Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Want al was er van Nederlandsche zijde meer malen om wijziging van een of ander verzocht, toch was er nooit door ons, noch door eenige andere natie of wel door een fabriek eenige prin- cipieele verandering in de torpedo aangebracht, sedert deze als oorlogswapen in de verschillende marines werd ingevoerd. Doch thans kwam iemand met een geheel nieu wen diepte-regelaar, en al marcheert de zaak niet zoo snel als de uitvinder zelf, en ik voor hem wel zou wenschen, zeker is het dat zijn naam by de afdeelingen, die zich in verschillende marines met torpedo's bezighouden, bijna even goed bekend is, als die van Whitehead zelf. »Er werd een nieuw type van torpedo's door de firma Whitehead gefabriceerd. Ook onze marine ging daartoe over, doch de bestudeering der tee- kemngen gaf aanleiding tot het verzoeken van eenige kleine veranderingen. Nauwelijks waren twee onzer torpedo's gereed of de veranderingen werden door twee groote marines, welke reeds talrijke van het nieuwe type hadden, als verbete ringen erkend en ook bij hen ingevoerd. ftians een kort woord over het personeel. Een avond met den Russischen ingenieur en een Itali- aansch luitenant ter zee in de tram zittend, kre gen wy t over het onder onze bevelen staande per soneel. Op elkanders onderofficieren waren myne metgezellen klaarblijkelijk niet gesteld, doch wel zeiden ze tegelykertyd»ik wilde dat ik dien van jou had. En een vreemd officier-machinist eener groote marine zeide het mij ook eens«Ik zou liever den eenen onder-officier willen hebben dien jij hebt, dan vier met wie ik moet werken." Dit is zonder twijfel een compliment voor ons torpe- domakerskorps en ik durf het dan ook wel in het openbaar zeggen, dat er in onze marine zeer veel uitstekend onderofficierspersoneel is en dat tot de uitstekenden onder de uitstekenden onze torpedomakers behooren." »Teu slotte nog eene laatste uiting over onzen torpedodienst en wel een van den technischen directeur der Whitehead-fabriek. Ik maakte myne gewone morgenwandeling langs het voor ons in bewerking zijnde materiaal, toen ik den directeur tegenkwam en we 't over over 't weinige succes oer Japanners bij hunne torpedo boo taan vallen kregen. «Ja," zeide ny, »ik kom juist van de inscmeipiaais en we zyn tot de conclusie geko men, dat, om de torpedo's te rehabiliteeren, de Denen en ue Hollanders maar eens oorlog moes ten voeren. Die hebben, naar het schynt, het meeste werk gemaakt van de torpedo als oorlogs wapen." Up de inschietplaats komende, zeide een vreemd otlloier iny betzeifde. Landweer. De Milicien schryit »De minister schynt nog al tevreden te zyn over oe uitkomsten der landweeroefeningeB, maar dan is by neel wat spoediger, voldaan dan de dienstplichtigen. Deze hebben er in één woord genoeg van, of in twee woorden^te veel. 3>Ze verlangen zoo weinig naar een tweede"ken nismaking, dat alom stemmen opgaan, om zich tot den minister en de Kamer te wenden, met de betuiging dat het nu wèl is. Een van onze leden kwam reeds aandragen met een adres aan de overheid, om het er nu maar by te laten. En dat papier droeg de handteekeningen van driehonderd twee en vijttig namen van landweermannen, zonder moeite in het kamp en op de terugreis byeeDge- bracht". Schending van geheimen. De vorige week namen we uit De Vrijzinnig Democraat een bericht over, waarin gezegd werd, dat Kamerleden, die wellicht langer journalist dan Kamerlid waren", het in comité-generaal van de Tweede Kamer over de pers gesprokene de wereld zouden hebben ingezonden. Het blad neemt dit bericht terug. »Ons is gebleken", schrijft De Vrijz.