Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. handelspolitiek de heer J. M. Pijnacker Hordijk oud-lid van de Tweede Kamei1 der Staten-Generaal. te 's-Gravenhage. Stct Examenkiezers. Naar de Avondp. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken de herziening ter hand genomen van het Kon. besluit, van 4 Febr. 1901 tot vaststelling der lijst van examens, waarvan de aflegging met goed gevolg krachtens art. lb 40 der Kieswet aanspraak geelt op het kiesrecht. De herziening betreft het wegnemen van eenige leemten en de aanvulling der lijst met eenige exameng, al dan niet van regeeringswege afgeno men, welke daarvoor in. aanmerking komen. Goed, snel en goedkoop recht. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond heeft, naar De Vrijz.-Democraat mededeelt, een commissie benoemd, om te onder zoeken welke wijzigingen ons procesrecht heeft te ondergaan, om te komen tot goed, snel en goedkoop recht. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. van Aalten, advocaat te Rotterdammr. Limburg, advocaat te s-Gravenhagemr. Tellegen, vice- president der arrondissementsrechtbank te Rot terdam prof. mr. Tichelaar, hoogleeraar te Leiden en mr. Wilde, advocaat te 's-Gravenhage. Celebes. Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ontvan gen telegram van den fungeerenden gewestelijk militairen commandant van Celebes en onderhoorig- heden is in het bivak te Marobo in Lawoe een militair beneden den rang van officier levensge vaarlijk gewond, en is Djaladja in Loewoe ver- meesterd, waarbij 15 militairen beneden den rang van officier werden gewond, en wel één levens gevaarlijk, één niet levensgevaarlijk en 13 licht door randjoes. (St. Ct.) Mr. A. F. van Leyden.-j- De Parijsehe correspondent van de N. Ct. schrijft d.d. 2 Februari Mr. A. F. van Leyden, consul-generaal ter beschikking, laatstelijk zaakgelastigde van H. M. de Koningin te Caracas, is het slachtoffer gewor den van verregaande onachtzaamheid van de zijde der administration van Parijsehe ziekeninrich- tingen. Op zijn terugreis naar Holland uit het Zuiden (Montreux en Nice), alwaar hij gedurende eenige weken verblijf had gehouden, is hij plotseling ongesteld geworden. Na zjjn opneming in het naast de Gare du Nord gelegen gemeente-ziekenhuis ïLariboisiére" verzocht te hebben, is hij, na een i verblijf van minder dan 2 X 24 uur aldaar, op i last der directie van sLariboisiêre" naar het open- I bare krankzinnigengesticht »Sainte Anne" vervoerd, j in welken hij den 14en Januari j.l. aan een long- aanuoening is overleden. Hoewel mr. Van Leyden een portefeuille bij zich droeg, waarin talrijke brieven, in het Fransch gestelde adreskaartjes, benevens stukken waaruit zijn identiteit en maatschappelijke positie voldoende bleken, is door geen van beide ziekenhuizen er voor gezorgd dat aan het Nederlandsch gezant schap of consulaat te Parijs of aan de familie Van Leyden in Holland van zijn opneming kennis is gegeven. Eerst eenige dagen na zijn overlijden is langs officieelen weg aan het gezantschap te Parijs een bericht ontvangen waarin zoowel naam als beroep op foutieve wijze waren vermeld. werken kan, ja zelfs de toekomst van den candi- daat-notaris geheel kan vernietigen, wijl men in het register als minder gunstig, zelfs zeer ongun stig kan gesignaleerd worden, zonder dat den delinquent daarvan iets bekend is, zonder dat hij weet, waarvan 'hij beschuldigd wordt, of wat hij misdreef dat dit dus neerkomt, op eene veroordeeling zonder dat de veroordeelde in de gelegenheid gesteld is, om zijn onschuld te bewijzen of zijn gedrag te rechtvaardigen; dat naar des hoofdbestuurs oordeel de ongun stige toestand, waarin de candidaat-notaris daar door wordt geplaatst, zoozeer in het oog springt, dat het vrijheid