Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. weg naar Havana. De oorlogsmagazijnen worden gereed gemaakt voor orders. De tegenwoordige toestanden op Cuba betee- kenen de vernietiging van den tabaksoogst en een ontzettend verlies voor den aanstaanden suiker- oogst. Iedereen verlangt naar tusschenkömst en vervolgens inlijving om het daarvoor te behoeden. aan van de Het gemeentebestuur van Parijs heeft den lord-mayor van Londen, de sheriffs, aldermen en 50 raadsleden uitgenoodigd tot een bezoek de hoofdstad van Frankrijk op het eind maand October. De Amerikaansche generaals Barry en Du- vall, die do Duitsche legeroefeningen in Silezië hebben bijgewoond, zijn onverwijld, teruggeroepen; naar sommiger meening o,m zoo noodig op Cuba te diehen. De Koning van Griekenland is gister te Kopenhagen aangekomen. Aan het station werd hij door leden der koninklijke familie ontvangen. Kaar de Times 'uit Simla verneemt, ver kiezen Je Mohammedanen op vele plaatsen in Voor-Indie gemachtigden, die den len October den Onderkoning een gemeenschappelijk adres der mohammedaansche bevolking zuilen aanbie den, waarin haar, tegenwoordige toestand in Indië en haar grieven uiteengezet zullen worden. TWEEDE KAMER. Rapporteurs. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de begrootingen van Suriname en van Curapao voor 1907 de beeren Lely, Thomson, van Kol en Van Deventer. Koloniën. Op het hoofdstuk Koloniën van de Staatsbegroo- ting is nog eene nota van wijzigingen ingediend le. om den post »kosten van de landmacht tot bescherming van de kolonie Suriname" te vermin deren met f62000, 2e. om den post sBijdrage aan de koloniale geldmiddelen" met f 51116.75 te verhoogen. Ter toelichting van eerstvermelde wijziging wordt o.a. medegedeeld, dat de intrekking van den post fort Nieuw-Amsterdam tengevolge heeft, dat de bezetting van Suriname kan worden ingekrompen tot ééne compagnie, onder commando van een kapitein. De tweede wijziging is het noodzakelijk gevolg van de voorgedragen verhooging van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname. De Staatsbegrooting. (Slot.) Voor den bouw van het telefoonnet te Nijmegen, waarvan de aanleg wordt geraamd op 1350 000 wordt, globaal gerekend voor 1907 op f200 000; voor uitgaven ten dienste van het net te Lisse op f50,000. In den laatsten tijd beeft de gedachte meer en meer veld gewonnen, dat het wenschelijk is aan het personeel niet alleen individueel, maar ook collectief gelegenheid te geven om zijn belangen voor te staan. En hoewel nu de Regeering, de vereenigingen en bonden van ambtenaren en be ambten erkennende, gaarne aan redelijke wenschen of klachten van besturen wil tegemoet komen, meen t de minister, in aansluiting met de in deT weede Kamer gehouden bespreking van den toestand van het personeel der posterijen en telegrafie, dat het tevens aanbeveling verdient om eene ver tegenwoordiging van het personeel op ambtelijke wijze in te stellen, waardoor de verschillende groepen van het personeel zich kunnen uitspreken. Deze groepen vertegenwoordiging zal, wil zij eflect hebben, eenige niet onaanzien lijke kosten medebrengen, welke ten laste van het Rijk dienen genomen te worden. Het bedrag daarvan is niet nauwkeurig te ramen; voor 9 maanden van 1907 wordt echter 112,000 voldoende geacht. Hfdst. X (Landbouw, Nijverheid en Handel). De afdeeling Nijverheid en Handel is gesplitst, in dier voege, dat Handel een zelfstandige afdeeling van het Departement zal vormen. Aan 't hoofd van die afdeeling zal, met goedvinden van den minister van Buitenlandsche Zaken, de bevoegdheid worden toegekend zich rechtstreeks met de consulaire ambtenaren in verbinding te stellen, opdat de gegevens, die voor onzen handel van belang zijn, zoo snel mogelijk ter beschikking van belanghebbenden kunnen worden gesteld. Eveneens is bet de bedoeling, aan