8tads- en Uewestelijk Nieuws. Hoefdraad der St. Vincentius-Vereeniging in Nederland, 's-Gravenhage. J. ,W. A. Beynes, Haarlem. ft. W. 'dan de Bilt, Den Helder. Mr. A. M. J. dan den Bieseu, Amsterdam. C. Blocker, Beverwijk. Th. Böhm, Zoetermeer-Zeigwaart. G. P. Bon, Loosdninen. Mr. F.. Van den Boogaert, lid der Staten ,van Noo*t-Holland, Amsterdam. G. T. M. vian den Bosch, A-lkmaac. Th. J. A. Bosman, Kanunnik en Rector aan het Gesticht der Broeders van St. Joannes de Deo, te Haarlem. P. Brediius, Rotterdam. J. Buis Pzn., lid der Staten Van Noord-Holland, Spierdijk. G. Bulten, Zilk (tij Hillegom.) W. Geulen, President der St. Vincentius-Vereeni ging, Middelburg. Ch. Claessen, Goes. C. J. Gonijn, Edam. W. C. de Crane, Ziorikzee. Jac. P. Creyg'hton, President der St. Vincentius- Vereeniging, Leiden. Joseph J. Th. Cuypers, (Vroeger) President van het Centraal Bestuur Van den Roomsch-Ka- tholieken Gildenbond (Patroonsvereeniging), Amsterdam. C. P. W. Dessing, Gouda. J. Th. van den Donk, Voorburg. Mr. A. Dorbeck, Alkmaar. J. J. Duynstee, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, 's-Gravenhage. 6. W. H. Eygenraam, President der St. Vincen- tius-Vereeniging, Dordrecht. JfeV. P. M. G. von Fisenne, lid van do Eerste Kamer der Staten-Generaal, Rijswijk. ft. L. van Gamert, President der Diocesaan-Ver- eeniging Van Roomsch-Katholieke bijzondere! Onderwijzers, in het Bisdom Haarlem, Haarlem. J. M. Goes, Castricum. - Wi, B. Guskens, President ,van den Roomsch- Katholieken Volksbond, Haarlem. L. Hageraats, Rector aan het R. K. Weeshuis te 's-Gravenhage. J. N. Hendrix, Amsterdam. W. G. de Hey, Haarlemmermeer. H. J. Hoek, Wateringen. Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda. C. J. li. Hofman, President van den Roomsch- Katholioken Volkshond, 's-GraVenhage. Mr. L. M. J. H. Kerstens, lid der Staten van Zuid-Holland, Leiden. P. J. van Kessel, President der St. Vincentius- Vereeniging, Haarlem. G. A. M. Koevoets, Delft. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 's-GraVenhage. Mr. J. P. Kraakman, lid der Staten van Noord- Holland, Alkmaar. G. Kropman, Gouda. B. Lammers, Secretaris van het Centraal-Bestuur van den Roomsch-Katiholieken Volksbond, Am sterdam. I I Mr. B. R. Led eb oor, Rotterdam. li. Lemmers, Pijnacker. Aug. Lindner, President der ,St. Vincentius-ver- eeniging, Amsterdam. C. B. Lünneman, Boskoop. C. J. L. Van; jd,er Meer, lid der Staten van Zujd- Holland, Noordwijk. F. Middelhoff, Purmeretnd. F. A. Moerel, Oudewater. W. B. G. Molkeniboer, Amsterdam. R. G. van Nieuwkuyk, Vlissingen. Jhr. J. W. Van Nispen tot Sevenaer, lid der Sta ten Van Zuid-Holland, 's-Gravenhage. A. C. A. Nolet, President der St. Vincentius-ver- eenjging, Schiedam. Dr. F. J. Nuyens, Langer-Aar. A. Nijdam, President der St. Vincentius-vereeni- jg/ing, Delft. H. Raat, President der St. Vincentius-Vereeniging, Medembiik. M. P. van Ruyven, lid der Staten van Zuid-Hol land, Poeldijk. F. B. van Rijswijk, President van den Roomsch- zamerhand tusschen Delfland en de Zuid-Holl. en Zeeuwsche eilanden begon te ontwikkelen, een groote hindernis. De groote schepen moesten daar overladen en de kleine werden langs een overtocht of overtoom, door middel van windassen er overge trokken. De nieuwe dam gaf veel bedrijvigheid en wel dra begon men er in den omtrek huisjes te bou wen. Reeds in 1262 bleek er behoefte te bestaan aan een kerk, daar den 5en Dec. van dat jaar de bisschop van Utrecht, Henricus, toestemming gaf tot den bouw.1) Uit het feit, dat in 1264 deze kerk in de rechten trad, welke de kerk en de plebaan van Oud-Schie of Ouderschie op het grondgebied van Nieuw- Schiedam bezaten, mits daarvoor jaarlijks