Binnenland. 1 jStads- en Gewestelijk Nieuws. Offtcieele berichten. Bij Kon. Besl. js nan den heer P. A. Stol te, op zijn verzoek, eervol /ontslag .verleend als consul- generaal der Nederlanden te Napels. Bij Kon. Besl. ,is pan W. C. J. Omkruyt, let terzetter ter Algemeene Landsdrukkerij, de eere medaille der orde yan Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. By Kon Besl. is aan C. Lang, kommies 1ste klasse by 's Rjjks belastingen te Amsterdam, toe gekend de zilveren eeremedaille van de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon.-Besl. is de inspecteur van administratie bij de zeemacht S. Hummelinck, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Tan de Koninklijke familie. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Perzië bij ons Hof heeft zich gister naar het Loo begeven, teneinde in opdracht van den Sjah, zijn souverein, aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden te overhandigen het Grootkruis der hooge Perzische orde. De nieuwe Commissaris der Koningin in Zeeland. Do heer Dijckmeeater heeft gister-ochtend! 's-Gyavenhage verlaten, teneinde, te .Middelburg zijne betrekking van Commissaris der Koningin te aanvaarden. Aan den Roll. trein Van 81/2 uur naar Zee land bevonden zich tot .uitgeleide van den heer en mevrouw DijcKmeester en gezin de heeren Bink, minister van Binnenl. .Zaken; de nieuvvben. secret.generaal baron Van Lijnden; de administra teurs Hube.r, mr. Kann, jhr. mr. Quarles v:an Ufford; de referendarissen Belinfante, Roye^ Schelfus, mr. Blaupot ten Cate, Peerbolte, chefs van verschillende afdeeiingen /en de hoofdcom mies chef der pfd. militie en schutterij. Allen namen pp de meest hartelijk,® wijze af scheid van den man, met wien zij gedurende lan goren of korteren tijd aangenaam hadden saam- gewerkt en drukten hem de hand tot afscheid, met den wensch dat 'them in zijn nieuw hooger ambt wel moge gaap. Mr. Dijkmeester en echtgenoote zyn gister middag 12 uur te Middelburg aangekomen. Zy werden op het perron verwelkomd door afgevaar digden van Gedeputeerde Staten, den waarnemenden griffier en den burgemeester met echtgenoote. Mr. Dyckmeester werd bij monde van den heer P. J, Siegers, oudste lid van Gedeputeerde Staten, namens dit college begroet. Deze sprak de hoop uit, dat mr. Dijsmeester vele jaren de belangen van de provincie mocht bevorderen. Ook namens zijn echtgenoote betuigde de heer Dyckmeester dank voor ue hartetyke ontvangst. Vervolgens heette de burgemeester, mede namens zyn echtgenoote, den commissaris en diens echtgenoote welkom, waarna zy zich per rytuig naar het hotel Abdy begaven, waar zij voorloopig denken te vertoeven. £en benoeming. De koning van Pruisen heeft den gepénsion- neerden kolonel der huzaren ,F. de Bas, direc teur van het krijgskundig archief van den ge- n e ral en staf en bekend schrijver over militaire onderwerpen, benoemd tot ridder 2e klasse in de Pruisische Kroonorde. Deze hooge onderscheiding is vermoedelijk aan te merken als bewys van instemming met de beschrijving der veldslagen van Quatre Bras en Waterloo door genoemden hoofdofficier Prins Frederik der Nederlanden", dl. III), waaraan ijve rig door generaal von Settow Vorbeck, dr. von Pflugk Harttung, Van Eek, Navez, Van Es en anderen in hun laatste geschriften over dien oorlog is ontleend. Kolonel De Bas heeft de door Si borne en latere Britsche schrijvers ten nadeele van de Pruisen, de Belgen en de Hollanders in 1815 verspreide onwaarheden, krachtig en op grond van oificieele stukken wederlegd. Deze tegenspraak zal eerlang bv samenwerking van Belgische en Nederlandsche officieren door een in de Fransche taal uit te geven werk worden voortgezet, tot welken arbeid nog door wijlen baron Lambermont te Brussel het initiatief genomen werd. Prijsvraag Carnegiestichting. De jury voor de prijsvraag van het Vredespaleis zal den 