Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Nederlanders te Rome. Donderdagnamiddag gaf onze zaakgelastigde te Rome, baron Melvil ,de Combee1, ter eere van den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik, in hotel Excelsior aan de Nederlandsche kolonie en tijdelijk aanwezige jandgenojo-ten een tca- party. Er heerschte een z'eer gezellige en ge animeerde toon. Vegetariërs in militairen dienst. De Nederlandsche Vegetariërsbond heeft zich gericht tot den minister van Oorlog met een adres waarin wordt medegedeeld, dat, volgens bij den Bond ingekomen berichten, zich vegetariërs als milicien onder de wapenen bevinden, die niet in de gelegenheid zijn hun vegetarische leefwijze te volgen. Na er op gewezen te hebben, dat een rationeele vegetarische leefwijze tot langdurige krachtont wikkeling in staat stelt, verzoekt de Bond den minister met aandrang maatregelen te willen nemen, opdat aan miliciens, die zich onder de wapenen bevinden, de mogelijkheid niet worde benomen, de vegetarische leefwijze te volgen. Vredespaleis. De ingekomen antwoorden op de prijsvraag voor den bouw van het Vredespaleis worden ten gerieve der internationale jury geëxposeerd in de Gothische zaal in de Paleisstraat en de daaraan grenzende zalen van het kon. paleis aan den Kneuterdijk, welke daartoe door bespanning met doek worden ingericht. Er is voor de teekeningen heel wat ruimte noodig, vooral wjjl inzonderheid de gevelontwerpen veelal op groote schaal zijn vervaardigd en omlijst werden ingezonden Er moet zelfs een plaat bij wezen van een paar vierkante Meters. Het bezoek der zestig Engelsche kweekers. Nader bericht men, dat het bezoek der zestig Engelsche kweekers aan ons land, begin Juli zal plaats hebben. Amsterdam en de omstreken van Haarlem staan bovenaan op het programma, dan komt Utrecht, waar o. a. de Koninklijke Boomkweekerijen van Groenewegen en Zoon bezocht zullen worden ook de kweekerijen der firma H. Copyn en Zoon aan de Groenekan, voorts de Koninklijke kweekerijen aan de Dedemsvaart «Tottenham" en «Moerheim" en eenige kweekerijen te Boskoop en Oudenbosch, terwijl naar alle waarschijnlijkheid ook in het reisplan wordt opgenomen een bezoek aan het kasteel De Haar en het landgoed van den heer Luden op de Mookerheide. r Ongelukken. Op het station Utrecht is Zondagochtend een los arbeider der Staatsspoor, genaamd Jan Tim merman, onder een trein geraakt en gedood. Een treurig ongeluk had Zaterdag-namiddag plaats met het elfjarig dochtertje van H. uit de Rijnstraat buiten de Morschpoort te Leiden. Dat meisje, hetwelk met een klein theestel aan het spelen was, had de onvoorzichtigheid dit in haar schoot te plaatsen, waardoor de kleeren in brand raakten. Het kind bekwam daardoor zulke ernstige brandwonden, dat het onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Gister-namiddag was de toestand er van zeer zorgwekkend. W atersnood-collecte. Bij de gisteren voor de noodlijdenden door den watervloed in Zeeland gehouden collecte is geble ken, dat verschillende personen niet thuis waren. De huisgenooten zouden mededeelen, dat de collecte geweest was en de gitten later bezorgen. Deze giften kunnen alsnog bezorgd werden bij de heeren G. Visser Bzn., M. L. Honnerlage Grete en P. M. J. A. Lagerwey, wethouders, of ten Stadhuize. Bondsteekenschool. De uitreiking van de prijzen door de leerlingen der teeken- en vakschool »St. Jozef' behaald, bracht gisteren-avond in een der bovenzalen van het Bondsgebouw de leden der commissie voor de Teekenschuol met den zeereerw. adviseur, ouders, belangstellenden en leerlingen te zamen. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, hen allen we.kom heetende, zeide dat wanneer hij op dezen laatsten cursus-avond een terugblik wierp, hei laatste aigeloopen halt jaar reden tot tevre denheid gaf. Er is naar beste krachten gewerkt, niet alleen om de teekenschool te houden op het peil waarop ze stond, maar om ze zelfs nog wat vooruit te brengen. Met vreugde kan geconsta teerd worden, dat er ondanks de moeilijkheden die de verbouwing gaf, met succes is gewerkt. Bjjzonderen dank brengt spr. daarvoor aan' de onderwijzers, die met inschikkelijkheid de moei lijkheden hebben verdragen. Spr. vertrouwt, dat wanneer een volgend jaar de toestand zal zjjn, zooals hij moet en kan zijn, er met te meer ijver zal worden begonnen en met succes gewerkt. Hoe moeilijk het voor het afdeelingsbestuur was geld beschikbaar te stellen, toch kon het niet nalaten een belooning te geven voor betoonden ijver en getrouw bezoek; de voornaamste belooning moet zeker wel zijn de vermeerdering van kennis en dit is wei voor de onderwijzers de grootste vol doening. Dat velen geen prijs krjjgen, ligt eener- zjjds aan minderen ijver, maar anderdeels ook aan minder vermogen, maar spr. hoopt, dat ten slotte allen tevreden zullen zijnzij elkaar niet zullen benijden, maar de collectie prijzen het volgend jaar zoo groot mogelijk zal zijn. Mogen wij dan op belangrijken vooruitgang kunnen wijzen en allen weten wat zij willen en kunnen wat zjj geleerd hebben Daarna tot de uitreiking der prijzen overgaand, werden toegekend. Voor het Ljjnteekenen en Timmeren, eerste groep le prijs H. Weber 2e pr. P. Heins- broek 3e pr. F. Smits, en voor S t e e n b e- werken (zonder mededinging) een prijs aan Soesbergentweede groep le pr. A. Beekenkamp, (Kethel)2e pr. J. v. d. Bergderde groep le pr. Th. de Graaf2e pr. M. Kloppers, (Kethel) 3e pr. R. v. Hagenvierde groep le pr. J. Etman 2e pr. J. van Rijn, 3e pr. B. Maissant. Nog werd een onderscheiding verleend aan Meijer. Voor het Handteekenen, eerste groep le pr. J. Hosman2e pr. L. v. Gerven 3e pr. J. Schoenmakerstweede groeple pr. J. de Boer 2e pr. H. Loog3e pr. A. Govaertderde groep le pr. W. Sozef (Kethel)2e pr. Th. Albers3e pr. M. Hoenderkamp. Voor het Schilderen, eerste groeple pr. J. van Resttweede groeple pr. W. Sozef, 2e pr. Th. Roijers. Door den heer Th. H. Hickendorf, leeraar voor dezen cursus, werd aan den leerling F. de Caluwe nog een speciale prijs toegekend. De Voorzitter sprak nog den wensch uit, dat het volgend jaar allen een prijs zouden behalen en deelde daarna nog mede, dat hoewel voor den bijgaanden cursus rekenen geen prijzen werden toegekend, eenige leerlingen in die afdeeling zich toch bijzonder onderscheiden hadden. De eerw. adviseur, pastoor Coppens, daarna nog het woord richtend tot de leerlingen, wenschte den prjjswinners geluk met de behaalde prijzen en hoopte dat deze prjjsuitdeeling' allen tot bemoediging zou zijn. Hoe zeer het afdeelingbe- stuur ook moeite heeft om geld voor de prjjzen beschikbaar te stellen, toch hoopt adv., dat de prijzen bij den nieuwen cursus mogen vermenig vuldigen. Hjj wekt daarom alle leerlingen op met te meer ijver te werken om een prijs te verdie nen en er desnoods iets voor op te offeren om getrouw de lessen bij te wonen. Een bjjzonder woord van dank brengt hij nog aan de leerlingen immers dat zoo velen een prijs verdiend hebben is voor een groot deel toe te schrjjven aan de leeraren, die niet alleen door hun vaardigheid en wetenschap, maar vooral ook door hun mateloos geduld om den leerlingen de noodige kennis in te prenten, daartoe zeer veel hebben bijgedragen. Een woord van waardeering richt adv. ook tot het bestuur, dat zich voor dezen cursus zooveel zorg en moeite heeft getroost. Moge de volgende cursus leiden tot het uitreiken van zooveel prijzen, dat het bestuur niet weet, hoe allen er éen te bezorgen Het bestuurslid, de heer W. Kloppers, onder wiens verdienstelijke