die afdeeling op te dragen de bewerking en de verspreiding van de consulaire berichten, alsmede het ver zamelen en uitgeven van die gegevens en rapporten, welke voor de economische ontwikkeling van Neder land van belang kunnen worden geacht. De aanvangstraktememen van de aspirant-inge nieurs en van de opzichters bij het stoomwezen zullen worden verhoogd tot resp. f1500 en f1200. De maximum jaarwedde voor de aspirant-inge nieurs ware te bepalen op f1750, terwijl na 3 jaar bevordering tot ingenieur 2de kl. op een aanvangstraktement van f 2000 zou kunnen volgen de maximumjaarwedde voor de opzichters op f 2000. Het plan is een eigen cursus voor m ij n o p- zichters op te richten, in pUats van de can- didaten het onderwjjs op de mijnschool te Aken te doen volgen. Vooralsnog zal éen lichtschip voor draadlooze telegrafie worden ingericht met een radiogra fische installatie. De kosten worden be groot op f 11.000. f 13.000 is uitgetrokken voor het bouwen van een observatorium met observatiewoning te Den Helder, en 13500 voor het bouwen van een con ciërgewoning bij de instelling te De Bildt. Met f5000 wenscht de Regeering te Mio-i-iieeren de door de Maatschappij van Nijverheid nomen tentoonstelling van aiutiacuL» werktuigen te Amsterdam. Een som van f 4000 is uitgetrokken waaruit, onder vast te stellen voorwaarden, aan credietin- steliingen ten behoeve van den industrieelen- en handeldrijvenden middenstand een bijdrage in haar oprichtingskosten kan worden verleend. Een rijksbureau tot het doen onderzoeken van handelswaren en gebruiksarti kelen, mede naar 't verlangen van den Bond van den Handeldrij venden en Industrieelen Mid denstand, zal worden opgericht, ten einde winke liers en klein-industrieelen de gelegenheid te geven hun handelswaren en de gebruiksartikelen te doen onderzoeken en ook om over aangelegenheden, haar bedrijf betreffende, eventueel de noodige technische adviezen in te winnen. De bedoeling is, de onderzoekingen kosteloos te doen geschieden en door het voorgestelde bureau wordt geenszins vooruitgeloopen op een eventueele levensmiddelenwet. Verhooging wordt aangevraagd van de wedden der arbeidsinspecteurs van langdurigen diensttijd, die nog minimum-jaarwedde genieten en voorts voor periode traktementvermeerderingen van het ondergeschikt personeel. Voorts moet de formatie van het bureelpersoneel worden gewijzigd. Ook een gewijzigde regeling van de rangen der ambtenaren van de Rijksverzekerings- b a n k, met de daaraan verbonden minimum- jaarwedden, wordt voorgedragen. Weenen vertrok, om voor koning Alfons XII de hand te vragen van aartshertogin Maria Christina, de tegenwoordige Koningin-Weduwe. Achtereen volgens weiden hem in latere jaren Stockholm, Weenen en Bellijn en later nog eens Woenen als standplaatsen aangewezen. Ook maakte hij deel uit van de buitengewone missie, welke 12 April 1893 naar Rome werd uitgezonden om de gelukwenschen van het Spaan se he Hof over te brengen jaan den koning en de koningin van Italië, ter gelegenheid van hun z.heren bruiloftsfeest, en vervolgens bekleedde hij gewichtige functiën bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Madrid. Dat de heer De Baguer pok hier ter stede zich veler sympathie en vriendschap heeft weten te venverven, daarvan leverde zeer zeker de harte lijke afscheidsgroet, welke hem gister-middag bij zijn vertrek werd gebracht, een duidelijk bewijs. Eerste Kamer. Het wederantwoord der Koningin op het Adres van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter beantwoording van de Troonrede, luidt als volgt Mijne Heeren 1 Ik verzoek u aan de Eerste Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord. Het is Mij aangenaam te vernemen, dat gjj deelt in Mijnen wenscb, dat de arbeid, welke U wacht, bevorderlijk zij aan de belangen des volks Moge Gods zegen rusten op de