-Dem., ïdat alle katholieke Kamerleden, die onder de vermelde omschryving vallen, aan de indiscretie onschuldig zyn. »De schuldige zit buiten hen en de inquisiteur, dien wy ten tooneele voerden, moest slimmer zyn dan wy onderstelden". Mr. Struycken. Uit Amsterdam meldt men De gemeenteraad verleende gistermiddag eervol ontslag aan prof. rar, L. de Hartog, en benoemde in zijn plaats tot gewoon hoogleeraar in het staatsrecht, het administratief recht, het volken recht en de encyclopaedie der rechtswetenschap aan onze gemeentelyke universiteit mr. A. A. H. Struyken, advocaat en procureur te's-Gravenhage. Aan deze benoeming ging eer.e geheime zitting vooraf. Na heropening der vergadering stelde mr. van den Bergh voor, de voordracht van B. en W. aan te houden, met het oog op den korten tijd van voorbereiding. Ze is eerst vijf dagen geleden ingediend. Mr. Fabius zag daar de noodzakelijkheid niet van in. Er zyn wel meer hoogleeraars-benoemingen op korten termijn geschied. Bovendien is de raad niet zoo geheel onvoorbereid. De adviezen van fa culteit en curatoren zijn toch bekend, terwijl de schriften van mr. Struycken in juridische kringen welbekend zyn. De heer Tak noemde eveneens den termijn van 5 dagen te kort om over deze benoeming te beslissen. Mr. van den Bergh'vroeg aan mr. Fabius, of de raad dan de machine is, waardoor faculteit en curatoren stemmen. Ook bij spr. is mr. Struyken zeer goed bekend als jurist, maar hij wil gelegen heid hebben om te beoordeelen in hoeverre de voorgestelde de aangewezen man is voor de hoog- leeraarsplaats. Het voorstel-van den Bergh werd daarop ver worpen met 18 tegen 8 stemmen, en de benoe ming geschiedde. Verwaarloosde kinderen. Naar de Avp. verneemt, zal dezer dagen een commissie van het Barnardo Memorial Fund het vasteland en ook ons land bezoeken met het doel de Staats- en particuliere liefdadigheidsinstellingen voor verwaarloosde kinderen te bestudeeren. Deze commissie bestaat uit de heeren William Baker en Rev. James Marchant. Geen „Hertogdom" Limburg meer. In de gisteren gehouden zittting der Provinciale Staten van Limburg is met 26 tegen 14 stemmen aangenomen het voorstel-Seydlitz, strekkende om «hertogdom" voor Limburg te doen weg vallen. Rembrandt-hulde. Door mr. J. C. Van Overvoorde, voorzitter der Leidsche Rembrandt-commissie, is een schryven ontvangen van den Opperhofmaarschalk van H. M. de Koningin, waarin, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin en Z. K. H. "den Prins der Nederlanden, de eere-voorzitter, de voorzitter en de leden van het uitvoerend comité dier Com missie worden uitgenoodigd voor de matinée ten Paleize «Het Loo" op Woensdag 18 dezer. Door H. M. en Z. K. H. wordt dien dag een speciale trein voor H. D. gasten aangeboden. Aangezien wegens de beperkte ruimte een groot deel der burgerij de onthulling van het Rembrandt- monument niet zal kunnen bjj wonen en ook geen toegang zal kunnen hebben tot de concerten, stel len B. en W. van Leiden aan den raad voor, hun college alsnog een crediet van f 600 te verleenen om daarvoor Zaterdagavond van gemeentewege een schitterend vuurwerk te ontsteken. Bond van Vrije Liberalen. Dr. R. P. Mees R. Azn., oud-lid van de Tweede Kamer, heeft wegens gezondheidsredenen bedankt voor de tot nem gerichte uitnoodiging om deel uit te maken van de commissie tot het ontwerpen van een beginselprogram voor den op 23 Juni jl. te Utrecht opgenchten Bond van Vrije Liberalen. In zyn plaats neeft de Commissie van Advies daarop uitgenoodigd den heer G. H. Hiutzen, oud-lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, die de benoeming heeft aangenomen. De commissie voor het program bestaat dus thans uit de heeren pr^. mr. A. C. Visser van IJsendoorn te Leiden G. H. Hintzen te Rotterdam mr. L. J. Plemp van Duiveland te 's-Gravenhage N. C. Bosboom te Arnhem en mr. H. C. Dresselhuys te Tiei. (N. Gt.) Journalistiek. Het Leidsche Dagblad geeft