3en Mei in Den Haag bijeenkomen. De jury bestaat uit de heeren Th. E. Collcutt, Royal Gold Medaillist, president Elect, of the Royal Institute of British Architectsdr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseumgebouwen E. von Ihne, geb. Ober-Hofbaurath des keizers van DuitschlandK. König, professor der Techni sche Hochschule te Weenen M. N'not, Membre de l'lnstitut de France; W. R. Ware, emeritus professor of Colombia University of New-York, en den voorzitter van het bestuur der Carnegie stichting als president. Ongevallenwet. Het bestuur der Vereeniging tot verbetering van den maatschappeljjken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend, met een adres, waarin verzocht wordt, hetzjj bij even tuele wetswijziging, hetzjj by afzonderlijke wet, de verplichte ongevallenverzekering uit te breiden tot alle persoonlijke of huiselijke diensten ver richtende personen, zoo mannen als vrouwen. De vele gevaren, waaraan in huisdienst arbei dende personen blootstaan, maken zulks naar de mening van adressanten hoogst wenschelijk. Ge deeltelijk zijn deze gevaren volkomen dezelfde als die, waaraan verschillende in de ongevallenwet opgenomen bedrijfsgroepen blootstaan, als behan gers, stoffeerders, glazenwasschers, schoonmakers van gebouwen, zjj, die werkzaamheden aan gevels verrichten, straatreinigersterwijl dienstboden blootstaan aan groot gevaar tot het bekomen van brandwonden, bij het veelvuldig omgaan met vuur en licht, o.a. bij het koken, kachels aanmaken, de wasch bewerken. Rij n vaart-Conferentie. De hoofdinspecteur van 's Rijks Waterstaat, de heer Leemans, is gister naar Heidelberg vertrokken, ter bijwoning als vertegenwoordiger van Nederland van de Rijnvaart-Conferentie. Inschrijving havenwerken Valparaiso. Na,ar wij vernemen, js hier tie! lande telegra fisch bericht ontvangen betreffende de inschrij vingen Voor het uitvoeren (der havenwerken te Valparaiso, ter welker bëoordeel'in,g ,de heer Kraus baar Chili is vertrokken. Het bericht, dat niet jn alle opzichten duide lijk is, vermeldt, dat de hoogste inschrijving is die der Nederlandsche Combinatie (Volker c.s.) ten bedrage van .ongeveer 53 millioen, de daar op volgende die der Engelschen ad circa -18 millioen en derde die der Chilieensehe inschrijvers ad 34 millioen, .overeenkomende met het bedrag der .officieel® raming. Uit het bericht blijkt niet in welke muntsoort de bovengenoemde bedragen geseind zijnpe sos (5 francs) of guldens. Voorts was, gelijk reeds vroeger gemeld wlerd, den inschrijvers toegestaan hij hun inschrijvingen (amendementen pp de ge maakte plannen v|oor ,te stellen (welke dan door den heer Kraus worden beoordeeld.) Vermoedelijk heeft de Nederlandsche combi natie, welker inschrijving het hoogst is, van die B'eVoegdheid gebruik gémaakt. (N. Ct.) Nederlands kunstnijverheid op de Tentoonstelling te Milaan. Van het Nederlandsch Correspondentie-bureau te 's-Gravenhage ontvangen wij de volgende mededeeling Uit Milaan wordt geschreven, dat de bouw van de Nederlandsche afdeeling «Kunstnijverheid" zeer tegen loopt. Het gebouw staat gedeeltelijk in de muren, en het is slechts gedeeltelijk onder dak, zoodat niet te zeggen is wanneer de heer Kromhout mat zijne werkzaamheden kan aan vangen. Hij zal voor de inrichting der afdeeling ongeveer 3 weken noodig hebbeneerst daarna kunnen de goederen worden uitgepakt. Er is evenwel nog niets of weinig gereed en wordt overal slechts langzaam gewerkt, omdat de goederen langzaam door de sporen worden aangevoerd. De verzending der goederen van exposanten zal dezer dagen aanvangen. Ned. R. K. Volksbond. Bij gelegenheid der in den Ned. R. K. Volks bond in de maand Mei te houden Encycliek feesten zal een extra „Propaganda nummer" van de Volksbanier verschijnen. Dit buitengewoon nummer, dat Verschillende bijdragen over de velerlei B 0 ndsi ns teil in gen zal