Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gl« d,e uitgave Tan het analytisch verslag vrijwel door de, inkomsten gedekt. Hoofdstuk Vila (Nationale Schuld.) Eenige leden wcnschten dat de opgaven van de in omloop zijnde schatkistbiljetten en schat- kislpromessen wekelijks zouden worden gepubli ceerd. Waar in 1905 niets wegens rente van vlottende schuld aan het moederland gerestitueerd was, meenden sommige leden dat hetgeen Nederland te dezer zake beeft te vorderen, niet onder de middelen mag worden geboekt. Gaarne zou men vernemen, hoe de Minister hierover denkt. Xllde Hoofdstuk. (Onvoorziene uitgaven). Blijkens de overgelegde specificatie is eene som van I3387.S5 betaald voor uitgaven in verband met het bezoek eener Duitsche vloot aan Nieuwe Diep en Vlissingen in Juli 1904. Dit bedrag werd zeer hoog geacht. Yooits werd gevraagd, waarom die som, al; mede een bedrag van f 223.45 voor kosten van het bezoek der Koningin aan de legerplaats bij Miliigen op 10 en 11 Sept. 1904, gebracht zijn ten laste van de begrooting voor 1905. i Wet op de middelen. Gevraagd werd wat de resultaten zijn van de overweging door den Minister toegezegd ten aan zien van de afschaffing van.de heffing van veer gelden aan het Keizersveer. Opnieuw werd aangedrongen op afschaffing van den tol aan dc Haagsche Schouw. Verzocht werd overlegging der definitieve rege ling, getroffen met het waterschap ter bevordering van de verbetering van den waterstaatstoestan 1 in het Noord-oostelijk deel van Noordbrabant, Samenstelling en bevoegdheid van den Raad van State. Vrij algemeen kon men zich met de strekking van die wetsontwerp vereenigen. leger, het nieuwe lid van art. 2 bestond bij enkele leden bezwaar. Daarin wordt bepaald, dat de Prinsen van het Kon. Huis, die van rechts wege of krachtens een Kon. besluit zitting heb ben in den Baad, bevoegd zijn eene beslissende of wel een raadgevende stem uit te brengen Deze- bepaling kwam deze leden voor, zoover zij den Prins van Oranje betreft, niet te strooken met de Grondwet. Vrt. 71 der Grondwet van 1848 gaf den Prins van Oranje zitting in den R. v. S., „en eene raadgevende stem." In 1887 werden de laatste v.er woorden geschrapt, met de bedoe ling om den Prins, ten aanzien van zijn stem. gelijk te stellen met de leden van den Raad. Maar aan staat het, meenden deze leden, den gewo nen welgaver niet vrij, den Prins de bevoegdheid te geven in plaats van eene „beslissende stem," eene „raadgevende stem" uit te brengen. Men wilde daaiom weglating van de woorden "van regtswege of." 1 Verscheidene leden die bovengenoemd bezwaar niet haeden, hadden een andere bedenking, De Reg. geeft als hoofdargument voor de toeken ning der tweeledige bevoegdheid om óf een „be slissende," óf een „raadgevende"- stem uit te bren gen, dat het voor de Prinsen gewenscht kan ziju zich van het uitbrengen van „eene beslissende stem" te onthouden. Deze leden meenden dat 'tvoor de Prinsen in een dergelijk geval dan gok niet aangenaam zou zijn een „raadgevende stem" uit te brengen en vroegen in dit verband of het toevoegen van een tweede lid aan art. 2 wel noodig was. Naar aanleiding hiervan werd opgemerkt dat het dan twijfelachtig zou worden of zij wel be voegd zijn aan dc stemmingen deel te nemen. De uitdrukking „beslissende stem" werd voorts minder juist geacht. v Offloieele berichten. Bjj Kon. Besl. van 17 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, L. Borstel, secretaris der Nederlandsch-Israëlietische Gemeen te en van het Nederlandsch-Israëlietisch armbe stuur te Rotterdam. Diplomatieke vertegenwoordiging. De Russische gezant bjj ons hof, de heerTcha- rykow, is Zaterdag van buitenlandsch verblijf te 's-Gravenhage teruggekeerd. Zondag-ochtend vertrok de Russische gezant te 's-Gravenhage, vergezeld van graaf Brevern de la Gardie, len secretaris der legatie, naar Parijs