Dagblad mor Schiedam en 29ste Jaargang. Woensdag 7 Februari 1906 No. 8425. feuilleton. Een niemve ara. Het Huwelijksgeschenk. Algemeen Overzicht. Staten-Generaal. De conferentie te Algeciras. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. <f Met belangstelling zullen velen voorzeker de kernachtige, goed doordachte rede gelezen hebben waarmede de heer dr. M. A. Brants het burge meestersambt onzer stad heeft aanvaard. Uit die rede blijkt allereerst de hooge opvatting die de nieuwe burgemeester van zijn taak heeft. Hij beseft wat 't zeggen wil, burgemeester te zijn van eene gemeente, die naar het welspre kend woord van den loco-burgemeester met zijn oplevende industrie, gelegen aan den grooten handelsweg der rivier de Maas, bestemd is weder eene eerste plaats in te nemen onder de koop- en industriesteden in ons land. Begrijpend dat hij zich geheel aan die omvang- njke taak moet geven, dat al zijne krachten en gaven behooren aan de stad, aan wier hoofd hij geplaatst is, wil hij al wat scheiding zou kunnen maken tusschen hem en zijne gemeente ter zijde stellen. Uit deze woorden meenen wij te mogen aileiden, dat de heer dr. Brants voor den Kamer zetel van Ede zal bedanken, als het blijkt, dat de beide betrokken functiën wegens den omvang der werkzaamheden onvereenigbaar zijn. Verder heeft de nieuwe burgemeester vooral den nadruk gelegd op de sociale nooden en op de wenschelijkheid die sociale nooden in sociale belangen om te zetten. Schiedams S. D. A. P., die minister Rink het ongevraagd advies gaf, iemand tot burgemeester te doen benoemen met de sociaal economische kwesties genoegzaam vertrouwd om te kunnen ingrijpen daar waar bet particulier initiatief te kort schiet, kan dus gerust zijndr. Brants heeft blijkbaar aan de sociaal-economische kwesties zijn bijzondere aan dacht gewijd en wil naar best \ermogen trachten ze in zijn nieuwe gemeente tot oplossing te brengen. Ook de belangen van handel en nijverheid gaan den nieuwen stadsregent alleszins ter harte, 't Is voor hem een heerlijk vooruitzicht aan de plannen tot opbloeiing van handel en nijverheid richting en leiding te kunnen geven. Kernachtig was voorzeker 's burgemeesters ver klaring, dat welvaart en voorspoed slechts moge lijk zijn daar waar orde en rust heerschen en dat deze daar enkel kunnen zijn, waar eerbied voor de boven ons gestelde machten gevonden wtrdt. Dat dr. Brants met al de kracht die in hem is, dien eerbied voor de wettige overheid zal hand haven, meenen we wel te mogen veronderstellen. Als oud-onderwijsman heeft de heer Brants terecht zijne belangstelling voor het onderwijs betoond en zijn voornemen te kennen gegeven ook dien zwaarwichtigen tak van gemeentezorg met alle kracht te bevorderen. Ueloovig Christu-.belijder en toch verdraagzaam medeburger, heeft de nieuwe regent zich ook getuigd in hetgeen hij omtrent de onderlinge verhou- lng van de belijders der verschillende kerkelijke richtingen en gezindheden zeide. De onderlinge verdraagzaamheid, die het cement is dat de uiteen- oopende bestanddeelen van het stadsgebouw te samen houdt, wil hij door woord en voorbeeld (Naar het Duil-sch.) 44) langer hoe meer op. Zonder erg wandef ik^nsr6 voort, ik arm, lichtgeloovig, goedvertrouwend schepsel, om mij plotseling in den eenzamen slot tuin, op snoode en listige manier alleen gelaten te zien, alleen met den kamerheer en prijsgegeven aan de lastertongen van de eerste de beste wan delaars, die ons tegenkomen. Pardon, beste tante, dat begrijp ik niet, ant woordde Kirchwald doodkalm. Wilt ge wel zoo goed zijn, mij dat eens uit te leggen en daarbij waar het onze personen geldt - u een beet ie te matigen. O, ik kan geen woorden vinden, om uw ge drag naar waarde te beschrijven, riep tante, hoe langer hoe driftiger. Ik weet geen woorden te vinden, om te zeggen, wat er in mij omging, toen ia mij plotseling van mijn eerewacht beroofd zag en aUeen met een heer, die wel een ridder is, maar toen ongehuwd, en daarom alleen reeds een com- promitteerend gezelschap voor een dame, die men bevestigen. Ook hieromtrent