Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nederlanders naar Duitschland. De minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht van hen, die werk trachten te vinden in de Duitsche nijverheidsdistricten, op de wen- schelijkheid van het bezitten van voldoende papie ren, meer in het bijzonder van het bewijs van Nederlanderschap en van het verhuisbiljet. (St. Ct.) Uit de Bataklanden. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië Parapat, bij het Tobameer, is door de radja's van Girsang en Simpanganbolan geplunderd, Bestraffing is bevolen. Tentoonstelling te Milaan. Maandag, werd te Milaan de Hollandsche sectie van decoratieve kunst, met eenvoudige, sympathieke plechtigheid voor het publiek geopend. Tegenwoordig waren de commissaris-generaal, de heer Scholten, de tweede commissaris de heer Cremers, de consul der Nederlanden, de heer Van der Schalf, de notabelen van de Hollandsche Ko lonie, verscheidene dames, de pers, de architect Kromhout, e.a. De genoodigden werden ontvangen in den mid densalon, waar een portret van Koningin Wilhel- mina hing. Dames in nationaal kostum boden confituren en champagne aan. Het orkest speelde het Neder- landsche volkslied. Daarna werden zeer toegejuichte redevoeringen gehouden door de heeren Cremers en Scholten, welke laatste eindigde met te drinken op het Italiaansche koningspaar en de Koningin van Nederland. De genoodigden antwoorden met een driewerf herhaald, enthusiast hoera op de beide toasten. De heer Scholten bezocht daarna met de ge noodigden de zalen van de Hollandsche sectie, die een uitstekenden indruk maakten, en onmiddellijk daarop voor het publiek werden geopend. De officieele opening wordt misschien tot Sep tember uitgesteld. r rii:^T i ii Uii-aJ De Hotelhouders en de Personeelo belasting. H. Warndorff, voorzitter, M. Schuhmacher, secretaris, beiden wonende te Amsterdam, en D. Demum Sz., penningmeester, wonende te Bloe- mendaal, samen vormende het dageiijksch bestuur van den «Nederlandsche hotelhoudersbond", ge vestigd te Amsterdem, hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij nogmaals wyzen op de «grove onbillijkheid", waarmee de thans vigeerende wet, in vergelijking met andere groepen van neringdoenden, de hotel-, restaurant- en koffiehuishouders behandelt, eene onbillijkheid die ook door de thans voorgestelde wijzigingen in geenen deele wordt weggenomen. De wet van 1896 toch - zeggen adressanten bracht de hotel-, restaurant- en koffiehuishou ders in eene zeer ongunstige positie, waar immers voor den eersten grondslag der belasting niet meer de geschatte, maar de werkelijke huurwaarde wordt genomen, dus niet meer de huurwaarde van het huis als woning, maar de huurwaarde, die het huis met het oog op het daarin uitgeoe fende bedrijf vertegenwoordigt. Welk bezwaar zulks voor evengemelde personen oplevert, wordt zeker wel duidelijk, indien men weet, dat een koffiehuis, hetwelk, als eenvoudig woonhuis ver huurd, een huurwaarde van b.v. f 500 zou hebben omdat het koffiehuis is, wellicht het dubbele en meer aan huur doet. En daar nu de hotel-, restaurant- en koffiehuis houders, voor hetgeen zy in hun bedrijf verdie nen, reeds in eene afzónderlijke belasting de vergunningsbelasting zijn aangeslagen, worden zjj feitelijk dubbel zwaar getroffen, hetgeen naar de meening van de adressanten een groote on rechtvaardigheid is. In het adres worden vervolgens nog andere grieven tegen de tegenwoordige personeele be lasting te berde gebracht. Resumeerde verzoekt het bestuur van den Nederl. Hotelhoudersbond dat le de hotel-, restaurant- en koffiehuishouders, wat den aanslag huurwaarde aangaat, ten minste gelijk gesteld worden met de winkeliers; 2e de café-restauranthouders althans gelijk worden gesteld met de uitsluitend-hotelhouders 3e de houders van zomerhotels in gelijke con ditie gebracht worden als de pensionhouders 4e voor de hotel- en café restauranthouders geene belasting worde geheven naar de waarde der stofleering. ii-J 1' t De Staten-verkiezingen in 1907. Congres van verzamelaars van postzegels. 