een Eerste Bediende, V li UKOÜ l7 Dienstbode. N°.2 N°. 225. MACH IN E R I N. le Hypotheek. Ingezonden. Kerknieuws. Laatste Berichten. haiiiisseinenten. Land- en Tuinbouw. Burgerlijke 8tand. Beursbericht van Amsterdam. Advertentie n. wegens sterfgeval D. KOK, Schiedam. Union and<*bbArifbt(»n. Verticale stoomketels en stoommachi nes Draaibank, Petroleummotor (systeem Korting Hannover), Parallel- bankschroeven, öranderg-gereed schappen, Boormachinen, Walworths- snelijzers, üastappen, Pijpenklemmen, Veldsmidse, Zuig- en Perspompen, Stoompompen, Ventiiateur voor twee Smiusen, Stoomhamer, Blaasbalg, Whitn worth snijtjzers met tappen, Proelkraauafsiuiiers, Tweeduims ko peren krauea, Manometers, Oasbui- zen, Fittings, Oud metaal, Oud ijzer, een aanzienlijke partij Duigen en Brandhout en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. De boekhandel van J. A. DE HEER, Dam 16 te Schiedam, is van af heden aan de Telefoon aangesloten onder Kapitaal Besohikbaar (Ie politie in beslag genomen en naar liet politie bureau gebracht. De namen der aangehoudenen zijnde 22-jarige en 17-jarige v. d. T. en de 15-jarige J. R. Proces verbaal wordt tegen hen opgemaakt. Het ongeluk met de oude Hoofdbrug. Gister is het detect geraakte gedeelte van de oude Hoofdbrug afgebroken en bij het pakhuis J>Java" neergelegd. Men is reeds druk bezig met het maken van de ponthet zal echter wel Dinsdag worden voor zij in gebruik zal kunnen worden genomen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aajn heit oommisteariaat van politie: sleutels, h.on:dep|hiaM)and, notitieboekje, mes- scheede, knipmes je, zilveren; oorknop, porfcemon- naiie met pen|nen, duiunstokje en ijzeren maatje. Terng te bekomen aap, de volgende- adressen duimstok, B. H. Overziier, Ooatsinge! 58; rinjgj mets leu.teltjies, J. Koppenhagen, Noordmolenstraat 0 dameisportemonnaie met spa^arzegels en eénig Igeld, brugwachter Ooievaarshrugzijden dasje, D. J. van Vooren, Damliaan 25; twiae overhemd- knoopjes, A. viagi Pinxteren, Kimlerbuurl 17; gëldsltuk, J. w. d. Mojst, Spoorstraat 40; pen houder, B. Ockerse, Lange Kerkstraat 44; sleu tel, J. v. Meurs, Ooisterstraat 73; zwartharige; trekhond, H. v. d. Stoep, Hoofdstraat 87; ro zenkrans, B. Ockerse, Lange Kerkstraat 44; schil der-diamant, Herv. Weeshuis, Lange Achterweg 14; zi/lvlerein broche, dameis; Wolsky, Dam 4. W ij vestigen de aandacht opach- terstaande advertentie, waarin de uitvoering van de dilettantenclub sAlberdingk Thijm" in de zaal der Olficieren-Vereeniging wordt aangekondigd. Daai de vraag naar plaatskaarten voor die uit- voering zeer groot is, zal het geraden zijn zich intijds daarvan te voorzien. Ook het plaatsbe spreken, morgen (Zondag) middag van 122 uur» zal om den grooten toevloed wel noodig zijn. Door de politie is giste r-a vond op den Bu tenhavenweg aangehouden een 12-jarige jongen, die in het bezit was van een zak steen kolen, vermoedelijk door hem ontvreemd. Na verhoord te zijn, is hij aan zijn ouders teruggegeven. De dames A. Maltha, J. v. d. L a a n; M. Heiligers en M. Duhen van Schiedam ebben gister te 's-Gravenhage met gunstig ge v°lg het examen nuttige handwerken afgelegd. Het koperen priesterfeest van den weleerw. heer P. F. YV. Soepnel, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk, zal Zondag ook in de oefening van de Mannencongregratie der H. Familie, waarvan hij waarnemend directeur is, herdacht