Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws^ "eel gtófnoeid, maar dit misbïuik' zal mei foai'ot worden tegengaan. Met peper, etc. worden heel wat verva'schingon gepleegd, erkent de Minister, doch liij heeft zijn grenzen. O heerlijk geloof! En zou Zijne Excellentie heelemaal niet gehoord hebben van essences, reeds aangeboden bij den kleinhandel, toen de voorganger van dezen Mi nister zijn wetsontwerp had ingediend? In ons nummer van 6 Dec. 1904 drukten we iets over uit een prijscourant van een Essencefabriek. Daas stond Men voege t? zamen in een Fust: 1 Kilo Cognac-Essence fin bois kost f 5. 66 Liter .Water kost 0. 59 L. Spin lus ad 96 pCt. kost pl.m. -82.60 3Va Kilo Suiker kost pl.m. »-. 1.50 Kleurstof kost pl.m. 0.10 Dan heeft men 128 liters fijne Cog nac, die kosten pl.m. f89.20 dat is 69 cent per liter. De volksgezondheid zal er denkelijk mee ge moeid zijin. De Minister bedenke dit wel. Min of meer vermakelijk wordt echte': Zijn Excellentie, als men dit leest: „De verheoging van den accijns tot f90.per hectoliter zal vrij zeker het gevolg hebben, dat ook minder gegoeden worden getroffen. Velen onder hen zullen evenwel niet in staat zijn méér voor sterken drank uit te geven dan zij thans daaraan besteden. Zij zullen mitsdien minder moe ten gaan gebruiken dan thans, wat voor hen niet anders dan heilzaam kan zijn. Immers, één maal op den weg van matiging zijnde, zullen zij aiucht geleidelijk tot afschaffing overgaan". Dit i3 de oeconoom, die schrijft: „ook minder gegoeden werden getroffen". Waarom staat hier niet: „Hoofdzakelijk worden de minder gegoeden getroffen". Want zóó is de toestand. Niet omdat de minder gegoede man individueel meer drinkt, doch omdat deze stand verreweg de meerderheid vormt. Het hefien van zulk een accijns, en dit is een hoofdbezwaar van de allergrootste be- teekenis, drukt dus het zwaarst op hen, die het. minst tot het dragen van lasten in staat zijn. Zeker, het is waar in theorie, dat ieder het in zijn hand heeft hoeveel hij aan dezen accijns wil offeren. Maar deze theorie wordt in de belastingstelsels niet meer geëerd. Ieder betaié naar draagkracht; die het meest missen kan, be- tale het meest. Dit is de eenig gezonde leer. Voorts gebiedt de eerlijkheid, dat er had moeten staan: Velen onder hen zullen meer nog dan thans veel meer voor sterken drank uitgeven dan waartoe zjj in staat zijn. De menschelijke zwak heid is hiervan oorzaak. En de schatkist zal van die zwakte m er nog dan vroeger profiteeren. Excellentie voelt ge de zonde niet? En is het u ernst of bittere ironie, als ge gelooft, dat de hoogere accijns tot matigheid en allicht geleidelijk tot afschaffing zal leiden' Dan hoopi ge toch in het belang der schat kist, dat die matiging en die afschaffing niet belangrijk zullen worden. Want waar bleven dan uwe 72 tonnen gouds, die ge meer hebben wilt? Een verhooging van 43 procent beteekent allicht een borrel van 7 cent. Zou het zoover komen? We hebben nog altijd hoop van niet. We zullen de verschijnselen maar eens eerst waarnemen, vóór we verder ageeren. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Financiën, Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Het Vredespaleis. De heer Cordonnier, wiens ontwerp voor het Vredespaleis met een eersten prjjs werd bekroond, is in het hotel »Den Ouden Doelen" te 's Graven- hage aangekomen. Afscheid mr. J. Simon van der Aa. Uit Den Haag wordt gemeld Mr. J. Simon van der Aa, benoemd hoogleeraar te Groningen, laatstelijk hoofd-directeur van 't gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen aan het departement van Justitie, nam heden afscheid van de ambtenaren aan dat departement, speciaal van die zgner afdeeliug. De heer S. J. Jacobson, eenig