M&dh- eu Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. om elf uur. Een voorstel van het bestuur wil de onderscheiding tusschen algemeen en dagelijksch bestuur opheffen, zoodat by aanneming een be stuur van 5 leden het vroegere alg. en dag. be stuur zou vervangen. Behalve andere voorstellen zal ook besproken moeten worden een plan, om hier en daar propa- ganda-dagen te organiseeren. De Goudsche erfenis. Volgens een uitvoerige, door B. en W. van Gouda aan den Raad gedane mededeeling, bedraagt de som, die de gemeente van de dames E. J. L. en J. A. Itserson heeft geërfd, netto frs. 973.034.99 of in Hollandsch geld f 468.029.83. Wegens het terugloopen der koerséh is dit bedrag evenwel thans pl. f 460.000. Het staat vast, dat het aan de gemeente gemaakte kapitaal ruimschoots toereikende is om te voiuoen aan de door de erflaatster bedongen bestemming, nl. het maken van een aan moderne eiscuen beantwoordend ziekenhuis. R. K. Werklieden-vereenigingen. In de jongste bestuursvergadering van den Bond van R. K. Werkliedenvereemgiugen in het Aarts bisdom Utrecht is besloten, dat de Bondsdag den derden Zondag in September te Deventer zal worden gehouden. Het zal een vergadering zijn van afgevaardigden. Onderwerpen van bespreking zyn: Bundslevensverzekering en Arbeidscontract. Een Afscheiding. Onder het opschrift »de afscheiding van de Hil- versumsehe vakafdeelingen" schrijft de Bonds- adviseur rector Bult in de Kath. Werkman, dat de uitgetreden vak vereen ïgin gen te Hilversum, de door Z. D. H. den Aartsbisschop goedgekeurde bonüsvoorsiellen voor zich onaannemelyk hebben verklaard en dat zy daarom zyn uitgetreden. Rec tor Bult antwoordt hierop met de verklaring, dat hy op zyn beurt het onaannemelijk uitspreekt over allen, die zich met bovengenoemde uitspraak vereenigen en toch het lidmaatschap van de St. Josepnvereeniging willen verkrijgen of be houden. OngelttKfcen. Vrjjdag-morgen geraakten de paarden, gespan nen voor de equipage van mevrouw v. d. O., in de Mr. van Hasseltlaan te Apeldoorn op hol. Mevrouw v. d. O. en haar dochtertje, die in het rijtuig zaten, werden op den weg geslingerd en later bewusteloos opgenomen. Zy bleken geen ernstig letsel te hebben gekregen en haar toestand is op 'toogenblik bevredigend. De paarden werden, kort na het ongeval, door voor by gangers gegrepen. Op den Vel per weg bij Arnhem overkwam Vryuagmiudag den jongenheer R., uit Velp, een treurig ongeluk. Op zyn rijwiel van Arnhem uit school huiswaarts keerende, kwam hy te vallen tusschen een volgeladen hooiwagen en de paarde- tram, die elkaar passeerden. Zyn rechtervoet kwam op de tramrails en werd door den achter sten wagen bijna geheel van het been gescheiden. Na voorloopig geholpen te zyn door dr. L., die toevallig in de tram zat, werd hij naar het Diaco- nessenhuis gebracht, waar zyn voet reeds is afgezet. Vrijdag kwam een fietsrijder, Wijnberg genaamd, by de Driemolendrift te Groningen zoo danig met een wagen in aanraking, dat hy Zater dagmorgen tengevolge van de verkregen verwon dingen in het ziekenhuis is overleden. Te Goirle (N.-B.) is de 14-jarige zoon van J. A. G. by het baden in de Ley verdronken. By het afryden van paarden in den Haag op het veld naast het concours-terrein op Zorg vliet, sloeg een aangespannen paard op hol. Een der stalknechts van Mathieu sprong uit het wagentje en brak een enkel. Nadat een geëmploy eerde van het militair hospitaal voorloopig hulp had verleend, werd de man naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Een driejarig meisje, dat in den Haag Zaterdag-middag in een woning in de Ruysdael- straat met lucifers speelde, bekwam daarbij zoodanige brandwonden, dat het in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. De Kermis. Biykens het politie-rapport, heeft de kermis hier ter stede een ordelijk verloop gehad. Slechts