Verspreide berichten. Binnenland. tlü-öJiüL-t--.1 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. uit Mtinchen nogmaals geroepen, die echter thans Jweigerde operatief in te grijpen, als zijnde de gunstige lijd daarvoor verstreken. Ook professor Bergmann, die korten tijd ge leden in Konstontihopel is geweest, naar het heette alleen voor de zieke dochter van den Sultan, is over zijn toestand geraadpleegd. Sedert verscheidene dagen neemt de Sultan, slechts vloeibaar voedsel tot zich. Een spoedige frooneverwisseling schijnt te verwachten. Ondanks de geruststellende verklaringen, te Con- stantinopel gepubliceert over de gezondheid van Sultan, weet men toch, dat deze zonder nog kri tiek te zjjn, ernstig bljjft. Men ontkent het aan de oevers van den Bosforus slechts om politieke rede nen, die het stilzwijgen doen bewaren over elke gebeurtenis in staat den tegenwoordigen toestand te wjjzigen. Abdul-Hamid vreest, dat het gewicht van z|jn ziekte, de kuiperijen om zijn persoon zal doen toenemen en men zal trachten de troonsop volging te wijzigen. Ook is hij teducht dat som mige mogendheden waarmede hij moeilijkheden heeft, gebruik zullen maken van zjjn staat van verzwak king om hun eischen te verscherpen of zich min der handelbaar te toonen. Aan de Turksche bladen is verboden van de ziekte van den Sultan anders te spreken dan van eene lichte ongesteldheid en bevel is gegeven het ook aldus voor te stellen in de telegrammen, naar het buitenland at te zenden, zoolang men de waarheid zal kunnen bedekken. Uit Constantinopel wordt nog aan de Parijsche Temps medegedeeld De Sultan heeft een bloeduitstorting gehad. Zijn tegenwoordige toestand biedt al desyptomen van verval van krachten. Oogenblikkelijk is zijn toestand een weinig verbeterd. De regeering en het volk zjjn kalm. Het diplomatieke korps heeft drogmans naar het paleis gezonden, om nieuws omtrent den Sultan in te winnen. De regeerings- machine staat stil. CHINA, Het voornemen der Chineesche regeering om een Belgisch onderdaan te benoemen tot chef van de exploitatie van den spoorweg Dalny Canton Hankow heeft kwaad bloed gezet bij de Engelsche kolonie te Canton, die daarin weinig respect ziet voor Engeland, omdat Engeisch kapitaal mogelijk heelt gemaakt den spoorweg aan de vreemde concessionarissen over te doen, mits de Chineezen zelf den weg zouden maken. De Chineesche onder koning beweert daarentegen, dat de Chineezen geneel vrjj zjjn in de keuze van personeel van exploitatie en directie van den spoorweg en de vreemüen zich daarin niet hebben te mengen. De werken van constructie van den spoorweg Canton-Hankow zijn tot algemeene voldoening hervat. De directeur van den spoorweg heeft de werken voor de zijlijn Saï-Chan-Namou geopend. Zaterdag veel beter. De hoop op herstel is zeer toegenomen. Dat de uitvoering der vreemdelingenwet in Ame rika soms tot eigenaardige gebeurtenissen kan leiden bljjkt ook nu weer. Volgens een telegram uit Panarna heeft de politie 17 oud-generaals der Columbiaansche revolutionairen gearresteerd, be schuldigd van samenzwering tegen de nationale autoriteiten. Zjj worden als «onaanneembare vreem delingen" over de grenzen gezet. Vrijdagavond is bij .Woetsjou de Engelsche stoomboot Wingfa door zeeroovers aangevallen. Er viel een doode en drie man werden ér gewond. De roovers ontkwamen met 500 tads en een kist lOpiurn. t i De werf van Vickers, Maxium Co. bouwt voor Rusland een groote kruiser, en nu gaat te Londen het gerucht, dat er voor de Russische regeering inlichtingen worden ingewonnen om in Engeland een of twee groote linieschepen te bouwen grooter dan de Russische vloot er nog gehad heeft. De Vereenigde Staten zullen na de groote vlootoefeningen hun vloot in Oost-Azië met eenige van de beste gepantserde kruisers versterken. Het politieoproer, waarvan telegrammen uit Rio de Janeiro melding hebben gemaakt, is niet daar, maar in Sergipe, de hoofdstad met- 9000 inwoners van de gelijknamige provincie, voorge vallen. Het is een plaatselijk relletje zonder alge meene beteekenis geweest. Commissoriale regeering. Alweder een regeeringscoonmissieF.