Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en bfewestelijk Nieuws. Binnenland. vuur, komt 't dezer dagen tot uitbarsting, niet geloealiseerd zai bleven, maar zich over een groote uitgestrektheid zal verspreiden, zal wel bij allen die met de internationale verhoudingen niet on bekend zijn, geen twijfel laten. Of werkelijk onder dit opzicht het pontificaat van Z. H. Pius X door het profetisch woord sBrandend vuur" terecht zal zjjn aangeduid, zal wellicht de ontwikkeling der vraagstukken, die thans de beide halfionden in spanning houden, afdoende leeren. Voor Frankrijk en Duitschland in 't bijzonder, voor de oude wereld in't algemeen, bestaat er zeker alleszins reden tot vreezen. Paree Domine, paree populo tuo I Spaar Heer, spaar uw volk, zoo mag zeker bij den ingang van den hei ligen boetetijd het christelijk Europa wel bidden. RUSLAND. Betreffende het gisteren door het Russische Telegraafagentschap verspreide artikel van het blad Roeskoje Gossoedarstwo, wordt genoemd agentschap van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat de krasse middelen, waarvan dat artikel spreekt en waartoe zal worden overgegaan ten behoeve van de dekking van het tekort op de begrooting' slechts zullen kunnen bestaan in een crediet- operatie. De financieele toestand van Rusland is aanmerkelijk verbeterd en wordt nog steeds beter naar mate de rust in het land terugkeert, zooals trouwens ook het bedoelde artikel vermeldt, maar desniettegenstaande is het gemakkelijk te begrij pen, dat de voorwaarden van een nieuwe crediet- operatie niet voordeelig zullen kunnen zijn en in elk geval drukkender zullen zijn dan de voor den oorlog gestelde. FRANKRIJK. Er heeft een heftig voorval plaats gehad in de kerk te Saint-Servan te Parijs, waar men over moest gaan tot de boedelbeschrijving. Daar de deur der kerk gesloten was, waren er troepen ontboden. De commandant van de afdeeling en drie kapiliens weigerden achtereenvolgens om gewetensbezwaren, het bevel uit te voeren. Een luitenant stemde ten slotte toe. De officieren zyu in hechtenis geno men en er is een instructie tegen hen ingesteld. De Fransche Kamer heeft met 510 tegen 5 stemmen net geheele ontwerp van wet aangaande de werklieden pensioenen aangenomen. Vervolgens is de Kamer overgegaan tot de Oeraadslaging over de tw«e voorioopige twaalfden. Rouner verklaarde, dat hij op de vraag betref fende de conferentie te Algeciras pas zal kunnen antwoorden, na de sluiting der conferentie. Jaurès zeide m de Kamer dat hij weigerde niet over Marokko te spreken. Rouvier zal vrij zijn niet te antwoorden, maar na 0 maanden stilzwij gen beschouwen wij, socialisten, eemge ophelde ringen noodzakelijk. Rouvier antwoordde, dat de instructies aan de Fransche gevolmachtigden te Algeciras verstrekt, geheel overeenkomen met de verklaringen, te dien aanzien door de regeering voor het parlement afge legd en hij vraagt aan Jaurès: »Hebt gij uzelf niet eens afgevraagd of uw woorden niet aan gene zijde van de grens gehoord zouden worden en of zij niet van dien aard zijn, dat zij onze betrekkin gen in gevaar zouden kunnen brengen Frankrijk wil den vrede, maar op voorwaarde, dat die te handhaven is met onze rechten." De Kamer heeft vervolgens het geheele wets ontwerp betreffende de voorioopige twaalfden met ■440 tegen 59 stemmen, aangenomen. Aangaande de weigering van officieren te St. Servan, om de bevelen op te volgen, heeft Etieune geantwoord, dat de militaire strafwet onverbiddelijk zal woruen toegepast. De vergade ring is daarna opgeheven. Uit Naucy wordt gemeld, dat mr. Turinaz, bisschop van die stad, voornemens is zicu in het derde kiesdistrict caiidiuaat te stellen voor de Fransche Kamer. De tegenwoordige afgevaardigde van dat district, de nationalistische afgevaardigde Gervaize, zou