moesten een aantal beschonken personen worden gearres teerd, die in het politie-bureau in bewaring wer den gesteld tot zij ontnuchterd waren. In den Tuin. Het byzonder fraai weder had Zaterdag-avond honderden in de zaal der S. O. V. te zamen ge bracht. T e vol was 't in de ruime zaal, zoodat lang niet allen eene plaats konden vinden, er stoe len moesten worden bijgezet, zelfs in de gangpaden, en nog een aantal bezoekers zich met een plaats onder de veranda, voor de geopende deuren, moes ten tevreden stellen. Zelfs het bestuur schoot er bij in. want de plaatsen, die voor de bestuursleden gereserveerd wareD, werden ook al door het pu bliek bezet. Een weinig meer tact zal zeker een volgend jaar zoowel in het belang van bet publiek als den pachter zijn, want in zoo'n over- overvolle zaal moet de bediening zeker wel moei- lyk vallen. Het program was ook ditmaal weder vrij gelukkig gekozen en bood de zoo zeer gewenschte afwisse ling. Als gewoonlyk hadden wij eerst in den tuin het militair concert, ditmaal van de stafmuziek van het 3e regiment huzaren, kapelmeester de j heer A. de Goedo, die een goed samengesteld pro gram uitvoerde, 't Was heerlijk frisch in den lommerrijken tuin en noode namen velen hun plaats in de zaal in, waar omstreeks half negen Zeldenrust's specialiteiten-gezelschap ging optreden. Het variété-program bood ook ditmaal weder tal van fraaie, amusante nummers. Nadat het orkest j eenige feesttonen had doen hooren, trad het eerst j op Signora Amanda, dansende transformation, die zich onder verschillend uiterlijk als danseuse deed kennen. Toen de Hollandsche soubrette, mej. Sofie, i hare liederen had doen hooren, maakten wij ken nis met de Pirn troupe Rek-Pantomime, wier zeld zame geoefendheid en buigzaamheid van leden wij bewonderden, en begroetten wij na het allerkoddigst kwartet Soesman Zwaaf, naar het Bal-Masqué, in de Paxton Gentlemen onverbeterlijke acrobaten. Na de pauze werd het tweede gedeelte van het variété-program afgespeeld. De Anglers of Vodden" schilders wisten inderdaad met «vodden" aardige schi derstukjes op het doek te brengen, zoowel de Komische Pantomisten Borgerie als het Holland sche Karakter-duo van Soesmanen Zwaaf gaven het publiek veel genoegen De beide concourszangers hadden herhaaldelijk een onbedaarlijk lachsucces, i Niet minder voldeed dit jaar onder begunstiging van het prachtig weder het vry uitvoerig vuur werk-program. De vlammende figuren met afwis selende schitterende kleurenpracht kwamen byzon der goed uit. Vooral de laatste nummers, de ster in kleurenwisseling en de electrische lichtzon, deden het ditmaal buitengewoon goed. De slot decoratie bestond dezen keer in een nimbus van blinkende vonken, geflankeerd door schuine batterijen eindi- i gend met een bombardement. In het geheel bestond het vuurwerk ditmaal uit negen groote nummers door tal van kleinere tusschennunsmers afgewisseld. Na het vuurwerk werd het derde, laatste, gedeelte van het specialiteiten-program uitgevoerd, waarbij na het Tyroler-duo Edelweiss, het muzikale paar de Romanis ons wonderen van kopermuziek deed hooren. Maar vooral de Voldam Brothers, Volen- dammers Athleten, hadden een bijzonder, welver diend succes. De voordracht van den Hollandschen humorist Bernhard besloot dit laatste program- deel. Toen het publiek onder de tonen van de Galop Finale in de meest opgewekte stemming scheidde, bleek zeker, dat het onder afwisselend, zeer vari- rend genot zelfs, een recht genoeglijken avond had doorgebracht. Velen begaven zich nog naar het kermisterrein, waar de verschillende gelegenheden van vermaak mede een druk bezoek hadden. De baldadigheden op het R. K. Kerkhof. Naar wy vernemen, heeft de de politie de per sonen opgespoord, die betrokken zyn geweest by de baldadigheden op het R. K. Kerkhof, aan den Vlaardinger