vervulling van Uwe gewichtige taak! Van de Koninklijke familie. Naar men verneemt, zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aanst. Maandag 24 dezer per extra trein, des middags vermoedelijk te 4 uur 59 min., via Emmerik naar Dresden ver trekken. Volgens de Köln. Ztg. zal het verblijf te Dres den zes weken duren. Godsdienstoefeningen ten Paleize. Naar de Avp. verneemt, worden de godsdienst oefeningen, welke H. M. de Koningin op Het Loo met het personeel placht te houden, ook te 's-Gra- venhage voortgezet. Tegen negen uur verzamelt zich het dienstdoen de personeel, zoowel dames en heeren der hof houding en officianten als bedienden, in de groote eetzaal. Om negen uur treedt deu H. M. met gevolg binnen en neemt plaats op een eenvoudigen stoel achter een kleine tafel. De godsdienstoefening wordt geopend met het zingen van een Gezang of Psalm, die eerst door de Koningin worden voor gelezen. üaarna leest H. M. een kapittel voor uit het Oude en Nieuwe Testament, waarna zij het «Onze Vader" als dankgebed uitspreekt. De godsdienst oefening wordt dan weer besloten met het zingen van een Psalm of Gezang. De geheele dienst duurt ongeveer 20 minuten. Het zingen wordt begeleid door een serafine orgel, dat door freule Haarsma de With wordt bespeeld. Leiden. Naar aanleiding van het bericht uit Leiden, omtrent de voornemens van de partijen der rech terzijde in bet district Leiden met betrekking tot den opengevallen Kamerzetel van prof. Van der Vlugt, meldt men aan de N. Grt. dat het in parle mentaire kringen niet waarschijnlijk wordt geacht, dat dr. A. Kuyper in dit twijfelachtig district een candidatuur zal aanvaarden. De Tijd deelt mede, dat te Amsterdam het gerucht loopt, dat dr. De Visser candidaat zal worden gesteld. Ongevallenwet. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heeft goedgevonden, dat alle executies van roerganger- visschers te Enkhuizen, die z.g. op »deel" visschen, zullen worden aangehouden tot na de uitspraak van den centralen «raad van beroep te Utrecht, op het protest door mr. P. Tideman te Haarlem bij den raad van beroep aldaar aanhangig gemaakt, mits de belanghebbenden bewijzen dat de eventu eel te betalen premiën voorloopig zijn gedeponeerd. De visschers zijn daartoe overgegaan. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 26 September e.k. niet plaats hebben. Afscheid van den Spaanschen gezant. Men meldt uit 's-Gravcnhage De alge treden buitengewone gezant en gevol machtigd minister van Spanje bij ons Hof, de heer Arturo de Baguer, in gelijk ambt benoemd bij heit Belgische Hof, heeft gistermiddag voor goed de residentie verlaten, zich begevende naar Brussel, zijne nieuwe standplaats. Eenaanzienlijk gezelschap dames en heeren, onder wie vele leden van het corps diplomatique waarvan de heer De Baguer gedurende de laatste jaren van zijne langdurig ministerschap te dezer stede deken was, deed den vertrekkenden diplo maat aan het station van de Holl. Spoorweg-Mij', uitgeleide. Dtaar waren onder meer bijeengekomen om hem voor 'afscheidi de hand te drukken d Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. van Tets van Goudriaan, met den secretaris-generaal aan zijn departement, mr. Hannema; jhr. mr, Ruyssenaers, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister; baron Miehiels van Verduynen secretaris-generaal bij het Hof van arbitrage; jhr. mr. Röell, le secretaris bij dat Hof; graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis! van Hare Majesteit, zoomede de deken van het diplomaten korps, graaf De Sélir, gezant van Portugal en ide gezanten van Frankrijk, Turkije, Engeland,, Plerzië, (China, de zaakgelastigden van Spanje en van Rusland, de secretaris van de Belgische legatie en onderscheidene andere hooggeplaatste personen en eenige hoofdambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Op