Binnenland. r .1 In de woningwet zijn eenige wijzigingen wen- schelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Eene wettelijke regeling ten aanzien der ban ken van leening is in voorbereiding. Van de voorstellen tot duurzame versterking der opbrengst van 's rijks middelen zijn ter in diening gereed die ter samensmelting van de ver mogens- en de bedrijfsbelasting tot ééne heffing onder den naam van inkomstenbelasting, ter ver hooging van het zegelrecht op effecten en tot het treffen van den inbreng in naamlooze vennoot schappen met een evenredig registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijziging der wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoerrechten zullen volgen. Voorts berei ken U wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en tot verhooging van dien op het gedistilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan Uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot na dere wijziging der militiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der landweerwet en tot instelling van een fonds ter spoedige af werking van de stelling van Amsterdam. Het gróote nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee be sef Ik ten volle. Ernstig wordt overwogen, of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een en kelen polder zonder voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen van de toegezegde regelingen der ziekte- en ouderdomsverzekering, eerstgenoemde in verband met wijziging der ongevallenwet, als mede voorstellen ter uitbreiding van de ongeval lenverzekering tot zeelieden op koopvaardijsche pen en ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, zullen U achtereenvolgens berei ken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeids duur en den nachtarbeid van volwassen man nen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. De voorschriften, bij of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vastgesteld, zullen aan her ziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het evenwicht tus- schen de inkomsten en uitgaven van Nederlandsch- Indië te herstellen zijn niet zonder vrucht ge bleven. Niettemin zal verdere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan klimmende behoef ten, die niet onbevredigd mogen worden gelaten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel, strekkende om aan Nederlandsch- Indië op financiëel gebied grootere zelfstandig heid te verleenen, zal weldra worden ingediend. Uw hoogst gewichtige arbeid zij, onder Gods zegen, bevorderlijk aan de belangen des volks. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, bege leid door Z. K. H. Prins Hendrik, en voorafgegaan door de commissie, verlaat, na het uitspreken der rede, de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. van 11 dezer is lo. aan den heer M. J. H. van Lier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek kingen van directeur der kanselarij van Hr. Ms. gezantschap te Parijs en van consul met den per soonlijken titel van consul-generaal-honorair aldaar, en zulks onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem gedurende een tijdvak van ruim 54 jaren aan den lande bewezen, en 2o. benoemd tot kanselier bij Hr. Ms. gezant schap te Parijs, de heer J. D. Viruly, thans in gelijke hoedanigheid bij dat te Bern. Het Koninklijk Bchtpaar in de residentie. Met groote hartelijkheid zijn H. M. deKoniDgin en Z. K. H. de Prins, voor de eerste maal na het zomerverblijf op het Loo, zij 't ook voor korten tijd, weder in de residentie komende, begroet door een zeer talrijke mensckenmenigte, welke zich niet alleen in de Rijnstraat had verzameld, maar zich voortplantte ook langs een groot ge deelte van den weg, welken het Koninklijk rijtuig Daar het paleis