vindt, zich tot Uwe Excellentie te wenden met het eerbiedig, doch dringend verzoek, het aangehaalde artikel 22 in dier voege aan te vullen, dat in t in artikel 21 bedoelde registernim- mer iets ten nadeele van een candidaat-notaris kan worden aangeteekend, vóór en aleer hij door de betrokken Kamer van Toezicht zal zijn gehoord. Hetgeen het hoofdbestuur hier vraagt is in overeenstemming met de tegenwoordige rechts begrippen, zooals deze reeds gehuldigd zijn onder andere in de bestaande bepalingen omtrent het ontslag van officieren van zee- en landmacht (zee macht Stbl. 1902 no. 86, art. 42; landmacht Stbl. 1902 n®. 89, art. 53reserve Stbl. 1905 no. 177 art. 41); ambtenaren der registratie en domeinen (art. 5 Kon. beluit van 31 Mei 1905 no. 55) Kon. Instituut van ingenieurs. De aanstaande vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zal worden gehouden in het gebouw Diligentia te 's-Gravenhage, den 13en Februari 1906 des voormiddags te 10s/4 uur waar in beschouwingen over het Verslag der Staats commissie ingesteld bij Kon. besluit van 2 Juli 1901, no. 44 tot het instellen van een onderzoek over de wijze van verbetering der spoorwegver bindingen om Amsterdam, zullen worden gehou den door het lid N. H. Nierstrasz. ictneaams Mannenkoor Orpheus". Door het feest-comité is besloten de definitieve inschrijving voor bovengenoemden wedstrijd uit te stellen, maar in geen geval langer dan tot 15 Februari a.s. Deze maatregel werd genomen, omdat het grootste gedeelte der ingeschreven vereenigingen niet op tijd de noodige stukken inleverde, maar voor éen of meer dagen uitstel verzocht. Mr. Sybrandi. Mr. Sybrandi neemt, naar de Standaard mede deelt, aanmerkelijk in beterschap toe, doch zal in de eerste maanden nog geen spreekbeurten kunnendvervullen. Mr. P. J. Troelstra. Naar wij vernemen, zal de heer mr. P. J. Troelstra, ten gevolge zijner benoeming tot directeur der Brandwaarborg-Maatschappij »Neer- landia" te Leeuwarden, vermoedelijk bedanken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. {Leeuw. Ct.) Sociaal-democraten die elkander posten. Vit Amsterdam wtoaxtt gemeld Het posten voor het kantoor der Centrale ar- besdters-verzeikerings- en depjositobank, op de Spui straat afhiier, is-, naar wij vernemen, een gevolg- van meeningsverscbil tusschen den directeur van het Amis'terdamsclhe bijkantoor, het sociaal-demo cratische Kamerlid Hugeniholtz, en de organisatie van agenten dje-r bank. Het lid van het plaat selijk bestuur der S. D. A. P., door w-iiem aan het posten werd deelgenomen, is do hoer Wijnkoop. Ook Zaterdag werd er gepost. De sigarenmakersstaking te Groningen. Naar wij vernemen, wordt de fabriek van den heer D. Zijlstra jr., sigarenfabrikant te Groningen) als gevolg van de bij hem uitgebraken staking, naar elders verplaatst. De gereedschappen, zooals werktafels, persen, vormen, zitbakken en ook de tabak zijn gistermorgen reeds per wagon verzonden- Waarheen Dat wilde men ons niet vertellen. (P. G. Ct.) Bredasche Katholiekendag. Dit jaar zal de Katholiekendag gehouden wor den te Bergen-op-Zoom. Tot voorzitter is aangewezen de heer E. M. C. Laane. Tot secretaris is gekozen de heer W. H. M. Bartels. Als lid van het dagelijksch bestuur is aangewezen uit de geestelijkheid der stad de zeer- eerw. heer pastoor G. Raaymakers. Ongelukken. Te Bleskensgraaf is Vrijdag-avond de 84-jarige weduwe R. in den Graafstroom geraakt en ver dronken. Te Teringen nab(j Breda is een 4-jarig meisje van den schoenmaker S. al spelende in een gierput geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Zekere v. D., te Stratum, die aan het baggerwerk was nabij het zwembad, onder Stra tum, is Zaterdag-middag door mis te stappen te water geraakt en verdronken. De man was gehuwd