kan men dus gerust zijn. Vatten wij de overschoone rede in zijn geheel te zamen, dan meenen wij met grond te mogen getuigen, dat het bestuur van burgemeester Brants zich onder de meest gunstige vooruitzichten opent een nieuwe veelbelovende sera gaan wij in met dezen stadsregent, die belooft hier de rechte man op de rechte plaats te zijn. 7 Februari. RUSLAND. Uit particulier betrouwbare bron kan worden, meegedeeld, (dat dei verkiezingen voo-r de Rijks- doema pp den 7den April de eerste zutting daar van ,op den 28site!n djier maand is bepaald. Acht. en veertig drukkerijen, die eergdgterelnj door de politie! gesloten waren, zijn gister weer geopend. Döernowo, de mipiiister Van Binnenr landstehe Zaken heeft aan een bij hem versche nen .afvaardiging van drukkclr-patfloons verzocht hun beroepsgenooten pan te bevelen óm gee1" beleedi,geilde paricatuien van hooggeplaatste per sonen meier te drukken. Wat zijn persoon be trof legde, hij hun echter niet do minste beper king op. In een in de vpors-tad van Odessa gelegen huis zijn gisternacht verscheidene bommen ontploft, waardoor .een Verdieping van het huis verwoest werd, twee kinderen gedood en acht perso nen zwaar gewond werden. De eigenaar der bommen, d:ie eveneens zwaar gewond weid, heeft verklaard, dat hij de; bofmmen gereed gehou den had om oen aanslag op de politie uit te voeren. DENEMARKEN. Ingevolge ,de. bevelen des1 Konings zal' Zondag 18 Februari de bijzetting van het stoffelijk overschot van koning 'Chriistiaan plaats hebben. ENGELAND. Onmiddellijk ,na het bericht, dat keizer Wil helm ,te* bijwoning v.an de bijzetting van wijlen den Koning van Denemarken naar Kopenhagen zou g'aan, werd te Berlijn het gerucht verbreid, dat koning Eduard den geneesheer uit Mariën- bad Ott ontvangen had en om gezondheidsredenen thuis zal blijven; alleen de Koningin ging op reis. Naar aanleiding van de. half ambtelijke me- dedoeling .uit Londen, dat koning Eduard zich in een uitstekenden gezondheidstoestand bevindt en hij Ott slechts .als kennis en niet als genees heer ontvangen heeft, merkt die Volkszeitung op: Dan ,zijn er dus andere beweegredenen, die dén. Koning .verhinderen de bijzetting van zijn schoon vader ,te Kopenhagen bij te wonen. Welke zijn die redenen? DÜITSCHLAND. De belast ing co-mm is sie u.it den Rijksdag heeft het begeeringisjontwerp betreffende de cigaretten- bela,siting vPrtvorpen, 'en in de plaats daarvan bij lange na nog niet tot de bejaarden rekenen kan. En op deze ontzettende ontdekking volgde de stortregen en was ik gedwongen met mijnheer von Diestelcamp te gaan schuilen in een eenzaam paviljoen, waar tot overmaat van ramp later nog anderen kwamen schuilen en zich vermaken konden met mijn verlegenheid. O welk een ongehoorde smaad is mij geschied, Waar, waar moet ik nu mijn aangezicht voor de menschen verbergen. Kirchwald wierp hoofdschuddend Kiitbe een blik toe, als wilde hij zeggen, dat het tante zeker in het hoofd was geslagen. Dat begrijp ik nog maar niet. Ik ken mijnheer von Diestelcamp toch reeds zóó lang... heeft hij zich dan op de een of andere wijze onvoegzaam tegen u gedragen, tante Tante Kuki wierp haren neef een vernietigenden blik toe. Ik had immers reeds de eer u te zeggen, dat mijnheer von Diestelcamp van kop tot teen een gentleman is, van wien ge wel eens een lesje mocht nemen. J ^a' ^an begrijp ik van de geheele zaak nog minder, erkende Kirchwald de schouders ophalend. Dat wij stilletjes wegslopen, dat wil zeggen, zon- het u eerst te zeggen, verzoeken wij u. ons te vergeven. Waarom ge voor een enkele maal niet eens alleen met mijnheer von Diestelcamp zoudt kunnen wandelen, dat begrijp ik niet. Neen, ge begrijpt het niet, omdat het tegen woordige geslacht geheel ontaard is, en de vrouwen zoo geëmancipeerd zijn, dat zij niet begrijpen, hoe een jongvrouwelijke ziel te moede is. Jzoodra zij vastgesteld,eon invoerrecht van 800 mark voor 100 .K.G. fijn gesneden tabak; voor dezelfde- hoe- Veelheid -cigaretten 2000 mark; verder zal be taald moeten Worden: per 1000 cigaretten van irtlandsich .maaksel van 