Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Maandag 5 Maart 1906. No. 8447. feuilleton. DE GELOFTE. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- raa u en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden ui ter s't lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Het Russ. Telegraafagentschap meldtDe Tsaar ontving gisteren een deputatie van de autocratisch-monarchistische partij uit Iwanowo osnessensk, die de Tsaar de gevoelens van toe wijding van de bewoners en de spoorwegarbeiders uit deze streek overbracht. De Tsaar hield de volgende toespraak tot de eputatieIk ken en waardeer uw gevoelens, waarvoor ik u en der geheele autocratische partij hartelijk dank zeg. Zeg aan hen die u afvaardig den dat de door het manifest van 30 October aangekondigde hervormingen beslist zullen worden ooi gevoerd, en dat de door mij aan het volk ge geven rechten gehandhaafd zullen blijven. Mijn autocratische macht zal echter blijven, zooals zij steeds was. De krijgsraad te Otsjakof veroordeelde luitenant Schmidt tot den dood door den strop drie matrozen zuiien worden doodgeschoten. Vele andere beschul digden werden tot dwangarbeid veroordeeld. Tien beschuldigden werden vrijgesproken. FRANKRIJK. Volgens de Parijsche dagbladen zou de koning van Engeland gister een bezoek hebben gebracht aan Loubet. Talrijke Londensche dagbladen deelen een telegram mee uit Rome, volgens hetwelk keizerin Eugenie een som van 2,000,000 fr. ten dienste van het Vatikaan stelt, als vergoeding voor de schade door de Kerk geleden, tengevolge der scheiding in Frankrijk. tl SPANJE. De conferentie teAlgeciras. Officieel wordt meegedeeld, dat de conferentie et door de redactiecommissies vastgestelde bankontwerp aannam. De Duitsche gedelegeerden stelden voor de vrije circulatie van de Spaansche hiunten te beperken. De conferentie behield zich e punten, ten aanzien waarvan de commissie een voorbehoud maakte, ter nadere overweging voor. eden-middag zal de conferentie weer bijeen komen en de politie-quaestie in behandeling nemen. 6 ZUID-AFRIKA. De Tribune verneemt uit Johannesburg Vier Progressisten en vier voorstanders van een verant woordelijke regeering zullen met Botha, Esselen en Smuts te Pretoria overleg houden over een nieuw vergelijk dat de partij der Randmagnaten nastreeft, om zich van de welwillende onzijdigheid der Boeren-partij in het koelie-vraagstuk te ver zekeren, tegenover tegemoetkomingen op het stuk van onderwijs en kiesrecht. De Rand-partij zou desnoods genegen zijn, een wetgevende vergadering, samengesteld naar den grondslag van het aantal kiezers, prijs te geven ten gunste van een wetge vende vergadering gekozen door kiesdistricten, afgebakend naar de sterkte van de bevolking'. Maar de Boeren moeten dan gedurende een aantal jaren de Chineezenkwestie laten rusten. Selborne weet van de onderhandelingen af en moet ze begunstigen, ofschoon een dergelijk vergelijk een omkeer in den geheelen toestand zou brengen. De correspondent van de Standard meldt iets dergelijks. Volgens hem, zou de schikking ook de oprichting van een Eerste Kamer voor Transvaal meebrengen, ten einde de minderheid in het Volksparlement tegen overheersching te vrijwaren. CHINA. De Tribune verneemt uit PekingHet schijnt dat Joean-sji-kai een staatsgreep zonder bloedver gieten wil voorbereiden. De Chineezen en Mantsjoe's zouden daarbij samenwerken en den steun van de vreemdelingen willen inroepen. Naar aan de Daily Telegraph uit Tokio wordt geseind is Japan volkomen bereid om in China handelend op te treden, maar de minister van Buitenlandsche Zaken houdt vol dat de toestand in China niet zoo bedenkelijk is. Intusschen laat het orgaan van dien minister zich juist ondersom uit, door te verklaren dat China een kruithuis is, waarin een enkele vonk een geweldige ontploffing kan veroorzaken en zelfs de eenheid des rijks bedreigen. üfflcieele berichten. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officierde heer H. Pluygers, consul der Nederlanden te New-York, en tot ridder: de heer H. Capriati, oud-vice-consul der Nederlanden te Bari. Van het Hof. De kleine danspartij, Zaterdagavond door Hare Majesteit de Koningin ten Hove gegeven, had plaats in de balzalen van het Paleis. Aangezien de Koningin-Moeder des avonds nog niet uitgaat, was H. M. niet op het feest tegen woordig. Het werd bijgewoond door de Prin sessen van Bentheim. Het orkest der Kon. Mil. Kapel deed zich hooren. Doopplechtigheid. Naar men in de Westminster Gazette leest, zal II. M. de Koningin-Moeder meter zijn bij den doop van de jongste dochter van prinses Alexander van Teek. H. M. zal echter niet persoonlek bij de plechtigheid, die Zondag 11 dezer zal plaats hebben, tegenwoordig zijn, doch gerepresenteerd worden door mrs. Richard Moreton. 20) Hij ging mjj voor, en ik bevond mij in een ta melijk ruim vertrek, dat het aanzien had van een gewone keuken, maar met een a mtal ruw getim merde tafels en stoelen langs de wanden. Een man in hemdsmouwen stond bij het vuur, en in een hoek zat een vrouw aardappelen te schillen, die zij in een ijzeren pot wierp. Er waren echter nog een aantal andere huis- genooten, namelijk een vuile zeug met een half dozijn biggen, die al piepend en grommend rond liepen en over den vloer rolden. Komaan, Shatnus, zei de pastoor tot den man jaag die zwijnenfamilie eens de straat op en j*at uw vrouw met hare aardappels aan de deur gaan zitten. Ik heb met dien heer te spreken. En aan brengt ge ons een glas bier. Maar geen bocht noorHet beste wat ge in huis hebt is niet te goed voor ons. Is dit een herberg vroeg ik. ,1 zeggen zonder vergunning, antwoor- wpn lloï hier getapt wordt, daar zijn M'ist- -n, van betaald, dat kan ik u verzekeren. wy kunnen het zoo nauw hier niet nemen. Het vertrek van minister Kraus. In de wachtkamer le kl. van het Holl. Spoor station te 's-Gravenhage verzamelde zich Zaterdag ochtend een tairjjke menigte dames en heeren, om den minister Kraus en echtgenoote bij hun vertrek naar Chili een voorspoedige reis toe te wenschen. De heer en mevrouw Kraus werden na hun In elk geval is dit de eenige gelegenheid aan heel den langen weg, waar een vermoeid mensch zich eens versnaperen kan. En als Shamus met goede bekenden te doen heeft, dan weet hij uit alle hoeken en gaten whisky te halen, zooals er in heel Ierland geen betere te vinden is. Midderwjjl was de man Shamus weer binnen- gokomen en zette op de tafel een kruik met bier en een paar glazen. n datt n" leLkker bier, Shamus vroeg pater John, terwijl bij zich een glas half vol besnuffelde. kritischen neus de vloeistof Bij mijn ziel, eerwaarde, antwoordde de waard. Ce zult toch niet denken dat ik u op bocht zou tracteeren r Dat zou u ook moeilijk lukken man 1 riep pater John. Want ge weet wel dat ik met het tipje van mijn tong al proef wat goed en wat slecht is. Hij keurde hierop het vocht, smakte bevredi gend met de lippen en begon mij nu te onthalen op een uiteenzetting van het verschil tusschen de whisky, den gemeeuen volksdrank, die uit aard appelen en echten potheen die uit graan gestookt wordt. Met een kennis van zaken waarover ik verbaasd zat, weidde hij over dit onderwerp uit, tot hij eensklaps, aan mijn gezicht wel ziende dat ik ongeduldig werd, zichzelf in de rede viel en op geheel veranderden toon uitriep Maar ik moest mij schamen Ik heb u waarlijk niet hier gebracht, dokter, om te babbe- aankomst in het wachtlokaal als het ware bestormd met handrukken en afscheidsgroeten, 't Was een allerhartelijkst uitgeleide, hun gedaan door een breede schare, waarin werden opgemerkt al de ministers, ambtgenooten van den heer Kraus. Omtrent het vertrek van prof. J. Kraus naar Chili vermeldt De Ingenieur het volgende De heer Kraus vertrekt uit 's-Gravenhage naar Parijs, waar hij den sneltrein naar de havenplaats La Pallice neemt, die in de spoorwegboekjes den naam draagt van «Valparaiso-express". Te La