leiding een aantal leerlingen zich in timmeren oefenen, bracht een woord van lof aan allen, die den cursus in timmeren steeds met ijver hadden gevolgd, hopend dat de resul taten van dit onderwijs zouden blijken en velen weder met ijver den nieuwen cursus zouden volgen. De Voorzitter wekte daarna de leerlingen nog op, zich steeds netjes in en buiten het Bondsge bouw te gedragen en sloot daarna de bijeenkomst, onder dank voor de betoonde belangstelling de teekenschool in aller steun aanbevelend en den wensch uitsprekend, dat zij bljjve voortgaan een sieraad der Bondsafdeeling te zijn. Yolksbadhuis. In de week van 16- 22 April 1906 werden genomen 204 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 34 regen 11 regen 139 school kinder 5ct2 Ernstig ongeluk. Heden-morgen is te Delfshaven, een ernstig ongeluk gebeurd. De rijwielfabrikant Duyvis, directeur der T. 1. M. Cycle Mfg. Cy. te Schiedam, wilde omstreeks 9 uur nabij de Duysstraat op de uit die straat naar Schiedam vertrekkende stoomtram stappen. Hjj gleed uit en geraakte onder de tram, zijn linkerbeen werd zoo goed als afgereden, terwijl hij bovendien nog een hoofdwonde bekwam. Na eerst in het café van den heer van Waart aldaar te zjjn binnengedragen, en daar dr. Vuyl- steke de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd hij later door tusschenkomst der politie in zorg- wekkenden toestand naar het Stedeljjk Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Nader vernemen wij, dat in het Ziekenhuis te Rotterdam het been beneden de knie is geampu teerd moeten worden. Hoewel de heer Duyvis veel bloedverlies heeft geleden, was zijn toestand heden-middag om 4 uur redelijk wel en hoopt men op levensbehoud. In hot ruim gevallen. Op de werf »Gusto", firma A. F. Smulders, al hier, had heden-morgen om 8 uur een droevig ongeluk plaats. De 14-jarige Jacobus Weber, wonende Nieuw- sticht, is aan boord van een by genoemde fab riek in aanbouw zijnd schip in een ruim gevallen. Na voorloopige hulp werd de knaap naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. In het Ziekenhuis bleek, dat de knaap bewus teloos was, zjjn linkerarm had gebroken en een hoofdwonde te hebben bekomen. De knaap was heden-middag nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Tot onderwijzeressen aan de hulp- school in het Broersveld (de vroegere school Wijma) zijn door B. en W. tijdelijk benoemd de dames H. H. M. de Mol en J. P. van Luik. Uit het portaal van pand no. 109 aan de Wjjnstraat te Rotterdam is een rijwiel gestolen, toebehoorende aan P. van K., te Schiedam. Door B. en W. is alsnog aan Antoon Benner te Roermond voor f 1400.gegund de plaats voor een stoomcaroussel op de in Juli a.s. te houden kermis. Volgens achterstaande adverten tie zal Donderdag-avond 8 ure in de zaal der Officieren-Vereeniging een soiree worden gegeven ten voordeele van herstellingsoorden voor handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers. Hoewel de plaatselijke afdeeling van sMercurius" zich zeer voor deze zaak interesseert, wordt de soiree toch door eene geheel zelfstandige corpo ratie, die beoogt het bedienend personeel in den handelsstand in dezen van dienst te zjjn, op touw gezet. Velen zullen zich zeker geroepen gevoelen, door gebruik te maken van deze soiree, het edele doel dat daarmede bestreefd wordt, in allen deele te doen bereiken. UIT DELFT. Een eervolle onderscheiding. Een bijzondere onderscheiding is, naar De Fabrieksbode meldt, mevr. Van Marken te beurt gevallen. In de vorige maand werd te Parjjs de jaar vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestudeering van het participatie-stelsel (winstdee- ling), Deze vereeniging kent jaarlijks een gouden medaille toe aan hem, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt