Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Si zal verschenen en telkens de gegevens over de voorafgaande maand bevatten. Reeds thans is in de wjjze Van publicatie der gegevens nopens werkstakingen en uitsluitingen wijziging gebracht. Voortaan zal in elke aflevering in tekstvorm een resumé gegeven worden van de in de afgeloopen maand4e uitgebroken en 2e geëindigde geschillen, terwijl een overzicht van den loop van alle in het afgeloopen jaar begonnen geschillen, geheel volledig in het jaaroverzicht der werkstakingen en uitsluitingen" zal gepubli ceerd worden. In de thans verschenen aflevering is zulk een beknopt verslag opgenomen over de geschillen in het le kwartaal van 4906. Hieraan ontkenen wjj het volgende Gedurende het 4e kwartaal van 1906 braken 40 stakingen uit, waarvan 15 in Januari, 15 in Februari en 9 in Maart, terwyl van 1 staking nog niet bekend werd, in welke maand zij uitbrak. Het grootste aantal stakingen had plaats in de bouwbedrijven, n.l. 18; 7 vielen voor in de ta bakindustrie, 4 in het transsportbedrjjf, 3 in de textielindustrie, 2 in het schoenmakersbedrijf, 2 in de metaalbewerking, 4 in het bakkersbedrijf; voorts had plaats 1 staking van arbeiders in eene linoleumfabriek, 1 van pakkers in een stroocar- tonfabriek en 1 van arbeiders in eene terracotta- fabriek. Van de 40 stakingen braken er uitin N. Brabant 2, 1 te Oosterhout, 1 te Tiburg, in Zuid- Holland 22, in en om 's Gravenhage 18, 3 te Rotterdam, i te Stompwjjk, in Noord-Holland 44, 6 te Amsterdam, 1 te Beverwijk, 4 te Bussum, 1 te Haarlem, 2 te Krommenie, in Overljsel 2, beide te Enschedé, en in Groningen 3, 2 te Groningen, 1 te Veendam. Het aantal stakers bedroeg by 37 stakingen plm. 713 By 39 stakingen waren 44 ondernemin gen betrokken. In 24 van de 35 stakingen, waarvan deeischen bekend zyn, werden iooneischen gesteld1 maal betioi de eisch den arbeidsduur, 21 maal werden andere eischen gesteld, terwjjl 2 stakingen uitbra ken van solidariteit. Gedurende het eerste kwartaal van 1906 eindig den 39 stakingen. Hiervan waren er 4 begonnen in net laatste kwartaal van 1905. 10 geschillen emdigdeu in Januari, 14 in Februari, 13 in Maart, terwyi tan 2 geschillen de maand van beëindiging onbekend bleef. Eén staking duurde 133 dagen, één 63 dagen, één 51 dagen, één 20 dagen, vjjf langer dan 1 tot en met a weken, elf van 3 tot en met 7 da gen, 7 van 1 tot 3 dagen, 6 korter dan 1 dag, terwyl van 6 stakingen de duur onbekend was. Van de 35 stakingen, waarvan de uitslag bekend werd, eindigden er 8 ten gunste der werklieden, 11 gedeeltelijk te hunnen gunste (geschikt) en 16 te hunnen nadeele. Gedurende het eerste kwartaal van 1906 braken 5 uitsluitingen uit, waarvan 3 in Januari, 4 in Februari en 1 in Maart. By 4 uitsluitingen werden sigarenmakers, by 1 metselaars en opperlieden uitgesloten. 4 uitsluiting van sigarenmakers brak uit in Tiel, 1 van sigarenmakers in Rotterdam, 1 van metselaars en opperlieden in 's-Gravenhage, 4 van sigarenmakers in Groningen en 1 van sigaren makers in Assen. IJ Pater van den Eisen. De bekende pater van den Eisen, adviseur van den Noorb. Chr. Boerenbond, vertrekt a.s. Zater dag naar Amerika, waar hij minstens 3 maanden denkt te verblyven. Hoofddoel zyner reis is een onderzoek in te stellen of er nog streken in Ame rika zyn, geschikt voor landverhuizing. DeNeder- landsche vertegenwoordigers in Amerika zullen Z.Eerw. by dit onderzoek steun verleenen. J. Boudewijnse. De heer Boudewijnse, directeur der stenogra fische inrichting van de beide Kamers der Staten- Generaal, zal, wegens het bereiken van den 70 jarigen leeftijd, met het einde van het loopen- de zittingjaar, met pensioen 's Rjjks dienst ver laten. Boerenleeu