1 tot 12 mark, al naar gelang ,van den prijs, waarvoor die cigare-tlen| in het klein vterkooht worden, en per kilo inland- sche gesneden cigaretten tabak van 20 pfennig tot 2 mark. FRANKRIJK. L'IIumanité meent te weten, dat de Dreyfus- zaak in de eerste helft van Maart voor het Hof van cassatie zal kunnen dienen. SPANJE. De correspondent van d-e Daily Telegraph te Algeciras gaal vtoiort met het jntexvieiwen van de vertegenwoordigers aldaar. De meesten la ten zich in gumstigen zin uit; zoio de Russische- gevolmachtigde ,Cas-s.ini, die zeide dat in de af- IgielOiOpen week d© vooruitzicht-en sterk verbe terd waren. Cassapli gelooft dat de Fransche en. Duitse lie gevolmachtigden d-e beste voornemens hebben t er oplossing van de Marokkaansche- kwes tie. Hij erkent ld; at h-et geval 't moeilijkste is van zijn diplomatieke loopbaan, maar onoplosbaar is het geenszins vpor bekwame- en goedgezinde) minnen. De correspondent voegt hier echter aan toe, dat de gisteren gevloerde onderhandse,he bespre kingen geen Vérdere uitkomsten hebben opgele- v"ld, - do Divitschers blijven .geheimzinnig. AMERIKA. Naar de Daily Chronicle uit Washington ver neemt, behandelen de ambtenaren de Chineesche immigranten pog zieer ruw, en al zulke gevallen worden dadelijk naar China gemeld, hetgeen de Boycot-pari ij aldaar aanvoert. De Amerikaansche re-geering ziet ernstige o-nlusten tegen dé Ameri kanen in China tegemoet, en houdt diaarom een aanzienlijke troepenmacht te Mant 11,a gereed. Uit N-ew-Y-ofk vjerneetnf hetzelfde blad dat de verbittering der mijnwerkers; tegiefci de eige naars der kolenmijnen zoo toeneemt, dat zij wil len stakën pok al wordt hun eisch tot loons- vterh-ooiging .ingewilligd; zij zouden het dan doen uil sympathie met de werklui in de butimineuse kolen, die maar ge-en loonsvërhooging kunnen krijgen. V-olgens den c.orrespondent van de Times te Washington zal Ro-osevelt waarschijnlijk ein digen met een slu'zenkaaaal in Panama g-o-ed te keuren, hoewel de ingenieurs-commissie, waaron der .vier z-eer bekende buitenlandsche deskundi gen, jeen kanaal op z-e-epedl voorstaat. Roosevelt weet echter dat de meeste Amerikanen vpor een sluizenkanaal zijn ook de minister van Oor log, die een beslissende stem heeft omdat zulk een kana-aj dpoediger en met minder kos ten (aangelegd kan worden. De President zwicht Voor di,t argument, maar zal de beantwoording van zich onbeschermd weet, klaagde tante Kaki. Maar pijnig uw hersenen niet om dit raadsel op te lossen, het gaat uw begrip te boven. Ik ga nu naar mijn kamer, om daarin de eenzaamheid den smaad te beweenen, die mijn deel is geworden. Nu, ik zal haar dat genoegen niet vergallen, verzekerde Kirchwald zijn vrouw, toen tante Kuki die er als een half verdronken kat uitzag, de kamer verlaten had. Alles goed en wel, zooals uw goede vader pleegt te zeggen, maar dit loopt toch de spuigaten uit, zich zoo dag en nacht als een school jongen de les te laten lezen. Dat is zelfs voor een geschenk als Steinbach te veel. A-a ha a, zeide Kathe droogjes. Begint ge 't nu ook al te begrijpen, Horst. Kirchwald voelde het bloed naar zijn wangen stijgen, onder den blik van zijn schoon, jong vrouwtje, en verliet zonder een woord te spreken de kamer. Tante Kuki had den avond werkelijk op hare kamer doorgebracht, daar er niemand verscheen om haar te verzoeken beneden te komen. De knecht had haar het souper boven gebracht en haar in naam van zijn moeder smakelijk eten en een goeden nacht gewenscht. Den volgenden morgen echter kwam zij weer voor den dag in een elegant peignoir van rozeroode cachemire en een kanten Nanonmutske met rose strikjes, speelde met veel talent de geknakte lelie en ging toen languit op Kathe's chaise-longue liggen, waarvan het crèmekleurige berenvel een even zacht als hoogst modern relief aan haar teilet bood. Een tafeltje met eau de Cologne, pepermuntjes, de kanaal-commissie overlaten aan den minister van Oorlojg. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 6 Februari. Binnen 1. Zaken De heer van der Does bepleit voor den Centralen Gezondheidsraad den spoedigen bouw van een laboratorium en van administratiegebou wen. Voorts wijdde de minister zijn aandacht aan de pensionneering van de gemeente-ambtenaren. De minister van Binnen 1. Zaken kan geen wijziging van de Gemeentewet toezeggen, ook niet met betrekking tot het, gemeentelijk belasting stelsel. De minister heeft zich een vast program afgebakend, regeling van de éénheid van tijd, Armenwet, Drankwet, Vakonderwijs en Grond wetsherziening. En heeft hij nog tijd voor een partieele herziening der Gemeentewei, dan zou hij in de eerste plaats zijn aandacht schenken aan het financieel beheer der gemeente-bedrijven. Over de pensionneering van de gemeente-ambte naren laat de minister zich thans niet uit, waar eerlang in de andere Kamer daarover een debat zal worden gevoerd. De minister zal op de volgende begrooting een subsidie voorstellen voor de Amsterdamsche ver- eeniging tot bestrijding van vallende ziekten. Ten-aanzien van de Woningwet antwoordt de minister den heer Bultman, dat het niet aangaat, opnieuw te verlengen tot 1 Augustus 1906, den termijn waarbinnen de gemeenten de bouw- en woningverordening moeten hebben vastgesteld, tenzij die verlenging onvermijdelijk noodzakelijk is. Dat nu geeft de minister niet toe. De minister heeft reeds maatregelen genomen om opnieuw aan de Tweede Kamer een zij 't ook misschien gewijzigd voorstel te doen in zake den bouw van een laboratorium voor den C. G. £QDe minister is tevens op de tot stand koming van lokalen voor het mijnbouwkundig onderwijs aan de Technische Hoogeschool te Delft en een oiblio- theek voor die instelling, bedacht. Marine-begrooting, waarbij de heer van W assenaer bepleit de wenschelijkheid van een krachtige torpedovloot, ondersteund door eenige goede pantserschepen, zoomede een krachtig voortgaan met opruiming van oud materieel. De minister trede tegenover den Matrozenbond op als zjjn voorganger. De heer R ah us en bepleit openbaarmaking van het rapport in zake de Eoertsen. Bij dit betoog sluit de heer van Löben Seis zich aan. Voorts streve de minister naar verbetering van het lot der minderen. De minister van Marine blijft een krachtige torpedovloot met eenige pantserschepen gewenscht achten. Klein materieel is voor Indië niet voldoende. Ten-aanzien van den Matrozen bond" betoogt de minister, dat hem geen slapheid kan verweten worden in zake de handhaving van gezag en tucht bij de marine. De geest in den bond is niet zoo slecht als men meent. De leden zyn meerendeels jeugdige menschen, gemakkelijk vatbaar voor invloeden van buiten. Van geheimhouding van het rapport betreffende de Evertsen is geen sprake. Zij 't ook bij uittreksel, het zal in het Jaarboekje der Marine worden opgenomen. Omtrent de mogelijkheid om aan de marine de kustverdediging op te dragen is overleg met den minister van Oorlog aanhangig. De begrooting wordt aangenomen. Morgen 11 uur behandeling begrooting-Financiën. Engelsch zout en andere zenuwversterkende mid delen stond naast haar en zoo verklaarde zij den morgen te kunnen doorbrengen. Kirchwald moest met zijn vrouw eenige dringende bezoeken afleggen en toen zij 's middags terugkwamen, vonden zij tante, wel is waar nog in haar rooskleurig peig noir maar in de grootste opgewondenheid. Zij be gat zich aan de koffietafel maar at zoo goed als niets en was zeer verstrooid Na het diner ging zij oudergewoonte naar hare kamer, doch verscheen vroeger dan anders in het -alon en toen Kirchwald b nnen kwam om een sopje- thee te drinken, zeide zij met haperende item Lieve kinderen ik heb u een hoogst ge wichtige, diep ingrypende mededeeling te doen. Dat zal wat schoons z\jn, dacht Kathe onver schillig. Tante Kuki vouwde hare slanke, magere vingers samen. Heden-voormiddag dan, toen ge weg waart, begon zij met neergeslagen oogen, liet zich kamer heer von Diestelcamp aanmelden. Och Heere, en ge kondt hem niet ontvangen, ou ik er niet was, zeide Kathe op deelnemer.den toon. Ooi niets ter wereld had zij deze opmerking binnen willen houden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1