Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Uewestelijk Nieuws. Tot zoover deze historische feiten. Wij bedoelden daarmee in 't licht te stellen, dat de Raad formeel en beslist tot het doorgraven van de Weslerhaven, voorloopig tot in de geul, heeft besloten: Alleen door den onwil van burgemeester Van Dijk van Mathenesse werd zyn besluit niet uitgevoerd. Als er dus nu weer sprake is van het doorgra ven van de Westerhaven, dan geldt 't een afge dane, beklonken zaak. Beperkt de Raad de doorgraving voorloopig tot in de geul, dan behoeven feitelijk slechts plans, bestek en teekeningen te worden gemaakt en kan het werkbehoudens natuurlijk de vast te stellen financieele regeling, worden uitgevoerd. Ons voorloopig tot dit historisch betoog bepalend, vinden wij wellicht later gelegenheid terug te komen op dit belangrijk onderwerp, een levens kwestie, »de groote doorsteek" voor Schiedam, zooals de Schelde die voor Antwerpen biedt. RUSLAND. Aan de- Temps wordt uit St. Petersburg geseind, dat men in ho£kring;en verzekert, dat dé ont binding van de Douma over een maand zal plaats hebben. De Tsaar iheeft het voornemen naar de Krim fe gaan. De Times verneemt uit Petersburg: Er is ben groote gedruktheid tér bèurzé ten gèvolgö van de geruchten dat de bdérénonlusten zich, verder verspreidén, ook noordwaarts naar Nov gorod en Twer. Verder vèrluidt dat sommige landbomwbanken in de provincie genoodzaakt zonden zijn, de betaling van de réhtè hunner schuldbrieven te staken. Over onlus'en te Bjelostok, op de gtens van eigenlijk Polen, zijn nog de volgende tele grammen ingekomen: Donderdag', om een ;uur, beeft een joodsche anarchist naar de Sacraments-prooessie één bom geworpen, waardoor verscheiden menschen wer den gedood of gewond. De christenen namen wraak door de joden aan te vallen en te ver moorden, en joodsche winkels te vernielen. Er zijn honderden dooden en gewonden. Haler: De bom werd geworpen van hét balkon Van een huis in de Alexandrofskaja-straat. Bij de ontploffing werden de Russische priester Fe- dorof en tal van anderen gedood. Onmiddellijk 'daarna begonnen de joden revolverschoten op de menigte te lossen, (uit de vensters van het hujs. Daarop omsingelden de soldaten dat huis en schoten hun geweren af door de ramen. On- derfcuisschen begonnen de christenen, die buiten zichzelf waren, de joodsche winkels in de Alex- androfskaja- en de Loeraskajastraat te plunderen; alles vernielend, en de goederen op straat wer pend, terwijl de joden, die naar het station vluchtten, aangevallen (en mishandeld wérden. De menigte volgde hen, en doodde er verscheidenen. Drie joden werden ;uit de vensters der tweede verdieping van het station op do straatsteenen geworpen. 's Avonds om tien uur kwam de gouverneur van Grodno. De joden waren naar de naburige lbosschen gevlucht. .Maar het volk zat hen op de hielen en een afdeeling dragonders moest uit gezonden worden. Als er treinen aankwamen, viel het volk er op aan, en sleurde de joden uil) (de wagens om hen te mishandelen. Zoo werden er verscheiden gedood. Om vier uur 's middags waren de troepen erin geslaagd, het •station te ontruimen. Maar do onlusten duurden voort in de stad en men dacht dat ze gister weer zouden beginnen. FRANKRIJK. De Dreyfus-zaak. Gister-middag heeft, onder presidium van Ballot- Beaupré, het Hooggerechtshof der Seine een begin gemaakt met de herziening van' de Dreyfus-zaak. De procureur-generaal Beaudouin en de advocaat van Dreyfus, Mornard, waren in de zitting aanwezig. De zitting was geheel gewijd aan het onderzoek van het geheime militaire dossier