Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Daily Telegr. meldt, dat de Perzische Regeering op aandringen van Rusland besloten heeft het geschil over de Afgaansche grens bij het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage aanhangig te maken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Maart. Arbeidscontract. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. De heer Tak betwijfelt, of dit wetsontwerp wel zoo groot voordeel zal brengen aan den arbeider. Het zal den arbeider niet brengen een algemeene verheffing van zijn levensstandaard en geen verzekering in tijden van werkloosheid, en het zal hem niet geven een effectieve bescherming tegen uitsluiting, waaraan zijn arbeidskracht blootstaat. In al deze zaken wordt wel eenige verzacbting aangebracht, maar in wezen ondergaan zij geen verandering. Daarbij komt dat alles over één kam wordt geschoren geen rekening wordt gehouden met de verschillende arbeidersgroepen in verschillende vakken en bedrijven. Spreker betoogt, dat zijn partij is vóór arbeids wetgeving. mits deze brengt eenig voordeel en bevrediging van matige eisctien. Maar zij is tegen zoodanige wetgeving, wanneer deze onder ver momming van bescherming van den arbeid de kracht en de vrije ontwikkeling der arbeiders organisatie belet en belemmert. En dat gebeurt wanneer men beletde werkstaking, een instituut en strijdmiddel in de arbeiderswerelo, door arheiders van elke politieke kleur onmisbaar geacht. Spr. laakt ook de privaatrechterlijke regeling in het ontwerp. Bij de bepalingen betref fende staangeld en opzeggingstermijn komt de fout ten-aan ïen van laatstgenoemde regeling duidelijk in het licht, terwijl ook het ontbreken van straf rechterlijke bepalingen tegen de gedwongen winkelnering eigenlek een bespotting is van de bescherming van den arbeider. Maar er is meer. Wordt de arbeider willens en wetens door den werkgever in het nakomen van het contract bedrogen, dan kan hij naar den kantonrechter gaan en schadevergoeding vragen. Maar hij zal het bewijs moeten leveren van de bedriegerij. Hoe zal hjj dat kunnen En daarbij komt dan de gebrekkige rechtspraak, die niets zal baten zoniier invoering van het scheidsgerecht, het eenige middel tot oplossing van arbeidersgeschillen. Spr. en de zqnen weten, dat zq thans geen arbeiderswetgeving kunnen krijgen naar hun zin. Zij zullen dus pogen, in dit ontwerp verbeteringen aan te brengen en het dan aannemen op afbeta ling. Maar blijft het bevatten belemmeringen van de onafhankelijke arbeidersbeweging, dan zal «pr.'s partij haar houding geheel moeten wijzigen. Instemming betuigende met het ontwerp, vraagt de heer van Wichen vooralsnog, lettende op de wenschen van den Boerenbond, de landbouw en tuinbouw niet in dit arbeidscontract te regelen, in afwachting van de voorgenomen enquête naar den toestand der landarbeiders. De heer van Nispen keurt scherp de houding der sociaal-democraten in deze af, en stelt daartegenover het juiste standpunt der christelijke arbeiders, om daarna te verdedigen de algemeene regeling van het ontwerp. De heer Schaper wqst op het verschil in standpunt tusschen hem en het agitatiecomité. Dit laatste wil verwerping van het wetsontwerp zonder meer, omdat de materie geregeld is in het Burgerlek Wetboekspr. daarentegen niet. Maar zijn hoofdbezwaar tegen dit wetsontwerp is dat er te véél in is opgenomen dat thuisbehoort bij het strafrecht, waardoor de arbeiders meer wor den beschermd. En zoo heeft spr. nog méér herwaren, waardoor het wetsontwerp voor hem niet veel waarde heeft. Aan de vereen igde werk lieden zal het weinig, aan de onvereenigden, bv. aan de dienstboden, méér geven. Hij houdt vol dat dit ontwerp geen ramp is voor de onafhan kelijke vakbeweging maar tegen belemmering dier beweging wil spr. waken. Wordt die belemme ring niet wegenomen, dan zou spr. er niet vóór kunnen stemmen, ondanks het goede dat hq er in erkent. De heer van Doorn verklaart zijn stem te zullen geven aan dit ontwerp, omdat het een wet van juridieke waarde is, n i e t om haar sociale