overgeblevene der ambtenaren zijner aid., die mr. Simon v. d. Aa aan het departement heeft zien komen, hield een hartelijke toespraak, waarin hij een breed over zicht gaf van de geschiedenis van het gevangenis stelsel ten onzent, in verband met het in 1886 ingevoerd nieuw strafrecht en waaraan sedert 1892 de naam Simon van der Aa verbonden is, die in het proefschrift, waarop hij in 1890 promoveerde, het vraagstuk berechting en verpleging van jeugdige kinderen had behandeld. Spreker herinnerde, dat de kinderwetten voor een groot deel het product van Van der Aa's ar beid waren, waarin duizenden zich verheugden en waardoor Van der Aa zich een monument gesticht heeft in de harten van hen, die de belangen van het kind en ons volk voorstaan. De ambtenaren boden den vertrekkende een boekenkast, veorloopig in teekeniDg, tot aandenken aan. Pater v. d. Eisen. Het Weekbl. van den N. C. B. schrijft »Van onzen Adviseur ontvingen wjj een schrijven, waar in zjjneerw. meldt, dat hjj 10 October met de Potsdam uit New-York hoopt te vertrekken. »Ik ben weer hersteld, voegt hij erbü, maar nog niet zoo sterk als vroeger. De zeereis zal mij wel weer goed doen hoop ik". Bij het verschijnen van dit nammer is de eerw. I heer v. d. Eisen dus reeds in volle zee; en wan neer het volgend nummer de lezers bereikt, zal hij reeds den voet gezet hebben op vaderlandschen bodem. Is de reis niet al te onvoorspoedig, dan zal de Potsdam misschien reeds 19 of 20 October de Rotterdamsche haven binnenstoomen. Middenstand.Legertoestanden. Het Huisgez. verneemt, dat de minister van Landbouw zeer spoedig komen zal met een wets ontwerp tot .instelling eener commissie van en quête naar de toestanden in den handeldrjjvenden en industrieelen middenstand. Verder, dat het Kamerlid van Idsinga van plan is een scherpe critiek te leveren op de legertoe standen. Een proces. Het Hdbl. v. Antw. meldt Inzake de aanvaring tusschen het Nederlandsche oorlogsschip Piet Hein en de Belgische stoomboot Meuse, is er door de reederjj van deze laatste boot aan de regeering te 's-Gravenhage voorgesteld de zaak in der minne te regelen, doch dat voorstel is van de hand gewezen. Naar aanleiding daarvan heeft de firma Deppe besloten de Nederlandsche regeering een proces aan te doen. 90 kilometer per uur. Staatscourant no 241 bevat een Koninklijk besluit tot nadere wjjziging van het .algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. Daarbjj wordt o.a. bepaald, dat bjj uitzondering voor sneltreinen, enkel voor reizigers 1ste en 2de klasse, post en bagage, een snelheid van 90 kilo meter in het uur wordt toegelaten. Bali. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: „Baugli heeft toegestemd in een nieuw con tract, afstand van grondgebied, uitlevering van vijandig gezinde hoofden, die gisteren naar Bin- jcewangi overgebracht zijn, uitlevering van vuur wapenen, bezoek van het landschap door onze militaire macht." Ook het laatste bedrijf van de Bali-expeditie is dus haast afgespeeld en gelukkig tot dusver zonder bloedvergieten. Dawa Gde' Anom Oka, vorst van Baugli, heeft wel ©enigen tijd van be raad genomen, maar de reeds begonnen „verken ning" schijnt den noodigen indruk gemaakt te hebben, zoodat ook hij toegestemd heeft in het sluiten van een nieuw contract, afstand doen van grondgebied en uitlevering van de vijandige hoof den, vermoedelijk de djaksa's Dawa, Posto. Kan- dal en Ida Mada Dao-sh, die reeds met bekwamen spoed zijn overgebracht naar den Javawal, naar Banjoewangi. i i 1 j 1 Het slot van het telegram lezen wij als volgt: „Om aan den eisch nopens de inlevering van de vuurwapens kracht bij te zetten brengt onze militaire macht een bezoek aan het landschap". Do harde slagen, in Badoeng en