. Volgens den correspondent der Tribune zijn de vertegenwoordiger van den Sultan zeer on tevreden over de besluiten van het congres. Zij zeggen, dat de vreemde diplomaten te Fez zoo te veel macht krijgen. Het is onwaarschijnlijk, dat de Mooren hun Sultan zullen aanbevelen in de besluiten van het congres te berusten. ITALIë. In de Kamer deelde Fortis mede, dat het ministerie zijn ontslag had ingediend. Zijn ministerie zal de loopende zaken afdoen, tot de Koning zal hebben beslist. De zitting der Kamer werd verdaagd. ZUID-AFRIKA. Aan de Hamburger Nachrichten wordt naar aanleiding van de aankondiging van het boek van dr. Leyds geschreven, dat verwacht en gehoopt wordt dat het diplomatieke onthullingen zal be vatten over de onmiddellijke voorgeschiedenis van den oorlog, naar welke men in Duitschland uitziet sedert de vrede gesloten werd. Ofschoon het nu te verschijnen deel bedoelde periode niet behandelt, zal het echter blijken, dat men een werk krijgt, dat een hel licht werpt op de voorgeschiedenis van den krijg, op wat was, wat is en worden zal. De Tribune Verneemt uit Johannesburg Het staat vast, dat Lord Elgin, de Engelsche minister van Koloniën, weldra in Zuid-Afrika komt om de Chineezenkwestie en jandere vraagstuk ken ter plaatse te onderzoeken. Hij zal een maand blijven en te Johannesburg Lord Selborne's gast wezen. Gemeenteraad. Buitengewone vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 6 Februari 1906, des namiddags ten 2 ure. Eenig onderwerpIn stallatie van den nieu'wbenaemden burgemeester den heer Dr. M. A. Brants. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie bel, sleutels, twee sleuteltjes aan een touwtje, knip mes, koperen nummer van ©en paardentuig, stuk ijzeren ketting, timmermanspasser, lederen da mesceintuur, rozenkrans, knoopenhaakje, kruiwa gen, zweep, dameshandschoen, nikkel medaljon met portret. Terug te hekomen aan de volgende adressen: linnenzakje inhoudende courant, J. V. d. Tem pel, Nieuwstraat .37; bril, Ockerse, Lange Kerk straat 44; paar heerenhandschoenen,P. Gunne- wegh, Westvest 14; ring met sleutels, A. v. d. Most, Broersveld 357; vrouwenzak waarin por- temonnaie enz., W. Feelders, Verbrande Erven 18; 5 hectogram, J. B. de Ronde, Vriendschap- straat 3; damesparapluaie (achtergelaten in de stoomtram), wed. P. v. d. Broek, Grofbaan 65; bloedkoralen ketting, juffr. Fonteijne, Damlaan 43a; zwartharige hond, W. Vogt, Berendina- straat 13. Kiezers, waakt voor uw recht Nu de fatale termijn, die voor velen het ver krijgen van het kiesrecht afsluit, steeds meer nadert, wekken wij de adspirant-kieiers op, zich de dagen nog vóór 15 Februari verloopend, ten nutte te maken om zich het kiesrecht te verzekeren. Wie hier in Schiedam t 450 per jaar of meer geheel in geld of ten deele in geld en verder in kost en inwoning (waarvoor mag gerekend worden f87.50 voor vrije woning of inwoning en f300 voor kost en inwoning) ais loon geniet en in de laatste 43 maanden bij denzelfden patroon is ge weest; wie een pensioen heeft van f450 of aan loon en pensioen te zamen f 450 per jaar geniet wie ten minste fl.75 verwoont, wie minst f50 op de Rijkspostspaarbank of een andere erkende spaarbank of f 'iOO op het Grootboek heeft, hij geve zich zoo spoedig mogelijk met overlegging van de noodige bewijsstukken en het gevorderde formulier ter gemeente-secretarie aan de formulie ren zijn aldaar te verkrijgen. Ook zij die medeëigenaren zijn van onroerende goederen, behooretide tot een onverdeelde nala tenschap, waarvan hun aandeel in de grondbe lasting minstens fl bedraagt, moeten een formu lier inzenden, met overlegging van een ge kwiteerd aanslagbiljet der grondbelasting over 19u5 of een geueelte daarvan. Belasiingkiezers komen van zelf op de lijst, maar moeten zorgen, dat zij hun belasting over het loopende belastingjaar hebben voldaan. Zij die hun belasting niet hebben voldaan, kunnen nog op de lijsten geplaatst worden, mits zij hun belasting vóór 1 Maart voldoen. Wie niet een en ander nog niet goed uit de voeten kan, hij begeve zich naar het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven, waar het bestuur der R. K. Kiesvereeniging de volgende week Woensdag, Donderdag en Zater dag-avond van 8—KJ ure, Zondag d.a.v. 