éne Staats commissie nog wel. Ditmaal om te adviseeren over de herziening van die wetgeving op de registratie, de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzèn. De hoeveelste commissie dit reeds is, valt moei lijk te zeggen. Men zou er den tel bij kwijt raken. In den lande begint met te meesmuilen èh te glimlachen over de commissoriale manie dezer regeering. En niet zonder reden. 't Heeft er wel wat van, alsof de ministers zich willen maken tot commissarissen van commies- si,es. 1 Dit nu. moge eene rol zijn, die hunne beschei denheid eer aandoet, het vertrouwen op hun kunde en op de werkkracht hunner ambtenaren verhoogt zulks niejt. Geen daad ,van beteekenis onderneemt dézé re geering, of ze laat zich „voorlichten" door groe pen van daartoe uitgenoodigde particulieren eh ambtenaren buiten hare departementen. Zelfs de verlangde wetsontwerpen of maat regelen vgm bestuur hebben die commissies veel al geformuleerd en wiel aan de regeéring voor te leggen. SVBist hét Kabinet dan zelf inzicht in staats zaken, deskundigheid op administratief gebied, den durf van't initiatief? zoo vraagt men in mieier dan éénen kring, en niet uitsluitend rechts zich reeds af. En wie, goedmoedig verontschuldigend en de zaak van den meest welwillenden kant beschou wend, pleit: dat deze regeering bij al, wat ze onderneemt, zooveel mogelijk vooraf voeling houdt met de natie, geeft nog toe, dat men alsdan belangrijke bezuinigingen op du eerstvolgende begrooting mag verwachten. Immers, waar in het publiek zooveel bekwame mannen steeds bereid gevonden worden honoris causa den hoofdambtenaren onzer ministeries het werk uit handen te nemen, mag de gevolgtrekking worden gemaakt, dat aan de Departementen meer dere krachten overcompleet worden. Op zichzelf valt voor dit stelsel wat te zeggen, maar dan worde het ook logisch doorgevoerd! Gelderl Atjeh. Bljjkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ont vangen telegram zjjn in het Tapatoeansche bij een klewangaanval op eene patrouille gesneuveld twee inlandsche mindere militairen en gewond een officier, een Europeesch militair beneden dien rang tien inlandsche mindere militairen en drie dwang arbeiders, terwijl daarbij zeven geweren model 95 verloren gingen. De vijand had tien dooden. Bestuur van Java en Madoera. Naar ons wordt medegedeeld, zou het in de bedoeling der regeering liggen om in verband met de verdeeling van Java in drie gouvernementen, de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, welke onder de gouverneurs zullen dienen, te verdeelen in adspirant-controleurs met een bezol diging van f 400 's maands, controleurs met een bezoldiging van f 500750, en residenten men een bezoldiging van f 1000 's maands. De geheele reorganisatie der bestuursindeeling van Java en Madoera zou geen belangrijke wjjz'ging brengen in het totaal der bezoldigingen van het tegen woordig Europeesch bestuurspersoneel. Officieels berichten. Bij Koninklijk besluit is mr. Jan Joseph Goc- kinga, te Leeuwarden, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Van het Uof. Men meldt uit Apeldoorn