Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Ingezonden Mededeelingen. Kritieke leeftijd. TELEGRAMHEN. fflster, Vrijdagmiddag te 3 ure 24 minuten stadsfijd begaven de hooiden van dé missie en de voornaamste leden zich naar Brussel, voor de audiëntie hij koning Leopold. Achter den gewonen trèin der Holl. Spoor werd het door de re-geéring beschikbaar gestelde salonrijtuig aangehaakt. Eenige attache's van de Chineèschè lègatie tè 's.Gravenhage deden hen uitgeleid^. 'Maandagavond keert dat gedeelte dér Missie in de residentie terug'. Overeenkomst tusscken Nederland en Duitscliland. Op 18 Mei is te Berlijn ondertèèkènd dé ovér- eenkomst tusschen Nederland én Duitschland tot regeling van het verkeer mét alcohol en spiri tualiën aan de Nederlandsch-Duitsche gréns. Timmerlieden. Men schrijft ons Door uitbreiding der staking onder de timmer lieden te Leiden, door posten en bedreigingen van stakenden tegen de niet-stakenden, hebben de werklieden der volksbonden mede het werk moeten neerleggen. Verschillende patroons hebben echter den aannemer van het werk aan het Hotel Centraal, Breedstraat, toezegging gedaan, dien aannemer te steunen. Nu kan men zich van het zeldzaam geval over tuigen, dat zes patroons het werk zelf verrichten, zeer ten gerieve van den aannemer en ook ten voordeele van den Hotelhouder, die spoedig uit den bouwrommel wordt geholpen. Opnieuw versterkt. Naar men ,aan Zeelandia verzekert zou het bezoek, verleden week Woensdag door de Mi nisters van Oorlog en Marine aan Ter Neuzen gbbrachl, geleid hebben tot de beslissing, dat en Ter Neuzen, en Ellewoutsdijik, opnieuw ver sterkt zullen worden, dat de kanonnen datee- rende van 1896 zullen worden vermeerderd en vervangen door snelvuurgeschut van groot kali- her (nieuw model) en dat wederom garnizoen in deze plaatsen zal worden gelegd. Een en ander schijnt in .verband te staan met de opgenomen veiplichting, bij tractaat in 1843 met België ge sloten, om pp het ,na,ulw van Ter Neuzen als verdedigingslinie te kunnen steuneh, voor het bewaren der neutraliteit. V olksvergii'tiging. Uit New A ork wordt jgemeld, dat eén commissie Van onderzoek aan heit licht gebracht hééft, dat kip in blik bestond uit runderhuiden en onvol- drajgen kalfsvleesch, terwijl voor schapénvlèësch in blik verkocht werd, walt juit bokkenvleesch bestond. Zieke varkens werdén tot smout vér- werkt. Bij massa's werd van chemisch© stoffen gebruik gemaakt. Alle mogelijke afval én vleesch, w|aa,r ide wurmen uitkropen, waren de ingre diënten voor de wors'tbereiding. Deze onthullingen Lebben aan dé ovèrzijde van den Oceaan groot© sensatie gewekt. Zouden er ook ten onzent géén griezelige din gen aan 't licht komen, wanneer mén éèhs ging onderzoeken, wat er zooal in den vorm van worst enz. aan de markt wordt gebracht? Bleeds herhaaldelijk kwam het voor, dat schacheraars in bedorven vleésch térécht ston den. En telkens verwondert mén ér zich over, dat dergelijke volksvergiftigers mét èèn geringè straf vrijkomen. Een veel strenger ingrijpen dér ovérhéid is hier beslist noodzakelijk. Ongelukken. Een zeer treurig ongeval had Donderdag-namid dag onder Hoek plaats op de hofstede van den landbouwer C. Dieleman. Diens zesjarig dochtertje speelde in de schuur en kwam, springende, zoodanig op een zeis terecht, dat dezehaar diep in het onderlijf drong en zij bijna onmiddellijk een Jijk was. De conducteur der H. S. M., H. Somon is gister te Twello van de treeplank van den bagage wagen van trein 918 gevallen en met het rechter been onder den trein geraakt, waardoor dit lichaamsdeel onder de knie werd afgereden. De gekwetste is naar het ziekenhuis vervoerd. De Visscherjj vloot. Voor de haringvisscherjj liggen heden alhier zeilklaar in de Buitenhaven Logger SDM 12 De Schie. y> j 17 Calharina. 