bjj de toepassing van het beginsel door de vereeniging voorgestaan. In deze jaarvergadering nu werd besloten de gouden medaille toe te kennen aan den heer Van Marken, groot industrieel te Delft, wiens veelzijdig werken op sociaal gebied een bewonderenswaardig voorbeeld was van goedheid en verstandig door voeren van een beginsel. Het overljjden van den heer Van Marken bracht geen verandering in het voornemen. Er werd bepaald die medaille aan te bieden aan mevrouw Van Marken, mede hierdoor den naam van deze trouwe medewerkster verbin dende aan dien van baar echtgenoot. Deze medaille, een waar kunststuk, is dezer dagen in het bezit gekomen van mevr. Van Marken, die terecht dit bewjjs van waardeering en sympathie op hoogen prijs stelt. Een jeugdige booswicht. Men meldt uit Amsterdam: Een jongen van 14 jaar kwam Z|a!erdag Üb'ij de poliitie vtertel'llon, dat hij, al leen op het kanjtoor vap. zijn palrooM zijnde, door onbekende personen was ovteïvallen'. Zij bonden hem een handdoek voor de oogen, kne velden zijln beenen oh sloten hem vervolgens op het privaat op. Toen het hem na eenigerv tijd gelukte los te komen, wanein, de dieven ver dwenen met medeneming van f35 aan papie ren geld. Later bekeinde hij echter dat hij dit verhaal verzonnen jiad. De f35 wei-den voor het grootste gedeelte jn, zjjn bezit gevonden. Een priester be 1 e'edigd. Zondag-namid dag heeft op de Leliegracht te Amsterdam het Volgende ernstige feit plaats gehad. Een aldaar wandelend R. K. priies1<e.r, de WelEerw. pater N. G. Orie, pastoor v'an den II. Thomas van Aquine (de Toren), werd n.l. door eieh voorbij ganger beleedigd, aangerand en zelfs in het ge laat gespuwd, Eeniige heferen, die dit zagen, hiel den den beleedigier pan; deze trachtte zich los te rukken en er ontstond een worstelpartij, waarinj zich weldra een ,agent mtejngde. De priester had zich inmiddels verwijderd. De heeren, die van het gebeurde geltuigen waren geweest, eischten echter, dal de zaak Vervolgd zou' worden en lieten aan het politieposthuis aan de Westermarkt pro ces-verbaal opmaken, hetgeietn geschied is, ech ter tot heden zonder gevolg, daar de .geeste lijke zich niet heeft aangemeld. De bdeediger gaf aan het posthuis op, Zuidema te heeten, te Groningen geboren, letterkundige yiaji beroep te zijn en jn de iWijttenbiajchstraat te wonen'. Hij bekende zijn opzet je,n zeade den priester ge- spuwd te hebben (uit haat tegejn den katholie ken godsdienst. Door pen dep getuigen is on derzocht of zijn opgaren juist waren en toen ■is doior 's mans hospita een en ander bejvtestigd. I1 (Tyd.) Doode varkens. Door de politie te Utrecht is eergistermorgen beslag gelegd op zes jonge doode varkens, die met een bode naar Utrecht vervoerd zjjn en elkaar waarschjjnljjk verworgd hebben, als gevolg van de benauwde atmosfeer, die in hun dik met stroo belegde kooi geheerscht heeft. Voor den eigenaar is dit een schadepostje van ongeveer 1800. Vijf dezer dieren zjjn ter keuring naar het abattoir overgebracht. De zaak Rosier. Aan de Utrechtsche politie agenten Reitsma en Fontejjn, die op zoo kordate wijze Frans Rosier in arrest genomen hebben, is als bljjk van tevredenheid door den burgemeester van Utrecht ieder een bedrag van f25 toegekend. (U. D.) Inbraken. Te Hilvarenbeek (N.