en werd met gesloten deuren gehouden, Het militaire dossier werd aan de leden van het gerechtshof vertoond door den commandant Targe, afgevaardigde van den minister van Oorlog. Heden, Zaterdag, is er weder geheime zitting. Een afgevaardigde van den minister van Buiten- landsche Zaken zal de leden inzage geven van het geheime diplomatieke dossier. Het Hof zal heden beide dossiers onderzoeken. ROEMENIë. Aan de Reue Freie Presse wordt uit Boekarest gemeld, dat een Roemeensch staatsman, deswege ondervraagd, verklaard heeft, dat Roemenië Grie kenland met tegenmaatregelen zal beantwoorden. ZUID-AFRIKA. Ambtelijk wordt meegedeeld, dat Bambata dén lOen gesneuveld is. Zijn lijk is herkend. Men gelooft, dat M'Teli ook gesneuveld is. AMERIKA. Het huis van afgevaardigden heeft met 110 tegen 36 stemmen een sluizen kanaal door de landengte van Panama aangenomen. Sedert den anarchistiscben aanslag tè Ma drid ie;n de ontdekking van verscheiden hommen te Ancona, was de Italiaansch© politie bijzonder op ha,ar hoede. Eergistorenochtènd, bij het on derzoek der bagage van zekeren Mallamasi, die uil Amerika kwam, heeft men te Messina een koffer met dubbelen bodem gevonden, waarin vier kilogram dynamiet en even zoovéél kruit verborgen was. Mallamasi is in hechtenis ge nomen, ook omdat men bemerkt had, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst een som golds gegeven had aan eén man die daarop verdwe nen was. Officieele berichten. By Kon. Besl. van 7 dezer is overgeplaatst in zijnen rang en ouderdom van rang bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, de eerste-luitenant S. A. Reitsma, van het 8ste regiment infanterie. Carnegiestichting. Overeenkomstig art. 3 van de statuten der Car- negie-Stichting zyn door Hare Majesteit de Konin gin by Kon. besluit van 7 dezer, tot bestuurders dier stichting herbenoemd jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, oud-minis ter van Binnenlandsche Zaken, hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. S. van Citters, secretaris-generaal van het ministerie van financiën, tevens secretaris-penning meester. De inhuldiging van koning Haakon. Het pantserschip Admiraal Tromp vaart heden v,a]n Nieuwediep jiit met bestemming naar Chris- tiania, ter yervufling van de opdracht met betrek king tot de feesten der inhuldiging van den koning van Noorwegen. Dr. Kuyper. D;r. Kuyper (is ,uit het buitenland hier tè lande teruggekeerd en gisteren (Vrijdagnamiddag per Holl. Spoor de residentie gepasseerd én doorge reisd in de richting: naa;r Amsterdam. De Yelser pont. Het Kamerlid Passtoiors ,was gisteren, Vrijdag middag, tje Velsen in verband mêt hét defect zijn der pont. Het oponthoud, vooral door het drukke 'hjooirijdep, is enorm. Men stond er verbaasd .over dat dè twééde pont te Velsen, die toch ook gëreèd hèet, niet is in dienst gesteld. Eere-doctoraat. Men meldt uit Amsterdam De Academische Senaat van de Gemeentelijke Universiteit alhier, heeft besloten, ter gelegenheid van de Rem bran dtf eesten het eere-doctoraat in de Nederlandsche letteren toe te kennen aan de volgende kunsthistorici, die ais kenners van en schrijvers over Rembrandt beroemd zijn dr. W. Bode te Berljjn, E. Michel te Parjjs, en drie Neder landers, t. w. dr. A. Bredius, dr. C. Hofstede de Groot en Jan Veth. Dr. Bredius en dr. Hofstede de Groot, bezitten allen een buitenlandsch doctoraat. De promotie zal plaats vinden in een plechtige Senaatszitting op Vrijdag 10 Juli, 's namiddags te 3 uur in de Aula van de universiteit. Als promo tor is aangewezen prof. dr. Jan Six. Het Conflict-Van Heutz. In Indische bladen vindt de Zutph. Ct. onder de Officieele bérichtèn dé volgende Ontslagen wegens terugkeer naar Nederland, met ingang van 15 Mei 1906, eervol als adju dant van den gouverneur-genèraal, de kapitein ider genie van. Ihleit Nèdèrlandsché legér gede tacheerd hij heft Indische léger F. T. Jannette "Walen. De aanvrage en verléèning van dit ontslag' moet m verband staan met d© in dén laatstèn tijd loiopende geruchten, dat gouv.