ter ver goeding, volgens een verdrag, 12 solidi of stuivers aan den plebaan van Ouderschie werden betaald, blijkt voldoende, dat Nieuw-Schiedam snel in grootte toenam. II. Adelhj/ce kasteelen. Het slot Spangen, van ouds Matenesse. Vele jaren vóór de Nieuwe Schiedam bestond, was, zooals wjj hiervoor vermeldden, het land van Overschie tot de Maas, slechts drassigen grond, t) Heeriuga, Rechtsbronnen blz. 3. Katholieken Volksbond, Rotterdam. Jos. Schellings, Schipluiden. J. A. A. Schwann, Middelburg. J. W. Smit, President van den Roomsch-Katho- 1,teken Volksbond, Amsterdam. H. W. Spendel, Leiden. J. F. M. Sterck, Amsterdam. G. II. F. Stoffels, Rector en Centraal-President der St. Jozef G c z el len - Ver e e i:i ga n g, Amsterdam. N. A. F. Tav'erne, Hoorn. M. A. Thompson, Rector .aan het St. Lucia-Ge- sticht, Rotterdam. L. A. Vreeburg, lid der St,aiten Van Zuid-Hol land, Delft. P. J. II. Van Vu'git, President der St. Vincentius- Vereeniging, Rotterdam. Mr. F. Th'. Westerwouidft, ltd der Staten van Noord-Holland, President van het Liefdewerk der Kinderbescherming1, Amsterdam. F. H. van Wichten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Staten van Zuid- Holland, Alkemade. Ch. J. Wouterlood, Schiedam. A. H. C. J. H. IJzermans1, lid der Gedeputeer de Staten van Z.uid-Holland, Vlaardingon. Liberale Unie. De algemeene vergadering der Liberale Unie zal dit jaar in de maand October gehouden worden De Amsterdamsche Beurs. Het N. v. N. meldt Ter beurze liep gisteren zeer beslist het gerucht, dat assuradeuren de premie, waarvoor de Beurs verzekerd is, met 2 per mille zouden verhoogen, wegens het veel vermeerderde brandgevaar, nu het aanvankelijk geheel van steen opgetrokken gebouw, overal van houten bogen en stutten is voorzien. Wjj dachten aan overdrijving, toen men ons het gerucht verteldedoch nu wjj de groote zaal van de Koopmansbeurs hebben gezien, komt het gerucht ons volstrekt niet onwaarschijnlijk voor. Het is een treurig schouwspel. Men ziet meer hout dan steen en het is een ware bouwval, waai in de kooplieden 's middags samen komen. Niet al dat hout is reeds noodighet is slechts uit voorzorg aangebracht, ten einde te voorkomen, dat deze of gene een steen op zijn hoofd krijgt. Maar te denken, dat dit nu een gebouw is, dat een zinnebeeld behoort te wezen van de soliditeit van Amsterdams handel, is niet hartverheffend. »Duur uw uur!" staat er onder de klok inden grooten toren. Zou dit rijmpje misschien moeten beteekenen, dat de bouwmeester al bij het bouwen beset er van heeft gehad, dat het gebouw niet voor de eeuwigheid was bestemd 1 Dan heeft hij zeker ook met zijn »despereert niet" op denhoek bedoeld ons een riem onder het hart te steken, wat hem echter kwalijk gelukt is, want het is een wan hopige bezitting voor onze stad, zoo'n beursgebouw. De Avondpost verneemt »van de best ingelichte zijde" dat Berlage voor de beurs als onderbouw een sluisfundeering had willen hebben, wat f 40.000 gekost zou hebben. Maar »dat was te Amsterdam nergens" en 't gebeurde niet. ,Men klaagt over de ventilatie in de beurs. Berlage had een inrichting als van de Frankfurter Opera gewild, wat f 15.000 gekost zou hebben. Maar »een beurs is geen opera" en 't gebeurde niet. Dit alles hebben wel enkele »intiemen" in den raad geweten, maar er is daar niet over gesproken. Internationale Fotografie-tentoonstelling te Parjjs. Van JuliOctober 1906 zal te Parijs eene groote internationale tentoonstelling van fotografie en aanverwante vakken gehouden worden, onder protectoraat van een groot comité van ministers, hoogwaardigheidsbekleders, geleerden, enz. Deze tentoonstelling zal volgens de ontvangen mededeelingen