Tabanan ge vallen, hebben wel den noodigen indruk gemaakt. De vorsten van Kloengkoeng en Bangli zullen wel zoo in hun vrijheid van handelen beperkt worden, dat geen vrees behoeft te bestaan voor herhaling van de gebeurtenissen. Gelet op de gemakkelijke wijze waarop wij genoemde radja's tot reden brachten, is in de naaste toekomst groote voorzichtigheid plicht. (2V. R. Ct. De UniYersiteitsbrand te Groningen. Minister Rink arriveerde gistermiddag 12.45 uur te Groningen, vergezeld van den heer J. A. Royer, chef van de afdeeling kunsten en weten schappen en onderwijs. Dit bezoek stond in ve '- band met de du or curatoren van de universiteit ingediende plannen tot herstel van het academie gebouw. Na een lunch bij mr. Ten Brugge Cate, secre taris van de curatoren, werd een bezoek gebracht aan de academie en verschillende laboratoria. ïe halfzes werd eon diner bij den Commissaris der Koningin gehouden, waarna de minister om half zeven weer vertrok. Landverhuizing naar Ecuador. De Tagliche Rundschau waarschuwt, op grond van ambtelijke mededeelingen (zegt het blad) tegen landverhuizing naar de Zuid-Amerikaansche repu bliek Ecuador, op aanbiedingen van Vasconez Cepeda en de firma Alexander en Co., die optreden voor een Equatorian Emigration Land Company". Deze maatschappij heeft van de regeering van Ecuador een groot terrein verkregen, om daarop landver huizers te vestigen, bjj voorkeur Duitschers en Hollanders. Volgens het Duitsche blad is echter dit terrein nog ten deele onbekend, er zjjn geen wegen, ook geen levensmiddelen te krjjgen. Grondverkoop. Naar men verneemt zjjn onderhandelingen ge opend tusschen een combinatie en de prinses van Wied, over den verkoop van het paviljoen met het daarbq behoorend open terrein aan den zee kant te Scheveningen. Suiker accijns. De Anti-Suikeraccijns-Bond zal Dinsdag 23 dezer een algemeene vergadering houden te Utrecht. Daarin zal verslag worden gedaan omtrent den toestand en de werkzaamheden der vereeniging gedurende het afgeloopen jaar, en aan de orde komen de verkiezing van twee leden van het be stuur, in de plaats van dr. G. W. Bruinsma en dr. A. Swaving. Of het helpt Tengevolge van het optreden der Alg. R. K. Propagandaclub te Amsterdam heeft het boycotten van winkels met onzedelijke étalages reeds vruch ten gedragen. In twee winkelkasten, nl. 2e Rozen dwarsstraat en Helmersstraat, is de rommel ver dwenen en in een andere, Langebrugsteeg, is de uitstalling veranderd. Liberale Unie. De algemeene vergadering van de Liberale Unie is definitief vastgesteld om 10 November en zal gehouden worden te Amsterdam. Behalve de gewone jaarwerkzaamheden en het openingswoord van den voorzitter staat op de agenda vermeld Bespreking van de bij de Tweede Kamer ingediende Belastingvoorstellen. Inleiders daarbij zullen zijn de heeren mr. N. G. Pierson en K. de Boer Czn., leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaa). De laatstgenoemde zal dia belastingvoorstellen meer bepaaldelijk bespreken met het oog op den Landbouw. (De Vadert.) Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel. Zo-ndag is te Amsterdam de jaarlijksche bijeen komst gehouden van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel. Om half twaalf kwamen de afgevaardigden van 54 afdeeüngen tezamen in het R. K. Gildehuis aan de Heert-n- gracht, cn trokken vandaar met vaandels en ba nieren, in optocht, naar de kerk der Eerw paters Redemptoristen aan de Keizersgracht, ter bijwo ning der H. Mis. Om half twee werd in het gebouw PI a oei us de algemeene bijeenkomst geopend. In zijn aanvangswoord getuigde de voorzitter, de heer Th, W. van Hal, dat in het afgeloopm jaar veel werk is gedaan. Nu wordt een aanvang gemaakt met een enquête onder het tramweg