18 Saturnus. KW 29 Arbeid Adelt. SCH 10 Pollux. 38 J. Hoogenraad Dzn. y> 167 Jan van der Toorn. 223 Geertruida. 232 Minister Modderman. d 7> 233 Wouter. 136 Noordster. 313 Jacobus. 355 A. E. Maas. 51 412 Gevaerts van Simonshaven. Bom 14 Eendracht. i> 19 Visschershaven. In de Nieuwe Haven liggen Logger SDM 20 Liduina. 21 Maria. SCH 69 Clara. 137 Arbeid Adelt. Bom 77 Willem. 217 Koophandel. Nog liggen klaar te maken om de volgende week naar zee te vertrekken de loggers SCH 11 Dirk van Duyne, SCH 113 Johannes, SCH 395 Hubertha, SCIl 326 Martina, en SCH 307 De Hoop. Orpheus jubilee-concours. Uit de huizen van meerdere ingezetenen in deze gemeente wappert heden reeds de vaderlandsche driekleur ter gelegenheid van het 40-jarig jubilee van «Schiedams Mannenkoor Orpheus". Voorzeker zal dit voorbeeld weldra nog door zeer velen gevolgd worden, by wien het langdurig glorievolbestaan van »Orpheus" levendige belang stelling en oprechte sympathie wekt. Kamer van koophandel en fabrieken. Gisterenmiddag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer Mr. W. H. Jansen vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o. a. ingekomen een missive van Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam, waar in, naar aanleiding van een door brugwachters dezer gemeente gedaan verzoek om verkorting van diensttijd, wordt verzocht hun te willen mededee- len of de Kamer meent, dat de belangen van kanaal- en scheepvaart gedoogen een verkorting van den diensttijd als door de adresseerende brugwachters verlangd wordt. De Kamer besloot een commissie te benoemen om hieromtrent prae- advies uit te brengen. Tot leden der commissie werden benoemd de Heeren J. H. Houtman, Her man Jansen en D. F. W. Prins. Ook was ingekomen een verzoek van Heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente om van advies te dienen naar aanleiding van een door de Directie van het Vrij Entrepot alhier aan hen aangeboden Algemeen Reglement voor dat Entre pot, waarin voorkomt een door haar gewijzigd tarief van pakhuishuren. Er werd besloten de hierop betrekking hebbende stukken in handen te stellen van een commissie, tot welker leden werden benoemd de heeren J. H. Houtman, A. ter Horst en P. M. J. A. Lagerwey. Van den heer J. A. M. Jansen had de Kamer een afschrift ontvangen, van een schrijven, door hem en anderen, allen inwoners van Schiedam en belanghebbenden by het vervoer te water in deze stad, gericht aan heeren Burgemeester en Wet houders dezer gemeente, in welk schrijven op de daarin aangevoerde gronden wordt verzocht om zulke voorstellen aan den Raad te doen, die mo gen leiden om een tweede verbinding van de binnenhavens van Schiedam met de groote vaart tot stand te brengen, waartoe, naar de ondertee kenaars verklaren te meenen, voorhands de eenige en goedkoopste weg is de doorgraving van de ge projecteerde en gedeeltelijk tot dit doel reeds ge maakte Westerhaven. Het afschrift was vergezeld van een missive, waarin door den heer Jansen tot de Kamer het verzoek wordt gericht om de pogingen der onderteekenaars van bovenbedoeld schrijven met haar invloed te willen steunen en te bevorderen, dat deze zaak met den meesten spoed worde behandeld. Na uitvoerige bespreking werd besloten om