Kardinaal Merry del Val. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Laatste Berichten. gelsebe bezittingen op Borneo schijnt ons deze handelwijze van onzen leenman een demonstratie, die niet onopgemerkt mag voorbijgaan, zegt het Hbl. In diens contact toch staat ongetwijfeld, gelqk in alle contracten met inlandsche vorsten, dat hij zich van alle betrekkingen tot vreemde mogendheden moet onthouden. Misschien is de zaak van zeer onschuldigen aard maar opheldering is zeker wenschelijk. Het Kweeksehoolbesiuit. Als gevolg van de interpellatie over het kweek school-besluit imag met recht verwacht worden idat het belangrijke wijzigingen zal ondergaan, schrijft dr. Nolens in de Venl. Crt. en gaat dan voort „Wanneer kunnen de wijzigingen verwacht worden Uiterst vóór 1 April 1907 omdat dan het Kon. Besluit effectief in werking treedt. Nu zijn die wijzigingen ,wel belangrijk maar niet van ,grooten omvang, en daarom behoeven ze niet zoo lan,g uit te blijven. Verschijnen ze voor de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbe- grooting, dan biedt deze behandeling de gelegen heid om ze, indien het noodijg mocht blijken, te bespreken. Is dat niet het geval, dan zal eene andere] gelegenheid daarvoor .moeten gezocht worden. Het wil mij voorkomen dat voor het oogeh- blik de .wijzigingen moeten worden afgewacht om dan fe zien wat verder te doen staat. En vergis ik mij niet dan is dat de meening van alien die zich in de Kamer met de zaak meer in het bijzonder hebben bezig gehouden". inhoud, woordelijk vertaald»De H. Vader zegent U van harte, evenals Uwe collega's, door gebed en toewijding eensgezind met de Kerk". Van den Grootmeester-Commandeur Latier de Baudoin, ontving dr. Hoffman tevens een telegram »De H. Vader verleent allen advocaten van St. Pieter Zijn Apostolischen Zegen". Cantiiie-voorschrift. De minister van oorlog heeft vastgesteld een voorsciiriti betreffende de inrichting en het be heer der cantines van de korpsen van het leger» hetwelk kan worden aangehaald onder den titel van canune-voorschrift. Genoemd voorschrift wordt bq wqze van proef ingevoerd. Onder dagteekening van 15 December 190/ worden van de inspecteurs der wapens even- tueele voorstellen lot wijziging ingewacht. Tenzij ue commandeerenden officier zulks wegens plaat- seiqae ol andere omstandigheden ongewenscht acht, is de verkoop en het gebruik van sterke- dranK onder de navolgende beperkende voorwaar den toegestaan. a. in bet buffet van de cantine mag niet meer sterke drank aanwezig zqn, dan volgens ervaring voor de behoefte van één dag noodig is b. sterke drank mag alleen per glas worden verkocht, het glas niet meer inhoudende dan 0.U5 L.; c. de verkoopprijs mag in geen geval lager worden gesteld dan het normaal, gewoonlijk in het garnizoen betaald wordende bedrag; d. de verkoop mag niet doorloopend geschieden, doch alleen gedurende enkele uren van den da<r door den commandeerenden officier te bepalen - en het gebruik mag alleen plaats hebben in de lokalen der cantine en hare aanhoorigheden e. gedurende de uren waarop de verkoop ver boden is, moet de sterke drank zijn opgeborgen in gesloten kassen f. het is aan militairen die den leeftqd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, verboden in de cantine en hare aanhoorigheden sterken drank te koopen of te gebruiken. De commandeerende officier bepaalt de wijze waarop zoowel deze mili tairen als het cantinepersoneel met deze bepaling in kennis worden en blijven gesteld; g. aan burgers mag geen sterke drank worden verkocht. Voorts vaardigt de commandeerende officier nog die bepalingen uit, welke hq ter zake het belang van het korps noodig acht. Hazardspel is in de cantine en hare aanhoorigheden, verboden. De