1 Men meldt uit den Haag: Het eerste Néder],andsché I*hila t'èlis tèn-con- gres zal gehouden warden op 2 én 3 Augustus in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier. Aan ïtiet onngjrcs is .tevens verbonden een postzegel tentoonstelling, waartoe reeds be langrijke inzendingen door de éérste verzamelaars j in ons land zijn toegezegd. De deelneming aan j het congres is voor iederèn philatelist opénge- sleld. Het uitvoerend comité bestaat uit dè h'eérén I\ J. van Harderwijk, voorzitter; W. van Leden, penningmeester; J. W, Couyèé, A. G. Rindèrs, jhr. L. F. Teixeira de Mafctos, H. de Wijs Sr. én mr". E. Bonn, êfecretaris. Zondagmiddag hielden de daarvoor aangewezen vrijzinnigen uit de gemeenten, behoorende tot het kiesdistrict Sliedrecht, een vergadering te Slie- drecht, ter bespreking van de candidaatstelling voor de verkiezingen der Prov. Staten in 1907. Reeds enkele weken geleden werden van de zijde van «De Noord" als candidaten genoemd de beereu mr. P. D. Zaayer, te Rotterdam, en Loop- oyt, ie Schiedam. Ook op de vergadering van teren werden deze heeren genoemd, benevens dr. De Haan te Noordeioos en de heer Van Eeten, burgemeester van Ameide. In Augustus zullen de kiezers worden opgeroepen en in de gelegenheid worden gesteld de ijjst aan te .uilen, om daarna een definitieve keuze te doen. Deze vergadering zal gehouden worden te Kinderdijk. (iy. Ct.) De staking te Leiden. Men meldt uit Leiden In den stand der staking is nog weinig veran dering gekomen. De verwachting dat er gister vele gezellen aan den arbeid zouden gaan, heelt zich niet vervuld. De kern houdt de eischen gestand. De timmerwinkels die geopend zijn, werken nog met weinig krachten. Een Braziliaansch oorlogsschip. Naar men mededeelt, verliet den lOen Mei het Braxiliaansche marinie-schoolschip Benjamin Con stant de haven van Rio om een reis om de wereld te maken, waarbij ook een bezoek zal worden gebracht aan de haven van Amsterdam. Thomas a Kempis. Door een aantal belangstellenden, den 24 Januari jl. te Zwolle bijeengekomen, is besloten tot de oprichting eener vereeniging, die de illusteren naam van Thomas a Kempis zou dragen en zich ten doel stellen een verzameling bijeen te brengen van alles wat betrekking heeft op den door ge heel de wereld vereerden schrijver der «Navolging van Christus". De verschillende uitgaven en vertalingen zyner werken, prenten en voorwerpen, die met zijn persoon verband houden, eindelijk ook herinne ringen en bescheiden betreffende de belangrijke beweging der z.g. «moderne devotie", waarin de Windesheimsche Congregatie, tot welke Thomas Kempis behoorde, een zoo groote rol heeft ge speeld, zullen zoo volledig mogelijk worden bijeen gebracht en in een «Thomas ét Kempis-museum" te Zwolle tentoongesteld, De heeren mr. W. F. E. baron van Asseren Beijeren van Voshol, deken N. van Balen, N. A. Cramer, dr. P. J. H. Cuipers, A, baron van Dedemi ds. A. de Haan, Th. E. F. Heefkens, mr. C. W' van der Pot, mr. I. A. van Royen, jbr. mr. Victor de Steurs en mr. G. Wicherlink werden aange wezen en bleken bereid met de heeren F. A. Hoefer en Jan Kalf het voorloopig bestuur te vormen. Ter behandeling van de door )ien ont worpen statuten en ter verdere constitueering der vereeniging zal een vergadering plaats hebben te Windesheim op Maandag 18 dezer. Niet ontbonden. In de buitengewone algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Handelsreizigers, gehouden te Zwolle den 10 Juni, is met algemeene stemmen verworpen het voorstel van het hoofdbestuur, om den Bond te ontbinden. Een aannemers-staking. Men