bevatten en met toepasselijke jllustratiën zal wor den versierd, «wordt (aan pile abónné's van de Banier gratis verstrekt. Ook voor niet-abonné's en niot-leden van deö Bond zal .het propaganda-nummer tegen een la gen prijs /Verkrijgbaar zijn. Een haven voor Franeker. De LI. IJ. S. M. Ifeeeft zich bereid vprklaard achter het Vliet ,te .Franleker een haven té doén maken ten bate van den handel, onder voor waarde, dat de gemeente de kosten Van het makén en bedienen der benoodigde brug Voor hare re kening neme. De kermis afgeschaft. De gemeenteraad -van Breda besloot Zaterdag mét 18 [tegen 2 stemmen tot afschaffing der! Voorjaarskermis. Die voor dit jaar zal echter nog doorgaan. 1 JubiléKoojjman. Heden herdenkt de heer A. Koogman den dag, waarop hij gedurende 25 jaar de betrekking van gemeentebode vervult, terwijl hy ook 25 jaar bode is van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van het Alg. Handels-Entrepót alhier. De wijze waarop hy in den loop van een kwart eeuw die verschillende betrekkingen heeft ver vuld, heeft hem de algemeene sympathie verze kerd. Zeer veel bewijzen van belangstelling, vriend schap en sympathie mocht hy dan ook heden van vele zyden ontvangen. Toen hij heden-morgen ten stadhuize verscheen, werd hy er door den gemeente-secretaris en de ambtenaren ten stadhuize ontvangen en bij monde van den gemeente-secretaris gelukgewenscht, waarna hem een gouden lorgnet werd aangeboden! In eene byeenkomst heden-ochtend half twaall in de Raadzaal gehouden, waar met het Dag. Best. eenige leden van den Raad en beambten van de bureaux ten stadhuize te zamen waren, sprak de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants, den »zeer geaebten jubilaris" toe ongeveer in de volgende bewoordingen Vreemd was 't u, toen gij heden-morgen van huis zyt weggegaan er zijn zoo van die dagen in het korte menschenleven waarin alles anders isde menschen zijn anders en de dingen zyn anderszy zyn als een mijlpaal in het grijze, een tonige leven, een variatie, die men behoeft om zich met meer lust aan zyn dagtaak te wyden. Zoo beleeft u ook nu een dag vol vreemde dingen. Nu 25 jaren geleden tot bode benoemd, nadat men 12 jaar lang uwe diensten had leeren waar- deeren 1 Hoe lang, hoe eindeloos lang is de nachtwake die voorbijgingWat is het leven in dien tyd geweest Missives, boodschappen, gehei men dagelijks hebt gy de deuren van het stadhuis ontsloten en wat kwam er dan niet binnen Zaken van loodzwaren aard, die zorg en moeite gaven, maar ook dingen die leidden tot feestfan- fares, de vrooljjkheid opwekten. En als 't avond was, hebt gy weer gesloten. Wie kan terugzien op zooveel wat te Schiedam gebeurd is, als over Schiedam is heengegaan als bode Kooyman? Ja, toen ik hier kwam, zei men terecht: Kooyman weet zeer veel. 't Is waar; wy hebben onze secretarie met onze registers, maar bode Kooyman is het levende registerwy hebben onze notulen, maar hij is de levende notulenwij hebben onze geheimen, maar bode Kooyman is het levende geheim. Inderdaad gij zyt veel voor velengy hebt veel willen zijn in zeer byzondere dingen. Vreemd moet het u heden zijn: de menschen verlaten hunne bezigheden om te toonen, dat zij uwe toewyding zeer op prijs stellen, om te huldi gen, ja, een man van den dag, iemand die heden geweest is, maar toch een die naar zyne beste krachten gewerkt heeft. Sta my een kleine verge lijking toe. Toen de (Fransche) minister van Binnenlandsche Zaken nederdaalde in de mijnen te Courriéres en door een gids voorafgegaan rond doolde in die zwarte gangen, vroeg hijkan ik nog verder gaan. Het antwoord wasJa, Exellen- tie, tot daar waar gy die paal ziet glinsteren. Ook wij hebben onze paal. Iu de gang van het stadhuis staat onze paal, bode Kooyman, en als bij daar is, kunnen wy gerust zijn, dan is de dag goed. Als bljjk van hoogachting willen wy u, bode Kooijman, dit