Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Dinsdag 23 October 1906. No. 8640. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het geheim van den dokter. Uit de Pers. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b il - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 38. RUSLAND. De voorzitter van den Ministerraad heeft aan alle gouverneurs telegrafisch opgedragen, maatre gelen te nemen voor het in gereedheid brengen 'Ier kiezerslijsten der Doumakiezers, welke den 3en December bekend gemaakt moeten worden. Te Warschau zjjn 20 socialisten gearresteerd^ •lie verdacht worden medeplichtig te zjjn aan den aanslag, gepleegd op generaal Sevykowsky. Die Petersburgsche correspondent van de Stan dard heeft een langdurig onderhoud gehad met Stössel. dio er afgeleefd uitziet en mank is. De generaal verklaarde, dat hij tot dusver schriftelijk ttoch mondeling had geantwoord op de talrijke aanvallen zijner vijanden in de bladen, maar zou indringen op een openbare berechting, waarbij hij tweehonderd getuigen a décharge zou dag vaarden. Stössel verhaalde nog eens breedvoerig verdediging van Port Arthur en ontkende, dat e" nog overvloedig voorraad aanwezig was ge bleken, die trouwens door de Russische marine was verheimelijkt. De oorzaak van de overgave Van Port Arthur was niet eigenlijk capitulatie', fttaar de bestorming door de Japanners. Hadden deze geweten, dat Port ArLhur volslagen weerloos Was geworden door hun bestorming van den berg van 103 M., dan zouden zij zeker geweigerd heb ben over een eervolle capitulatie te onderhandelen. Dr bestaat nog geen betrouwbaar relaas over bet beleg Van Port Arthur, maar de kapiteins Schwarz en Romanofsky zijn er mee bezig. Het is evenwel de vraag of dit werk in twee deelen eerlang zal verschijnen, want, klaagde Stfis- Sel, er bestaat oogenschijnlijk geen vraag naar de waarheid. Tc Jossofka, in het gouvernement Jekate- rmoslaf hcbl en tien gewapende mannen den kas sier van de mijnbouvmaatschappij te Komenskoje °verrompeld, en hem van 10,000 roebels beroofd. De bandieten ontsnapten, hoewel een hunner door ee|i agent, die den kassier vergezelde, gewond .Werd NOORWEGEN. Het Storting is gistermiddag geopend met een troonrede, waarin de Koning zeide, dat de betrek- kingeri. van Noorwegen mAl de buiten'andsche hlogendneden bevredigend zijn. Sedert de ves tiging der zelfstandigheid heeft het buitenland Noorwegen veel sympathie bewezen, met name bij de kroningsplechtigheid te Drontheim. De be boeting voor het dienstjaar 1907/1908 heeft een batig slot. 'Staatsraad Arctunder gaf inlichtingen over den toestand van het rijk. Met een rede van Berner, den voorzitter van bet Storting, die zegsnwenschen voor Koning en Vaderland uitsprak, sloot de openingsplechtigheid. ENGELAND. Sir Redver Buller. De bekende Engelsche generaal sir Redver Uit het Engelsch.) 25) Aldus werd ons geheele vermogen gebruikt door hem wion het beheer er van toevertrouwd ^as. Ik heb er Ceneri overigens nooit een ver Jy/jt van gemaakt. Toen ik vernam welk gebruik J van ons goed gemaakt had, vergaf ik hem -yan ganscher harte." Laten wij dan daarover niet meer spreken." »lk zie de zaken in een ander licht dan u. Ahans is de regeering van Victor Emanuel voor ëoed gevestigd. Italië is vrij, en elk jaar neemt du rijkdom er toe Ziehier nu mijn idee. Ik eb reden aan te nemen, dat er indien de luiten, die ik u mededeelde ter kennis van den öning gebracht werden, stellig wel iets te vvin- zou zijn. In één woord, indien u, namens vy vrouw, ©n ik, voor mijn deel, aantoonacn Ceneri zich wederrechtelijk ons vermogen deft toegeëigend om het ten dienste van Italië ao te wenden, dan geloof ik stellig, dat zooai ®t het geheel, dan toch een groot deel van vaderlijk erfgoed