Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Woensdag 7 Maart 1906. No. 8449. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. e. ^°°nem\ntenworden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat fc>U en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uitersjt bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter algemeene kennis, lo. dat, doordien de heer P. C. M. JANSEN ontslag genomen heeft als Lid van den llaad dezer Gemeente, door Burgemeester en Wethouders bepaald is dat de VER KIEZING voor een LID VAN DEN RAAD in. Kiesdistrict I zal plaats hebben op Dinsdag 20 Maart a.s. dat op genoemden dag van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur ten Baadlxuize overeenkomstig de artikelen 51 en 52 der Kieswet opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd 3o. dat de formulieren, bestemd voor de bovenbedoelde opgaven, ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zgn van heden tot en met den 20sten Maart e.k. van des morgens 8t tot des namiddags 4 uur 4o. dat door Burgemeester en Wethouders bepaald is, dat, zoo noodig, de stemming en de herstemming zullen geschieden respectievelijk op Dinsdag den 27sten Maart en Vrijdag den 6den April e.k. Schiedam, den 7den Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, M- A- brants. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 14, 2e lid, der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hun College is P?vr?,men een adres. van Ph. Chr. VAN DER "ANT Jr., waarbij hij verklaart te volharden bij zijn verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het pand Schie no. 116; r en herinneren dat, ingevolge het 3e lid van art. U der Drankwet, binnen 2 weken na de bekend making, tegen het verleenen van de vergunning, schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 7 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, U M. A. brants. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Het Rijksdoema en de Rijksraad. Het Petersburgsche telegraafagentschap meldt: Volgens een gister gepubliceerd keizerlijk mani- fest, zullen de doema en de rijksraad, welke voortaan in gelijken getale uit door den Tsaar benoemde en gekozen leden bestaat, ieder jaar bij keizerlijke oekase ter zitting opgeroepen, en evenzoo verdaagd worden. De doema en de rijksraad hebben recht van initiatief, de rijksraad tevens dat van interpellatie van de ministers. Ieder wetsontwerp moet, alvorens aan de kei zerlijke goedkeuring onderworpen te worden, door de doema en den rijksraad aangenomen zijn. De doema en de rijksraad kunnen de keuze hunner leden ongeldig verklaren. Het bevel tot uitwerking van wetten, die Finland en tevens Rusland aangaan, zal door een bijzondere oekase worden gegeven. De Tsaar uit ten slotte de hoop, dat het deelnemen van de volksvertegenwoordigers aan de wetgeving zal bijdragen tot de economische welvaart van het rgk, en de eenheid van Rusland zal bevorderen. Tegelp met het manifest werden de wetten in zake de vorming van doema en rijksraad openbaar gemaakt. De kiesleden .van den rpsraad worden voor negen jaren gekozenalle drie jaren heeft een vernieuwings-verkiezing voor een derde der leden plaats. De leden van den rijksraad worden gekozen Ult de Semstwo's, de orthodoxe synoden, de ver tegenwoordigers van de academie van wetenschappen de universiteiten, handel en industrie, en de gi ondbezitters uit Polen en die provincies van Europeesck Rusland, waar geen Semstwo's bestaan. De leden van den rijksraad moeten 40 jaar oud zijn, en in het bezit van een diploma van een hoogere inrichting van onderwp. De zittingen van rpsraad en doema zijn openbaar. Noch de rijksraad, noch de doema mogen depu taties ontvangen of verzoekschriften aannemen. Ministers kunnen tevens leden van de doema zijn. De leden van beide lichamen genieten gedurende de zitting persoonlpe imuniteit. De correspondent van de Petit Bleu, is uit Polen gezet. Een groote agitatie heerscht in de werklieden- wijk van de Newa-poort te St. Petersburg. De politie deed heden-nacht 28 huiszoekingen in deze arbeiderswijk, DUITSCHLAND. De begrootingscommissie uit den Rijksdag nam gister aan, met alleen de stemmen der sociaal democraten tegen, het regeeringsvoorstel nopens de vergrooting der waterverplaatsing b\j een aantal nieuw te bouwen schepen, alsmede de in de begrooling van 1906 gevraagde drie groote schepen) nl. twee -linieschepen van 18.000 ton, en een groote kruiser van 15.000 ton. Het gister te Schwerin verschenen regee- ringsblad deelt mede, dat de groothertog de onder-curateele-stelling van hertog Paul Friedrich van Mecklenburg en zijne gemalin hertogin Paul Friedrich van Mecklenburg, geboren prinses von Windischgratz op hun verzoek, volgens artikel 6 van het burgerlijk wetboek door het ministerie van het groothertogelijk Huis heeft laten uitspre ken, en tot voogd aangewezen heeft den