Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^eerste blJd. 29ste Jaargang. Zaterdag 10 Maart 1906. No. 8452. Officieele Berichten. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. bil- Dit nummer bestaat uit twee bladen en een ^Omstreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Delet op de bepalingen der Hinderwet, on ^even kennis aan de ingezetenen, dat op heden «et verzoek van H. il. Willeman, om vergun- Sp oprichting van een fabriek van matras- rr aar» in het pand staande aan de Lange «een no. 93, kadaster sectie G no. 1055, uithoofde n vrees voor hinder, te veroorzaken door stank, «wijzend is beschikt. Schiedam, den 8sten Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. De gemengde commissie heeft besloten aan een Particulieren ondernemer het recht over te dragen om de aanvullende voorbereidende werkzaamheden nit te voeren betreffende de ontworpen verbinding tusschen de Zwarte Zee en de Oostzee door een reclitstreeksch kanaal. Na afloop van de voorbe reidende werkzaamheden zal die ondernemer bij gelijke voorwaarden de voorkeur hebben boven andere inschrijvers. De voorbereidende werkzaam heden zullen door Russische ingenieurs onder toe zicht der regeering uitgevoerd worden. Mocht den ondernemer de concessie niet verleend worden, dan zal hem uit 's rijks schatkist, tegen afstand van de bij die voorbereidende werkzaamheden bereikte uitkomsten, 200,000 roebels betaald worden. De Amerikaan Jackson heeft zich bereid verklaard onder deze voorwaarden de voorbereidende werk zaamheden te ondernemen. Motono, de Japansche gezant, is gister te etersburg aangekomen. ENGELAND. De regeering heeft aan het parlement een blauwboek voorgelegd, dat voor de eerste maal een ambtelijk overzicht geeft van de oppervlakte en bevolking van het geheele Britsche rijk, een denkbeeld dat Chamberlain reeds in 1901 geopperd heeft, maar nu uitgevoerd is door minister Burns. Uit het blauwboek blijkt dat er in het Britsche rijk nagenoeg 400 millioen menschen wonen en dat- het ten naaste bij 12 millioen vierkante Engelsche mijlen 31 millioen vierkante kilo meters) beslaat. (Prof. Otte Hübner geeft in zijne geografisch-statistische tabellen voor 1905 op een bevolking van 399 millioen en een oppervlakte van 29.7 millioen vierkante KM.) Onder de bevolking zijn slechts 54 millioen blanken en 58 millioen Christenen. Ruim 300 millioen rijksbewoners zijn in Azië, 43 millioen in Afrika gevestigd. FRANKRIJK. De president der Fransche republiek heeft gister namiddag ontvangen den heer Sarrien, voorzitter van de delegatie der linkerzijde, wien de president heeft verzocht de vorming van een nieuw Kabinet op zich te nemen. Sarrien beeft geen beslissend antwoord willen geven, alvorens met zijne geest verwanten te hebben beraadslaagd. Mocht Sarrien er in slagen een Kabinet te vormen, dan zouden de portefeuilles waarschijnlijk aldus verdeeld wordenvoorzitter van den minis terraad en Buitenlandsche ZakenSarrien Buitenlandsche ZakenLéon BourgeoisFinanciën PoincaréOnderwijs Briand Marine Thomson Justitie CruppiOpenbare werken Barthou KoloniënDoumergueof. Naar de National zeitung verneemt, zal Rouvier tot den afloop der Marokko-conferentie of ten minste tot de nog bestaande verschillen van mee dog opgelost zijn, met de leiding der buitenland sche aangelegenheden van Frankrijk belast blijven. Omtrent de incidenten bij de inventarisatie der kerken wordt nog gemeld Overeenkomstig de ontvangen instructies hehb en de ontvangers der registratie zich terug getrokken telkens als een conflict dreigde uit te breken tusschen de troepen en de bevolking. Te Vacqiers, Haute