-gènéraal Van Heutsz zou omgaan met plannen om zijn ontslag in te dienen, welk gerucht van règééringswege is tegengesproken. Hét conflict tusschen den (gouv.-gen. en zijn adjudant gchijnt al zoo langs dezen weg opgelost té zijn. De nieuwe burgemeester van Dordrecht. Omfrent den' h'eer H. J. Wichèrs, dié blijkens ide Staatscourant van gister als opvolger van m'r. A. R. Zimmerman tot burgemeester van Dordrecht is benoemd, schrijft de Niemve Win- schoter Courant het volgende: „De heer Wichers werd géboren 3 April 1859 te Loppersum en trad in den zeedienst in 1875 als adelborst derde klasse. September 1878 wérd hij bevorderd tot luitenant ter zeè 2é klas'se. In deze kwaliteit deed hij eén eskadèrrëis naar Oost- Jndië eh verjbleef daar drié jaar. Eén eèrvol ontslag- uit den dienst werd hem vèrlèènd in Februari 1884. In Augustus 1884 werd hij be noemd tot burgemeestér van Délfzijl, in 1889 tot 'burgemeester 'te Winschoten. Daar was hij zeei gezien en boog geacht. Ondèr zijn bestuur werd veel tofs istand gebracht. Ook was hij voorzitter van het college vau régenten over ide gevangenis, voorzitter dér commissie van toezicht op het M. O., terwijl hij dezèlfdé func tie bekleedde in hét collége van curatorèn van bet gymnasium. Voorts was hij nog voorzitter v!an den voogdijraad te Winschoten, schoolop ziener in hel arrondissement Slochtèrén, voor zitter der vereeniging van burgemeesters en lid der commissie van beheer over het Groninger universiteitsfonds, In den zeedienst verwierf hij hal ©erekruis voor belangrijke krijgsverrichtingen, terwijl hij in 1892 werd benoemd tot. ridder in de O r.anje -N as sau rord;e1 Socialisme en Misdadigheid. In geen enkel arrondissemènt van België heb ben de socialisten zulke macht verworven als in het arrondissement Charleroi. In 1900 be reikten zij er 76,000 stemmen, tègèn 36,000 aan de Katholieken en 18,000 aan dè libéralen. Daar is dus hunne leering het méést verspreid en telt zij de mèèstlé aanhangers. In 25 jaren hebben de hoeren socialisten ér zich meestér gemaakt van geest en hart van 6/s dér bevol king. Welnu, in diezelfde jaren is, in hetzelfde ar rondissement, de misdadigheid geklommen van 6,600 tot over de 25,0001 Dit is ;onwederie|gibjaar aangetoond in het ver slag van den heer Alex Biraun, Md van dén Senaat, in zijn verslag over de onlangs aangenomen wét tot vermeerdering' van hét personeel dér recht bank van Charleroi. inderdaad, gezegd verslag van Aléx Braun bevat de volgende cijfers Het getal aanklachten en process én-vèrb aal bij hie.t paiikejt der rechtbank van Charleroi inge komen bedroeg: 6,678 in 1881, 7,669 1886, 9,624 1890, 10,552 1891, 11,118 2895, 18,159 1898, En in 1905 ging fn'.et de 25,000 te hoven Wanneer in Nederland blijkt, dat hét crimi naliteitscijfer der Katholieken hooger is dan dat der niet-Kaitholieken, dan staan dè Socialisten altijd klaar .met de conclusie, dat dus het Ka tholicisme minderwaardig is. Wat. moeten wij n,u, uit de cijfers ovèr het socialisme besluiten,?"