Staten-Greneraal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. roerige betoogingen tot gevaogeijpsstraffea van zes maanden tot veertien dagen, veroordeeld. Generaal Koeropatkin is op het ©ogenblik bezig met hot. schrijven van een geschiedenjisi vian den Maritsjoerscheirt veldtocht, De groote veldslagen zullejn .er in worden; behandeld en tevens zal helt boek een verdediging bevatten' telgen (dp ^aanvallen van, zijne vijanden. Naar de Times meldt, zal de Russische Oostzee vloot met .alle oorlogsbodems die uit het Verre Oosten terug zijn, dezen zomer n|aar de Middellandsche Zee gaan. Gister-ochtend is te Madrid overleden ge neraal Blanco. Deze krijgsoverste heeft de laat ste jaren zijns levens in' neerslachtigheid en ziekte doorgëjbrapht, verbitterd door de herin nering :aan de overgave vair Cuba tegen zijn wil. I i TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 4 April. Interpellatie. Aan den heer van derZwaag wordt verlof verleend, op een nader te bepalen dag tot den minister van Justitie vragen te richten over de gevangenneming en de daarop gevolgde uitzetting van den Spanjaard José Vinas. Arbeidscontract. Volgens het aanhangige art. 1937o is een beding, dat den arbeider beperkt in zyn bevoegd heid om na het einde der dienstbetrekking op zekere wyze werkzaam te zyn, enkel geldig als het schriftelijk of by reglement met een meerder jarigen arbeider is aangegaan, »en voor zoover het niet indruischt tegen de redelijke belangen des arbeiders". Daarop zijn amendementen ingediend van den heer Tak om elk zoodanig beding nietig te verklaren van den heer de Klerk om zoodanig beding niet toe te laten ten-aanzien van arbeiders, die minder dan 16 dagloon verdienen van den beer V erhey om te bepalen, dat de werkgever aan zoodanig beding geen rechten kan ontleenen, wanneer hy de dienstbetrekking tegen den wil van den arbeider en zonder dat deze daartoe aanleiding gaf, doet eindigen, en van den heer Lohman, om redelijke belangen van den arbeider als motief tot verbod van het beding te vervangen door een bepaling, dat het beding niet verder mag gaan dan door «de rede lijke belangen des werkgevers wordt gevorderd"; om den rechter de bevoegdheid te geven, de door den werkgever bedongen schadeloosstelling, op verzoek van den arbeider en op zijn kosten te verminderen, indien deze hem bovenmatig voorkomt. Daarna licht de heer van Idsinga nog een amendement toe, om uit het artikel te doen ver vallen de woorden»en voor zoover bet niet indruischt tegen de redelijke belangen des arbei ders", en stelt voor, een nieuw lid in het artikel op te nemen, luidende »Op de vordering des arbeiders kan de rechter zulk een beding geheel of gedeeltelijk te niet doen, op grond dat in verhouding tot het te beschermen belang des werkgevers de arbeider door dat beding onbillijk wordt benadeeld." De heer Plate constateert, dat het bij dit artikel gestelde concurrentie-beding in hoofdzaak betreft inttellectueele arbeiders als technici bij de industrie, handelsreizigers en misschien ook winkel bedienden. k, Zulk een concurrentie beding is voor den werk nemer steeds een hard beding, en in theorie gaat spreker's sympathie dan ook in de richting van het amendement-Tak. Maar toch kan spr. in de praktjjk met dit amendement niet meegaan. Het zg. concurrentie-beding is voor sommige gevallen onvermijdelijk. Spr. wijst op den industrieel, die een technicus inwijdt in de geheimen van zyn vak, en op den handelaar, die zijn bediende bekend maakt met zijn relatiën. De hardheid voor den werknemer nu wil spr. beperken tot het strik onvermijdelijke. Aanvanke lijk wil hij in die richting werkzaam zijn door steun aan het amendement-van Idsingamaar deze weg lijkt spr. bezwaarlijk en hij gevoelt daarom het meest voor het amendement-Verhey, dat den arbeider waarborgen biedt tegen wille keurig ontslag. In elk geval waarschuwde spr. de Kamer, wanneer zij het concurrentiebeding aan vaardt als een noodzakelijk kwaad, daartegen te wraken door den duur van de arbeidsovereenkomst niet gelijk een volgend artikel wil te beperken tot twee jaren, maar