Pallice gaat hij aan boord van het ss. Panama der Pacific Steam Navigation Comp. tot Buenos- Aires, van waar hij over Land naar Chili vertrekt. De Cordilleras zijn in dezen tijd van het jaar (be gin van den herfst) waarschijnlijk nog niet dicht- gesneeuwd. Verder wordt medegedeeld, dat de heer Kraus in 1905 aangezocht om een portefeuille aan te nemen in dit Kabinet, in statu nascensi heeft ge wezen op twee bezwaren die hem zouden verhin deren aan die vereerende opdracht te voldoen lo. de door hem aangenomen uitnoodiging van den President der Vereenigde Staten tot het lidmaat schap van de Internationale Panama-Commissie, waardoor zijn onmiddellijk vertrek naar Washing ton dreigde2o. de door hem aangenomen uitnoodiging van den President van Chili om in het voorjaar van 1906 een reis daarheen te maken. Het eerste bezwaar werd uit den weg geruimd, door aan den President der Vereenigde Staten te verzoeken den ingenieur Welcker in plaats van den ingenieur Kraus aan te wijzen, hetgeen inderdaad zijn beslag kreeg. Het tweede bewaar bleek echter ten slotte niet te ondervangen, om dat de President van Chili speciaal den ingenieur Kraus en niemand anders wilde hebben. De President van Chili bleek ook volstrekt ongenegen om vrede te hebben met een plaats vervanger. De opdracht van den heer Kraus is om den President van Chili van advies te dienen bij de gunning van de werken voor de haven van Valparaiso. Het blaM vindt in de reis van den heer Kraus naar Chili een aangewezen aanleiding om een woord te wijden aan onze technische betrekkin gen met dat land. Het wijst er op, dat in Chili de Nederlandsche ingenieursnaam reeds een goeden klank heeft. De heer Kraus kwam in 1890 in Chili als hoogleeraar aan de universiteit, tevens technische hoogeschool te Santiago. Bekend is, dat hij, door het Chileensche gouvernement in dienst afgestaan aan een Fransche aannemersfirma, aldaar een droogdok bouwde. Vervolgens besloot het Chileensche gouvernement verdere werken in regie uit te voeren en benoemde den heer Kraus voor dat doel als ingenieur-directeur der havenwerken van Talcahuano. In dienst der regeering werd hij naar Europa gezonden en na zijn terugkomst werden verscheidene onderdeden uitgevoerd die betrekking hadden op het marine-etablissement van die haven. Zooals bekend is, keerde hij toen naar Europa terug als hoogleeraar aan de P. S., maar in 1900 werd hem wederom, onder voor waarden gunstiger dan in 1890, de hoogleeraar len over kleinigheden. Ik wou u vragen hoe het daarginds met dien arme zieke staat. Mijn hart wordt zwaar in mij, dokter, zoo vaak ik aan hem denk wat ik houdt zoo zielsveel van hem. Ik zeide hem nu dat pater Anthony zeer beden kelijk gelegen had, maar dat hij voor het oogen- blik, naar mijn beste weten, het gevaar te boven was. Hij schijnt mij niet heel sterk, zeide ik en het komt mij voor, dat hij niet enkel lichame lijk ziek is. Niet enkel lichamelijk Wat bedoelt ge, meneer Ik bedoel dat liij iets op zijn gemoed schijnt te hebben, wat hem bezwaart. Op zijn gemoed? herhaalde de kleine pries ter, met een droevig hoofdschudden en een diepen zucht. Ja juist, dokter dat is het. In zijn hart zit 't hem. Hij is er een, om zoo te zeggen, tot ljjden in de wereld gekomen. Geloof mij, dokter, Sutherland, een priester in Ierland moet wel een man van ijzer en staal zijn, om zijn werk te kun nen volhouden, en Anthony Creenan is een mannetje van was. Ik, ziet ge, ik ben een boe renzoon .en ik heb van mijn ouders een gestel geërfd, dat weer en wind en alle ongemakken en entberingen verdragen kan. En dat is 't. ziet ge, dat is 't, wat een priester in Ierland noodig heeft, niet veel Latijn en Grieksch, maar taaie longen een sterk hart. Hij nam een teugje uit zijn glas en hervatte: Menigmaal heb ik pater Anthony haast zien stoel voor waterbouwkunde te Santiago aangeboden. En op zijne weigering werd wederom een Ne- derlandsch ingenieur, C. A. van Mourik-Broekman c. i. tot