schrijft aan de N. Ct. De staking, die in de gemeente 's-Gravenhage is uitgebroken onder de aannemers, welke weigeren in te schrjjven bij de aanbesteding van gemeente werken, duurt nog altijd voort. Men kent het geschil, De aannemers willen als beginsel arbitrage in de bestekken opgenomen zien, B. en W. willen dat niet. Is er een kwestie gerezen over een of ander gedeelte der uitgevoerde werken, dan be slissen tot heden B. en W., of eigenlijk hun ad viseur, de heer Lindo. Tengevolge van dit geschil is er bepaald stag natie in den gewonen loop van aanbestedingen. Het uit te voeren werk hoopt zich op. Er is door B. en W. of namens hen thans een poging gedaan om werk uit te besteden. Een tiental bekende aannemers zyn namelijk aangezocht voor de inschrijving van een onderhandsche aanbeste ding van een tweetal werken. De poging heeft echter schipbreuk geleden. En kele genoodigden weigerden terstond de overige namen de zaak in bedenking en eindigden ook met te bedanken. De aannemersbond heeft nu ook maatregelen genomen dat geen aannemers van beteekenis van buiten de stad «roet in het eten" zullen komen werpen. De bloei der Boerenleenbanken. Verschenen is het verslag der Centrale Boeren leenbank te Eindhoven, waarbij alle Boerenleen banken van Limburg zyn aangesloten. Begonnen in 1899 met 33 plaatselijke banken, telde de Centrale Bank op het einde van het vorige jaar 154 aangesloten banken, welk getal dit jaar reeds met tientallen vermeerderd is. Limburg telde er in 1899 een 12-tal en thans ruim GO, terwjjl nog in verschillende gemeenten ernstig aan oprichting gedacht wordt. De plaatselijke leenbanken deponeeren het geld, dat zij in hare eigen gemeenten nog niet bij de landbouwers kunnen uitleenen, voor een groot gedeelte bij de Centrale Bank. Op den 31 December jl. hadden de aangesloten banken bij de Eindhovensche Centrale gedeponeerd de kapitale som van f 1.161.873. Wanneer een plaatselijke Bank geen voldoende geld bezit, om aan de aanvragen barer leden te voldoen, kan zij van de Centrale Bank geld ont vangen. En aldus had op 31 December '05 de Centrale Bank uitgeleend f'173.493. Men houde hierbij wel in 't oog, dat dit slechts de eindcijfers zijn, want het geheele jaar door blijft de geldomloop duren, zoodat de geldomzet verschillende millioenen jaarlijks bedraagt. De statistiek van de plaatselijke Banken wordt gegeven over het jaar 1904. Over het afgeloopen jaar is de statistiek nog niet bekend, wijl de opgaven eerst verstrekt worden, nadat een dei- Inspecteurs van de Centrale de boeken en beschei den heeft nagezien. Op 1 Januari 1904 waren bij 125 plaatselijke banken aan spaargelden ingelegd f2.415 663. In 1904 werd bijgestort f 2.126.834 en terugge haald f 1.313.415, zoodat op 31 Dec. 1904 aan spaargelden by deze boerenleenbanken was inge legd de som van f3.229.085. Op 1 Januari '1904 waren aan voorschotten uitgeleend f982.051. In 1904 werden nieuwe voorschotten gegeven tot een bedrag van f 874-789 en werd aan terug betalingen ontvangen f317.294. Einde 1904 was alzoo aan de landbouwers uit geleend f 1.539.546 of ruim anderhalf millioen. Wie zal berekenen, welk stoffelijk en moreel voordeel daardoor voor onze landbouwers is be haald. (N. K.) Ongelukken. Gistermorgen had een knecht, in dienst van den brandstofhandelaar van den Bold, te Apeldoorn, het ongeluk onder een zwaar beladen vrachtwagen te gerakende wagen ging den man over het on derlijf. Zijn toestand is ernstig. Op den Groningerstraatweg onder Peelo, bij Assen, heeft Zaterdagmiddag een ongeluk plaats gehad, dat een droevig einde heeft genomen. Een ongeveer lü-jarig dochtertje van den arbeider P. liep langs dien weg te spelen, toen een vracht rijder uit Vries daar met zijn wagen passeerde. Het kind wilde vermoedelijk den weg nog over steken, maar geraakte daarbij