dyk, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd. Het voorloopig verhoor heeft aan het licht gebracht, dat vermoedelijk één hun ner de dader der vernielingen is. Allen moeten in kennelyken staat van dronkenschap hebben ver keerd. In het gistpakhuis van de firma Houtman aan de Nieuwe Haven, is de gistbaas Vink, heden-morgen plotseling doodgebleven. De man leed aan een maagkwaal. Door de politie is hede n-m o r g e n alhier gearresteerd de matroos van de Kon. Ned. Marine, J. G. V., die van passagieren te Amster dam was achtergebleven. Hy is naar Rotterdam overgebracht en ter be schikking van den garnizoenscommandant gesteld. Zondag-ochtend is op den Rotter- damschen dijk een vechtersbaas aangehouden, die zich tegen de politie verzette. Gisteravond om 6 uur is de bedien- de van den heer J. W. Koolsbergen, de 45-jarige J. Nieuwen burg, aan de Korte Haven te water geraakt. Door burgers werd hij gered. Op de Groote Markt is gisteravond een aldaar wonend schipper op den stoep zyner woning door een persoon mishandeld. Z a t e r d a g-m iddag is door de politie zekere W. P., wonende alhier, aangehouden. Tegen hem was een bevel tot aanhouding uitgevaardigd, wegens het ondergaan van hechtenisstraf. Hy is door de Ryksveldwacht naar Rotterdam overgebracht. Twee beschonken personen, die Zondag-ochtend om 14 uur met de stoomtram wilde vertrekken, werden door den conducteur uit het tramrytuig verwyderd. DIT ROTTERDAM. Door tusschenkomst van het En- geische parlementslid Havelock Wilson is te Rotterdam, in de Calandstraat, een filiaal geopend van de Sailors and Firemen Union (zeelieden- en stokershond), met het doel paal en perk te stellen aan de practijken van verscheidene «slaapbazen", die den zeelieden kosteloos behulp zijn bij het aanmonsteren. Sommigen van deze «slaapbazen" zyn met die nieuwe instelling zoo weinig ingenomen, dat reeds de hulp der politie is moeten ingeroepen worden, om het kantoor en de daar werkzame personen te vrijwaren tegen overlast. De wielrijders te Amsterdam genie ten op het oogenblik de meest volkomen vrijheid- Verboden wegen, als de Kalverstraat, worden ijverig door hen bereden, als verkeerden we nog in den eersten tijd der fiets-uitvinding. De rdflen hiervan is de volgende: Zes maanden na afkon-' diging der motor- en rijwielwet, d. i. op den lsten Juli 11., zijn de plaatselijke verordeningen vervallen. Maar de nieuwe borden op de hoeken der straten zijn nog niet aangebracht. En zoo komt het, dat de fietsrijders zich op het oogen blik aan geen enkele bepaling te storen hebben, 't Is alleen een raadsel, hoe ze daar zoo gauw algemeen achter gekomen zijn. Kwartjesvinders. De correspondent te Sloterdyk van het Hblad meldt Nu de Amsterdamsche politie de heeren kwar- jesvinders hevig op de hielen zit, wijken zij uit naar de omliggende gemeenten. Zoo vereerde Don derdag een bekend vijftal, waarvan twee op een stoomfiets reden en de rest op gewone rijwielen, de gemeente Sloten. Daar werd echter de chef veldwachter gewaarschuwd, zoodat zij aftrokken naar het terrein Veelust," aan den Sloterstraatweg. Daar werden zij weder tegemoet gereden door den veldwachter van den Overtoom, die door zyne tegenwoordigheid verhinderde dat het tot spelen kwam. Geen zaken te doen zynde, trokken de heeren toen maar weer op naar Amsterdam aan. Gisteren echter hebben zy toch nog op den Haarlemmerweg hun geluk beproefd en f25 verloren. Toen de winner de dubbeltjes tinnen had, weigerde hij door te spelen, maar toen kon hij een pak slaag krijgen. Na een paar tikken te hebben ontvangen, wist hij zich echter uit de voeten te maken. Gemoedsbezwaren. Een milicien van het 9e reg. ini. te Leeuwarden, die jongstleden Zondag wegens gemoedsbezwaren uitdrukkelijk weigerde aardappelen te «jassen", zal dientengevolge wegens dienstweigering voor den krijgsraad terechtstaan. De verkoop