een tegenspraak van hei bericht, dat prof. dr. L. Knappert Ie Leiden, benut-mn xai worden tot hoofdredacteur van het JSieuws van den Dag. Het blad verzekert, dat prof. Knappert van zulk een plan zelf nog niets weet en ook niet voornemens is, Leiden vooreerst te verlaten. Geen waarschuwingsborden. Aan de vier kantongerechten van Amsterdam zijn door de ambtenaren van het Openbaar Mi nisterie nooit zoo talryke ontslagen van rechts vervolging geëischt als in deze dagen. Heden waren aan één kantongerecht weer 38 personen, waar onder twee advocaten allen inderdaad schuldig ge weest aan overtreding van de bepalingen op het rijden met motorrytuigen of ry wielen door zekere straten, doch allen thans aan den arm der justitie ontsnappende. Ten Stadhuize te Amsterdam zit men met de zaak zeer verlegen. De door de Motor-Rywielwet voorgeschreven waarschuwingsborden moeten zyn overeenkomstig een door den minister vastgesteld model. Men heeft eenvoudig vergeten die tydig te bestellen, en het eene bureau werpt de schuld op het andere, 't Kan nog wel 14 dagen duren vóór de thans bestelde borden gereed zijn. Zoolang men ze niet heeft, kunnen B. en W. met goed fatsoen hun publicatie niet doen. Amsterdam. Rozengeur is het volgens het Handelsblad met de gemeente-fmanciën van Amsterdam, Het blad kan reeds meedeelen, dat voor verhooging van het percentage der inkomstenbelasting voor 1907 geen vrees behoeft te bestaan, dat de inkomsten der financiën over 1905 zóó gunstig zyn, dat be- lastingverhooging onnoodig zal blijken. Ook de bedrijven verkeeren in bloeienden toestand, de gasfabrikagewinst wordt voor 1907 op één millioen geraamd, de toestand van het gemeentelyk elec- trisch bedryf moet zyn van dien aard, dat naast ruime afschrijving, ook daarvan reeds eene bij drage kan worden verwacht en B. en W. denken aan uitbreiding der electrische centrale I Bond van Anti-rerolutionnaire Propagaudaclubs. Tot bestuursleden van den «Bond van Anti- Revolutionnaire Propagandaclubs" werden gekozen de heeren mr. G. J- Sybrandi, dr. E. J. Beumer, J. de Bruyn, W. Verschoor en Van der Mark. Ongelukken. Men meldt uit den Haag1: De voerman die eergisterenmiddag op den Rijs- wijkschen weg, doordien zijn wagen in botsing kwam met de tram, door die tram werd overreden, is kort nadat hij in het gemeenteziekenhuis alhier was opgenomen, oNeerloden. Fergis terenmiddag naar \school gaande, is het zevenjarig zoontje wan den heer Schaap in den Kromme Elleboog al spelende in de Spuihaven igeraakt. Eerst des (avonds te half negen werd 't lijkje opgevischt. Op den straatweg te Ellecom passseerden elkander een volgeladen hooiwagen, een atuo en en een met drie paarden bespannen janplezier, terwijl uit beide richtingen een wielrijder naderde. De wielrijders kwamen met elkander in botsing, de 20 jarige werkman P. uit Dieren viel en werd zoo ernstig door zijn stuurstang, waaraan geen handvatsels waren, in de lies verwond, dat het bloed op den grond vloeide. Per rijtuig moest hy naar Dieren vervoerd worden. Zaterdag jl. had te Herpen (N. Br.) een droevig ongeval plaats. Terwijl eenige kinderen bezig waren met vuurtje stoken, konden zy de vlammen niet meer meester worden, met het ge volg, dat de arbeiderswoning van H. v. d. B. op de Heuvels een prooi der vlammen werd. Meenende dat de kinderen buiten waren, werd een geit nog gereden toen na weinige oogenblikken nog een kind werd gezien, was het een onmogelijkheid ge worden om nog binnen te komen en moest men het kind zien verbranden. Niets was verzekerd. Gymnasinm. Bevorderd: tot kl. II. A. M. Doelman, H. P. C. M. Jansen, A. J. Schop, H. J. Tap en F. J. M Zoetmulder. Afgewezen 1 leerling: tot kl. III. F. W. Boers, A. C. Boonacker, R. M. van Dusseldorp, H. A. Schadee, J. Voogd, C. J. M. Vos en