Stads- m Gewestelijk Nieuws. Laatste Berichten. Kunst en Letteren. Kechtzaken. Uitlotingen. Scheepvaart. Yisscherij -berichten. Bangli, dat zoo driest tegen ons is opgetreden, schijnt ook voet bij stuk te houden en op de gestelde eischen geen bevredigend antwoord te hebben gegeven. Zoo begrijpen wij ten minste de niet geheel duidelijke bewoordingen van ons laatste telegram, dat de onderhandelingen met Bangli «onbeëindigd" zijn. De groote verkenning, die tegen Bangli thans is aangevangen zal men wel moeten opvatten als het begin van het gewa penderhand optreden tegen dat rijkje. De in het door ons ontvangen telegram bedoelde enclaves van Kloengkoeng zijn de districten Abeansemal en Sibang, Pajangan en Tampaksiring. Daar de hoofdplaats Bangli slechts een 12-tal K.M. van Gianjar verwijderd ligt, zal het niet lang duren of de aangevangen groote verkenning zal ons voor die plaats hebben gebracht. Men heeft blijkbaar het goede stelsel gevolgd eerst de komst van de hoofdmacht af te wachten, zoodat onmiddellijk na het mislukken der onder handelingen met Bangli met nadruk kon worden opgetreden. Het laatste bedrjjf van de Bali-expeditie is begonnen. Laten we hopen, dat dit een even spoedigen, maar minder tragischen afloop zal heb ben als de beide eerste. (N. R. Crt.) Merwedekanaal. De minister van Waterstaat heeft, naar fmt llbld. meldt, medegedeeld, dat, met het oog op de omvangrijke en kostbare werken, verbonden aan de verruiming van de voorhaven te Vrees wijk, waarop door scheepvaartbelanghebbenden is aangedrongenmet het oog op de omstandig heid, dat door de openstelling van de tweede sluis te Utrecht en de afschaffing van de tolhui, te Gouda, de bezwaren van bedoelde haven zul len verminderen, niet tot verruiming kan worden overgegaan. Particuliere pandjeshuizen. Bij de aanbieding aan den minister van Binnen- landscbe Zaken van de motie, aangenomen in de den 17 Sept. jl. gehouden openbare vergadering; zegt het comité in zake bestrijding der particuliere pandjeshuizen, met groote ingenomenheid uit de Troonrede te hebben vernomen, dat Hr. Ms. Re geering zich inmiddels deze zaak van nieuws heeft aangetrokken en dat een wettelijke regeling ten aanzien der Banken van Leening in voor bereiding is. Doordrongen van de groote urgentie van voor ziening in dezen, verzoekt het comité den minister met aandrang, het daarheen te willen leiden, dat de toegezegde regeling spoedig tot s and kome, en aan het ergerlijkbedrijf der tegenwoordige pandjes huizen, waardoor gansche scharen onder ons volk te gronde gaan, paal en perk worde gesteld. Kamerverkiezing Leiden. Men meldt uit Leiden De Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier heeft gister avond voor het lidmaatschap der Tweede Kamer definitief candidaat gesteld den heer H. Paul, ci- vielingenieur, lid van de Provinciale Staten en lid van den gemeenteraad te Leiden. De Vrijzinnig-democratische Kiesvereeniging, die ook dien avond vergaderde, heeft besloten dezen candidaat ook te stellen, omdat de heer Paul heeft verklaard het concentratieprogram van 1905 in hoofdzaak te onderschrijven. ders) verworpen het voorstel van B. en W., om aan mej. H. Dphuis-Van Heuveln, wegens moe derlijke en huiselijke zorgen, eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres te Woldendorp. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Woensdag 17 October 1906 des namiddags ten 2 ure. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming van een Wethouder in de plaats van den heer G. Visser Bz. 2. Voorstel van de Commissie, belast met het ontwerpen der Strafverordeningen, tot wijziging van art. 97 der Bouwverordening. 