op deze zaak in een spoedig te houden nieuwe vergadering terug te komen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij geen der leden het woord verlangde, werd de verga dering door den Voorzitter gesloten. De minister ,van Marine (brengt in de Stct. (no. 127) ter kennis, dat, met wijziging van de aankondiging in de Steit. van 29/30 April jl., no. 99, de heer dr. W. Bouwman, leëraar aan het gymnasium te Schiedam, js benoemd tot lid der commissie voor heit (afnemen van het toe latingsexamen voor het Koninklijk Instituut voor de-marine te Willemsoord in dit jaar, in plaats van den heer A. G. van Os, leëraar aan de hoogere burgerschool te Amersfoort, wiens benoeming is ingetrokken. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Eenige weldadige stadgenooten hebben het goede plan opgevat het echtpaar Valk, dat Zondag a.s. gouden bruiloft viert, een rustigen ouden dag te bezorgen, en verbonden zich op een daartoe samen gestelde Ijjst, tot een wekelijksche bijdrage Er is echter nog lang niet voldoende geteekend om deze oudjes aan wie het goed besteed is een spaarzaam maar geregeld weekgeld te verschaffen. Allen die hiertoe willen bijdragen, kunnen komen teekenen of hun gaven brengen ten kantore van Mejuffrouw Gazan Korte Haven 10, die zich bereid heeft verklaard deze gelden te administeeren. UIT ROTTERDAM Gister zijn lO.ffiöieel Candida at gje- sleld voor L©t lidmaatschap van den gemeen te- teraad in het kiesdistrict Rotterdam V de heeren di. f. D. A. C. van Mofl (lib.), W|. H. van, Oordtj ILW.Azn. en P. vain der Pols De politie te Schiedam en Leiden heeft de aangehoudenen herkend, die bovendien nog andere dingen op hun geweten moeten hebben. Automobieldiens t. Uit Sliedrecht meldt menEr worden opnieuw ernstige pogingen aan gewend om den gestaakten automobieldienst Hardinxveld-Giesendam-Sliedrecht-Dordt weer in 't leven te roepen. Het ouderlyk huis ontloopen. Te Vlissingen werd gisteren, Vrijdagmiddag, aange houden een 14-jarige knaap uit Parijs. Deze knaap had in stilte zijn ouderlijk huis verlaten, met medem-nrng van een som van 5000 francs. Ongeveer 4000 francs werd nog in zyn bezit gevonden. Onder geleide van een inmiddels aldaar aange komen Fransch politiebeambte, vertrok de knaap gister-avond terug naar Parijs. Een Fossiel. Dezer dagen werd in den Sint Pietersberg bij Maastricht van den heer Edmond Crets-Straetsman, bij het uitgraven van mergel- blokken een prachtig versteende schildpad gevon den door den arbeider Kooien. Een groot toeval mag het heeten dat het blok waarin het voorwereldlijk diertje zat in zijn geheel werd uitgegraven, zoodat het niet beschadigd werd. Het heeft een lengte van een meter en is on geveer vijftig centimeter breed. Het verschilt zeer veel van de tot nu toe ge vondene in teekening. De rug is gevormd uit regelmatig gevormde veelhoeken van een doorsnee van 12 centimeter. Aan het achterlijf vindt men aan beide kanten uitloopers, vermoedelijk de pooten, die echter nog te diep in het mergelzand zitten om goed gezien te kunnen worden. Het prachtige stuk werd geplaatst by de reeds aanzienlijke collectie versteeningen in het museum en is daar een der meest interessante exemplaren. De photographieën voor de wetenschappelijke determinatie werden aan een deskundige opge zonden. K..J Kerkdieven. Nadat de kerken zoo op Nederlandsch als Duitsch grondgebied aan de Limburgsche grenzen herhaaldeijk bestelen wer den in de offerblokken, slaagde men er op 21 Maart jl. in te Höngen (D.) even over de grens