Stads- en Gewestelijk Nieuws. ïïtoonsteiii en stadhuize i Uit Utrecht wordt gemeld Hier ter stede had gistermiddag, onder leiding van den heer J. E. Scholten, lid der Eerste Kamer, een druk bezochte vergadering plaats van stichters der op te richten vrede-tentoonstelling. De heer A. ten Bosch N.Jz., secretaris van 't voorloopig eomité, sprak een kort inleidend woord. Na een korte bespreking werden vastgesteld de artikelen 1 en 2 van de ontwerp-grondregelen, blijkens welke de naam is Internationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling", dat zij is gevestigd te 's-Gravenhage en aangegaan wordt voor den tijd van 10 jaren, te rekenen van den dag van op richting. De vereeniging heeft ten doel de vestiging te bevorderen van een internationalen rechtstoe stand, welke den bloedigen strijd zal kunnen ver vangen. Zij streeft dit doel na langs wettigen weg en wel doora. het tot stand brengen en houden van een wereldvredetentoonstelling in Nederland, bij gelegenheid van de voltooiing en inwijding van het vredespaleis (Carnegiestichting) te 's-Graven hage b. het inrichten van internationale congres sen en het doen houden van voordrachten c. het zoeken van samenwerking met vereenigingen, die gelijksoortig doel beoogen; d. het uitgeven van geschriften en het uitschrijven van prijsvragen. Sigarenfubrikantenbond. In het bisdom 's-Hertogenbosch is thans dooreen 30-tal R.-K. sigarenfabrikanten een bond opgericht. Ongelukken. In de duinen onder Huisduinen is Zondag1 een 14-jarige knaap, uit de Wees-in richting aldaar, bij het. spelen onder instortend zand bedolven ge raakt en .gestikt. Zijn lijk is later van onder bet zand te vOorstahijn gebracht. Op de mijn Oranje-Nasfeau te Heerlen is Zondagnacht de 18-jarj:ge W. onder een omval lende stuiting geraiaikt en nog dienselfden nacht aan de gevolgen overleden. Te Schorei is; Zaterdagavond door voorbij gangers brand ontdekt in het gesloten buis van een alleenwonendem bejaarden man. Toen de brand gebluscht was, werd de bewoner leven loos gieVonden, vermoedelijk gestikt. Een droevig ongeluk had Zondag te De Bilt plaats'. Een 32-jarigten oppassende man, ge^ haamd A. A., 'inwonende hij zijn moeder, we du we zijnde, ging Zondagmiddag ten li/2 uur, na het middagmaal gebruikt te 'hebben, als naar gewoonte wandelen in gezelschap van zijn hondje. Bedoelde persoon was lijdende aan toevallen, en nauwelijks 3 m,inu;te|n Van 'zijn woning verwij derd, werd hij dojor een toeval getroffen. Hij viel en kwam in 'een ®l|ojojfc nabij het Dekkersprajd terecht. Het hondje bleef op den kant s'taajn blaffen, waar door een wielrijder opmerkzaam gpmajakt werd Gil de PiOÜffe De levensgeesten waren nog niet geweken en na eemge oogemMikken meende men, dat het gevaar voorbij wais1. Doch een ontzettende be nauwdheid, die; ruim 3 uren aanhield, had den dood tengevolge. maten üe wielrijder onmiddellijk hulp had Ver leend, instede van eerst de politie te waarschu wen, en daardoor den. drenkeling langer dan noo dig w;as in het water te laten liggen, zon het waarschijnlijk nog niet te, Iaat geweest zijn. Iu de Heemraadstraat te Scheveningen kreeg een kind dat spelend papiertjes in brand stak tijdens de moeder even eene boodschap deed, ernstige brandwonden in het aangezicht. Het werd in de ziekenverpleging heelkundig behandeld. Men vreest dat het kind de oogen zal moeten missen. Burgemeester Brants. Een gewichtige dag. Het is vandaag voor enze stad een gewichtige dag. De nieuwbenoemde burgemeester dr. Brants treedt heden voor het eerst officieel op.Mèt hem begint voor onze gemeente en hare inwoners een nieuwe periode. Moge deze nieuwe periode voor onze stad en hare inwoners een tijdperk zijn van meerdere welvaart en het den