banken. Z. D. H. mgr. J. H. Drehmanns, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot algemeen adviseur by de» Centrale Banken voor het bisdom Roer mond den weleerw. heer rector Van der Marck. d>J -i Staking timmerlieden. Men meldt uit Leiden: Gisteravond werd in de groote Stadsgehoorzaal een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door het stakingscomite, waarin de heeren Ver dorst, voorzitter van den Ned. Timmerliedenbond, en Oudegeest, secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, bet woord voerden en het goed recht van de timmerliedenstaking trachten aan te toonen. De vergadering, die, het warme weer in aanmerking genomen, goed bezocht was, had een rustig verloop, en debat had er niet plaats. Aan het einde werd een collecte gehouden voor de metselaars, stucadoors en andere werklieden, die het 'lachtuffer van de staking werden en niet uit üe weerstandkas mogen worden gesteund. Men meldt uit Leiden Iwee stakende timmerlieden en twee losse werklieden hebben een niet stakenden timmerman aangehouden en beleedigd. Deze heeft daarvoor een klacht ingediend by de politie, die proces verbaal heeft opgemaakt. Twentsche Katholiekendag, g De Twentsche propaganda-commissie voor drank bestrijding te Borne heeft het plan geopperd tot het organiseeren van een Katholiekendag voor Twente. Journalisten. De algemeene vergadering van den Ned. Jour nalistenkring, die op Zondag 22 Juli te Nijmegen bepaald was, wordt wegens het samentreffen met de Sportfeesten uitgesteld tot 29 Juli. Na de algemeene vergadering, die in het Oranje- Hotel gehouden wordt, zal een bezoek aan Berg- en-Dal, Duivelsberg, Beek, Belvedère en Valkhof gebracht worden, waarna de de heeren zich aan een diner in hotel sBoggia" zullen vereenigen. Ongelukken. Het pleizierjacht Elizabeth, van den heer D., te Amsterdam, is in het Hoornsche Hop om slagen. Alle opvarenden zijn gered. Behalve door de Zuiderzee-politie is krachtige hulp geboden door den rijks-ingenieur te Hoorn, die met zyn jacht in de nabijheid wasdoor schipper M. Harting, te Ransdorp, en door D. Dake, visscher te Volendam. Harting gelukte het, de schipbreukelingen het eerst te bereiken en aan boord te nemen. Het jacht is gelicht en in de haven van Edam binnengebracht. Verleden Maandag werd te Kampen aan wal gebracht, levenloos uit de Zuiderzee opgehaald, het lijk van een mannelyk persoon. Gisteren is dit door de familie herkend, en bleek het te zijn Pieter Zijlstra, schipper te Amsterdam. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding en is gisteren begraven. In de gemeente Dantumadeel zyn twee per sonen vry plotseling overleden. Naar verluidt tengevolge van bet nemen van te veel geneesmid delen. De een nam 7 poeiers tegelijk in, de ander eerst een halve flesch levertraan en toen een geheelen doktersdrank. In een onbewaakt oogenblik heeft een dochtertje van 4^ jaar van den stoker aan de kunstzandsteen- fabriek te Hillegom, Baas, zich meester gemaakt van een schoteltje met soldeerwater en daarvan ge dronken. Het kind is aan de gevolgen overleden. A. de Kraai, een oppassend jongmensch, in dienst by notaris Gevers te Schaik, was gisteren-, Woensdagmorgen, te Ravenstein bezig zyn paard uit te spannen. Ofschoon nog nooit iets met dit zeer makke paard gaschiedde, begon het toch, door een onverklaarbare oorzaak, plotseling te slaan en te steigeren, met het treurig gevolg dat van De Kraai het onderlichaam werd opengereten en het bovenbeen gebroken. Dr. Philipsen, spoedig ter plaatse aanwezig be handelde den patiënt, doch vreest voor 't behoud. Door de laatste tram uit Vechel werd Maandag avond in Eerschot zekere B. V. overreden. De ongelukkige verkeerde onder den