Garonne, zijn de barricades gevormd door karren, vuilniswagens en ploegen met ijzerdraad verbonden, door de gendarmen aangevallen; de geloovigen sloegen de gendarmen zoo geducht op armen en handen, dat zij zich met den agent van den fiscus geheel moesten terugtrekken. In Fransch Vlaanderen, in de omstreken van Hazebrouck en Bailleul, hebben verschillende- inventarisatiën niet kunnen plaatshebben door den tegenstand der Katholieken. De meerderheid der Katholieken, op zijn Zondagsch gekleed, werkt niet. Ter gelegenheid van den val van het minis terie wapperen in verscheidene dorpen de vlaggen ten teeken van victorie. Wielrijders doorkruisen de wegen om de tegenwoordigheid van elk onbe kend reiziger te slgnaleeren. SPANJE. De conferentie teAlgeciras. Van Russische zijde zou, volgens berichten uit Algeciras, als amendement op het Oostenrjjksche bemiddelingsvoorstel over de politie voorgesteld worden, in plaats van een Nederlander of Zwitser te Casablanca een Italiaan of Oostenrijker te be noemen, indien dit een schikking makkelijker mocht maken. Naar het schijnt, zouden de Franschen aan een Italiaan de voorkeur geven, terwijl Duitschland een Oostenrijker, Zwitser of Nederlander zou ver kiezen, omdat geen van deze natiën, Italië echter wel, bijzondere belangen in Noord-Afrika nastre ven. De Engelsche correspondenten te Algesiras mel den dat er een algeheele ommekeer in den toe stand is gekomen ten gevolge van de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk in zake de politie en de bank. De lucht is nu zoo helder dat Almodovar een spoedigen en bevredigenden afloop van de conferentie tegemoet ziet. Hij heeft van zijn reis naar Madrid afgezien, wat ook een zeer gunstigen indruk maakt. Volgens de Daily Telegraph hebben de Marokkanen afgezien van hun eigen politie-plan. Spanje heeft nog ten aanzien van het Oostenrjjksche voorstel eenig voorbehoud gemaakt. De correspondent van de Daily Mail te Alge ciras behoort tot de weinigen die ontkennen dat de overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitsch land reeds zoo goed als zeker is. Hjj erkent dat de val van Rouvier's kabinet Duitschland in zijn positie versterkt heeft, maar Oostenrijk's politie-plan, dat algemeen als Duitschland's plan wordt beschouwd, heeft tot strekking om ver deeldheid te zaaien tusschen Frankrijk en Spanje, aangezien het voorstelt Fransche politie te Tetuan te leggen, wat Spanje natuurlijk niet zou willen. De opdracht van het politie-toezicht te Carablance aan Nederland of Zwitserland is van belang, om dat een van die mogendheden daarmee het recht zou krjjgen oppertoezicht over de geheele Marok- kaansche politie te oefenen. Bij de mogendheden in het algemeen en bjj Spanje in het bijzonder, heeft de verklaring van Tattenbach in de volle vergadering van eergisteren afgelegd, een gevoel van bevrediging gewekt, daar hjj mededeelde, dat de circulatie van het Spaansche geld een feit is, terwjjl de hetaalkracht van dat geld in de bestaande verdragen, ook in het Duitsch- Marokkaansche handelsverdrag, erkend is. De com missie van redactie zal zeker een formule vinden, die met deze omstandigheden alsmede met de behoeften van een Marokkaansche munthervorming op billijke wijze rekening houdt. De conferentie werd het aangaande de jurisdic tie nopens bankzaken in beginsel er over eens» dat in eersten aanleg alle processen aan een nader te bepalen consulaire rechtspraak onderworpen zullen worden, terwijl in tweeden aanleg het Lau sanne hof te beslissen zal hebben. ZUID-AFRIKA. De Tribune meldt., dat generaal sir William Butler naar Zuid-Afrika gaat, om daar voor haar een