overhandigen (Burgemeester geeft hem een gesloten envelop) en mag ik daaraan myn persoonlijken wensch verbinden, dat u nog vele jaren uwe gaven in dienst der gemeente moogt stellen, dat gij nog lang moogt zijn de bode van onze geboden, nog lang moogt sluiten en openen de deuren van dit stadhuis en als eenmaal uw levensavond daalt, moge dan de eeuwige deuren zich kunnen openen voor hem, die in het onlus tige leven toch een eerzame rust gevonden heeft. Diep bewogen, dankte de geachte jubilaris den Burgemeester voor zijn treffend woord, verzeke- nend, dat hy 25 jaren gedaan had wat hy naar zijn beste krachten doen kon en verklarend, geluk kig en zeer tevreden, op dezelfde wyze zijne betrekking te willen bljjven waarnemen. De heer A. Gouka, Raadslid, voerde daarna als voorzitter van de feestcommissie het woord, na genoeg sprekend als volgt: Het spjjt my dat ik niet zoo woordenrjjk ben als onze voorzitter, niet zoo dichterlijk aangelegd, maar wat ik te zeggen heb, is toch even goed gemeend. Spr. acht het een geschikte gelegenheid den geachten jubilaris thans geluk te wenschen. Ieder viert op zyn tyd weieens een jubilé en de algemeenheid doet wel eens wat af aan de waarde. Maar namens het college van den Raad mag spr. den jubilaris huldigen, niet omdat hy 25 jaar zyn plicht gedaan heeft, maar om de wyze waarop hy dit heeft gedaan. Om de de wyze waarop hij dit heeft gedaan, hebben de leden van den Raad met den voorzitter persoonlyk aan den jubileerenden bodejverplichting. Waardeerend zyn merkwaardig herinneringsvermogen, wilden zij dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en geven hem als bljjk dat zyn wyze van plichts betrachting hun sympathie wekte, een schrijf bureau met bybehoorenden stoel, met den wensch dat hij van dit cadeau een langdurig, vruchtbaar gebruik make en hy een genoeglyken dag moge beleven. (Het cadeau was by de firma Gebr. Beausar ter zijner beschikking.) Nadat de jubilaris ook voor dit cadeau hartelyk dank had betuigd, verzekerend dat hy trachtte naar beste weten te handelen en dit te willen blyven doen, voerde nog de heer mr. W. H. Jansen als voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken het woord. Namens de Kamer bracht hy hem hulde en dank voor de diensten ook aan die corporatie be wezen. Byna geheel die 25 jaar heeft spr. met den jubilaris samengewerkt, eerst als secretaris, later als lid en voorzitter van die Kamer. Hij kan dus te beter waardeeren wat Kooyman als bode gedaan heeft, zyn toewyding en plichtsver vulling op prys stellen. Hem dankzeggend en gelukwenschend, meent de Kamer een kleine her innering te moeten geven, niet als belooning, maar als hulde en eerbewjjs voor hetgeen bode Kooy man zoovele jaren voor haar gedaan heeft. Met den wensch dat hem nog vele jaren zullen gege ven zyn en hij zyne betrekking steeds met dezelfde toewyding blijve vervullen, bood spr. hem een gesloten couvert. Met enkele woorden dankte de jubilaris ook voor dit vereerend huldebljjk. Ook ten zjjnen huize, waar hy ten 2 ure met zijne familie receptie hield, mocht de 'jubilaris vele blijken van wanrdeerende belangstelling ontvan gen. Reeds in den vroegen ochtend had de majoor commandant der ddSchutterij, de heer G. Visser Bzn.( den oud-scherpschutter en stafmuzikant een bloem stuk gezonden, terwijl mevr. de wed. van Dyk van Mathenesse hem een fraaien barometer zond blijk van achting en sympathie. In verschillenden vorm, zoowel door de koffls' van den burgemeester en den gemeente-secretariS| door ander persoonlyk bezoek als door tal van schriftelijke gelukwenschen en nog enkele geschen ken bleek dat het jubilé van den heer Kooijman in ruimen kring waardeerende belangstelling vond. S. T. M. Gedurende de maand April 1.1. zyn doof de Schiedamsche Tramwegmaatschappjj 22532 passagiers vervoerd. Door de politie is hede n-m 0 r g e n in een logement