staking te Leiden. Men meldt uit Leiden In zake de werkzaamheden van het verzoenings comité, opgetreden om de werkstaking der tim merlieden tot een bevredigend einde te brengen en welks bemiddeling door de stakende werklieden is aangenomen, kan worden medegedeeld, dat de patroons tot dusverre van geene toenadering beb;>t-n doen oiqken en üat met verwacht wordt, dat in ue eerstvolgende dagen, zoo immer, hunnerzijds dit het geval zal zqn. Rembrandtfeest te Leiden. Alle ministers, behalve de heer Veegens, hebben kennis gegeven aan de uitnoodiging van het Rem- brandt-comité, om de onthulling van het monu ment bij te wonen, te zulien voldoen. H. M. de Koningin-Moeder heeft, naar aan leiding van het verzoek van het Rembrandt- comilé te Leiden, zich bereid verklaard, op 14 Juli, des namiddags 2 uur, het Rembrandt- monument te Leiden te onthullen en daarna een bezoek te brengen aan de Rembrandt-tentoon- steliing. Int. Bakkerijtentoonstelling. Uit Amsterdam wordt gemeld: Prins Hendrik zal Maandag 16 Juli a.s., ongeveer te 10.15 de tentoonstelling bezoeken. De tentoon stelling zal in verband hiermede, hoewel de sluiting was bepaald op 15 Juli, ook nog den 16den, tot 's middags 5 uur open blijven. Den Helder. De Standaard schrijft De minister van Marine looft reisgeld heen en terug uit aan predikanten, die in den Helder zich eenige uren aan de matrozen-opvoeding willen wyden en de matroos, op wien het gemunt is, krijgt dan die uren vrijaf. »Van dit onverwachte aanbod schijnt druk ge bruik te zullen gemaak worden. Nu reeds moet namelijk van meer dan één so cialistisch predikant aanzoek, om aldus toegelaten te worden, zqn ingekomen. «Naar verluidt, is men hierover bij het marine kommandement te Helder allesbehalve gesticht. Maar pruttelen helpt hier niet. De aanvragers zijn godsdienstleeraars, en moeten alzoo worden toegelaten. «Blijkt dit bericht juist, dan zal alzoo voortaan de socialistische propaganda onder het marine personeel voor een deel op 's Lands kosten geschieden. »Uit het Zuiden meldt men, dat ook de bekende pater van den Brink op excursies naar het Noorden bedacht isen hier ter stede wil men weten, dat bij enkele socialisten het plan is opgekomen, om het nietsbeduidende examen van godsdienstonder wijzer of catechiseermeester af te leggen, en zich dan geregeld voor een retour naar den Helder een of meer dagen in de week aan te bevelen". veel succes, zoowel wegens het uitmuntende spel der meeste artiesten als uit hoofde der vele hoogst vermakelijke passages. De twee laatste bedrijven voldeden zeer goed en boden overvloedig stof tot een onbedaarlijk lachen. De heer C. P. T. Bigot had veel bijval met zqn rol van den gestraften schoonpapa Bollwitz, daar hij hierin veel beter voldeed dan in zijn vorige rollen. Ook de heeren Erfman-Sasbach, Louis de Vries, Hoek, Grader en Specht hadden weder veel werk van hun in dezen klucht soms moeilijke rollen gemaakt. Hun spel was vlot en viel zeer in den smaak. De dames YV. Erfman Sasbach (dienstbode Mina) en Anna Beukers (Bertha) wisten het pu bliek gedurende den ganschen avond te boeien en ondervonden herhaaldelijk luiden big val vooral na het 3e bedrqf, toen hun tevens ieder een fraaie bouquet werd aangeboden. De lang niet gemakkelijke rol van Caroline (de vrouw van Bollwitz) werd zeer prijzenswaardig vervuld door mej. G. Blankenvoort, terwqi haar beide dochters Manda en Meta (mej. D. Volgelzang en T. Ude) eveneens verdienstelijk speelden. Gister-avond was er, evenals op beide vorige avonden, nogal veel publiek in de S. O. V. De brievenbesteller J. Web er is met ingang van 1 Augustus a. s. eervol als zoodanig ontslagen wegens lichaamsgebreken. fabriek der firma Blooker, tot aan den weg die afloopt naar de