onderzoek in te stellen. De Daily Mail verneemt uit Mapoemoelo, in Natal De krachtige maatregelen tegen weerbarstige inboorlingen zijn volkomen geslaagd. De meerder heid van den weerspannigen stam heeft haar assegaaien en vee overgegeven. De commandant ontving Woensdag de hoofden en hun volgelingen in een kring van afgestegen manschappen die de bajonet op het geweer hadden. De inboorlingen brachten het koninklijk saluut, waarbjj hun licha men beefden van vurig verlangen om het groote blanke opperhoofd te verzoenen. Er is een nieuw respijt verleend aan de inboorlingen in afgelegen streken om hun wapens in te leveren. Alles wijst er nu op dat het noordoosten van Natal tot rust is gekomen en zoo ook de geheele kolonie. CHINA. Reuter seint uit Peking de bevestiging van het aerucht dat de keizer van China ziek is. (Het gerucht is eerst tegengesproken.) Aan alle onder koningen is telegrafisch verzocht, de beste dokters naar Peking te zenden. De paleisdokters zeggen dat de ziekte ernstig, maar niet verontrustend is. JAPAN. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio De Japansche regeering moet besloten heb ben, de Koreaansche invoerrechten af te schaffen, welke de Japanners bevoorrechtten bij den handel op Mantsjoerjje en een onbillijkheid zijn tegenover vreemdelingen. De Asahi meldt, dat de nieuwe wapen fabriek van Armstrong te Hiratoeka ruim 5 vier kante KM. beslaat. Kant en klaar, zal de heele fabriek 60 milioen gulden kosten. ongeschikt geacht, terwijl geoordeeld werd, dat andere noodzakelijk eenige verbeteringen moesten ondergaan. Het was niet wel mogeljjk alle bestaande keten op één dag te bezoeken, doch de algemeene indruk was voldoende om te bewijzen, dat de twee bovengenoemde vereenigingen een goed werk heb ben verricht door de aandacht der regeering op de onvoldoende, soms slechte keettoestanden in den Biesbosch te vestigen. PHILIPPIJNEN. In een gevecht nabij Jolo hebben de Moros 600 man verloren; de Amerikanen verloren 15 man, terwijl zij vier gewonden, onder wie een offi cier, bekwamenEen samenwerkende afdeeling van de marine had 32 gewondenverder 3 Filip- pijnsche politiesoldaten gedood en 14 gewond. Officieele berichten. Bij Kon. Besluit van 24 Februari is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op het in Juli 1905 te Londen te houden inter nationaal congres voor architecten Jos. Th. Cuypers» civiel en bouwkundig ingenieur te Amsterdam. Van het Hof. De Prinsessen van Bentheim heben gistermiddag te 4.20 de Residentie verlaten, terugkeerende naar Steinburgfurt. H. M. de Koningin-Moeder liet Haar nichten tot aan den trein uitgeleide doen door freule v. d. Pol, Hofdame, en jhr. Pauw van Wieldrecht, Kamer heer. Ook waren aanwezig eenige jonge dames, die de Prinsessen bouquetten aanboden. Arbitrageverdrag. Eergisteren heeft aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 12 Februari 1904 te Kopenhagen tusschen Ne derland en Denemarken gesloten algemeen arbi trageverdrag. (Stct). lil 1-sJi Pensioneering van gemeente-ambtenaren. Bij het onderhoud, dat een commissie uit het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den Ne- derlandschen bond van gemeente-ambtenaren had met den commissaris der Koningin in die provin cie, heeft deze medegedeeld, dat hij het noodig geoordeeld had aan de regeering in te dienen een rapport, de wenschelijkheid van pensioneering der gemeenteambtenaren beoogende. Keten in de Grienden. Men meldt uit Sliedrecht d.d. 8 dezer Dinsdag j.l. hebben de inspecteurs der Volks gezondheid voor Zuid-Holland Zeeland, da heeren W. van Boven en jhr. G. de Graeff, een onderzoek ingesteld naar de