's mid dags van 12-2 ure en den daarop volgenden Maandag en Dinsdag-avond weer van 8—10 ure zitting houdt om de noodige inlichtingen te geven. Ieder begiijpe zijn groote verantwoordelijkheid om door uitoefening van het zoo licht te verkrij gen kiesrecht tot de zegepraal der groote begin selen van recht en orde mede te werken. V. P. N. Door de onderafdeeling Schiedam van de V. P. N. zal Maandag 5 Februari a. s., 's avonds 7i/g ure, in het gebouw der Schied. Spoeling-Vereeniging aan den Dam eene ledenvergadering worden gehouden. Het verslag over het afgeloopen jaar zal dan door den secretaris penningmeester worden uit gebracht. Verder zal aan de orde worden gesteld de vraagMoet er dit jaar alhier een tentoonstel ling van pluimgedierte en konijnen worden ge houden Vooral dit laatste zal zeker voor vele leden het groote aantrekkmgspunt zijn voor het bijwonen dezer vergadering. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. Behanger. Ververs. Krulle- jongen. Letterzetter (halfwas). Meubelmaker (halfwas). Kappers-bediende. Vuurwerkers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Model maker. Wagenmaker. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Drukkers. Letterzetter. Kistenmaker. Winkelbediende Kantoor bediende. Jongens voor kantoor. Depóthouder. Reiziger. Bakker. Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Stokers. Machinist-stoker. Bankwerker. Koperslager. Mouter. Gist- zifter. Gistbewerker. Pakhuisknechts. Distillateurs knechts. Loodgieter. Stucadoor. Schoenmaker. Verver. Opperman. Smidsleerling. Molenaar. Koetsier. Leer ling-machinist-bankwerker. Gediplomeerde boekhouders. Personen voor lichte werkzaamhe den. - id. voor loopwerk. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Door de politie zijn gisteravond twee duiven in beslag genomen, die verkocht waren door een jongen,na ten nadeele van een bewo ner van den Eersten Tuinsingel te zijn ontvreemd- Gister-midddag omstreeks 2 ure is op den Rotterdamschen dijk even voor den wissel de locomotief van de aankomende stoomtram ont spoord en met twee wielen buiten de rails geraakt, doordat de rails, waaronder gewerkt was, gezakt waren. De locomotief was ten 3'/4 ure weer in de rails gebracht, waarna de dienst werd hervat. UIT MAASLAND. Uit Maasland schrijft men ons Dezer dagen heeft, naar wij vernemen, het bestuur der anti-rev. kiesvereeniging alhier aan hare kath. zustervereeniging »R. en P." een concept-program van actie aangeboden. Dit, met het oog op de gemeentepolitiek samengestelde stuk bevat o.m.«Bevordering van de Zondagsrust a. door het sluiten van herbergen gedurende de openbare godsdienstoefeningen der verschillende kerkenb. door het zooveel mogelijk tegengaan van laden of lossen van vaartuigen, althans onder de godsdienstoefenigen c. door bij het verleenen van subsidie aan publieke vervoermiddelen te trachten beperkten dienst op den rustdag te ver krijgen. Voorts bevat het concept ook «Be zuiniging op de gemeente-uitgaven, opdat de belastingen zoo mogelijk worden verlaagd-" Over dit program zal a.s. Dinsdag in »R. en P.'' van gedachte gewisseld worden. UIT ROTTERDAM. Een rijke bedelaar. Het lijk van den bejaarden man, Donderdagavond gevonden in een woning in de slangengang, te Rotterdam, is herkend als dat van H. A. J. M. een gewezen poeliersknecht. Een dievenbende. Door de justitie en politie te Rotterdam is gis ter een inval gedaan in het café «Schenk", Zand straat, waar beslag is gelegd op een groot aantal goederen, pakken papier, manufacturen, damesbon ten enz., afkomstig van verschillende diefstallen in de laatste maanden, waarvan een bende van jeugdige dieven verdacht wordt. Een onaangenaam a V 0 n t u uj r heeft oen rechercheur te Hanau (Hessen) ondervonden, toen hij in een kroeg: aldaar de hand wilde leggen op twee individuen, die laatst in een kerk een oTierölok (Radüien opengebroken. Een van de in dividuen trok fluks een revolver uit zijn zak en schoof den politieman door den onderkaak. Van de verwarring