Kruislaan, dus waar vroeger een tol .gevestigd was. Een jongtaensch reed op een fietiJ jb.cen en ,weer en passeerdè één paar keef de dames, die eensklaps bemerkten dat ze slacht offer waren geworden van een ellendeling, dié, vermoedelijk door middel van een spuitje, haaf kleeren met inkt bemorst had. Toen ze fot die ontdekking kwamen, trapt® de fietsrijder een beetje hard aan en was spoèdij uit het gezicht. De politie deed nog een pogin om hem ;op te sporen, doch vergeefs. Advocaten van St. Pieter. Bjj gelegenheid van den feestdag van St. Petrus en Paulus, 't patroonfeest der advocaten van St. Pieter, had de promotor dezer orde in ons land, dr. A. C. A. Hoffman, te Gouda, in navolging der buitenlandsche leden een adres van eerbied en toewijding gezonden aan Z. H. den Paus, uit naam der Nederiandsche leden. Zondag mocht hij daarop uit Rome een als regeeringstelegram naar Gouda verzonden antwoord ontvangen van den volgenden Prov. Bond van Noord-Brabant. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 19 Juli een vergadering worden gehouden van den Provin cialen Bond van R. K. kiesvereenigingen in Noord- I'rabant, waarin de vraag zal worden besproken of de Bond iets behoort te doen met het oog op den tegenwoordigen stand der kiesrechtkwestie- (B.J Ongelukken. Zaterdagavond heeft te Vlissingen een treurig ongeluk plaats gehad. Een 32-jarig werkman, die in zee een bad was gaan nemen, M. genaamd, kon tengevolge van den stroom niet meer op het strand komen. Op zijn hulpgeroep werd vrij spoedig hulp verleend, doch toen men den man uit het water haalde, bleken de levensgeesten reeds geweken, althans de pogingen die daartoe meer dan een uur door een politieagent werden gedaan, waren vergeefs. De overledene was de kostwinner zijner moeder. Zaterdag zijn er twee zoons van den land bouwer B., te Berkel (Nbr.) gehucht Heukelom die na hun dagwerk gingen baden, in het i Galgeven verdronken. De jongemannen waren 28 en 19 jaren oud. Men meldt uit den Haag Een vreeselqk ongeluk heeft eergistermiddag nabq de Witte brug plaats gehad. Een tienjarig knaapje, zoontje van den heerK., vermaakte zich met het voortschoppen van een bal. Op het oogenblik dat hij het voorwerp wilde grijpen, werd hij door een stoomtram der Staats spoor naar de richting Scheveningen, aangereden. De locomotief van die tram wierp het kind echter op de naastliggende rails. Noodlottigerwijze kwam op die rails juist met volle vaart een stoomtram van de richting Scheveningen en door die tram werd de knaap vermorzeld. Er werd nog een ge neesheer gehaald, maar deze kon slechts consta- teeren dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Het kind was het eenige zoontje van den heerK. Te Wildervank is gisteravond een dienst meisje bij het uitstappen onder de tram geraakt. Na een vreeselqk lijden stierf zij kort daarna. Onder de gemeente Koevorden is Zaterdag de landbouwer J. V. door een zjjner paarden dood getrapt. Hij ontving een slag tegen den buik en overleed dientengevolge spoedig daarna. Te Katwjjk aan den Rijn is uit het kaDaal opgehaald het lijk van den 16-jarigen V., barbiers jongen te Leiden, afkomstig uit Rijnsburg, H e d e n-m orgen om 4 uur is ineen weiland aan de Damlaan een lam van don vee houder van Velzen dood gevonden. Het beest, dat een wonde achter een zijner ooren had, was vermoedelijk door een hond gebeten. Uit een loods van de firma J. H. van Gent aan de Nieuwe Haven is een aantal koperen voorwerpen ontvreemd. UIT DELFT. Te Delft hebben zich Zondag 310 personen doen inenten. B. en W. hadden daartoe kosteloos de gelegen heid opengesteld in verband met het voorgekomen pokkengeval. DIT ROTTERDAM. Fancy Fair St. Frauciscus Gasthuis. De netto opbrengst van de Fancy l'air ten