op veel langer te stellen. De minister van Justitie verdedigt het artikel, dat een rechtmatig werkgeversbelang wil beschermen. Nu wil de heer de Klerk het^ concur rentiebeding alleen toelaten voor arbeiders met meer dan f 6 dagloonmaar de minister is daar tegen omdat hier een grens is getrokken, welke nergens in het ontwerp voorkomt. Ook de heer Tak is niet tegen het beginsel, maar meende dat het aanhangige beding moest in gelascht worden in een regeling van de «oneerlijke concurrentie" maar de minister betwistte dit, omdat men by dit, laatste te doen heeft met een concurrentie tusschen de werkgevers onderling. De hier bedoelde bedingen komen op een uitgebreid terrein voor en mis bruiken wil het artikel nu keeren. Het wil het kwaad binnen redelijke grenzen terugbrengen de belangen van werkgever en werknemer met elkaar verzoenen. Het laat het beding slechts toe, wanneer het aan gestelde voorwaarden voldoet. De heer R e y n e verdedigt het amendement- Tak, op grond dat het concurrentie-beding een inbreuk is te achten op de vrijheid van arbeid. De heer Limburg acht het amendement- van Idsinga juist, maar aanvulling noodig, in dien zin dat de arbeider niet alleen zelfstandig een vordering kan instellen tot nietigheid van het beding, maar zich ook kan verdedigen tegen een actie, door den werkgever tegen hem ingesteld. Hij stelde in dien geest een sub-amendement voor. De heer Lohman trekt, ten gunste van het amendement-van Idsinga, de beide door hem voorgestelde amendementen in, terwijl de heer de Klerk het zijne wijzigt in dien zin, dat het concurrentie-beding niet kon worden aangegaan met arbeiders die f4 of minder per dag verdienen. D« amendementen komen, nadat de heer Drucker de meening der commissie van rappor teurs heeft uiteengezet, in stemming. Dat van den heer Tak wordt verworpen met 67 tegen 14 stemmen het amendement-van Idsinga, aangevuld in den geest van het sub-amendt.-Limburg, aange nomen met 77 tegen 7 stemmenhet amende ment Verhey verworpen met 51 tegen 30 stemmen. Het aldus gewijzigd artikel wordt daarop goedgekeurd, en na nog eenige discussie wordt het verder debat verdaagd tot heden. Adressen. Naar aanleiding van een adres, verzoekende wettelijke maatregelen tot inperking van den vaccinedwang, dat de commissie voor de verzoek schriften wilde deponeeren ter griffie, verzoekt de heer Lohman, het om inlichtingen te zenden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, op grond dat de tegenwoordige Regeering het wets ontwerp van het vorige Kabinet introk zonder opgaaf van motieven, en zoo de gelegenheid zou hebben, die motieven kenbaar te maken. De heer van Vliet antwoordde, namens de commissie, dat op de zaak voldoende aandacht was gevestigd, waarna tot deponeering ter griffie werd besloten. Regeling van werkzaamheden. Op voorstel van den Voorzitter is besloten, in elk geval Vrijdag-ochtend te beginnen met de behandeling van kleine wetsontwerpen. De bedoeling is, dat dat de Kamer met 1 Mei zal terugkeeren tot hervatting van de werkzaam heden. Dan zal het Arbeidscontract worden afgehandeld. De Regeering wenscht nog vóór het zomerrecès af te doenhet Indisch Regeeringsreglement en de wet tot wijziging van de Personeele belasting. Officieel e berichten. By Kon. besluit is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau de luitenant-kolonel A. N. J. Fabius, comman dant van het korps torpedisten, thans ridder dier ordetoegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassauin goud, aan den machinist Iste klasse S. G. van Lingen, by het korps torpedisten in brons, aan den scheepstimmerman A. Sterk, mede bij het korps torpedisten. Bij Kon. Besl. is, te rekenen van 1 Maart, aan A. E. Arkenbout Schokker, in verband met zijne benoeming tot inspecteur voor de scheepvaart, eervol ontslag verleend als directeur der filliaal- inrichting van het Koninklijk Nederlandsch Mete orologisch Instituut te Rotterdam, en is, met ingang van 1 April, jhr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, te Rotterdam, benoemd tot directeur van voornoemde filiaal-inrichting. Hrs. Ms. pantserschip