zou nemen. Precies op tjjd, dus te 6 uur 10 minuten stads- tjjd, reed de Koninklijke trein, bevlagd met de nationale kleuren, het Staatsspoorstation binnen. Hare Majesteit vond op het plankier vóór de Koninklijke wachtzaal tot Hare verwelkoming aanwezig den gouverneur der residentie, generaal Van Ermel Schrerer, dr. Mouton, waarnemend burgemeester van de hofstad, en baron Bentinck, Harer Majesteits opperstalmeester. Hare Majesteit was gekleed in een lichtgrijs kostuum met witten hoed en droeg een reis- bouquet. Met ieder der officieele personen, die het Vorstelijk Echtpaar waren komen begroeten, onderhielden zoowel de Koningin als de Prins zich gedurende eemgen tijd op het perron, waarna zij zich door de met planten versierde zaal naar het gereedstaande gesloten hofrijtuig begaven. Alvorens dit te bestijgen, namen Koningin en Prins nog even afscheid van de autoriteiten en de leden van het van het Loo medegekomen gevolg, die onder de overkapping aan de Rijnstraat-zijde wachtten tot Hare Majesteit en de Prins weg gereden waren. En toen de koets zich in beweging stelde, daverde een krachtig welkomst-hoera uit de menigte, en weldra weergalmde de geheele Rijn straat van het gejubel, dat gepaard ging met hand- en zakdoekgewuif. Het was wel eenigszins duister geworden op dit uur, maar daar de koets vlak langs de haag van menschen reed, kon iedereen toch goed de beminde Vorstin en den Prins zien. Vriendelijk beantwoordden Hare Majesteit en Z. K, H. den volksgroet. Ook voor het paleis in net Noordeinde stond een talrijke menigte, welke het Koninklijk Echt paar hartelijk toejuichte bjj aankomst. De Koninklijke standaardvlag werd dadelijk van het paleis geheschen. De Vorstelijke bewoners van het paleis vonden bij Hun terugkomst de in het voorjaar ondernomen restauratie van de vestihule gereed, in zoover een geheel nieuwe wit marmeren vloer gelegd was, met figuren van bruin marmersteen, en in het vernieuwde plafond dezer voorhal verschillende rijen rosetten met kelkjes van electrische gloei lampjes waren aangebracht, waardoor dit voorge bouw luisterrijk wordt verlicht. U. M. de Koningin. De Dresdener JSeueste Nachrichten meldt, dat koningin Wiiheimina den 24en dezer daar met gevolg verwacht wordt, om zich onder de be handeling te stellen van den vrouwenarts geheim raad Leopold. De Parlementaire Arbeid. De Haagsche chroniqueur der N. Gr. Ct. schrjjlt Omtrent den gang der zaken op het Binnenhof valt, na hetgeen de bladen hebben gemeld, weinig meer mee te deeien. De Eerste Kamer zal, naar ik hoor, wel een adres van antwoord op de Troon rede vaststellen, doch 't schijnt vrjj algemeen in de bedoeling te liggen dat adres eenvoudig te bespreken tot een beleefdheids-vorm en alle politieke debatten, ook uit deferentie voor de Tweede Kamer, die de staatskundige discussies tot bij de begrooting opschort, achterwege te laten. De Eerste Kamer zal dus denkelijk Donderdag e. k. reeds weder uiteengaan. De Tweede Kamer daarentegen zal in hoofdzaak voor het afdeelingsonderzoek van de Indische en Staats begrootingen, wat langer bijeen blijven, maar ook niet zoo heel lang, omdat het plan bestaat de budget behandeliugzoovroegmogeijjk (einde Oct. of begin Nov.) aan te vangen. Slechts enkele kleine zaken denkelijk ook het voorstel tot wjjziging van het Reglement van orde ter invoering van de vragen-dagen zullen in de eerste zitting periode worden afgedaan. Persoueele belasting. Bij nota van wijziging wordt aan het wetsont werp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting, aan een der artikelen nog een nieuw lid toegevoegd. In de toelichting wordt het volgende opgemerkt Het voorschrift van artikel 63 4, in fine, heeft nu en dan gevolgen die voor den belanghebbende wel eenigszins hard zijn. Bij afschaffing van dienst boden of paarden op den laatsten dag eener maand leidt nameljjk dat voorschrift, volgens hetwelk de aangifte moet worden ingediend nadat de afschaf fing heeft plaats gehad, tot indiening niet eerder dan op den eersten der volgende maand. Gevolg hiervan is, dat ontheffing over die alsdan inge treden maand is uitgesloten. Dit te voorkomen is doel van de voorgestelde aanvulling. Bali. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zondag Poenggawa Pabean Sanoer kwam in onderwer ping en leverde geweren in. In de omliggende dessa's werden bewegingen van den vjjand waar genomen. Een lansaanval op het bivak werd door vuur afgeslagen. Daarop werd een colonne uit gezonden om den omtrek van vijanden te zuiveren. Van deze colonne werden drie gewonden binnen gebracht Het blad teekent hierbjj aan Een poenggawa is een districts- of volkshoofd. De thans in onderwerping gekomen Poenggawa Pabean Sanoer is, naar wij meenen, niet het hoofd van Sanoer, daar deze Ida Bagoes heet. Wij gelooven, dat Poeggawa Pabean Sanoer een onder geschikt hoofd is; of dus de onderwerping van veel nut zal zijn moet nog bljjken. Bedoelt de man het werkelijk eerlijk, dan is die onderwer ping van waarde, omdat wjj dan al dadelijk een hoofd hebben, dat ons de noodige inlichtingen kan verschaffen. Is de bedoeling van den poenggawa om dubbel spel te spelen, dan heeft de vjjand daarentegen iemand, die onze bewegingen kan verraden. De expeditie-commandant zal daar ech ter wel rekening mede houden. Het verdere deel van het telegram is te be. schouwen als een toelichting op het regeerings- telegram, opgenomen in ons blad van Zondag jl. f hans blijkt, dat de Baliër nog zjjn oude tactiek van lansaanvallen niet gewijzigd heeft. Het vuur van onze repeteergeweren zal hem echter wel spoedig doen inzien, dat lansaanvallen, die niet ver rassend kunnen geschieden van zeer nabij, voor hem uit den booze zijn. Voor de Javaansche soldaten is het gunstig, dat zij den eersten lansaanval heb ben kunnen medemaken terwjjl zij in den bivak waren ondergebracht. Zjj hebben nu kunnen zien, dat ons repeteervuur in staat is die met vaak zware doodsverachting uitgevoerde lansaanvallen, welke grooten moreelen indruk maken, af te slaan. Evenals in Atjeh, past men nu ook op Bali het stelsel toe, om zich niet te bepalen tot het afslaan van een aanval, maar daarna den vijand te ve- drjjven en hem zoo mogelijk nog een gevoelige les te geven. Vandaar het uizenden van een co lonne. Zooals men uit het genoemde regeeringstele- gram weet, zijn de drie gewonden Europeesche militairen beneden den rang van officier. Blijkens een nader uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram betreffende de militaire actie op het eiland Bali, is de vijand na geringen tegen stand uit het campongcomplex zuidwest van Den pasar verdreven, 33 dooden met hunne wapens in onze handen latende. De bevolking der kampongs onderwierp zich en leverde hare vuurwapens in. De gezondheidstoestand der troepen is goed. Stct Een uit Nederl.-Indië ontvangen telegram meldt dat ook het aan het zelfsbestuur van het Balische landschap Tabanan gesteld ultimatum is afgewezen. Celebes. De correspondent van de iV. Crt. te Batavia seint Bij een poging tot omsingeling van de versterkte kampong Talang noordwaarts van Rappang (Masen- renapoeloe) op 16 dezer onder zwaar vuur ge sneuveld de aanvoerende luitenant, een inlandsch fuselier en een mindere zwaar en 3 licht gewond. Wegens de duisternis onder zwaar vuur afgetrok ken. Nactiteljjke verkenning marechaussee gevolgd. Blijkens een te 's-Gravenüage uit Nederl. Indië ontvangen regeenngstelegram zjjn op Celebes op 16 dezer bq de omsingeling van eene versterking te Talang, benooruen Rappang, gesneuveld een officier en een inlandsch minder militair en gewond 4 Europeesche militairen beneden den rang van officier. Uit Atjeh. De correspondent van de Tel. te Kota Radja seint Bij ongeluk zichzelf licht verwond luitenant De Jongh Swemer. [Bedoeld is de 2e-luitenant P. T. de Jongh Swemer, ridder M. W. O. 4e kl.] Generaal F. J. Luuglois ran den Bergk. f In den ouderdom van 80 jaren is te 's-Graven- hage overleden de gepens.