bate van het St. Franciscus-Gasthuis bedraagt f44.282.36i. Beter laat dan nooit. Te Deldenerescb gem. Delden, werd ruim 20 jaar geleden de boer derij »De Sanderij" door den bliksem getroffen en brandde af. Van de geredde kostbaarheden vermisten de bewoners een gouden ring van hooge waarde. Deze week vond de kleinzoon van den toenmalige» be woner, terwijl bij aan het eggen was, den ring 'erugj gezeten om een der eggetanden. De schenking der firma Storken Co. Men meldt uit Hengelo: Gelijk melden heeft de firma aan de vereeniging f 100,000 geschonken. Door dit kapitaal zal de vereeniging commanditaire deelgenoote worden iff de zaken der fabriek op ongeveer dezelfde voor waarden als de overige commanditaire vennooten deelgenoot zijn. Het kapitaal moet door de ver eeniging worden uitgegeven in certificaten van f 100 a, pari aan de leden onder nader vast te stellen voorwaarden. De vereeniging krqgt dus f 100,000 in handen, welke som ze kan beleggen- De rente daarvan moet ten goede komen aan de leden, die aangesloten zqn bij de Tweede Afdee- ling (kapitaalvorming), voor zoover ze niet voor de bevordering van algemeene doeleinden der veree niging of voor uitgaven van algemeen zal dienen- Mocht de proef inet de commanditaire deelne ming van het personeel niet bevallen, dan zal de vereeniging aan hare verplichting tot terugbeta ling van het renteloos voorschot voldaan hebben door haar commanditaire deelneming, voor zoover zq dan nog in tact is, ter beschikking der firma te stellen. Bevalt de proef wel, dan blijft na die vqf jaar het kapitaal het onvervreemdbaar eigendom der vereeniging. Goedkooper en even solide. In het kiesdistrict Enschede heeft men er af aan gedacht om een ^automaat Kamerlid te laten vervaardigen. Zoo'n machine -kon in 't gebouw der Staten- Generaal ergens ^n pen hoek gezet worden, en wanneer dan ,het ^ogenblik van stemmen daar was, konden de (Soc.-dem. Kamerleden het ding even zetten ,op de plaats, waar anders het En- schcdesc-he Kamerlid moest zitten, het in werking brengen en Jiet vóór of tegen doen stemmen naar gelang die heeren zulks verkozen en het heil van den werkman zulks vorderde. De gedachte ,aan zoo'n automaat is zeker opge komen, toen vernomen werd, fiat Van Kol, die slechts een paar zittingen bijwoonde van de vele, waarin het arbeidscontract werd behandeld, toch meende in zulk eene gewichtige z,aak te kunnen medestemmen.(Weelcbl. v. Oldenzaal). Volksbndhuis. In de week van 2- 8 Juli genomen 320 baden lste kl. kuipbaden 29 regen 27 1906 werden 2de kl. kuipbaden 48 regen 188 school kinder >a 5ct28 Papageno. De tooneelisten van het «Grand Théatre ensem ble" uit Amsterdam gaven gister avond in de S O. V. hun laatste voorstelling. Opgevoerd werd Papageno, een klucht in 4 bedrijven, naar het Hoogduitsch van Rudolf Kneisel. Dit stuk, dat voor velen op 't kantje af genietbaar was, bad Nederlanders in het buitenland. Uit Sliedrecht schrijft men aan de D: Ct. Niet alleen vertrokken in de afgeloopen week (Zaterdag) o. a. nog 22 werklieden uit deze ge meente naar Duitschland, maar ook naar Buenos- Ayres (Argentine) en den Kongo. Als een bewijs dat de Sliedrechtsche werklieden door hunne speciale vakkenis in het buitenland goede diensten presteeren kan dienen, dat er thans grootere of kleinere ploegen werkzaam zijn in de volgende landen: België, Frankrqk, Engeland, Rusland (Petersburg), Spanje. Servië, Denemarken, China, Oost-lndië, West-Indië, Kongo, Kaap de Goede Hoop, en verschillende andere plaatsen in Zuid- Afrika en ook in ffuid-Amerika (Buenos-Ayres, Rosano). Voor de armen. Naar men meldt, heeft Ger- manicus (de heer H. B. V. L. v. Th.) de hoofdper soon bij de lustrumfeesten te Utrecht, f 1000 doen toekomen aan den burgemeester