en laat een weduwe met zes kinderen achter. Glasbewerkers. Het glasbewerkersgilde »St. Laurentius", ondei- afdeeling der afd. Schiedam van den Ned R. K Volksbond, hield gister-avond in het Bondsgebouw eene vergadering. De vergadering werd door den heer H. H. van Oorschot met gebed geopend. Daarna deelde de heer van Oorschot mede,dat hij als secretaris de ver gadering opende, wijl de voorzitter, wegens ont slag in zijn werk, bedankt had, omdat hij elders werk wilde zoekende stukken van het gilde door hem overgegeven, waren allen in goede orde bevonden. Na deze mededeeling bracht de fungeerende voorzitter een woord van hulde aan den heer D. H. W. van Oorschot voor hetgeen hij voor de onderafdeeling gedaan had en de moeite en opof fering die zich daarvoor met liefde had getroost. Hij hoopte, dat de afgetreden voorzitter spoedig werk zou vinden. Nadat de notulen waren gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Men besloot echter dit punt te verdagen tot eene volgende vergadering. Daarna kwam ter sprake het ontslag van D. H. W. van Oorschot,die werkzaam was aan de glasfa briek van de firma Melchers. Bij de breedvoerige besprekingen van dit ontslag werd door alle leden betreurd, dat men direct ontslag geeft en als dan de betrokken persoon als protest tegen die behan deling blijft doorwerken, met de gewapende macht uit de fabriek gezet wordt. Ook rees bij de leden de vraag of in het uitzetten door de politie het bewijs lag, dat het ontslag van te voren door patroon of directeur gegeven, gemotiveerd was. Deze wijze van handelen gaf ook aanleiding tot het stellen van de vraag, wanneer er toch eens een arbeidscontract en eene arbeidswet zouden komen, opdat het hier bedoeld ontslag geven, dat in alle industriën voorkomt, wellicht achterwege zou blijven immers zou er dan wel meer recht ta vinden zijn voor den werkman. Nadat nog eenige besprekingen hadden plaats gehad en van de rondvraag was gebruikgemaakt traden twee nieuwe leden tot het gilde toe, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. et krachtig applaus der vergadering bewees, dat allen de schets van den toestand der actie volledig bevestigden. De heer A. Blommenstijn hield eene korte toespraak over de verwoestingen, welke de alcohol in god«dienstigen en zedelijken zin aanricht. Besloten werd twee bestuursleden op te dragen zich aan de nieuwen burgemeester te doen voor stellen, terwijl nog werd medegedeeld, dat binnenkort een paar van de eigen leden zich beschikbaar zullen stellen tot het inleiden van een paar interessante onderwerpen. In een pakkend slotwoord moedigde de voorzitter de leden aan, naar vermogen het heerlijk werk der vereeniging te helpen voortzetten, ieder naar gelang van omstandigheden en voor zooverre daartoe in staat. Heden-morgen omstreeks 83/4 uur heeft de 10^-jarige D. Kroes, wonende aan den Singel, die met de meid een gang heet water ging halen, doordat bij het omkijken van de meid naar het kind de emmer kantelde, een gedeelte van de kokende vloeistof over het lijf gekregen waardoor zij aan het onderlijf en de beenen brand wonden heeft bekomen. Nadat het kind in huis was gedragen werden de brandwonden met lijnolie behandeld en een dokter gehaald. Op advies van den geneesheer is de kleine naar het ziekenhuis gebracht. Z a t e r d a g-m iddag viel een raam van een bovenwoning aan de Hoofdstraat, na gezeemd te zijn, dicht, doordat het touw waaraan het gewicht hing, brak. Daardoor zijn twee groote ruiten gebroken. De bewoonster kwam er zonder letsel af. Zaterdag-middag werd door een jongen aan den Rotterdamschen dijk bij den win kelier van den Berg een groote saucis de Boulogne ontvreemd. Hij werd gegrepen door van den Berg en D. Post en aan de politie overgegeven. 