-generaal-majoor F. J. Langlois van den Bergh. De nu overledene was o.a. directeur der normaal schietschool en plaat selijk commandant eerst te 's-Gravenhage en daarna te Breda. De ter aardebestelling zal plaats hebben Woens dag a.s. op de R.-K. begraafplaats, om 11£ uur van het sterfhuis aan de Balistraat. i1I U. C. Coebergh. Men meldt uit Leiden aan de Msb. Een hoogst achtenswaardig ingezetene is alhier overleden, nl. de heer H. C. Coebergh, in leven apotheker en oud-president der St. Vincentius- vereeniging. Meer dan 40 jaar als lid dier vereeniging en sinds 1873 als president van den bij zonderen raad heeft hq zich een eerenaam verworven door zjjne groote liefdadigheid, terwijl zijn eenvoud en min zaamheid hem algemeen bemind maakten, Leidens Katholieken verliezen dan ook zeer veel in dezen verdienstelijken man Moge het hemelsch loon reeds zjjn deel zijn. i .i _L Middeiistiiudskamers. Naar wij vernemen, is de reis van den heer J. S. Meuwsen, den voorzitter van den Nederl. Middenstandsbond, uitstekend geslaagd. Zooals men weet, heeft de heer M. te Berlijn en te Ham burg de inrichting bestudeerd der Handels- und Gewerbekammern, in verband met de voorgenomen reorganisatie te onzent van de Kamers van Koop handel, bij welke reorganisatie aan den midden stand een bijzondere vertegenwoordiging wordt toegedacht. In een officieel rapport aan het bondsbestuur zal de heer M. zjjn volledige gegevens neerleggen, en voorts in het bondsorgaan en reeks artikelen aan de zaak wijden. (Tel.) Hoog bezoek. De anti-militairistische propaganda steekt ook in ons land weer brutaler 't hoofd op. Dome la Nieuwenhuis schettert nog met jeugdig vuur op verschillende meetings. En nu krijgen we 't sum mum van anti-militairisme en anti-vaderlandsliefde ook nog op bezoek. Paul Hervé, de beruchte Franschman, komt naar ons land en, mogen we De Vrije Socialist gelooven, dan bereiden de anar chisten hem een waardige ontvangst. 't Is noodig! (Tijd.) De grafelijke zalen. De grafelijke zalen beginnen thans met reuzen schreden haar algeheele voltooiing te naderen, zoodat alles er op wijst, dat men in Mei van het volgend jaar in staat zal zjjn de vredes conferentie op waardige wijze te ontvangen. Dank zjj de restauratie is een vroeger voor turfbergplaats gebezigd vertrek thans zoodanig ingericht, dat het bjj de vredes-conferentie voor lunchroom dienst zal kunnen doen, in verband Waarmede een aan grenzend vertrek tot keuken wordt ingericht. In de voormalige Rolzaal is nu de schouw geheel gereed. Ook op andere punten van het gebouw is de restauratie volbracht. Hot pantserschip Heemskerck. Zijne Exc. de Minister van Marine zal aanstaan den Zaterdag, vergezeld van zijne adjudant en eenige marine-autoriteiten, te Amsterdam het te water laten van het pantserschip Heemskerck bij wonen en deelnemen aan het déjeuner, dat de commandant der marine te Amsterdam Z. K- H* den Prins aanbiedt. Jaarwedden. Naar men meldt, is het onderzoek naar de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ont vangers en secretarie- en ontvangersambtenaren, ingesteld door eene commissie in 1903, benoemd door den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren, tbans zoover gevorderd, (lat begin 1907 vermoedelijk het volledig rapport der com missie kan worden tegemoet gezien. Bond van Goederenklerken S.S. Men meldt uit Utrecht De