inderdaad eene grootsehe manifes tatie der lichtbeeldkunst worden. Ook Nederland zal niet achterbleven. Er heeft zich al een eomité samengesteld. die geregeld onder water stond. Geheel zonder bewoners was toen deze streek echter niet. Men trof er reeds enkele fraaie kasteelen aan. In de Beschr. der sloten en huizen van Schieland van Simon v. d. Sluys worden als de oudste adellijke kasteelen hier genoemd het slot Spangen, dat eerst Mate nesse heette, en het slot Matenesse (het huis te Riviere). Van eerstgenoemd slot (dat op geruimen afstand van den overweg aan het spoor aan den Over- schieschen straatweg stond) schrijft hij »Het slot te Spangen, eerst een slodt van Matenesse genaamt, maar is by den heer Philps van Matenesse verandert van name ende heeft het Spangen genaamt, omdat het midden in den lande gelegen is, die men Spangen noemt, ende dit slodt heeft desen heer seer schoon ende groot verhoudt met een capelle ofte kereke met 5 groote schoone toorens. Dit slodt was vertimmert in den jare 1310 seer schoon ende groot dat int heele lant geen grooter werde bevonde ende is gelegen by Ouderschie. Desen heer Phillips was getrout met vrou Soffya van Dorp ende hy was mede in 1) Ms. Extract uyt seeekere memorien, gevonden in het cabinett van hertog Carell van Borgondien, gestelt ende gescreven bij heer ende meester Simon van der Sluys, raed ende doctor van den selven hartogs ende Domproost van Vtreght, inden jare 1472/4. Gemeente- Archief Rotterdam. Loonbeweging. Men meldt uit Vlissingen In eene patroonsvergadering is eergisterenavond besloten de eischen der werklieden in de bouw vakken niet in te willigen. Dit is hun laatste woord. Gister zouden de gezellen daarvan bericht ontvangen. Daar de gezellen in hun rondschrijven ook ver klaarden, dat wanneer de patroons geen gecombi neerde vergadering toestonden, zij zouden weten wat hun te doen staat, verwacht men een staking, waaraan echter niet allen zullen deelnemen. Schoolbouw. In de Vorige Raadsvergadering werd door den Voorzitter .medegedeeld, dat de Directeur va,n Gemeentewerken voorstelt, de fundeering van de nieuw te bouwen school onderbands aan te be steden. 'Het heeft ,ons ten zeerste Verwonderd, dat door den Directeur van Gemeentewerken dit voorstel i.s jgedaan, te meer daar hij er de mtededeeling bijivOegde, dat slechts drie firma's hiervoor waren uitgenoodigd. W,aiar in ons Jand ,tal Van firma's werken jn gewapend beton (uitvoeren, is het in deze zeer de Vraaig pf het gemeentebelang niet met zich brengt, dait dit werk in bet openbaar wordt aanbesteed. Vereeniging tegen Bedelarij. De Vereeniging tegen Bedelarij hield gister-avond hare algemeene jaarvergadering in het gebouw van de Spoeling-vereeniging, waar met het bestuur slechts een drietal leden te zamen waren. De voorzitter, de heer John. Lechner, de ver gadering openend, deed daarna door de secretaresse, rnej. Gazan, de notulen dei vorige vergadering lezen, die werden vastgesteld. Door den penningmeester, den heer A. Gouka, werd daarna rekening en verantwoording gedaan. Bedroeg het saldo op 1 Jan. 1905 136.03, op 31 Dec. 1905 was het saldo 125.946 zonder enkele giften zou het echter grooter zijn en zou 't wer kelijk 153.86 bedragen. De linancieele toestand is dus niet gunstig te noemen. Door meer contributie van de leden zal daarin moeten worden voorzien. De Voorzitter, den penningmeester voor zijn richter beheer dankend, legde ook den nadruk op den ongunstigen tinancieelen toestand en beval mede zijnerzijds versterking der gewone inkomsten. Daarna werd door de Secretaresse uitgebracht het jaarverslag over 19u5 van de Vereeniging tegen Bedelarij en het Damescomité tegen