ziju zetel ter beschikking stellen van den bissciiop. mijnen te krijgen, hun in vijf jaar tijds aan wervingskosten alleen op een millioen pond waren te staan gekomen. De vergrijpen van de koelies werden schromelijk overdreven. In het geheel hebben de Chineezen van den Rand maar 19 moorden begaan, allen op mannen, o. w. acht blanken. De moorden zijn te betreuren, maar minder erg dan de omvang van de misdaden die van andere zijde in Johannesburg en den omtrek gebeuren. De Johannesburgsche correspondent van de Daily Telegraph seintHet nieuwe beleid van de Engelsche regeering in Zuid-Afrika zal ook deze moeielijkheid meebrengen dat de tarief-conferentie die in Maritzburg in de maand Maart bijeen zal komen, waarschijnlijk geen besluit zal kunnen nemen over de verlenging van de afioopeude inter- koloniale tariefovereenkomst met vijf jaren. Men zal daarom misschien tot een verlenging van korter duur besluiten. De Daily Mail verneemt uit Ixopo, in Natal, dat de troepen door streken zijn getrokken, waar de bevolking algemeen gevlucht en verdwenen was. De correspondent zegt, dat die vlucht geen gevolg is van de Aethiopische beweging onder de zwarten, maar enkel en alleen van de vrees voor de inning van het hoofdgeld. De kafferhoofden zijn niet meer bij machte de belasting binnen te krijgen. Zij zullen vandaag met den bevelhebber van de troepen over de zaak overleg houden. CHINA. Het hof te Peking wordt, volgens een telegram aan de Tribune, steeds banger voor de onlusten tegen het regeeringshuis. De Duitsche gezant heeft de schildwachts verdubbeld. Vele vreemdelingen en Chineezen worden hoe langer hoe meer anti- Japanseh. De Chineesche regeering heeft schade vergoeding betaald voor de tegen de zendingsposten in Tsjang-poe begane gewelddaden en de schuldigen laten straffen. De berichtgevers te Algeciras seinen dat er nog geen toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch land valt waar te nemen. Beide mogendheden gaan voort, met elkaar de schuld van den stil stand te geven. Het is weer het oude liedje met de berichten over een aanstaande samenkomst tusschen Eduard VII en Wilhelm II. Nauwelijks heeft ook de Duitsche pers er kennis van genomen, of in een Engeisch biad, in dit geval de Daily Mail, leest men het ijzige antwoordWij vernemen uit ambtelijke bron dat er niets waar is van de berichten, in den laatsten tijd op ruime schaal verspreid, volgens welke de Koning naarDuitschland zal gaan, om den Keizer te ontmoeten en met hem een samenspreking te houden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seint uit Weenea van gister De regeertng heeft bij de Kamer ingediend 5 wetsontwerpen, betrekking hebbende op de her vorming van het parlement, dat 455 leden zou krijgen, namelijk 20 j Duitschers, 230 Slaven, 16 Italianen en 4 Roemeniërs. Gautsch zeide, bij het indienen van het wetsontwerp nopens de kiesrechthervorming in de Kamer, dat in de toekomstige Kamer geen enkele landaard de meerderheid zal hebben. Alle partijen moeten de politiek van een verbond met Hongarije volgen, ten einde de toekomst van Oostenrijk te beschermen. De hervorming is niet ondernomen ten bate van eenige partij, ook niet van de soci alistische. Gautsch verklaarde verder, dat hij de wapens niet zal neerleggen zoolang de wettelijke middelen niet zullen zijn uitgeput, en indien hij bezwjjkr. dan zal zijn val niet dien van de her vormingen medebrengen. (Langdurige toejuichin gen, teekenen van verzet van de ai-Duitschers). ZUID-AFRIKA. Chaplin, voorzitter van de Kamer van mijnbouw te Johannesburg, heeft op de jaarlijksehe verga dering zijn afscheidsrede houdende, het beleid van de Engelsche regeering ten aanzien van de Chinee sche koelies afgekeurd. Hij zeide dat de pogingen van de Randmagnaten om genoeg kaffers voor de Betaalt