invloed van ster ken drank en had niet 't bewustzijn, dat hem vier teenen afgereden waren. Hy werd in het gasthuis te St. Oedenrode opgenomen. Maandagmiddag had J. M., te Oosterhout, het ongeluk, terwyl hy bezig was kersen te plukken, boven van een ladder te storten. Hy kwam met het hoofd op den grond terecht. Dr. Kramer, die spoedig ter plaatse werd ont boden, constateerde eenige ernstige verwondingen aan het hoofd. Zijn toestand was Dinsdag zoo verergerd, dat men voor zijn leven vreest. (A. Cf.) Bij den boekhandelaar Henri Re- bers alhier is weer een serie nieuwe prentbrief kaarten van Schiedam verschenen. De stadsgezichten zijn bizonder goed weergegeven en de kaarten zyn uitstekend afgewerkt. In het geheel zyn er thans negen verschenen De Beurs, Lange Haven, Koemarkt, Buitenhaven, Nieuwe Haven, Hoofdbrug, Hoofdstraat, benevens twee kiekjes der werf sGusto" van de firma A. F. Smulders. Binnenkort zullen nog verschijnen prentbrief kaarten van de drie R. K. kerken (van binnen gezien) en der Groote Kerk. Heden-morgen halftien had een schoorsteenbrand plaats in de woning van A, N. Daalmejjer in de Villastraat. Door een agent van politie werd de brand met behulp van zout gebluscht. Een speelhuis. Het» Fad. zegt van het speelhuis op den Badhuisweg te Scheveningen Nieuw is deze inrichting geenszins. »Régina" (het vroegere hotel Nelck) was reeds in het vroegere seizoen een dobbelhuis. De Amsterdams che Beu rs. Uit Amster dam meldt menDe opgravingen, welke de door den Raad benoemde commissie tot onderzoek van den toestand der Beurs laat doen, zyn in vollen gang. Begonnen is by den linkerhoektoren, die door een gapende scheur van meer dan een vin gerbreedte is gescheiden van den middenvóórgevel aan het Beursplein. De toren is op den beganen grond geheel met een schutting omgeven. Tege lijkertijd heeft men echter een diepen kuil gegra ven aan de achterzijde van het gebouw, by den telephoontoren. Op beide plaatsen liggen de fun deeringen der Beurs thans bloot. 1 1 Lustrumfeesten. Te zeven uur zou vol gens den feestwijzer rust in Tivoli worden gehou den, maar eerst te ongeveer 40 uur kwam de stoet in Tivoli vermoeid en uitgeput aan. Maar voor een goed onthaal was gezorgd en dat zoowel de studenten deelnemers van den optocht als de anonymi met smaak aten, behoeft na een omme gang van acht uur niet gezegd te worden. De menukaart van dit diner luidde als volgt TRIUMFMAAL. 26 Juni 4906 ter eere van GAJUS JULIUS CAESAR GERMANICUS DRUSUSIMPERATOR, op 26 Mei 47 n. Chr. onder het consulaat van C. Caecilius en L. Pomponius het Capitool in plechtigen optocht beschrjjdend. Voorgerecht. Russische voorspjjzen. Maaltyd Soep naar den smaak van Imperator Germanicus. Zalm met paddestoelen in saus volgens Drusus. Ossenhaas met tomaten en seldery. Gebraden piepkuikens. In suiker gestoofde vruchten. Bevrozen rijstpudding met Marasquinsaus overgoten. Vruchten. Nagerecht. In Tivoli zelf was het vol, overvol om den stoet af te wachten en vanaf de gaanderjj de bonte ridderschaar, die beneden aanzaten, gade te slaan. In de stad zelf hebben we 't zelden zoo druk gezien, alle straten vooral in de binnenstad waren vol, overvol, het leek een saamgepakte menschen- massa. Het ware wenscheljjk geweest de rijtuigen te verbieden, want menigmaal was er voor de voetgangers, die nu en dan toch al niet voor of achteruitkonden, beslist levensgevaar. We zagen groote Janpleiziers die door den menschendrang teruggezet werden en een zelfs bijna omver ge worpen, De illuminatie, die de stad in een zee van licht herschiep, werd door gunstig weer begunstigd. Straten en grachten waren behangen en overdekt met lichtslingers en lichtdaken. Ook gebouwen als het centraal station, de