worden. Een plechtig Veni Creator zal gezongen worden en een Feestlied worden uitge voerd. Den 14 dezer herdacht Adriana Herlaar, dienstbode bij den heer G. Visser Bzn.. den dag waarop zij vóór 25 jaar bij bedoelde familie in dienst trad De familie toonde de langdurigetrouwe diensten door de jubilaresse haar bewezen, op den rechten pi'ijs te stellen. Meerdere stoffelijke huldeblijken deden ook zien hoe allen haar achten en genegen Ook was 't der jubileerende dienstbode vergund familie en vrienden te ontvangen en aldus op de Plaats zelf harer trouwe werkzaamheid dit zilveren jubilee te vieren. UIT ROTTERDAM. Ontslagaanvrage van burgemeester s' Jaeob. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat de heer F. B. s' Jacob voornemens was dit jaar zijn ontslag te vragen als burgemeester onzer gemeente. Thans vernemen wij dat dit inderdaad is geschied en dat het ontslag is aangevraagd tegen 1 Mei van dit jaar. Een feit, dat zeker door zeer velen in onze gemeente, die weten op welk een uitnemende wijze de heer s' Jacob met volle toewijding steeds zijn gewichtige taak heeft vervuld, met leedwezen zal worden vernomen. (]y. /j Qt (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Do Katholiek-Sociale Actie. Het streven en werken der Kath. Sociale Actie zooals ze thans geworden is, mag voor niemand n onverschillige of onbekende zaak zijn. Minder dan iets, dat op sociaal gebied in 't algemeen op Katholiek terrein in 't bizonder gedaan ot "be- streefd wordt. Dat zij toch voor velen 'n onbe grepen organisatie is, kan nu niet meer te ver klaren zijn uit haar minder gelukkig-gekozen naam. Dit feit lijkt veeleer te beschouwen las het residu van de hopenlijk voor-goed-voorbije faren van egoistisch leven. Want te ontkennen valt niet, dat er'n tijdperk achter onzen rug ligt, waarin de vreedzame goê gemeente ingedommeld was bij nun leventje van ieder-voor zic'h-en-God-voor-ons- allen, uit welken doodslaap de zich meer-en-meer Uitbreidende socialistische beweging en haar steeds netttger uitgegalmde eischen 'n beangstigend ontwaken bezorgden. Men had de liefdadigheid, ook als voortreffelijke maatschappelijke deugd, die in verschillende graden van toewijding en offervaardigheid te beoefenen e alsot ziekten te voorkomen en in den grond genezen, althans het trachten daarnaar, niet erstandiger en verkieselijker zou zijn, dan nar- ïscbe middelen. Waarmee niet afgedongen wordt op de verlichting van 'n morphinespuitje in 'n massa gevallenr J En 'n gevolg van ons Holland«ch flegma zal wel zijn, dat de belangstelling voor de Sociale kwestie, na het ontwaken, zich bleef bepalen tot wat gegras- duin in allerelementairste begrippen der Staat huishoudkunde en beperking der sociale nooden bij 'n kopje thee, waartoe 't onploizierig gedoe der socialisten aanleiding te over gaven Hun eischen en verwijten, die als gillende dissonnaten je ooren verscheurden, kon je ten slotte niet meer negeeren. Toen de voormannen der Katholieken energieker aan 't werk sloegen, waren er weinig helpende handen en was er veel lauwheid. De vraag is of deze verhouding thans omge keerd is.