Tromp. Hr. Ms. pantserschip Tromp, het nieuwste en grootste schip onzer marine, werd gisteren in dienst gesteld. Tegen den winter vertrekt het schip naar Oost-Indië. De Tweede Vredesconferentie. Naar. Routier uit 'Londen meldt, sluit het door Rusland aan de mogendheden, voorgelegde pro gram voor de tweede vredesconferentie alle staat kundige vraagstukken uit en beoogt het in de eerste plaats pen verbetering van de bepalingen van de overeenkomst voor de beslechting van| internationale geschillen, voorzoover het hof van arbitrage daarvoor in aanmerking komt. Onder d© voorgestelde aanvullingen |bevinjden zich be palingen welke de [gebruiken van, de oorlogvoe ring te land, de: opeminjg van de vijandelijkhe den en ,de rechten van del onzijdfgen regelen., Hef program .voorziet verder, ter aanvulling van die overeenkomst, in hépiaJingen over de gebrui ken bij de oorlogvoering ter zee, over de be schieting lui't zee (vian forten, het ldggeh; van mijnen, jd'e verandering yan koopvaardijschepen in oorlogsschepen, het particuliere eigendom van de oorlogvoerenden ter zeie, de vterleéninjg van vergunning aan koopvaardijschepen om na het begin .vian vijandelijkheden «le haven te verla ten, ,de rechten (Van dei onjzijdigen op zee, de kwestie van ,de contrabande, maatregelen tegen schepen die aan den oorlog deelntemen, in on zedige havens en vernieling van koopvaarders die als prijzen iin beslag zijn genjnmen. Het program omvat ook de toepassing van de bepalingen over den landoorlog op den zeeroor- log en stelt ten slotte op de overeenkomst een] aanvulling voor, volgens iwelke de grondbegin selen van ,de Reneelfsche cioh(ventie van 1864 op den zeeoorlog van toepassing zullen zijn. Geldleening. B. en W. te 's-Gravenhagei .stellen thans den! Raad yioor, na intrekking der door Geld. S't. nliet goedgekeurde leen ings beslui ten, een 31/2 pCt. lee ning ad 10 miillioen aan te. gaan, uft tjo geven in reeksen van tem minste een ton, naar gelang v|an behoefte. De leening zal jnj 1947 geheel afgelost moeten zijn en wej aldusih 1908 ten minste 1 pCt. en 1909 ten minste 1.50, vian 1910 tot en met ten minste t2.55 per jaar en in 1947 de uitblijvende 3.15 ipCt. of zooveel minder als er nog zijn zal. I Actueel Geschrift. Naar wij vernemen, zal in de door «Futura" uitgegeven serie Politieke Studiën, binnenkort een lijvige brochure uitkomen, getiteld Democratie en Kiesrecht, door William S. Lilly, met een inleiding van mr. P. J. M. Aalberse. Vooral nu alom, ook in de katholieke kringen, het kiesrecht-vraagstuk druk besproken wordt e» zal worden, lijdt het geen twijfel of dit geschrift van den grooten katholieken Engelschen staatsman zal groote belangstelling ondervinden en veel nut kunnen stichten. Centr Een Getuigenis. Herhaaldelijk wordt in de katholieke pers ge waarschuwd tegen neutrale vakvereenigingen. En telkens voerden wij als een der hootdargumenten aan, dat dergelijke vereenigingen de logica leert het, en de ervaring heeft het proefondervin delijk bewezen zachtjes aan onder revolution- nairen invloed geraken en eindigen met in vol slagen socialistischen geest te ageeren. Het Volk van heden bevat in een hoofdartikel over het Ned. Verbond van vakvereenigingen, dat gisteren vergaderde en Oudegeest tot secretaris koos, een uitspraak, die onze meening ten stel ligste bevestigt »Waar de vakbeweging schrijft Het Volk niet in kerkelijke banden is bekneld, wordt zij noodzakelijk vroeger of later socialistisch". Dat is in evenzooveel woorden wat wy steeds hebben betoogd en wat door de socialistische pro pagandisten in den regel pleegt te worden ver- moffeld om de christelijke arbeiders niet van aan sluiting by de roode vakorganisatie at te schrikken. Waarom wij van boven geciteerde verklaring nota nemen. {Tijd.) De Amsterdamsche Beurs gescheurd. Sedert lang is er, zooals men weet, werking in het metselwerk van de Beurs te Amsterdam, zoodat zich overal scheuren en breuken vertoonen. Eer gisteren heeft de burgemeester persoonlijk een onder zoek ingesteld en zich onder deskundige leiding op de hoogte