professor in de waterbouwkunde aange steld, terwijl F. G. Wente Jr., van de «werf Con rad" als ingenieur-directeur voor de exploitatie van het droogdok te Talcahuano werd benoemd. In Juli 1901 kreeg prof. Kraus, inmiddels directeur der Polytechnische School geworden, verlof naar Chili tot het onderwerpen van de havenwerken van Valparaiso, die thans zullen worden aanbesteed, maar tevens bereidde hij toen de verdere uitvoering voor van de havenwerken te Talcahuano. De laast- genoemde werken zijn nu reeds in uitvoeringde oorlogshaven is uitbesteed met de door den heer Kraus aangegeven wijzigingen in verband met de beperking van het plan. Als ingenieurs bij het departement der domeinen zijn in Chili gevestigd de Nederlanders H. L. van Ilooff c. i., ingenieur 2 kl. van den rijkswater staat met verlof, en J. Meyes J.W.zn. Aan het instituut voor de Marine tot opleiding van adel borsten (école navaie) zijn twee professoren van Nederlandschen huize, namelijk P. F. Bliek m. i., in natuur- en scheikunde, en de luit. t/zee. Coops, Nederlandsch zeeofficier met verlof, in hydrographie. i |j jjaigg Geen groote najaarsmanoeuvres. De minister van Oorlog heeft thans definitief bepaald, dat er dit jaar geen groote najaarsma noeuvres zullen gehouden worden. Zooals men zich herinnert, was daaromtrent bij de behandeling van de begrooting van oorlog in de Tweede Kamer reeds toezegging gedaan. Avp.J Miliciens. Krachtens Koninklijke machtiging beschikkende op een request van het bestuur van den Neder landschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, gevestigd te U trecht, welk verzoekschrift de strek king heeft, te erlangen, dat aan miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn en in het burgerlijk leven aan het hoofd eener zaak staan, verlof worde gegeven van Zaterdag avond tot Maandagvoormiddag, teneinde in dit tijdsbestek hunne handelsaangelegenheden te kun nen regelen; heeft de minister van oorlog ter kennis van het bestuur voornoemd gebracht, dat reeds door zijn ambtsvoorganger in de maand Juli des vorigen jaars tot de commandeerende officie ren van de korpsen der Landmacht eene aanschrij- ving is gericht, houdende opdracht tot beharti ging ook van de particuliere belangen der mili ciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, in dier voege, dat met bij hen inkomende verzoeken om eenig verlof, gedeel telijke vrijstelling van diensten, enz., rekening moet worden gehouden zooveel de belangen van den dienst dit in billijkheid zullen toelaten, daarbij lettende op het gedrag, den ijver en de geoefend heid van den verzoeker. De minister vestigt er voorts de aandacht op, dat belanghebbenden zich met hunne desbetref fende verzoeken rechtstreeks kunnen wenden lot ineenzakken, als hij met een nuchtere maag over den berg moest om de vroegmis op te dragen. En van drank is er geen druppel over zijn lippen te krijgen, Dikwqfs heb ik tegen hem gezegd neem een slokje, 't is goëd tegen de rauwe lucht en de vochtigheid. Maar hij was er niet toe te krijgen. Hij glimlachte maar eens en schudde zijn hoofd. Lijkt zijn broer op hem? Geen zier, mijnheer, luidde het nadrukke lijke antwoord. Michael was alioos een vrooljjke snuiter, en menig glaasje bier heeft hij hier in de keuken van Shamus uoor zijn keelgat-gegoten- Hij en Anthony volslagen contrasten, mijnheer. Als de zon en de maan De zon was Michael, voor dit ongeluk over hem kwam, en de maan was Anthony. Michuef was ai leven en plezier, een liefhebber van spelen, jagen en visschen en dansen. Maar Anthony zat altoos over de boeken en zag nooit naar een meisje om. Denkt ge, vroeg ik, dat miss Craig ook nu nog iets te doen heelt met datgene, wat, naar ik ■us^ zijn gemoed bezwaart Ik bedoel of hq mis schien spijt kan hebben van bet offer dat hij heeft gebracht, toen hij De kleine priester viel mij verontwaardigd in de rede en sloeg met zijn hand op de tafel. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1