heer dr. Brants gegeven zijn Schiedam tot bloei te brengen. De aanwijzingen zijn er reeds, dat onze stad zich langzaam gaat opheffen. Wordt er nu in een goede richting gestuurd en zal ons nieuw hoofd zich bewegen langs de banen, die in de laatste jaren met zooveel succes door zijn voorgan ger en diens medehelpers zijn betreden, dan zal het Schiedam in de naaste toekomst zeker welgaan Aan het station. Met den trein van 12 uur 4 min. (Greenwich) kwam «Ie nieuwe burgemeester alhier uit Den Haag aan. Op het perron waren de wethouder van j Onderwijs, de heer L. M. Honnerlage Grete, en de wethouder van Financiën, de heer P. M. J. A. i Lagerwey, ter begroeting aanwezig. Nadat beide heeren den heer Brants hadden verwelkomd, gingen zij met hem naar den uitgang van het station, waar een met twee paarden bespannen gesloten rijtuig gereed stond. Vóór het station en op het perron was eenig publiek aanwezig, dat den nieuwen burgemeester eerbiedig groette. Van het station werd naar het Stadhuis gereden, waar men omstreeks l'23/t uur aankwam. Voor het Stadhuis waren eenige belangstellenden, die de komst van den burgemeester verbeidden. Toen het rijtuig voor het Stadhuis stilhield en dr. Brants met de beide wethouders het bordes opsteeg, werd hij door de aanwezigen eerbiedig gegroet en ging er een hoerah op, dat eenige oogenblikken aanhield totdat de burgemeester en de beide wethouders een oogenblik op het bordes met het gelaat naar het politie-bureau gericht, stand hielden, om ngekiekt" te worden. Daarna het Stadhuis binnen gaand, begaf de burgemeester zich naar de secretariskamer, waar hij door den waarnemenden burgemeester en den gemeente-secretaris werd ontvangen. Zich daarna begevend naar de burgemeesterskamer, werd daar de lunch gebruikt. De plechtige installatie. Om 2 uur kwam de Gemeenteraad in buiten gewone vergadering bijeen. De Raadsleden, voor het meerendeel in gala- kleeding, waren allen ter vergadering, behalve de heeren mr. Jansen en P. C. M. Jansen. De publieke tribune was meer dan bezet, zoodat het belangstel lend publiek zich nog in de gang verdrong. De Voorzitter, de heer G. Visser Bzn?, w.n. burgemeester, opent de vergadering en benoemt eene commissie, bestaande uit de heeren M. L. Honnerlage Grete, M. Kranen en P L o o p u y t, om den nieuwen burgemeester binnen te leiden. Deze commissie verwijdert zich en komt na eenige oogenblikken terug met den heer Brants. Door den G e m e e n t e-s e c re t ar is wordt alsnu voorlezing gedaan van een missive, houdende kennisgeving der eedsaflegging van den heer Brants en het Kon. Besluit, bevattende zijne benoeming tot burgemeester dezer gemeente. Hierna neemt de Voorzitter het woord en spreekt den nieuwen stadsregent als volgt toe Mijnheer Brants, Blijkens het zooeven voorgelezen Koninklijk Besluit heeft het H. M. de Koningin behaagd U te benoemen tot Burgemeester der Gemeente Schiedam. Ik geloot dat ik spreek uit naam van alle leden van dezen Raad wanneer ik U gelukwensch met de hooge onderscheiding en U toeroep welkom in onze Gemeente, welkom in deze vergadering. De Gemeente met zijn oplevende industrie, gelegen aan den grooten handelsweg der rivier de Maas, wacht slechts op het in exploitatie bren gen van de middelen, die de natuur haar in ruime mate verschafte eu op de uitvoering der werken door Uwen geachten voorganger, den heer Versteeg, voorbereid. U vindt dus een groot, ruim arbeidsveld voor U, dat wel kracht en inspanning zal eiscben maar Uw werken zal zijn een dankbaar werk. En daarbij kan ik U de verzekering geven dat U het College van Wethouders en de leden van den Raad steeds eensgezind naast U zult zien staan om met U mede te werken voor den bloei en de weivaart onzer gueue