der Lithauerpa arden enz. Onder enorme belangstelling, zoo zelfs, dat in het dorp een bizondere drukte heerschte, zijn Woensdag te De Bilt de paarden verkocht, welke gediend hebben voor de Romeinsche wagenrennen. Er waren zelfs Duitsche paardenkoopers opgekomen in de hoop hun voordeel te kunnen doen. Er zijn destijds 58 paaiden aangekocht, waar van er twee een natuurlijken dood zyn gestorven, zoodat er 56 overbleven, waarvan vier nog lichte kwetsuren hadden, welke evenwel binnen 14 dagen zullen genezen zijn. De 56 paarden werden verkocht tegen pryzen variëerende tusschen f 150 en f 310. Totaal brachten ze op een bedrag van f11,995, terwyl tuigen en renwagens opbrachten 1994.50 te zamen dus f12,689.50. (ttD) Brutaal. Bij de politie te Zeist werd aangifte gedaan door een handelsreiziger uit Rotterdam, dat hij bij een zekeren De V., aan de Wetlaan, ge dwongen werd een stuk te teekenen, waardoor hij f80 schade zou lijden, en niet eer uit het huis werd gelaten voor en al eer het stuk geteekend was. Historische optocht. De vereeniging D. E. S. te Nijmegen is voornemens op 31 Augus tus te houden een historischen optocht, die zal voorstellen een bezoek van keizer Karei V aan de stad in 1545. Een kerkdief. Uit Zevenaar wordt aan De Post gemeld: Donderdag-namiddag, omstreeks 1 uur. zag de vrouw van den koster een man met verdacht uiterlyk in de kerk. Argwaan krijgende, gaf zy hiervan kennis aan de marechaussee, die er ter stond op at ging. De vreemde kerkbezoeker, onraad veronderstellende, ging er van door en zette het op een loopen, doch werd in de Kerkstraat aan gehouden, waarop de maréchaussee hem inrekende en mede naar het politie-bureau nam. Op den man werden eenige sleutels en een breekijzer gevonden, zoodat men hier blijkbaar met een kerkdief te doen heeft, die het op de offerblokken gemunt hadhy erkende dan ook zijn booze plannen. De man vertoefde de laatste dagen op het Loo bij Duiven, waar hij een meisje gevolgd was, die in Rotterdam in dienstbetrekking was geweest. De man heeft in Bergen-op-Zoom zijn thuis. 4 Ongeregeldheden. Het was Donderdag avond een heel opstootje in de kazerne Fort De Ruyter, te Willemstad. De landweer kwam ongeveer 7 uur van een marsch terug. Toen moest men nog aan het aardappeljassen enz., zoodat de dienst om halftien nog niet geëindigd was. Dit late uur verwekte veel ontevredenheid, een der landweerplichtigen ging zoo ver, dat hy voor brutaliteit tegenover zijn meerderen gestraft werd met de provoost. Dit geval verspreidde zich natuurlijk als 'n loopend vuurtje en spoedig ver klaarden een tweehonderdtal der mannen zich solidair. Men trok op de provoost af en in minder dan geen tijd was het slot geforceerd en de ge vangene ontzet. (N.-Br.) Belangrijke diefstallen van metaal. Ten nadeele van de Kon. Nedeil. Papierfabriek te Maastricht zijn in den laatsten tyd belangrijke diefstallen van metaal gepleegd. Als verdacht daarvan, zyn drie personen aangehouden, nl. 2 werklieden van die fabriek, J. N. en P. A., en een voerman, die vrachten voor de fabriek reed. Successievelyk hadden deze drie personen voor een waarde van ongeveer 1400 metaal ontvreemd. een opkooper te dezer stede is door de politie een groot stuk metaal, wegende 50 kilo, in beslag genomen. Twee der vermoedelijke daders zijn naar de gevangenis overgebracht. De brand te Hamburg. Woensdagavond had de Hamburgsche brandweer nog de handen vol om een in den kolenkelder van de kerk ontstanen brand te blusschen, waarby men er in slaagde den kostbaren inhoud van den wijn- kelder en ook de grafgewelven, waarin onder an- dere de lichamen van den vroegeren burgemeester Rütger Roland en den bouwmeester der kerk, Sonnin, rusten, te redden. Onder het puin der kerk ligt voor minstens 30,000 M. koper en onder de puinen aan de Engelsche Planke voor een nog grootere waarde gesmolten