Stads- en Uewestelijk Nieuws. Wilde, van Zijst, van Lier, van Engen en baron van Hövell tot Westerflier, benevens den bij dat college geadmitteerden procureur mr, Claringbould, was in November van het vorige jaar aan de ministers van justitie, van marine en van oorlog een verzoekschrift ingediend, waarbij zij vergoeding van staatswege voor hunne werkzaamheden bij het Hoog Militair Gerechtshof verzochten. Over deze aangelegenheid werd bij de behandeling der begrooting van justitie voor 1906 in de Eerste Kamer in de afdeelingen het volgende gezegd: »De vraag werd gedaan of er geen termen bestonden om reeds nu te voorzien in de betaling der praktizijns, die pleiten voor het Hoog Militair Gerechtshof; waar van hen eene bijzondere studie wordt geëischt, speciaal voor deze pleidooien, verkeerden zij, naar het oordeel van enkele reden, in anderen toestand dan de overige advokaten pro deo pleitende." De minisier van justitie, mr. van Raalte, antwoordde hierop »De vraag, in hoeverre er aanleiding kan zijn om van staatswege vergoe ding toe te kennen aan de praktizijns, die de justiciabelen voor het Hoog Militair Gerechtshof ter zijde staan, zal kunnen worden overwogen bij de voorgenomen herziening der militaire rechts- •pleging; tot dadelijke voorziening bestaat geen voldoende grondwel is waar zijn de werkzaam heden, welke de bedoelde praktizijns thans gratis verrichten, in de laatste jaren toegenomen, doch de door hen te behandelen zaken, waarvan hier de rede is, zijn voor het meerendeel niet van zoodanig ingewikkelden aard, dat door hen meer tijd en studie daaraan zou moeten worden besteed dan vereischt wordt voor de behandeling der gewone strafzaken, welke kosteloos door de leden van de balie moeten worden verricht." Alle advokaten en de procureur bij het Hoog Militair Gerechtshof hebben thans hun ontslag genomen. Het gevolg daarvan is dat voortaan aan de militairen, die voor het Hoog Militair Gerechtshof hetzij in hooger beroep, hetzij in eerste instantie terechtstaan, geen procureur en geen advokaat door het Hof zal kunnen worden toegevoegd. Dordrecht. Naar het Hblad verneemt zal een onderzoek worden ingesteld of het mogelijk is de belangen van Dordrecht te dienen door in den Waterweg ten Noorden van Overflakkee en Goeree een andere vaargeul te kiezen dan die door het Aardappelen gat, en wel langs Hellevoetsluis met verdieping door baggering van een zich in den Noord Pam pus geleiuelijk vormende geul. Een incident. Uit Veendam meldt men dd. 8 Febr.: De twee isjoc.-dem. leden van den raad dezer gemeente hadden heden eené niet aangename ontmoeting, toen zij besloten in hun kwaliteit van raadsleden een bezoek te brengen aan de electri- sche lichtfabriek, waarin de gemeente de grootste aandeelhoudster is. In de fabriek gekomen, werden ze door het, aanwezige personeel niet geweerd en nergens vonden ze „verboden toegang." Op eens echter verscheen de heer O. Hisgen. De heeren maakten zich bekend. De, directeur echter ontving Üe leden van den Raad. op zeer onheusohe 'wijze en diende hun een flinke, reprimande toe. Hij 'ging zelfs zoo ver, dat hij hun de deur wees. De heeren hebben, daaraan voldaan, maar kwamen hedenavond in den Raad hun beklag doen over die onheusche behandeling. Zij vroegen verder aan den voorzitter explica tie Van art. 21 van de concessie-voorwaarden; waarin s taat, dat de Raad ten allen tijde toegang heeft tot de centrale. Aan B. en W. is nu een onderzoek opgedra gen in deze kwestie, die bepaald interessant kan worden. Bijzondere strafgevangenis. De bijzondere strafgevangenis (voor mannen te 's-Hertogenbosch is bestemd voor de gemeen schappelijke. opsluiting van veroordeelden, die eene gevangenisstraf van méér dan 3 maanden tot hoogstens 5 jaar hebben te