personeel. Daarvoor moeten alle krachten wor den ingespannen. De vereeniging gaat in .krieht vooruit; zes nieuwe afdeelingen zijn in worTng. Uit bet jaarverslag van den secretaris-penning meester, den heer Th. de Wit, stippen we aan, dat een aiamten-wijziging tot stand kwam We gens gebrex aan deelneming kan geen uitvoering gegeven worden aan het besluit, om een fonds te vormen tot uitkeering bij overlijden. Het aan tal afdeelingen steeg door toetreding van tten Haag, Nuth, Simpelveld, Heerlen en Kerkrad" Rol- duc tot 56; de ledenlijst bevat thans 2530 namen. De ontvangsten beliepen f1060; het voordeelig saldo is f48. Daarna sprak de heer A. H. J. Engels, ambte naar van hei bureau voor de Katholieke Sociale Aclie, over „de werking eener vakorganisatie". Zijne conclusiën luidden: I. De noofdzaak der vakorganisatie is het ver krijgen van rechtvaardige arbeidsvoorwaarden, door gemeenschappelijke onderhandeling. II. Zij willen allereerst, door vereeniging van krachten voor de arbeiders eene zoodanige machts positie vei werven, dat zjj op voet van economische gelijkheid de arbeidsvoorwaarden met den wek gever kunnen overeenkomen. III. Ook hebben de meeste groote vakorgani saties zien er op toegelegd groote kassen te vor men, niet enkel als bij werkstaking of uitsluiting, maar ook. tot het doen van uitkeeringen bij werk loosheid, ziekte of invaliditeit. Gedebatteerd werd er niet. Daarna lichtte de geestelijk-adviseur der VerOe- «'ging, de wf.leerw. heer A. Mutsaers, de vol gende motie toe: „Het Ned. r. k. secretariaat van spoor- en tram wegpersoneel, „erkennende dat tegen staatsexploitatie der spoorwegen in het algemeen volgens de katho lieke staatsleer geen principieel bezwaar besta it en dat daarom de vraag, of in Nederland in de naaste toekomst de spoorwegen door den Ne- derlandschen staat behooren genaast te warden, eene vraag is van practischen aard; „overwegende dat bjj de beantwoording van die vraag zeker de economische en staatsrech telijke toestand van het personeel aan de spoor wegen verbonden in het oog moeten woolen ge houden, en dat het twijfelachtig is of de toestand vau dit personeel bij eventueele staatsexploitatie zal verbeterd worden; uoodigt het hoofdbestuur uit eene commissie te benoemen welke de vraag: „welke zal de toe stand wezen van het spoorwegpersoneel bjj even tueele staatsexploitatie der spoorwegen in Ne derland ?r in studie zal nemen en van die studie in de eerstvolgende vergadering van den raad van afgevaardigden verslag zal uitbrengen, en machtigt die commissie de beraadslagingen w;lke in de Tweede Kamer over de motie-Bos c s. zullen gehouden worden te gaan bijwonen. De motie werd met applaus aangenomen Des avonds had in Plancius eene feestavond plaajts. R. K. Juvenaat. In het gebouw der St. Jozefsgezellen-ver jud ging te Amsterdam werd gisteren de jaarverga dering van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem gehouden, die door de afgevaardigden van 26 aangesloten patronaten werd bijgewoond. De vergadering werd geopend door den voor zilter, den zeereerw. heer W. van Stee, pastoor te Voorborg, waarna het welkomstwoord door mgr. Konings werd gesproken. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal aangesloten vereenigingen is gestegen van 21 tot 29. Het aantal beschermelingen kl mi van 1070 tot 1200. Het godsdienstig en maat schappelijk onderwijs wordt in alle patronaten beoefendhet eigenlijk vakonderwijs echter slechts in drie. De meeste patronaten hebben gebgmv heid tot ontspanning en nuttige oefeningen, 23 patronaten hebben ook een spaarkas. Uit het verslag van den penningmeester, rec tor Stoffels, blijkt dat de toestand der kas gun stig is, sluitend met een batig saldo van f 68.65. Daarna h'eld