om een bezoek te brengen aan den aldaar vertoeven- den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolski, ten einde met dezen opvolger van graaf Lansdorff kennis te maken en zich aan hem voor te stellen. Tot dat doel vertoeven op dit oogenblik meer dere gezanten van den Tsaar van verschillende landen te Parijs. Pater van den Eisen. Zaterdag is mei dc Potsdam uit Amerika terug- gekoerd, do eerw. pater G. van den Eisen, advi seur van den Noordbrabantschen Boerenbond. I><- Rali-expeditie. E--I Uil Nederlandsen lurtië ontvangen telegram meldt, dat met de zelfbesturen van de Balische landschappen Kloengkoeng en Bangli nieuwe poli tieke contracten zjjn gesloten en vcor de tot het gouverntmeutsgebied bsbooreude kindschappen Karang en Asem en Gianjar nieuwe regelingen worden getroffen. Geheel Bali is rustig en de ex peditie kan als geëindigd worden beschouwd. St.ct Er zullen maar weinigen geweest zijn, die, toen de grootsch opgezette expeditie naar Bali scheep ging, vermoed hebben, dat nog geen anderhalve maand later de opperbevelhebber zou kunnen sei nen, dat de expeditie als geëindigd kan worden beschouwd. Veel roem is er voor ons leger niet te behalen geweest. Alleen in Badoeng een beetje verzet en een wanhopige lansaanval, die door onze moderne bewapening geen kans van slagen had- Aan onze zjjde zijn maar weinig verliezen geleden. Hoe de nieuwe contracten met Badoeng, Taba- nan, Kloengkoeng en Bangli er uitzien, zullen wjj moeten afwachten. Welke nieuwe regelingen voor Karang Asem en Gianjar noodig geacht zjjn, is ons niet bekendvoor zoover wij den toestand hebben kunnen volgen, hebben die leenroerige rijkjes geheel zuiver spel gespeeld. De vraag rijst nu echterzal Bali al dadeljjk geheel van troepen ontbloot worden Hierop kunnen wij op grond van particuliere inlichtingen ontkennend antwoorden. Te Tjimahi zjjn twee compagniën marechaussees gevormd, die naar Bali zullen worden gezonden om daar de eerste maan den een oogje in het zeil te houden. Daartoe zal weer voortdurendpatrouilleering op het program staan. Vooral op het inleveren van vuurwapens zal nog wel de noodige druk moeten geoefend worden en het zou wel kunnen gebeuren, dat die twee compagniën nog heel wat te doen krjjgen. Is de onderwerping aan onze eischen echter ernstig ge meend, dan zal voor het vruchtbare eiland Bali weldra een tjjd van welvaart aanbreken. Voor zeker mag men het houden, dat van het zelfbestuur der meermalen genoemde vorsten niet veel meer over zal bljjven. In Badoeng en Tabanan zal men door het overljjden der vorsten tevens in de troonsopvolging hebben te voorzien. Voor het Indische leger, dat de laatste jaren zooveel heeft moeten presteeren, is het een zegen, dat de expeditie naar Bali een zoo snel en gun stig verloop heeft gehad, (IV. II. Ct.) De mail naar Oost-Indië. Naar men verneemt, zjjn bij de stoomvaart maatschappijen «Nederland" en «Rotterdamsche Lloyd" plannen in overweging, om het overbren gen der mails te versnellen. Yrijz.-democr. Bond. In een circulaire van het bestuur van den Vrjj- zinnig-Democratischen Bond aan de afdeelingen worden deze tot propaganda opgewekt. Inzonderheid meent het de aandacht te moeten vestigen op een voortdurende actie om grondwetsherziening te verkrjjgen, ten einde te komen tot invoeling van algemeen kiesrecht en van kiesrecht voor vrouwen. Met ingenomenheid wordt geconstateerd, dat de Troonrede van dit jaar, vooral in de financieele en sociale paragraaf, «onmiskenbaar aangeeft, dat de democratische stuwing der vrjjz.