zilver, uit de zilverfabriek Frank, die geheel ver nield is. Uit het koper zullen een aantal gedenk penningen worden geslagen ter herinnering aan den brand. Het is nu zeker, dat de kerk geheel in haar vroegeren vorm zal herrijzen. Bestuurbare luchtballon. Een Italiaan, graaf Almerico du Schio, van Vicenza had een langdurig onderhoud met de koningin weduwe over een nieuw door hem uitgevonden bestuur bare luchtballon. Margueritha zal er met mee gaan als de proefnemingen gelukken. Een cycloon. Uit Tunis wordt aan de Temps geseind, dat een hevige cycloon het gebied van Ken heeft geteisterd. Er zyn vele dooden onder de inlandersook is er veel vee verdronken. Het hoogste huis der wereld. Een maatschappij te New-York heeft besloten een reuzengebouw te maken, dat het hoogste van Amerika en tevens van geheel de wereld zal wor den. Het huis, dat bestemd zal zyn voor kantoren, wordt gebouwd op den hoek van Broadway en de Liberty street. Het zal 41 verdiepingen bevatten en 210 M. hoog worden. De kosten van het bou wen zijn geraamd op 1.500.000 dollars. Proces tegen den ryksten man der wereld. Het parket van Findloy, Ohio, heeft een proces ingesteld tegen Rockefeller, wegens samenzwering tegen den kleinhandel. By veroor deeling dreigt den petroleumkoning een boete van 5000 doll., voor hem een peulschilletje, en een jaar dwangarbeid in een werkhuis. Rockefeller, die io Europa is, laat het langs zyn kouê kleeren loopen. Zeeramp inChili. De stoomboot Valdivitti metende 6750 ton, is gestrand op de rotsen van het eiland Mocha, Chileensche kust. Alle koopwa ren zyn verloren, maar de equipage gecomman deerd door kaptitein Landigrin, is behouden. De aange wezen Vredevorst. Voor tóeöi' ge weken hebben wij onze meening gezegd ovér de aanslaande tweede Haag'sche Vredesconferen* tie en de Vredesbeweging in het algemeen. Ook Üe uitsluiting van de Zuid-Afrikaansche Repu blieken en den Paus van de Eerste Conferentie kwam daarbij ter sprake en de lezer weet hoe zeer wij die betreurd hebben. Hoezeer meer speciaal de Paus de aangewe zen man is om als scheidsrechter tusschen de volkeren op te treden, toonde de Gelderlander no? aan, waaraan wij het volgende ontleenen „Er is maar één mogendheid, die niet van eigënbelajng kan verdacht worden en die door alle volken onvoorwaardelijk vertrouwd zou kun nen worden, 'tls de aangewezen scheidsrech ter tus'schen vorsten en volken, de Stedehou der Gods pp aarde, in wiens handen allen vei lig de ^beslissing Ihjunner geschillen konden stel len, zeker wetende, dat geen partijdigheid hèm naar de eene of naar de andere zijde zou doen oveihellen, maar dat alleen recht en billijkheid zijne uitspraken bepalen zou. De (geschiedenis levert tal van voorbeelden op. van de verzoenende tustechenkomst der Pause" bij oneejnig'heden tusschen de volken. Ook onze .tijd weet daarvan te verhalen: her inneren we jaUeen maar aan de scheidsrecht®' lijke uitspraak van Leo XIII in het geschil trent de .Carolinia-eilanden. Thans is pok Z. H. Pijis X geroepen om scheidsrechter op te treden -tusschen twee hotsing geraakte natiën. De Osservatore Rornan° deelt een nota mee, volgens welke dé béidé Ar"®' rikaansche republieken Columbia en Peru, di® zich hij onderling tractaat hebben verbonden tusschen heide rijzende geschillen aan de uit spraak des Pausen te onderwerpen, zich tot den Heiligen Vader Jiebben gewend met het vèrzoék een geschil te beslechten, dat tusschen beid® ontstaan is omtrent het grondgebied van Rut" Mago. Reeds hadden de legertroepen der bèidè rèp" blieken verschillende punten bezet van dit grond gebied, waarvan zij elkander het onaantastbaar bezit betwisten. De Paus, de aanvrage der scheidsrechterlijk®' Uitspraak aannemend, heeft onmiddellijk geëisch dat in afwachting daarvan de strygmachteu ?aU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2