rector Stoffels een rede over de verhouding van jongelingen en mannen-vereeni- gingen, die aanleiding gaf tot debat, waarbij mgr. Konings den toestand te idealistisch geschetst achtte en in overweging gaf de jongens der patro naten te- doen controleeren door de vaklui der werklieden-ver. enigingen. Pastoor Clarijs uit Tholen achtte 't het beste de jongens te houden totdat zjj naar eene werk- lieden-vereeniging kunnen gaan zonder tusschen- Vereeniging. Alkmaar merkte op, dat er bij de werklieden geen lust is om de jongens te leeren en oop r de eenige bezwaren tegen het plan van den in leider. Pastoor Verhoeven uit Schiedam adviseerde den Volksbond niet tegen te werken door de jongelings-vereenigingen. De priesters moeten tot de jongelingen gaan in den Volksbond. Dat acht spr. de meest practische oplossing om den scha kel tusschen beiden aan te brengen. Rector Stofrels repliceerde, dat hij federatief samenwerken van jongelings-vereenigingen mot Volkshond ntet uitgesloten wenschte te zien. Mgr. Konings meende met een beroejf op Duitschland, dat rijn ideaal niet zoo onbereikbaar was. Raadslid geschorst. In de Zaterdag gehouden raadszitting der ge meente Wonseradeel is, op voorstel van Burg. en Weths., het raadslid, de heer P. J. Tichelaar, geschorst wegens vermoed wordende middellijke levering van steen, afkomstig van de steentabriek Zorgvliet" te Bolsward, waarvan de heer T. mede directeur is. De steen is geleverd aan den aanne mer der verbouwing van 't Armhuis te Makkum. Vrouwenkiesrecht. De president der Vereeniging voor Vrouwenkies recht, dr. Aletta II. Jacobs, is met de presidente van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, mrs. Chapman Catt, naar Oostenrijk en Hongarije ver trokken om te Weenen, Budapest, Praag, Brünn en andere plaatsen op openbare vergaderingen te spreken, nu daar te lande een nieuwe kieswet in voorbereiding is. Bekeerd. De secretaris van de vrijzinnige propagandaclub te Zierikzee, de heer M. B. Smit, is antirevolutio nair geworden. Ongelukken. Gister-ochtend 7 uur ontspoorde van de nieuwe werken voor de spoor te Haarlem, aan den Ouden weg, een locomotief met drie zandwagens. De machinist werd gekwetst en is buiten dienst. Het materiaal bekwam nogal schade en het werk staat op dat punt stil. Te Renkum liep Zondagavond de 22-jarige vrouw J. uit Velp, met een kind op haar arm, in de duisternis tegen een put aan. Het kind viel van haar arm in den put, de moeder sprong het nadoch beiden verdronken. Een hall uur later haalde men twee ljjken uit den put. Men meldt uit Haarlem De metselaar, die Vrjjdag bjj het springen der centrifuge in de bleekerjj van Vasen zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, is nog niet tot bewustzjjn teruggekeerd, zoodat ieder oogenblik het ergste wordt gevreesd. Gister-ochtend om zeven uur is te Haarlem bjj de firma Emrik en Binger een jongen met zjj n voet tusschen een machine gekomen; de voet werd zoo gekneusd, dat de jongen niet loopen kon* Gister-middag om half twee pas is hjj per bran card weggebracht. Men had niet eer gewaarschuwd. Te Wjjdewormer is I. Brouwer door de duistereis misleid in de wegsloot gevallen en ver; dronken. Zondagmiddag had de smidsknecht Rut- gens, afkomstig uit Huissen, door eigen onvoor zichtigheid het ongeluk, uit een op de Didants'hS kermis slaande luchtschornmel te vallen, door hij zoodanig letsel bekwam, dat hem d" laatste Heilige Sacramenten moesten toegediend worden. (A. Ct) Koninginnedag. De aangekondigde vergadering van bestuurs leden van verschillende vereenigingen enz. ter bespreking van een meer feesteljjke herdenking van den Koninginnedag, werd gister-avond in hel Verkooplokaal gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2