-democr. partjj zich steeds duideljjker doet gevoelen". Reeds gaven zich 34 personen als sprekers op, en het bestuur hoopt deze ljjst zoo spoedig moge lijk te kunnen aanvullen. De Kamerverkiezing te Leiden. Blijkens een ingezonden stuk in het „IJ. D." heeft. jhr. mr. H. Smissaert, die door een 40-tal vrijzinnige 'kiezers te Leiden was candidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, in een schrijven aan mr. M. C. de Vries van Heyst, aldaar, te kennen gegeven, de candidatuur niet te kunnen aanvaarden. In dat schrijven lezen wij: „Inderdaad is, gelijk uit uw schrijven blijkt, rriïjin candidatuur door u en de uwen gesteld zonder mijn medeweten, zonder dat met mij vooraf ©enig overleg was gepleegd. Maar juist de reden, welk© u het nalaten van dit overleg raadzaam deed achten (de beslissing der „Vrijzinnige Kies vereeniging") noopt mij, mij niet beschikbaar te stellen, Mijn naam heeft gestaan op de groslijst van die kiesvereeniging, waarvan mijn geestver wanten lid zijn; deze kiesvereeniging heeft in ©en drukbezochte vergadering met een belangrjjke meerderheid van stemmen den heer Paul gecan- didcerd. Waar dit zoo is, wensch ik geen can didatuur naast of tegenover de zijne, naast of tegenover de candidatuur dezer liberale kiesver eeniging te aanvaarden, doch hoop, dat de vrij zinnige kiezers van Leiden zich evenzeer naar de uitspraak der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" zul len gedragen en hun stemmen op den heer Paul zullen uitbrengen." In eene openbare vergadering, te houden op Dinsdag 23 Oct. a. s, 's avonds te 8 uren zal op treden in de zaal Noordeinde, als candidaat van de Nederl. Herv. Kiesvereeniging, tevens candi daat van de anti-revol. en R. K. partijen, de heer Dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, oud lid van do 2e Kamer. De candidaat zal dan tevens worden aanbevo len door ds. G. H. Wagenaar, van Leeuwarden. Onze Nederlandsche tijdrekening;. Naar wjj vernemen, hebben de internationale ipoorwegovereenkomsten, waardoor onze Neder- andsche Spoorweg-Maatschappjjen gedwongen wa ren, hetzij Greenwichtjjd, hetzij Middel-Europeeschen tjjd voor haar tjjdstabellen te bezigen, niet meer zulk een dwingende kracht als vroeger het geval was. Door de beide groote spoorweg-maatschappjjen wordt daarom zeer ernstig overwogen den Amster- damschen tjjd voor de dienstregelingen in te voeren. Daardoor zou het wetsontwerp tot invoe ring van den Middel-Europeeschen tjjd overbodig worden. Dé Italiaansche Waterstaatscommissie. De commissie voor hei verbeteren der scheep vaartwegen in Italië met den aan haar toege- voegden Nederlandschen ingenieur Wortman be zocht Vrijdag de werken van de Dieze roet hel scheepvaaitkanaal Engelen-Henriëttewaard en de Zuid-Willemsvaart en werd daarbij rondgeleid door den ingenieur van den waterstaat Wijten- horst l.e 's-Hertogenbosch De commissie begaf zich van 's-Hertogenboseh naar Brussel voor het bezichtigen van binnen- scheepvaartwegen in België. ('sliert. Ct.) Middcnstandstentoonstelliog 1908. Naar de Tel. verneemt, zal de commissie van voorbereiding in zake de middenstandstentoon stelling in 1908, te Amsterdam te houden, op Vrjjdag 26 October a.s. door den bondsvoorzitter, den heer J. S. Meeuwsen, worden geïnstalleerd. Een achttal plannen kwam reeds bjj een der commissieleden in. Eenige van die plannen zjjn geheel uitgewerkt.,, met begrooting van kosten voor aanleg van park, gebouwen, enz., enz. Ook zjjn bjj velen der commissieleden bewjjzen van instemming ingekomen, zoowel van mannen uit den middenstand als van bekende personen uit andere kringen. Kantoor- en Handelsbedienden. Daartoe door Z. D. H. mgr. Van de Ven, bis schop van 's-Bosch, aangezocht, zullen de bestu ren van de R. K. vereenigingen van kantoor en handelsbedienden Ie Tilburg en Waalwijk Zondag middag in net St. Elisabethsgesticht te Tilburg eene vergadering beleggen, teneinde tot oprichting te komen van een Diocesane vereeniging van R. K. kantoor- en handelsbedienden. Ongelukken. Zaterdag-middag sprong te Oudenbosch een 7-jarig knaapje op een tramwagen met bieten. De jongen viel er af en kreeg de volgende wagons over het lichaam, dat als 't ware