Vrijdag deden H.H. M.M. de Koninginnen een wandeltocht naar het Aardhuis en vertoefden daar eenigen tijd. De intendant Groeneveld van Soestdjjk arriveer de Vrijdag ten Paleize. Onderwijs in Menado. Belangrijke wijzigingen zullen, naar wij ver nemen plaats hebben in het inlandsch onder wijs in de residentie Menado. Het moet in de be doeling liggen van de regeering om het gouver- nementsonderwjjs in de Minahassa over te laten aan protestantsche en katholieke missiën in dat gewest met grootere subsidiën en betere onderwjjs- waarborgen, dan tot nu toe bestonden. Hierdoor zou een bezuiniging worden verkregen van f 150,000, terwijl deze maatregel mede tengevolge zou hebben dat de gouvernements-onderwjjzers uit de Minabassa naar de andere gewesten zouden worden overgeplaatst. (Vad.J Rechtbanken van Koophandel. Men meldt ons, dat reeds vele Kamers van Koophandel adhaesie hebben betuigd aan het adres, gericht door de Vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelangen in der. Haag aan H. M. de^Koningin, inzake de wenscheljjkheid van de invoering van rechtbanken van koophandel. (Vad.) Waterwegen. Uit Den Haag meldt men, dat er in den loop der volgende maand hier te lande een Italiaansche commissie wordt verwacht, belast met de bestudee ring van de Nederlandsche waterwegen. Audiënties. De gewone andienties van de Ministers van Oorlog en Landb. zullen deze week niet plaats hebben. Jhr. mr. Humalda van Eysinga. Men meldt uit Leeuwarden aan de N. Ct Staatsraad jhr. nar. Humalda van Eysinga was Gemeente-ambtenaren In de algemeene vergadering van den Neder landschen Bond van gemeente-ambtenaren,'te Am- terdam te houden op 15 September a.s. in het Gebouw van den werkenden stand, komen o. m. aan de orde voorstellen van het bestuur tot het uitgeven van een jaarboekje van den bond en tot het instellen van provinciale peiscommissiëu, wer kende onder leiding en toezicht van een centraal bureau, een voorstel van de afdeeling Gelderland om zich bij het stellen van stukken zooveel mo- geljjk te onthouden van het gebruik van vreemde woorden en een voorstel van de afdeeling Zuid- Holland, om de algemeene bondsvergaderingen te houden om beurten op een Zondag en een werkdag. Schietwedstrijden. De Minister van Oorlog heeft aan de comman- deerende officieren der korpsen van het leger medegedeeld, dat het vooralsnog niet in zijn voor nemen ligt die korpsen, als zoodanig, meer dan eenmaal per jaar op Rijkskosten te doen deelnemen aan groote schietwedstrijden boiten het leger. In voldoende mate wordt aan den wensch tot deel neming aan wedstrijden voldaan, wanneer er gele genheid bestaat, tot opgaan naar den schietwedstrijd te Loosduinen en de jaarlijjksche wedstrijden van den Koninklijken Officiersschermbond en den Koninklijken Onderofficiersschermbond. Landbouwers-organisaties. Her getal georganiseerde landbouwers in ons land bedraagt rnim 110.000. De Noord-Brabant- sche Chr. Boerenbond telt hiervan alleen ruim 20.000 leden, de Limburgsche Landbouwbond telt er bijna 14.000. Minderjarigen en aanmonstering. Het Weekblad van het Recht vermeldt een vonnis der rechtbank te Rotterdam op 1 Mei j.l. gewezen in het geval van een 17-jarigen jongen, dus een minderjarige, die als schepeling was aan gemonsterd voor de haringvisscherij maar niet aan boord was gekomen. Hjj werd deswege vervolgd, doch door de rechtbank vrijgesproken. En wel op grond dat hij als minderjarige geen overeenkomst had kunnen aangaan, waaruit voor hem een wette lijke verplichting voortspruit of voor de reederjj een wettelijke aanspraak op door hem te vervullen verplichtingen. De