beteekenis. Spr. ontdekte slechts één punt in het ontwerp, dat in de toekomst van voordeel kan zqnde erkenning van het collectieve arbeids contract. Komt daarbij in de toekomst de rege ling van de vakvereenigingen, dan kan er uit sociaal oogpunt iets goeds geboren worden. Tegenover dit betoog sielt de heer T a 1 m a als zqu meening, dat dit ontwerp van beteekenis is voor de arbeiders. De algemeene regeling in dit wetsontwerp is voor spreker aannemelijk, omdat zij de behoefte aan afzonderlijke regelingen zal doen erkennen, die op die algemeene regelingen in de toekomst zal m >eten worden voorgesteld. Spr. is nu verheugd, dat de heer Tak het stand punt der sociaal democraten heeft uiteengezet, waarbjj meer zakelijke overwegingen op den voor grond traden, dan tijdens de agnalie tegen het onderwerp De heer D r u c k e r hoopte, dat dit onderwerp het ftaai>blud zal bereiken, omdat net voor de art»i.ier> een siap is in de goede richting, hoewel .-pieser er geen overdreven verwachtingen van fieeli. ovenu gd ah hij is. dal hei geen omwente ling zal mengen in den ecnnomischen toestand van de ver-ctnin-ime klagen vau het vol». Immers een nadere regeling van de vakvereenigingen een wettelijke regeling van liet stakiugsverschqnsel en een regeling van de collectieve overeenkomst bevat dit ontwerp niet. Spreker verweet den sociaal-democraten alles af te keuren wat in het belang der arbeiders is, terwjjl zq in meetings aandringen op maatregelen, waarvan de regeling uiterst moeilijk is. Voorts verdedigde spreker de inlassching in het Burg. Wetboek, dat voor opneming van contracten de natuurlijke plaats en de eenige plaats is voor een regeling van contracten tusschen alle werkgevers en alle werknemers. De heer Van der Zwaag betoogt tegenover den heer Drucker, dat de wettelijke sanctie van het staangeld wel degelijk een verslechtering en in geen geval een verbetering voor den arbeider is. Z. i. worden door het ontwerp de hadden der arbeiders meer gebonden. Mocht hij van het tegendeel overtuigd worden, dan zal hij voor het ontwerp stemmen. Echter niet eerder. Morgen voortzetting. Personeele belasting. Bij nota worden eenige wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting. Voor stofzuigmachines, motorbrandspuiten, niet door publiekrechtelijke lichamen gehouden e.d. zou, volgens de voorgestelde bepalingen, belasting verschuldigd zijn. De regeering meent dat dit evenmin zou te verdedigen zijn als belasting van motorrijtuigen voor goederenvervoer. De voorgestelde wijziging strekt dan ook om dergelijke voertuigen vrij van belasting te doen zijn. De andere wqziging strekt om de belasting voor de motorrijtuigen, die uitsluitend of hoofdzakelijk worden gebezigd in het bedrijf van verhuurder van motorrijtuigen of ondernemer van personen vervoer, en voor de motorrijtuigen die tevens in een dier bedrijven, doch hoofdzakelijk in het be drijf van fabrikant van of handelaren in die voor werpen worden gebezigd, niet meer te doen bedragen dan f10. Commissaris der Koningin in Zeelaftd. Men meldt aan het Vad. Als Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland wordt ook genoemd de heer mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van Waterstaat. De tweede Haagnche Conferentie. De Avondp. houdt tegenover den Haagschen correspondent van het llbld. en Kölnische Zeitung vol, dat er ernstig sprake van is, dat dezen zomer de tweede Vredesconferentie te 's-Graven hage wordt gehouden. Van het aannemen van een vasten vorm dezer plannen heeft het blad niet gesproken. Specialité's en geheimmiddelen. Het Maandbl. der Vereentegen de kwakzalverij meldt, dat met groote waarschijnlijkheid een nadere regeling van den verkoop van specialité's en geheimmiddelen kan worden verwacht. St. Vincentiusrereeniging. Tot president van den hoofdraad der St. Vin- centiusvereeniging is gister benoemd mr. J. G. S. Bevers in plaats van mr. Th. L. M. M. Borret, die onlangs als zoodanig ontslag heeft genomen. Res.-bode R. K. Kiearereenigingen. De «Prov. Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland" houdt 29 April te 's-Gravenhagè haar jaarvergadering. Tot den Bond zijn alsnog toegetreden de kies vereenigingen te Voorhout en Voorschoten. Wettelijk sluitingsuur voor winkels. Naar wordt medegedeeld, waren de winkeliers te Amsterdam per circulaire en door middel van door de stad rondgedragen borden opgeroepen^om verleden Dinsdag 's morgens van 10—4 uur en 's avonds van 810 uur in «Eensgezindheid" te komen protesteeren en hun stem uit te brengen tegen een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor de winkels. Het ter teekening gelegde adres tegen een gemeentelijke verordening te dezer zake werd echter slechts door 3 winkeliers geteekend. Prof. De Groot te Leuven. Voor de leden en eereleden van het zoo bloeien de St. Thomas-genootschap, vereeniging van katho lieke universiteitsstudenten te Leuven, trad eer gisteren als spreker op de zeereerw. hooggeleerde pater prof. J. V. de Groot. Buitengewoon talrijk was de schare rondom den kansel van onzen hoog- geëerden oud-stadgenoot vergaderd. Zij bestond uit hoogleeraren en studenten, zoo geestelijken als leeken, een gehoor voorzeker prof. De Groot waardig. Tevoren had de zeereerw hooggeleerde pater Portman, provinciaal der Predikheeren, een plechtig Lof gecelebreerd in de Dominicanerkerk, waaronder de universiteitsstudenten meesterstuk ken van den grooten Italiaanschen meester Pales- trina uitvoerden. In deze eerste voordracht sprak prof De Groot over «Wedergeboorte" Resumeerend wees hij ten slotte beknopt aan, hoe in het intieme van ons katholiek «Credo", in het Kruis en in de H. Eu charistie, de ziel in een stemming wordt gebracht, beantwoordend aan het apostolisch woord«al moge ook onze uitwendige mensch vergaan, de in wendige wordt nochtans vernieuwd van dag tot dag"- Een sympathiéke bemoediging voor allen, die van hooge verlangens bezield zijn voor de weder geboorte van Vlaanderen en trouwe vernieuwing van Vlaanderen's ziel van geloof, besloot deze eerste voordracht, die wezenlijk elkeen bezielde, velen tot tranen bewoog en het schitterend gehoor een uur lang geboeid hield. Ongelukken. Gistermorgen omtreeks 10 uur is onder den Lek kerker kschen wal, de heer C. Kortland over boord geslagen van de melkboot Senior, waarop hij zich bevond, en verdronken. Zijn ljjk is nog niet gevonden. De heer Kortland, wonende te Schoon hoven, was directeur van den Stoombootdienst op de Lek. Het vierjarig zoontje van J. R., te Berkel, trok in een onbewaakt oogenblik zqn vaders bag gerlaarzen aan en ging daarmede langs den kant van een vaarwater. Toen de laarzen vol water waren geloopen, schoot de knaap naar het midden en verdronk. Door een voorbij varenden schipper werd het lijkje opgehaald. Toen eergister-avond de vrouw van Ter Horst in de Van der Laenstraat te Zwolle, haar twee kinderen van 2 en 3 jaar even alleen had gelaten om te zien waar haar zoontje bleef, had het jong ste kind zich van de lucifers meester gemaakt. Er werd er een afgestreken met het gevolg dat de kleertjes van het kind vlam vatten en het hevige brandwonden bekwam. Het is naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht,maar na hevig lijden aan de bekomen brandwonden overleden. Gister-voormiddag bij de inspectie van Hr. Ms. Nautilus door den schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, ge raakten onder het exercitieroeien en zeilen op het Haringvliet de vijf sloepen, 3 van de Nautilus en 2 geleende van de Buffel, bij de Hoornsche hoof den door den inmiddels opgestoken zeer harden wind aan lager wal. Voor erger beducht sprongen de jongens en de andere bemanning over boord. Zij wisten zwemmende den oever te bereiken. Daarna werden vier sloepen tegen den kant ge haald, terwijl er een op de gorzen terecht kwam. De torpedoboot Warmond ter assistentie uitge zonden, moest onverrichter zake terugkeeren. Schiedamsche Paardenmarkt. De jaarljjksche paardenmarkt, heden onder be gunstiging van fraai, hoewel koud weder gehouden, bracht een ongewone levendigheid in onze stad. In breede rijen stonden ze weer te kqk de telgangers van onderscheidene grootte