laten brengen van den stand van zaken. Schilders. De schilderspatroons te Assen hebben het loon der gezellen van 16 op 18 cent per uur gebracht de typografen kregen de helft der gevraagde loonsverhooging. Mil De Katholieke pers. In zijn Vastenbrief handelt mgr. Luypen, Apos tolisch Vicaris van Batavia, voornamelijk over de opvoeding en vorming der kinderen naar lichaam en ziel. Aan het slot bespreekt Z. D. H. den steun, die de Katholieke aan hun pers moeten verleenen. Z. D. H. zegt. o m. «Wy genieten het voorrecht hier in Indië, se dert twee jaren reeds een eigen orgaan te bezitten het weekblad de Java-Post, het eenige katholiek orgaan van Nederl.-Indië. De haat en de at keer. waarmede dat weekblad bejegend wordt door de vijanden en bestrijders van onzen heiligen gods dienst, bewyst over welk een kracht het beschikt ten goede. Wij aarzelen dan ook niet in het open baar te verklaren, dat, naar onze rneening, ge noemd weekblad een van de gewichtigste wei ken vervult van geheel de Missie. En tevens aarzelen wy niet in het openbaar aan de redactie den lof te schenken, die haar toekomt, den lof n.l. van zich op uitnemende wijze kwijten van hare zeer moeilijke taak. Dat blad, Gel. Chr.. stelt zijne lezers op de hoogte van het voornaamste katho lieke nieuws over geheel de wereld. Het leert hun den gang kennen van ons heilig geloof hier in Indië. Bovenal, het geeft wederleggingen van al de dwalingen, die in andere dagbladen zoo menigmaal te lezen staan wanneer het onzen hei ligen godsdienst geldt. Het ontsluiert de lasteringen en de leugens, welke insgelijks zoo menigmaal, schier dagelijks zelfs, door ongodsdienstige bladen, hetzij wetens en willens, hetzij uit onbekendheid met het Roomsche, tegen de Kerk van Christus worden uitgebracht. Het is daarom, Gel. Br., dat wy zoo gaarne zouden zien, dat er geen enkel katholiek gezin ware dat de Java-Post niet ont ving. Onze pogingen ten goede, die zoo heftig bekampt worden door onze tegenstanders, behooren door de katholieken te worden gesteundgesteund op zedelijke niet enkel, maar ook op stofïelyke wyze, door het nemen van een abonnement. Brengt dat kleine offer, teneinde de katholieke zaak, d.w.z. de belangen der katholieke Kerk door middel van de pers, dat machtige middel in onze dagen, te dienen en vooral te helpen". - 'j; - - Ongelukken. Ejeji 21-jarig dienstal eis je js gister op de Kei zei s'gracht, te Amsterdam ,ui,t ,een raam der 2e vjendieping jop straat gevallen. Zij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar enkele ©ogen blikken na haar aankomst de dood is injgetreden. De werkman, die op het emplacement te Winterswyk door een paal werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Tydens de paardenmarkt had gister te Zwolle op den Brink een vrij ernstig ongeval plaats. Een drietal marktbezoekers werden door een op hol slaand paard zoodanig toegetakeld, dat twee hunner in het ziekenhuis verbonden moesten worden. De derden was slechts licht gekwetst. Men meldt uit Oud-Vossemeer. Een beurtschipper js gisternacht bijna vierdroni- fcen doordat hij in een welput vfiel achter zij no woning jn den* overstroomden .Vogelzangpolder. Een tweetal bewakers zijn op zijn hulpgeschrei toegeschoten, nadat hij bijna e,ejn; ,uur zich bo- vten had weten ft© houden. Zijn, toestand was aanvankelijk zorgwekkend. „Alberdingk Thym". Het bestuur der tooneelvereeniging «Alberdingk Tbym"j onderafdeeiing der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, maakt bekend, dat in het begin van het jaar 1907, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een tooneelwedstryd in het blijspel zal worden gehouden. Deze wedstrijd zal uitsluitend bestaan uit onder- afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond. Zij die nadere inlichtingen wenschen te bekomen, vervoegen zich by den secretaris der Vereeniging; W. J. Kemper, Kortlandstraat 12. Kruisverbond. De maandelyksche leden-vergadering van het Kruisverbond zal Zondag 8 April, 's namiddags 12£ ure, in het eigen lokaal aan de Nieuwe Haven plaats hebben. In deze vergadering zal o.a. de installatie van nieuwe leden en het verslag en het nazien der boeken van den penningmeester plaats hebben. Ook moeten twee bestuursleden worden gekozen, waarvoor de heeren Tb. J. Albers Hz., M. Rosten A Scholte candidaat zijn gesteld. Door B. en W. zijn benoemd tot leden der commissie van voorlichting voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heerenD. Ris E. Hzn., J. Van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, Th. Kudders Jr. A. J. J- De Groot, P. C. M. Jansen, P. C. Van der Pant Jr. en G. Montfoort. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft, alsnog voor het afnemen van de eindexamens der hoogere burger scholen met vyfjarigen cursus in Zuid-Holland in 1906 benoemd: tot lid der Tweede afdeeling van de Zuidelyke commissie den heer Th. de Jong van Arkel, leeraar aan de H. B. S. alhier. Door Burgemeester en Wethouders werd heden-middag, ten twee uur, ten Raadhuize aanbesteed, het leveren van A, 148 gegoten yzeren straatkolken en beweegbaar deksel. B, Putranden met geribd deksel (voor toegangs kokers) C, 60 Paalmutsen. D, 59 Padpalen en E, 25 Balusters. Ingekomen waren de volgende inschrijvings biljetten Perceel I. straatkolken (per stuk) Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden f 13.25; Naamlooze Ven nootschap voorheen Spoor en Wijnvoort te Den Haag f 15.72 Penn en Bauduin te Dordrecht f 19. Perceel II. Putranden (per stuk) Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden f 14.10Naamlooze Ven nootschap voorheen Spoor en Wynvoort te Den Haag f 16.81; Penn en Bauduin te Dordrecht f 19.80. Perceel III. Paalmutsen (per stuk) Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden f 1.40Deventersche IJzergietery en machinefabriek te Deventer fl.45 Penn en Bauduin te Dordrecht f 1.60 Naamlooze Vennootschap voorheen Spoor en Wynvoort te Den Haag i 1.64. Perceel IV. Padpalen (per stuk) Naamlooze Vennootschap voorheen Spoor en Wijnvoort te Den Haag f6.56; Penn en Bauduin te Dordrecht f7.50Deventersche yzergietery en Machinefabriek te Deventer f'8.— Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden f9. Perceel V, Balusters (per stuk) Naamlooze Vennootschap voorheen Spoor en Wynvoort te Den Haag f,5.40Deventersche yzergietery en machinefabriek te Deventer f 5.40Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden i'5.95; Penn en Bauduin te Dordrecht f6. De perceelen 1, 2 en 3 zijn gegund aan de Kon. Ned. Grofsmedery te Leiden en de perceelen 4 en 5 aan de Naamlooze Vennootschap voorheen Spoor en Wynvoort, Den Haag. De brandersknecht J. Jansen, wonende Spinhuispad, heeft heden-middag in een brandery aan de Westerkade brandwonden be komen. Hy moest het werk neerleggen en naar huis gaan. Giste r-m iddag is op de Koemarkt- brug een handwagen beladen met flesschen limonade gedompt, waarby tal van flesschen braken en de inhoud weg liep. UIT ROTTERDAM. i Gemeenteraadsverkiezing. Gisteren had de stemming plaats voor de ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad in district V (vacature S. v. d. Bergh Jr.) Uitgebracht werden 2566 geldige stemmen? Hiervan verkregenL. M. Hermans, (soc.-dem.,) 374, dr. F. D. A. C. van Moll, (lib.,) 728, W. H- van Oordt H. W. A. zn., (chr. hist.,) 731 en JoS< van Steen, (r. k.) 733 stemmen. Zoodat een herstemming moet plaats hebben (12 April) tusschen de heeren W. H. VAN OORDT H. W.A.zn. en JOS VAN STEEN. Omstreeks 9 uren gisterochtend trachtte men met de automobielstoombrandspuif op den Binnenweg naby het Gasthuisslop tusschen een sleepers- en een groentewagen door te rijden- Dit mislukte doordat men met de sleeperswagen in botsing kwam. Door den schok sloeg de chaul' feur HL C. M. L. van de auto op de straat, zondet evenwel letsel te bekomen, doch de auto, than® zonder stuur, nam een zwaai en met vaart ginf? het thans recht op den goud- en zilversmid®' winkel van den heer H. J. Smalbroek, aan de" Binnenweg no. 13, af, en dadr regelrecht de win kelruit in. De ruit brak en heel de uitstalling van horloges, klokjes en tal van andere goudött i i i v i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2