alhier aangehouden de 22-jarige J. K., die gesignaleerd stond voor f3 boete, subs, 4 dag hechtenis. Hy is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, daar hy de boete niet betalen kon. Vannacht zijn ontvreemd ten n a- deele van den glasblazer G. K. Schrumpf op het erf achter zyn woning aan den Rotterdamschen dyk twee konjjnen en de bonte wasch, bestaande uit verschillende goederen, die op het hek langs het erf hingen. Een onderzoek is ingesteld. Gisteravond 11 uur ongeveer liep in de Zylstraat de 22-jarige alhier logeerende J. Knol in het water langs de straat. Hy werd behouden weer op het droge gebracht door een medelogeergast, die in zyn gezelschap was. UIT ROTTERDAM. De afscheidsreceptie Tan burgemeester s'Jacob. Nadat de burgemeester van Rotterdam, de heer F. B. 's Jacob, (gisteren in den loop van den dag verschillende gemeentegebouwen had bezocht, jten einde van pet aldaar aanwezige! personeel afscheid te nemen, hield hij gister avond te zijnen hip ze afscheidsreceptie. Nimmer wellicht was pene Receptie zóó druk! bezocht .als deze. Een jeder, die in meer of minder nauwe betrekking tot pen heer 's Jacob' als burgemeester had gestaan, .wilde van deze gelegenheid gaarne gebruik maken, om door zijn tegenwoordigheid blijk te geven van zijne hoog achting, waardeoring of dankbaarheid. Te half negen yereenigdien gioh een groot aantal gemeente-autoriteiten en -ambtenaren, waaronder alle gemeente-instellingen vertegén- woordiigd .waren, ten hujze yan den burgemees ter, om Z.E.A. een geschenk aan te bieden^ bestaande jn een fraaie .schilderij, Vervaardigd dóór den schilder Tholen, voorstellend© een Maas- gezicht, pret de Maasbrug PP den achtergrond, waarbij tevens gevoegd was een album met de namen der gevers. De aanbieding: jhl,ad plaats bij monde van den, directeur der gemeentewerken, den heer G. J. de .Jongh. Tegen ,9 uur verscheen de commissie uit de Burgerij, met de heeren J. van Stolk Azn., als' voorzitter en mr. Ed. Jacofeon, als secretaris, die een geschenk ,in portefeuille aanbood, mét verzoek, dat de burgemeester zelf daaraan een! album met de pamen der deelnemers. De heer J. yan .Stolk sprak hierbij den bur gemeester toe. Inmiddels had ziqh jn de, Westerstraat, vóór het huis vjan den .burgemeester, een aanzien lijke menigte verzameld, jn /afwachting ook van de serenade, welke t.e 9x/2 uur door de. muziek korpsen der schutterij, n.l. pe stafmuziek en de hoornblazers, in yejeeniging piet .de muziekka pel van het korps Kon, Scherpschutters, den; burgemeester gebracht zou worden. Terwjjl de verschillende muziekkorpsen zich ieder afzonderlijk deden jiooren, .verschenen ter receptie de officieren per schutterij, die daar toe ten hujze vian pen kolonel-commandant, den heer J. J. jVf. Blankenjheym, waren samengeko men, de waarnemende commandant Van Alphen en .officieren' van het korps Kon. Sdherpschut- ïers en de (Officieren ,van de mariniers en ma rineschepen. Te 10 ure wits deze serenade geëindigd én marcheerden de muziekkorpsen naar het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschen Singel, waar den muzikanten na mens den burgemeester Ververschingen werden aangeboden. Inmiddels hadden zich in den tuin Van het huis Van den burgemeester p© werkende leden van de Koninklijke Zangvereeniging Ratio's Man nenkoor" vereenigd, die alsmr, door den burge meester lontvangen werden. Zij brachten ten gehoore pret „Avondlied"/ van Verhulst, het lied „Stille", alsmede een PÜ deze gelegenheid toepasselijk „hulde- en dank lied." Het Vérdere v,an den .avond meldden zich voort durend een reeks van autoriteiten aan» waaronder de leden yan de rechterlijke macht» rijksambtenaren enz. it- 1 Inbraak in een school. Zaterdagnacht werd, vermoedelijk door inklim- raing in een belendende school, ingebroken in de - I 1 ti a. a>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2