hartelijke wijze werd door allen van den vertrekkenden diplomaat afscheid genomen. De heer De Baguer had, toen hij nu omstreeks twaalf jaren geleden geroepen werd om als gezant vari zijn land op te treden bij de Hoven van Luxemburg, en Nederland, reeds een hoogst eer volle en gewichtige loopbaan als vertegenwoor diger van zijn souverein achter zich. Op jeugdigen leeftijd benoemd tot secretaris van legatie, maakte hij deel uit van de buiten gewone zending, welke 9 October 1879 naar Huis-industrie. In de jongste vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen werd door den voorzitter verslag gedaan van het gevraagde op de audiëntie, welke aan het bestuur was toegestaan door den minister van arbeid op 12 dezer. Ten opzichte van het verzoek om een enquête commissie te benoemen naar toestanden in de huis-industrie, liet de minister zich vrjj hoopvo uit, nadat hem op zijn vraag dienaangaande ge antwoord was, dat de gegevens, welke voorkomen de rapporten der inspecteurs van den arbeid, te veel verspreid en te weinig systematisch gerangschikt zijn om er veel agitatorische kracht en dus verbetering van te verwachten. Militiezaken. Door den minister van Oorlog is bepaald dat de miliciens, behoorende tot de 3e ploeg van het bljjvend gedeelte, die reeds bg het vertrekvan het korps hunne werkelijke woonplaats in het buitenland wenschen te vestigen, dadelijk met groot verloi huiswaarts moeten worden gezonden in stede van met tijdelijk verlof. De correspondent te Batavia van het Handels blad seint »Kesiman is genomen. De Passar is gebombar deerd en staat in vlammen. De Baliërs kennen de uitwerking van ons infanterie-vuur niet en loopen met honderden tegelijk op de compagnieën m> alleen met lansen bewapend, Op een afstand van 150 meter werd het eerste salvo afgegeven, waarbij veertig en meer tegelijk Baliërs vielen. De anderen liepen door. Bij het tweede salvo vielen weer vele dooden. Daarop vluchtte de vijand op de heuveltjes, zoodat zij een goed doel opleverden. De rijstvelden vormen zware terrassen, die moeilijk beklimbaar zijn. Behal"e soldaten werden veel cavaleriepaarden door rand- joes gewond." De redactie teekent er bij aan, dat Keseman een kampong is halfweg tusschen de oostkust van Badoeng en de hoofdplaats De Pasar. - "t i Scheepvaart. Op het door ons vermelde telegram van Duitsche belanghebbenden, betreffende de belemmering der scheepvaart op de Waal, heeft de Duitsche gezant in Den Haag geantwoord, dat hij de klachten ambtelijk ten berde gebracht had, en dat de Neder- landsche regeering een onderzoek en onverwijld0 wegneming van gebleken misstanden had toegezegd- Minister Kraus overtuigde zich gister persoon lijk van den toestand tengevolge van het laf?e water te Leeuwen. Hij arriveerde aldaar tegen elt uur. Bali. Ook blijkens een bij het ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram betreffende de militaire actie op het eiland Bali, is, na bombardement van de Poeris door de scheeps macht, tegen de Badoengsche hoofdplaats Dènpa sar opgerukt. De correspondent van de JS. R. Ct. te Batavia seint »Onze scheepsmacht bombardeerde eergisteren ochtend een uur lang de poeris te Dènpasar, dat in vlammen staat. Onze geheele troepenmacht is op marsch daarheen." Het blad teekent bierbij aan »Dènpasar is de hoofdplaats van Badoeng en ligt hemelsbreed ongeveer 5 K.M. van de kust. De poeris konden duis ruim door het scheeps geschut bereikt worden. Wanneer het telegram juist is en men in één uur vuren het resultaat bereikte, dat Dènpasar in vlammen staat, dan mag wel hulde gebracht wor den aan de marine voor het juiste schieten, waar voor onze zeemacht trouwens bekend staat. Reeds dagenlang zag men reikhalzend naar na dere berichten uit. Het blgkt nu, dat de opper bevelhebber stelselmatig zonder overhaasting te werk gaat. Verkenningen zullen