gemeente. U toewenschend, Mijnheer Brants, dat het U vergund moge zijn Schiedam weder een eerste plaats te zien innemen onder de koop- en indus triesteden in ons Land, heb ik de eer U het enderscheidingsteeken, aan Uw ambt verbonden, te overhandigen. De rede van den burgemeester. Nadat de heer Visser den heer Brants den ambtsketen heeft omgehangen, houdt de burge meester de volgende rede Mijne U eer en, Het is voor mij een hoogst merkwaardige en zeer gewichtige dag en de ure, waarin ik thans sta, zal ik niet licht vergeten. Het heeft toch, H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin behaagd, mij tot Burgemeester uwer stad Schiedam te benoemen, en van deze plaats wensch ik daarvoor H. M. mijnen zeer eerbiedigen dank te betuigen. Maar ook breng ik dien dank aan Z. E. den minister van Binnenlandsche Zaken en aan den heer Commissaris der Koningin in dit gewest, dat zij mij uit de vele sollicitanten, die naar dit burgemeestersambt dongen, aan H. M. ter benoeming hebben voorgedragen. Nu hier in uw midden staande, komt het gewicht van dit oogenblik voor mijnen geest met zulk een kracht, besef ik zoozeer welke taak ik op mij heb genomen, dat, bij aldien de heer Visser zooeven niet die hartelijke en vriendelijke woorden had gesproken, mijn zelfvertrouwen mij wellicht zoude hebben begeven. Maar, na het door U gesprokene, zeer geachte heer Visser, wordt mij de zaak gansch anders en sta ik hier in uw midden metgoede verwachtingen voor onze gezamen lijke toekomst. Die woorden waren rny eene zeer be sliste herhaling van de vele en velerlei hartelijke sym pathie-betuigingen, die van af den 16 Januari wij tel kens weêr bereikten. Mijnen dank aan u, zeer geachte loco burgemeester, voor het door u, ook namens de H. H. Wethouders en leden van den Raad gesprokene; mijnen dank aan allen die van uit Schiedam mij een welkom toeriepen. Waar zooveel warme sympathie gevonden wordt, zoo dacht ik bij mij zeiven, daar is het de moeite waard, zich-zelven geheel te geven. En dat, M. H., doe ik dan ook op dit oogenblik volkomen. Van nu af, behoor ik, behoort mijn tijd, behooren mijne gaven en krachten aan u en uwe stad Eu wat nu tusschen mij en u schei ding zouden willen maken, hetzij eene andere betrekking, hetzij eenige persoonlijke liefhebberij of wat ook, het zal, ik stel er prijs op dit hier te verklaren, door mij, waar noodig, steeds ter zijde gesteld worden, zoodat ik met volle kracht de hoofdzaak, mijn burgemeestersambt van Schie dam zal kunnen bedienen. Ik zal nooit toestaan, dat voor zooveel van mij afhangt, iets de vervul ling mijner taak schade. En welk eene schoone taak en hoezeer is zij waard voor hare vervulling zich op te offeren 1 Deze stad, deze gemeente met hare ruim 29000 inwoners, welk eene vereeniging van duizenderlei verschillende belangen, sluit dat in zich 1 En over die duizenden Burgemeester te zijn, 'k beschouw dit, eene zeer schoone taak. O, ik weet het zeer goed Burgemeester in den zin van Burgervader, zooals ik dat in de landelijke gemeente van Zei- hem mocht wezen, daarvan is natuurlijk hier geen axe, daarvoor loopen die atzonderlgke belangen te veel uiteen. Maar toch, wat ik wel hoop te zijn, voor u allen, inwoners van Schiedam, de man tot wien gij gaan kunt, als alle andere hulp en voorlichting u ontbrak of u in den steek liet. Wel zoude mijne wijsheid alleen u niet baten, maar gij hoordet het immers, H. H. Wethouders zullen mij hunne voorlichting en steun welwillend schenken, en zóó gesteund, zal ik toch veel voor ieder uwer kunnen zijn. Wij leven nu eenmaal in een tijd waarin de nooden onzer sociale| mis standen op zeer bijzondere wijze in het licht treden of op zeer scherpe wijze aan het licht gebracht worden. Welk eene