een paar verdachte typen op heeterdaad te snap pen, terwijl zy bezig waren met lymstokken 'tgeld uit de offerbus der kerk te halen. De kerels, een Franschman en een verloopen Belg, werden door de Rechtbank te Aken veroordeeld tot li jaar gevangenisstraf ieder, nadat zy bekend hadden reeds langen tjjd hun strooptochten te hebben verricht. Een giftmengster. Te Grunau, in Silezië, is een gevaarlijke giftmengster in hechtenis ge nomen, de vrouw van den arbeider Feige. Zij moet in het geheel vjjf menschen, o. a. hare zuster en hare stiefmoeder, uit den weg geruimd hebben, om hun spaarduiten in de handen te krygen. Haar laatste slachtoffer was de kleermakersvrouw Bruck ner die by haar was komen inwonen, omdat zij in onmin met haren man leefde. Juffrouw Bruck ner had een vermogen van meer dan 1000 mk. en dit by testament aan de echtelieden Feige ver maakt. Na haren dood deelde Bruckner de justitie mede dat hij de Feiges verdacht, zyn vrouw ver geven te hebben. In het lyk vond men een groote hoeveelheid rattenkruit, en ten huize van de Feiges ontdekte men ook eenige flescbjes met dit vergift. Alle menschen die in de laatste jaren bij Feige hadden ingewoond, zijn onder verdachte verschijn selen gestorven. huurders" van rjjwielen, Twee man nen, door de politie te Leiden en Schiedam gesignaleerd als verdacht van verduistering, ge pleegd met rijwielen, die gehuurd werden maar niet terugbezorgd, zijn door de politie te Delft aangehouden, toen zjj ook daar ter stede hunne praktijken beproefden. De rykste Duitsche erfdochter, Berta Krupp, de oudste dochter van de laatst overleden Krupp, is verloofd met Gustav von Bohlen-Halbach, secretaris aan het Pruisische gezantschap by het Vaticaan. Hjj is 36 jaar en geboren in Den Haag, toen zyn vader daar minis ter-resident voor Baden was. Berta Krupp gaat door voor de rykste Duitsche erfdochter. Bij den dood van haar vader kreeg zy, in een ronde som, 160 millioen mark nominaal in aandeelen in de zaak van Krupp, welke aandeelen verleden jaar twaalf millioen mark rente opbrachten. Aardbeving. De toestellen van het cen trale meteorologische station te Weenen hebben een sterke aardbeving op een afstand van 15,000 K.M. aangeteekend. Het verschijnsel begon gister-morgen om 5 u. 50 en eindigde om 8 uur v.m. Vlaamsche Kunst. Men schryft uit Amsterdam De heer C. Baart, conservator van het stedelyk Museum heeft op een zyner tochtjes door N. Brabant, in bet Franciskanerklooster te Megen, een drie luik gevonden, dat berookt en aangeslagen in de gastenkamer hing. Hem ter schoonmaak opgezonden, blijkt het nu het van het vuil ontdaan is een goed staal Vlaamsche kunst uit het begin der 16e eeuw, over het geheel uitmuntend geconser veerd, zoodat de kleuren nu van frischheid glanzend. Het triptiek stelt voor de aanbidding der drie koningen. Op het middenstuk Maria met het Kind in een landschap met hooge burcht in het verschiet en op de voorgrond een fantastisch architectorale compositie. Twee der koningen komen het kindeke huldigen en vooral van den knielenden man is de kop met groote liefde behandeld, fjjn doorwerkt en sprekend van uitdrukking. Maria met haar zacht gelaat en het soepel gemodelleerd kindeke vormen met de twee andere figuren een fraaie tegenstelling. In het luik, links, staat Jozef in rooden mantel en in het luik rechts de Moorsche koning in schitterende kleedy, gereed zyn geschen ken te offeren. 