Utrecht, Peeken Cloppen- burg, 't stadhuis en nog veel andere boden een prachtig gexicht. Een zeer fantastische aanblik leverde het Oudkerhof met de hoogopvlammende feestvuren. Het was al laat, kort bij middernacht, toen de tocht werd voortgezet. Dat het aantal vreemdelingen groot was, blijkt wel hieruit, dat velen met de extra-treinen niet weg konden, en dat bijv. de laatste extra-trein naar Hilversum eerst gistermorgen om half zeven vertrok. Overal in de stad zag men op stoepen of in plantsoenen vreemdelingen, die den volgenden dag maar afwachtten om weer thuis te komen. De electrische tram had ook alle wagens in dienst gesteld en er werd druk gebruik van gemaakt. Gisteren, tijdens het voorbijtrekken van den stoet, stonden by Tivoli niet minder dan 40 wagens achter elkaar. De tram vervoerde 47000 menschende H. IJ. S. M. via Hilversum 40.000 passagiers. De wedrennen. Gister-middag werden de wedrennen gehouden. De arena zelf is een grootsch en indrukwekkend bouwwerk. Keurig is het marmer nagebootst. Hoog verheffen zich de ryen zitplaatsen, zonder leuning, maar met gemakkelijke, breede steun plaats voor de voetende onderste ry is pl.m. anderhalve meter van den grond verwijderd de toegang is door den circus zelve, maar zoodra de toeschouwersruimte gevuld is, worden de trappen naar binnen geslagen, zoodat de heining een onverbroken geheel vormt. Achter de bovengalarij bevindt zich een breede gang, waar achter zich de hooge zuilen verheften, die met hun doorloo- pende architraaf zooveel bydragen tot de grootsch- heid van het geheel. Eigenaardig is het opschrift boven de loge van H. M. de Koningin-Moeder en den Prins«Omnes aequo animo parent ubi digni imperant". (Allen gehoorzamen goedwillig, waar waardigen bevelen). De binnentredende door den hoofdingang wordt begroet door het opschrift«Bonis auspicis hue introeas (Moogt gij onder goede voorteekenen hier binnentreden). Boven op den hoofdingang staat een zegekaraan weerszijden van den ingang bevinden zich de drie carceres, in eenigszins schuine richting gebouwd, waaruit de wagens zullen te voorschijn rennen. Lang voor de rennen een aanvang namen, stoomden de toeschouwers langs den Leidschen weg, die zwart van menschen was, aan. Langza merhand werden de zitplaatsen gevuld, terwyl de stafmuziek van het 8ste regiment een matinée gaf en de stemming vervroolykte. Z. K. H. de Prins, die om half twee kwam, na een rijtoer door de stad, vergezeld van den burge meester, was vergezeld van jhr. v. Suchtelen van de Haare. Z. K. H. werd door den Senaat aan de trap der loge ontvangen en naar boven geleid. Het publiek juichte en de muziek speelde het Wilhelmus. De loges van de vorstelijke bezoekers en van Germanicus waren prachtig versierd en het geheel bood een wonderschoonen aanblik. Tien minuten vóór 2 kwam de in het zonlicht schitterende stoet de arena binnen. Germanicus, thans in wapenrusting, in een met vier paarden bespannen Romeinschen wagen, vooraan. Daarna kwam de wagenrenners, de priesters» voorname Romeinen, het leger en de buit. H. M. de Koningin-moeder, die te twee [uur kwam en door Prins en Senaat ontvangen werd, was vergezeld van de damesdouairière de Beau fort, de hofdames Van Ittersum en v. d. Poll en de heeren De Ranitz en den Tex. Aan H. M. de Koningin-Moeder werd door zuster Labouchère uit Amsterdam een bouquet aangeboden, waarby geen toespraak werd gehouden- (G-) Schiermonnikoog. De Duitsche graaf Bernstorf, eigenaar van Schiermonnikoog, heeft met andere heeren een bezoek aan dit eiland ge' bracht, dat men in verband brengt met den ver koop van het eiland. V e e 1 v i s c h. Op de Langeveerster Wielen (Fr.) werden door 2 hengelaars in nog geen 2 uur tjjd