gebruik makende, baanden de twee gevaarlijke knapen, met groote slagers messen om zich heen zwaaiende', zich een weg naar bujten en verdwenen. De rechercheur was. zwaar gewond. Een zonderling© vr,o,u,w. Te Budapest is op 92-jarigen leeftijd een zonderlinge vrouw overleden. Sedert 58 jaar was de weduwe Abeles de deur niet uit geweest. Haar schrik voor de straat dagteekende van 1848, toen zij een zenuw toeval kreeg tengevolge van het bombardement der stad door de Oostenrijkers. Het gedreun der kanonnen had 'haar zulk een schrik ingeboe zemd, dat zij niet meer buitenshuis te krijgen was en dit was zo;o, sterk, dat toen zij in 1902 moest verhuizen uit de woning, waar zij sinds 1846 had gewoond, naar liet nabijgelegen huis, zij weigerde te toppen en de Fre:willig© Rettungs- geselschaft t© hulp mopst komen om haar te vervoeren. De Sjah Van Perzië ^an de telefoon. Bij zijn laatste bezoek aan Frankrijk wenschte naar het Amerikaansdhe tijdschrift The Tele phony verhaalt de Sjah van Perzië zich door een proefgesprek van de volkomenheid der tele- phonische gesprekvoering te overtuigen. Hij koos uit het boekje met de namen der aangeslotenen er een uit en liet zich met den drager daarvan verbinden. Het was, een rijk fabrikant van kanten, te Mirecourt, een© plaats, in de nabijheid van Con- trevexille, waar de Perzische vorst eene kuur on derging, en het volgende onderhoud ontwikkelde zich Sjah: Bent u daar? ,Wat hebt u te Mirecourt voor weer?" Fabrikant: „Alle donders, is Jat alles, wat gij van mij verlangt te weten?" Sjah: „Meen niet, geachte heer, dat ik het U lastig wil maken; ik ben de Sjah van Perzië Fabrikant: „Mij gped; laat mij als ik u ver zoeken mag met vrede em verkoop ,uw katten muziek ergens anders." Daarmee wa® hef gesprek ten einde. De uit drukking van den gemelijken Franschman wordt begrijpelijk, als men bedenkt dat ze een woord speling was op het woord Sjah, wijl het Fransche woord „chat" (kat) op dezelfde wijze wordt uit gesproken. Een moedige daad. De directie Van de Raeding Railway Company te, New-York heeft vo,or het negenjarig dochtertje van een zieken baanwachter een lijfrente gekocht van f50.000 als betooning voor den grooten moed, waar van zij blijk heeft gegeven en waardoor zij een, aantal mensehenjavens redde. Op zekeren avond bad niet ver van het baanwachtershuisje een aardschuiving plaats, waardoor de rails geheel vernield werden. Het sein dat de sneltrein na derde, was reeds in heit )inisje ontvangen. Het kind stak oogenblikkelijk het roode signaallicbt aan en liep den trein twee kilometer tegemoet. Met de lantaarn in de hand plaatste zij zich mid den o,p de rails om te trachten den trein spoe dig genoeg tot stilstand t© brengen. Gelukkig werd zij opgemerkt en een déraillement voor komen. Juffrouw Alice Roosevelt is, van den avond al waarop zij haar intree deed in de wereld, druk over de tong gegaan: daar was op zichzelf niets ergs in, en haar ongedwongen manieren en bijzondere smaak gaven er gereede- lijk aanleiding toe. Maar wat te zeggen van een groote democratische republiek, waar de dochter van den President zich niet meer op straat ver- toonen kan, zoo'n last heeft zij van de onbeschei denheid van het publiek Sedert de aankondiging van haar aanstaand huwelijk met den heer Longworth staan de kran ten vol met bijzonderheden over uitzet, kleeding, feesten en genoodigden. Voor een deel kan de schuld daarvan bij de Roosevelt's liggen, maar ongetwijfeld ligt ze voor een grooter deel bjj de kranten en de onzinnig opgedreven belangstelling van het publiek in zulke dingen. Dezer dagen zou juffrouw Roosevelt te New-York winkelen. Nau welijks was zij op straat of een groepje bewonde rende dames volgde haar, eerst op eerbiedigen afstand, maar in de winkels drong het publiek dat zich aan het jonge meisje vergaapte, zóó op, dat zij het te benauwd kreeg. Sommigen wilden haar de hand drukken, anderen betastten haar japon, en het bosje viooltjes dat zij op haar borst gestoken had, werd letterlijk uitgeplukt, de vrou wen vochten om de blaadjes. Waar zy zich draaide

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2