ondergaan, den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt, of, op grond eener geneeskundige verklaring, (Ongeschikt zijn te achten voor eenzame opsluiting. Behoorde het vele jaren achtereen tot de zeldzaamheden dat in bedoeld gesticht [meer dan 60 gedetineerden! tegelijk aanwezig waren, en de laatste jaren trok het voortdurend een drukker bezoek en op he den zijn er 79, meerendeels behoorende tot de in de itweede plaatis genoemde categorie. Ongelukken. Uit IJmuiden meldt men aan de O. II. C. Mochten wij ons Woensdag verbeeld hebben reeds midden in de Lente te zijn, vanwege het prachtvolle weer en de zachte natuur, Donderdag morgen was de wind weder naar het Z.-W. gedraaid en liet het zich triestig aanzien. Hoe later op den dag hoe meer wind. totdat in den namiddag de wind tot N.-W. g-loopen en vrij krachtig was. De barometer daalde, toch gingen de kleine visscherschuitjes, door nood gedreven, naar buiten om te zien of zij, voordat de week ten einde was, nog iets voor zich en hunne huisgenooten konden verdienen. Tegen schemer was de harde wind in N.-W. storm overgegaan, gepaard met dikke regenbuien. Velen aan den wal tuurden reeds naar die woe dende zee ot het ook aan een hunner makkers gelukken mocht veilig de haven te bereiken. Doch O, jammerdaar komt reeds het eerste bericht van Kijkduin Een bottertje omgeslagen en drijft naar 't strand. Daar er nog geen nadere berichten zijn, ver- keeren vaders, broeders en zoons, welke in de haven bleven, in doodsangst over datgene wat de zee nu weder voor treurig nieuws zal brengen. Ook keeren velen na afloop van het doorgestane slechte weer huiswaarts, zonder één cent verdiend te hebbenja vaak nog met bekomen schade. ttArme visschers Nader meldt men De bij Callantsoog omgeslagen botter is Huizen 234, schipper G. Veerman, ook was diens knecht aan boord. Goederen zijn reeds aangedreven en het wrak is bij Paal 15 tusschen Petten en Callantsoog aangespoeld. ^Zooals we reeds hebben gemeld zonk, in de Visschershaven te IJmuiden de stoomtrawler Bre- derode, van de Maatschappij »Kennemerland." Was dat op zich zelf reeds een ernstig feit, het ongeluk wordt vergroot door de meening, dat met het schip een mensch is gezonken. Sedert bet zinken van den stoomtrawler wordt vermist een Duitscher, die de vorige reis medegemaakt had als stoker. Wegens onvoldoende capaciteiten zou bij worden ontslagen, doch had nog toestemming aan boord te slapen. Vermoed wordt nu dat deze stoker in het ge zonken vaartuig is opgesloten en op die wijze noodlottig om het leven is gekomen. De nieuwe burgemeester. De Schied. Ct. schrijft naar aanleiding van onze opmerkingen over hare nadere beschouwing van de rede van den burgemeester, een arukelje, dat weinig zegt en mets weerlegt en dat wij uan ook stil zouden voorbijgaan, dachten wij niet aan het Fransche spreekwoord: se taire c'est consentir. Allereerst meent »onze oudere zuster" dat zij het lesje van »de Nieuwe" niet verdiend heeft »De door ons herhaalde gedeelten uit de redë van onzen nieuwen burgemeester hebben wij onzen lezers opnieuw voorgelegd, opdat zij zeiven zouden kunnen coutroleeren de juistheid onzer conclusie". Van onze »tweede opmerking" maakt »de Oude" zich al op zeer eigenaardige wijze af. Onze hoofd- opmerking passeerend, legt zij den nadruk op het onderdeel, de voorgenomen serenade, en vraagt dan, of »de Nieuwe niet meer het verschil (weet) tusschen enthousiastische uitingen van het publiek en het organiseeren van serenades door vereeni- gingen »Wij willen er haar in dit geval even opmerk zaam op maken, dat het eerste is een onvoorbe reide spontane uiting van het gevoel, terwijl het laatste veelal is een gevolg van politieke of andere overwegingen, die met gevoelsuiting niets te maken hebben." Dank je wel, Oude, voor uw Mesje". Intusschen zijn we