ruim 200 baarzen gevangen. Er waren er bij van 4 en 4£ pondl 1 1 J F Niet doorgegaan. In de Groninger bladen was per advertentie aangekondigd - dat in het Huis de Beurs aldaar dagelijks groote billardseances zouden worden gegeven. Vanwege het gemeente bestuur werd echter een wenk gegeven om deze seances, waaraan tevens een totalisator verbonden zou zyn, liever niet te doen houden. Die wenk is ter harte genomen: 1 I i 1 i Pokken. Uit Ulrum schrijft] men aan het N. v. h. A. d.d. 26 JuniHeden zyn aan boord van het tjalkschip De goede trouw, schipper H- Heida, 2 gevallen van pokken geconstateerd en wel by een klein kind en by een schoonzuster van den schipper. Dit schip heeft gebuurt met De Familietrouw, schipper Koers, onder Leeuwar- deradeel, aan boord van welk schip, geljjk men weet, ook pokken zijn voorgekomen. De goede trouw is geladen van Leeuwarden gekomen, naar Ulrum en had grint in voor Kloosterburen. Van daag is de inspecteur, de heer Oosterbaan, hier geweest. Het schip ligt geheel afgezonderd en wordt natuurlijk streng bewaakt. Het luchtverschijnsel. Omtrent het te Meppel waargenomen luchtverschijnsel kan nog het volgende gemeld worden Blykens de beschrijving in het ochtendblad van Dinsdag 26 dezer, was het een zoogenaamde bolido. Met dien naam worden de meteoren aangeduid, die een zichtbare middellijn vertoonen. Zulke lichamen, door Von Humboldt, wereldspaan ders" genoemd zijn brokstukken van kometen, die in allerlei richtingen door de ruimte zwerven, en ontvlammen, wanneer zy in den dampkring van de aarde binnendringen. Zy komen dan tot gloeihitte door de warmte, die hunne snelle be weging opwekt. De beschreven uiteenbarsting i® bij grootere meteoren een gewoon verschijnsel. Inbraak. Weder is in een woning aan de Schoolstraat te Ginneken inbraak gepleegd en wel bjj de dames Flinkert, die nog slechts sinds eenige weken aldaar wonen. Dit is de derde keer, dat in hetzelfde huis wordt ingebroken, telkens wanneer er andere bewoners in zyn. De Tweede Bath polder. Men meldt aan de M. Ct. uit RillandDe werkzaamheden aan de 2e dyking van den Tweeden Bathpolder zyn zachtkens aan in vollen gang. Het is verbazend zooveel materiaal er voornamelijk met scheeps gelegenheid aangevoeld wordt. Behalve het aan voeren van grond met kruiwagens, zoogenaamd «schuieren'', wordt ook veel grond aangevoerd met kipkarren, waartoe een dertigtal paarden, verdeeld over de verschillende voskaaien, dienst doen. Ook is men begonnen om met een bagger machine minder deugdzamen grond te baggeren uit een der doorbraken, om daar later betere voor aan te voeren. Ook is een spoormachine gearriveerd om weldra dienst te doen tot het trekken van bakken grond over de rails. Aan den spoordam heerscht over- groote drukte en weldra zal ook daar eene ma chine dienst doen. Al die bedrijvigheid heeft natuurljjk veel bekijk® en is trouwens ook wel de moeite waard eens t® zien. Er zal weldra gebrek aan drinkwater ont staan. Het water uit de kloosterbakken, dat be stemd is en gebruikt wordt door de bewoners der houten loodsen, raakt op, terwyl ook de school' bakken, waaruit door de polderwerkers water gehaald wordt, by na leeg geput zyn. In Bath 's nog wat water te krjjgen, terwyl het water °P de groote werken, hetzij per schuit, hetzy op an dere wyze wordt aangevoerd. Dinsdag kwam naar de Bathpolders een lid der Eerste Kamer, de heer Breebaart, een kjjkje nemeB' Een ernstig ongeluk is eergisteren ge* beurd te Clermont-Ferrand. Een brik, waarin 2 personen gezeten waren, is daar in een put gere' den. Vijftien menschen werden gekwetstdri® hunner verkeeren in levensgevaar. Li.J v jJ_; lil n i v - V - i. l I I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2