onder paard en wagen, waardoor het verschrikkelijk aan hals en beenen gewond werd. Een half uur nadat bet in liuis was binnengedragen, overleed het aan de bekomen kwetsuren. Zondagmiddag had de 74-jarige J. B., weduwe G. L., het ongeluk in de Paardestraat, te Ruttei" dam, van de trap der eerste verdieping ie vallen- Zy kwam op het hoofd terrecht, kreeg een schedel breuk en overleed kort daarop aan de gevolgen. Uit Rotterdam wordt gemeld Te twee uur gistermiddag kwam op de rivier een sleep zandbakken in aanraking met een roei boot, die achter een eveneens opgesleept wordend rijnschip hing.-De opkooper H. en diens veertien jarige zoon, die in de roeiboot zaten, vielen te water en verdronken. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 11 Juni. Arbeidscontract. Aan de orde is art. 1639s. De heer Limburg licht een amendement toe, strekkende het beding, waarbij de werkgever een lagere schadeloosstelling bedingt, niet nietig te verklaren. Na eenig debat wordt het amendement in stemming gebracht, waarbij blijkt, dat de verga dering onvoltallig is, zoodat de voorzitter de vergadering tot 3 uur sluit. Op dien tjjd wordt de vergadering hervat. Het amendement Limburg, opnieuw in stemming gebracht, wordt dan aangenomen met 31 tegen 24 stemmen. Daarna is aan de orde art. 1639t. De heer Troelstra licht een amendement toe, ten doel hebbende de werkstaking niet als contractbreuk te laten beschouwen, en géén schadeloosstelling te laten eischen. De heer Limburg verdedigt een amedement, om in geval van werkstaking en uitsluiting den rechter de bevoegdheid te geven, de schadeloos stelling niet of tot een geringer bedrag vast te stellen. Juist om het stakingsrecht niet te be lemmeren, acht spr. een dergelijke bepaling noodig. De heer de Klerk licht een sub-amendement der socialisten toe, strekkende om de schadeloos stelling alleen dan uit te sluiten, als de werk staking strekt tot handhaving van bestaande loons- ot arbeidsverhoudingen. De heer van Nis pen grypt deze gelegenheid aan om naar aanleiding van Troelstra's excuus over zijn interruptie te verklaren, dat hem (spreker) uit de Handelingen is gebleken dat bij den heer Troelstra verkeerd had verstaan. Komende tot het aan de orde zynde artikel, bestrydt spr. de verschillende amendementen. Zoo ook doet de heer Talma. De vergadering wordt na eenig verder debat verdaagd tot heden. B. en W. ingediend adres, inzake de doorgraving van de Westerhaven, te ondersteunen. Volksbadhuis. In de week van 4-10 Juni 1906 werden genomen 283 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 39 regen 18 regen 177 school kinder a 5ct32 In verband met de benoeming tot gemeente-veldwachter te Oudewater van den tele- graafbesteller H. de Haan, zal aan het rijkstele graafkantoor alhier een jongeling geplaatst worden, i Van nacht zijn ten nadeele van J Duisterhof, uit een hok voor zyn woning, ont vreemd een groot konijn en vier jongen. Teneinde niet door de bewoners gestoord te worden, had men de deur der woning met een touw aan het daarvoor staande hek verbonden. UIT ROTTERDAM. Aankoop van een gedeelte der terreinen van de Maatschappij Boschpolder en regeling van straataanleg. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeente raad aldaar voor I. onder voorbehoud dat gelijktijdig met de overdracht worde beëindigd de procedure tusschen de gemeente en de Maatschappij Boschpolder (onder bepaling, dat ieder der partijen haar eigen kosten draagt), te besluiten tot den aankoop tegen f 5 per c.A. van een gedeelte van het bezit der Maatschappij Boschpolder, ter grootte van 20 H.A- en tot een regeling met de maatschappij van den straataanleg op Jhet overige deel van haar bezit II. Als gevolg daarvan toe te staan en op de begrooting van den loopenden dienst aan te wyzen A. Voor kosten van aankoop en overdracht van evengemelde 20 II.A. f 1,026,000 op een aan Hoofdstuk XV dier begrooting toe te voegen nieuw volgnummer «Aankoop van grond in den Bosch- polder" B. Voor idem der voor de spoorbaan benoodigde strook f 141.100 op volgn.J291 «Kosten van werken ter vorbinding van den Rechter-Maasoever onder Delfshaven met een spoorwegnet" C. Voor den ten laste der gemeente komenden aanleg van hulp-keistraten en van een hoofdriool, f 107.500 op volg. 238 «Aanleg van nieuwe straten enz. en t 21.500 op volgn. 