3. Voorstel van B. en W. betreffende de regeling der geldelijke verhouding van de gemeente-gas fabriek en de gemeente-drinkwaterleiding tot de gemeente. 4. Adressen van A. G. Wegner en A. de Wilde en TH. E. J. Kramers omtrent uitgifte van grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat. En verdere voorstellen en mededeelingen. Sociaal-democratische Gemeenteraadsleden. De jaarvergadering der vereeniging van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden zal worden gehouden a.s. Zondag te Utrecht in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. De agenda bevat o. m. een voorstel tot het uit geven van een maandblad. Verder zullen de volgende onderwerpen worden besproken. 1. De verhouding der gemeente tot de werk lieden en ambtenareninleider Ter Laan. 2. Het woningvraagstuk in verband met de grondpolitiekinleider Vliegen. 3. De verzekering tegen werkloosheid; inleider Oudegeest. 4. (Waarschijnlijk) De watervoorziening ten platten lande. Dr. P. H. Ritter. In het Nieuws van den Dag, dat gisteravond verscheen, heeft dr. P. H. Ritter, die tot profes sor in de wijsbegeerte aan de. universiteit van Utrecht is benoemd, afscheid van zijne lezers genomen. vormen. R. K. Jongenspatronaat. Maandag-avond vangen de lessen aan van het R. K. Jongenspatronaat St. Joseph. De cursus wordt gegeven in de school der Eerw. Broeders op de Westvest, behalve Zaterdag, eiken week- avond van 7£ tot 9 uur en omvat voor dit jaar godsdienstleer, Nederiandsche taal, lezen, rekenen, natuurkennis en vaderlandsche geschiedenis. sleutels, papiertje met eenig geld, schouderpassant van mariniers-uniform, wollen kindermuts. Te bevragen aan de volgende adressen rozen krans bij Berck, L. Kerkstraat 80 lorgnet bij Grims, Grolbaan 51 kinderkous en sok bjj v. Wagtendonk, Oosterstraat 39 witharige hond bij Broekhuijzen, Hoofdstraat 211 zakdoek bij W. v. d. Teems, Grofbaan 2ö18; zilveren ring bij Heggel- man, Verbrande Erven 7amansvest bij Korpel, Leliestraat 20. Ie doen ontwaken om weerbaar te worden, inte gendeel r c-ds van de jeugd af aan de hoop op vrijloting levendig houdt, hetgeen gelijk te stellen is met den wensch om weerloos te blijven. Redenen waarom zij zich veroorloven met die pen eerbied aan Uwe Majesteit algeheele i os tem ming te betuigen met inhoud en strekking van voornoemd verzoekschrift. 't Welk doende enz Ontslagen spoorwegpersoneel. Naar Het Volk uit Rotterdam verneemt, zal de vereeniging van ontslagen spoorwegpersoneel uit de dagen van 4903 aldaar, een actie beginnen om de gestorte pensioengelden terug te krijgen en trachten voor dat doel een landelijken bond te Grondbedrijf. Naar men verneemt, is de voordracht met memo rie van toelichting tot regeling van het gemeen telijk grondbedrijf te 's-Gravenhage gereed en zal eerlang door B. en W. bij den gemeenteraad worden ingediend. De gehuwde in de schooi. Door den raad der gemeente Termunten (Gr.) is met 8 tegen 2 stemmen (die der beide wethou - Van den boekhandelaar H. Rebers ontvingen wij een nieuwe serie prentbriefkaarten, voorstellende de interieurs der verschillende katho lieke kerken en den voorgevel van het Stadhuis. De interieurs der kerken vooral zijn zeer getrouw tot in de kleinste bijzonderheden weergegeven. Ook de voorgevel van het Stadhuis met omgeving komt goed voor. Voor oud-stadgenooten vooral moeten deze prentbriefkaarten eene aardige herinnering zijn aan de plaats hunner vroegere inwoning. B. Lansbergen, Grofbaan 101, bran dersknecht bij de firma B. A. J. Wittkampf had Donderdag, toen hij een tobbe met gist in een loods overbracht, het ongeluk achterover te val len, waardoor hij zijn hoofd en zijn lendenen bezeerde. G. Koren, Baan 59, brandersknecht bij de firma H. Jansen en Co. heeft toen hij op een stelling stond om een takel op te hangen, het ongeluk gehad te vallen en daardoor zijn voet te bezeeren. Ned. R. K. Spoorweg-Secretariaat. Door de Atd. Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramweg personeel werd Woensdag-avond een druk be zochte vergadering gehouden in een der lokalen van den Ned. R. K. Volksbond. Tegenwoordig was de geestelijke adviseur, de zeereerw. pastoor H. J. A. Coppens. De voorgestelde statuten-wijziging, in verband met de aan te vragen Kon. bewilliging, werd met algeineene stemmen goedgekeurd. Bij tusschentijdsverkiezing van een bestuurslid werd als zoodanig gekozen de heer J. P. Kuckulus, commies le kl. te Delft, die zijne benoeming aan nam en in waardeerende bewoordingen door den voorzitter, den heer J. J. Keinpeneers, werd ge ïnstalleerd. Tut stemgerechtigd afgevaardigde voor de al- gem. vergadering op Zondag 14 dezer te Amster dam werd benoemd het lid M. van D(jk te Vlaar- ding-n, tot plaatsvervangend lid P. B. Swart te Schiedam. Voorzitter spoorde aan om in grooten getale aan die algem. vergadering deel te nemen, wijzende op het hooge nut daarvan en tot aanwakkering van het R. K. Vereenig ngsleven. Van de gelegenheid om zich te laten inschrijven als lid van het onderling ondersteuningsfondsj bij overlijden werd door zeer velen gebruik gemaakt. Voorts werd besloten tot verzending aan de Staatscommissie van enquête omtrent het Tram wegpersoneel van de beantwoorde ljjst van punten van onderzoek omtrent de dienstwoorwaarden van het personeel werkzaam in het trambedrijf. Door meerdere leden van Weg en werken werd met nadruk gewezen op het geldelijk nadeel door de belemmerende bepalingen op den nachtarbeid. Bestond er vroeger eene premie op bezuiniging, welke aan die leden ten goede kwam, thans wordt ook het fmancieele voordeel van nachtarbeid groo- tendeels weggenomen door de sinds kort inge voerde verplichte rust. Er werd besloten dit punt op de eerstvolgende bestuursvergadering in behandeling te nemen om na nauwkeurig onder zoek en de nog vereischte toelichtingen, die klacht met bekwamen spoed aanhangig te maken bij de betrokken Vakaf'deeling ten einde van de Directie daarin alsnog verbetering te bekomen. Dilettantenclub „ilberdingk Thijm". Dat de avonden aan den tooneelwedstrijd van «Alberdingk Thjjm" gewijd, aangenaam en genot vol zullen zjjn, durven wij op grond der bekende gegevens wel te veronderstellen. Ieder zorge dus zich intijds van plaatskaarten te voorzien. Den eersten avond zullen medewerken de vol gende vereenigingen 1. «Door vriendschap samen gebracht" uit Weesp, met het blijspel «Joost Uilenspiegel", van.J. Broekhof Bzn.2. Rederijkers kamer «Vondel", van Leiden, met het blijspel «De gestolen rok" van Leonardo 3. Tooneelvereeniging «Joost van Vondel", Rotterdam, met het blijspel «Eens gekocht, blijft gekocht", van Justus van Maurik Jr. Een wel gekozen program met afwis seling van het harmonie-orkest «St. Ambrosius" zal dus worden uitgevoerd. In de hierachter geplaatste advertentie vindt men [nadere inlich tingen. In de étalagekast van de firma Engering, si- garenhandel alhier, zijn met het club-vaandel de fraaie prijzen voor dezen wedstrijd tentoongesteld, waaronder vooral de zilveren lauwerkrans door Schiedams afgevaardigde ter Tweede Kamer ge schonken, de aandacht trekt. Alles duidt aan, dat 't een spannende wedstrijd zal worden. UIT