en kleur, die bestemd zijn straks molen- of vrachtwagen te trekken of voor sjees of tilbury te worden ge spannen. Wij hebben wel eens hooren zeggen, dat de Schiedamsche Paardenmarkt de beste is van het geheele jaar, omdat dan de gebreken van de paarden 't meest aan 't licht komenals we de beestjes aanzien, die heden op de Markt te koop zijn gesteld, zouden we 't werkelqk gelooven. Naast dit hoofdbestanddeel van de «paardenmarkt" en eenige paardetuigen was er als* gewoonlijk nog veel, wat meer voor de «hope der toekomst" als voor den kooper van den dag aantrekking heett: vogeltjes en molentjes, koek en nougat en zelfs het overheerlijke vanille-ijs op dezen kouden Maartschen dag om van te rillen waren er in ruime mate voorhanden. De rossinanten, hoewel soms wat oud of stram van leden, deden hun best om voor de sjees of aan de hand zooveel mogelijk te «draven" en de kooplui preekten hun waar aan met het talent, dat vooral den paardenkooper spreekwoordelijk heeft gemaakt. Aangevoerd waren 78 stuks, waaronder geen luxe-paarden. De prijzen varieerden in le soort werkpaarden van f 200f 300; van de 14 weiden er circa 8 verkocht2e soort werkpaarden van 1150f 200, van de 14 werden er 10 verkocht3e soort werk paarden van f 60—f 150van de 16 werden er 10 verkochtslachtpaarden van f 40—f 150 de 12 werden alle verkochthitten van f 40f 150 van de 22 werden er 14 verkochttwee bokken. De handel was tamelijk levendig. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer 98 stuks. Door Burgemeester en Wethou- ders is na vergelijkend onderzoek tot ambtenaar bij de plaatselijke belastingen benoemd de heer H. J. M. Rammers alhier. Mej. H. J. M. C. Wittkampf heeft hare benoeming tot regentes van het St. Jacobs- Gasthuis alhier aangenomen. Van den heer G. W. van Bergen Walraven Jr. is bij Burgemeester en Wethouders bericht ingekomen, dat de benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs door hem wordt aangenomen. j i Vannacht is door de politie aange houden een 12-jarige jongen, alhier zwervende aangetroffen, die gister-ochtend 7 ure de ouderlijke woning had verlaten en niet was teruggekomen, waarom zijn opsporing was gevraagd. Heden-morgen is hij aan zijn ouders weergegeven. Gistere n-n amiddag omstreeks 4 ure schrok aan de Nieuwe Haven het paard ge spannen voor een wagen van den stoommolen «Nederland", van een automobiel en ginger van door. De koetsier A. J. de Veld, wonende Breedstraat, sprong van den bok en liet zich aan de leidsels meesleepen, waardoor de wagen tegen een boom slingerde en het paard tot stilstaan kwam. De Veld bleek een wond aan het hoofd te heb ben bekomen, maar niet van ernstigen aard. UIT VLAARDINGEN. Mej. M. Verwer alhier heeft gister te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen nuttige handwerken afgelegd. UIT DELFT. De kruideniersbedienden doen een poging, om te komen tot sluiting der winkels hunner patroons 's avonds te 9 uur, behalve Zaterdagsavonds. Op een door hen den patroons aangeboden lijst zijn reeds een twintig handteekeningen van de voor naamste firma's, verzameld, tea bewyze van in stemming. In onderling overleg zal men een re geling trachten te treffen. FRANS ROSIER is gister-middag met den trein van 12 u. 9 m. van Rotterdam naar Gouda over gebracht, om daar te worden geconfronteerd met de weduwe, bij wie onlangs werd ingebroken en die bij die gelegenheid door den inbreker ernstig werd gewond. Er bestond sedert eenige dagen een sterk vermoeden, dat Frans Rosier de dader is. Men meldt uit Gouda omtrent de confrontatie van Rosier het volgende Dadelijk na aankomst aan het politiebureau werden verschillende personen opgeroepen om met den verdachte te worden geconfronteerd, die allen in Rosier den persoon herkenden dien ze in den avond, voorafgaande aan de inbraak, in den om trek van de woning van de weduwe Overgauw Onder de Boompjes hebben gezien. Rosier onderging op het politiebureau nog ver schillende verhooren. Hij hield zich echter zeer onverschillig en antwoordde slechts kort of in 't geheel niet. Ongeveer half vier werd hq