't Bleek te zijn de 16-jarige L. F. den H., wonende te Rotterdam. Hij is gisteren na proces verbaal ontslagen. <>p het Noiari-ambt. Door het hoofdbestuur van de Broederschap van Candidaatnotarissen in Nederland en zijne kolo mëu is naar aanleiding van art. 21 en 22 van het koninklijk besluit tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur bedoeld in art. 50 en 50b van de wet op het notaris-ambt een request gezonden aan den minister van Justitie. Daarin wordt o.a. gezegd, d it uit art. 22 blijkt dat de inhoud van hei regi-ter u vo omen ge heim blijft voor den onmiddellijk belanghebbende dat het hoofdbestuur zich niet mag verheelen, De nieuwe burgemeester. De heer dr. M. A. Brants, nieuwbenoemd bur gemeester dezer gemeente, zal morgen-middag met den trein om 12.04 alhier aankomen, en door twee wethouders worden afgehaald, waarna hij omstreeks 123/4 ure ten stadhuize zal komen. Bij de installatie zal overigens hetzelfde program worden gevolgd, dat indertijd voor die van den heer Versteeg als burgemeester dezer gemeente was ontworpen. Bij gunstig weder zal de burgemeester na de installatie een rijtoer door de stad maken, waarna de audiëntie een aanvang zal nemen. Bij de audiëntie zal niet alleen voor ambtenaren, autoriteiten en corporatiën, maar ook aan parti culiere personen gelegenheid worden gegeven ieder, die zich daartoe b(j den gemeentebode ten Raadhuize aanmeldt, zal worden toegelaten. Naar aanleiding van het persbericht, dat dr. Brants niet wegens zijn benoeming tot burge meester van Schiedam als lid der Tweede Kamer behoeft af treden, omdat de aanvaarding der bur gemeesters-betrekking tot dusver niet beschouwd wordt als de aanneming van een bezoldigd staats ambt in den zin van art. 96 der Grondwet schrijft het Weekblad v. d. Burg. Adm. (red mr H. Vos) »Wij begrijpen dit niet. Ook al werd het ambt van burgemeester wèl als staatsambt beschouwd, dan zouden de in 1887 toegevoegde woorden, »dat zij niet reeds tijdens die verkiezing vervulden" toegevoegd in de eerste plaats met het doel, om het geval van herbenoeming uit te sluiten, maar naar hun zin tot dit geval toch niet beperkt toch reeds een nieuwe verkiezing onnoodig maken. Het ambt van burgemeester te Schiedam is geen ander dan dat te Zelhem". Het Kruisverboud. Het Schiedamsch Krulsverbond hield gister middag in het eigen gebouw een uitstekend ge slaagde en zeer geanimeerde algemeene vergade ring. De voorzitter herinnerde er aan, hoe in a'le opzichten gestadigen vooruitgang en stijgenden bloei viel te constateeren. Naast de krachtige en ijverig werkende propagandaclub werd nog opge richt eene zangclub, die gisteren onder levendigen bijval eene veelbelovende proeve van activiteit leverde. Dat met ernst en energiek aangepakt was, bewees de correctheid waarmede het »Roeiers- lied" werd gezongen, terwijl de dirigent, de heer P. Heilker een extra pluimpje verdient voor de beschaafde uitspraak. Voorts is in oprichting -eene commissie van huisbezoek, verdeeld in drie sectiën voor de resp. parochiën. Een oproep werd gedaan onder de leden van verschillenden stand, om tot die com missie toe te treden initiatief-nemer was in dezen de heer A. Blommenstijn. Nog werd opgemerkt, dat een begin was ge maakt met de formatie van een tooneelclub als onderafdeeling der propagandaclub »St. Jan" en dat de volgende week een aanvang zou worden gemaakt met het houden van een curcus voor het vormen van voor hun taak berekende propagan disten. Ook de Maria-vereeniging blijft niet achter. Op haar initiatief werd eene »St. Anna-vereeniging" opgericht (vereen, van ouders die zich verbinden hunne kinderen lot het twaalfde jaar in geheel onthouding op te voeden.) Bij dat alles onder vinden de jeugdige organisatiën, die zoo geheel zonder