— Het zou oppervlakkig zijn de belangstelling, welke de Kath. Sociale Actie in Schiedam onder vond, als antwoord op deze vraag te beschouwen. Om de Actie als evenement van groote belang rijkheid te begrijpen, moet men er meer van weten Uun dat ze 'n nieuwigheid is die weer geld vraagt. Wat ze wil is Dr. Vulling met veel welsprekende klaarheid hier komen vertellen aan de weinigen, die weten wilden. Voor de velen, die weten moeten, dient hier 'n korte herhaling. Het eerste vlugschrift, dat de Kath. Sociale Actie in 't licht gaf, heeft en dit lag voor de hand antwoord gegeven op de vraagwat ze wilde. »De Kat. Soc. Actie wil op den grondslag der katholieke beginselen medewerken aan de gelei delijke oplossing der sociale kwestie", definieert dat eerste vlugschrift. Waarmede tegelijk de om vangrijkheid van haar taak is aangegeven, 'n taak niet te omlijnen door eenige grenzen. Want wer kende zal zij steeds nieuwen arbeid vinden. Maar als begin-aröeid staat vast, waaruit al het andere volgen moet: Bestrijding van Liberalisme en Socialisme door en dit is haar voornaamste doel aan alle standen der Maatschappij te leeren wat ieders plicht is op sociaal gebied. En ze wil dit niet in concurrentie met de bestaande vereenigingen, maar ze wil deze juist helpen en steunen met laad en daad en ze onderling liet heele land over verbinden door een machtigen band. Ze wil leeren hoe de toestanden voor arbeiders, winkeliers, kleine ambachtsbazen, enz. verbeterd kunnen worden. Ze wil doen wéten. En daarom werd begonnen met het oprichten van 'n sociale bibliotheek, waaruit men voor weinig geld boeken ter lezing zal kunnen ontvangen over alle moge lij ke onderwerpen op sociaal gebied. Daarom zal zij, en heeft ze reeds, in korte opeenvolging vlug schriften in 't Jicht gegeven, verschillende actueele onderwerpen behandelende. Ook apologetische zullen verschijnen. Maar naast het geschreven woord, dat wel 'n héél machtig middel is in verbreiding van kennis, zal komen het ^gesproken; woord. De Kat. Soc. Actie zal niet alleen spreken, financieel steunen, maar hen ook helpen om practische, degelijke redevoeringen te houden. Haar ideaal is het op. richten van 'n sprekers-cluben wie weet wordt uit dit streven geboren de redenaarsbent, waaraan de katholieke partij beboette heeft. Maar wat de Kath. Soc. Actie niet wil is politiek. Zij wil werken absoluut buiten politieke richting en daarom kunnen geen vereenigingen, die aan politiek doen, vertegenwoordigd worden in de plaatselijke comités. Dit is in hoofdtrekken aangegeven het doel der Kath. Soc. Actie, waarvan nog niets ver teld is van haar practised werken. Wie dit weten wil, abonneere zich op de Mededeelingen van het Centr tal Bureau van de Kath. Soc. Actie. Maar dit, zeer weinige zal ruim voldoende zijn om be langstelling te wekken bij allen, die begrijpen, dat medewerken op sociaal gebied 'n gebiedende plicht is voor wie Kan en 't verderfelijke inzien van 't uprès-nous-le-déluge-standpunt. De beste steun, dien een ieder kan geven, is'n financieelen. indertijd zijn vanwege het Plaatselijk Comité alhier circulaires verspreid, die deuitnoo- diging bevatten, donateurs te worden der Kath. Sociale Actie. Men heeft daaruit kunnen zien, dat het donateurschap voor ieder open staat, want voor f i .50 'sjaars is men al donateur en dit ge ringe bedrag is nog in ternijjtn-n inbaar. Doch liet spreekt van zelt, dat dit 'n minimum is en dat meer verwacht wordt van wie meer geven kan. Eu dan, men steunt de actie ook indirect door lid te worden of te steunen de aangesloten vereeni- gingen. Allerbelangrijkst om het werken der Katholieke Soc. Actie te leeren kennen en waardeeren zijn de reeds genoemde Mededeelingen De secretaris van het Plaatselijk Comité neeriu gaarne abonnementen daarvoor aan. Abonnementsprijs is f 4. 