hebben aange toond, dat Dènpasar in sterken staat van tegen weer was gebracht, zoodat een rechtstreeksche aanval te veel offers zou kosten. In dat geval is het zeer goed gezien eerst de machtige scheeps- artillerie aan het woord te latende vijand kan het in een brandende kampong niet uithouden, zoodat Dènpasar zoo goed als in onze handen is. Wij vestigen er de aandacht op, dat, naar men vertelt, de stafkapitein Schutstal van Wouden berg gemeld had, dat Dènpasar gemineerd was. Ook om deze reden was een voorzichtig oprukken noodzakelijk". Blijkens een door den burgemeester te Roerm ond ontvangen regeeringstelegram, is op Bali door een randjoe zwaar gewond de mil.-serg. P. H. de Bock, uit Roermond. (Fei.) Ongelukken. op het Hollandsch Diep de Gistermorgen is visscher van Beek door het uitschieten van zijn voorboom overboord geslagen en verdronken. Na eenigen tijd is zjjn lijk opgehaald. Gisterochtend 6 uur werd door een der werk lieden van de machinefabriek der firma Huiskens van Dijk, aan den Biesbosch, te Dordrecht, in dat water een lgk drijvende opgemerkt. Op het droge gebracht, bleek het te zijn van den sedert j 1. Zondag vermisten sleepbootkapitein T. K., te Dordrecht woonachtig, die vermoedelijk door een ongeluk van zijne in de Riedijkshaven liggende sleepboot Alida overboord gevallen en verdronken is. Het lgk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, is naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. Eergistermorgen is uit het Damsterdiep even voorbij Ruischerbrug, bij Groningen, het lijk opge' haald van H. B., meubelmaker, wonende in de Nieuwstraat, aldaar. De ongelukkige had Woens dag-middag nog werk afgeleverd aan de Appinge - dammer boot en was na dien tijd niet meer thuis geweest. B. was een zeer oppassend man. Hjj laat een weduwe zonderen kinderen na. PROGRAMMA van de Uitvoering dooi" het muziekkorps der dd. Schutterij alhierkapelmeester de heer C. K. L- Burgdorffer, op Zondag den 23 September, des namiddags ten i ure, in de Plantage alhier. 4. Weerbaarheidsmarsch, C. K. L. Burg dorffer- 2. Ungarisch Lustspielouverture, Keler Belo» 3. Fleurs des Printemps »Valse", Boüsquet 4. Lucrezia Borga Fantaisie, Donizetti. 5. Intermezzo Caveleria, Mascagni, 6. La Matt- chiche, Borel Clere. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie sleuteltje, rozenkrans in étui, sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen dameshorlogekettinkje, bij Wirxel, Oostsingel 22 I portemonnaie met eenig geld, bij Naring, Broers- veld 137; portemonnaie met eenig geld, bij Land heer, Hoogstraat 50portemonnaie met eenig geld. bij Verlinde, Grofbaan 4 Koppenal, Hoofdstraat 177. een portemonnaie, by De werkman J. W. de Man, wonende Hoofdstraat 44, werkzaam bij de firma A. t- Smulders alhier, heeft in die fabriek, toen hij zich op een in aanbouw zijnd schip bevond, het onge' luk gehad een stuk ijzer op zjjn linkerpols te krijgen. Donderdag had C. H. Deyl, wonend e Weezenbuurt 2, brandersknecht bij den heer J-f' Bertels, Lange Haven 91, toen hjj op een stel- lingtrap stond en bezig was met het aannemen van een deksel, het ongeluk zijn rechtervoet te verwonden, doordat het deksel van den afgleed. Door de schermvereeniging Michael" is een groote verguld zilveren medaille be schikbaar gesteld als prijs voor den tooneelwed- strjjd, uitgeschreven door de sDilettantenclu'' »Alberdingh Thijm", beide onder-afdeelingen va° den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Het spoorwegongeluk bjj Grant" ham. In Juli 1903 hadden te Engeland twee ernstige spoorwegongelukken plaats. In Juli e* September van het vorig jaar gebeurden twee dergelijke rampen, waarbjj 36 personen het leven verloren. Het was jongstleden Juli, dat de Amerikaanscb® exprestreiu bü Salisbury-station ontspoorde. En .1 f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2