dankbaar maar niet voldaan we zijn op dit punt wat hard leers, weet jewe hebben altijd gemeend, ;dat enthusiastische uitingen van het publiek veelal het gevolg waren van het organi seeren van feestelijkheden, waarbij niet alleen de vereerde, maar ook het publiek geniet, en dus aan die enthusiastische betuigingen slechts een betrekkelijke waarde moest worden toegekend. Wellicht heeft onze burgemeester dat ook gedacht. Daaraan schrijven wij het toe, dat ook andere uiterlijke teekenen van vreugde die op het voor gaan van officieele zijde met zouden ontbroken hebben, vlaggen bijv., achterwege zijn gebleven. Wij wezen er toch op, dat de heer dr. Brants nadrukkelijk verzocht had, dat de dag van 6 dezer een kalm verloop zou hebben. Na nog getuigd te hebben, dat het haar bekend was, men den heer Brants een serenade bad aangeboden en hij daarvoor bedankt had, zegt »de Oude" nog»Over de toegezonden gelukwenschen zullen we maar liever zwijgen". Ook w ij zullen over de opmerkingen van onze oudere collega en haren goeden raad ten slotte punten te kiezen waarmee wij meer succes kunnen verwachten, maar liever zwijgen. Onze oudere zuster begint waarlijk oud te worden, ook in die dingen, waarin een mensch, hoewel oud, nog jong kan zijn. Spaarbank Ned. R. K. Volksbond. De vergadering van de afd. Spaarbank van den Ned. R. K. Volksbond, gisteren avond in het Bondsgebouw gehouden, was vermoedelijk onder den invloed van het slechte weer slechts door enkele leden bezocht. De voorzitter, de heer J. H. Frederiks, haar openend met den oud-christelijken groet, heette allen gaarne welkom en van de geringe opkomst gewagend, vertrouwde hij, dat de afwezigen wel zooveel vertrouwen in het bestuur zouden stellen, dat hij daarin een bemoedigend teeken- zag om op den ingeslagen weg voort te gaan. Bijzonder welkom was hem de aanwezigheid van den nieuwen geestelijken adviseur, pastoor Coppens, die nu voor de eersten keer de jaarvergadering bijwoonde. Voorz. waardeerde het, dat hij ondanxs zijne ongesteldheid zooveel liefde en belangstelling toonde door hier toch tegenwoordig te zijn. Ook de tegenwoordigheid van den voorzitter van het afdeelingsbestuur, den heer Mouwens, die steeds op den voorgrond treedt, waar de belangen der Bondsafdeeling in het spel zijn, werd hoogelijk door hem gewaardeerd. Nadat de notulen der vorige jaarvergtderin g waren gelezen en behoudens enkele opmerkingen waren goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de heer Bredius, die de zaken der Spaarbank had onderzocht en wien zelfs de waarde in fondsen was voorgelegd de administratie volkomen in orde had bevonden en met lof van het gevoerd beheer had gewaagd. Daarna werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het jaarverslag. Waren in het vorig jaar de gezamenlijke inlagen vermeerderd met f2940.33, in het afgeloopen jaar bedroeg die ver meerdering f 5752.51^. Bedroeg de verschuldigde rente in 1904 f608.94, in 1905 is die tot f754.36 geklommen. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje was op 31 Oct. '1904 367, terwijl er 333 boekjes in omloop waren, in 1905 was het laatstgestelde boeknummer 424, terwijl er 373 boekjes circu leerden. Aan hoofdsom en rente was 1 Nov. 1905 aan de inleggers verschuldigd een bedrag van f29641.10i. Bij dit alles is de reserve in het afgeloopen jaar belangrijk toegenomen. De voorzitter constateerde dus, dat de Spaarbank onder het genot van het volle vertrouwen der leden belangrijk was vooruitgegaan. Hij riep zich te binnen het woord van den vorigen geestelijken adviseur, die van de Spaarbank gewaagde als een groote krachtige, nuttige instel ling en sprak den wensch uit, dat men het volgende jaar zou kunnen bogen op nog grooteren vooruitgang en er steeds meerderen zouden medewerken tot eer van den