Bond van Goederenklerken S.S. heeft giste ren alhier eene algemeene vergadering gehouden. Besloten werd, dat het bestuur zich tot andere vereenigingen en bonden van spoorwegpersoneel zal wenden om eene beweging op touw te zetten in zake toekenning van 2/3 pensioen. Belangrijke aankoop. Men meldt uit Vaassen H. M. de Koningin heeft voor pl.m. 90 mille de heele buurtschap Gortel gekocht, behalve een paar boerderijen, de school en de onderwijzerswoning, in het geheel een dertigtal huizen met ongeveer 100 H. A. bouwland en meer dan 400 H. A- gemeenschappelijken heidegrond. Maria-bond. Gister werd te Deventer de alg. vergadering gehouden van den Mariabond in het aartsbisdom Utrecht. Van de 60 aangesloten vereenigingen waren er 35 tegenwoordig. Uit het uitgebrachte jaarverslag van de secre taresse, mej. Schoemaker, Deventer, bleek o.m- dat bij den Mariabond op dit oogenblik pl.m. 9000 leden zjjn aangesloten, onder wie zich meer dan 1000 geheelonthouders bevinden. Verder, dat het aantal kinderen, aangesloten bjj de St. Anna- vereenigingen, bedraagt meer dan 11,000. Deze kinderen worden in geheelonthouding opgevoed. Het jaarverslag van de penning-meesteresse, mevr. Bianchi uit Amersfoort, luidde over het algemeen zeer gunstig. Hierop verkreeg mej. Geelen uit Maastricht het woorddie een pleidooi hield over de noodzake lijkheid om overal in den lande St. Anna-vereeni gingen op te richten, welke vereenigingen, zooals boven reeds is aangehaald, de kinderen in geheel onthouding opvoeden. Na de pauze hield mej. Rein hart, uit Groningen, een rede, waarin zjj de wenschelijkheid en nood zakelijkheid betoogde om gewestelijke propaganda - commissiëa in te richten voor de Maria-vereeni gingen, uitgaande van den bond. Bq de behandeling der voorstellen werd er o.a. op gewezen, dat op enkele R. K. kostscholen dik wijls bier en wjjn geschonken wordt, waartegen vele ouders gekant zjjn. Het bestuur zeide toe er de scholen op te wjjzen, dat het noodzakelijk >s deze dranken te verwijderen van die scholen- Daartoe zal kunnen meenelpen rector Diepe uit Den Bosch, wiens invloed in de zuidelijke provin ciën vooral zeer groot is. Hem zal om medewer king worden gevraagd. Aangenomen werd een voorstel dat de aange' sloten vereenigingen in den a.s. winter lezingen zullen houden, over de gezondheidsleer aan moeders- De afdeelingen zelve moeten hier zooveel mogelijk naar locale toestanden werken, de lezingen zullen gehouden worden in een drietal onderdeden, door te zake bekwame doctoren. Eveneens werd besloten meer dan tot dusverre de zang aan de propaganda dienstbaar te maken. Verder zal, naar aanleiding van een desbetref fend voorstel, getracht worden op de bijzondere scholen in de hoogste klasse de gezondheidsleer te onderwijzen. Ongelukken. Gistermiddag is te Utrecht een jongetje van jaar door de electrische tram overreden en n» korten tijd overleden. De veehouder Douma, wonende aan be1 Duivelsrak te Sneek, die Zaterdagmiddag met een bootje, op het water genaamd de Brekken, onder Sneek, een voer gras naar zjjn huis wilde bren gen, is ongelukkig aan zijn einde gekomen. Doordien waarschijnlijk de last topzwaar was, is de boot gezonken, met het noodlottig gevolg» dat D. in het diepe water is verdronken. Zjjn lijk was Zondagavond nog niet opgevischt. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kin deren achter. Het 8-jarig dochtertje van B. te Oldenzaal kwam bjj 't vuurtje stoken op het aardappelveld met haar kleeren te dicht bjj de vlammen, zoodat deze in brand geraakten. Het gelukte de moeder met behulp van den heer S. de vlammen te blusschen. Het kind werd met brandwonden over dekt naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. i tAi 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2