... [K. S. 14'.) Vergunning-houders. De Vereeniging „Vergunning" heeft aan dén. minister v.an Binnenlandsche Zaken één request gericht, waarin een aantal bezwaren tégen dè bestaande Drankwet worden té berde gébracht. Vrye liberalen. Uit den Haag meldt men Naar wij vernemen, bestaat bjj de liberale com missie van advies het plan, een vergadering van geestverwanten bijeen te roepen ten einde de wenschelijkheid eener nadere aansluiting van de vrije liberalen te overwegen. Nachtarbeid. A. s. Dinsdag, den dag van opening der Bakkerij tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, wordt des middags in d'üeelvinck al daar een meeting gehouden ten gunste van de afschaffing van den nachtarbeid. Als sprekers treden op de heeren mgr. Konings, adviseur van den Ned. R.-K. Volksbond, J. Huizinga, secretaris van het Christel. Arbeids-Secretariaat, en J. P. A. te Boekhorst, redacteur van De Bakkersbode. Officieren-forensen. In de gisteren Vrijdag, gehouden gemeente raadszitting van Naarden, kwam weder de officie ren-forensenkwestie ter sprake, en dit wel naar aanleiding eene expeditie van Ged. Staten op een bezwaarschrift van kapt. Du Cellié Muller, te Bussum, waarin Ged. Staten bepalen, dat de offi cieren slechts kunnen worden aangeslagen in den H. O. in de gemeente, waar zij hun vaste woon plaats houden. De Raad moet zich hieraan onderwerpen en de kwestie zou*hiermede van de baan zijn geweest, ware niet de heer J. P. Dudok van Heel, in zijn angst over t gevaar, dat de in Naarden opgesta pelde projectielen zonder officierlyk toezicht ople veren, met een voorstel voor den dag gekomen om bij den minister van Oorlog op audiëntie te gaan, ten einde dezen te bewegen de officieren te dwin gen in Naarden te wonen. Conform het voorstel-v. Heel werd besloten. Dat de minister zich voor de toepassing van bedoelden dwang zou laten vinden, klinkt al zeer onwaar schijnlijk, te meer, aangezien het projectielen- argument tot nul wordt gereduceerd door het feit dat alle officieren, met het toezicht op de materialen belast, thans nog binnen de veste wonen. Td) Minimum-loon en maximum-arbeidstijd. Te Bussum hebben verschillende werkli'edèn- vereenigingen zich gericht tot dé smedèn-pa- troonsvereeniging en hè't gèmèécntéibestuur, mét het verzoek om pén minimum-loon valn 20 cent per uur en een maximum aïhèidsüaig' van 11 uur. Ongelukken. Gister-middag had te Nieuw Weerdinge een ernstig ongeluk plaats. De machinist Jan Pruim, werkzaam op de stoombaggermachine van den vervener B. Beugel, geraakte met zijn linkerbeen in de machine met het ongelukkig gevolg, dat zijn voet geheel werd afgesneden door de messen welke het veen stuk snijden. PROGRAMMA van de Uitvoering door het muziekkorps der dd. Schutterij alhier, kapelmeester de heer C. K. L- Burgdorffer, op Zondag den P Juni, des namiddags ten i ure, in de Plantage bij gunstig weder te geven. 1. Droit du Seigneur, J. v. Wedighem. 2. Go'ldne Myrthe, Fahrbach. 3. Berliner Plau- dereien, A. Kersten. 4. Kaiser Parade, R- Eilenberg. 5. Feuert los, Holzmann. 6. La Mattchieke Marsch, Borel-Clerc. Volksliederen. Gemeenteraad. Vergadering op 19 Juni 1906. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 30 Maart en 15 Mei 1906. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Beëediging van het nieuwbenoemde raadslid A. C. A. Nolet. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de geraeentebegrooting van het loopende jaar, model C. 3. Voorstel van B. en W. tot het toekennen krachtens de desbetreffende verordening van een verhooging der jaarwedde van Dr. K. Heeringai leeraar aan het Gymnasium. 4. Voorstel van B. en W. tot het wyzigen van den rijkspensioensgrondslag van Dr. K. Heeringa, leeraar aan het Gymnasium. 