van die gemeente, voor de algemeene armen. Moord. Men meldt ons uit MaastrichtI11 d-n afgeloopen nacht is er een moord gepleegd te St. Odiliënberg op den 72-jarigen Roemer. De ver moedelijke dader, M., is voortvluchtig. Geld verkocht. Men schrijft uit Sint Anna- land: De notaris Timmerman te Sint AnnaJand hoeft Vrijdag 1.1., behalve een tuin en andere onroerende goederen, pok publiek geveild én ver kocht een vordering ten laste van 's Rijkspost spaarbank (een .spaarbankboekje) ten bedrage van f417.87 plus .fie rente over 1904 en 1905. Hét werd den kooper [tegen contante penningen toe gewezen voor f400 pluis omtrent f20 notarieel® onkosten. De publieke -veiling; van zulk een ongewoon artikel is hiervan een gevolg, dat de erfgenamen iri de boedelscheiding, waaruit het afkomstig >s> 't erg .oneens waren, zoodat ze niet allen voor de ontvangst van het bedrag op het postkantoor wilden teekenen, wat noodzakelijk is om het geld. te fcunnfen invorderen. Bij het vragen van inlichtingen bij den directeur- generaal van 's Rijkspostspaarbank moet deze ver klaard hebben, dat hij voor het eerst in zij1'1 jarenlange werkzaamheid zulk pen géval ontmoet heeft. I Een groote steur. Tusschen Ameide en Tienhoven heeft men dezer dagen in de rivier de Lek een steur gevangen van ruim 400 kilo. Voor zeker een zeldzaamheid. Stud e erende prinsen. Men meldt uit Leiden: len einde hunne studiën voort te zetten en te voltooien aan de Leidsche universiteit wor den in den aanstaanden nazomer hier ter stede verwacht de oudste zoon van den keizer van Solo en nog een andere prins van den bloede van ge meld rqk. Een zakkenrolster. Zaterdagavond om streeks half tien kwam een manspersoon op den Schoterweg te Haarlem tot de ontdekking dat hq zqn horloge met ketting miste. Even tevoren was een dame tegen zqn lijf opgeloopen. De ink t werper. In Jabjgen tqd hoprde men niets van het individu, dat een tijdlang de straten om het Concertgebouw ,te Amsterdam voor dames onveilig maakte. Hij schqn't zich nu een ander terrein voor zijn „liefhebberij" gekozeta te hebbén. Een paar dames in lichte toiletjes wandelden gisteren langs de Weesperzijde, voorbij de pacaa- Een kostbaar marionetten-theater- Het elfjarig zoontje van den bekenden Parqscben caricaturist Forain is in het bezit van een kost baar marionetten-theater. Het tooneeltje is 3 M- breed en 2'/i M. diepde marionetten zqn vervaardigd naar teekeniDgen van madame Forain en hoogst ele gant gekleed. Zq dragen echte juweelen en zqn voorzien van pruiken, degens kortom alle attributen, die bq hun «rol" te pas komen. Acteurs en ac' trices, die van 100 tot 200 francs per week ver dienen, laten de marionetten spelen en spreken- Het publiek bestaat grootendeels uit vrienden en genoodigden van de familie Forain. Dejeugdige directeur is echter van plan, ook eenige openbare voorstellingen le geven. Op het «repertoire" staan o a. «Doornroosje" en «De droom van een pop verzen-fantasie van de gravin De Noailles. Uitvaart, Men seint ons uit Rotterdam Heden-morgen had de plechtige begrafenis plaats van den zeereerw. pater H. Kusters, pastoor van de parochie van de H. Rosalia (Leeuwenstraat)- Onder de indrukwekkende uitvaart in de par°" chiekerk hield pastoor B. Overwater, van de kerk aan het Boschje, de lqkrede. Er was een groot aantal geloovigen in kerk. Ook op straat nabq de pastorie was veei publiek. Staking geëindigd. Onder leiding van de heeren Bruuns en Oude* geest, voorz. en secr. van het Vakverbond, ver gaderden gisteravond te Wageningen de stakende arbeiders der firma Costerus. Na langdurige dis cussie werd besloten de staking op te heffen. Heden morgen is het werk op het oude loon hervak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2