's jaar-, franco per pust. Nu een jaar wel geleden is de Kath. Sociale Actie, met zooveel zorg voorbereid en met oprechte ingenomenheid begroet door alle voormannen der Katholieken, feitelijk gewurden, is zij opgebloeid uit haar plaatselijke Cumiié's het heele land over, die de schakels vormen van den hechten keien, welke het Nederlumische Katholieke vereenigings- leven zal verbinden. En overal is met enthousias me aan 'i werk gelogen. Zoo is thans bet woning vraagstuk in behandeling als nummer één van een uitgebreid programma van werkzaamheden op Sociaal gebied. Laat Schiedam niet achterblijven. Als zich uit breidende meer-en-meer in belangrijkheid toene mende fabrieksstad is zij onder de eersten die de vruchten zal kunnen plukken van 'n krachtig werkende actie. Zij die nog verzuimden zich als donateur op te geven, mogen niet langer toeven, zij mogen hun gitten niet onthouden aan een zoo bij uitstek nuttige organisatie. Adr. ZOETMULDER Fz., Seer. PI. Com. v. K. S. A. St. Louis te Oudenbosch, hoopt 27 Mei het gouden leest zijner intrede in het klooster te vieren. Z. D. IJ. de Aartsbisschopvan Utrecht heeft benoemd tot assistent te Vreeswijk den w.eerw. heer J. M. P. H. Lokin. Blijkens bij de familie te Haarlem ontvangen telegrafisch bericht is te South-Bend (Noord- Amerika) overleden de weleerw. pater H. F. Paan akker, pastoor aldaar. De bedevaart naar Lourdes. De bedevaart naar Lourdes, vergezellende een groot aütal arme zieken, zal dit jaar plaats hebben van 24 April tot 2 Mei. Voor alle inlichtingen, inschrijvingen, enz. wendde men zich tot den heer Adr. van der Aa, cand.-notaris, Oosterhout (N.-B.), een postzegel voor antwoord bijvoegende. Kardinaal Manara. -j- Te Ancona is eergisteren-ochtend overleden zijne Eminentie kardinaal Achilles Manara, geboren te Bologna op den 20 Nov. 1829, aartsbisschop van Ancona en Umane en sinds 29 Nov. 1895 opge- noo en in het H. College, waar zijne Eminentie behoorde tot de kardinaals-priester. Frits Bouwmeester, f Blijkens een heden door de familie te Amster dam pntvangen telegrafisch bericht, is Britz Bouwmeester te Soerabaja overleden. (De heer Bouwmeester heeft een operatie on dergaan wegens appendietis (blindedarm-ontsteking) en niet wegens een leverkwaal, zooals eerst werd berictit.) Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Amsieraam, 12 Februari. P. Koreman, diaman t- snijUer, aldaar. Rechter commissaris jür. rnr. J. C. Reynst; curator inr. J. A. van der Mersch. Geëindigd: F. H. Gdnceiaar, coiffeur, te Groningen. Wed. H. Tn. van Hees, geboren van Geyt, te Amsterdam. Het programma is, verschenen van de tentoon stelling van rundvee, .schapen, varkens en paar den, die op Düirsdiag 3 April te Rotterdam, Schier dam en Omstreken /ter Hioflandsciie Maatschappij van landbouw. Prijzen worden uitgeloofd Voor gemest vee, niet genres,t vee, meJk- en drachtig vee, aanlok-vee en paarden, geboren in Nederland. RIJNHOOGTE. Gaub 17 FeOr.l.oü M0.04 M val* Huningen 17 Febr.1.13 M; 0.00 M Kehi. .17 Febr.: 1.44 M; 0.01 M Keulen. 17 Febr.: 1.95 M; 0.01 M Mannbeim. 