-B.) is eer- gisternacht op twee plaatsen ingebroken. Eerst wisten de dieven zich toegang te verschaffen tot de woning van den oud-burgemeester, den heer V., en stonden op het punt de brandkast te ont sluiten, toen de zoon des buizes onraad bemerkte, waarop de dieven, zich ontdekt ziende, ijlings de vlucht namen. Daarna beproefden zjj hun geluk bjj den landbouwer D., waar zij het kabinet open braken en zich van de zich daarin bevindende gouden en zilveren sieraden meester maakten. Bij een bewoonster van de Valckenierstraat te Amsterdam is Zondagmiddag, tijdens haar af wezigheid, de woning opengesloten en f 150 als mede de inhoud van de muntgasmeter ontvreemd. Het vergaan van de Comte de Smet de Nayer. Omtrent het vergaan van dit Belgische schoolschip (gister reeds onder Gemengd Nieuws medegedeeld) wordt nader bericht, dat de kapi tein, Fourcault, en 33 andere opvarenden zjjn ver dronken. De bark Dunkerque, met de geredden aan boord, is op weg naar Hamburg, waar zjj eerst Donderdag op zijn vroegst kan zjjn. Bizonderheden zjjn nog niet bekend. In de mjjnen van Courrières is de brand nu gebluscht, en men gaat voort met het bergen van de Ijjken. Tot dusver zijn 424 naar boven gebracht. De ingenieurs klagen nu echter over gebrek aan hulppersoneel. De Vesuvius. Professor Matteucci meldt, dat de Vesuvius al meer en meer tot rust komt de instrumenten op het observatorium zjjn in hun normalen toestand. Gister zou Matteucci, als er geen onvoorziene belemmering ontstond, een eerste poging doeR om den nieuwen bergtop te beklimmen. Te Poggibonsi .bjj Siena hebben de bewoners, door de aardschokken verschrikt, den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Het raadhuis is beschadigd, overigens is niemand gedeerd. Diefstal, u;it de Vorstelijke schat kamer. Niet weinig opschudding is in Dener marken veroorzaakt door de bekentenis van dep conservator van de beroemde chronologische ver zameling van schatten van de Deehbche konin gen op het kasteel Rosetiburg, dat hij een groot aantal vloorwerpen, waaronder de wereldbeken de Flora Danica" en „Juliane Maria", porse leinen serviezen uit de collectie, gestolen eta, le Kopenhagen, Parijs en Berlijn Verkocht heeft. De gestolen voorwerpen vertegenwoordigen één, waarde van tienduizenden gulden^. Een edelmoedig landgenoot. Een geweldige brand heeft het «Oriental Hotel" te Kobe in Japan geheel vernield. Tot enkele personen, die hun have verloren, behoorde onze landgenoot de heer Ed. Nierop, hoofdagent van de Java-China- Japanljjn. Bjj zjjn edelmoedige pogingen, eenige dames te helpen, het hare te redden, sneed de brand zijn eigen kamer af, zoodat hij alles wat zich daarin bevond verloor. NCt.J De-vergiftiging te Mainz. Te Mainz is eergisteren nog een tweede kind van den ban kier Gutmann, tengevolge van de vischvergiftiging, bezweken, zoodat er nu vier dooden zijn. Een dame en een ander kind liggen nog zwaar ziek. Volgens een nader bericht, was het blikje zalm waaraan de vergiftiging geweten wordt, pas den zelfden dag in den winkel gehaald. De zalm moet ptomaine (ljjkengif dat bij rotting van eiwitstoffen ontstaat) bevat hebben. Branden Te Torgau zjjn bjj den brand van een katholieke kerk en school twee zusters en drie kinderen om het leven gekomen. Kostbaar document. De Chineesche studiecommissie heeft voor het museum voor volkenkunde te Berljjn een kostbaar stuk meege bracht, nameljjk een getrouw afschrift van het uit 787 na C. dagteekende document van Sianfoe-over de eerste verkondiging van de leer van Christus in China. Jubilé der Singelkerk. Nader vernemen wjj, dat het zilveren feest van het bestaan der Singelkerk niet den 20nmaar den 13en Mei a. s. zal gevierd worden. Den 7n Mei 1881 is de kerk door Z. D. Hw- mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, geconsac reerd. De feestrede werd toen gehouden door onzen booggeaehten oud-stadgenoot, den zeereerw. zeerg' pater dr. J. V. de Groot, professor aan de uni versiteit te Amsterdam. De gevierde redenaar, die toen vooral haren schoonen kruisvorm prees, ook bjj het aanst. feest onder het plechtig lof de feestrede houden Onder de Hoogmis zal de zeereerw. pater Lan- gewen, pastoor der kerk, die zoa'n werkawwn deal |M i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2