uwe belastingen vóór of op 1 Maart Wjj herinneren er aan, dat zy, die kiezer willen worden en over het laatstverloopen dienstjaar in een of meer der ryks directe belas tingen zijn aangeslagen, maar het te dier zake verschuldigde nog niet hebben voldaan, daartoe alsnog gelegenheid hebben tot op 1 Maart. Indien zij op dien dag hunne belasting niet geheel hebben voldaan, wordt hun naam niet op de kiezerslijst gebracht. Zij, die kiezer voor den gemeenteraad willen worden en niet behooren tot de kiezers op grond van betaalde rijks directe belasting, moeten uiter lijk op 1 Maart hunne plaatselijke directe belas ting over het laatstverloopen dienstjaar hebben betaald Anders wordt hun naam niet op de lyst der kiezers vo <r den gemeenteraad gebracht. Geraeeutoraad. Vergadering op Dinsdag 27 Februari 1906. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 19 Januari en 6 Februari 1905. Mededeelingen Ingekomen stukken. Agenda: lo Benoeming van een lid tevens voorzitter van de Commissie van administratie over bet Stads ziekenhuis (vacature H. J. Versteeg). Aanbevolen wordt de heer Dr. M. A. Brants, Burgemeester. 2. Benoeming van een vierden onbezoldigden ambtenaar van den Burgerlijken stand (vacature Mr. W. H. Jansen.) Aanbevolen wordt de heer P, M. A. J. Lager- wey. Wethouder. 3. Benoeming van een lid van de plaatselijke Schoolcommissie, (vacature W. A. van Dolder. Dzn). Door de Schoolcommissie worden aanbevolen de heeren I. G. W. van Bergen Walraven. Jr. II. D. Ris E.H.Zn. 4. Benoeming van een lid van het College van administratie van het fonds, herkomstig van het voormalige Oude Manhuis te Schiedam: (perio dieke aftreding K. J. van Erpecum). Aanbevolen worden de beeren L K. van Erpecum. II. D. Ris E.H.zn. 5. Benoeming van een lid van het college van Dames-Regentessen van het St. Jacobs-Gasthuis, (vacature Mevr. G. BeukersVan Erven Dorens). Aanbevolen worden de dames I. Mej. H. J. M. C. Wittkampf. II. Mej. M. Heyligers. 6. Ontwerp-besluiten tot wjjziging der gemeente- begrootingen van 1905 en 19061905, modellen B. en C.1906, model C. (2). 7. Kohier no. 5 der plaatselijke directe belastingen naar het inkomen, dienst 1905/06. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrootingen van de Gemeente-gasfabriek en de Gemeente-drinkwaterleiding van 1905, en tot af en overschrijvingen op die begrootingen. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur van 1905. '10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1905. 11. Voorstel van B. en W. betreffende bepaling en vrijstelling krachtens art.. 31 en 17 der Bouw verordening ten aanzien van de gemeentegronden in de Gorzen. 12. Voorstel van B. en W. tot overneming van de Bouwmaatschappij Kortland van gedeelten van de Mariastraat en KortJandstraat, iang respectie velijk 63.15 M. en 41.15 M. 13. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring van 4 woningen aan de Polderstraat en '1 aan den Rotterdamsche dijk. 14. Voorstel van B. en W. om hun machtiging te verleenen om het Exercitie lokaal achter den Doele tot wederopzegging voor doeleinden ten dienste van volksweeroaarheid beschikbaar te stellen, op door hen te stellen voorwaarden. '15. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het doen geven van varbandcurcussen en daarvoor een verwarmde en verlichte lokaliteit te verschaffen, hun daartoe een crediet te verleenen en hen te machtigen ten behoeve van dien curcus rijkssubsidie aan te vragen. 