overeenkomst met den minder jarige blijft zelfs ongeldig krachtens dit vonnis, als de vader schriftelijk toestemming gaf voor aan monstering op koopvaardijschepen of' visschers- vaartuigen. Tegen dat belangrijke vonnis is wel hooger beroep ingesteld, doch later weer inge trokken. Bestemming van boetegelden. De Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden, afdeeling Den Haag, heeft, zich tot den Raad van 's-Gravenhage gewend met het verzoek om de boete-gelden, die aan de verschillende takken van dienst geheven worden, een bepaalde bestemming te geven en wel, dit geld te bestemmen om ge meente werklieden, die zelf de kosten niet kunnen dragen en voor wie een verblijf in een sanatorium noodzakelijk is, daarheen te sturen. Dansonderwijs. Onder voorzitterschap van den heer W. F. Gaillard, zal te 's-Gravenhage op 27 en 28 dezer het jaarlijksche congres gehouden worden van den Ned. Dansonderwjjzersbond. De agenda bevat o. m. voorbereiding voor het in 1907 af te nemen examen van leeraar en bespreking over het houden van een nationaal congres voor dansonderwijzers op een nader te bepalen tijdstip, ter verkrijging van eenheid in het dansonderwjjs, enz. Christ.-Ilistor. Partij. Het provinciaal Comité van actie van Overjjsel en Drente der Christeljjke-Historische Partij hield Vrjjdag te Zwolle een vergadering waarin de heer Van Koetsveld een referaat hield over «Organisatie en Propaganda." De afgevaardigden der kiesver- eemgingen uit de districten Steenwjjk, Kampen, Zwolle, Enschedé, Ommen en Meppel hadden man daat tot oprichting van een Prov. kiesvereeniging, waartoe besloten werd. Het comité van actie is belast met het opmaken van een concept-reglement dat in een volgende vergadering zal behandeld worden, tegel jjk met nadere organisatie-plannen. {Ned.) Geen electrische centrale. Het plan om 's-Hertogenbosch eene electrische centrale op te richten, zal voorloopig niet uitge voerd worden, het is stellig voor eenige jaren van de baan, want de kosten 2 a 3 ton schrikken af. De haven van Terneuzen. De minister van Waterstaat is Zaterdag-morgen, van Vlissingen per extra provinciale stoomboot naar Terneuzen vertrokken, om de havenwerken aldaar te bezichtigen, zulks in verband met de aanhangige plannen tot uitbreiding van los- laad- en opslagplaatsen. B\j zjjn aankomst aldaar werd de minister ontvangen door B. en W., een depu tatie uit de Kamer van Koophandel, enz. OngelHkken. Men meldt uit Den Haag Zaterdag-namiddag had in de Elandstraat, nabjj de De Riemerstraat, een ongeluk plaats. Een ongeveer 70-jarige juffrouw, wonende in de nabij gelegen Westerbaenstraat, werd bij het oversteken van de rails door de electrische tram gegrepen en geraakte onder de wielen. In deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige opgenomen en per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis vervoerd waar zjj in den loop van den avond overleed. De politie stelt een onderzoek in, teneinde te kunnen vaststellen, of dit ongeluk te wjjten is aan de schuld van den wagenbestuurder, dan wel of hier slechts aan een noodlottig toeval te denken valt. Men meldt pns uit Sloten (Fr.) d.d. 19 Aug. Pion diep treurig .ongeval had heden plaats aan boord van schipper Ritsma alhier. Terwijl deze zeilende was, moest de mast in de nabijheid van een brug plotseling neergelaten worden Dat neerlaten ging echter zwaarder dan ge*_ woonlijk en bij onderzoek daarnaar bleek, dat een zesjarig knaapje van den schipper letterlijk plat was gedrukt. De toestand der ouders laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Te Emmerik is overboord gevallen en ver dronken Th. de Haan, baas op eene baggerma chine, thuisbehoorende te Huisen (Gelderland,). De ongelukkige laat eene vrouw met elf jonge kinderen achter. PROGRAMMA van het Concert door het Stafmuziekkorps van het 4de Regi ment Infanterie, directeur de heer W. van Erp, op Donderdag 16 Aug' 1906, des avonds 8uur, inde Schie- damsche Officieren-Vereeniging te geven. Eerste Afdeeling. 