Volksbond en tot steun der Spaarbank. Mocht het bestuur van den vorigen adviseur veel liefde en steun ondervinden, ook de nieuwe adviseur deed reeds bij zijn eerste optreden van liefde voor de instelling blijken door zich van alles nauwkeurig op de hoogte te laten stellen. Voorz. hoopte, dat de Spaarbank onder dezen adviseur,die zich een man van fmancieele zaken beeft getoond, tot grooten bloei zou komen. Nog had de voorzitter enkele mededeelingen te doen. Van de bestuursleden door het afdeelings bestuur aangesteld was hij, voorz., ditmaal aan de beurt van aftreding. Van het afdeelingsbestuur was bericht ingekomen, dat hij als zoodanig herkozen was. Nadat nog voorzien was in de aanvulling van de corporatie der commissarissen van orde belast eens in de drie weken op den zittingavond tegenwoordig te zijn, werd goedgevonden, dat weer aan den heer Bredius zal verzocht worden, de administratie der Spaarbank na te zien. De geestelijke adviseur bracht daarna een woord van hulde aan het bestuur. Slechts kunnende getuigen van den korten tijd, dat hij ais adviseur bij de instelling is, kon hij verklaren, dat hij alles in goede orde had bevonden en de Spaarbank 0nder de schut.se van den H. Thomas van Vüanova met succes had gewerkt en werkelijk is vooruit gegaan en bloeit. Met weinig middelenis nu reeds een beduidend saldo voor reserve verkregen. Komen er steeds meer inleggers voor de Spaarbank, waar de zuurverdiende penningen van den werkman zoo goed worden belegd, zoo rentegevend gemaakt, in één woord zoo secuur en acuraat worden beheerd, dan zal die reserve steeds stijgen. Met de beste wenschen voor den groei en den bloei der Spaarbank besloot adviseur dit hulde woord. Ook de voorziter der Bondsafdeeling, die tegen woordig was geweest bij het door den heer Bre dius ingesteld onderzoek, kon getuigen, dat hetgeen door dien heer verklaard was,niet maar een los com pliment was, maar werkelijk en nauwkeurig de waarheid bevatte. De leden zouden weldoen hun vertrouwen steeds te stellen in bet bestuur der Spaarbank, dat ook het volle vertrouwen geniet van het afdeelingsbestuur. Voorz. bracht den be stuursleden dank voor hun uitstekende wijze van beheer. Daarna bracht nog de voorzitter, de beer Frede riks, dank aan den eerw. adviseur, den voorzitter en de leden van het afdeelingsbestuur, de commis sarissen en den penningmeester, ondanks zijn zeer hoogen leeftijd steeds aanwezig, en aan al de leden hier tegenwoordig. De heer Paulsen verklaarde dat hij ondanks zijn hooge jaren steeds zou voortgaan, door de kracht vun den allerhoogste gesteund, voor het nut en het belang der Spaarbank te arbeiden. Nadat de heer H. Rebers nog dank had gebracht voor het administratief beheer, sloot de voorzitter met den christehjken groet de vergadering. Kiesrecht. Wij Verbeteren nog een kleine onjuistheid in onze opwekking in ons nummer van gisteren in dien zin, dat na 14 Februari het verkrijgen van het kiesrecht reeds is uitgesloten. Uiterlijk Woensdag a.s. moeten dus de ingevulde formulieren ten Raad huize -bezorgd worden. Maken dus velen van degelegenheid nog heden (Za terdag), Maandag en Dinsdag-avond, telkens van 8'10 ure en morgen (Zondag) middag van 12—2 ure gebruik om zich te doen inlichten en helpen voor het invullen der formulieren. Koorklasse. De commissie voor de Muziekschool der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst ziet hare ijverige pogingen tot oprichting van een koorklasse tot haar groot leedwezen niet met succes bekroond. Van de vele jongelieden, die zich voorloopig voor de vorming van een koorklasse hadden op gegeven, hebben verscheidene zich terug getrokken en met het bescheiden getal (38) dat zijn woord gestand bleef, kan met het oog op de kosten, niet tot de oprichting van een koorklasse worden