17 Febr.: 2.47 M; 0.05 M Runrort 17 Febr.: 1.33 M; 0.02 M was Sinds 24 uur gevallen of gewassen. De eerw. Broeder Althanase (in de wereld de heer A. Belderbos), werkzaam in het instituut Geboren: 15 Fe or. Peironella Johanna Cat- harina, dochter van P. van Hees en G. Vavier, Pnnsensteeg Kors, zoon van K. Mooknoek en L. M. van den bos, Lange Singelstraat. Ange- nita, doctiter van L. Zuydgeest en A. de Ronde, Lange Achterweg. VI. .Maarten Johannes, zoon van J. A. Gerrets en J. de Lange, Rotterdainsche dijk. Overleden: 15 Febr. Leendert Duisterhof, oud 34 jaar en 2 maanden, Bakkersstraat. 16 Leanardus van der Sman, oud 81 jaar en 6 maan den, Korte Keikstraat. Per Telefoon. 21/2 o/o Nederland Zilver Metalliek 3 o/0 Portugal ■D/2 Turkije C 7 China 4 o/o Japan 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol. Mij. Moeara Enim Common Schibaiff 6 Peruvian 5 o/o Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 o/o Mexican Norfolk Shares South. Rail. Canadian Prolongatie 17 Febr. 79% 1003/t <>91/4 97 491/* 1057s 465 116i/2 891/4 347x6 881/2 381/2 151 21/a Wisselkoersen te Rotterdam, 17 Feb. Per Telegraaf. -.on den kort/ 1214 Disc, Pirfjs -48 22* n Antwerpen en Brus. -4812£ 1 Doitscbe Rgksbankp! -5912J pCt. I BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Feb. 1906 Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: 18 per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: flauw. Bond van Distillateurs M o u t w ij n 9 Jenever: 13. Amst. proef f 14'/, Prima Graans pi ritus f 17,Va- Spoeling: f 1.50. AMSTERDAM, 46 Febr. Rogge op it v >m o»i not. een ng. Raapolie (officieel) vliegend f27'/2. 27; in de stad f per Mei f26s/8 Sept./Dec. f258/4. L (j n 0 1 i e (officieel) vliegend f211/2, 21in de stad fper Maart f21 '/g, 21; Maart/Mei f2fs2H/4 Juni/Aug. f22, 221/4. 22y8 Sept./ Dec. f221/j 22V4Jam/Mei 1907 f225/a. ANTWERPEN, 16 Febr. Petroleum. Amenk kalm in loco fr. 19V2, per Febr. It. 191/,, Maart fr. 19s/4, April/Mei fr. 20— BERLIJN, 17 Febr. Spiritus in ■>..- PARIJS, 16 Febr. Spiritus (sloifeoers^ prijsh.per hectoliter per Febr. fr. 39.25 a 39.50, per Maart fr. 39.25 k 39.50. per Maart/April fr. 39.25 a 39.50. per 4 md. var> Mei fr. 39.25 èt 39 50, per 4 laatste md. fr. 36.25 a 36.50, per 3 md. van Oct. fr. 35.50 k 36. -. HAMBURG, 16 Febr Spiritus kalm; per Febr. mk. ÏB1^Mrt Apr. 17'/2 (z.fl NEW-YORK, 16 Febr. tóais, Western in loco 16 Febr. 47 V2' 15Febr. 48 Op een Distilleerderij's kantoor (uitsluitend Export) wordt ten spoedigste gevraagd voor boekhouding en correspondentie. Aanbiedingen met referenties, alsmede opgave van tegenwoordige betrekking, onder letter B, aan het Bureau dezer courant. VAN De Makelaar J. F. W. MEIJER te Schiedam zal op Woensdag 28 Februari 1906, des voor- middags te tien uren in de panden aan de Noord- vest nrs. 111 en 113 te Schiedam, ten over staan van den Notaris W. J. A. ROLDANUS aldaar, om contant geld, verkoopen Alles breeder bij notities omschreven, verkrijg baar bij genoemden Notaris en Makelaar. Te bezichtigen op Maandag en Dinsdag 26 en 27 Februari 1906 van 40 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren en op den dag van verkoop van 8 tot 9J) uren. Van alles krijgt men eens genoeg, Van 't eene laat, van 't andere vroeg, Alleen van THOMSON'S PUDDING niet, Die smaak! altijd, als men ze ziet. Prijsvraag 23 Dec. 1905. Mejuffrouw P. WOLSKY, Korte Dam, vraagt met Mei een flinke van Particulieren en Instellingen tot zeer concurreerende rente. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Makelaar LANGE SA VEN No. IS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3