middendoor werd gesneden. Het kind was onmiddellijk dood. Te Wageningen bleef Zaterdag-morgen de woning van mevrouw M. ongewoon lang gesloten. De politie werd gewaarschuwd, die de deur open brak er. de slaapkamer gevuld vond met kolen damp, ontslaan door het te ver sluiten van de vulkachel. Mevrouw M. en de dienstbode lagen bewusteloos te bed. De dadelijk geroepen ge neeskundige kon de levensgeesten weder opwek ken bij mevrouw M., maar de 20-jarige dienstbode, de L,, bleek overleden. Dinsdag is te Leeuwen de heer J. Wi. van Kessel met ten baal meel van de trap zijner woning gevallen en daarbij met zijn hoofd op het rad van zijn wagen terecht gekomen. Na hevig lijden is bij gisteren aan hersenschudding overleden. Tooneelwedstrijd. De Dilettantenclub «Alberdingk Thym", onder- afdeeling der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, opende gisteren-avond in de nieuwe zaal van het Bondsgebouw den aangekondigden tooneelwedstrjjd, die daar een vrjj groot en ver scheiden publiek te zamen bracht. De zaal, thans getooid met de portretten van Paus, Koningin en Prins en met het Clubvaandel en eenig levend groen en bloemen versierd, bood een recht opwekkenden, prettigen aanblik. Het binnentreden van den geesteljjken adviseur, den zeereerw. heer pastoor Coppens, met zjjne weleerw. kapelaans, en het plaats nemen van de jury aan de voor haar bestemde tafel werd telkens met applaus begroet. De voorzitter van «Alberdingk Tym", de heer Albers, den wedstrjjd openend, heette de geachte jury, de eerw. geestelijkheid, leden der deelnemende zustervereenigingen en verdere belangstellende zoowel van buiten als binnen de stad allen welkom. Had «Alberdingk Thym" bjj het ontwerpen van de plannen voor de feestelijke viering van het 10 jarig bestaan op eenige medewerking van de zjjde van het publiek durven hopen, het succes heeft hare verwachtingen ver overtroffen. Dat zjj in hare zware en moeiljjke taak zoo uitnemend geslaagd is, dankt zjj aan zoovelen, die haar in haar jjverig pogen steunden. Namens «Alberdingk Tym" brengt voorz. allereerst dank aan de jury, die op de eerste aanvraag aanstonds bereid was, hier gedurende vier avonden hare moeitevolle taak te vervullen Voorz- hoopt, dat het spel uitstekend zal zjjn en de verwachting ver overtreffen. Wanneer ieder medewerkt om stipt de ge stelde regelen na te komen, dan zal de taak der jury zeker merkeljjk verlicht worden en zjj daaraan eene dankbare herinnering bewaren, wan neer op den bepaalden avond in December de prjjzen aan de deelnemende vereenigingen zullen worden uitgereikt. Eene schoone collectie medail les werd daarvoor bjjeengebracht. Dank brengt voorz. aan de heeren Mineur en Wolfensperger, die daarbjj van advies dienden. Met bljjdschap constateert hjj, dat medailles werden geschonken door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moe der en Z. K. H. de Prins. Waar aan de Konink lijke familie reeds een schriftelijke dankbetui ging werd gericht, wenscht voorz. daaraan te verbinden het denkbeeld van een Oranjefeest, waaraan het volgend jaar ook de Volksbond een werkzaam deel zal nemen, en verzoekt hjj een driewerf hoera voor H. M. de Koningin, dat geest driftvolle instemming vindt. Dank brengt voorz. ook aan graaf van Limburg Stirum, Schiedams afgevaardigde ter Tweede Kamer, die door een vorstelijke gift, de club in staat stelde tot het aankoopen van een prjjs, die alle andere overtreft en dan ook een eereplaats in de collectie inneemt. Ook aan de medewerking van B. en W. dezer gemeente en de onderafdee- lingen «St. Ambrosius" en «St. Cecilia" van de Schiedamsche Bondsafdeeling brengt voorz. hulde en dank, Hjj hoopt dat door goed spel en zuivere uitspraak van de Nederlandsche taal dezen tooneel wedstrjjd geheel moge slagen, beveelt «Alberdingk Thym" te dezer gelegenheid in aller voortdurend welwillend aandenken