armoede, welke verslagen wij nader zullen publiceeren. De Voorzitter, opmerkend dat een en ander niet opbeurend klinkt, en wellicht door gebrek aan geld de werkzaamheden niet zouden kunnen wor den volgehouden, deelde nog mede, dat de pen ningmeester, de heer Gouka, bezwaar had gemaakt, zijne functie te blijven vervullen. Dit had het bestuur op de gedachte gebracht of wellicht door een uitbreiding van het aantal bestuursleden het bestuur niet beter competent zou zijndaarom wilde het art. 3 der statuten aldus wijzigen, dat gelezen wordt, het bestuur uit minstens drie leden tzal bestaan en wenschte 't het bestuur met twee leden uit te breiden. In antwoord op de vraag van den heer F. J. Smit of er niet wat propaganda voor de Vereeni ging zou te maken zijn, deelde de Voorzitter mede, dat de secretaresse, mej. Gazan, door talrijke be zoeken getracht heelt nieuwe leden voor de ver eeniging te winnen, maar er over geheel zoo weinig tijd voor de propaganda over blijft. Door kleine vlugschriften, waarvoor de beide dagbladen bereidwillig hunne kolommen openen, wordt mede het doel der vereeniging bevorderd. Na nog eenige discussie over dit punt verklaarde de heer Gouka wel als penningmeester te bedanken, maar toch als bestuurslid mede te willen bljjven werken om de zaak in het goede spoor te houden. Toen tot wijziging van art. 10 der statuten be sloten was, stelde de voorzitter aan de orde de keuze van twee bestuursleden. Gekozen werden de heeren C. van Meurs met 6 en F. J. Smit met 5 stemmen, terwijl er 1 op den heer K. Rovers was uitgebracht. den slagh op den Casselbergh met graaff Willem vanHollantendedenconinckPhlyps van Vranckrijck in den jare 1328. Dit slodt was mede wat bedor ven van de Cabbelliausche partye, daar Graaff Willem van Hollant opperste van was in den jare 1351. Dyt en leet doen geen groote schade> alsoo den heer Dirck van Spangen doen in Brabant was ende doen de goederen van Spangen bezat. Dit slodt is 35 jaren hierna in den jare 1384 wederom gerepareert ende opgemaeckt van heerDircx zoone, met namen heer Philps van Spangen ende hy was getrout met Henricktge heer Gij sberts- dochter van Iselsteyn. Dyt zeer schoone gebou is geheel te gronde vernielt van capiteyn Willem Nagel in den jare 1426, als heer Engelbrecht van Spangen i) [ineen ander Msstaat hierna: »dyt slodt toebehoordehij hadden te wijve vrou Steventgen van Alckemade. Dyt slodt is weder van nieus opge- bout van heer Phlyps van Spangen in den jare 1453, raaer soo groot niet als het te voren was ge weest, maer veel kleynder"] in den jare 1453, maar soo groot niet als van te vooren was, maar veel kleynder. Desen heer Philps was mede op de groote dachvaart tot Sluys gehouden by den her- toogh Philps van Bourgonyen in den jare 1467 ende nu coomt dit slodt toe heer Cornelis van 1) In het handschrift is hier een uitlating. De heer Smit verklaarde zich bereid de benoe ming aan te nemen, nadat de Voorzitter hem ver zekerd had, dat de afwezige heer Van Meurs wel bereid zou zjjn het penningmeesterschap te aan vaarden. Over de werkzaamheid van mej. Gazan, die fei telijk de plaats van de vroegere armbezoekers,[de heeren Rust, Schelfers en Van Zon vervult, ont spon zich nog eenige discussie. Bij de rondvraag opperde de heer Smit het denkbeeld, aan de Holl. IJz. Spw. Mij, te ver zoeken, gratis vervoer naar Leiden voor de arroeni die zich daar aan een onderzoek willen doen onder werpen. Hjj bekwam de verzekering dat dit punt in een bestuursvergadering zou besproken worden- De vergadering werd daarna onder dank voor de opkomst door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad. Vergadering op .22 Mei 's namiddags 2 uur- Verdaging notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op ,de beffing van een plaatse lijke directe belasting ,naar Jiet inkomen. (Ge meenteblad no. 8 van 1903). 