klinkende reclame, zonder ingeroepen steun per circulaire langs de huizen, alleen steunende op Gods hulp en eigen krachten rondgaan, de meest mo gelijke sympathie van Schiedams'ingezetenen, spe ciaal van eerw heeren geestelijken hier ter stede en in het Westland, waar de kranige propaganda club reeds nu op mooie resultaten kan bogen. Wel stuitte men een enkele maal op vooroordeel of misverstand, wel klonk er soms een spotlach of moest een enkel lid het eens van buiten ont gelden, maar waar Schiedam er groot op mag gaan, dat onder de vrouwen zeer weinig gedron ken wordt en waar tot sprekers groote verwon dering positieve tegenwerking tot heden totaal uitbleef, daar was geen profetische geest noodig om te constateeren, dat Gods zegen het werk schraagde en de beweging hier ter stede, en in de omstreken ervan, eene schoone toekomst tege moet gaat. Slechts een enkel lid werd door roiement of bedanken verlorensteeds komen nieuwe krachten de organisatie versterkenover de opkomst ter vergadering was niet te klagen in een woord, de beweging heeft zich in den korten tijd van haar bestaan, met krachtige, weluitgevoerde sla- gen baan gebroken. UIT VLAARDINGEN. B(j Kon. Besl. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loflelijk getuigschrift toegekend aan K. van Rij, stuurman van de Vlaardingsche spoorboot VI, te Brielle, wegens de met levensge vaar verrichtte redding van een drenkeling uit de haven te Nieuwesluis, gemeente Heenvliet, op 10 October J905. UIT ROTTERDAM. Pornografie. Zaterdagnamiddag is door de justitie 'n inval gedaan in de woning van de uitgevers Jean Bergé en J. C. Versteeg, Oostzeedijk 59, te Rotterdam kisten vol met pornografische lectuur en photo's werden in beslag genomen. Een en ander ge schiedde naar aanleiding van klachten uit het buitenland, waarheen groote voorraden van hier vervoerd werden. De Parkschouwburg te Amsterdam is alweer wat dichter tot den ondergang gena derd Donderdagochtend is een groot gedeelte van. de .glazen bedekking naar beneden gevallen en in de i lantage Partdaan terecht gekomen, geluk kig zonder iemand te- treffen. Direct daarop zijn er maatregelen genomen om ongelukken te voor komen. Men heeft de geheete glazen bedekking aan dezen leant weggenomen, zoadat men nu dwars door dit bovendeel van den schouwburg kan zien. v i i -I Veel en geen animo. Een bejaarde dame in Friesland vroeg per advertentie eene dame van gezelschap en eene werkmeid. Voor de eerste be trekking waren 72 gegadigden, voor de laatste geen enkele. Ernstige mishandeling. G. P., te Harkema-Opeinde (Fr.), gearresteerd in verband met de ernstige mishandeling te Rottevalle, heeft als mededaders v. H. en T., ook uit Harkema- Opeinden, aangewezen. Ze zijn ook gearresteerd. De leer plich Uwe t in de praktijk. De vlader zit in hechtenis om de schoolwet. Het hojofd der school vraagt de hulp der politie om! de jongtejis; naar school te brengen. De politie! 'kan de jongens niet krijgen. Het hoofd der school er nu zelf op af. De Vrouw wil de kinderen wei n aa,r sch ool hebben doch de jongens wil lorn niiet. En bereikbaar zijn zij niet want zij hebben zich op den zolder geretireerd en de lad der ingetrokken. Opnieuw requi roert, het hoofd der school na mens de moeder politie om de jongens tot hun' plicht t>e brengen. Doch de politie kan niet in grijpen en de jongens blijven op zolder. {Prov. Gron. Ct.) Mishandeling. De hoer A. P. L., onder wijzer aan de openbare sëhool te Huinen (gem. Putten |o. d. VeluwO), had in Het Volk een gedicht geplaatst, getiteld „Achterland", en waarin met weinig waardeering geispnojken werd over zijn dor p'slgenooten, althans men hjiield het er voor, dat hij zijn doipsgenooten bedoeld had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2