schoone taak wacht mij, uw Burgemeester, om, voorgelicht door de H. H. Wethouders, voorstellen te doen in uwen Raad ten opzichte dezer sociale nooden, ten einde ze oo mogelijk in sociale belangen om te zetten. Zal mij dit gelukken Zeker nooit, indien de inwoners van Schiedam niet begrijpen dat om sociale nooden te veranderen, sociale verplich tingen moeten verstaan en aanvaard worden. Maar dat is hier, geloof ik, wel begrepen onder de voor treffelijke ieiding van mijnen zeer geachten voor ganger, den heer Versteeg, die tot zulk een schoon ambt geroepen werd. En daarom wil ik, het lichtende spoor van mijnen voorganger vol gende, voorwaarts gaan, en ik ben overtuigd dat wij elkander wel begrijpen zullen. Een burge meester nu, die zijne gemeente begrijpt, en eene gemeente die den burgemeester verstaat, die bei den mag men zeer gelukkig noemen. Eene bijzondere taak wacht mij in uw Handel en Nijverheid. Voor uwe stad is ongetwijfeld zeer veel te doenik hoorde er reeds zoo iets van, van welke grootsche plannen uw Raad zwanger gaat, en ik houd er mij, evenals de heer Versteeg, van overtuigd dat ongetwijfeld nieuwe bronnen van bestaan zullen gaan bloeien, nieuwe takken van Handel en Industrie zullen ontstaan eu dat op dien weg het altijd zal gaan excelsior, Schiedam vooruit. Ik begrijp het volkomen, ik besef het ten volle, daartoe zal heel wat geconfereerd, heel wat overleg gepleegd dienen te worden. Maar eendracht zal ook hier macht maken, en het is mij een heerlijk vooruitzicht, aan al die plannen wellicht richting en leiding te kunnen geven. Welk een schoone taak voor een burgemeester om aan ruim 29000 inwoners te mogen herinne ren, dat die welvaart en die voorspoed, daar alleen mogelijk zijn, waar orde en rust heerschen en dat deze daar enkel zijn kunnen waar eerbied voor de boven ons gestelde machten gevonden wordt. Het is eene schoone taak, om zelf buigende voor de boven ons gestelden, ons neèr te buigen tot hen die dat alles nog niet, of niet zoo duidelijk ver staan, om te leeren geven den Koning wat des Konings en Godes wat Gods is, en vooral omdat door eigen voorgaan duidelijk te maken; door zonder aanzieii des persoons recht en billijkheid te betrachten en te doen betrachten. Welk een schoone gelegenheid wordt mij ook in deze gemeente geven, om iets te doen voor uw onderwijs. In deze gemeente, die wat het onder wijs aangaat, mag genoemd werden. Daar op uwe inrichtingen van Lager-, Middelbaar- en H. Ou derwijs daar waar uwe zonen en dochteren niet alleen geleerd wordt wat voorgeslachten voor ons verzamelden, maar waar zij worden op gevoed tot nuttige staatsburgers, tot mannen en vrouwen, die zoo straks onze ledige plaai Sell ZUlIeil moeten vervullen, daar zal ik gaarne steunen en versterken, de pogingen van h-n, die in dat onderwijs hun beste krachteu geven, van hen, die door dat onderwijs de sociale waarde hunner leerlingen weten te verhoogen. Welk eene verhevene taak eindelijk, om aan uwe duizenden, van verschillende kerkelijke rich tingen en gezindheden, om uan u allen te toonen en te doceeren, dat, eerbied voor eens anders godsdienstigen gedachtengang en zieleleven de eerste voorwaarde is, waardoor de gemeenschap van zoovelen wordt mogelijk gemaakt. Ook in dien zin toch, moeten wij elkanders lasten dragenen door dien weg van dragen en verdragen bekomt men den sleutel tot het geheim van vrede en eensgezindheid. Dit is geen wegdoezelen van eigen overtuiging, geene verflauwing der grenzen, die slechts op geestelijken zelfmoord uitloopt, neen, uw geloof, uw overtuigingsvaaudels met een zeer beslist credo hooghoudend, kunt gij immers het teeken van uw broeder groetend eerbiedigen En waar nu velen in onzen tijd in deze dingen niet