keettoestanden in den Biesbosch onder Dubbeldam en Sliedrecht. Bij het onderzoek waren tegenwoordig de heeren A. P. Volker, C. A. Bot en Adr. Mijnster, als vertegenwoordigers der patroons- en werkliedenvereenigingen te Sliedrecht. Een negental keten werden bezocht. Eenige werden door de heeren inspecteurs geheel ter bewoning Ned. R. K. Volksbond. De algemeene vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond zal vermoedelijk in den loop der maand Juli in het Brongebouw te Haarlem gehouden worden. De eerste punten op de agenda zullen hoogst waarschijnlijk zjjn de beide te verwachten wets ontwerpen op de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en de ziekteverzekering. Door het Centraal Bestuur is besloten, de En cycliekmeetings in den Ned. R. K. Volksbond dit jaar te doen houden op Zondag 20 Mei e. k. 'i i..i i Het ranselvraagstuk. Aan de nota van den len luit. der landweer- intanterie A. J. André de la Porte, voorkomende in de 5e aflevering van het orgaan der Vereemging ter beoefening van de krijgswetenschap 1905 1906, als gevolg van de lezing van jhr. G. A. A. Alting van Geusau voor die vereemging, den 5en Januari jl. gehouden, is het volgende ontleend De schrijver gaat met Engeland mede, waar de infanterist geen ransel heeft en waar men de on mogelijkheid inziet van een tirailieursgevecht met een ransel op den rug. Schr. meent, dat de oefe ningen door afschaffing van den ransel meer tot haar recht zouden komen, omdat zy dan door minde ren zoowel als door meerderen, met meer ambitie zullen worden volbracht. Schr. recapituleert zijn wenschen aldus »voor alle troepen geljjke veld tenue (groenachtig geel) patronen in houders in een bandelier van voren sluitende rijglaarzen met kuit banden distinctieven van dezelfde kleur als de uni form de infanterie geen ransel levensmiddelen en eventueel wollen hemd in den broodzak eetlepel (in linnenzakje) en veldflesch aan den koppel kapotjas om de lendenen gerold De heer Alting van Geusau antwoord hierop dat ook z.i. de oefeningen van den troep meer nut zouden afwerpen en zeker met meer opgewektheid zouden worden bijgewoond, wanneer de man niet met zulk een zware bepakking behoefde uit te rukken. Schr. gelooft inderdaad, dat men met het dragen van de volledige bepakking by oefeningen wel zou kunnen beperken; het geheel te doen vervallen schijnt hen vooralsnog moeilyk, omdat men ook daarin den man moet oefenen voor den oorlog. »Naar mjjn vaste overtuiging moet de ransel ook voor oorlogstijd worden afgeschaft en vervan gen door een veel lichteren zak, waarin slechts enkele hoognoodige zaken worden medegevoerd. Per compagnie moet men komen aan een voertuig waarop de rest van 's mans uitrusting wordt ge laden.". 1t I Een nieuwe Bond. Naarmen mededeelt, worden thans ernstige pogingen in het werk gesteld voor een landelyken bond op te richten van voerlieden, sleepers, koetsiers, be stuurders van auiomobieleD, kortom een bond van die transport werkers, welke noch bij het haven- bedrjjf, noch by het spoorwegpersoneel belmoren. Preferentie voor den huisdokter. Te Zaandam, waar B. en W. omtrent de behan deling van zieken in de barak voor besmettelijke ziekten willen bepaald zien, dat de opgenomenen enkel en uitsluitend zullen worden behandeld door de gemeentelijke geneeskundigen, worden pogin gen aangewend, om de burgerij in deze te doen meespreken en door een monster-adres aan den Raad dezen te overtuigen, dat de groote meerder heid ook in de barak eene behandeling door den gewonen huisdokter prefereert. 1 i i I- r~! 1 Li - 1- 1 1.1.1 v -i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1