5. Voorstel van B. en W. tot het wijzigen van den pensioensgrondslag van D. Vrijenhoek, con cierge aan het Gymnasium. 6. Adres van Chr. Krijger, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, nopens de vaststelling van zyn rijkspensioensgrondslag met advies van B. en W. 7. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de rijkspensioensgrondslagen van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. 8. Adres van Mr. V. Sickenga, secretaris der Gemeente, met verzoek hem verlof te verleenen tot afwezigheid uit de Gemeente te beginnen met 12 Juli tot en met 11 Augustus u. s., met advies van B. en W. 9. Adres van L. van Woerkom, le brugwachter aan de Oranjebrug, met verzoek om naar aanlei ding van art. 29, 2e al. der Peusioenverordening de bepalingen van art. 7 dier verordening ten zijnen aanzien voor een jaar op te schorten. 10. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van de Buitenvioeddeuren van de Buitensiuis. 11. Voorstel van B. en W. om een crediet van f6000. te verleenen voor het bouwen van een filterkamer van Agga's Verbund filters voor de waterleiding. 12. Voorstel van B. en W. om de huur van het koetshuis met stal gelegen aan de Broersvest no. 84, verhuurd aan W. van der Velden, met vyf jaar te verlengen. 13. Voorstel van B. en W. om hen te machti gen met W. van Spronsen en Co. overeen te komen omtrent de overneming van een gedeelte van de Singelkerkstraat. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het Gymnasium ten aanzien van de verdeeling der lesuren, het over gangsexamen en de vacanties. 15. Voorstel van B. en W. om in het vervolg by iedere benoeming van onderwijzeressen bij het L. O. te bepalen, dat zij slechts geschiedt tot zoolang de onderwijzeres ongehuwd blyft. 16. Voorstel van de Commissie beiast met het ontwerpen der strafverordeningen tot wijziging van de Verordening op de openbare reinheid enz. 17. Voorstel van B. en W. omtrent het verlee nen van een voorschot aan de Vereeniging »Volks- huisvesting". 18. Verzoek van de Vereeniging »Volkshuisves- ting" tot goedkeuring van hare bouwplannen, met advies van Burgemeester en Wethouders. 19. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening regelende de financieele verhouding van de Gemeente-gasfabriek en de Gemeente- drinkwaterleiding tot de Gemeente. En verdere voorstellen en mededeelingen. Volkshuisvesting. Aan het eerste verslag van de Vereenigi"^ s Volkshuis vesting" alhier is het volgende ontleend Op 23 April 1903 benoemde *de Vereenigi0^ »Schiedam Vooruit" eene commissie om te voor zien in het dreigend gebrek aan arbeiderswoning®11' Op 22 Mei werd eene bespreking over dit vraag' stuk gehouden in eene vergadering van belang' hebbenden. 1 Juli hield de heer J. W. C. Tel' legen van Amsterdam eene lezing over het woning' vraagstuk, om voorloopige deelname in eene ver eeniging te verkrijgen. De voorloopige deelnemers besloten op 22 J"1' met de zaak door te gaan en benoemden ons tot bestuur eener voorloopige vereeniging »Volks' huisvesting", die tot taak had eene definitie^ vereeniging tot stand te brengen. Het bestuur stelde toen ontwerp-statuten sa®en' en verspreidde die algemeen, met een beroep 0*"' 2 Oct.) op de burgerij om kapitaal te verschaffen gevolgd door persoonlyk bezoek by tal van inge' zetenen. Het richtte tevens op 14 Dec. een adr®s aan den gemeenteraad tot het verkrijgen van ee® voorschot als bedoeld by de woningwet, tot e®11 bedrag van f 100.000. Op 29 Nov. 1904 besloot de gemeenteraad beginsel tot een voorschot, vijfmaal zoo groot a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2