al te vlug leers zijn, daar acht ik het eene schoone roeping voor een burgemeester hierin een voor beeld te geven, dit nu hoop ik hier te doen. Moge ook hierin Schiedam mij verstaan kunnen I Wie is nu evenwel tot al deze dingen bekwaam? Wie zal onze stad geven, wat haar toch voorzeker toekomt: handel, nijverheid, rijkdom, eer, voor spoed Wie zal dat geven, een rnensch kort van dagen en die zelf als een schaduw verdwijnt Zal het in eens menschen hand zijn, deze dingen voor u tot stand te brengen Kan ook een zwakke, zwakken, een blinde, blinden leiden En toch, onder den zegen des Heeren en in zijne kracht kan een mensch heel wat, maar kun nen velen, die zich te samen eendrachtig aanslui ten, zeer veel. Welnu, op deze wijze wil ik mijne taak aanvaar den. En zoo staande roep ik de hulp in van H.H. Raadsleden. Wilt mij steunen, wilt elkander steunen, daar wij allen hetzelfde voor oogen hebben, het heil der gemeente van Sehiedam. En reeds hebt gij mij heden-middag hierin uwe hulp toe gezegd ik dank U daarvoorik stelt het op hoogen prijsOngetwijfeld zullen wij, alzoo voortgaande, overwinnen, wat Schiedam hinderend in den weg staat, zullen wij versterken wat Schiedam eer en voorspoed brengt. Ook gij, H. H. Wethouders, gij hebt reeds bij monde van den heer Visser zulke goede beloften gedaanIk beveel mij ten zeerste aan in uwe welwillendheid, en uwe veel beproefde ondervinding. Ik weet het bij voorbaat, wij zullen elkander ver staan en zoo zullen onze voorstellen, wel doordacht en voorbereid, onzen Raad bereiken, en daar zul len ze ontvangen worden. En gij, hooggeachte heer Secretaris, het zal voortaan altijd zoo zijn, dat onze namen elkaar completeeren ieder stuk, legitimeerend, moge ook die dubbele ouderteekening telkens dubbele kracht aan den arbeid schenken. Het is mij eene groote vreugde u telkens aan mijne zijde te zullen mogen hebben. En verder gij allen, H.H. ambtenaren, aan deze gemeente verbonden, ambtenaar ter Secretarie of daar buitenHet zal mg hoogst aangenaam zijn, met u allen saam te werken, tot heil onzer stad Schiedam. De Heer zegene onzen arbeid 1 In hiermede verklaar ik het ambt van Burge meester van Schiedam te aanvaarden. De burgemeester deelt nog mede, dat van den heer Mr. Jansen bericht is ontvangen, dat hij door een droevig sterfgeval verhinderd is de vergade ring bij te wonen. De heer W. A. Beukers, oudste lid in jaren, die hierna het woord verkrijgt, sprak als volgt: y>Mijnheer de Voorzitter, Na het zoo welsprekend en goed doordacht woord van den oudsten Wethouder, wensch ik, ook namens de Leden van den Raad, U een enkel woord toe te voegen. Eindelijk, M de Voorzitter, is het ons, na drie maanden wachten, gegeven den dag te zien aan breken waarop de leiding der Gemeentezaken door U wordt aanvaard. Veel werkkracht, wij hebben het zooeven ge hoord, zal er van U worden gevraagd, veel tijd en inspanning zal het U kosten om U in de Schiedamsche toestanden in te werken, maar wat beduidt dit voor een Burgemeester, die, het werken gewoon, zich steeds een veelvuldigen werk kring wist eigen te maken Wij willen daarom ons indenken in de vele en gelukkige jaren, die, onder Gods zegen en met uwe leiding, Schiedam tegemoet gaat en mogen wij ons even tot tolk maken van de Burgerg, die ons afvaardigde, dan zou uit aller mond maar één gedachte uitgaande kwijnende industrie moet herleven, handel en scheepvaart in bloei toenemen en een gelukkige toekomst voor Schie dam tot in lengte van jaren verzekerd zijn. Overtuigd, dat uwe inzichten geheel met die van Raad en Burgerij overeenstemmen, zal het niet meer noodig zijn U de verzekering te geven dat wij gaarne uw taak zooveel mogelijk zullen helpen verlichten en U steunen in de vele en ge