16. Adres der af'deehng Schiedam van den Ned. Bond van Gemeente werklieden, houdende verzoek om het loon van de werklieden der Gemeente- reiniging gedurende den proeftijd te brengen van f 8.op 1 9.met advies van B. en W. 17. Voorstel van B. en VV. tot het verleenen van subsidie aan het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Ouderwijs alhier voor haar bewaarschool aan de Broersvest en aan Direc teuren der Departementale bewaarscholen voor haar school aan de Leliestraat, doch niet aan de Nieuwstraat, benevens voor haar opleidingscurcus voor bewaarschoolhouderessen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Zangwedsirijd „Orpheus" Naar wij vernemen, belooft de aaust. zangwed- slryd van wege sSchiedams Mannenkoor Orpheus" alhier te houden, een gruotsch verloop te hebben. Reeds hebben zich 32 vereenigingen voor den zangwedstrijd aangemeld; vermoedelijk zullen er 34 aan deelnemen en zullen er omstreeks 2000 zangers zyn. Wegens te geringe deelname aan de eereafdee- ling zai die atdeelmg van uitnemendheid vervallen en in de plaats daarvan een feestconcert worden gegeven, waarvan de veelbelovende programnum- mers reeds in studie zijn. Ite Leiden, .de vtoiligjePkle sjtellipgen verdedigen:: le. Nederland (moet zich, als de tijd daarvoor gunstig ss, van zijn tegenwoordig© grondwet, die voor een groot deel product is' vap begripsver warring e(n m'sverstand, bevrijden. '2e. De grondwet moet palet beginselen aange ven, 'diie d© gewone wetgever moet .uitwerken, maar omgekeerd een bloemlezing zijn uiit de ge wone wettep. De gewone wetten moeten voor gaan, piet volgen. 3e. Niet ,de gropttweit, maar de vaderlandsche! geschiedenis 5s de eigenlijk© bron van het Ne- dcriandscbe staatsrecht. 4e. Het fopmeiel verschil tusschen wet emi grondwet moet hier, ©we,nats' in Engeland, ver dwijnen. Inmiddels moeten wij, evenals in Frank rijk, geen oudere grondwet hebben dan een bun deltje organisch© weittep. 5e. De tijd van grondwetsherziening is nu nog niet .geko-mein, maar als zij doorgaat, moet zij jn den bovcin laangeidujden geest geschieden. (Vad.) Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van 11 Januari jl. betreffende sub sidie aan de bewaarscholen, heeft de voorzitter der Nutsbewaarscholen zich gewend tot den voorzitter der pl. commissie van toezicht op het L. O., ten einde te overleggen of ook voor de school aan de Nieuwstiaat geen subsidie kon worden verleend. Bij dat onderhoud bleek, dat in de beneden lokalen dan slechts een 70-tal kinderen zouden worden geplaatst en de bovenlokalen niet meer zouden worden gebruikt. Daar er plannen schijnen te bestaan om deze schooi binnen niet te langen H|d door een nieuwe te vervangen, had de com missie van toezicht geen bezwaar te adviseeren suDsidie te verleenen. Hierover is nu het rapport ingewonnen van de schoolartsen; de meerderheid van hen kon niet gunstig adviseeren voor dergelijke onhygiënische bewaarscholen. Burgemeester en Wethouders handhaven op giond daarvan dus tiun voorstel onveranderd. Vereenvoudiging. De minister Xah Oorlog heeft bepaald, dat bij de opleiding ,em oefening der infanterie van. het actieve 'leger (en va'n de Landweer, de volgende vereenvoudigingen 'zullen jworden aangebracht, in afwachting Vajn (de totstandkoming der voorge- nojm/n herzieningen jvian het reglement op del exercitiën der (infanterie ia. Niet meer zullen worden .onderwezenlo. het marcheeren .van den pas; ,2oi. de zwenking 3o. de achter;waartscihe richting; 4o. het ope- Pep ten sluiten der gelederen; ,5o. heit afbreken en lopmarchoeren (van rotten ■b. De frontmarsch zal alleeln beoefend wor den door (afdoeningen, niet slterker dan een sec tie ten slechts over korte afstanden worden uit gevloeid e. Ilet defile©ren der compajgpiieën zal tot na der order plaats1 hebben in open flankcolonne. De isiectie-commandanten marcheeren daarbij aan de (zijde ivan dein persoon voor wiien gedefileerd wordt; bet opstuitend gelid aap de tegenover gesteld© .zijde. De oopipagn Les -co m rnapd an t de fileert 2 pjasisen ,v!