opper- landstalmeester von Stenglin. ENGELAND, De legerbegrooting toont aan als totaal benoo- digd 29.796.000, vermindering vergeleken bij het vorige jaar 17.000, niettegenstaande de vermeer dering van 220.000 voor de reserves, die naar men verwacht een sterkte van 1.220.000 man zullen bereiken. De begrooting voorziet feitelp eenvoudig in de handhaving van het leger op den tegenwoordigen voet voor nog een jaar. FRANKRIJK. Uit verschillende plaatsen van Frankrp komen nog steeds berichten van hevig verzet der katho lieken tegen het inventariseeren der kerken. In Tourcoing waren duizenden menschen op de been om tegen den vertegenwoordiger der regeering te manifesteeren. Er zijn plaatsen waar men zelfs boomstammen had aangevoerd om te dienen voor het barikadeeren der kerkdeuren. De minister van Binn. Zaken heeft gister in den Ministerraad den stand van zaken uiteengezet en verklaard, dat men 15 Maart zal gereed komen met het inventariseeren. Men bericht ernstige gebeurtenissen in Boe- schepe (arrondissement Hazebrouck). Gedurende het opmaken van den inventaris der kerken zou er een slager gedood en de ontvanger der belastingen zijn gekwetst. Pastoor Lemire, afgevaardigde van Hazebrouck, zal de regeering over deze gebeurtenissen inter- pelleeren. liet parket van de Seine heett besloten pater Janvier te Parp te vervolgen, omdat hij j-1- Zondag in de kerk in een preek zou gezegd heb ben, dat het gehoorzamen aan zekere wetten het plegen van verraad is. - Een telegram uit Rome aan de Temps spreekt het bericht van een gift van 2 milh0®*1 francs door ex-keizerin Eugénie aan Z. H. den Paus ten stelligste tegen. De koning van Engeland is gister van Parijs naar Biarritz vertrokken. Hg werd uitgeleide gedaan door Rouvier, Lannes, die president Fallières vertegenwoordigde, den ambassadeur van Engeland en andere autoriteiten. SPANJE. De Ileraldo te Madrid meldt, dat ook de moeder van prinses Ena van Battenberg tot het katholieke geloof zal overgaan. ZUID-AFREKA. De Tribune verneemt uit Johannesburg, dat de handelingen van het congres te Pretoria streng geheim worden gehouden, maar men gelooft, dat eenige ondergeschikte kwesties bijna vereffend zijn. De Daily Mail verneemt uit Johannesburg, dat de Randmagnaten henben bekend gemaakt, dat zij landverhuizers ontraden aan den Rand werk te komen zoeken, want het getal werkloozen neemt aldoor gestadig toe. Het trekt de aandacht, dat het dagblad de Star een zwenking maakt en nu pleit voor een politieke schikking met de Boeren, mits dezen de koelie kwestie onaangeroerd laten, terwgl de Star vroeger elk compromis op zijn heftigst bestreed. De Daily Mail verwacht daarom, dat de conferenties te Pretoria en te Johannesburg een verrassende uitkomst zullen hebben. De correspondent van de Standard te Maritzburg geeft bizonderheden over de straf expeditie tegen Gobizembi, het oproerig hoofd der Mapamoelo-Zoeloes. De Engelschen bombardeerden de kraal van Gobizembi, die zij omsingeld hadden, nadat de tijd van het ultimatum was verstreken. Weldra stonden vele hutten in brand. De geheele kraal is verwoest. De Engelschen maakten groote menigten vee buit en pakten Gobizembi, toen deze poogde te ontsnappen. Een veertig hoofden onderwierpen zich daarop. De troepen te velde tellen thans tezamen 2500 man. Kolonel Mackenzie heeft zijn opdracht tot onderwerping der oproerlingen te Ixopo volbracht, zoodat de kolonne daar weggaat. Het Zoeloehoofd Bambata in het Greytownsche blijft zich echter tegen de Engelschen verzetten. Bambata heeft schuiling gezocht in een bijna ongenaakbare berg- stelling. CHINA. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat volgens telegrammen uit Peking de Japansche ingezetenen in China in onrust verkeeren en de bescherming hunner regeering hebben ingeroepen, waarom de Japansche regeering besloot een oorlogsschip naar de Chineesche wateren te zenden. De Tribune bevat een telegram uit Peking, dat Joean-sji-kai troepen met artillerie rondom Peking opstelt. Dit baart opzien, want deze maatregel maakt den indruk of Peking in noordelgke en in zuidelijke richting geïsoleerd wordt. Joean-sji-kai heeft ook alle geschut weggezonden behalve 26 Krupp-kanonnen, die zijn opgesteld in hetHoenting park, drie mijl ten zuiden van Peking. ARGENTINIë. De bladen te Buenos-Ay res melden, dat men te Montevideo voortgaat met maatregelen van voorzorg te nemen. Het garnizoen staat klaar. De Bank der Republiek heeft al het geld uit haar succursalen naar Montevidio ontboden. Alle leiders der nationalistische partij zijn gevangen genomen in de provincies. De politie verbiedt den bladen berichten over de voorzorgsmaatregelen bekend te maken of er beschouwingen over te houden. Men meldt uit MontevideoDe Dia het regee- ringsorgaan, zegt, dat er overal in de provincie rust heerschtde krachtige maatregelen door de regeering getroffen hebben de pogingen