VLAARDINGEN. Gisternacht is door verbreking van de winkelruit inbraak met diefstal gepleegd bij den goud- en zilversmid B. Wagenaar, wonende in de F.endrachtstraat, alhier. Vermist worden 100 gouden ringen, ter waarde van ongeveer £300. Van de daders geen spoor; de politie stelt een onderzoek iu. UIT ROTTERDAM. Het bestuur der Vereeniging tot het verlecnen van hulp aan minvermogende oogljders voor Zuil-Holland heeft, in de plaats van wijlen dr. J. 11. de Haas, tot geneesheer-directeur van het Oogziekenhuis in de Nadorststraat te Rot terdam nenoemd dr. H. K. de Haas, die reels sedert 1. Januari 1905 als geneesheer aan de in richting verbenden was. Ernstig ongeluk. Uit Rotterdam meldt men ons In de Witte de Withstraat is de electrische tram in aanraking gekomen met een rijtuig, waarin dr. M. Hilsum, arts, wonende Coolsingel 47, gezeten was. De dokter en de koetsier werden beiden ernstig verwond en zjjn met een ander rijtuig terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Het rijtuig en de tram werden belangrijk beschadigd. i Heden vertrokken van Rotterdam met de Sin- doro reemstreeks naar de Missiën van Borneo, via Batavia, zes paters Capucijnen, en vijf lief dezusters der Congregatie van Veghel. De moe dige /relden en heldinnen zijn: de ZeerEerw. pa ters Libera tas Cluts, Marcellus Winnemuller, Gom- salvus Buil en Marius Zom, met de Eerw. Lr re ders Leopold us Schellekens en Ivo Van Schijnde!, de Eerw. Zusters Emerentiana Van Thiel, Alexia Hcllings, Fidelia Grassens, Rogeria Vissers en Silvestra, van Grinsven. Uit bet buitenland. Naar de Parijsche Croix meldt, heeft gte'ci het volgende te Sorzeau plaats gehad: Gisterochtend, om vijf uur, zijn 500 man troe pen, artillerie, infanterie en gendarmen aange komen om hulp te bieden aan den deurwaarder Lemeure, mandataris van den heer Brieu, belast met uit te drijven in naam van den heer Daez, liqaidateur, den eenigen pater van de orde van Piepus nog in het college van Sorzeau (Morin- ban) achtergebleven, namelijk pater Baduel, over ste. Om C uur kwam de deurwaarder aan den hoofdingang en vroeg toegang. Geen antwoord- Onderwijl luidt de noodklok en de boeren loopen toe. Zijl worden verdreven door de soldaten, die de straat en de plaats bezetten. De noodklok luidt gedurende drie uren. Eindelijk om 9 u va ria de wettelijke sommaties worden de deuren geforceera. Men moet er verscheidene verbrijze len alvorens in de kapel te komen, waar de oude religieus de uitdrijvers wacht. De deur waarder sommeert pater Baduel om er uit te gaan. Op de weigering van den pater verte rut de commissaris van politie zijn hulp bij :te uit drijving. De maire Legallais protesteert besl"O- Daarna brengt de pastoor der parochie proc -r siesgewijy het A. H. Sacrament van de kap--'! naar de kerk, waar de pater de H. Mis opdraagt te midden van een talrijke en sympathieke be volking. De deurwaarder en de commissaris wer den bij hun vertrek uitgejouwd. Een der rjjkste erfdochters van Colorado, miss Margarie Palmer, dochter van generaal William Palmer, heeft besloten afstand te doen van hare millioenen. Zg gaat het schitterende millionairs- leven vaarwel zeggen en zich in Whitechapel te Londen wijden aan de verzorging der armen, The New-York Herald publiceert een depêche uit Havana, waarin gezegd wordt, dat ieder oogenblik op Cuba een nieuwe opstand kan uitbreken. Na de proclamatie der nieuwe regeering is de stemming onder de bevolking nog niet veel veranderd. Volgens de Petersbourgkaïa Gazeta is de Sjah van Perzië ernstig ziek. Naar de Parqsche correspondent van de Ffr. Ztg. verneemt, is