276 «Aanleg van riolen enz." D. Tegenover een en ander volgn. 76 «Geldleening" met 1.297.100 te verhoogen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 19 Juni 1906, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Doorgraving van de Westerhaven. Naar wij vernemen, is in de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken met byna algemeene stemmen (twee leden onthielden zich van stemming) besloten het onlangs door verschillende belanghebbenden by Uit de stukken blijkt, dat B. en W. bovenbe doelden grondaankoop voorstellen in verband met het vraagstuk van de verbetering in den toestand van het openbaar Slachthuis en de Veemarkt. «Reeds sedert jaren," aldus zeggen B. en W., is ingezien het belang van verkrijging van spoor wegverbinding ten behoeve van het openbaar slachthuis. Het maken van den daartoe noodigen spoordam, door de laag gelegen gronden van den Prins Alexanderpolder naar de Ceintuurbaan is echter een werk gebleken, waarvan de directeur van gemeentewerken na opneming moest verklaren, dat het, wegens de ongunstige gesteldheid van den bodem en tengevolge van den bouw der ter voor ziening in de watergemeenschap en het gewoon verkeer noodige kunstwerken, uitermate kostbaar zou zijn. Met inbegrip der onteigening werden de kosten op f 550.000 geraamd. By de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij die zoowel aan het station Delftschepoort als aan het Maasstation hare veeladingen heeft, en wier belangen buitendien, wat aangaat het slachten voor export, elders lagen, wasjvoor deze zaak weinig gehoor te vinden. Met een regeling, die zelfs maar eenigei" mate aannemelijk zou zyn, konden wij als gevolg daarvan niet tot den raad komen. Inmiddels was het meer en meer duidelijk ge' worden, dat men, om met de uit de jaren 1884/6 dagteekenende slachtinrichting maar eenigszins aan de behoefte het hoofd te kunnen blijven bieden, ook afgescheiden van het verkrijgen van spooraan- sluiting, in zeer aanmerkelijke kosten voor verbe tering en uitbreiding dier inrichting zal vervallen' De uitkomst van het deswege door den direc teur der gemeentewerken gezamenlijk met zyn ambtgenoot van het openbaar slachthuis uitge~ brachte rapport, hetwelk de vrucht is gewees' van zeer zorgvuldige bestudeering van het vraag stuk en van de abbattoir-inrichtingen elders, bracb4 mede, dat die kosten niet minder dan f1,300,006 zouden bedragen. Voor hoog noodige verbetering®11 in de inrichting der veemarkt werd buitendi®0 f 115,000 noodig geraamd. Tot die uitgaven In sluitende, zou de gemeente nog slechts verkrijge0 eene veemarkt en slachthuis, waarmede men aa° de noodzakelijkste behoetten van de eerste jare° het hoofd zou kunnen bieden, doch die op verde®6 ontwikkeling weinig berekend bleef, daargelateI1 nog dat voor de onmisbare spoorverbinding naiir het boven medegedeelde buitendien f555,000 z°u moeten worden besteed. Door de beide directeuren werd daarom daal' tegenover gesteld het denkbeeld van stichting va° een geheel nieuw gemeentelijk slachthuis ffi®t daaraan verbonden veemarktterrein, gelegen 'er plaatse waar men spooraansluiting en verbinding te water in het bereik had. De kosten daarvan werden met den nooiigen terreinaankoop f 4,000,000 geraamd. Daartegenover stond hefV1 U- i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2