wichtige zaken die ons nog wachten. Ik heb gezegd". In antwoord op de rede van 's Raads senior zeide de burgemeester, zeer kort willende zijn, dat zij hem bijzonder aangenaam was, wijl zij weergaf wat hij in hart en hoofd gevoelde. Wij zullen vooruitgaan, als wij allen de handen in elkaar slaan en met elkaar samengaan om het welzijn der gemeente te bevorderen Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. De rijtoer. Toen de Raadzitting was geëindigd, werd een rijtoer door de stad gemaakt. De receptie. Na den rijtoer omstreeks 3i/a uur werd door den burgemeester ten Stadhuize receptie gehouden. De volgende autoriteiten, ambtenaren, corpora- tiën en personen werden door hem ontvangen De officieren der d.d. Schutterij, de mil.-luit. Beukers, Consulaire agenten van Denemarken, Duitschland en de Vereenigde Staten, de Kanton rechter, de Inspecteur en de Ontvanger der Rgks- dir. belastingen, het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk. de zeereerw. heeren pastoors der R.-K. Kerken, het kerkbestuur der Oud-Kath., der Gcrcfornj., Erarig. Luth. en Israel.kerk,een deputatie der Kamer van Koophandel, de Gezondheidscom missie, Curatoren van het Gymnasium, Comm. v. toezicht op het Middelb. en Lager Onderwijs, Comm. t. wering van schoolverz., Burg. Arm bestuur, Stadsziekenhuis, de Gemeente ontvanger, de Commissaris van politie, de rector en leeraren van het Gymnasium, de directeur en leeraren der H. B. S., de directeur vau Gemeentewerken, de boekhouder en opzichter der Gasfabriek, de havenmeester, de hoofd-opzichter en opzichter der Gem. Reiniging, de klokkenist, de directeur der Arbeidsbeurs, de inspecteur van politie Norenburg, het bestuur der Willibrordus- Vereeniging, het bestuur der Christ, school, het hoofd dezer school, het bestuur der Afd. Schied. van de Mij t. b. der Toonkunst, Orpheus, de Regenten van het St. Jacobs-gasthuis, en het Hofje van Belois, het R. K. parochiaal armbestuur, bestuur der Christ. Nat. Geheelonthouders Vereen, en het Kruisverbond, deputaties der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, Patrimonium, Gem. Werklieden vereeniging »0ns belang" en den Bond van Ned. Gem. Werklieden, Politieagenten-vereeniging, Brandersbond, Vereeniging nVergunning", A.-Rev. Kiesvereeniging en voorts mr. Lodder, deurwaarder Montfoort, de heeren Hasselt, J. H. de Heer en C. Plooy, de laatste namens de Afd. Schiedam van den Christ. Nat. Werkl. bond en der Vereen, t. b. der belangen der Ned. Herv. kerk. Na afloop van de receptie, die tot omstreeks halt zes duurde, begaf de burgemeester zich met den wethouder, den heer Visser, ten huize van laatstgenoemde, waar hij daartoe, uitgenoodigd, aan den familiemaaltijd deelnam. V. P. N. De afdeeling Schiedam van de Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Nederland hield gister-avond in het gebouw der Spoeling- Vereeniging de aangekondigde vergadering, die slechts door een klein getal leden bezocht was Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer mr. D. Lodder, was geopend en de notulen der laatstgehouden vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd door den secretaris mededee- ling gedaan van het jaarverslag. Daaruit blgkt dat de vereeniging vooruitgaat en bloeit. Bleef ook al het ledental stationair, toch is de vereeni ging vooruitgegaan, want de vermindering is alleen daaraan toe te schrijven, dat een afdeeling Vlaardingen en omstreken zich van de Schiedamsche afdeeling heeft afgescheiden. De Vereeniging telt thans 198 leden, waarvan 156 in Schiedam. In de broedmachine werden 908 eieren gelegd doch slechts 355 kuikens kwamen uit; 1827 broedeieren werden verstrekt en 169 kuikens van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2