de vacante presidentsplaats aan de Russische Bank voor buitenlandschen han del te St. Petersburg aan Graaf Witte aange boden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie duimstok, halsketting van roode stokjes, eenige Afschaffing der loting. Aan ri. M. de Koningin is door het bestuur van den Kon. Bond van Officieren van Neder iandsche weerbaarheidskorpsen het volgende a ires verzonden „Geven met verschuldigden eerbied te ken-ien de ondergeteekenden, Bestuurderen van den Ko- ninklijKun Bond van Officieren van Nederlandse?: Weerbaarncidskorpsen, dat zij met veel belang stelling hebben kennis genomen van het verzoek schrift aan Uwe Majesteit gericht, door de Ree- ren Mr, E. J. Korthals Altes en A F. DuJck van Heel inzake afschaffing der loting voor de Nationale Militie; dat dr; leden van den Bond diep doordrong/u zijn van. do juistheid der door genoemde heeren aangevoerde redenen, waarom het behoud d loting voor ons volk in vele opzichten verder felijk is, en vooral va,n zeer ongunstigen invloed is op den natuurlijken drang om sterk en weer baar te worden, die ieder volk dat niet ontaard is, behoort eigen te zijn; dat zij bij liun streven om de jongelieden op te wekken om aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel deel te nemen, in nauwe aan raking komen met het volk; dat zij niet wenschen te verbloemen, dat bet inderdaad bedroevend is, hoe gering over het algemeen de lust is, en hoe weinig de noodza kelijkheid nog gevoeld wordt, om zich weerbaar te maken, dat zij daarbij dagelijks ondervinden, dat het lotingsbeginse], dat nu reeds bijha een eeuw zijn nadeeligen invmed op het volk heeft uitgeoefend, daarvan zoo niet de eenige dan toch de voor naamste icden is; omdat dil beginsel wel verre van. den wens -L De onthulling van het gedenkteeken voor Richard Hol, te 's-Gravenhage, zal Zaterdag 20 dezer plaat s hebben. Het gedenkteeken zal door den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, eere-voorzitter van het Uitvoerend Comité, aan de gemeente 's-Gravenhage worden overgedragen, namens welke de burgemeester der residentie het zal aanvaarden. Voor den Kantonrechter. Naar Het Volk meldt, zjjn tegen 18 dezer voor den kantonrechter gedaagd de heeren J. G. van Kuykhof en C. Bijkerk, beschuldigd van het laten maken van muziek op den openbaren weg op Zon dag 16 September. Op dien datum had de nationale kiesrechtbe- tooging te Amsterdam plaats. LEENING VAN BRUSSEL-ZEEHAVEN, 36e Trekking, 8 Oct. 1906. 16 series, ieder van 25 stuks. 489 1776 2240 3392 6685 9309 15417 15843 1532 2193 2596 4533 6773 12672 25475 16192. De bijzonderste prijzen zijn gewonnen door de volgende nummers Ser. 2596 nr. 12 fr. 5000 6685 s 20 1000 6685 14 500 2240 8 250 16691 21 250 489 1 125 1532 1 125 2193 10 125 2596 11 125 4533 17 125 De overige nummers Betaalbaar 2 Jan. 1907. Ser 6685 nr. 6685 6685 6773 9399 12672 22672 15412 15843 15843 8 fr, 12 13 2 24 15 20 12 1 25 s betaalbaar met fr. 125 115 125 223 125 125 125 125 121 129 100. Schiedam, 13 October. Vertrokken om zeilende naar de plaats van bestemming «Puerto Mihtar Bahia Blanca te gaan, de sleepboot N. O. P- N°' 222 B, gebouwd op de werf «Gusto" alhier voor rekening van de Argentijnsche Regeering. Schiedam, 13 October. Aangekomen s.s. Daa>' dow, kapt. Wilkinson, met steenkolen, van New castle. New-Castte, 13 October. Vertrokken s.s. Zui Holland, met zeelichter Scheepvaart 1 op sleep touw, naar Schiedam. SCHIEDAM, 13 October. Binnengekomen van de baringvisscherij de logger SCH 243 Helena, schip i t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2