per rijtuig overge bracht naar de wijkverpleging aan de Haven, waar de weduwe Overgauw wordt verpleegd, met wie Rosier daar ter plaatse werd geconfronteerd. De weduwe, die naar omstandigheden vrij wel is, doch nog al last heeft van koorts, herkende in Rosier onmiddellijk pertinent den persoon, die bij haar heelt ingebroken in den nacht van j.l. Vrij dag op Zaterdag. Onder de personen, die Rosier verder hebben herkend, behoort ook iemand uit Zevenhuizen, die in Rosier den man herkende, die bq hem voorde woning heeft staan zingen. Hoogstwaarschijnlijk om aan eenige centen te komen. Een groote massa menschen had voor 't politie bureau en voor het gebouw der wijkverpleging post gevat, om, als 't kon, den beruchten inbre ker te zien. En aan velen is dit gelukt. Sommigen herinneren zich, of meenen zich tenminste te herinneren, Rosier ook in de laatste dagen der vorige week gezien te hebben. Doch al deze din gen zijn slechts geruchten, en daarom vermeld ik ze maar liever niet. Rosier zou er slechts plezier van hebben, als hij ze zou kunnen lezen, zooals hij ook plezier heeft gehad van al de vroeger ge publiceerde berichten. Dit heeft hij tenminste aan een der veldwachters verteld. Tegen de veld wachters wil hij zijn mond nog wel eens open doen, maar zoodra een der rechters het woord tot hem richt, is bq zoo gesloten als een pot. Eens tieeft hij gesproken. Het was toen een der heeren hem vroeg, of hij nu werkelijk Rosier niet was. Hij antwoordde daarop: «Dat heb ik reeds aan den veldwachter gezegd." Dat was alles. 't Voornaamste echter is, dat hq door allen is herkend. Doch er is meer bewijsmateriaal, wat de politie nog niet direct kan en mag meedeelen. Dit wordt echter spoedig gepubliceerd. Rosier werd weder per rqtuig naar het station gebracht, waar hij langs een omweg naar den trein werd geleid, die om 4.32 vertrok. Hetzelfde geleide van rijksveldwachters, dat Frans Rosier gistermiddag ter confrontatie naar Gouda bracht, keerde te 5 uur 12 minuten in den namiddag met hem aan het Maasstation te Rot terdam terug. De toegangen tot de perrons, waarlangs de beruchte man moest komen, waren tevoren voor het publiek afgesloten. De menschen, niet buiten gewoon talrijk, schaarden zich onder de overkap ping rond den gereedstaanden celwagen, die Rosier naar het Huis van bewaring moest terug brengen. Even na het binnenstoomen van den trein verscheen de gevangene, voorafgegaan en gevolgd door rijksveldwachters. De veldwachters achter hem hielden Rosier op den rug vast, aan het touw, waarmee zijn armen gekneveld waren. Frans, tamelijk min van postuur, zeer bleek, met iets gluiperigs in zijn oogen, liep met versnelden pas tusschen de rijksveldwachters in, het perron over, regelrecht naar den celwagen. Met een harden slag sloeg de deur achter hem dicht, een rijksveldwachter zette zich naast den koetsier en twee rijksveldwachters namen achter op den wagen plaats. In gestrekten draf werd onmiddellijk naar het Huis van bewaring gereden. Men meldt uit Utrecht Het is thans uitgemaakt, dat aan de politie agenten Rietsma en Fonteyn, die Frans Rosier «levend te pakken" hebben gekregen, de uitgeloofde belooning zal worden uitgereikt. Staking geëindigd. De staking der indragers op de glasfabriek «Bottle Works" te Zwijndrecht, is geëindigd met inwilliging van den eisch der arbeiders om loonsverhooging. Brandstichting. In den laatsten tqd heb ben te Noordwijk nog al branden plaats, laatstelijk bq den heer J. Alkemade. Er is een sterk ver moeden dat hierbjj kwaadwilligheid in het spel is. Bij den laatsten brand was het hooi op sommige plaatsen op den grond verspreid en zoo aangestoken- De burgemeester heeft thans een premie van f 40 uitgeloofd voor dengene die den dader of de daders kan aanwqzen, zoodat er een gerechterlqke veroor deeling volgt. 1 I i I Dé speelbank. Men schrijft uit Valkenburg) dd. 7 Maart, aan de L. K.Heden-middag werd zekere J. G., een Franschman, lid der «Club Privée de la Société Particuliere d'Agrément"» -IM.I HJili i i i f!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2