overgegaan, wijl daarvoor ongeveer een 60-tal ge vorderd wordt. Gaarne zou de commissie zien, dat het getal van 60 kon bereikt worden, waar toe als nog pogingen zullen worden aangewend. Wijl de op richting van zoo'n koorklasse in deze gemeente zeer gewenscht is, vertrouwt de commissie, dat zij bij hare pogingen om die alsnog in 't leven te roepen van verschillende zijden medewerking en steun zal ondervinden. Zij verwacht, dat zich nog eenige jongelieden voor de vorming van be doelde klasse zullen willen opgeven. Vóór 1 Mairt zal dan beslist worden of de cursus al of niet zal doorgaan. Handelsbeweging De heer J. Du Pont zendt ons de volgende statistiek Graanaanvoer. De volgende staten geven een overzicht der in het jaar 1905 hier aangevoerde hoeveelheid graan, vergeleken met 1904 en 1903. Granen per zeeschip aangevoerd. 1905. 1904. 1903. Gerst last. 130 last. 560 last. Rogge 950 Lijnzaad 600 250 90 Maïs d Te zamen 600 last. 380 last. 1600 last. Granen per riviervaartuig van elders aangevoerd 1905. 1904. 1901. Gerst 10950 last. 13350 last. '14100 last. Rogge 8000 9560 8070 Maïs 7750 f 7740 9130 Tarwe 360 1250 1100 Te zamen 2 ObO last. 31900 last. 32400 last. In bet geheel aangevoerd per zee - en riviervaartuig. 27660 last 32280 last. 34000 last. Van den totalen aanvoer van 27660 last werd liier niets per zeeschip aangebracht voor de Schie- damsche Importeurs. De aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt 1905. 1904. 1903. Last Las t Last Gerst per zeeschip nihil 130 560 riviervaar tuig van elders 10950 -13350 14100 Te zamen 10950 13480 14660 Rogge per zeeschip nihil nihil 905 riviervaar tuig van elders 8000 9560 8070 Te zamen 8000 9560 9020 Maïs per zeeschip nihil nihil nihil riviervaar tuig van elders 7750 7740 9130 Steenkolen. In 1905 werden er alhier per zeeboot uit zee aangevoerd 62 ladingen gas- en stoomkolen, tegen 40 ladingen in 1904 en 25 ladingen in 4903. De uit die zeebooten geloste hoeveelheid steen kolen bedroeg 90.600 ton tegen 49.700 ton in 1904 en 33850 ton in 1903. Van de hier over zee aangevoerde hoeveelheid steenkolen was 19600 ton voor hier bestemd, en 71000 ton werd transito overgeladen voor elders bestemd. Zout. In 1905 kwamen alhier 7 zeebooten met 3800 ton ruw zout aan, tegen 4 zeebooten met 5540 ton ruw zout in 1904 en 6 zeeboolen met 5100 ton ruwzout in 1903. Geme ntelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. - Behanger. Krullenjongen. Bloemist (halfwas). Meubelmaker (halfwas). Vuurwerkers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Modelmaker. Wagenmaker. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Drukkers. Letterzetter. Kistenmaker. Winkelbediende Kantoor bediende. Jongens voor kantoor. Depothouder. Reiziger. Tuinmansknecht.Smidsknechts. Kuipers. Portier. Stokers Machinist stoker. Bankwerker. Koperslager. Gistbe- werker. Pakhuisknechts. Distillateursknechts. Loodgieter. Stucadoor. Verver. Opper man. Molenaar. Koetsier. Glasblazer. Gediplomeerde boekhouders. Personen voorlichte werkzaamheden. id. voor loopwerk. Dienst boden. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie sleutel, stukje koperen pijp. paar zwarte kou sen, schoenmakersrasp, kachelrooster, zak waarin breiwerk en boterhammen, zakkammetje, dames handschoen, portemonnaie, rozenkrans. Te bevragen aan de volgende adressen portemonnaie met eenig geld enz, C. J. Wuister. Laan 8; dames-ceintuur, B. C. Suvaal, Broersvest 35°gouden oorbelletje met steentje, J. v. d. Waart, Singel 19412gouden oorbelletje, W. de Wolf, Laan 122; rozenkrans in étui, L. Jansen, Visschersstraat 31; V-eren hoofdkussen, G. P. Sciieffers. Warande '181 kniprnesje, J. Penning, Oostsingel 132 rozenkrans in étui, L. v. Woer- kom, Korte Kerkstraat 2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2