gaarne door het Italiaau- Buller, die in den jongsten Zuid-Afrikaanschen oorlog van de Boeren zoo ongenadig klap heeft gehad, heeft gister den dienst met pensioen ver laten. De reis naar Londen van 't Noorsche ko ningspaar is uitgesteld tot 12 November. FRANKRIJK. President Fallières heeft gister den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolsky, ontvangen. Men weet niet waarop het onderhoud betrekking heeft gehad. Gister heeft men, dank zij! het mooie weer, hard kunnen werken aan de voorbereidende, maat regelen voor het lichten van de Lutin, waarin men a. s. .Woensdag hoopt te slagen. Minister Thomson heeft te Parijs aan Clemen- ceau gezegd, dat met bewonderenswaardige)! ijver aan het lichlen van de Lutin wordt gewerkt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Goluchowsky heeft gister zijn ontslag aan den Keizer gevraagd, die het in beginsel heeft ver leend. SPANJE. In het regeeringsprogramma vallen vooral in 't oog een voorstel tot opheffing der octrooien, een ontwerp op de pensioenen, een tot reor ganisatie van de Bank van Spanje, een op de veroenigmgen, een. op gedwongen dienstplicht en talrijke ondergeschikte ontwerpen. PERZIë. De Standard verneemt uit Petersburg i Naar liet blijkt, heeft liet bedrijvig streven naar poli tieke en naar bandelsvoordeelen door Duitsch land in Perziö zeer bijgedragen tot bespoediging van de overeenkomst tusschen Engeland en Rus land over Perzië. De Russische regeering logenstraft het kran tenbericht als zou een Engelsch-Fransch syndicaat aan het onderhandelen zijn over belangrijke spoor- vvegciom essiën in Perzië. i MAROKKO. De Oeled Beman, partijgangers van Raisoeli, zij'n Arzila, in den nacht van 20 dezer binnen gedrongen en doodden den Kaid, benevens den bevelhebber van bet garnizoen en verscheidene soldaten. De bezetting nam de vlucht en keerde naar Tandzjer terug. Een groot aantal Joodselie families, die door Europeanen werden beschermd, hebben de vlucht genomen. Geen enkele tegen maatregel is genomen. ZUID-AFRIKA. Telegrammen uit Johannesburg melden dat de partij der Randmagnaten besloten heeft, wat wa ter in haren wijn te doen. Zij zal een kennisgeving uitvaardigen, behelzende dat de verdere invoer van koelies onmogelijk en trouwens ongewenscht is, maar dc teiugzending van de reeds aanwezige sche j. - gouvernement terugbetaald zou worden, hegft ongetwijfeld vrienden ij! Engeland die uw verzoek aan koning Victor Emanuel konden steunen Ik zelf heb vrienden in Italië, onder anderen Garribaldi. Hij kan constateeren welke sommen Ceneri hem gestort heeft." Zijn verhaal was waarschijnlijk, en overigens was zijn plan niet zoo hersenschimmig. Ik bi- gon te gelooven, dat hij werkelijk de broeder va,n mijn vrouw kon zijn, en Ceneri om een of andere reden die verwantschap voor mij ver zwegen had „Ik ben anders rijk genoeg," zeide ik. „Maar ik bezit geen penning 1" antwoordde hij met een vrijmoedigen lach. „In het belang van uw vrouw meen ia overigens dat u de zaak evenmin mag verwaarloozen." „Ik zal er bedaard over nadenken." „Best! Intusschen zal ik mijn papieren bijeen zoeken, en het verzoekschrift gereed maken. •En zou ik nu mijn zuster mogen zien?" „Zij zal aanstonds tehuis komen. U wil' wel wachten?' „Gaat het met haar vooruit?" Ik schudde ontkennend het hoofd. „Arm kindDan vrees ik, dat zij m(j niet herkennen zal. Wij zijn slechts weinige jaren met elkander geweest, behalve in onze eerste kindsheid. Ik ben, zooals u ziet veel ouder dan zij, en sedert mijn achttiende jaar was ik gedurig aan het eon-pnv.eren en vechten. Onder die omstandigheden verslapt de familieband wel wat." I I WMj'lr Ik geloofde niet meer dan de helft vpn hat Chineezcn moet op een parlementair onderzoek wachten en op de opneming