1. «Hyménée", Grande Marche Nuptiale, Allier. 2. Feest-Ouverture, Leutner. 3. Zwei Ele gische Melodiën I. Herxwunden II. Der Fruhling arr. W. van Erp, Grieg. 4. »Faust" Diver tissement-Ballet du 5me Acte, Gounod. Tweede afdeeling. 5. Ouverture «Alessandro Stradella", Von Flotow 6. a. Babillage b. Au Moulin, arr. W. van Erp' Giltet. 7. «In Laugischer Nacht", Walzer, Ziehrer. 8. Fantasie uit de Opera «Lakmé"; Delibes-Mann. H e d e n-m orgen hebben de burge- meester, dr. M. A. Brants, de wethouder van Financiën, de heer P. M. J. A. Lagerwey, de wet houder van Publieke werken, de heer G. Visser Bzn., en een ambtenaar van den Rjjkswaterstaat een bezoek gebracht aan het terrein, nabjj het Spuikanaal, dat, wanneer de Raad morgen het desbetreffend voorstel goedkeurt, door de firma Volker Bos zal worden opgespoten. Met genoegen vernemen wjj, dat de toestand van den weleerw. heer J. Nieuwendjjk, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, die Donderdag 11. wegens een ernstig ziektegeval te Kevelaer moest acbterbljjven, eenigszins ver beterd is. De waardige Ijjder ontving heden bezoek van zjjn geachten pastoor, die zich daartoe gister-avond op reis had begeven. Gister-morgen is van een persoon alhier in beslag genomen een boksbeugel, die bj) op den openbaren weg bjj zich droeg. Ter zake van dit feit (overtreding der wapenwet) is tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den 14-jarigen Herman Leenman, wien Donderdag 11. in de fabriek van de firma H. Jansen Co. het bekende onge luk trof, is, naar wjj vernemen, alleszins bevredigend, zoodat er gegronde hoop op herstel bestaat. Door B. en W. dezer gemeente wordt voor de betrekking van leeraar in vaktee* kenen aan de Burger-Avondschool aanbevolen de heer J. Doets te Utrecht. UIT HOEK VAN HOLLAND. J Men meldt uit Hoek van Holland De heer W. J. R. te Amsterdam, die Vrjjdag- avond met het stoomschip Soestdijk pl. m. 1000 meter buiten den Waterweg was, op weg naar Amerika; heeft zich, om naar de werking der schroef van het stoomschip te kjjken, wat ver voorover gebogen, waardoor hjj het evenwicht verloor en in zee viel. Hjj heeft zwemmende den Noorderdam kunnen bereiken en daar die gedeelteljjk onder water stond, heett hjj ook in den Waterweg nog een 600 meter moeten zwemmen om aan wal tc kunnen komen. Aan boord van het stoomschip schjjnt men het ongeval niet te hebben opgemerkt. Een nieuw soort oplichting. Dat men overal op bedacht moet zijn, ondervond Vrijdag avond een tapper in de nabijheid der Botermarkt te Haarlem, bij wien een jonge man binnentrad en een half fleschje jenever bfestelde, aan wélk Verzoek werd voldaan. Toen hjj wilde betalen bemerkte hij geen gèld bij zich le hebben en gaf het fleschje ,uit zijn- binnenzak aan den tapper terug, zeggende even geld van huis te zullen halen. Het eene uur na- het ander verliep, maar er kwam niemand om het fleschje, tot de tapper het maar weer in de karaj wilde doen. Toen hij rook bemerkte hij dat bfl een fleschje met water terug ontvangen had, de jenever was weg! Kwartjesvinders. Een inspecteur van p°' litre nit Haarlem achtervolgde Vrijdagmiddag egft AMF.RTTf A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2