en roept, allen een genoeg lijken avond wenschend, den aanwezigen een tot weerziens toe. Nadat nog door den heer Schafthuizen was medegedeeld, dat zjj die nog niet in het bezit waren van een feestwjjzer zich daarvan in de tusschenpauzen konden voorzien en eenige maat regelen van orde waren medegedeeld, nam de wedstrjjd een aanvang. Zooals men weet, nemen aan deze wedstrjjd deel alleen tooneelvereenigingen van de verschillende afdeelingen van den Volksbond. Allereerst trad op de tooneel-vereeniging «Door vriendschap samengebracht", uit Weesp met Joost Uilenspiegel, blijspel in een bedrjjf door J. Broek hof! Bzn. Dit stuk, waarin de onnoozele knecht Joost de hoofdrol vervult, liep over het geheel vlot van stapelover 't algemeen waren de spelers goed in hun rol en door de bljjkbare toewjjding van allen die er toe medewerkten, kwam dit stuk met niet on verdienstel jjke strekking wel tot zjjn recht. Daarna werd door de rederijkerskamer «Vondel' van Leiden opgevoerd De gestolen rok, bljjspel in een bedrjjf door Leonard. Beter nog dan het vorige stukje beviel bljjkbaar dit bljjspel met zeer aardig verloop. De bekende historie van den kleerenkoop- man, die zich te glad achtte om bestolen te worden en zich tot driemaal toe den rok ontstolen zag, werd zeer aardig weergegeven. Het krachtig ap plaus aan het einde bewees dat het spel allen uitstekend had vermaakt. Door de tooneelvereening «loost van den Vondel" van Rotterdam werd daarna opgevoerd Eens ge kocht, blijft gekocht, bljjspel met zang, van Justus van Maunk Jr. Minder gelnkkig achten wij de keuze van dit stuk, dat met de hoofdrol van den quasi-onnoozelen knecht bijna een kopie was van bet eerst opgevoerde. De spelers maakten er van wat ze konden en de zang gaf eenige afwisseling, maar over het geheel mocht dit spel ons minder dan het vorige voldoen. Het publiek bleek zich over 't algemeen bjj de opvoering van deze korte eenbedrjjvige tooneel- stukjes wel te vermaken, getuige het herhaald applaus, dat na afloop van de verschillende voor stellingen telkens opging. De uitspraak der jury komt eert na afloop van de volgende voorstellingen, welke, naar men weet, op 4 en 18 Nov. a. s. worden gegeven. Naar wjj vernemen, zal dezeweek in de Oosterhaven een stel boeien worden gelegd. Moge men er nu ook eens op bedacht zjjn het begin van een aanlegsteiger, dat daar sedert lang bestaat, te voltooien, en aldus de gelegenheid tot lossen in die haven uit te breiden. Mejuffrouw M. Duhen van hier heeft Zaterdag te Rotterdam met gunstig gevolg het examen vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek afgelegd. E ij beschikking van den minisler van Waterstaat is F. B. Zeilstra te Schiedam, benoemd tot buitengewoon opzichter bij de wer ken tot voortzetting van de uitbreiding der ha ven van Delfzijl. Giste r-m orgen is door D. van den Hoek, wonende Leliestraat, aangifte gedaan, dat uit zjjne woning wordt vermist een vrouwenzak, inhoudende een portemonnaie met een bedrag van f 12 Die zak was gelegd op een stoel voor het raam aan de straatzjjde en daar het raam een hand breed heeft opengestaan, wordt diefstal vermoed. Het ljjk van den Zaterdag zoo on gelukkig omgekomen spoelingventer C. van Zwet, is hedenmiddag van het Ziekenhuis alhier naar Delft overgebracht. Heden-morgen omstreeks 10£ uur is op de Beursbrug van een wagen, beladen met zakken appelen, de as gebroken. Men moest een anderen wagen halen om de vracht over te laden. Tengevolge van dit incident was het verkeer voor voertuigen gedurende geru imen tjjd gestremd- Zondag-middag omstreeks 1 uur is in de Gasstraat de ongeveer 7-jarige Cornelia de Regt door een fietsrjjder aangereden. Het meisje bekwam een lichte verwonding aan het hoofd. Door den heer D. v. d. K naap, lid van de schermvereeniging St.) Michael,} onderafd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2