van de aangekon digde bepaling in de Transvaalsche grondwet, waarbij slavernij en heerendiensten volkomen ver boden zullen worden. Overigens zou die bepaling kwetsend zijn voor het eergevoel van een bur gerij die even begeerig is, om de menschelijke rechten te eerbiedigen, als welke andere burgerij! in de beschaafde wereld ook. De Randmagnaten herinneren eraan dat de Chineezen beter bestand zijn tegen het werk in de mijnen dan de Kaffers waarvan er sedert den oorlog 15,000 onder dat weik zijn bezweken. De Star neemt tegelijk een officieuze verklaring van de Randmagnaten op, waarin zij verzekeren liever Chineezen en Kaffers als werklieden hebben dan blanken, geleverd door het uitschot van het Engelsche volk of andere naties, met zijn onmo gelijke ebchen. De Tribune verneemt uit Madras dat daar 650 gerepatrieerde Engelscli-Indiërs uit Natal zijn aan gekomen, die op staatskosten uitgezonden en te ruggekeerd zijn. De blankofficiers die hen bege leiden, zeggen dat de behandeling aan boord zoo ellendig is geweest dat vijftien Indiërs er ond-;r bezweken zijn, terwijl 200 aan allerlei kwalen lijden, die zij meerendeels op de Natalsche plan tages hebben opgedaan. De bejegening van de Indiërs was daar diep treurig. Zij hadden het er slechter dan de slaven in Zanzibar. Het kabinet. De alarmkreten over de positie van het kabinet houden aan in de vrijzinnige pers. Zoo schrijft de Haagsche chroniqueur der Nieu we Gr on. Crt. over het door den minister van Koloniën bij herhaling geleden échec: (Er is ik mag het niet verhelen in deze min of meer ernsuge nederlagen van den Mi nister van Koloniën iets dat ontmoedigend Sletflt. Niet ten aanzien van dien bewindsman, die met veel kracht en groot talent zijn taak vervult en zijn voorstellen verdedigd heeft maar met hef' oog op het blijkbaar totaal ont breken van eken band tusschen de linkerzijde der Kanier en de uit haar voortgekomen Re geering Het feit, dat de krachtigste oppositie tegen den heer F o c k is gekomen van de ban ken der linkerzijde, van de „vrienden" van 't Kabinet, stemt tot nadenken. Ik weet wel. dat men van eerlijke mannen, beginsel-belijders, niet mag verlangen, dat zij tegen hun over tuiging om een bevriend bewindsman zullen goedkeuren v, at zij verkeerd achten. Doch hij het gisteren gevallen votum was de toestand zóo dat men, na de stemmingen over de amen dementen, had mogen verwachten, ja eischen, dat de meerderheid om 't groot belang der hoofdzaak tegenover een Minister van eigen richting, een andere houding hadde aange nomen. geen hij mij vertelde. „Mijnheer Macari. „Pardon, ik heet March."- „Nu dan, mijnheer March, ik moet u verzoe ken mij eenige bijzonderheden mede te deelen omtrent den schok, die mijn vrouw van het verstand beroofde." 1 Hij zette een ernstig gezicht. „Dat kan ik op het oogenblik niet. Binnen kort deel ik het u misschien mede." „U zat mij dan toch in elk geval uw woorden hij onze sclieiding in Genève wel willen ophel- deren."- I „tk moet u daarvoor nog verschooning vra gen, want ik heb toen bepaald zonder nadenken gesproken: ik weet trouwens ook niet rechi meer wat ik zeide en het is mij daarom niet mogeiijk u daarvan opheldering te geven. Ik weet alleen, dat ik woedend was toen ik van Pauline's huwelijk hoorde. Ceneri had dit nooit mogen toestaan. Mijn droom was steeds, dat zij indien zij genas, een of ander zeer hoog geplaatst Italiaan door haar schoonheid zou we ten ï.e Bekoren."