óóir heft miiddep zijner com pagnie. De compagnieënvólgen elkaar op deployements- afstand, tenzij (door de inspectie der parade an ders wordt bevolen. Vorenstaande vereenvoudigingen .zullen tevens worden toegepast ,bij de Voerige opbereden korp sen. Consuls. Tot ©onsul-gletae'raal van Noorwegen voor Ne derland ijs door del Noorweegscbe regeeri'ng ad interim bepoiemd de heer G. Wt. Burger, lid vanj den jgemeejhteraad ,t© Rotterdam. Tjerk Hiddes' graf. Het stoffelijk overschot van Frieslapd's groot- is'ten zee (held Tjerk Hiddes, „li.t hoike fem Sex- bierum", ligt t.e HarlingeP begraven. De steen, op zijn 'graf ver keert i|n een allerdroevigsten toe stand ep wordt in het geheel niet onderhouden. De N. Karl. Ct. spreekt er schande over. Deze grootste admiraal van Frieslapd toch, die zelfs door admiraal De Ruyter aan Johap de Wit was aangewezep als zijn opvolger, indien hem mid den ijh een slag een ongeluk mocht overkomen, verdiende beter vap het nageslacht. Het blad doeit daarom een beroep op Harlip- gen's raad om verbetering te brengen in den onto opbaren sjtaat van Tjerk Hiddes' graf. Het gedeelte Dwarsstraat, gele gen tusschen de ISteenstraat en net Wilhelinma- ptein, zal van Maandag a.s. tot nadere aankondi ging voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Installatie van de Nederi. commissie voor de tentoonstelling te Milaan. De minister .vap Landbopw, Nijverheid en Han- LM, mr. .Veejgens, heeft, gistermiddag in Den Haag, in ,d© Trèves-zaal, ip tegenwoordigheid van den liiahaapscben gezant by ons bof, den heer; Tuigini, de Nederiapdsche commissie voor de in dit jaar te Milaan te houden international© ten- toonsftellipg geïnstalleerd. Na een woord vap welkom ;tot de leden en ©en bijzopfdenen (Welkomstgroet in de Franschet taal tot d(,en gezapt van Italië, wiens vereerendei tegenwoordigheid pp pitPoodiging van de Neder- Ijandsche regieieripg, d© minister zeide zeer op prijs te (,s tellen, hield de heer1 Veegens een rede, die beantwoord (Werd door dep Italiiiaanschen ge zant. Centrale Gezondheidsraad. Naar men verneemt, wordt mr. Fokker, presi dent v(a|n he't bestuur van de visscherij op del Schelde .en Zeeuwse he stroomep, tot buitenge woon lid v'ap den Central en Gezondheidsraad be noemd. Grondwetsherziening. In eefn openbare vergadering, toegankelijk' voor hoogleeraren, .lectoren, privaat-docenten en studentep, zal mr. H. Yerfcouteren, te Amster dam, Maandagavond a.s. ip het academiegebouw IJit Veisen. Men meldt uit Velsen De aannemer van het sloopen der Velser voet brug heeft verlof gevraagd daaraan dag en nacht te mogen laten arbeiden en hoopt dan in 100 dagen gereed te zijn met het geheele werk. De kabels voor de electriscbe nachtverlichting zyn reeds gelegd. Daar vóór de gunning tot aanvang der slooping plaats had, reeds tal van voor bereidingen waren getroffen, bestaat er alle kans dat de aannemer zijn 50 dagen premie voor vroeger gereed zijn zal uitbetaald krijgen. De bovenbouw wordt vermoedelijk reeds Woensdag weggenomen. Co; fliet in het dok- en veembedrijf. Uit Amsterdam wordt gemeld Naar aanleiding van de hier ter stede in het dok- en veembedrijf uitgebroken werkstaking, had gisteren-avond in Plancius eene vergadering van de belanghebbende werklieden plaats. Deze ver gadering was belegd door de Dok- en Veemar- beidersvereeniging, afdeeling van den Nederland- schen Scheeps- en Bootwerksbond, en werd bijge woond door een 200-tal mannen. De tweede-secretaris der organisatie, L. van Kindts, zette de aanleiding van het conflict uiteen. De tweede spreker, A. C. Wessels algemeen secretaris van den Bond, zette uiteen dat er na de staking van 1903 een tydperk is ingetreden, waarin de werklieden overgeleverd waren aan de verregaande willekeur der patroons, die ongeneigd bleken verbeteringen aan te brengen of grieven te onderzoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2