tot het verwekken van een opstand tot staan gebracht. De regeering zou gisteravond in de Kamer reken schap geven van de genomen maatregelen. Tan de Koninklijke familie. Z. K. II. de Prins der Nederlanden begaf zich hedenochtend naar het Loo. Z. K. II. was vergezeld van den luitenant-ter-zee le klasse jhr. Hooft Graafland, adjudant. De Prins zal eenige dagen op 't Loo vertoevend Vredesconferentie. De Avondpost verneemt, dat er ernstige sprake van is, dat deze zomer de tweede Vredesconfe rentie te 's Gravenhage wordt gehoudeD. Men raamt het aantal gedelegeerden ter conferentie met hun seeretarissen op een 150tal, of de helft meer dan op de eerste Vredesconferentie. Het plan moet zijn, de Grafelijke zalen op het Binnenhof te bestemmen voor vergaderlokalen der gedelegeerden. Naar aanleiding van dit bericht van de Avondp., schrijft de Haagsche hoefijzer-correspondent van het Hdbl. Dat van een en ander sprake is, moet stellig juist worden genoemd, maar in diplomatieke kringen hier ter stede wordt, met een enkele uitzondering van optimisme, spoedige verwezen lijking niet waarschijnlijk geacht. De tweede conferentie zal wel hier in Den Haag worden gehouden, maar bevindt zich nog slechts in het allereerste stadium van voorbereiding. Dat wil zeggen dat algemeene instemming van de mo gendheden is verkregen met het denbeeld om zulk een conferentie te houden, en dat men het eens geworden is over de kwestie die aanvankelijk rees, of men een meer beperkt of meer uitgebreid program van werkzaamheden zou kiezen. Men heeft zich nu althans wel vrij waarschijnlijk ver- eenigd op den grondslag van een meer uitgebreid program, dat niet alleen de positie der neutrale mogendheden, maar ook een verdere uitwerking van het arbitragebeginsel bevat. Indien op dezen grondslag het program door de Russische regeering reeds is uitgewerkt en aan de mogendheden verzonden, moet dat toch eerst zeer onlangs zijn geschieden men kan begrijpen dat juist over de preciseering van de programpunten nog heel wat zal zijn te onderhandelen. Wij noemen als voorbeelden slechts de twee puntende mogelijke uitbreiding die men aan de werking van het arbitragebeginsel zou kunnen geven en de nog steeeds zeer netelige quaestie omtrent het al of niet uitnoodigen van het VaticaanJ Hoewel dus door het verkrijgen van overeen stemming omtrent den principieelen omvang van het program de kans op slagen van de conferentie is vergroot, maakt de veelheid der nog op te lossen quaesties het waarschijnlijker dat de confe rentie eerst in het voorjaar of den voorzomer van 1907, dan nog in dit jaar zal worden gehouden. ~L. -1 .iLG.»! Suriname. Naar men verneemt, zal de Marowijne-grensre- geling, waarover indertijd met Frankrijk onderhan deld werd, waarschijnlijk uitblijven. Je ly I J. E. Erdman. Wij vernemen, dat de heer J. E. Erdman, referendaris bij het departement van Justitie, in den a. s. zomer den staatsdienst gaat verlaten. De heer Erdman diende den Staat gedurende 50 jaar. li- --'-*"'7""'" Ia! J I sl lei.:?. i>A Ceram. Bij het Departement van Koloniën is gister ontvangen het volgende telegraphische bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië vOp Ceram hebben de Radjas van Homtetoe en Roemahtita (die reeds vroeger in onderwerping waren gekomen, doch daarna weder een vijandige houding hadden aangenomen) zich op nieuw onder worpen. Zij zijn gevankelijk op Ambon aangebracht. 40 jaren lid van Gedeputeerde Staten. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld In de vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant daarvoor op gister bepaald, werd mr. L. A. N. Gerrits door mr. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin dezer pro vincie, namens genoemd college hartelgk geluk- gewenscht met zijn veertig-jarig jubileum als lid van Gedeputeerde Staten. Dankbaar de vele verdiensten van den jubilaris erkennende, bood spr. hem namens Gedeputeerden ter gedachtenis aan dit feest de bekende groep Gioire au Travail aan. De daarna gehouden receptie werd druk be zocht. Ongelukken. Uit Winschoten wordt gemeld: Te Wijmeestermolen (bij Nieuweschans) begaf een kindje van den watermolenaar Wildeboer zich te dicht bij den molen, zoodat het door een der wieken werd gegrepen. Dood werd het kindje op genomen. Te Alteveer, gemeente Onstwendde, Gr., liet de vrouw van den arbeider Drent haar kindje een oogenblik in den kinderstoel alleen. Het kind gleed uit en bleef zóó in den kinderstoel hangen, dat het stikte en enkele oogenblikken later dood door de moeder werd gevonden. Eergisterenvoormiddag sloeg te Epe het paard, hetwelk voor een langwagen was gespannen en bestuurd werd door Gerrit Nijkamp, op hol. Gerardijs Nijkamp, die achter op den wagen zat, sprong er in volle vaart af. Erg gewond werd hg opgenomen. Zijn broer Gerrit, die het paard 1 i J Lij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1