- i j i -I De roinsi van Pauifne belette mij te ant woorden. Ik was nieuwsgierig de uitwerking gade te slaan, die het weerzien van haar zoogenaam- den broer op baar hebben zou. ïtlacan stond cp en strekte de hand uit. „Pauline,' "vroeg hij, „herken je mij?'5 Zij zag hem met starenden blik aan, toen tchudde zij het hoofd als iemand, "die yerwm- D© politieke dampkring is en blijft onzuiver, dat is de indruk, die op mij de parlemen taire gebeurtenissen maken. En dat bedroeft en verontrust mij. Te meer omdat, naar de geruchten te oordeelen, ook bij de behandeling der stuatsbegrooting, meerdere verrassingen vanwege de vrienden der regeering zijn te ver wachten. Volgens hetgeen mij ter oore is ge komen kan een zeer ernstige aanval op het politiek leven van den minister van oorlog wor den tegemoet gezien; en 't schijnt ook dat de minister van marine het tamelijk hard zal te veran (woorden krijgen en heel groot gevaar loopt zijn aanbouw-aanvraag niet toegewezen te krijgen. Al even pessimistisch is de Haagsche corres pondent der Arnhemsche Courant. Naar aanleiding van het voorgenomen wereld- vrede-congres, zegt hij o. m. Voorloopig heeft men ook elders wel wat anders te doen, dan over den wereldvrede te komen bespiegelen. Toch zal de vredesidee blij ven leven en haar kracht mettertijd doen ge voelen. Voorloopig echter zijn de kwesties zoo legio, dat onze Regeering zich nog niet druk over een waardige ontvangst der aanzienlijke gasten behoeft te maken. Niet onwaarschijnlijk zal die taak pas aan een opvolgend Kabinet ten deel vaJkn, want zeker is het gevaar niet gering, dat deze bewindslieden over de finan- cieele ontwerpen van den premier zullen strui kelen. En verder: Niet minder kwade kans loopen onze mi nisters va,n Oorlog en Marine. Laatstgenoemde kan zijn lehoud vinden, als hij zijn aange vraagd schip, dat in eersten termijn ruim een miliioer. eischt, varen (of eigenlijk niet varen) laat. Die oude manoeuvre zie uw schip later bij afzonderlijke credietaanvrage te krij gen duikt nu reeds als een reddingsplank op. Maar ook de personeels-kwestie is niet zon der gevaar voor den minister, die nogal lucht hartig over het bedenkelijk tekort op dit gebied heenstapt. Dat zijn collega voor Oorlog in nog waggelender positie verkeert dan hij zelf, is een openhaar geheim, waarover niets nieuws te zeggen valt. Binnen- en buitenlands belooft 't uit staatkundig oogpunt een zeer interessant schouwspel tq worden. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. if- benoemd tot broeder in de orde van den NederIandschen Leeuw, N. de Vries, kommies 1ste klasse der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Groningen. Yan de Koninklijke familie. Uit Soest dijk wordt gemeld, dat na terugkomst van H. M. de Koningin en den Prins uit Dresden op het Loo, in de eerste helft van de volgende maand, H. M. de Koningin-Moeder eenigen tjjd derd is en aarzelt. Hij vdtte haar hand. Ik oemerirte aat zij afs instinctmatig terugwees. „Arm kmd," zeide hij, „haar toestand is er ger dan ik verwachtte,.. Pauline, wij hebbjn elkander in. langen tijd niet gezien, maar je hebt mij toch niet vergeten?" „Tracht het jo to herinneren, Pauline," zei Ie ik zacht. Zij streek met de hand over het voorhoofd en schudde op nieuw het hoofd: „Non mi ncordo," mompelde zij, en also, die inspanning haar uitgeput had, liet zij z.ch met ©en zucht van vermoeienis in een fauteuil zakken. Ik was verheugd, haar Italiaansch te hooren spreken. Zij bediende zich van die taal slechts hoogst zelden Het feit dat zij het nu deed, toonde mij aan, dat zij, zij het dan ook vaag, den bezoeker in verband bracht met Italië. Ik merkte nog iets anders op. Ik meen reeds gezegd te hebben, dat Pauline iemand nooit recht in het gelaat zag; doch den geheelen tijd dat Macari er was, wendde zij de oogen niet van hem af. Hij ging naast haar zitten en zette het gesprek met mij voort. Mijn vrouw bleef iiem steeds gadeslaanmeermalen meende ik vrees te zien in haar blik. (Wordt vervoijid], I L I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1