25 cent per regel. Veronachtzaam niet de kolommen met adver tenties te lezen. De persoon waarvan wij hieron der het geval vermelden, leed érg en hét is door het lezen der advertenties in dé couranten, dat zij het geneesmiddel gekénd hééft dat haar gé- nezen heeft. Het keeren der jaren. De weldaden der Pink Pillen. Even zoo onvermijdelijk als d© seizoensvèrwis- seling gedurende het jaar, is de vêrwisséling die de vrouwen ondervinden op bet tijdstip des levens, wiat men noemt. „Het keeren der jaren". De voorzichtige personen nemen zich in acht voor de storingen die de (Sèizoen-véranderingen voor de gezondheid Jcupnen te weeg brengen. Evenzoo kunnen de voorzichtige vrouwen de voortdurende ongemakken vermijden, men kan zelfs zeggen, de ware .martelingen die -het keeren der jaren vergezellen. Het gébruik der Pink Pillen doet zonder smart dit tijdperk vol gevaren doorkomen. De Pink Pillen zijn, men kan het zeggen, een geneesmiddel voor ieder seizoen van het léven der vrouw, van af het tijdstip der vorming tot aan het keeren der jaren. Zij genézen de onge makken die de vrouw zoo ongelukkig maken en vermijden haar een soort van angst, eén soort van geestverzwakking waar mede vele vrouwen op 45-jarigen leeftijd zijn aangetast. De vrouwen die op dien kritieken leeftijd gekomen zijn en die er (aangedacht hebben de Pink Pillen te ge bruiken, lijden niet; zij hunnen ons dus niet de genezing mededeèlen éener ziektè waaraan zij niet geleden hebbén. Zij diè ons schrijven zijn die, die verzuimd hadden de Pink Pillen té nemen, die veel geleden hébben en die om een eindè aan hun lijden te maken er toe gekomen zijn tot hunne groote bevrediging ér gébruik van te maken. Ju ff. W. H. Klos (Photh. de Vries. Assen. Een dezer personen is Mejuffrouw, W. H. Klos te iGais&elte, -waarvan wij het portret hiér weergé- vten. De storingen van het keerén der jaren komen, voort lujt het staken der hoofdwerking der vrouw, de moederschap. De storingen moést én om zoo te zejggen hu|n hoogst©' toppunt bij eène vrouw als Mej. Klos bereikt hebbén, (dié het leven gègeven heeft aan 18 kinderen, waarvan er nog 12 in leven zyn. „Ik kan U zeggen, zoo schrijft zij, dat de Pink Pillen mij erg veel goéd gedaan hebbén. Ik héb 18 kinderen gehad waarvan ©r nog 12 in léven zijn. Sedert dat de menstruatie hééft opgehouden wias mijne gezondheid wankelénd. Ik had steéds hevige (pijnen in de linkér zijdé. Ik had géén eetlust meer, ik voelde mij -érg zwak én ik ondervond een tal van ongemakken, .schele hoofdpijn, ver blindingen, slapeloosheid, Velé malen heb ik ge- neesheerén geraadpleegd, maar de geneesmiddelen die zy mij hebben voorgeschreven, déden my geen goed. Ik heb de Pink Pillen genomen en sedert ik deze behandeling volg, ben ik hoogst welvarend. Ik voel geen ongemakkèn meer, ik ben stérk en Ikian al mijn huishoudelijk werk verrichten. Ik vloei mij jua" fierst weil ,en wews-ch nog; lang té leven." De personen yoor wie dé béhahdèling met de Pink Pillen .nuttig kan gijn, zijn talrijk, dit zijn allen die (aan bloedarmoede pi zwaktè van hét zenuwgestel lijden. ,Dè Pink Pillen zijn onover trefbaar tegen bloedarmoede, blèêkzucht, nëuras- thénie, algemietenè -zwakte, maagkwalèn, bijzon dere storingen der vrouwen, ,schèlè hoofdpij»» zenuwpijnen, rhumatische pijnen. Prijs f 1.75 dè doos, f 9.— per 6 doozen. Ver krijgbaar by Saabilïé, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken- Franco toezending tegen postwissel. De aanslag te Madrid. MADRID, 2 Juni. De Engelsche gezant eischte de onmiddellijke invrijheidstelling van Robert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2