A. A. J. Wyers. Afgewezen 1 leerling; tot kl. IVJ. H. Boers, H. Bokma, A. N. J. Fabius, K. P. Schuitmaker, M. J. A. Steenhuis, W. F. K. Versteeg, J. M. YVittick en P. Zeeuw tot kl. VJ. H. Ale va, P. de Bruyn, A. Dirk zwager, J. J. L. Duyvendak en Ph. Vreugdenhil tot kl. VI: J. J. F. Aleva, A. P. van den Blink, J. D. Drost, C. J. Goslinga, C. H. C. de Meester en J. J. Valkenburg. Afgewezen 1 leerling. Toelatingsexamen. Toegelaten tot kl. I» J. Houtman, J. U. M. de Kuyper, J. Ph. Schadee en M. G. I. Vosafgewezen 1 aspirant. Bevordering van de Leerlingen der Hoogere Burgerschool te Schiedam. Cursus 1905 1906. Van de le klasse naar de 2e klasse: OnvoorwaardelijkA. Bronwasser, J. A. van Buysen, J. Byl, J. S. M. de Groot, H. A. C. Hal- berstadt, A. Hoogendijk, P. J. Huldy, A. E. M. Jansen, K. J. E. Kimmyser, A. F. Kauffeld, J. C. de Kroes, J. A. C. Lechner, A. N. Leis, A. Lodder, H. van der Loo, A. Oranje, G. Th. Rotman, J. J' Schoon, A. Stehouwer, J. Touw, J. W. Vegter, J. Vermaas, P. A. Zeilstra. Voorwaardelijk 10, afgewezen 7. Van de 2e klasse naar de 3e klasse. OnvoorwaardelijkJ. C. E. Bal, E. W. Beek man, J. Bel, M. Berck, C. A. M. Beukers, Th. C. Gribling, J. de Groot, J. W. L. Habraken, R. van den Hoek, C. A. Huldy, P. Kikkert, R. Koumans, E. de Kroes, M. J. Lechner, A. J. Lodder, E. J., Molenaar, J. C. Norenburg, H. R. Roes, H. C. Stal F. L. Visser, J. W. van Vlaardingen, G. van der Vlugt, J. Vons, J, van der Zee. Voorwaardelijk 6, afgewezen 3. Van de 3e klasse naar de 4e klasse. Onvoorwaardelijk: G. C. Baggus, P. J. Boes, J. J. van den Broek, A. van Buysen, J. H. Cool, C. Gorzeman, W. van den Hoek, N. Hoogendijk, G. Klazinga J. van Leeuwen, G. Lindeyer, H. Oranje, A. M. Os, D. M. C. Penning, J. G. Poortman, C. G. van Rhyn, A. van Rossen, P. J. Ryneke, J. A. Spruyt, C. Thorns, H. J. C. Tjjl, A. J. van Velzen, J. Verboom. Voorwaardelijk 3, afgewezen 2. Van de 4e klasse naar de 5e klasse. Onvoorwaardelijk: L. J. C. Beukers, H. den Brinker, F. G. Droogleever Fortuyn, H. C. Dui- vendak, J. Fabius, J. L. B. Gribling, J. J. Hage, C. P. Harting, L. A. Henry, E. R. J. W. Honde link, T. Th. Hoegenboom, J. de Jong, M. Katan, C. Kudders, G. Odé, A. A. Pullens, W. H. Rete- rink, A. de Ronde, J. Ris, G. A. van der Schalk, C. H. Schwagermann, H. G. A. van Swieten, J. Tujjl. Voorwaardelijk 1, afgewezen 3. ■ij ontvingen deze mededeeling gister- middag omstreeks 5 uur, te laat dus om nog in ons nummer van gister op te nemen. De Maandag jl. aangevangen auto mobiel-feesten te Scheveningen werden gisteren voortgezet met een «Concours d'Adresse en Gymkhana Automobile". Onze stadgenoot, de heer Lambert Melchers, met mej. A. van Gent, behaalden in dezen wedstrijd, categorie bouquetten-samenstelling, een eersten prys, bestaande uit een oranje-zyden vaan met zilveren omkoording. De heer Melchers reed het merk Gardner- Serpollet. Gister-middag is in de Hendrina- straat de 4 jarige Maria Klaassen, wonende in ge noemde straat, door een fietsrijder aangereden. Het meisje bekwam een bloedende wonde aan de rechterhand. Gister-avond vervoegde zich a a n het bureau van politie alhier een Duitscher met verzoek om nachtverblijf. Daar gebleken is, dat de man zonder middelen van bestaan was, is hy heden-morgen naar R°*' terdam getransporteerd, teneinde over de grenz®11 te worden gezet. Van eenige woonhuizen aan de Tuinlaan zijn de koperen doppen der waterleiding ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van den winkelief J. P. C. van Vonderen, in de Hoogstraat no. zijn twee paar heeren-schoenen opgelicht door een hem onbekende vrouw. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat de schoenen gister by een opkooper in beslag zijn genomen en de oplichtster is aangehouden. DE POORTERSHAVEN. De ertswerkers van de De Poortershaven hebben gisteren het werk gestaakt. Zy .eischen meer loon- Er werkten ruim 100 man. Er werd gister nog doorgewérkt met één ploeg, bestaande uit bazen, machinisten, enz. DIT ROTTERDAM. Machines beschadigd. Uit Rotterdam meldt men ons In de machinekamer van het hotel Coomans, uitkomende in de Zevenhuizensteeg, is vermoede lijk door inklimming inbraak gepleegd en aan ''e machines groote schade aangebracht. Men denkt dat er door een ontslagen werkman wraak is ge' nomen. Tuchteloosheid hij de Landweer- Over de staaltjes van tuchteloosheid, welke een aantal landweermannen hebben te aanschouwen gegeven, .schrijft de „Uitkijker" van het Friesehe Dagblad o.a. Jf;u jkan ik begrijpen, dat zes dagen fortleven igieen festijn is voor de opgeroepemen. Onder dié honderden walen slechts ,weiniig niet-gehuwdeH- Een kreeg 'n telegram, dat zijn vrouw ernstig ongesteld ,was; een ander kreeg bericht van overlijden van zijn Mnd En zoo, had schier ieder zijn persoonlijke be- zwaren, moeiten des levens, die hij mededroeg in het fori, die hem neerdrukten, die hem deden haken naar den Zaterdag der verlossing- Maar dat was het niet, wat het zijn daar zoo benauwde. Het was, dat het overgroote deel der manschappen zijn wrevel, z'n ergernis uitte U1 schrikkelijke vervloekingen en Lasteringen, die- als 't onweer, dat 's Vrijdags boven de landstreek losbars tjte, niet van de lucht waren. Het was, dat die mannen en vaders, misschien in 't burgerleven „nette menschen", als militairen van-één-week een vrijbrief meenden te hebben, om ,den beest uj-t te hangen, en elk uurtje, dat zij vrij kregen of namen, gebruikten om drank te zwelgen... loffelijke (uitzonderingen daarge" laten. Het was, dat die landweermannen, die in maatschappelijke leven soms al 'n post van ver trouwen hadden verworvendirecteur' van 'n briek, hoofd van een school of die ten minde geacht konden .worden, hun „wilde haren" ver loren te hebben en te begrypen, hoe zonder behoorlijke discipline de maatschappij niet be staan kan, hoe ze als onbewuste anarchist611' zich kronkelden en kromden, om niet te bukken onder het gezag. 't Was 'n zeldzaamheid als 'n militair, vertelde m'n vriend de voorgeschreven hou ding aannam, wanneer een officier hem op fat* 'soenlijke wijze iets vroeg en 't scheelde niét veel, of 't waren np de soldaten geweest, di6 hun officieren „uitvloekten". Alleen door over maat van lijdzaamheid wisten dezen den schlj11 van een dragelijke orde bij den troep te bewaren- Aan lager wal. Als een bewjjs hoe 't met de kunstenaars, beter gezegd muziekleeraren tegen' woordiger om den broode gaat, dient het historisch6 feit, dat een heer dezer dagen aan verschillend6 huizen op het Oranjeplein te 's-Gravenhage a*n' belde om te vragen«of de familie soms e6^ piano-onderwyzer kon gebruiken om les te geven Erger kan het toch al nietl Muziekbode Bljjk van erkentelijkheid. By he4 spoorwegongeluk te Purmerend op 5 Sept. v»n het vorige jaar werden, zooals men zich zal berin neren, de heer en mevr. Clarion aldaar ernstifi gewond. Als erkenning voor de hulp, toen ondervonden van den hootdconducteur Dillewyn en den meester Drost, hebben de heer en mevClari°n aan het station Hoorn aan deze beiden geschon ken een zilveren potloodhouder met inschrift- Treinontsporing. Uit Franeker wordt a'lfl de L. Gt. gemeld: Toen gistermorgen 10.38 de trein van Hart'11 jge-n, die op dat ,uur te Franeker aankomt, 111 de onmiddellijke pabijheid van het station waS igekomen, liep door een. tot nu toe on beken ooizaak, toen de locomotief met de twee voorste Wagens reeds over den wissel was, het middelsj6 deel van den trein uit het spoor, met het g«vo g dat de postwagen tusschen die twee deelen durftïS üSWI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2