2. Voorstel van de Commissie belast met het ontwerpen der Strafverordeningen tot wijziging vlan. de verordening |OP de openbare reinheid enz. 3. Voorstel van B. .en ,W- om een crediet be schikbaar te stellen ;van f 8000.voor .uitvoe ring ivjaU de eerste ,wefken voor den school bouw. 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van bepalingten, als bedoeld in art. 31 der Bouw verordening ten aanzien .van een straat tusschen de W est-Frankelandsche laan pn Verlengde Ma rias traat. 5. Vaststelling -van kiohier no. 6 der plaat selijke directe belastingen naar het inkomen, dienst 1905/6. En verdere voorstellen en .mededeelingen. In verband met het .voorstel betreffende den school'bouw wordt ier den boeren leden van den Raad nogmaals op gewezen, dat van de plannen voor dein schoolbouw dagelijks kan worden ken nis genomen pan bot kpnjtoor van Gemeente werken. Korte Haven no. 33. Landweerplichtigen. Aan de landweerplichtigen die in de gemeente zjjn gevestigd, wordt in herinnering gebracht, dat zjj voor zooveel zij tot het wapen der Infanterie behooren, allen zijn ingedeeld by het 33e land weerbataljon, 2e Compagnie en zich mitsdien den 18e Juni a.s. des middags vóór 12 uur by hun korps te Brielle (vaartuiglaods van het korps tor- pedisten) moeten aanmelden tot het houden van herhalingsoefeningen. Gemeentezaken. B. en W'. stellen den Raad een wijziging v;oor In alt. 2 jder Verordening' op de heffing vaii een plaatselijke /lirec(te belasting naar het inkomen. De reden van dit voorstel is deze; Op de begrooting voor 1906 is wegens Hoofdelijke Om slag uitgetrokken een bedrag ,van f 99000.Om dat bedrag te kunnen ontvangen, zal ebn hef fing noodig zijn van f103.000, wijl eene som van f4000.verloren gaat pan oninbare pos ten (het zuiver bedrag is over de laatste 5 ja ren gemiddeld f 4089.90.) Vermits art. 2, le ali nea, der Verordening bepaalt, dat deze belasting tot geen hooger .bedrag dan f 100.000 wordt ge heven, is wijziging noodzakelijk, i Npar aanleiding van bet adres van de afd. Schiedam Van den Ned. Bond van Gemeente werklieden stellen B. en W. den Raad, over eenkomstig 'heit advies der commissie voor de Gemeente-Reiniging, de Volgende loonregeling voor 1. Koolaschschippers, minimum f9.maxi mum f10.per week; 2. Straatvegers en verdere gewone werklie den, minimum f9.maximum f 11.per week; Spangen, een fraey jongeheer ende eenen zoou van heer Philps voornoemt. Desen heer Cornelis is seer machtich van goet ende was in den jare 1460 geboren ende is nu out 12 jaren in den jare 1472". Zooals wjj hieruit zien, heette Spangen vroege f Matenesse en werd dit slot in 1310 verbouwd. Het is dus onjuist, dat Spangen in dit jaar ge' sticht zou zyn, hetgeen by verschillende schrjjver® (o.a. bij J. J. de Geer1) in de Berigten van het Hist. Gen. te Utrecht, 1850 blz. 68, Ie d. le die het M.S. van v. d. Sluys nog wel citeert vermeld wordt. Het handschrift van den zooeven genoemd®11 Simon Doedes v. d. Sluys is de oudste bekend® bescbrjjving van de adelljjke kasteelen in Schieland- De beschrjjving werd in 1472/4 opgesteld, maar JS niet meer als zelfstandig geschrift aanwezig. ^et is door zijn neet, den pastoor van de St. Laurens" kerk te Rotterdam, als bijvoegsel afgeschre*eQ achter zyn werk over den Jonker Fransenoorlog- Het Gemeente-archief te Rotterdam bezit er ver' scheidene afschriften van. {Wordt vervolgd.) f) Proeve eener geschiedenis van het geslacht en d goederen der Heeren van Matenesse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2